Weekend Canadese onderzoekers hangen theorie op aan verschuiving aardkorst P Atlantis volgens Plato 3E idonesië VuurWerk legt bommetje onder PTT iDESTEM INTERFACE F3 Dramatisch !7 APRIL 1996 F2 ZATERDAG 27 APRIL 1996 Canadese onderzoekers hebben een nieuwe theorie gepubliceerd over de verdwijning van Atlantis. Hun idee van een radicale aardkorstverschuiving werd gesteund door Albert Einstein. Door Rob Ruggenberg RMMMÉ Antarctica FOTO ARCHIEF DE STEM n die Atjehers onze vrienden e Indonesische republiek een ijand hebben." i gewapend conflict mocht ko- idonesische republiek hebben in de Zuid-Molukken genoeg ipens om het een paar dagen vol er hulp van buitenaf komt. Al- de onafhankelijkheidsbewe- lolukken, Atjeh, Timor en Irian elpen. Maar ook in de Filippij- euw-Guinea en Oceanië zullen staan. Bovendien is er in de eld veel morele en politieke nderheden in Indonesië omdat echte reputatie heeft als het om gaat." ook als er geen onrust ontstaat ging van Soeharto - zijn federa- en op den duur nooit in stand en, weet Tutuhatunewa zeker, en moment voelen de homogene van bepaalde eilanden die t van tachtig miljoen Javanen, atie van talloze Javanen naar en, heeft de homogeniteit van >en slechts weinig aangetast. Op ordt de aanwezigheid van Java- ils een van bovenaf opgelegde nog meer sociaal-economische Javaanse meerderheid veroor- en nieuwe theorie over Atlantis I 1 zegt vaak meer over de bedenkers er van, dan over de ligging van dat legendarische verzonken rijk. Want, hoe aan- I oemelijk die hypotheses soms ook lijken - At- s, als het al bestaan heeft, is nog steeds lioek. Twee Canadese wetenschappers, Rand en Ro- Flem-Ath, zeggen nu dat zij Atlantis heb- a gevonden. Zij kunnen het zelfs aanwij- I zen. Het is het vasteland van Antarctica. Al die tijd dat de mensheid Atlantis zocht, lag liet er dus al. We zagen het alleen over het Md, zoals wel vaker gebeurt met voor de land liggende zaken. In voorbije eeuwen is naar het verdwenen rijk op de bodem van de Middellandse en op Kreta en Thera, in de Atlantische tussen Portugal en Madeira en bij de I Canarische Eilanden, in de Stille Zuidzee, in ie Bermuda-driehoek, in Palestina, Amerika ®in Scandinavië. De Canadezen zijn niet de eersten die claimen Atlantis gevonden te hebben. De laatste was ie directeur van het Russische Instituut voor Oceanologie Andrei Aksyonov. Hij toonde in 11979 aan de wereldpers onderwater-foto's die 'duidelijk' bouwresten toonden. Zijn onder hoeksteam had de foto's gemaakt op de bo- iem van de Atlantische Oceaan op enkele Honderden mijlen ten zuidwesten van Portu- jgal, zeihij. die Russen hebben we sindsdien niets neer gehoord, net zo min als van Von Dani- lie in de jaren zestig buitenaardse bezoe- Mde schuld gaf van de verdwijning van At- l'ffltis. En de Franse onderzoeker Jacques is inmiddels ook gestopt met zijn Uoektocht over de bodem van de Middelland- IMaar dan nu: Antarctica! a is niet met haat vervuld jegens Jakarta. „Als de Molukken van- kelijk worden, sta ik morgen op oeharto en zeg: Kom meneer, r. Ik zou me ook meteen melde en en daar mijn diensten aanbie- president. Maar er zijn daarna- sen die het dan ter plekke vo ebben; mensen die er voor g >en. Mijn standpunt zal daarom, e RMS in Holland geleid en ais bt, ben ik ook bereid om in tieftezijn." tj in ballingschap erkent dat is om eventueel staatshoot een land waar hij pakweg e liet is geweest omdat hij er van 'Jakarta'. „Mijn amb ir in Nederland is gegrond op iet verwezenlijkt is. De zin als RMS is te strijden voor I onafhankelijkheid van de 4 Toen Indonesië in 1950 hard maakte aan de pas u.