Kabinet streng over drugsinvoer Allerallerlaatste kristal nieuws. ch Op de grote, stille en droge heide I Gezin agent misbruikte meisje Verboden toegang Kabinet ongeschonden uit eerste begrotingsronde Kok mag van Wiegel blijven als premier Opsporingsmethodes politie worden onder invloed van Van Traa aangescherpt Goudvis oorzaak botsing BINNENLAND A3 Premier Kok is tevreden over begroting Zuiden vraagt extra geld voor cultuur Euthanasie-arts krijgt steun Kabinet: geen extra geld voor huursubsidie BINNENLAND KORT Heeft u kristal bij ons besteld? Dat kunt u nu bij ons afhalen. Vergeet u niet uw bestelbon en eventuele volle spaarkaarten mee te nemen. ,G 29 APRIL 1996 A2 pESTEM MAANDAG 29 APRIL 1996 ot-Brittannië en Ierland: ;al wisselvallig en fris weer zon, veel stapelwolken en :al dinsdag enkele buien. :ima ongeveer 11 graden ig in Sshotland enkele len lager en kans op een ;uwbui. pë en Luxemburg: Wolken- len, ook af en toe zon en s op een bui. Koude nach- 's middags ongeveer 12 len. 3rd- en Midden-Frankrijk: Ier weer met bewolking en rnamelijk dinsdag hier en r regen, mogelijk ook on- :r. Middagtemperatuur on eer 14 graden, langs de Ka- ilkust enkele graden lager. d-Frankrijk: Tamelijk be- Ikt en van tijd tot tijd een :e regen- of onweersbui, xima meest tussen 15 en 20 den, dinsdag nog wat lager, •tugal: Veel wolken en een iele stevige regen- of on- ersbui. In de Algarve ook t zon. Dinsdag wat rustiger droger. Maxima van 15 in noordwesten tot 20 aan de dkusten. anje: Af en toe zon, maar c wolkenvelden en een enke- forse regen- of onweersbui, ddagtemperatuur uiteenlo- id van 15 bij La Coruna tot in het zuid-Spaanse binnen- id. Aan de Costa's van 18 bij rcelona tot 23 aan de zuid- st. narische Eilanden: Flinke anige perioden en droog. Op noordstranden eerst nog :ine kans op een bui. Mid- gtemperatuur ongeveer 25 aden. illorca en Ibiza: Wolkenvel- n, dinsdag ook zon. Toene- rnde kans op een regen- of weersbui. Maxima ongeveer graden. ifië: Onbestendig met een ntal regen- of onweersbuien, insdag aan veel kusten be- iorlijk wat wind. Middagtem- iratuur meest tussen 16 en 22 aden, dinsdag overal enkele aden lager. riekenland en Kreta: Naast in ook wolkenvelden en een ikele regen- of onweersbui, iddagtemperatuur ongeveer i graden, vlak bij zee iets la- :r. uitsland: wolkenvelden, ook en toe zon en vooral dinsdag de oostelijke helft een enkele ïi. Middagtemperatuur onge ler 14 graden, maandag in het rsten nog plaatselijk 18. witserland: Afwisselend wol- invelden en zon. Grote kans i een (onweers)bui. Middag- mperatuur ongeveer 16 gra- sn. ostenrijk: Veel stapelwolken i een enkele bui, mogelijk met nweer. Maxima ongeveer 18 raden. Groningen (anp) - De 42-jarige Friese agent die zaterdag op Schiermonnikoog is aangehou den, wordt ervan verdacht lange tijd zedende licten te hebben gepleegd met een 17-jarig meisje uit Groningen. De echtgenote van de verdachte, een dochter en haar vriend worden ervan verdacht bij de zedendelicten betrokken te zijn geweest. De verdachte is aangehouden door een arrestatie team omdat hij in het bezit was van een dienstwa gen. Justitie wilde voorkomen dat de man in een emotionele reactie naar zijn wapen zou grijpen. De aanhouding verliep evenwel zonder problemen. Bij het onderzoek is ook de Rijksrecherche in Leeuwarden betrokken omdat de verdachte politie man is. Justitie wil in het belang van het onderzoek geen mededelingen doen over de verdenkingen die zij tegen de vier koestert. Het 17-jarige meisje heeft zelf aangifte gedaan bij de politie. Justitie besloot de verdachten aan te houden om daarmee de veiligheid van het 17-jarige slachtoffer te waarborgen. Men