Zanini heerst in Gold Race 'Ze hebben iets geheims met elkaar' 0e Velde geeft wereldrecordpoging solo-zeilen rond wereld op Ook wisselslagploeg vrouwen naar Atlanta Eerste Italiaanse winnaar, Nederlanders eindigen in achterhoede 64 (dESTEM SPORT B5 JWS KORT ff CJ, Si-IJ-? tesaaaa» arlem Kuiper niet kaalwel Langs de Lijn Greet Hoffmansen' ontnemen Cees Priem het zicht op zijn renners Van Diemen over kritiek Priem: 'Ik doe geen gekke dingen' SPORTNIEUWS KORT Olympische vlam in Amerika Olympisch badpak snijdt 6als mes door het water 29 APRIL 1996 MAANDAG 29 APRIL 1996 ne run-bike-run jra (Portugal) deEurono fburgse eindigde met een Iweedse Badmann en He Irons voor Rob Barel Hit I Frossard. lustralië) de wereldtitel Id door een blessure laten |op van 10 kilometer rus 1 het parcours was opse 1 mg afstand van de rest .kilometer fietsen en he vergrootte ze haar voor. 1 van Dijk, de twee ande r? r®sPectievelijk als 15P de Zwitser UrsDellsper! por zijn landgenoot Fros- W254353,25.VaJlder^re9i lam verdedigt van vrijdas fearlemse Extran-hal zijn fzien van een (trage) hard- fcschouwers. Tegenstander I steunen vooral op serve- de wereldranglijst. „Maar oog geplaatste spelers ui- ïuwt bondscoach Stanley t echec op het grasbaantje en, is onderwerp geweest tte zich vnj, maar veel je- ■iemerink uit vorm waren fterink (die beide enkelspe- tld. Het meest jammer vind |blesseerde, dat hij nog niet 1 het Davis-Cupteam voor isamen met Siemerink en Rtingh misschien fit voor de huis ontbreekt. DeEindho- trekt vervolgens op huwe- teng Schalken. De kans dat I m actie komt, is klein [voorkeur", aldus Franker moeten afbijten. Zoveel lef pwijzen, dat ik niet om hem d heeft de Spaanse Masters nnende play-off met Tony elijk na drie holes naar de holes was noodzakelijk na- lakte en op een totaalscore ïen. vierde ronde 70 slagen no- :en totaalscore van 287 sla- 1 op de 56ste plaats. Daar- 1 wisselvallig toernooi af. 1 hobbelig en er stond veel ^ier birdies en twee bogeys. 1 Bergamo gaat het hoop ik E71 slagen, 2. Johnstone (Zim) 276, 5. Tarnaud (Fra) 277,56. linnen, 1,75 miljoen gulden. L Tomori (Jap) 272, 3. Kaneko tsuneyuki Nakajima (Jap), Yo- Amerikaanse basketbalclub angrijke overwinning. In de gen Atlanta Hawks won de 5mits maakte 29 punten, vijf in de best-of-five serie op spelverdeler Reggie Miller, ^ure de gehele finale van de Hawks had Pacers voortdu- unten, 87-82 met nog 26 se- speeltijd was de stand ge- thuisclub alsnog toe. NBA, play-offs. Detroit Pistons 112-92 (stand in Miami Heat 102-85 (stand: 1- 94 n.v. (stand: 1-1); Cleveland [id: 0-2). - Phoenix Suns 120-98 (stand: r Kings 97-85 (stand: 1-0), Los 14 (stand 1-1), Utah Jazz - Port- iladelphia aterdag bij atletiekwedstrij- ;stekende prestatie geleverd. Philadelphia kwam de atleet ils laatste loper van het team tie. Voor Koers werd een tijd jeeft een goede indicatie dat rorden geacht te voldoen aan tr Atlanta. De limiet staat op )ers voor zijn universiteit nog ert hij terug naar Nederland. ■koploper jlde koppositie in de Japanse lib van trainer Hans Ooft en aterdag Shimizu S-Pulse met duels. Net zoals mede-koplo- ,on van Verdy Kawasaki. IVim Jansen en Pieter Huistra pinos. Ook Hans Gillhaus ver- EF United Ichihra was met 2- in de middenmoot. !ien in Rosmalen btien luisteren de eerste editie fvan