G De Huizenmarkt dlamp Nieuwe wet moet dubbele verkoop huis voorkomen Een huis uit de jaren negentig Ruud en Margreet zijn 100 procent tevreden De huurder zit klem tussen twee vuren deStem Auronde E5 li 5) 68 06 20 1EDEKKING 1563410 natuurlijk krijgt |g tot ziens. J.30-16.45 uur i.30-17.45 uur 1.30-21.00 uur ).00-13.00 uur GAAN! j Huurverhoging. Huursubsidie. Sociaal huisvestingsbeleid. Bouwen voor de doelgroep, voor 'de mensen met de lage inkomens'. Termen die al een jaar of zeven in het vergeethoek] e van de politiek stonden. En dat terwijl al vanaf het eind van de Tweede Wereldoorlog tot ver in de jaren tachtig volkshuisvesting als vast item bovenaan iedere politieke agenda stond. KOOPMARKT SCHEEF WONEN ONRUST X 79 ZATERDAG 27 APRIL 1996 OP JW $j\i uur tRuud en Margreet Jansen uit Dongen voor hun nieuw bouwhuis: „Die extra breedte is ten goede gekomen aan de leefruimte in huis, want uiteindelijk zitje meer binnen dan buiten." foto kees van dongen Door Jan van Zuilen Het is even zoeken, maar ze zijn er wel: mensen die honderd procent tevreden zijn over hun huis. Ruud en Margreet Jansen uit Dongen zijn zulke mensen. Twee jaar geleden lieten ze aan de Hortastraat in de Dongense nieuwbouwwijk Hoge Akker een nieuw huis bouwen en als ze het over zouden mogen doen, zouden ze op precies dezelfde plek precies hetzelfde huis bou wen. Zo content zijn ze er mee. Mankeert er dan echt helemaal niets aan? Ruud moet lang denken en dan nog weet hij eigenlijk niks te bedenken. „Ja toch," roept hij tenslotte enthousiast omdat hij wat gevonden heeft, „als ik het over mocht doen zou ik er een extra luchtfil- ter voor de open haard in willen hebben." Toch had nieuwbouw aanvankelijk niet hun voorkeur, vertelt Ruud. „We zijn eerst op zoek geweest naar bestaande bouw. Het liefst hadden we een karakteristiek huis in het centrum van Dongen' gehad. Maar dat wil iedereen. Daarom zijn die huizen schaars en duur. Als er al een te koop komt, moet je er al gauw voor een ton, anderhalve ton aan verbouwen om het bewoonbaar te maken. Dat hebben we dus uit ons hoofd gezet. Op de plek waar we nu zitten, zitten we nog dicht bij het cen trum, maar wel veel rustiger." Sinds ze er wonen, hebben ze nog meer voordelen ontdekt, zegt Ruud. „Aan de achterkant ligt een doodlopende straat met een pleintje. Daar kunnen de kinderen naar hartelust bui ten spelen. Bovendien zitten we hier midden tussen de gezin nen met kinderen, dus hebben ze automatisch speelkameraad jes. Dat heb je in het centrum veel minder." Een ander voordeel van zelf nieuw bouwen vindt Ruud dat hij ook zelf kon kiezen welke materialen hij wilde verwerken. «Daarmee bepaal je tevens hoeveel onderhoud je straks krijgt. Wij wülen zo min mogelijk onderhoud, dus hebben we geko zen voor hardhout in combinatie met kunststof. Dat moet in Principe een leven lang meegaan. Je moet alleen af en toe schilderen. Bij kunststof schijnt zelfs dat niet meer nodig te zijn, maar dat moet ik eerst nog zien." Eerst huurden ze een woning boven de brandweerkazerne in Dongen. Naast de lasten van een parate brandweer hadden ze haar ook de lusten van een navenant lage huur. „In die tijd werkten we alle twee nog full-time. We hebben een paar mooie verre reizen gemaakt, onder andere naar Indonesië en Brazilië, maar we hebben ook een flink spaarpotje kunnen vormen om in een eigen huis te steken," vertelt Ruud. De kans om een eigen huis te bouwen kwam sneller dan ver wacht, dankzij een collega van Ruud. „Toen die bovenaan op he wachtüjst voor bouwkavels stond, heeft hij ons gevraagd of we er voor voelden om samen met hem een twee-onder-een- hap te bouwen. Omdat wij zelf nog ver onderaan op de wacht lijst stonden, hebben we toen maar gauw toegehapt." De meeste tijd ging nog zitten in overleg tussen de twee stel en over een ontwerp. Uiteindelijk werden ze het eens op een 'ype dwarsgevelkap met dakkapel en met