was bang dat zij slachtoffer van een wraakactie zou kunnen worden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister Dijkstal kan met zijn extra budget in 1998 duizend extra agenten inzetten. Hij heeft wel moeten beloven dat de poli tiekorpsen het beschikbare geld niet besteden aan zaken als com puters en auto's, zoals in het ver leden is gebeurd. Minister Ritzen (Onderwijs) krijgt een bedrag van meer dan 100 miljoen gulden om de kwali teit van het onderwijs te verbete ren, onder meer door 'opfrisver lof'. Enkele andere ministeries krijgen kleinere bedragen. De grote financiële problemen in de zorgsector zijn voor het over grote deel - 500 miljoen gulden - opgevangen door verschuivingen binnen de eigen begroting. Dank zij meevallers bij de sociale pre mies kan minister Melkert (So ciale Zaken) bijspringen met 150 miljoen. Ook andere departemen ten hebben meevallers afgestaan, zodat voor de extra uitgaven geen aanvullende bezuinigingen nodig zijn. Premier Kok toonde zich na af loop van het kabinetsberaad te vreden. Hij hoopt dat ook voor 1998 extra bezuinigingen verme den kunnen worden. Het kabinet voert al een bezuinigingsplan uit voor de hele regeerperiode van 18 miljard gulden. In de zomer wordt de begroting voor 1997 compleet gemaakt met afspraken over belastingen en premies. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet scherpt onder invloed van de commissie-Van Traa zijn opvatting over de toelaatbaar heid van sommige opsporingsmethodes van politie en jus titie steeds meer aan. Iplossing cryptogram 'an zaterdag lorizontaal: 4. Hofkapel; 7. verblijf- ilaats; 9. vennoten; 11. loer; 13. z|t_ ilaats; 15. sint; 16. zelfspot; 17. heu len; 18. graafwerktuig; 20. Parate l.ennis; 21. mistreden. Jertikaal: 1. Horen en zien; 2. opzij, I. slopen; 5. kabinetsformatie; 6. ga - isch; 8. treksluiting; 10. telapparasi 12. ongewisse; 14. autowielen; oeier. ©JFS Wilde minister Sorgdrager (Jus titie) aanvankelijk ruimhartig de mogelijkheid van het doorlaten van harddrugs openlaten, inmid dels wil het kabinet alleen onder strikte voorwaarden 'doorlating m' accepteren. Premier Kok zei iterdag dat de kans op doorla ting voortaan 'klein als een mui- _aatje' is. I Dit blijkt uit een brief die het ka binet naar de Tweede Kamer stuurt. De commissie-Van Traa I beeft intussen tevreden gerea- 1 op deze 'toenadering'. De I parlementaire enquêtecommissie die de opsporingsmethodes onder de loep nam, wil alleen onder Landgraaf (anp)- Zuid-Neder land wil meer geld voor cultuur de komende jaren. Dit vragen de provincies Zeeland, Noord-Bra- I bant en Limburg en de steden I Maastricht, Breda, Eindhoven, I Den Bosch en Tilburg in een noti- I tie aan staatssecretaris Nuis. 1 Zaterdag presenteerden zij in het Limburgse Landgraaf de geza- I menlijke culturele ambities voor de periode tot 2000 in de uitgave I 'Culturele samenwerking in 1 Zuid-Nederland: een kwestie van I kleur bekennen'. I Volgens hen is het Zuiden de 1 tweede culturele regio van Ne- I derland, na de Randstad. Dit jaar wordt door de acht 224 miljoen gulden uitgegeven aan cultuur. I Sinds 1990 is er in het gebied 497 I miljoen geïnvesteerd in culturele I voorzieningen. I Volgens de acht overheden zijn er I volop redenen om extra geld van I het rijk te krijgen. Het rendement lis hoog, vanwege het gunstige Icultuurklimaat. Er is ruimte voor vernieuwing, vitaliteit, samen- en verscheidenheid. strikte voorwaarden kleine par tijtjes softdrugs (enkele kilo's) doorlaten, bij wijze van 'lijntes ter'; harddrugs en wapens nooit. Het kabinet wil een lijn trekken voor het doorlaten - alleen na toestemming van de minister van Justitie