Rosmalen op. Het zijn de tijd is opgeklommen naar de en de nummer negen Magda- jderlandse top komt uit op he 22 juni direct na het mannen- I Oremans laat er het toernoo i geleden de finale bereikte (te elleen Brenda Schultz aarze editie door sponsor Wilkinson laar niet erg interessant. >or stadion m Brighton en York, in deEn* |delijk gestaakt. De supporte 'het veld om hun onvrede ov r te maken. Het bestuur v jnalist in de FA Cup, heeft ie verkopen. Het terrein vor lub. Brighton deelt in de toe met Portsmouth. Bij de a e spelers werden nagezeten eerde vijf fans en drong de re" vedstrijd werd hervat. He :ie na de rellen niet meer te pen Haag (anp) - Henk de Velde heeft de hoop laten varen het we reldrecord solo-zeilen rond de we- lield te verbeteren. De Nederlander ond zich zaterdag op zijn 103e - (;ag aan boord van de catamaran I qoOO ter hoogte van de Kaapverdi- I „.[je Eilanden. Hij verwacht nog tien dagen nodig te hebben om in Lissa bon te kunnen finishen. Het wereld record staat met 109,5 dag op naam van de Fransman Titouan Lamazou. „Ik gebruik die tien dagen om de teleur stelling te verwerken," zei De Velde za terdagochtend in het radio 1-programma TROS Nieuwsshow. In de windstilte-ge- bieden rond de evenaar verloor hij drie dagen. Zijn boot dobberde vijf in plaats van de geplande twee dagen op de oce aan rond. Daarvoor had hij net twee da gen achterstand, opgelopen door proble men aan de mast, ingehaald op het tra ject vanaf Kaap Hoorn. „Het gaat nu niet beter, ik moet realistisch zijn. Ik ga me voorbereiden op mijn volgende poging." De Velde, die zijn uiterlijk nóg 103 dagen 'wild, woest en ruikend naar mens' noemde, kijkt niet uit naar het afmeren in de Portugese hoofdstad. „Dat is het ergste van de hele tocht," zo bekende hij. „Niet alleen om de hele rompslomp van het leven weer te moeten aanvaarden. Zo lang op zee heb je het gevoel dat de kos mos verandert, dat is een verrijking van het leven, die je met niemand op de wal kunt delen. Simpelweg omdat niemand dat kan begrijpen. Vanaf de haven in Lissabon wordt mijn leven weer armer," aldus de teleurgestelde De Velde. Boor John Graat Maastricht - De Eerste Ne derlandse Cement Indus trie, een wat vervallen maar indrukwekkend com plex aan de boorden van de Maas, was zaterdag gast heer van de Amstel Gold Race. Terwijl de renners ach er melden voor een cerkwikkende douche, draait de Maastrichter fa briek door. Want dat doet „e ENCI al zeventig jaar. Zelfs voor de enige Neder landse wereldbekerwed strijd kan de cementfa briek zich echt geen adem pauze permitteren. Om een uur of drie komt een van ce 600 werknemers, in een best- de overal, een luchtje scheppen. Een stoere snor onder een mijn- v,erkershelm, armen over elkaar, 'eenen wijd. De man steekt een peuk op en bekijkt het wielercir- cus dat voor zijn pauzevertier zorgt. liet guitige ogen aanschouwt hij Sferio Cipollini die zich al vroeg t bij de ENCI. Die kan zich dus in een smetteloze douche irassen. Na een half uurtje komt Cipollini met twee zware koffers eer naar buiten. Zijne IJdelheid, gaat vervolgens zitten op een kof- Ier. Om eens lekker genieten van i voorjaarszon. Modieuze zon- Inenbril. Hij kijkt naar een meca- nieker van zijn Saeco-ploeg die feet stof van een fiets spoelt. Een tand, met gouden ringen, haalt