aan de zijkant een Sarage met carport. „Toen we eenmaal zover waren, was het e«! kwestie van iemand een tekening laten maken, bouwver gunning aanvragen en aannemer zoeken." Hun bouwkavel is wat breder dan vergelijkbare andere ka- v«ls. Dat gaat ten koste van de diepte, maar dat hadden Ruud en Margreet er graag voor over. „Die extra breedte is ten goe de gekomen aan de leefruimte in huis, want uiteindelijk zit je ®eer binnen dan buiten." UP de eerste verdieping hebben ze drie slaapkamers, die zijn ®et de geboorte van de dochtertjes Iris en Ineke ondertussen 41 aardig bezet. Boven is een ruime zolder, waar desgewenst ?°h nog een kamer kan worden getimmerd, maar dat is voor- upig nog niet nodig, denkt Ruud. «inrichting is gevarieerd met zwaar eikenhout, klassiek, an- >ek en landhuisstijl, maar niet modem. „Daar houden we Seen van tweeën van," zegt Ruud gedecideerd. Door Paul Baeten Protest tegen de hoge huren levert in sommige gevallen als reactie niet meer dan een glimlach op. Het onbetaalbare huren foto cor viveen Nadat het kraakrumoer van begin jaren tachtig ver stomde, maakte de natie zich vooral zorgen om werkloosheid en financie ringstekorten. Gemeentebesturen ver legden hun aandacht naar werkgele genheidsplannen, deinden mee op de tweede milieugolf of verlekkerden zich liever aan spraakmakende nieuw bouwprojecten dan aan de zorg voor de betaalbaarheid van het flatje op drie hoog achter. Het was het klimaat waarin de huidige fractievoorzitter van het CDA Enneüs Heerma kans zag om zonder noemens waardige ophef de rol van de (rijks)overheid in de woningbouw tot het absolute minimum te reduceren. De nieuwe zakelijkheid in het politiek denken infecteerde ook de sociale volkshuisvesting. De markt moest zijn werk gaan doen; op ideële leest ge schoeide corporaties dienden commer cieel denkende firma's te worden die handig op vraag en aanbod moesten in spelen. Waar de markt tekort zou schieten, zou de overheid als nachtwa ker actief blijven en de moeilijkste ge vallen te hulp schieten met individuele huursubsidie. Dat het nieuwe schoeisel dat Heerma voor de volkshuisvestingssector had bedacht al vanaf de eerste dag knelde, bleef nog enige tijd onopgemerkt door dat de markt voor koopwoningen onder invloed van de lage hypotheekrente in de eerste helft van de jaren negentig geweldig aantrok. De twee-onder-een- kappers in de nieuwbouwwijken vlo gen en vliegen de deur uit, de gemid delde koopprijs is gestegen tot 250.100 gulden. Het inkomen van de partner wordt langer ruimhartiger meegeteld bij de bepaling van de maximale hypo theek. In de nieuwproduktie' voor de komende tien jaar is zeventig procent voorzien in de vrije, ongesubsidieerde sector. Een koopwoning leek even voor iedereen Nederlander haalbaar. Je zou bijna vergeten dat er ook nog woningen gehuurd worden. „Maar er zijn nog steeds drie miljoen huurders in Nederland, waarvan een derde afhankelijk is van huursubsidie. Er zijn 600.000 mensen die een huur achterstand hebben en 250.000 daar van hebben echt een problematische schuld. Het aantal huisuitzettingen als gevolg van huurachterstand loopt ook maar op; in '94 alleen al werden 2.500 mensen op straat gezet. En achter de muren van heel wat moderne geveltjes wordt weer ouderwetse, vooroorlogse armoe geleden," zegt Remi Poppe, Tweede-Kamerlid voor Socialistische Partij, de politieke groepering die het huurprobleem nooit heeft losgelaten en ook na de tweede helft van de jaren tachtig muren en lantaarnpalen vol bleef plakken met ongezouten kritiek op het huurbeleid. Hij is blij dat - overigens met de onmis bare steun van het PvdA-kamerlid Ad- ri Duijvestein - het onderwerp weer politieke aandacht heeft gekregen maar is bijzonder somber over de mo gelijkheden om de 'afbraak van het so ciale huisvestingsbeleid' ongedaan te maken. „Sinds 1990 zijn de huren in Nederland gemiddeld met 20 tot 25 procent