en advies van de procu reurs-generaal - van verdovende middelen (soft- én harddrugs), wapens en explosieven als sem- tex. Maar, benadrukte premier Kok, doorlaten met het doel zicht te krijgen op de georganiseerde misdaad, zal nog hoogst zelden voorkomen. De roep uit de Tweede Kamer om maatregelen te nemen tegen slecht functionerende leden van het Openbaar Ministerie en de politie vindt nog maar mondjes maat gehoor bij het kabinet. Er is wel al een onderzoek aangekon digd naar het Openbaar Ministe rie, maar minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) voelt niets voor op personen toegespitste stappen. Verschuivingen Dijkstal wil bezien of het moge lijk is in de politie-organisatie wat personele verschuivingen aan te brengen. Maar dat zou al leen kunnen met nadrukkelijke medewerking van de betrokken politiemensen, zoals de omstre den korpschef van Haarlem, Straver. Dijkstal is niet van plan Straver de laan uit te sturen, ze ker ook omdat de landsadvocaat hem heeft laten weten dat het vrijwel onmogelijk is de Haar lemse korpschef te straffen voor de uit de hand gelopen situatie. Kok ontkende dat voor een voor zichtige aanpak is gekozen om te voorkomen dat er torenhoge geldclaims komen of dat er 'gou den handdrukken' moeten wor den betaald. Hij wilde ook niet spreken van 'wegpromoveren'. „We willen mensen een kans ge ven met een schone lei te begin nen," aldus Kok. De Tweede Ka mer spreekt volgende week met het kabinet over het rapport-Van Traa en de opsporingsmethodes. Om branden als deze te voorkomen mag niemand de Kalmthoutse Heide meer op. Het verbod wordt goed nageleefd, foto dick de boer Sint Nicolaasga (anp) - Ruim zevenhonderd patiënten van de [ran moord verdachte huisarts uit Sint Nicolaasga hebben gis teravond deelgenomen aan een manifestatie, georganiseerd Mor K. Zoet, een vriend van hem. Die zei dat hij de minister [ranJustitie zal vragen in te grijpen. sef "01 8Uje?( 'yu33||OM paoq'zpuoh ueAdol Hearts zit sinds vorige week vrij- vast nadat hij een 72-jarige I vrouw geholpen had haar leven te 1 raëindigen. Volgens Justitie is dit niet volgens de geldende regels v°or euthanasie gegaan. Zo zou (tgeen tweede arts op de hoogte I zijn gebracht en ontbreekt er een Van onze Haagse redactie 11 Haag - Het kabinet heeft bij I® besprekingen over de begro- r®g voor 1997 geen extra geld «getrokken voor de individuele uursubsidie. De Tweede Kamer [ram vorige week een aantal mo- l"es aan, die bij elkaar opgeteld 2000 een bedrag van 300 mil- W gulden aan extra uitgaven J «gen. 5 premier Kok is hiermee l de begroting voor volgend |«geen rekening gehouden. Hij °s erop dat de werking van de lij.^gde maatregelen pas per 1 11997 ingaat. Bovendien wil- 1 ®j en zijn collega's eerst van ««secretaris Tommei (Volks- iw,svesting) een uitgewerkt !|L °orstel zien, waarin de ge- l»erlt imaatregelen zÜn ver" L„Plus een correcte raming |Jn de tosten. ll?rei]1'er maakte duidelijk dat stanv16 kosten eerste in boet Ln1 2ijn eigen begging looit kern Volgens Kok is dat j, ,®°gelijk door meevallers bij tijp-j nbsidie en de positieve VolU u" voor de begroting van It n vesting van de lage ren- ItoeuJ verwachting is dat het ,e wetsvoorstel in het najaar e Tweede Kamer gaat. schriftelijke wilsverklaring van de vrouw. De arts is er volgens Zoet slecht aan toe, zowel moreel als fysiek.De patiënten hopen dat hij deze week nog wordt vrijgela ten. Zijn advocaten hebben bij het gerechtshof hoger beroep aangetekend tegen de beslissing van de raadkamer de man vast te houden. Door Jan Jansen Huijbergen/Kalmthout - Geen spoor van woedende wandelaars of furieuze fiet sers, noch laten de erven Van