Libanezen keren terug naar huis Ontvoerde multi-miljonair weer vrij LENTEMEUBELSHOV KONINGINNEDAG TON CORNELISSEH Keukenkampioen morgen opé Keuken Kampioen Zeer MEUBELEN Van Mierlo bezorgd over etnische strijd in Bosnische politiek Duitse saneringsplannen dreigen te sneuvelen PvdA Oo, Eerste ste Eur öpascJ Bestand tussen leger Israël en Hezbollah-milities houdt hele weekeinde stand Orde op zaken In juni beg DE STEM BUITENLAND Echtgenote van Suharto dood Familie betaalde recordbedrag van 30 miljoen mark voor Jan Philipp Reemtsma Alles Gute Ann Kathrin DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Geopend van 10.00-17.00 uur BREDA - KONIJNENBERG 6 - 076-5877755 DE LAAGSTE PRIJZEN 200keukens onder één dak! ORANJE MAANDAG 29 APRIL 1996 A4 Sarajevo (anp) - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) maakt zich grote zorgen over de wijze waarop de politieke verhoudingen in Bosnië zich ontwikkelen. De samenwerking tussen moslims en Kroaten komt nauwelijks van de grond. De etnische scheidslijnen bedreigen de komende verkiezingen. Van Mierlo heeft deze onderwerpen dit weekeinde aan de orde gesteld in ge sprekken met de Bosnische regering. De minister brengt een vierdaags bezoek aan Bosnië en Kroatië. Hij sprak in Sa rajevo onder meer met zijn Bosnische collega Prlic en premier Muratovic. Van Mierlo wees hen er op dat er sprake is van een 'buitengewoon verontrustende stagnatie' in de federatieve samenwer king. De bevolkingsgroepen drijven eer der uit elkaar dan dat zij naar elkaar toegroeien. De Bosnische regering erkent volgens de minister dit probleem. Van Mierlo hield zijn gesprekspartners voor het zeer onbevredigend te vinden dat bij de vorming van politieke partijen in de drie gebiedsdelen (ook bij de Bosni sche Serviërs) de etnische verschillen op nieuw de boventoon voeren. Andersden kenden kunnen nauwelijks campagne voeren, omdat zij geen toegang hebben tot de massamedia. Dat is volgens Van Mierlo een 'rampzalig uitgangspunt' bij de komende verkiezingen. De minister heeft de Bosnische regering gevraagd of Nederland kan helpen bij het toegankelijk maken van de campag ne. De leiders in Sarajevo vinden het feit dat er verkiezingen zijn echter belangrij ker dan dat die op alle punten even vlek keloos verlopen. Sarajevo acht samen werking met de republiek van de Bosni sche Serviërs onmogelijk, zolang daar Karadzic en Mladic vrij rondlopen en de touwtjes in handen hebben. Van Mierlo vindt dat oorlogsmisdadigers 'een zweer bij uitstek' in het vredesproces zijn, zo lang zij vrijuit gaan. De minister kreeg tijdens zijn rondreis van Nederlandse militairen te horen dat de vredesmacht Ifor niet van plan is de Jeruzalem (rtr/afp) - Een half miljoen Libanezen en tien duizenden Israëliërs zijn afgelopen weekeinde naar hun huizen teruggekeerd, in de hoop dat het militaire conflict tussen Israël en Hezbollah niet opnieuw escaleert en tot bombardementen op hun woonplaatsen leidt. De inwoners van Kiryat Shmona in het noorden van Israël keerden sceptisch terug uit hun schuilkel ders en zeiden zich verraden te voelen over de inhoud van het be reikte akkoord. Het zaterdag in gegane bestand laat namelijk on verlet dat de strijd in de door Is raël bezette strook in Zuid-Liba non doorgaat. In het zuiden van Libanon ging een groot deel van de zondag op aan het begraven van de slachtof fers van het militaire conflict van zestien dagen, waarbij meer dan 150 Libanezen omkwamen en 350, merendeel burgers gewond raakten. Onder de doden waren volgens Hezbollah dertien guer rillastrijders. De pro-Iraanse guerrillabewe ging bleef tot vlak voor de inwer- Jakarta (afp/rtr/efe) - De vrouw van de Indonesische president Suharto is gisteren op 72-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Tien Suharto stierf om 00.10 uur onze tijd in een militair zieken huis in het centrum van Jakarta. In heel Indonesië werd een rouw- periode van zeven dagen afge kondigd. Volgens waarnemers was de echtgenote van de presi dent een van de belangrijkste po litiek adviseurs van haar man, die sinds 1966 regeert. Tien werd ook Mevrouw Tien Procent genoemd. Zij had als naaste politiek adviseur grote in vloed