aij door zijn pas gefölmde krul- ;n. De lakschoentjes hebben een ernstige aanslag van wit stof te verwerken. Falen Het deert hem niet. Ook om zijn falen in de Gold Race maalt de Italiaanse sprinter niet. Hij hoeft wet. zoals zijn Nederlandse col a's, allerlei vragen te beant- I morden over de beroerde staat van het vaderlands cyclisme. Ci pollini is immers Italiaan en er is altijd wel een landgenoot die zijn s aan het venster steekt in een jrote koers. In Milaan-Sanremo as het Colombo, in de Ronde van Vlaanderen Bartoli. Zater- lag in Limburg was het de beurt aan Stefano Zanini, een machtig coureur van Gewiss, de eerste Italiaanse winnaar in de Amstel Md Race. 0 voortijdig afgestapte Neder- ogen minder zorgeloos aan Cipollini. Ze krabben zich op kop, halen schouders op. Hun Uen dwalen af naar het surrea- ptische decor, de ENCI-gebou- wen, alsof daar antwoorden zijn af te lezen. Erik Dekker was, zegt hij, knecht van Rolf Sörensen en wijst erop dat hij in het voorjaar nooit sterk rijdt. Danny Nelissen doet geheimzinnig. „Ik weet wel waar het aan ligt, maar dat hou ik voor mezelf." Tristan Hoff man, de enige landgenoot met WB-punten (5), smeekt om ver giffenis. „Ik voel me leeg, er zit geen spat energie meer in mijn lijf." De meeste Nederlanders scharen zich niet, zoals de buitenlanders, rond het tv-toestelletje bij de in gang van de douches. Ze missen* een enerverende finale waarin al le kleppers -Bugno, Fondriest, Museeuw, Armstrong, Tsjmil - zich vooraan verdringen. Het is echter Stefano Zanini die op de Halembaye in een mum van tijd naar de drie leiders Sörensen, Missaglia en Peron toerijdt ('Ik reageerde op een uitval van Mus eeuw en had plots zelf een gat ge slagen'). Om dat trio vervolgens achter zich te laten. Terwijl Zanini zijn 25 seconden voorsprong verdedigt, zoekt Ed dy Bouwmans naar zijn Helmie. Bouwmans' ploeggenoot John van den Akker had in de vroege uurtjes de aandacht getrokken. Samen met Sunderland reed hij ruim een uur voor het peloton uit. De maximale voorsprong was 2.35. Net voor de steile klim van de Dode Man werd Van den Ak ker in de kraag gegrepen. „Ik had gehoopt vijf of zes minuten voor sprong te pakken. Maar ik heb begrepen dat die mannen van Polti het gat hebben dichtgere- den\ Waarom vraag ik me af. Nu zitten ze hier met vijf man Voor de tv." Een* brede baan water, verdikt met shampoo en haar, zoekt zijn weg naar een afvoerputje. Op tv slaat Zanini een kruis voor hij over de meet komt, achter hem wint Bettin vóór wereldbekerlei der Johan Museeuw de sprint van de eerste groep. Kort daarna meldt die groep zich bij de ENCI. Met een stoffig gelaat parkeert de nummer 26 in de uitslag, Miguel Indurain, zijn fiets bij de dou ches. Hij spoedt zich naar binnen. Op de vlucht voor een verkoud heidje. Leeggelopen Later arriveert Maarten den Bak ker, als 57e de beste Nederlander, die 'langzaam was leeggelopen'. Erik Breukink, op 13.46 als zesde en laatste Nederlander (78e), kiest het hazenpad. Dat doet niet Stefano Zanini (27) uit Varese. Op de vraag of het winnen van de Gold Race voor hem zelf een ver rassing is, moet hij onbedaarlijk lachen. „Hebben jullie dan niet gezien hoe sterk ik het hele voor jaar al rijd. Of is iedereen die vierde plaats in Parijs-Roubaix en de vijfde in Milaan-San Remo al vergeten?" Zanini