^ëel°hL. voor Manusama en zijn aaiw ders op dan elders - in Ne1 33H. t^jd atunewa weet een beetje i lij zichzelf al ziet bij de vi lankelijkheid van de RMS e. verpt als presidentsdentsK rije Molukken. „De realiteit en; ik ben een brug-figuur in de volgende generatie. .J veertiger komen. Mensen I ebben al een bepaalde posit'e unnen ook maatschappen]1*-7 yd e mensen acht ik minder ge isidentschap. Jonge mense lebben om zich een maatsc te verwerven. Ik kan u ga jaar irima kandidaat-opvolger IToende Canadese onderzoekers begin dit jaar jtiun boek 'When the sky fell' publiceerden, - anders dan bij vorige Atlantis-theo- Ineènniet met de gebruikelijke hoon en spot 1 °P gereageerd. De wetenschappelijke wereld I wacht nog even af; de enige ingezonden brief I» een tijdschrift voor antropologie tot dusver Ifeam van prof. Karla Poewe-Hexam van de |Amerikaanse christelijke universiteit van Vaste lezers van deze rubriek weten intussen wel dat ik niet altijd even enthousiast ben over een van onze nationale trotsen, de PTT. Ik heb daar ooit het een en ander over ge schreven, hetgeen, zoals overigens nogal vaak, tot wisselende reacties geleid heeft. Nogal wat kreten van bijval, maar ook men sen die vonden dat ik niet zo moest zaniken, omdat de telefoonpoot van Tante Pos zijn "erk prima doet en daar een redelijk tarief voor rekent. Dat kan. Zoveel lezers, zoveel meningen, en ik blijf bij de mijne: er kan een hoop stukken beter bij PTT. Wat ik me ove- bgens afvraag is of het niet eens tijd wordt om één van die twee T's te schrappen of door oo F van fax te vervangen. Een telegraaf, be staat zoiets eigenlijk nog wel in deze tijd van saxen en mobiele telefoons? Klinkt toch ook «n stuk beter, nietwaar: PFT? Pfffft. det voorgaande even terzijde ga ik u met de zwaren ^le destijds opgelepeld heb niet nogmaals lastig vallen, maar het beeld dat ik van de PTT had is er de afgelopen week niet op vooruit gegaan. Zowat alle grote tele- oonmaatschappijen op de hele wereld heb- on inmiddels gedaan wat voor de hand ligt n hun respectievelijke telefoonboeken, voorzien van een mooi zoeksysteem, ergens op het World Wide Web geplaatst. et Meestal een mooi visitekaartje in de orsn van een keurige, kleurige home-page aar grote sponsors zo graag tussen geprikt J! wor(len met een mooi vignetje dat ze hu. ">est een k°mmetje duiten voor over ben. Ik zoek wel eens een Australisch te- Calgary. Zij bestrijdt al jaren elke theorie die New-Agedenkers in de kaart kan spelen. Toch is de Canadese Atlantis-hypothese een van de interessantste van deze eeuw. De twee onderzoekers (Rand Flem-Ath is antropoloog en zijn vrouw Rose is geoloog) onthouden zich van occult gezwam. Zij borduren vooral voort op wetenschappelijke feiten (hoewel ze er hier en daar ook flink wat mythologie bijsle pen). Hun ultieme bewijs ontbreekt natuur lijk. Dat zal er pas zijn als ooit in het ijs van de zuidpool voorwerpen worden gevonden die getuigen van een oude beschaving. De twee Canadezen pleiten er voor om intussen Ant arctica tot internationaal park te verklaren. Zij willen met speciale instrumenten onder het ijs gaan zoeken. Als basis onder hun theorie gebruiken zij en kele onweerlegbare feiten, zoals de plotselin ge massale sterfte onder zoogdieren ruim elf duizend jaar geleden, de klimaatverandering die toen plaatsvond en het rijzen van het peil van de zeeën. Daar komt bij het bijbelse verhaal over de zondvloed, het begin van de landbouw, een andere manier van kaartlezen, plus een heel scala aan toepasbare wetenschappen zoals geologie en paleoklimatologie. Maar dé klapper is hun toevoeging aan dit al les van de theorie van