der Steen dit weekend Suske en Wiske nieuwe avonturen beleven op de Kalmthoutse Heide. Het wegens brandgevaar uitge vaardigde verbod om het fraaie natuur gebied, inclusief aangrenzend Neder lands terrein, te betreden, wordt gedwee nageleefd. Hooguit wekt in Kalmthout een verdwaalde verslaggever, die te lang draalt bij een afzet ting, de argwaan op van de spitse autoritei ten. Achtereenvolgens geven een boswachter- in-jeep en een gemotoriseerde rijkswachter hem het gevoel een verdachte verslaggever te zijn. Ze moeten nog altijd die pyromaan pak ken, die vorige week bos en hei in lichterlaaie zette... Maar zou die zo opzichtig hier rondspoken? „Er is zoveel ruchtbaarheid aan gegeven. Sinds enkele dagen houden mensen zich pri ma aan het verbod. Maar wie kwaad wil, kan natuurlijk altijd zijn slag slaan, bijvoorbeeld 's nachts," denkt Marthe de Waal, wonend op nog geen vijftig meter van een afzetting bij Kalmthout. Speciaal om de schitterende wandelmogelijk heden is ze hier vier jaar geleden komen wo nen. Ze vindt het dan ook bijzonder spijtig dat ze dezer dagen haar hond niet kan uitla ten op de hei. „Eerst was hier nog een paadje, waar je wel in mocht, maar dat hebben ze nu ook afgezet," wijst ze op het rood-witte lint dat overal de toegangen naar het gebied markeert. Anderzijds begrijpt ze het wel. Die brand was vreselijk, 'vooral voor al die dieren, hè'. „We moeten maar even geduld oefenen, en hopen op regen natuurlijk." Aangezien iedereen hier verdacht is, moet de vraag er toch maar uit: u was het niet? Daar kan ze nog wel om lachen. „Ach, diep van binnen is iedereen een beetje pyromaan, maar ik zou het niet durven. Ik ben een beet je bang voor vuur." Helemaal aan de andere kant van het dit weekend ontoegankelijke gebied, staat een paar oudere fietsers uit Wouw er niet van te kijken dat het vandaag zo rustig is. Hier, bij Huijbergen, niet de tussen bomen ge spannen rood-witte linten, die je overal in België wel aantreft. De autoriteiten hebben volstaan met een aan de stam geprikt, in plas tic gehuld A-viertje, waarin de verbodsbepa ling wordt uitgelegd. En in geen velden of we gen zijn argwanende politiemensen te beken nen. „Ze nemen aan dat de mensen uit zichzelf wegblijven," zegt hij, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „Nou," vult zij aan, „je hebt natuurlijk altijd een categorie mensen, die juist dan probeert in het bos te komen. Aan de andere kant is het wel gevaarlijk hoor. Je zult daar maar lopen als er brand uit breekt. Dan moet je rennen voor je leven." En ze wijst naar de lucht, waar vliegtuiggebrom hoorbaar is. „Ik denk dat ze ook vanuit de lucht controleren." Het zandpad, waar ze niet in mogen, waren ze toch al niet van plan te nemen. „Je denkt toch niet dat we door dat rulle zand gaan fietsen." En ze slaan de in de toeristische fietsroute aangegeven richting in. Die routes zijn wel gewoon toegankelijk. De autoriteiten in België zijn zeer waakzaam. Rijkswacht, boswachters, pompiers en schaapherders slaan de handen ineen om pu bliek te weren. Bij Putte kun je stuiten op pa trouilles te paard en wat verderop worden ook motoragenten gesignaleerd. Maar ook aan Nederlandse kant zegt de poli tie volop te hebben gepatrouilleerd. Kenne lijk met resultaat. Er is dit weekend geen be keuring uitgeschreven. „Nee hoor, het is over al bijzonder rustig geweest en dat was ook de bedoeling hè," aldus een politiewoordvoer der. Door David van der Houwen Den Haag - Pakjesavond op een zonnige zaterdagmorgen. Met Wim Kok als vriendelij ke, zij het wat strenge Sinter klaas. Zijn Zwarte Piet, Ger- rit Zalm, had alles gekocht en ingepakt. Er waren kostbare verlanglijstjes