lacht, kijkt wat verbaasd naar de entourage. Hij kucht, hoest en vertelt dan over de knie blessure die hem vorig jaar par ten speelde. „Ik heb daardoor een moeilijke winter gehad." Mis schien daarom reikte hij in Mil aan-Sanremo niet verder dan de vijfde plaats. „Het blijft een droom die wedstrijd ooit te win nen. De Amstel Gold Race is toch veel minder aansprekend in Ita lië. Door mijn winst zal dat in de toekomst misschien veranderen." Maastricht. Amstel Gold Race, vijfde wedstrijd wereldbeker. 1. Zanini (Ita) 253 km in 5.55.36 (42,688 km/u), 2. Bettin (Ita) 0.22, 3. Museeuw (Bel), 4. Gontsjenkov (Oek), 5. Fontanelli (Ita), 6. Tsjmil (Mol), 7. Magnien (Fra), 8. Bortolami (Ita), 9. Heppner (Dui), 10. Zberg (Zwi), 11. Sörensen (Den), 12. Chiap- pucci (Ita), 13. Serrano (Ita), 14. Fondriest (Ita), 15. Missaglia (Ita), 26. Indurain (Spa), 57. Den Bakker 2.19, 67. Boogerd 3.46, 68. Van der Steen, 75. Van Bon 13.56, 76. Vos kamp, 78. Breukink, 84. en laatste Edo (Spa). Stand wereldbeker individueel: 1. Museeuw 112 punten, 2. Zanini 88, 3. Gontsjenkov 67, 4. Colombo (Ita) 58, 5. Tsjmil 56, 6. Bartoli (Ita) 55, 7. Fontanelli 54, 8. Baldato (Ita) 51, 9. Richard (Zwi) 50, 10. Bortolami 47, 37. Hoffman (Ned) 5. Stand wereldbeker ploegen: 1. Mapei 40, 2. MG 39, 3. Motorola 35, 4. Fes- tina 29, 5. Telekom 21, 6. Roslotto- ZG 19, 11. Rabobank 11,13. TVM 6. Van onze verslaggever Maastricht - Hennie Kuiper verliet zaterdag met een ge zonde haardos Maastricht. Hij had beloofd zich kaal te laten scheren mocht een van zijn Motorola-jongens win nen. „Ik ben blij dat ik mijn haar nog heb, maar ik had het net zo lief opgeofferd voor een zege," zei Kuiper lachend. Tijdens de koers zelf ver keerde 'Kuipertje' is grote onzekerheid over het lot van zijn schedel. En dat stemde hem weer boos. „Het is on voorstelbaar hoe weinig in formatie wij vandaag over de koersradio te horen kregen. Op een gegeven moment heb ik op mijn gewone autoradio Langs de Lijn maar aangezet om te weten te komen wie waar reed." Stefano Zanini zet de jacht op de kopgroep in. Later zou de Italiaan overtuigend de Amstel Gold Race op zijn naam schrijven. foto anp [foor Ad Pertijs ilaastricht - De Amstel Gold lace kreeg zaterdag dan ein- plijk zijn Italiaanse winnaar. Stefano Zanini, een renner die per kan dan sprinten alleen, ''■kende in de finale op in- pukwekkende wijze af met Rn concurrenten. rui de thuisrijders had hij op pg naar zijn solo-zege nog het lainst te vrezen. Ze waren op- ■iemv in geen velden of wegen of bekennen. En uitgerekend in finale van Neerlands enige Jjderklassieker deed dat extra W1 bij de bazen van onze fiet- fsde landgenoten. f®Raas (Rabobank) herhaalt re- *-5iaüg dat van zijn ploeg-in- Jpbouw nog geen wonderen mo- 1" worden verwacht, maar bij ■wes Priem (TVM) lijkt het ge- "dop. De Zeeuw zint op rigou- r maatregelen nu de gehoop- internationale doorbraak uit- Ipit. V"N het aan mij ligt komt er vol- 'id jaar een centraal punt, waar alle jongens twee of drie keer r week zie. Net als voetballers -Kten ze in de buurt van dat *um gaan wonen. De meeste ■«sen komen toch naar de fa- jjtoe en niet omgekeerd," op- Jl' Priem na afloop van de j®stel Gold Race. l^arnaast gaat hij op korte ter- v'|n a' - in samenwerking met J S' Joseph-ziekenhuis in I hoven - zijn