op beslissingen en zou tien procent commissie hebben ge vraagd voor elk project waarvoor goedkeuring van de regering no dig was. Zij deed ook veel aan liefdadigheid, maar de instellin gen via welke dit gebeurde, zou den volgens beschuldigingen dekmantels zijn om voor projec ten tien procent te vragen. Su harto sprak de beschuldigingen in december tegen. „Mijn vrouw heeft diverse projecten op touw gezet, maar dat betekent nog niet dat zij veel geld heeft. Het is niet haar eigen geld," zei hij. kingtreding van het bestand kat- joesja's op Noord-Israël afvuren. Haar verzet tegen de Israëlische bezetting van het zuiden van Li banon won de afgelopen weken aan populariteit onder de Liba nezen. De vluchtelingen die naar hun kapotgeschoten huizen en dorpen in het zuiden van Liba non terugkeerden, voelden zich dan ook overwinnaars. De Israëlische, gezaghebbende krant Ma'ariv bestempelde de wapenstilstand zondag als een diplomatieke nederlaag voor Is raël. Ma'ariv zei dat Jeruzalem weer op hetzelfde punt is beland als in 1993. Ook destijds werd via bemiddeling van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher een akkoord bereikt over het ongemoeid laten van el- kaars burgers. Premier Peres, die zijn handen nu weer vrij heeft voor de campagne voor de algemene verkiezingen van 29 mei, verdedigde het be stand door te zeggen dat het de Israëlische verwachtingen over trof. Maar Sharon, politicus van de oppositionele Likud en ex-mi nister van Defensie, zei dat Peres akkoord was gegaan om de weg vrij te maken voor een bezoek aan Washington dat zondag be gon. Peres ondertekent er samenwer kingsverdragen op het gebied van de veiligheid. De Amerikanen ko men daarmee hun toezeggingen na Jeruzalem te steunen bij de strijd tegen terroristische aansla gen van moslim-extremisten, en bij de bescherming van de bevol king tegen katjoesja-aanvallen. Israël slaagde er niet in het doel van de operatie Druiven der Gramschap, uitschakeling van de bases van Hezvbollah en de be weging zelf, te realiseren. Her nieuwde vredesonderhandelin gen tussen Israël en Syrië moeten hiervoor oplossingen bieden. Volgens commentatoren is de Sy rische president Assad dan ook de grote overwinnaar. De Syri sche leider die met 35.000 troe pen in Libanon zijn Westerbuur controleert, kreeg de afgelopen week veelvuldig bezoek van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Christopher en diens Franse ambtgenoot De Charette. Bonn (dpa/rtr/afp) - De drastische bezui nigingsplannen van de regering van Duitsland dreigen te sneuvelen in het parlement. Niet alleen in de Bondsraad, waar de opposi tiepartij SPD een meerderheid heeft, maar ook in de Bondsdag lijkt onvoldoende steun voorhanden omdat er afvalligen zijn onder de coalitiepartners CDU/CSU en FDP. De regering aanvaardde afgelopen donderdag een saneringsplan van vijftig miljard mark. Dat moet zorgen voor vermindering van de werkloosheid, beperking van het begrotings tekort en versterking van de internationale concurrentiepositie van Duitsland door ver laging van de loonkosten. Bondskanselier Ko hl heeft de Duitsers te verstaan gegeven dat ze boven hun stand leven. De regering heeft in de Bondsdag een meer derheid van slechts vijf zetels. Bij een interne stemming over het plan onder de fracties van de coalitie waren zes leden tegen bij acht ont houdingen, zo wist de krant Bild am Sonntag in het weekeinde te melden. De tegenstemmers, twee leden van de liberale FDP en vier van de christen-democratische CDU/CSU, hebben vooral bezwaar tegen de aantasting van de bescherming bij ontslag, de beperking van loonbetaling bij ziekte en het uitstel van een verhoging van de kinderbij- Door Frans Wijnands Bonn - De ontvoerde Duitse multi-miljonair Jan Philipp Reemtsma (43) is na vier we ken weer vrij. Zijn familie be taalde 30 miljoen mark los geld; het hoogste bedrag dat ooit in de Bondsrepubliek voor het vrijkopen van een ontvoerde is neergeteld. Reemtsma is volgens de politie li chamelijk en geestelijk in goede conditie. Enkele uren na zijn vrij lating is hij, samen met zijn vrouw Ann Kathrin (41), in zijn privé-vliegtuig met onbekende bestemming vertrokken; vermoe