Lagere lasten voor dure wijken Spoorloos Navo 1 vergel bij VN Dijkstal lacht kritiek op lintjesregen weg Lintjesregen werd een lintjesbuitje Melkert volgt cao-gesprekken op de voet parijs blij i Ook Duitst Gemeenten willen verschillende OZB-tarieven gaan hanteren iilrW^TOlUJIï! Totale ontmanteling DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Voorhoeve wees verzoek om hulp van leger bij bosbrand af BINNENLAND KORT Geldnet-overvaller uitgeleverd Borst strenger voor thuiszorg Overvallers gijzelden twee kinderen Visumplicht Turkije uitgesteld Zoektocht van een doodgewaande dochter DË STEM 'Verkrachting, c ttk-grug.eendireCtebeeld- jeïanLj"kUntnietb0Ven 11111 ZATERDAG 27 APRIL 1996 jU Door Hans van den Broek Den Haag - Met zijn bekende kwinkslagen lacht minister Dijkstal (Binnenlandse Za ken) de kritiek op het nieuwe decoratiestelsel weg. Maar hij staat ook open voor aanpas singen, laat hij in een enkel bijzinnetje doorschemeren. „In dit land evalueren we alles. Dus waarom dit niet? Als we met z'n allen enkele veranderingen zouden willen aanbrengen in het nieuwe stelsel, dan doen we dat toch." Dijkstal geeft even na 11.00 uur het officiële startschot voor de lintjesregen 1996. Veertien men sen uit het hele land zijn deze vrijdag uitverkoren om de ver sierselen in de Haagse Rolzaal opgespeld te krijgen door de (lo- co-)burgemeester uit hun eigen woonplaats. Maar voordat de feestelijke uitreikingsceremonie officieel begint, wil de minister nog wel wat kwijt over de be stuurlijke ophef rond het nieuwe decoratiestelsel. De 'vrolijke broeder' Dijkstal laat er geen twijfel over bestaan: hij tilt niet zo zwaar aan alle har de woorden, die vooral burge meesters hebben uitgesproken over het herziene stelsel. Met een cynische ondertoon: „We blijven altijd maar vergelijken. Wat moet je anders doen op dit soort feeste lijke dagen? U hoort de geluiden al: 'Ja, Piet heeft wel een lintje gehad, maar Jan niet'. Maar een chirurg is toch niet te vergelijken met een onbezoldigd bestuurder van een amateurmuziekgezel schap? Waarom zou een chirurg enkel en alleen omdat hij 25 jaar lang levens heeft gered een lintje moeten krijgen? Stel je voor dat die man of vrouw 25 jaar lang ge faald zou hebben?". De bewindsman vindt dat het oude en nieuwe decoratiestelsel niet met elkaar te vergelijken zijn. „Dus, iedereen die al een lintje heeft gehad, nogmaals van harte gefeliciteerd. Het is u zeer gegund. En ook mijn gelukwen sen aan alle mensen die vandaag een lintje krijgen." Hij neemt ook de leden van het Kapittel voor de Civiele Orden - het adviesorgaan voor de toekenning van lintjes - in bescherming. „De leden van het Kapittel hebben nog nooit zo hard moeten werken als de laat ste maanden. Ze zitten hier totaal uitgeput op de eerste rij," zo breekt Dijkstal het ijs. Terwijl cameraploegen, pers-, binnenhof-, en familiefotografen zich verdringen om het meest ideale fotoplekje te bemachtigen, somt Dijkstal nog eens in vogel vlucht de voordelen van het nieu we decoratiestelsel op. „Hiermee bereiken we een veel evenwichti ger spreiding over alle lagen van de bevolking en tonen we veel meer waardering voor mensen die zich, buiten hun normale werk om, inspannen voor de sa menleving. Maar dat zal zo dade lijk bij de feestelijke uitreiking ook wel blijken," aldus Dijkstal. De koninklijke onderscheidingen gaan dit jaar in het bijzonder naar mensen die zich in het vrij willigerswerk verdienstelijk heb ben gemaakt. Tijdens de plechtigheid grijpt slechts een enkele burgemeester - elk van hen krijgt vier minuten om de gedecoreerde uit zijn ge meente toe te spreken - de gele genheid aan om het nieuwe stel sel nog eens onder vuur