organisatie aan- Tssen op het gebied van het be- I wan de renners. „Want, ik wil weer weten wat ze doen." De TVM-ploegleider heeft het ge voel dat hij de greep op zijn ren ners aan het verliezen is. Per soonlijke trainers als Adrie van Diemen (begeleider van onder meer Maarten den Bakker en - indirect - Tristan Hoffman en de man achter de rentree van Danny Nelissen) zijn daar volgens hem de schuld van. Hij ziet ze als de Greet Hofman- sen van de moderne wielersport. „Ze hebben iets geheims met el kaar," zei Priem. „Ik heb er geen zicht meer op." En daar gruwt hij van. „Want die begeleiders hebben alleen maar verstand van trainen. Ik heb ech ter niets aan renners die wel goed trainen, maar niet goed koersen. Al die inspanningsfysiologen, of hoe ze ook mogen heten, missen het contact met de wedstrijd. Door hun manier van trainen, gunnen ze de renners geen gees telijke rust. En daar zit bij ons nu het probleem. Lichamelijk zijn ze wel goed, maar op de beslissende momenten zijn ze met hun kop niet bij de koers." De suggestie dat Italianen de laatste vijf jaar niet anders doen dan renners intensief begeleiden, wuift hij weg. „De dokters zijn daar de degenen die schema's bepalen. In samen spraak met de ploegleider en ren ner. Die mensen hebben veel meer kennis in huis over het men selijk lichaam dan bij ons de trai ners. Er komt meer bij kijken dan alleen maar een schemaatje op stellen." Cees Priem: „Als het aan mij ligt komt er volgend jaar een cen traal punt, waar ik alle jongens twee of drie keer per week zie. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Maastricht - Adrie van Diemen legt de kritiek van Priem naast zich neer. „Natuurlijk heeft mijn werk effect. Kijk maar naar Hoffman. En ook Den Bakker reed aanvankelijk beter." Hij beschouwt zich niet als indringer. „Ik werk op verzoek van de atleten met hen samen. Als Priem daar moeite mee heeft moet hij me bellen, dan kunnen we erover praten. Ik doe zeker niets ge heims. Alleen moet Priem er begrip voor opbrengen dat alle ken nis die ik de afgelopen tien jaar verzameld heb, niet zomaar op straat gooi. Met wielertechnische zaken houd ik me niet bezig. Wel tracht ik een renner zo te laten trainen, dat hij beter gaat koersen. En daarbij doe ik heus geen gekke dingen." Van Diemen staat achter het idee van een trainingscentrum. „Als dat tenminste meer inhoudt dan wat fitnessapparatuur en rollen- banken neerzetten in een gebouwtje. Je moet kennis, vaardighe den en deskundigheid in zo'n centrum verzamelen. Alleen zo is het interessant voor zowel sponsors (die het moeten betalen) en renners." Zijn kopman Maarten den Bak ker mag zich als eerste aange sproken voelen. De Zuid-Hollan der presteert een stuk minder dan vorig jaar rond deze tijd. „Maar," haast Priem zich te zeggen, „mijn kritiek is niet persoonlijk be doeld voor Maarten. Bij hem spe len mogelijk ook privé-omstan- digheden mee. Ik spreek in zijn algemeenheid. Bewijzen dat ren ners baat hebben bij het samen werken met die mensen zijn nog nooit geleverd." Hoffman is anders wel beter gaan rijden. Priem: „Tristan was te speels. Hij had meer discipline nodig. Over een tijdje kan ook hij zonder de steun van zo'n trai ner." Verwijten doet hij zijn renners niets. „Als er een zijn best doet is het Maarten wel. Het was zijn goed