delijk naar Amerika. Vier weken heeft de Hamburgse zakenman en kunstbeschermer in een donkere kelder gezeten. Zijn ontvoerders hadden hem met een twee meter lange ketting aan een muur geketend maar werd verder goed behandeld. Als hij klopsig nalen gaf verschenen prompt een of meer, altijd gemaskerde ont voerders. Ze spraken met hem, en onder elkaar, Engels. Maar de Hamburgse politie gaat ervan uit dat de kidnappers Duitsers zijn. De politie beschikt over een bandopname met daarop de stem van een van de daders. Het band je is via een speciaal telefoon nummer in heel Duitsland te be luisteren. Er zijn al tientallen tips binnen gekomen. Het onderzoek staat onder leiding van hoofd commissaris Michael Daleki, de man die indertijd twee jaar ach ter de vindingrijke, Berlijnse wa renhuisafperser 'Dagobert' aan joeg. Reemtsma werd in de vroege avond van 25 maart jongstleden bij zijn villa in Blankenese aan de Elbe - de sjiekste woonwijk van Hamburg - overvallen toen hij Reemtsma van zijn huis op weg was naar zijn daar vlakbij gelegen kantoor. Zijn ongerust geworden vrouw ontdekte later op de avond bij het huis bloedsporen en een brief. Daarin werd gedreigd dat Jan Philipp Reemtsma zou worden gedood als er niet 20 miljoen mark losgeld zou worden be taald. Geen politie, geen publici teit stond er bovendien in de brief, waar een scherpe handgra naat op was gelegd. De vrouw lichtte enkele vrien den, en vervolgens toch de politie in. Journalisten die op de hoogte waren kregen het dringende ver zoek niets over het vervolg van de ontvoering te publiceren omdat het leven van het slachtoffer op het spel stond. De Duitse pers heeft zich daar vier weken lang aan gehouden. Voor die opmerke lijke zelfdiscipline heeft Reemts ma de media, na zijn vrijlating, schriftelijk bedankt. Advertenties Terwijl Reemtsma in zijn kelder gervangen zat - regelmatig voor zien van schone kleren, boeken, kranten en medicijnen - begon nen de onderhandelingen tussen de familie en de ontvoerders. Dat gebeurde via, op het oog wat ko mische advertenties in een Ham burgse krant. Twee pogingen om het losgeld over te dragen mis lukten. De eerste keer zou het geld vanuit een sportvliegtuigje moeten wor den afgeworpen maar de kidnap pers bliezen de actie af. De twee de poging zou plaatsvinden langs de autoweg bij Trier, maar ken nelijk roken de daders onraad. Zij verhoogden intussen hun eis tot 30 miljoen mark. Twee vrienden van de familie slaagden er in om dat geld, eind vorige week, in de buurt van Kre- feld over te dragen. Ze werden per handy-telefoon naar een par keerplaats geloodst. Daar moes ten ze de auto met het geld laten staan en naar een iets verderop gelegen gehucht lopen. Uren later kregen ze daar bericht waar ze tch hoffe. Du meldest Dich bald. o<3" Door middel van dit soort ad vertenties in een Hamburgse krant communiceerden de ont voerders met de familie van Jan Philipp Reemtsma. bron epa hun auto terug konden vinden. Met excuses dat de wagen in de struiken vast was komen zitten en losgetrokken zou moeten wor den... De twee koffers met de 30 miljoen mark waren uiteraard weg. Vrijdag tegen middernacht werd Reemtsma vrijgelaten. Hij was met gebonden handen en met een doek voor ogen en mond in de kofferbak van een auto gelegd. Na een vrij lange rit werd hij daaruit gehaald. Zijn ontvoer ders liepen een stuk met hem mee en lieten hem toen alleen. Reemtsma kon zijn handen los maken, begon te lopen en belde bij het eerste huis dat hij zag zijn vrouw. Die informeerde de poli tie waarna Reemtsma werd afge haald; in een dorp ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Ham burg. De steenrijke Reemtsma is zijn hele leven bang geweest voor ge weld. En voor publiciteit. Hij topfiguren onder de oorlogsmisdadigers aan te pakken, ook niet als ze hen toeval lig tegenkomen. Het akkoord van Day ton verplicht de vredesmacht formeel wel daartoe. Van Mierlo heeft er begrip voor dat de vredesmacht onder de huidige omstan digheden de gewapende strijd met de zwaar beveiligde oorlogscriminelen niet wil aangaan. Maar hij vindt dat in inter nationaal verband bekeken moet worden of een andere benadering van dit pro bleem