te nemen. Zoals de burgemeester uit Alk maar: „Vroeger lazen wij in de katechismus over het mysterie van de Drie-eenheid. Ik begreep er niets van. Tot iemand mij dui delijk maakte dat het daar ook helemaal niet om ging. Hij zei: 'Je hoeft het niet te begrijpen. Je moet erin geloven'. En zo is het met dit nieuwe decoratiestelsel ook." Den Haag (anp) - Prof. dr. Paul Crutzen is het absolute paradepaardje van Neder land. De Nobelprijswinnaar, gespecialiseerd in de gevaren die de ozonlaag bedreigen, werd Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij is dit jaar de enige met de ze (hoogste) onderscheiding in de traditionele lintjesregen. Ook een andere hoogvlieger waarmee Nederland recent inter nationaal goede sier maakte, werd dit jaar koninklijk onder scheiden: de regisseuse Marleen Gorris, die een Oscar won met haar film Antonia. Zij werd Rid der in de Orde van de Nederland se Leeuw. Haar collega Jos Stel ling viel overigens dezelfde eer te beurt. Het is echter allemaal flink wat kariger dit jaar. Er kan eigenlijk beter worden gesproken van een lintjesbuitje. Kregen er vorig jaar nog 2481 mensen een lintje, dit jaar zijn het er nog maar 980. On der hen is het percentage vrou wen overigens drastisch toegeno men: in het verleden was onge veer 11 procent van de onder scheidenen vrouw, nu is dat in eens 26 procent. Andere culturele Ridders in de Orde van Nederlandse Leeuw zijn onder anderen de actrice An- ne-Wil Blankers, de musici Ruud Bos, Tonny Eyk en Polo de Haas, tv-regisseur Nico Knapper, de te kenaars Jan Kruis (Jan, Jans en de Kinderen), Peter van Straaten en Peter Vos. Ook schrijver/illus trator/beeldend kunstenaar W.G. van der Hulst kreeg deze onder scheiding. Het Nederlands Philharmonisch Orkest heeft er twee koninklijk gelauwerden bij: chef-dirigent Haenchen werd Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw en directeur Loot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, net als direc teur Sanders van het Concertge bouw. Hoedenmaker Harty Scheltens werd Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, net als de Am sterdamse couturier Edgar Vos. Op sportgebied kwam de beken de bergbeklimmer Ronald Naar ook figuurlijk hogerop door het Ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw, terwijl Ajax-voorzitter Michael van Praag het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau in de wacht sleepte. Bij de ondernemers werd de 60- jarige jhr. ir. J.B. Jankovich de Jeszenice uit Arnhem Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij is sinds 1980 algemeen directeur van De Drie Electronics Beheer in Ede en sinds die tijd tevens ei genaar/directeur van Westerhei- de Management Consultancy. Van onze verslaggever Nijmegen - Gemeenten moeten de vrijheid krijgen om verschillende tarieven te hanteren voor de onroerende- zaakbelasting (OZB). Anders gaan bewoners van panden in populaire woonwijken of eigenaren van winkels in het centrum van de stad naar verhouding te veel OZB beta len. Prof. Crutzen wordt na zijn onderscheiding ontvangen door de koningin De laatste jaren houdt hij zich ook bezig met het verstrekken van risicokapitaal in Hongarije. Behalve Crutzen zijn nog meer hoogleraren geridderd, zoals ar chitect prof. ir. C. Weeber (Rid der in de Orde van de Nederland se Leeuw), voedingsdeskundige prof. dr. Hautvast (ook Ridder Nederlandse Leeuw) en de rector magnificus van de universiteit te Leiden: prof. dr. L. Leertouwer (Officier in de Orde van Oranje- Nassau). Een opvallende figuur is verder de vermaarde strafpleiter mr. E. Sutorius uit Arnhem. Hij werd Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Natuurlijk waren er ook weer lintjes