recht dat hij na het vorige seizoen heeft geprobeerd nog be ter te worden. Op dat moment kon ik daar niets van zeggen. Nu het geen effect heeft, doe ik mijn mond wel open. Maarten is im mers iemand die zelf net zo goed kan bepalen hoe hij traint. Die heeft geen trainer nodig." Den Bakker zelf twijfelt. „Ik heb er met Cees ook al over gesproken en binnenkort gaan Adrie en ik met elkaar rond de tafel zitten. Misschien komen we wel tot de conclusie dat het beter is om de samenwerking te stoppen. Het gevoel dat het niet goed zit, heb ik een paar weken. Al dat inten sieve contact, het alsmaar met el kaar bellen, gaat me een beetje tegenstaan." De TVM-renner laat Van Diemen daarmee echter niet vallen. „Want één ding is zeker, in fe bruari en maart fietste ik beter Los Angeles - De olympische vlam is zaterdag gearriveerd in de Verenigde Staten. De fakkel werd door Billy Payne, de voorzitter van het organisatiecomité van Atlanta, in Athene in ontvangst ge nomen en in een speciale lantaarn naar Los Angeles overgevlogen. Vanaf het vliegveld werd de vlam per helicopter naar het Coli seum vervoerd, waar in 1984 de Olympische Spelen werd geo pend. Na een ceremonie begon de vlam aan de estafetterace naar Atlan ta, een afstand van 25.000 kilometer door 42 staten. Tienkamper Rafer Johnson, die in 1984 het olympisch vuur in het Colisuem ontstak, was de eerste van ongeveer tienduizend atleten die de olympische toorts onderweg dragen. Gina Tillman, kleindochter van de legedarische Jesse Owens, was de tweede loopster, zwem ster Janet Evans, die in Atlanta aan haar vierde Olympische Spe len begint, de derde. Op 19 juli is de opening van de Spelen. Onderweg doen de lopers 1500 steden en dorpen aan. Op een nor male werkdag zal de vlam ongeveer 240 kilometer afleggen. De fakkel wordt per dag gemiddeld vijftien uur gedragen en negen uur warm gehouden in een speciale lantaarn. Eindhoven (anp) - Het jaarlijkse zwemgala van PSV - sprinten, sfeer en enthousiasme - ontbeerde zaterdag de echte snelheid in het water. Daar leende het tijdstip zich ook niet voor. De Ne derlandse top richt zich immers op de Olympische Spelen of de kwalificatie daarvoor. Het laatste was voor de meesten abso luut niet aan de orde. Toch waren er enkele opvallende resulta ten, uit niet door iedereen verwachte hoek. Brenda Starink, gehuld in de voormalige Eindhovense gloednieuwe wetsuit van Speedo, zwom de 10.0 meter rugslag in 1.04,08 en Madeion Baans, ook met zo'n 'lange broek' aan, de 100 school in 1.11,47. Opgeteld bij de tijden die Marianne Muis (vrije slag) en Inge de Bruijn (vlinder) hebben staan, betekent het dat Nederland in Atlanta ook bij de vrouwen op de 4x100 meter wis selslag zal zijn vertegenwoor digd. De limiet van NOCNSF voor uitzending was 4.17,13. De vier snelste zwemsters tot dusver zitten daar nu ruim onder. Het wil niet zeggen dat Starink, Baans, De Bruijn en Muis eind juli ook de olympische estafette zullen vormen. Het NK in Drach ten is het laatste ijkpunt. Pas dan wordt de zaterdag voor de Spelen genomineerde ploeg daadwerke lijk ingevuld. Vooral op de rug slag is strijd te verwachten met plotselinge progressie van Sta rink, de afgelopen jaren ook zon der opzienbarende prestaties al geabonneerd op de rugslagtitels. Tijdens het kortebaanseizoen leek de