Jw<^ De Huizenmarkt ERS 1TIEK Een huis uit de jaren zestig 'Toen we hier net woonden, waren we een attractie' HEEKSHOP dankzij één ng m voor een END advies 15-565391 15-614700 a Wie veel geld heeft, kan zich permitteren om veeleisend te zijn BELEN F WERKING het contrast of ■ken. 1 vrijblijvende imerwcrken DE STEM Wie zoekt naar een huis tussen de twee en drie-en-een-halve ton te besteden heeft, komt ras tot de ontdekking dat er voor dat geld weinig bijzonders te koop is. En is de locatie gewild, zoals in het Ginneken in Breda, dan heb je voor vier ton maar heel weinig. Hoe anders is het als je wat meer te besteden hebt. Dan lijkt het of je naar verhouding veel meer huis voor je geld krijgt. Aan een huis van een miljoen zie je ook af dat het een miljoen moet kosten, bij een rijtjeshuis van vier ton heb je toch al gauw het onbehagelijke gevoel dat je te veel betaalt. Door Jan van Zuilen EL. 0114-671212 huis èn leven i$ uw situatie hypotheek .Waarom we hier wonen?" Bob Dekker (61) kijkt vragend zijn eigen huis aan. Het is een ruime eindwoning, type doorzon met voor- en achtertuin en carport, gelegen aan het Klaverveld in Prinsenbeek. „Nu ik er over nadenk: toeval. Puur toeval," beantwoordt Dekker de vraag. Dat toeval duurt al bijna 32 jaar. Zolang al wonen hij en zijn vrouw Georgette in dit huis. „Dat is sinds 1964. Toen zijn we getrouwd. Er was in die tijd nog best een behoorlijke woning nood. Je mocht blij zijn als er wat was. Hier in Prinsenbeek werden toevallig huizen gebouwd, dus zijn we hieV gaan wo nen. Maar op dat moment hadden we niks met Prinsenbeek, we wisten niet eens dat het dorp bestond. Het had ook net zo goed Terheijden of Ulvenhout kunnen zijn. Het enige wat voor opstelde was dat ik vanuit mijn nieuwe huis binnen redelijke 'rjdop mijn werk in Rotterdam zou kunnen zijn." De woningen aan het Klaverveld waren het begin van de uit breiding van Prinsenbeek in zuidelijke richting. Nu is het rondom volgebouwd, maar toen Bob en Georgette er pas kwa len wonen, hadden ze nog vrij uitzicht op Breda. Vanuit hun woonkamer konden ze de toren van de Grote Kerk in Breda zien staan. Voor de autochtone bevolking waren de nieuwe huizen en Pieuwe mensen een attractie. Bob herinnert zich: „Toen we oior net woonden, was de straat nog niet klaar en waren er log geen tuintjes aangelegd. Op zondagmiddag stonden men sen uit het dorp bij de nieuwe mensen door de ramen naar bin- Pen te kijken," Voor Georgette was de overgang nog groter. „Bob voer in die %L We waren nog geen drie weken getrouwd of hij ging voor vijf en een halve maand naar zee. Zat ik in mijn eentje in een voor mij wildvreemde omgeving." De familie en vrienden vonden het in het begin ook maar niks. wat moeten jullie in dat boerengat? vroegen ze. Dat hebben Bob en Georgette zelf ook weieens gedacht, niet temin zijn ze Prinsenbeek toch altijd trouw gebleven. „Het is eerder andersom," zegt Georgette. „Als ik nu kijk hoe mijn tamilie woont in Spijkenisse, Rotterdam en Dordrecht, zeggen ytf geef ons Prinsenbeek maar". aar komt bij dat hun huis eigenlijk een heel aardig huis is, er na na een aantal verbouwingen. Er is twee keer een meuwe keuken in gekomen, de houten ramen en kozijnen zijn varvangen door kunststof en het huis is naar achteren uitge- I '^kk waardoor het een stuk ruimer is geworden. Bob: „We ben vaak genoeg naar andere huizen gekeken, ook omdat financieel gezien wel iets duurder hadden kunnen gaan *°nen, maar het is er toch nooit van gekomen. Als we gingen ergelijken, kwamen toch iedere keer weer tot de conclusie we net