ingediend. Maar Zalm wist precies hoe veel geld er nog in de schat kist zat. Erg veel was dat niet. En eigenlijk wist ieder een dat. Dus toen zaterdag de cadeautjes werden uitge reikt, was niemand echt te leurgesteld. Laat staan boos. De ministers hadden zoals altijd in het vroege voorjaar hun wen sen bij premier Kok en minister Zalm van Financiën op tafel ge legd. De ambtenaren op de di verse departementen hadden voor 2,6 miljard gulden aan plannen en ideeën aangedragen. Koplopers waren de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken, Volksgezondheid en - zo als altijd - Onderwijs. Maar Kok voelt niets voor de rol van een onbekommerde, gulle Sinterklaas, die royaal aan alle verlangens tegemoet komt. Als minister van Financiën in het vorige kabinet heeft hij heel goed doorgekregen hoe onvoor spelbaar de ontwikkeling van de overheidsfinanciën kan zijn. Dus heeft hij meer dan zijn ove rige collega's alle begrip voor de voorzichtigheid waarmee zijn opvolger Zalm opereert. De voorjaarsronde in de begro tingsbesprekingen staat altijd in het teken van de uitgaven. Met veel wikken en wegen, passen en meten wordt voor elk ministerie vastgesteld hoeveel geld er in het komende jaar te verdelen valt. Pas in de zomer volgt de tweede ronde, het ramen van de inkom sten als belastingen, premies en aardgasbaten. Natuurlijk be staan daarvan nu al ramingen. Maar in vier maanden kan er nog veel veranderen. Echt ingrijpende wijzigingen liggen niet in het verschiet. Het gaat ondanks een vertraging in de groei allerminst slecht met de Nederlandse economie. Maar de veel sterkere teruggang van de groei in Duitsland heeft ook hier invloed. Op basis van de huidige ramin gen verwacht het kabinet voor 1997 een economische groei van 2,5 procent. Maar het tempo, waarin de groei aantrekt, is on zeker. Om te voorkomen dat de minis terraad zich te rijk rekent op ba sis van optimistische prognoses, kiezen Kok en Zalm voor het be hoedzame scenario. Valt het mee, dan is er meteen extra ruimte om alsnog geld uit te trekken voor bepaalde be leidsonderdelen. Dat is ook nu het geval. Een aantal ministeries geeft minder geld uit dan ge raamd. In de sfeer van de sociale premies is er ook sprake van meevallers. Daarmee kunnen te genvallers worden opgevangen zonder dat dit tot extra bezuini gingen leidt. Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) bijvoor beeld stelt 150 miljoen gulden van zijn meevaller ter beschik king aan collega Borst die geen kans ziet om de uitgaven voor de Volksgezondheid tot de afge sproken bedragen te beperken. Als Kok en Zalm alle verlangens hadden ingewilligd waren wel extra bezuinigingen nodig ge weest. Daar had echter niemand trek in. De kans bestaat dat het kabinet in de zomer moet vaststellen dat er voor 1997 geen verdere las tenverlichting inzit. En als je daarbovenop een pakket aan extra bezuinigingen presenteert, kun je rekenen op een flinke portie maatschappelijke onrust. Er wordt immers tijdens deze kabinetsperiode al 18 miljard gulden bezuinigd en de gevolgen daarvan zijn op tal van fronten duidelijk merkbaar. Om ook op langere termijn rust aan het bezuinigingsfront te kunnen houden is nu al rekening gehouden met een bedrag van een half miljard, waarvan dui delijk werd dat dit anders in de begroting voor 1998 voor extra problemen zou zorgen. Van de 2,6 miljard aan wensen is uiteindelijk 600 tot 700 miljoen gehonoreerd, waarvan het leeu wendeel voor uitgaven voor vei ligheid en misdaadbestrijding. Meer cellen en meer agenten op straat, het in de praktijk bren gen van de drugsnota, verster king van het justitie-apparaat, al met al komt daar een dikke 