de radicale aardkorst verschuiving van de Amerikaanse antropo loog prof. Charles Hapgood. Hapgoods hypothese - die hij in 1953 publi ceerde - laat al deze zaken in elkaar grijpen en levert de Canadezen tegelijk de aanwijzing waar Atlantis ligt. Gebruikelijke wetenschappelijke theorieën gaan uit van langzame aardkorstverschuivin gen, die vele miljoenen jaren duren. Volgens Hapgood is echter ook sprake van een abrup ter en daardoor veel dramatischer scenario. De aarde bestaat uit een vaste kern, omgeven door een vloeibare buitenkern. Om die kernen zit een mantel van vast gesteente. Op die mantel ligt de asthenosfeer of 'zwakke gor del'. Deze is enigszins beweeglijk. Over deze gordel heen ligt tenslotte de dunne aardkorst ofwel lithosfeer. In die korst liggen de conti nenten en zeebekkens. Hapgood beschrijft die lithosfeer als een gerimpeld vel dat over het gebeente van de aarde ligt. Het legendarische verzonken rijk Atlantis is, als het al bestaan heeft, nog steeds zoek. Volgens twee Canadese wetenschappers is het het vaste land van Antarctica. ILLUSTRATIE JULIUS WINTERMANS Volgens Hapgood schuift dat vel af en toe met grote rukken heen en weer. Dat gebeurde rond 91.600 jaar voor Christus. Dat gebeurde opnieuw rond 50.600 jaar voor Christus. En uit vergelijking van aardmagnetische mon sters leidde hij af dat het wéér gebeurde tus sen 17.000 en 12.000 jaar geleden. De gevolgen van die aardkorstverschuiving waren reusachtig, meende Hapgood. De we reld werd getroffen door ongelofelijke aard bevingen en zondvloeden. Dag in dag uit leek de zon aan een andere horizon op te komen en onder te gaan, totdat de korst uiteindelijk krakend tot stilstand kwam. Onder de oceaan veroorzaakten aardbevingen reusachtige vloedgolven die tegen de kusten sloegen en ze overstroomden. Sommige stuk ken land verschoven naar warmere klimaten. Andere dreven af naar de poolstreken en vie len daar ten prooi aan de barre winters. De noordpool verhuisde van de Hudsonbaai naar de Noordelijke IJszee. Smeltende ijsmassa's die uit de poolgebieden loskwamen, deden het peil van de oceanen rijzen. Alle levende wezens moesten zich aanpassen of migreren - of stierven. Hapgood ontving een ijzig stilzwijgen op zijn nogal vergaande theorie. Maar er was wel de gelijk bijval en die kwam niet van de minste. In de correspondentie van de in 1977 overle den Hapgood bevindt zich een omvangrijke briefwisseling met de Amerikaanse natuur kundige en Nobelprijswinnaar Albert Ein stein. Einstein was het met Hapgood eens dat tallo ze gegevens er op wijzen dat zich kennelijk heel plotseling talrijke klimaatveranderingen hebben afgespeeld. De twee discussieerden over de oorzaak daarvan. Tenslotte conclu deerde Einstein in een brief aan Hapgood: 'Ik vind uw argumenten zeer indrukwekkend en heb de indruk dat uw hypothese juist is. Men kan er nauwelijks aan twijfelen dat er her haaldelijk en in een korte tijd grote verschui vingen van de aardkorst hebben plaatsgevon den.' Einstein begreep ook hoe die abrupte ver- Icfoi Het Atlantis-mysterie is geschapen door Plato, de Griekse wijsgeer die leefde van 427 tot 347 voor Christus. Plato is de eerste die over Atlantis schrijft. Zijn bron is een Egyp tische priester, die spreekt over 'mensen die negenduizend jaar geleden leefden': 'Er lag een eiland voor de zeeëngte die ge nu de Zuilen van Herakles noemt (de Straat van Gibraltar, met aan de ene kant de rots van Gibraltar en aan de overkant de Djebel Musa - red.). Dat eiland was groter dan Libië en Klein-Azië samen en reizigers van toen konden van daar naar de andere eilanden oversteken en zo naar het gehele