voor honderden niet-be- roemde, maar lokaal bekende grootheden. Het is echter - vrij wel - afgelopen met de mythe dat „iedereen maar een lintje krijgt." Dat komt door de wijziging van het stelsel. Ambtenaren krijgen niet automatisch lintjes meer en ook mensen die dertig jaar op de zelfde stoel hebben gezeten, kun nen niet zomaar meer rekenen op een koninklijke onderscheiding (al zijn er dit jaar, als een soort restant onder de aanvragen, nog wel een aantal van die trouwe dienaars geëerd). Er moet vanaf nu echt iets extra's gepresteerd zijn, iets dat ook niet direct voortkomt uit puur ie mands functie. Er moet een forse mate van vrijwilligheid in het ge ding zijn, die iets oplevert dat ook buiten het directe werkge bied valt. Bij de ministeries van Algemene Zaken en Financiën is dit jaar niemand in de prijzen gevallen, kennelijk doordat mensen die on der deze departementen vallen, zich alleen aan hun baan wijden. Minister Zalm zei in een reactie op het feit dat er op zijn departe ment dit jaar niemand in de Lint jesregen valt, dat er een kleine 30.000 ambtenaren van financiën buiten het ministerie in Den Haag werken. „En bovendien moet je tegenwoordig iets moois voor de samenleving doen buiten je normale werk om. Mijn ambte naren werken zich de hele dag uit de naad." Er zijn dit jaar ook geen Kamer leden onder de gelauwerden te vinden, maar dat komt gewoon doordat er na de stelselwijziging geen aanvragen zijn ingediend voor bij voorbeeld vertrekkende volksvertegenwoordigers. De stelselwijziging houdt ook in dat de eremedailles in goud, zil ver en brons zijn verdwenen. Mensen die vroeger in deze cate gorie vielen, worden nu lid (in de zesde graad) van de Orde van Oranje-Nassau. Iemand een me daille geven en hem of haar bui ten de orde houden, wordt niet meer van deze tijd geacht. Dat heeft de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) ge adviseerd aan het kabinet. De VNG vreest, dat door de hertaxa tie van alle woonhuizen en be drijfspanden die met ingang van I januari volgend jaar van kracht wordt, er te grote lokale verschil len in belastingdruk gaan ont staan. Gebleken is namelijk, dat de waardestijging van woningen de afgelopen vijf jaar vele malen groter is dan die van bedrijfspan den. In de gemeente Utrecht bij voorbeeld stegen de woningen gemiddeld 65 procent in waarde en de bedrijfspanden slechts met tien procent. Percentages die vol gens de VNG de landelijke trend goed aangeven. De gemeenten mogen zelf het belastingpercen tage vaststellen dat over de vast gestelde economische waarde wordt geheven, maar mogen slechts één tarief hanteren. Verschuiving „Door de grote verschillen in waardestijging dreigt er een ver schuiving van belastingdruk te komen van het bedrijfsleven naar eigenaren en bewoners van wo ningen. Maar wat je ook ziet, is dat bijvoorbeeld kantoren vrij gering in waarde zijn gestegen, terwijl winkels in het centrum gi gantisch hoger zijn getaxeerd. Hanteer je voor alles en iedereen één tarief, dan treedt er ook een verschuiving van belastingdruk op van kantoorgebruikers naar winkeliers," aldus een woord voerder van de VNG. In een nog vertrouwelijke notitie aan het kabinet heeft de vereni ging daarom voorgesteld ge- Den Haag - Minister Voorhoe ve (Defensie) heeft een ver zoek om militaire ondersteu ning afgewezen bij de bestrij ding van brand op de Kalm- thoutse Heide. Ook een rechtstreeks beroep van de regionale brandweer Westelijk Noord-Brabant op de comman dant van de kazerne van Ossend- recht had geen resultaat. Dat valt op te maken uit een serie vragen die GPV-kamerlid Middelkoop stelt aan minister Voorhoeve. Het Belgische leger verleende wel on dersteuning bij