Vlaardingse VCZ'ster echter voorbijgestreefd door het aanstormende talent Suze Valen. In het Eindhovense 50-meterbad versloeg Starink haar vijf jaar jongere rivale, die niet echt de bedoeling had nu al hard te gaan, met verrassende persoonlijke re cords op 50 (30,13 de tweede Ne derlandse tijd ooit na de 30,01 van Ellen Elzerman) en de 100 rug (1.04,08). Valen finishte res pectievelijk op bijna anderhalve en ruim tweeënhalve seconden achterstand als tweede. Muis had zich voorgenomen in de Tongelreep aan de individuele olympische norm op de 100 vrij (56,19) te voldoen. De Amers- foortse fysiotherapeute moest echter wegens ziekte afzeggen. Zwaar was de gang van De Bruijn naar het Eindhovense bad. Ze werd een maand geleden door PSV-trainer Jacco Verhaeren uit de selectie gezet wegens haar veelvuldige afwezigheid. De Bruijn ging weer thuis wonen in Barendrecht - hield nog wel haar kamer in Eindhoven aan want je weet maar nooit - en werd opge vangen bij haar oude vereniging Nautilus in Dordrecht. Zaterdag liet ze voorzichtig zien de harde waarschuwing begrepen te hebben. Het vetpercentage op haar lijf is nog te hoog, maar ze weet het en probeert er iets aan te doen; vier keer per week gehol pen door trainer Erik van Westen en verder vooral op eigen initia tief; hardlopend, trekkend aan de elastieken en meters makend in het water van Aquapulca. Dat haar geloofwaardigheid niet door iedereen in twijfel wordt ge trokken, bewees de Amerikaanse sportartikelenfabrikant Nike. Die nam De Bruijn deze week on der contract, als enige Neder landse zwemster, onder meer voor promotieactiviteiten in At lanta en daarna, want de komen de Spelen betekent voor De Bruijn niet het afscheid. „Ik ben pas 22, heb nog steeds lol in zwemmen en wil mijn grenzen nog eens verleggen." Toch mist de vlinderslagspecia- liste, ook gezegend met bijzonder sprinttalent voor de vrije slag en rugslag, de sfeer binnen haar trainingsgroepje zeer. „Je weet pas wat je mist als je er niet meer bijhoort. Ik ben hartstikke stom geweest, maar je schijnt te leren van je fouten. Ik vond het heel moeilijk om hier terug te komen, maar ik werd hartelijk verwel komd. Dat gaf een lekker ge voel." De Bruijn benadrukte nog eens dat er geen sprake is van rancune laat staan ruzie tussen haar en PSV. De scheiding was puur pragmatisch, ingegeven door de beste bedoelingen. Ze noemde Verhaeren dan ook nog steeds 'een kanjer van een trainer' en ging gretig in op de invitatie deel uit te maken van de door ziekte en blessures verzwakte PSV- ploeg voor de 4x100 vrij; in een zilveren badpak van haar nieuwe sponsor. Haar aanwezigheid in die esta fette hielp niet echt, maar met 26,47 (2e 50 vrij, achter Wilma van Hofwegen, 26,36) en 28,05 (le 50 vlinder) was ze tevreden. Nu de 'ausdauer' nog voor de dubbe le afstand, want op de vlinderslag is alleen die een olympisch num mer. Bij de mannen viel Casper van Dam op, die zijn besluit de aan dacht te verdelen tussen de schoolslag, zijn nieuwe liefde, en de vlinderslag niet kan betreu ren. Met 28,97 op de 50 school bleef hij slechts 0,17 boven het nationale record van de toekij kende Ron Dekker. Marcel Wou- da, die in Atlanta, wil oogsten op de wisselslag scherpte op de 100 rug zijn pr aan tot 58,51. Eindhoven. PSV-gala, SO-meterbad VROUWEN 50 vrij: 1. Van Hofwegen (VZC VI.) 26,36, 2. De Bruijn (Nautilus) 26,43, 3. Masseurs (Rapido'82) 26,85, 4. Mi- nouche Smit (DWK) 26,95, 5. Nienke Valen (AZ&PC/Anova) 27,63. 