tegenover liggende continent dat die oceaan omsloot. Op dat eiland, Atlantis, bestond een mach tig en indrukwekkend verbond van koningen, die heersten over het hele eiland en over nog veel meer eilanden en delen van het vasteland.' Plato vertelt dat er op Atlantis delfstoffen voorkwamen, dat er bossen waren, veel die ren (waaronder zeer grote kudden olifanten) en dat het heel vruchtbaar was. Er lagen bruggen over gordels van zeewater die rondom de oude hoofdstad lagen. De muren om de stad waren bedekt met koper en tin. Er waren bronnen en aquaducten brachten het water in de stad. Het koninklijk paleis stond op een eiland dat een kilometer in doorsne de was. Er was een kanaal, 90 meter breed en 30 meter diep, dat toegang gaf tot een ha ven waarin grote schepen konden afmeren en waar ook scheepswerven lagen. Het vervolg, zoals Plato dat vertelt, lijkt veel op het zondvloed-verhaal uit de bijbel.'De inwoners waren van goddelijke afkomst, maar naarmate zij zich vaker met het sterfelij ke inlieten en hun menselijke aard de overhand kreeg, verloren zij hun goddelijkheid. Velen raakten bezeten van onrechtmatige hebzucht en macht. En toen Zeus, de God der goden die naar de wet regeert en bij machte is zulke dingen te zien, merkte dat dit inge togen geslacht tot een minderwaardige staat was vervallen, wilde hij hun een straf op leggen, opdat zij zich zouden matigen en tot bezinning komen. Hij riep alle goden bijeen en sprak als volgt:... Het boek waarin Plato deze geschiedenis noteerde, breekt hier plotseling af. Maar el ders, in een ander geschrift, vertelt Plato het vervolg. Hij verhaalt van 'ongekende aard bevingen en overstromingen en toen kwam een afgrijselijk etmaal', waarin 'het eiland Atlantis door de zee is opgeslokt en verdwenen. Daarom is de zee daar ook nu nog on toegankelijk. Er ligt een geweldige hoop modder in de weg. Die wierp het eiland op toen het verzonk.' schuiving in zijn werk kon zijn gegaan: 'Aan de polen vindt voortdurend ijsafzetting plaats, die niet symmetrisch over die polen verdeeld is. De draaiing van de aarde werkt op deze asymmetrisch afgezette massa's in en zet een middelpuntvliedende beweging in gang die op de vaste aardkorst wordt overge dragen. De voortdurend toenemende centri fugale kracht zal op zeker moment een bewe ging van de aardkorst over de rest van de aardmassa teweegbrengen.' Voortbordurend op deze - overigens volstrekt onbewezen - gedachtengang menen de Cana dese onderzoekers dat Antarctica vóór de ver- 'onnummer in de directory van Telstra, en ook in die Amerikaanse site van AT&T heb ik een nummer sneller en gratis gevon den dan ik het via het internationale infor- matienumnmer van de PTT tegen betaling opgehoest krijg. Via bijvoorbeeld het zoek programma Yahoo heb je in een mum van tijd een overzicht gevonden van alle tele foonbestanden op het Web. Zo hoort dat in deze moderne tijden, maar daar had de PTT allemaal geen tijd voor. Veel te druk met omnummeren en intussen ook nog al die omgenummerde nummers op tijd op een rijtje krijgen in de nieuwe tele foongidsen was al veel te veel gevraagd, laat staan een fatsoenlijke directory op Internet zetten. Wat zegt U? Videotex? Ja, da's waar ook, je kunt inderdaad via een 06-nummer een da ta-base benaderen waar de Nederlandse te lefoonnummers in zitten, maar dat Videotex heb ik destijds van mijn schijf geschopt om dat het niet vooruit te branden was, terwijl de teller gestaag doortikte. Heb ik hier mis schien wat gemist en is dat intussen wel een snelle en volwassen manier geworden om een telefoonnummer te vinden? Misschien nog maar eens een keertje