geste gen en dat zet zich de komende jaren alleen maar sterker voort. Het pro bleem gaat echt uit de hand lopen. Ge middeld moeten huurders nu al 24 pro cent van hun besteedbaar inkomen bij de huisbaas inleveren. In de dure delen van Nederland, zoals in groeigemeen- ten als Spijkenisse of Zoetermeer, zakt al één op de vijf huurders door de ar moedegrens. Zijn lezing wordt bevestigd door het Nationaal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) dat er vanuit gaat dat lagere inkomens beslist niet meer dan 27 procent van hun besteedbaar inko men kunnen dragen als woonlast. Ook het Nibud vreest met grote vreze de toekomst van de huurprijzen. Zo krij gen de bewoners van huurhuizen niet alleen te maken met de verhoging van de maandhuur, maar ook en gelijktij dig met een vermindering van de huur subsidie. Het ministerie van volkshuisvesting gaat er namelijk nog steeds van uit, dat een hogere huur ook duidt op een bete re woning. En voor een betere woning worden de huurders geacht zelf ook een grote aandeel in de maandhuur te beta len. Ook al gaat om exact dezelfde wo ning. Door deze omstreden 'kwaliteits korting' kunnen de feitelijke lastenstij gingen waarmee huurders te maken krijgen tot tien procent en meer op gaan lopen. De groeiende zorg voor de (onbetaal baarheid van de huren blijft niet be perkt tot de mensen die in één van de anderhalf miljoen woningen zitten die door een corporatie of woningbouw vereniging worden beheerd. Ook huur ders in de particuliere sector hebben er last van, al bestaat er volgens 's lands grootste huurdersorganisatie, de Ne derlandse Woonbond, een 'wijdver breid misverstand' dat deze flats en eengezinshuizen vooral bewoond wor den door mensen met modale of hogere inkomens. In de circa 980.000 wonin gen die door particuliere eigenaars of beleggingsfondsen als het ABP worden beheerd, wonen mensen uit alle inko mensgroepen. Vaak gaat het om senio ren die hun huis verkocht hebben; om mensen die een baan hebben waarin ze vaak van standplaats veranderen of om huurders die toen ze een woning zoch ten teveel verdienden om in aanmer king te komen voor de sociale sector. Er wordt, zo constateert de Woonbond na een uitgebreid onderzoek in deze sector, veel stille armoede geleden ach ter de keurige gevels van de particulie re galerijflat en de goed verzorgde voortuin van de doorzonwoning. De huren lopen vaak op tot ver boven de duizend gulden per maand, exclusief de onvermijdelijke servicekosten. De jaarlijkse huurverhoging is fors en be droeg de afgelopen vijf jaar tussen de vijf en zes procent. Verhuist iemand Jaar Verhoging 1995 600.00 1997 4.75% 628,50 1999 4.75% 722.38 2001 4.75% 792,64 2003 4.75% 869,73 2005 4.75% 951,31 2008 3.00% ƒ1042,18 Aanvangshuur 725,00 795,51 872,88 957,77 1050,92 1153,13 1260,06 800,00 877,81 963,18 1056,85 1159,64 1272,42 1390,41 Voorbeeld van huurstijgingen volgens het scenario van het ministerie van VROM. Verhuurders mogen hiervan per woning afwijken zolang de totale huurs- om die zij over hun bezit opstrijken per jaar met een bepaald percentage (tussen de 5 en 7 procent) blijft stijgen. Een lagere huurstijging in het ene complex moet dus terugverdiend wor den met een hogere stijging elders. tussentijds, dan wordt de huur snel op getrokken tot het maximaal aanvaard baar peil en ontstaan er in de com plexen soms grote verschillen in de huurprijs van exact dezelfde wooneen heden. Stijgt de huur boven de 963 gul den per maand, dan vervallen allerlei beschermde maatregelen en is de huur der in feite totaal overgeleverd aan de luimen van de eigenaar. Niet dat de overheid de problemen waarmee een groeiend legioen huur ders te maken heeft ontkent, maar het ministerie van VROM blijft vooralsnog dapper vasthouden aan de gedachte dat 'de markt' op den duur z'n werk zal doen. Het bizarre van het probleem is namelijk dat er in Nederland feitelijk géén sprake is van een tekort aan be taalbare huurwoningen (tot 650 gulden per maarid). Er zijn er strikt genomen zelfs te véél, gelet op het aantal woningzoekenden in de officiële doelgroep van de sociale volkshuisvesting; huishoudens die zonder overheidsbemoeienis moeilijk in hun huisvesting kunnen voorzien'. 