mogelijk is. v. De president van de deelstaat Schleswig-Hol- stein, de populaire SPD-politica Heide Simo- nis, liet zaterdag tegenover Bild weten dat de Bondsraad (de Duitse Eerste Kamer) alles zal doen om de gewraakte onderdelen van het plan van tafel te krijgen. „In plaats van de werkloosheid te bestrijden, wordt die juist uitgebuit. De rekening moet worden betaald door de mensen die nu al nauwelijks kunnen rondkomen," aldus Simo- nis. Ze ziet overigens ook positieve punten in het plan. De leider van de machtige metaalvakbond IG Metall, Klaus Zwickel, dreigde in het week einde desnoods tot een staking over te gaan om uitvoering van de plannen te voorkomen. leefde een zeer teruggetrokken leven, nam hoogst zelden deel aan openbare activiteiten en had er een hekel aan om bekend te zijn. Zijn grootvader stichtte een siga- rettenfabriekje wat snel uitgroei de tot een enorm sigaretten-im perium. Jan Philippe Reemtsma was zeven toen zijn vader over leed. Zaakwaarnemers beheer den het familievermogen en pas toen Reemtsma 28 kreeg hij zijn erfdeel. Hij werd lid van de raad van be stuur, maar na een jaar verkocht hij - samen met zijn moeder - voor 300 miljoen mark alle belan gen in het bedrijf aan de familie Herz, eigenaren van de koffie-gi- gant Tschibo. Reemtsma - een niet-roker - bleek allesbehalve een 'playboy'. Hij belegde het geld om er goede dingen mee te doen, zoals hij het zelf'eens zei. Hij studeerde mo derne Duitse literatuur en filoso fie en trok zich het lot van armen en sociaal zwakkeren aan. Hij zorgde ervoor dat de schrijver- dichter Arno Schmidt onbezorgd kon werken door hem een alter natieve Nobelprijs van 350.000 mark te schenken. Hij bood aan om een rij kraakpanden aan de Hafenstrasse in Hamburg voor een symbolische prijs te kopen, op te knappen en ze vervolgens aan de krakers ter beschikking te stellen. Reemtsma heeft alle bokswed strijden van Mohammed Ali ge zien en over de bokser een boek geschreven. In 1984 stichtte hij in Hamburg het 'Institut für Sozial- forschung' dat bij gelegenheid van de 50ste verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoor log een omstreden expositie in richtte over de actieve rol van de Wehrmacht bij de holocaust. Het rapport van de onderzoekscommissie Van Traa werd jube lend ontvangen. Er was alom lof voor de werkzaamheden van de commissie en de eindconclusies konden aanvankelijk in ve ler ogen goedkeuring vinden. Tot de belangengroepering^ zich gingen roeren. Zowel jusititie als politie verzetten zich te- gen de strenge en harde criteria die Van Traa en zijn commis. sieleden hebben geformuleerd. Zij voorspellen onwerkbare toestanden en zeggen zekerte we ten dat in de toekomst politie en justitie het steeds vaker moe ten afleggen tegen de georganiseerde criminaliteit. Zij vrezen vooral het voornemen om de doorlating van drugs vrijwel aaj banden te leggen. In de Tweede Kamer bleek echter wel degelijk waardering k bestaan voor de rapportage van Van Traa. Het kabinet heet zich afgelopen weekeinde nog strikter opgesteld dan de volks- vertegenwoordiging. Doorlaten van drugs - zowel soft- als harddrugs - zal nog hoogst zelden voorkomen. Slechts wan neer de minister van Justitie hoogstpersoonlijk toestemming verleent. En dan nog is de kans zo klein als een muizengaatje, zoals premier Kok het uitdrukte. Het standpunt van het kabinet lag in de lijn der verwachtingen, Politie en justitie hebben er de afgelopen periode een puin! hoop van gemaakt. Er was geen onderlinge communicatie, met als gevolg dat individuele politiemensen bestaande regels met voeten konden treden. Onder het oog van de douane werd voor miljoenen aan drugs doorgevoerd en criminele informan ten werden rijkelijk beloond. Politie en Justitie mogen eisen dat ze zich van methoden kun nen bedienen die kans op succes bieden in hun strijd tegen de misdaad. De noodzaak van strikte regels is echter gebleken, Terecht dat het kabinet die weg is opgegaan. En niet alleen voor binnenlands gebruik. In het buitenland is verbijsterd op de recente onthullingen gereageerd. Het vooroordeel dat in ons land alles kan, werd weer eens bevestigd. Wanneer Neder land in het internationale