proberen, maar ik heb er weinig vertrouwen in. Wat PTT intussen wel gedaan heeft is alle nummers in Nederland op een cd-rom zet ten. Dat was een fluitje van een cent, gewoon even een blanco cd van een gulden of zeven in een opname-apparaat stoppen en even la ten draaien. Dat ze vervolgens eerst negen honderd en vervolgens zeshonderd piek voor dat plastic schoteltje durven te vragen is na- Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com tuurlijk helemaal van de gekke. Inmiddels hebben ze door dat gedonder met die tele foonboeken de prijs, misschien tijdelijk, mis schien niet, naar zes tientjes laten zakken, maar ook dat is nog een belachelijk bedrag. Iedere computerbezitter met een telefoon aansluiting zou die cd jaarlijks gratis moeten krijgen in plaats van het vertrouwde boek, al was het alleen maar uit het oogpunt van mi lieu-bescherming. Het was dus alleen maar wachten tot een hacker die cd, althans de inhoud ervan, op het World Wide Web zou parkeren, en dat wachten heeft niet lang geduurd. Dat hacker klinkt misschien een beetje oneerbiedig, maar zo is het echt niet bedoeld. Van een beetje hacker kan ik nog een hoop leren, heb ik tijdens de installatie en ingebruikname van Linux mogen constateren. Al zal Web- Tel, het Nederlandse telefoonboek op Inter net, zichzelf bepaald niet als een hacker wil len zien. Het lovenswaardige initiatief is afkomstig van een bedrijf dat zich VuurWerk noemt en het is bij de PTT inderdaad als een bommetje ingeslagen. Blijkbaar hebben ze daar nog een paar miljoen van die cd's liggen en zijn ze bang dat ze die nu aan de straatstenen niet meer kwijtraken, niet voor zes tientjes, en laat staan voor het tienvoudige. Wat blijkbaar ook een beetje pijn doet was dat het zoeksysteem waar WebTel gebruik van maakt, geschreven is door Roger Heykoop, en dat is een medewerker van Planet Inter net, een tak van PTT. Weliswaar in zijn vrije tijd, maar toch, dat steekt qatuurlijk. Die Heykoop heeft zijn werk zo goed gedaan dat-ie waarschijnlijk niet bij PI blijft han gen, denk ik. Zo iemand kunnen ze overal goed gebruiken, want het door hem geschre ven zoeksysteem loopt als de gesmeerde bliksem. Natuurlijk even de naam Krijnen ingetikt en diverse plaatsen in Nederland in het volgende veld. Pats, boem, binnen een paar seconden heb ik alle mogelijke familie leden op mijn scherm staan, naam, adres, te lefoonnummer, postcode. Allemachtig prachtig, wat scheelt me dat een gezoek en geblader. En wat doet vervolgens PTT, in plaats van Roger Heykoop een bos bloemen te geven en hem te benoemen tot opperhoofd telecom municatie of zoiets? PTT begint een kort ge ding tegen VuurWerk omdat PTT vindt dat het eigenaar is van alle telefoonnummers en dat die niet zomaar, gratis en voor niks, door iedereen bekeken kunnen worden. Kunt u er nog een touw aan vastknopen? Ik niet. Als PTT consequent is staat er hier morgen een deurwaarder op de stoep die alle notitie-boekjes, schootcomputertjes en in terne telefoongidsen in beslag komt nemen. Mag niet, want alle telefoonnummers die er in zitten zijn van PTT. Trouwens, ze moeten mij ook maar gelijk gaan gijzelen, want ik ken misschien wel honderd telefoonnum mers uit mijn blote hoofd en die mag ik na tuurlijk niet zomaar draaien, want ze zijn niet van mij, ze zijn van de PTT. Ik moet ze eerst opzoeken in een door PTT omgenum merde gids, maar omdat die nog steeds niet klaar zijn moet ik dat cd'tje maar aanschaf fen of 06-8008 draaien, a raison van 0,66 per gesprek, gelukkig inclusief BTW. Bij VuurWerk maken ze zich niet erg druk om de aangekondigde gerechtelijke stappen. Twee juristen