de brandbestrij ding, zo laat Van Middelkoop fijntjes weten. meenten toe te staan verschillen de tarieven in hun stad of dorp te hanteren. Voor populaire en dus dure woonwijken zou dan bij voorbeeld een lager tarief kunnen worden berekend dan voor een buurt, waarin de waarde van het onroerend goed minder snel ge stegen is. Scheefgroei „Het is niet de bedoeling van de herwaardering van het onroerend goed, dat de gemeenten méér be lasting gaan binnenhalen. En dat zal waarschijnlijk over het alge meen ook niet gebeuren - de ge meente bepaalt immers zelf de hoogte van het belastingtarief - maar je krijgt op deze manier wel scheve verhoudingen binnen één stad of dorp," aldus de VNG. Een rechtvaardiging van een la ger tarief voor iemand die bij voorbeeld een hoog getaxeerde woning heeft, is dat deze ten ge volge daarvan óók meer kwijt zal zijn aan het huurwaardeforfait, de waterschapsheffing of andere lasten die gebaseerd worden op de economische waarde van het pand, zo meent de VNG. (ADVERTENTIES) Veilig. Vertrouwd en Slim als geen Ander Heerlijk, zo'n grillig karaktertje! Slanker, sneller, slimmer... logisch dat de Inventum Multivlakgrill MV04 zo in de smaak valt. Met instelbare thermostaat. Vet en sappen worden opgevangen in praktische uitneem- bare reservoirtjes. Incl. gratis extra stel sandwich-platen, j Ideaal voor contact grillen, barbecue grillen, opwarmen fl en gratineren. Bel voor informatie (0318) 542222 telera» Veilig. Vertrouwd en Slim als geen Ander ER WAS een échte ramp nodig om de wereld de ogen te ope nen voor de gevaren van kernenergie. Aan bijna-rampen in En' geland en Frankrijk werd nagenoeg schouderophalend voorbii gegaan. Tot tien jaar geleden in het nietige Russische plaats» Tsjernobyl een krakkemikkige kerncentrale ontplofte. Europa geraakte in een massale angstpsychose voor de radioactieve wolk, die op het hele continent kwaad dreigde aan te richten Tsjernobyl betekende een absolute ommekeer in het denken over nucleaire energie. Tot het moment van de fatale explosie in Tsjernobyl was voor de regeringen van de grote industrie- landen kernenergie dé oplossing voor het gedachte tekort aan energie. De voorraad fossiele brandstoffen is eindig en de al ternatieve energiebronnen (zoals wind- en zonne-energie) worden bij voorbaat als te duur en niet praktisch bestempeld In ons eigen land was het pleit rap beslecht. De plannen voor drie nieuwe centrales werden door het toenmalige kabinet- Lubbers zonder morren in de ijskast gestopt. Er was geen maatschappelijk draagvlak voor nieuwe centrales. Onderzoe ken wezen en wijzen nog steeds uit, dat over kernenergie niet rationeel wordt gedacht. Stroom opwekken door gebruik van uranium wordt geassocieerd met de ramp in Tsjernobyl. Dat betekent einde discussie. Zelfs in een land als Frankrijk - de eigengereide Fransen be weerden ten tijde van de Tsjernobyl-ramp dat de radio-actieve wolk de Franse grens niet zou passeren - heeft de machtige atoomlobby moeten inbinden. Er zijn nog enkele nieuwe cen trales gebouwd, maar op de tekentafels lagen plannen voor een veel forsere uitbreiding. In de tien jaar na Tsjernobyl is in feite een patstelling ontstaan. De atoom-wetenschappers schreeuwen moord en brand, dai de kennis op het gebied van de kernfysica niet verloren mag gaan, maar regeringen over de hele wereld nemen er slechts nota van. Uitgezonderd in het verre Oosten ligt de bouw van nieuwe kerncentrales op zijn gat. De inherent veilige atoom centrale lijkt verder weg dan ooit. De toekomst van de kernenergie is trouwens op dit moment niet het meest dringende probleem. Zaak is hoe een tweede Tsjernobyl voorkomen kan worden. De mogelijkheid dat