drugsbeleid een serieuze rol wil blij ven spelen, moet het eerst in eigen huis orde op zaken stellen, 'Dasa-dochter Dornier naar Fairchild' München - Het Duitse vliegtuigbouwconcern Dasa lijkt een koper te hebben gevonden voor het noodlijdende dochterbedrijf Dor nier. Er zijn 'zeer concrete' onderhandelingen gaande met de Amerikaanse vliegtuigbouwer Fairchild, zo is in het weekeinde meegedeeld. Als het overleg slaagt, raakt Dasa na Fokker verlost van een tweede zorgenkind. Dasa, onderdeel van het industrie concern Daimler-Benz, heeft Dornier in de etalage gezet omdat het zich volledig wil concentreren op de activiteiten binnen het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie. Aanslag op Pakistaanse bus Lahore - Bij een aanslag gisteren op een overvolle Pakistaanse bus zijn zeker vijftig mensen om het leven gekomen. Ruim twintig personen raakten zwaar gewond. Ooggetuigen vrezen dat het do dental nog zal oplopen. De autoriteiten vermoeden dat de bomex plosie het werk is van een politieke terreurbeweging. De bom was direct naast de dieseltank bevestigd, waardoor de bus onmiddel lijk vlam vatte en volledig uitbrandde. Londen onderhandelt stiekem met IRA Londen - De Britse regering onderhoudt geheime contacten met de verboden IRA, ondanks een nieuwe reeks bomaanslagen door de Ierse terreurorganisatie. Dat meldt de Britse krant The Sundaj Times. Bemiddelaar namens de regering is een voormalige minis ter voor Noord-Ierse Zaken, het huidige Conservatieve parle mentslid Michael Mates. De contacten lopen via de politieke vleu gel van de IRA, Sinn Fein. The Sunday Times ziet de handelwijze van Londen als een wanhoopspoging om het eind 1994 overeenge komen bestand in de strijd rond de Britse provincie Noord-Ier- land te herstellen. Kennedy-veiling brengt 60 miljoen op New York - De vierdaagse veiling van de nalatenschap van Jacky Kennedy Onassis, echtgenote van de vermoorde Amerikaanse president John F. Kennedy en de Griekse scheepsmagnaat Onas sis, heeft de erven het verbluffende bedrag van 34,5 miljoen dol lar (bijna 60 miljoen gulden) opgeleverd, meer dan acht keer de geschatte opbrengst. In totaal kwamen 1301 zaken onder de ha mer. Wat het ook was, de welgestelde souvenierjagers waren be reid zeer diep in hun beurs te tasten om een aandenken van de president of zijn vrouw te bemachtigen. (ADVERTENTIE) Verstandig keukens frt'q H I i.f J 11kl I kopen doe je bij de 1 *•*—«-- U J ff Keuken Kampioen. En wel hierom: (5 Jaar zonder gezeur) V ^(Grootisgoed) en... voor 12.00 uur slagen, 5M' extra korting. Stap in uw gouden koets en kom geld verdienen bij KAATSHEUVEL, Amerikastraat 14, industrieterrein 'De Kets'. Telefoon 0416-283282. Vrijdag koopavond V Van onze verslaggever Oostburg - De tijd is nu voor de aandeelhouders v DELTA Nutsbedrijven om het verleden verleende voegdheden aan de Raad v Commissarissen in te trekki Het gaat dan met name om de 1 voegdheid van deze Raad 25 pi cent van het eigen vermogen stoppen in commerciële activit ten zonder hierover eers^de aa deelhouders te hoeven raadp F ■•tr i Wethouder Pauwels legt s Van onze correspondent Kloosterzande - Wethouder de zaterdagmiddag samen van de scouting, Desiree de cal Rademakers, de eerste nieuwe groepsgebouw voor i Scouting Kloosterzande. Desiree en Pascal werden uity eerder op de dag het spellenc wonnen. Het nieuwe honk kom veld langs de Hulsterweg. De circa 77.000 gulden. Het geld van de gemeente, Jantje Bet< Van onze verslaggever ostburg - De Europaschool ,Hjdzande kan een aan- lenlijk bedrag van de ge- eente Oostburg tegemoet n voor de broodnodige re- vatie van deze basisschool. ^ethouder A. Rosendaal weet dr er l0® niet hoe hoog dat be- bpiIi, worden en wanneer het 6<M beschikbaar wordt gesteld. rennv?®1 Yolgens hem af van het EerpJa f dat eind dit Jmt Hem? mt- °°k wacht de ge- Si' nog op de nieuwe finan-, meent! TOn het aan de ge- Weten! V°°r de scholen' "We nog niet welke financiële! Inwoners van Zuid-Libanon keerden dit weekeinde massaal terug naar huis. Ook deze Libanese aanhangers van de Hezbollah vonden het veilig genoeg om weer terug te keren naar hun wijken. foto epa

de Stem | 1996 | | pagina 4