42 procent van alle huishoudens be hoort volgens het ministerie tot de la gere inkomensgroepen (tot 30.000 be lastbaar inkomen voor een alleenstaan de en tot 40.000 voor gezinnen) maar niet minder dan 59 procent van de wo ningvoorraad, dus zo'n 3,5 miljoen stuks, verdient nog steeds het predi kaat 'betaalbaar'. De grote moeilijkheid is echter, dat grote aantallen (38 procent) van deze goedkopere huurwoningen bezet wor den door gezinnen met een naar ver houding te hoog maandinkomen. Ze wonen, om in termen van de volkshuis- vesters te spreken, 'scheef'. En als die 'goedkope scheefwoners' nu maar netjes naar de overheid luisteren en verhuizen naar een woning waarvan de maandlast beter bij hun inkomen past, dan laten zij op hun beurt weer goedkopere woningen achter en lost het probleem zich vanzelf op, zo rede neert de huidige staatssecretaris Tom mei, zo redeneerde zijn voorganger Heerma, zo redeneert een heel legioen beleidsambtenaren al gedurende een tiental jaren. In de praktijk blijkt die vlieger echter maar heel moeizaam van de grond te komen. Om allerlei redenen (verbon denheid aan de buurt, onzekerheid over de inkomensontwikkeling) blijven deze vermaledijde scheefwoners zitten waar ze zitten. Geeft de bestaande voorraad huurwo ningen weinig hoop voor mensen met een bescheiden inkomen; de giganti sche nieuwbouwproduktie - 800.000 tot één miljoen huizen tot 2005 - die op stapel staat, biedt al evenmin pespec- tief. Niet minder dan 70 procent van al le nieuwbouw wordt uitgevoerd zonder enige vorm van subsidie en zal hoofd zakelijk bestaan uit ruime gezinswo ningen in de prijsklasse van twee ton en duurder. De trend is om in de nieuwbouwwijken steeds duurdere huizen te plannen. In de nieuwe uitbreidingsgebieden is maar zeer mondjesmaat plaats voor mensen met een kleine beurs, als de corporaties er al in slagen om met de minimale subsidie van gemiddeld 5000 gulden per woning dertig procent van de nieuwbouw een sociaal stempel te geven. Kun je dan als bewoner van een huis dat per maand 800 of 1.000 gulden kost dan maar niet beter overwegen om de stap te wagen naar een koopwoning? „Geen slecht idee," zegt de Nederland se Vereniging van Makelaars. „Bij een huur van 1000 of 1200 gulden per maand wordt het al snel zinvoller om op koop over te stappen, al hangt het natuurlijk altijd af van je persoonlijke omstandigheden. „Precies," reageert het Nibud, de na tionale budgetbewaker. „In al die koopgekte moet je wel het hoofd koel houden en rekening houden met alle kosten waarmee je te maken krijgt bij koop; de extra ogb, de opstal verzeke ring, het onderhoud, de overlijdensrisi- coverzekering en het huurwaardefor fait." De welbekende doelgroep van de socia le volkshuisvesting blijft zo ingeklemd tussen twee vuren; de huurprijzen zul len onverminderd blijven stijgen, ter wijl de koopwoning die ook steeds maar duurder wordt en - zo al gewenst - onbereikbaar blijft. Vijftien jaar geleden leidde de krapte op de woningmarkt nog tot grote maat schappelijke onrust, met müitante kra kers voorop die het probleem van de jongerenhuisvesting aan de kaak stel den. Toen was dan ook 40 procent van de doelgroep jonger dan 30 en slechts 14 procent ouder dan 65. Die verhou dingen zijn nu precies omgekeerd. Jon geren zitten nu liever in het kantoor van de makelaar dan in een kraakpand. Niet minder dan 37 procent van de be taalbare koophuizen kwam de afgelo pen jaren in handen van jongeren die voor het eerst van hun leven zelfstan dig gingen wonen (starters). De bouw van speciale jongerenflatjes is nage noeg stil komen te liggen. De