zich een nieuwe ramp voordoet, is namelijk niet denkbeeldig. In de gedeeltelijk in het beton gestorte rampcentrale wordt nieuwe straling gemeten, waarmee maar weer eens bewezen is, dat een lekkende kernreactor niet eenvoudig is uit te schakelen. Er staan in het voormalige Oostblok meer centrales type Tsjer nobyl, die stuk voor stuk gevaar opleveren voor de (verre) om geving. Het Internationaal Atoom Agentschap wordt door de huidige landen toegelaten voor controle, maar daarmee zijn de risico's niet verdwenen. De Westerse landen moeten, zo lang de centrales nodig zijn, helpen met het veilig laten func tioneren van die tijdbommen. Met als uiteindelijk doel totale ontmanteling. Arnhem - Spanje heeft een 37-jarige man uit Vinkeveen uitgele verd die wordt beschouwd als één van de hoofdverdachten van de overval op het verzamelstation van Geldnet in Duiven in septem ber vorig jaar, waarbij een employé van Geldnet werd doodge schoten. Amsterdam - Minister Borst van Volksgezondheid zal de Kamer voorstellen de particuliere aanbieders van thuiszorg aan strakke re regels te binden. Zij moeten zich aan de cao houden en een pen sioenverzekering voor hun werknemers afsluiten. Alleen onder deze voorwaarden mogen vferzekeraars eën contract' met een thuiszorgbedrijf afsluiten. De minister deed deze toezegging gistermorgen aan bestuurders van vakbond AbvaKabo,waarmee zij op de vrouwenconferentie van de FNV in discussie was. Zij erkende, dat de marktwerking in de zorgsector is doorgeschoten. Epe - Vermoedelijk drie gewapende mannen hebben donderdag avond laat een gezin in Epe in zijn woning beroofd. Daarbij wer den de twee kinderen van het gezin, 13 en 16 jaar oud, enige tijd gegijzeld. De daders gingen er uiteindelijk vandoor met een vol gens de politie fors geldbedrag en sieraden.De overvallers dron gen rond half twaalf het huis aan de Tongerenseweg binnen. Zij bedreigden de kinderen die alleen thuis waren en bonden hen vast. Vervolgens werd gewacht op de ouders. De man (42) en de vrouw (38) kwamen rond half twee thuis. Ook zij werden bedreigd en vastgebonden. De man moest de kluis open maken. Nadat de overvallers waren verdwenen, zagen de gezinsleden kans elkaar te bevrijden. Den Haag - De aangekondigde visumplicht voor Turkije is met ruim een half jaar uitgesteld tot 31 december. Dat heeft de Turk se ambassade in Den Haag gisteren meegedeeld. 20.43 uur Nederland 1 De 36-urige werkweek staat hoog op de agenda in cao-on derhandelingen. Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) volgt het cao-overleg met argusogen. In combinatie met maatrege len in de bedrijven en een ge matigde loonontwikkeling is korter werken volgens hem goed voor 'de onderneming en de samenleving'. Door Carla Joosten Zelden begint hij vóór schooltijd te werken. Minister of niet: de kinderen Melkert hebben ook nog een vader en die brengt hen 's ochtends naar school. Een vorm van korter werken? Dat nou ook weer niet, want de rest van de dag is hij dienaar van de Kroon en let hij niet meer op de klok. Als minister die werkgevers aan spoort 'modern' te ondernemen, moet Ad Melkert (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) wel het goede voorbeeld geven. Met modern ondernemen doelt hij op vernieuwingen, die werknemers én het bedrijf ten goede komen. Kor- ter werken, waarover de werkgevers- en werknemersorganisaties elkaar de zer dagen in de haren vliegen, hoort daar in zijn ogen bij. Eerder deze maand liet Melkert van zich horen toen Philips met twee vak bonden een principe-akkoord bereik te over een hem onwelgevallige cao: zes procent loon erbij in twee jaar, maar nul uren arbeidsduurverkorting. „Niemand kan precies zeggen