hebben, onafhankelkijk van elkaar, vooraf onderzoek gepleegd en zijn tot de conclusie gekomen dat PTT geen eigen domsrechten kan doen gelden op telefoon nummers en adressen. De Hoge Raad zou zich al eens in die zin hebben uitgesproken. schuivingsramp een eiland was, midden in de oceaan gelegen en in ieder geval voor een deel buiten de poolgordel. De Atlantiërs die na de verschuiving annex zondvloed nog in leven waren, merkten dat hun eiland plotsklaps in een poolklimaat te recht was gekomen. Zij vluchtten over zee en waaierden, met hun kennis, uit over de we reld. Vandaar de intrede van de vroege be schavingen en de introductie van de moderne landbouw. De Canadezen zijn in hun aanvullend bewijs minder overtuigend. Zij hechten bijvoorbeeld veel belang aan een trucje dat zij uithalen met een merkwaardige wereldkaart. Deze kaart zou rond 1650 zijn ontdekt door de Duitse je zuïet Athanasius Kircher die hem kopieerde in zijn encyclopedie Mundus Subterraneus. De kaart was naar Kirchers zeggen door vroe ge Romeinse indringers uit Egypte gestolen. Volgens hem laat de kaart zien dat Atlantis onder het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan ligt. De Canadezen: „Als wij een moderne globe uit zijn houder lichten en hem als een strand bal ronddraaien, zodat de zuidpool naar ons toewijst, met Zuid-Amerika rechts en Mada gascar links, zien we direct dat de Egyptische kaart in omvang, vorm, schaal en ligging een ijsvrij Antarctica voorstelt," Ze wijzen er op dat Kircher zijn kaart publi ceerde bijna drie eeuwen voordat weten schappers de echte ijsvrije vorm van Antarc tica kenden. De belangrijkste vraag blijft echter of aard korstverschuivingen met een grote klap plaatsvinden, zoals Hapgood en Einstein plausibel achtten - of dat die heel geleidelijk gaan en miljoenen jaren duren, zoals moderne wetenschappers aannemen. In het eerste geval is de nieuwe Atlantis-theo rie zinnig, in het laatste geval is het - helaas - gewoon onzin. I Rose en Rand Flem-Ath - Atlantis, wereld onder ijs, uitgeverij Elmar/Goossens, prijs 29,50. Heykoop heeft zijn home-page op Internet de afgelopen week tijdelijk verwijderd om dat hij geen zin heeft om zijn privé-gegevens aan de grote klok te hangen in relatie tot WebTel. Wel heeft hij op zijn Internet-adres een korte verklaring achtergelaten: 'Het feit dat ik werkzaam ben voor Planet Internet staat los van het feit dat mijn bedrijf, Inter space, in opdracht van VuurWerk een zoek programma voor adresgegevens geschreven heeft. Dat is niet gebeurd vanuit mijn functie bij Planet Internet. Ook is geen gebruik ge maakt van de 'resources' van Planet Inter net. Daarnaast acht ik mijzelf niet verant woordelijk voor de data die mijn klant, VuurWerk, in combinatie met mijn zoekpro gramma draait. Het programma bevat geen code om cdfoon-gidsen te ontleden of iets dergelijks, het zoekt alleen zeer snel in een grote database naar gegevens, dat is alles. Alle rechten op het zoekprogramma, de broncode en de rechten op updates zijn in middels verkocht aan de firma VuurWerk. Hiermee hoop ik de hele discussie terug te voeren tot de bron: zijn telefoongegevens ei gendom van KPN of niet?' Ik ben benieuwd hoe het zaakje afloopt. Stel dat PTT het wint. Dat kan lachen worden, want dan kun je er vergif op innemen dat die telefoongids binnen een paar dagen vanuit een land op het World Wide Web geparkeerd wordt, waar de Nederlandse Vrouwe Justitia niets te zoeken of te vertellen heeft. Goede hackers genoeg die dat snel gepiept hebben. WebTel: http://194.178.232.2/webtel/ Roger Heykoop: http://www.pi.net/-roger/

de Stem | 1996 | | pagina 47