aandacht moet zich nu richten op het groeiend legioen senioren; bijna 40 procent van de nieuwe sociale huurhuizen wordt bewoond door oudere alleenstaanden. En die dragen hun stijgende financiële last in stilte. De eerste bejaarde kraker moet nog opstaan. Door Geert Nijland Nog te vaak gebeurt het dat meerdere personen los van elkaar een koopovereenkomst voor hetzelfde huis afsluiten. Er is echter een wet in de maak die in de toekomst het fenomeen van de 'dubbele koop' moet tegengaan. In dat wetsontwerp staat vermeld dat een koop overeenkomst pas rechtsgeldig is als beide partijen de koop schriftelijk hebben vastgelegd. Nu geldt nog dat een mondelinge afspraak ook rechtsgeldig is. Het probleem is dat er vaak geen bewijs is van een dergelijke overeenkomst. De heer Bakker uit Rotterdam is slachtoffer ge worden van zo'n moeilijk te bewijzen afspraak. Voor de wet had hij als eerste gegadigde voorrang bij de koop van een huis in Heijningen in de ge meente Fijnaart waar 267.500 gulden voor werd gevraagd. Hij deed via de makelaar van de verko per een bod van 245.000 gulden. De eigenaar liet Bakker vervolgens telefonisch weten akkoord te gaan en de deal leek rond totdat bleek dat er een kaper op de kust was. Buiten de makelaar om was de verkoper van het huis door een andere belangstellende benaderd met een bod dat ruim 9000 gulden hoger was. Bak ker kon het huis alleen nog voor dit bedrag kopen, een prijs die hij er niet voor kon betalen. De eige naar verkocht het pand aan de tweede gegadigde. Een schrijnend voorbeeld van wat er mis kan gaan bij het kopen van een huis. Bakker had volledig in vertrouwen gehandeld en op voorhand zijn eigen huis al verkocht. Hij zat uiteindelijk zonder dak boven het hoofd en besloot naar de rechter te stap pen. Die kwam tot het oordeel dat niet te bewijzen is dat Bakker tot overeenstemming is gekomen met de verkoper. De tegenstrijdige verklaringen van de partijen maakt het zijns inziens onwaarschijnlijk dat er in een eventuele bodemprocedure wel duide lijkheid zal komen over de manier waarop de koop is gesloten. Saillant detail hierbij is dat een makelaar voor de wet een bemiddelaar is en derhalve geen volmacht heeft een huis te verkopen, tenzij de makelaar hiervoor de uitdrukkelijke toestemming heeft van de verkoper. Met andere woorden: zou de makelaar de koop in dit geval in een contract hebben vastge legd dan is het nog maar de vraag of de koop rechtsgeldig is. Er moet immers worden gekeken naar de afspraken die gemaakt zijn tussen de ver koper en de makelaar. In het geval van de familie Bakker leverde de mis lukte koop een ongezonde hoeveelheid stress op. Het gezin kwam voor het probleem te staan dat het eigen verkochte huis moest worden opgeleverd ter wijl de koop van het huis in Heijningen schipbreuk leed. Inmiddels heeft Bakker, ook weer via een ma kelaar, een ander en duurder huis gekocht dat hij eigenlijk niet kan betalen. Hoofd juridische zaken van de Vereniging Eigen Huis, de heer Alers, zegt dat dit geval niet op zich zelf staat. Het komt regelmatig voor dat twee men sen claimen hetzelfde huis gekocht te hebben en er valt vooralsnog weinig aan te doen. Als wettelijk is vastgelegd dat een koop pas rechtsgeldig is als die schriftelijk is overeengekomen zullen dit soort kwesties veelal tot het verleden behoren. Alers: „De rechter kan dan bijvoorbeeld veel mak kelijker bepalen wie het oudste recht op de koop heeft." Hij legt uit dat door de nieuwe wet 'dubbe le levering' van een huis wordt tegengegaan door dat een potentiële koper zijn bod voor zes maanden kan inschrijven bij het kadaster. Is de verkoper in principe akkoord gegaan met dit bod dan kan hij het huis in de tussentijd niet aan een ander verko pen. Het zal echter nog wel even duren, voordat het wetsontwerp in de Tweede Kamer wordt behan deld. 01 de helft van de «aarde contant.

de Stem | 1996 | | pagina 39