waar de kritische grens is, maar mijn intuïtie zei me, dat dit signaal van twee keer drie procent loon erbij voor het alge meen belang niet goed was," verdui delijkt Melkert zijn uitval. „Het is een klassieke rol van de minister van So ciale Zaken om op een bepaald mo ment de samenleving en de onderhan delende partijen in het arbeidsvoor waardenoverleg te wijzen op een trend of op een risico van een poten tiële trendbreuk." Trendbreuk De veertigjarige PvdA-bewindsman wil niet voorspellen of die trendbreuk in de vorm van een stagnerende ar beidsduurverkorting zich daadwerke lijk zal aandienen. Maar verdere ver korting van de werkweek is in zijn ogen een onstuitbaar proces. „In com binatie met loonmatiging heeft het Nederland in de afgelopen tien jaar geen windeieren gelegd. Kijk naar de koploperspositie die we in Europa hebben wat betreft de groei van de werkgelegenheid." Melkert: „Tegenstanders van korter werken voeren aan dat Nederland is gedaald op de ranglijst van rijke lan den, omdat we korter zijn gaan wer ken en omdat bij ons veel mensen in deeltijd werken. Dat is waar. Wie kor ter gaat werken, levert geld in. Maar vrije tijd is een natuurlijk product van de gestegen welvaart. Dat komt niet tot uitdrukking in de inkomensstatis tieken, maar wel in de bestedingscij- fers. Bovendien willen steeds meer werknemers ook een taak op zich ne men in de verzorging van hun kinde ren of ouders". De kosten van korter werken zijn vol gens Melkert niet goed in te schatten, omdat het gecombineerd moet wor den met tal van andere maatregelen in een bedrijf. Verlenging van de be drijfstijd bijvoorbeeld kan kostenbe sparend werken. Met werknemers valt volgens Melkert best te praten over werken op andere uren dan alleen van negen tot zes. En door een betere inzet van arbeid en techniek kan de pro- duktiviteit verbeteren. „Sommige be drijven zijn zo krakkemikkig georga niseerd. Met een paar roosterver- schuivingen kan er al meer geprodu ceerd worden. De kosten van korter werken berekenen, wordt zo een erg ingewikkelde som." Samenhang Vanwege de samenhang met andere maatregelen is volgens Melkert niet te zeggen hoeveel banen er daadwerke lijk bij komen door korter werken. Maar het zegt volgens hem genoeg, dat de werkgelegenheid in Nederland zich beter ontwikkelt dan in andere landen. Werkgevers als die in de me taal en electro, die zich fel keren tegen de 36-urige werkweek, geloven daar niet in. Volgens hen werkt het alleen maar kostenverhogend. Melkert bestrijdt dat, maar voor hem staat wel vast, dat korter werken ef fect moet hebben op de loonontwik keling. De werknemer zal iets moeten inleveren. „Als je minder gaat wer ken, is het onwaarschijnlijk dat je de zelfde hoeveelheid geld in je porte monnee houdt. Het is een natuurlijke zaak, dat werknemers proberen er in de onderhandelingen zoveel mogelijk uit te slepen, maar de continuïteit van de onderneming telt ook. Als ook maar gekeken wordt naar de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Het is natuurlijk moeilijk om dat vooraf al lemaal precies uit te rekenen." Het maakt de onderhandelingen over de cao's er niet gemakkelijker op. Melkert roept de partijen op het on derwerp niet dogmatisch te benade ren. „Het algemeen belang is niet ge diend met principegetwist over een vast aantal werkuren per week. Het gaat om een modern pakket arbeids voorwaarden, dat goed is voor de on derneming en voor de samenleving." Behoorlijk De minister is niet onder de indruk van uitspraken van Philips-topman Timmer. Die betoogt waar het maar kan, dat in Aziatische landen als Ma leisië niets begrepen wordt van wes terse wensen om korter te werken. „Maleisië zal eerder