400 miljoen gulden voor be schikbaar. Voor kwaliteitsverbetering van het onderwijs is ook een fors be drag uitgetrokken, onder meer voor 'opfrisverlof' en verbete ring van de wachtgeldregeling. Om hoeveel geld het precies gaat wilde premier Kok niet zeggen, uit vrees dat anders de bonden van onderwijspersoneel een deel van dat bedrag gaan claimen bij de onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden. Om dat geld bijeen te sprokkelen hebben alle ministeries wat moeten 'herschikken', zoals dat in het politieke jargon heet. Vroeger gebeurde dat weieens via de zogenoemde kaasschaaf methode, waarbij overal een dun plakje werd weggesneden. An dere keren greep men naar het systeem, waarbij ieder departe ment volgens een bepaalde ver deelsleutel werd aangeslagen. Dit keer is echter per ministerie gekeken naar de feitelijke stand van zaken. Wie wat overhield, mocht dat inleveren ten behoeve van de collega's die krap bij kas zitten. Dat een dergelijke operatie zon der veel ruzie wordt uitgevoerd, zegt iets over de spankracht van dit kabinet en de sfeer, waarin men werkt. Kok hoopt dat zijn collega's in de zomer eenzelfde 'creatieve spitsvondigheid' kun nen opbrengen als de inkom stenkant van de begroting moet worden ingevuld. Ellen Blazer ridder na 20 jaar 'Sonja' Amsterdam - Televisieregisseuse Ellen Blazer is zaterdagavond tijdens de allerlaatste uitzending van 'Sonja op zaterdag' be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Blazer was de grote vrouw achter de schermen van het programma van SonT ja Barend. De uitzending, de laatste in de reeks van bijna twintig jaar, was tot Blazers verrassing aan haar persoon gewijd. Ze werd geïnter viewd door Adrian van Dis. Ellen Blazer heeft vierenveertig jaar in de omroepwereld gewerkt, waarvan de laatste twintig jaar in zeer nauwe samenwerking met Sonja Barend. Curasao verdenkt Peter R. de Vries Amsterdam - Justitie op Curasao heeft een gerechtelijk vooron derzoek geopend tegen misdaadverslaggever Peter R. de Vries in verband met zijn onthulling over paspoortfraude. De officier van justitie op Curafao reist volgende maand naar Nederland en ver hoort de journalist over de kwestie. Hij liet in oktober vorig jaar in zijn tv-programma op RTL 4 zien hoe hij en anderen in Willemstad een paspoort op naam van een ander maar met eigen pasfoto konden krijgen. In de uitzending bleek dat ambtenaren op de Antillen het niet zo nauw nemen met de regels voor afgifte van het fraudebestendige paspoort. De Vries vindt het belachelijk dat hij nu door justitie als verdach te is aangemerkt omdat hij strafbare feiten zou hebben gepleegd voor de onthulling. Hotel van de Toekomst van de baan Houten - De bouw van het Hotel van de Toekomst is van de baan. Het hotel dat zou worden gebouwd langs rijksweg A 27 bij Hou ten wordt te duur. In eerste instantie werden de kosten op 12 mil joen gulden geraamd. De bouw van het futuristische hotel zou volgens de jongste berekeningen echter 34 miljoen gaan kosten. De deelnemers in het project staan garant voor 10 miljoen gulden. De NV Hotel van de Toekomst heeft inmiddels het faillissement aangevraagd. Het Hotel van de Toekomst, een geesteskind van Chriet Titulaer, zou van de nieuwste snufjes worden voorzien. De participanten in het project stonden garant voor het aanbrengen van hun nieuwste vindingen op technisch- en milieugebied. Jongeren worden harder gestraft Den Haag - Minderjarigen zullen sneller, consistenter en conse quenter aangepakt worden bij criminaliteit. De tijden van vele waarschuwingen en voorwaardelijke straffen is voorbij. Dit blijkt uit de nieuwe richtlijn Verbaliseringsbeleid minderjarigen