100 vrij: 1. Brienesse (DWK) 57,16, 2. Masseurs 57,48, 3. Van Hofwegen 58,65, 4. Vlieghuis (PSV) 58,87, 5. Minouche Smit 1.00,21. 50 rug: 1. Starink (VCZ VI.) 30,13, 2. Suze Valen (AZPC) 31,56, 3. Slootjes (Orca) 31,99. 100 rug: 1. Starink 1.04,08, 2. Suze Valen 1.06,64, 3. Westrik (Arke Din- kel) 1.07,15. 50 vlinder: 1. De Bruijn 28,05, 2. Brienesse 28,12, 3. Van Harn (DWK) 29,13. 100 vlinder: 1. Brienesse 1.02,76, 2. Van Harn 1.03,65, 3. Fortes (Kemp vis) 1.05,65. 50 schooi:.1. Baans (Kempvis) 33,10, 2. Nienke Valen 34,79, 3. Broekhui zen (DWK) 34,92. 100 school: 1. Baans 1.11,47, 2. Broekhuizen 1.14,59, 3. Boot (DZ&PC) 1.15,45. 4x100 vrij: 1. VCZ Vlaardingen 3.57,38, 2. DWK 3.59,51, 3. PSV 4.02,09. MANNEN 50 vrij: 1. Van den Hoogenband (PSV) 23,67, 2. Veens (PSV) 24,04, 3. Hoeijmans (PSV) 24,24, 4. Geelen (PSV) 24,29, 5. Kenkhuis (Dinkel) 24,68. 100 vrij: 1. Geelen 52,04, 2. Van den Hoogenband 52,38, 3. Veens 52,62, 4. Wouda (PSV) 52,63, 5. Hoeijmans 52,82. 50 rug: 1. Ruinemans (Dinkel) 27,74, 2. Van der Spoel (DWK) 28,05, 3. Commandeur (Groenlo) 28,76. 100 rug: 1. Wouda 59,02, 2. Ruine mans 59,58, 3. Van der Spoel 59,60. 50 vlinder: 1. Van Dam (AZPC) 25,65, 2. Veens 25,89, 3. Aartsen (VZC VI.) 25,95. 100 vlinder: 1. Aartsen 55,75, 2. Van Dam 56,24, 3. Keizer (Dinkel) 57,18. 50 school: 1. Van Dam (AZPC) 28,97, 2. Kuipers (DWK) 30,20, 3. Kleyer (PSV) 30,63. 100 school: 1. Kuipers 1.05,59, 2. Ba- gri (Breda) 1.07,88, 3. Van Binsber- gen (VZC Veenendaal) 1.08,63. 4x100 vrij: 1. PSV 1 3.31,98, 2. DWK 3.36,23, 3. PSV 2 3.37,71. dan in andere jaren. Ik heb alleen het gevoel dat net nu mijn wed strijden aan de beurt waren, er sprake is van een terugslag. Daarnaast moet je je afvragen in hoeverre mijn privé-omstandig- heden een rol hebben gespeeld. Vorig jaar reed ik met een frisse kop rond. Dit keer was dat vaak anders. Het is dan al wel bijna twee jaar geleden dat mijn zusje is overleden, maar ik ben er nog elke dag mee bezig. Daarnaast botert het niet lekker met mijn vriendin en dan kan het gebeuren dat dingen in je höofd ophopen." Eindhoven (anp) - Een aantal Nederlandse toppers heeft zaterdag bij de zwemwedstrijden in Eindhoven het olympische badpak voor At lanta gepresenteerd, de Aquablade. „Je snijdt als een mes door het water," zei Ada Kok namens de badpakkenfabrikant Speedo, leveran cier van de onder meer de KNZB en PSV. Met name de hemelsblauwe legsuit, met pijpen tot net boven de knie, doet denken aan de Victoriaanse badmode van rond de eeuwwisseling. Brenda Starink, Manon Masseurs, Wilma van Hofwegen, Madeion Baans, Karin Brienesse en Kirsten Vlieghuis onder anderen hulden zich in deze primeur voor Nederland. Ze werden er zeker niet door ge remd. Het badpak is een verbetering op de S2000, die in Barcelona de beslis sende tijdwinst moest opleveren. Het materiaal is hetzelfde, het stre- penpatroon - zacht en ruw afgewisseld - nieuw. De Duitse onderzoe ker Bodo Ungerechts, werkzaam bij het instituut voor thermo-en hy drodynamica in Bochum, stelde vast dat de Aquablade 23 procent minder weerstand heeft dan een normaal, ouderwets lycra badpak.

de Stem | 1996 | | pagina 15