de kant van Ne- Minister Melkert derland op gaan dan omgekeerd. Bo vendien moet je Nederland vergelij ken met andere Europese landen, Noord-Amerika en Japan, want daar mee is onze economie veel meer ver- FOTO DIJKSTRA bonden. En dan komt Nederland heel behoorlijk af als het gaat om ko ten per eenheid produkt en concur rentievermogen van het bedrij Parijs (anp) - De benoeming va Rotterdamse hoofdcommissaris I jng tot ambassaderaad in Pa „eciaal belast met het drugs! bleem, is een aanzet tot concrete Menwerking tussen de twee lan Maar het is slechts een stap, niet he He van de weg die moet worden gegc erf een woordvoerder van het Fi ministerie van Buitenlandse Zaken. Niettemin zit er vooruitgang in de sa werking om de handel in verdov middelen te bestrijden, vervolgt hij. Sinds 15 april zijn er gemengde Ni DoorAad Jongbloed Brussel - Het is opvallend hoe w: I in Bosnië-Hercegowina waarbij (Hor) betrokken zijn. In de afgel Navo de leiding had over de inb I nauwelijks iets gebeurd dat de I waard was. I Op het Navo-hoofdkwartier I heerst daarover grote tevreden- I heid en er wordt door Navo-di- Iplomaten met enige trots gewe- I zen op het verschil tussen nu en I de periode waarin de VN de lei- I ding hadden van de operaties in si-Joegoslavië. I De geschiedenis van de VN-ope- I ratie in Bosnië-Hercegowina was er een waarin verkrachting, dief- il, zwarte handel en vandalis- I me een rol speelden. I De zwarte handel tussen leden I van de VN-macht Unprofor en de I bevolking omvatte vrijwel alles: I sigaretten, alcohol, voedsel, nar- I cotiea en zelfs paspoorten. Alles I wat maar enige waarde had werd I verkocht. Bordeel moslim-vrouwen !n een bepaald geval werd door VN 2,7 miljoen gulden teveel I betaald op een bedrag van 32,8 I miljoen gulden, omdat geknoeid I was met het contract voor de le- 1 vering van benzine. Een Ke- Inyaanse eenheid binnen Unpro- I for wordt ervan verdacht 60.000 I liter benzine gestolen te hebben len te hebben doorverkocht aan I Bosnische Serviërs voor ruim 10 gulden. I in een rapport staat het verhaal Ivan 'Sonja's Kon-Tiki', een res- I taurant waarin ook een bordeel Iwas gevestigd. Het bordeel werd Iregelmatig bezocht door VN-mi- Ihtairen, die geweten moeten heb- joen dat de (moslim-)prostituees I afkomstig waren uit een kamp, Idat onder leiding stond van IBosnische Serviërs in het kader Ivan de 'etnische zuiveringen' en Idat de vrouwen tegen hun wil in ■prostitutie moesten bedrijven. De I bezoekers waren officieren uit JCanada, Frankrijk, Nieuw-Zee- "~d, Oekraïne en Kenya. Zwarte handel Russen |in het rapport wordt met opzet Boen melding gemaakt van zwar te handelpraktijken op grote ■schaal door het Russische contin- 11™ binnen de VN-vredesmacht. I,, commandanten daarvan, I oionel Viktor Loginov en kolo- I Alexander lÖiromchenkov, I. erhielden een zakelijke rela- l|AniLt een Bosnisch-Servische Ijyijgsheer met de naam Arkan. 1 van de kolonels reed rond in Bonn - Bondskanselier Hel- ut Kohl is er van overtuigd hkv burgers alle begrip h .en yoor de ingrijpende ezuinigingsplannen van zijn regering. J tTn,°pen brief vraagt hij daar nadrukkelijk om. Want wie nü 2aadSPaart, zit straks op zwart volgens Kohl om de m?« van de Duitse econo" WFru" auutenleving. Het gaat om nam en werkgelegenheid, met en V00r de i°nge generatie(s) wmviaar moeten nü offers voor worden gebracht. hed» ^bfuikt bij zulke gelegen- m»-, "Het is in staat en sa- hutofivlI)g standers dan in het tetennafr0egieri?gsverklaring> g*- I ffesrü a„gy ln een onrustige, llet?ynnfn sfeer in de Bondsdag, evLZ kanselier vooruit op de die de betang- stitntc Ultse economische in- RendzutotS. maandag

de Stem | 1996 | | pagina 4