van het College van Procureurs-Generaal, de landelijke leiding van het Openbaar Ministerie. Volgens de pg's blijft een pedagogisch gerichte aanpak van groot belang. Maar ook zullen de minderjarigen steeds meer worden aangesproken op hun eigen verantwoordelijkheden. „Dat bete kent niet dat er voortaan steeds zware straffen moeten worden opgelegd. Van groot belang is wél dat er op consistente wijze wordt gestraft," aldus de richtlijn. Houben: ook lintje voor burgemeesters Den Bosch - De Brabantse Commissaris der Koningin mr. F.Hou- ben vindt dat burgemeesters ook in aanmerking moeten komen voor een koninklijke onderscheiding bij de jaarlijkse lintjesregen. Op grond van het dit jaar ingevoerde nieuwe systeem vallen bur gemeesters uit de boot. „Juist deze mensen verzetten vaak als eerste burger op vrijwillige basis heel veel werk buiten hun wettelijk taak." Alleen burge rmeesters die naast hun ambt op vrijwillige basis ook andere maatschappelijk belangrijke activiteiten ontplooien, kunnen daarvoor een lintje krijgen. Veel burgemeesters komen daar ech ter niet aan toe, aldus Houben, niet in de laatste plaats omdat veel gemeenteraden dat onverenigbaar achten met het ambt. Veel belangstelling voor tbc-onderzoek Sint-Anthonis - De belangstelling voor een tbc-onderzoek in Sint-Anthonis was zaterdagavond veel groter dan de Gewestelij ke Gezondheidsdienst in Noordoost-Brabant had verwacht. Een kleine achtduizend bezoekers van uitgaanscentra in de regio meldden zich voor een zogenaamde mantoux-test, twee keer zo veel als waarop maximaal was gerekend. De gezondheidsdienst stelde het onderzoek in nadat onlangs bij een bezoeker van een disco een besmettelijke vorm van open tbc was ontdekt. Ouddorp (anp) - Een goudvis heeft indirect een aanrijding veroor zaakt en het ook nog overleefd. Het beest sprong uit zijn vissenkom, die werd vervoerd in een auto in Ouddorp. De bestuurster, een 34-ja- rige vrouw uit Ridderkerk, stopte de vis terug in de kom maar kwam tijdens die reddingsactie op de verkeerde weghelft terecht. Zij botste op een 24-jarige tegenligger uit Stellendam. Beide auto's liepen lichte schade op aan de voorzijde. De kom en de vis van de Ridderkerkse vrouw bleven wonderwel ongedeerd. Een zonne bank achterop de aanhanger van de tegenligger ging door de klap ech ter aan gruzelementen. Den Haag (anp) - WD-coryfee Wiegel sluit niet uit dat PvdA- leider Kok wat betreft de liberalen in het volgende kabinet pre mier mag blijven, óók wanneer de WD bij de verkiezingen de grootste partij wordt. „Ik sluit niet uit dat er een beroep op Kok wordt gedaan als premier van de hele samenleving," aldus het huidige Eerste-Kamerlid gis teren op de tv. Wiegel liet niet het achterste van de tong zien bij de vraag of hijzelf misschien 'in' is voor het premierschap. WD-lei- der Bolkestein deed vorige week die suggestie. „Ik zou niet weten waarom je dat zou moeten uit sluiten," aldus Wiegel. Het staat volgens Wiegel buiten kijf dat het na de volgende ka merverkiezingen aan partijleider Bolkestein is om uit te maken welke voorkeuren de liberalen uitspreken voor nieuwe rege ringssamenwerking. „Essentieel is dat de WD de grootste partij wordt. En dan is nog niet zeker dat de WD gaat meeregeren." Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking heeft afgelo pen weekeinde gezegd dat hij niet terugkeert in een volgend kabi net. „Na drie perioden is het wel letjes geweest." Hij wil wel een rol blijven spelen in de ontwikke lingssamenwerking. Pronk was eerder minister voor Ontwikke lingssamenwerking van 1973 tot 1977. Nu bekleedt hij die post vanaf 1989. (ADVERTENTIE) y

de Stem | 1996 | | pagina 3