zo goed konden blijven wonen waar we woonden, om nu voor een metertje meer kamer een ton meer te be- vind ik iets te gortig. eaal wordt het toch nooit, weet Georgette. „Kennissen van ns "ebben al vier keer een nieuw huis gebouwd en wat zeg- Als we het nog een vijfde keer mogen doen, doen we toch weer anders.", enige reden die ze nu nog zouden kunnen bedenken om n ""is ooit te verkopen, zijn de kinderen. Georgette: „De eer r?nt 'n ®ussum> de ander in Amsterdam. Vooral nu het 'e kleinkind onderweg is, bekruipt ons toch het gevoel dat Sfaag iets dichterbij zouden wonen." r| rel. (0114)31 52 99 (0114) 3104 72 Fax (0114) 31 97 57 Bob Dekker voor zijn huis in Prinsenbeek: „We hebben vaak genoeg naar andere huizen gekeken, maar we kwa men toch iedere keer weer tot de conclusie dat we net zo goed konden blijven wonen waar we woonden. foto de stem johan van gurp ZATERDAG 27 APRIL 1996 Aan de rand van het Mastbos bij Breda staat dit huis te koop. De vraagprijs is f 1,1 miljoen. Alleen al aan "kosten koper' komt daar zo'n tien procent bedrag bovenop. Een miljoen of meer industrieterrein Hazeldonk, ergens halverwege Zevenbergen en Etten- Leur. Één lichtpuntje: het ligt aan de Mark, maar helaas zie je die niet. Wat je wel rondom ziet zijn silo's, loodsen, fabriekshallen, werktuigen en overal getraliede hekwerken. Het huis is eigendom van de familie Van Dongen. Sinds het te koop staat, is de familie overspoeld door kijkers, maar kopen, ho maar. „Ze knappen al lemaal af op de ligging," weet mevrouw Van Dongen, „maar daar is de vraag prijs dan ook naar. Als dit huis midden in een dorp of stad had gestaan, zou het met gemak acht a negen ton opbrengen, zelfs zonder die 2000 meter tuin die je er hier bijkrijgt." Het wachten is op die ene liefhebber die de nadelen van het verder ideale en uitstekende huis op de koop toe neemt. Dat is ook een kwestie van gewenning, meent mevrouw Van Dongen. „Wij wo nen hier nu zelf bijna twintig jaar. Op een gegeven moment weet je niet beter. Dan hoor of zie je niets meer van de be drijven die hier gevestigd zijn en dan vind je het vanzelfsprekend dat je voor iedere boodschap in de auto moet springen om naar Zevenbergen of Bre da te rijden. Toen de kinderen nog klein-waren had ik soms het gevoel dat ik de hele dag bezig was met halen en brengen, naar school, tussen de middag naar huis, uit school, naar de gym, naar muziekles, naar tennis. Maar dat houdt ook een keer op, nu zijn ze oud genoeg om alles op de fiets te doen, de oudste zit in Breda op school, die stapt hier voor de deur op de bus." De ligging op het industrieterrein heeft ook onvermoede voordelen. Zo betaalt de familie Van Dongen slechts 135,- onroerend goedbelasting. HERENGRACHT Veel kleiner, maar wel bijzonder mooi en fraai gelegen is het huis aan de He rengracht in Drimmelen, dat voor 4,5 ton te koop staat. De naam Herengracht alleen al. Als je het in Nederland over de Herengracht hebt, heb je het over Amsterdam. Het dorpje Drimmelen heeft echter ook een Herengracht en net als de Amsterdam se Herengracht staan is het er nog erg mooi, ook. Dat is voor de bewoonster van het te koop staande pand, me vrouw Nell de Bats, een vanzelfspre kende zaak. „Herengrachten zijn over al mooi, of het nu in Amsterdam is of in Drimmelen," zegt ze met Frans accent, want mevrouw De Bats is een geboren Parisiënne. Dan zal ze Drimmelen wel iets te veel een klein dorp vinden, gis sen we naar de reden van het bordje te koop achter het raam. Het tegendeel is waar. Drimmelen en met name de He rengracht bevalt het echtpaar Bats zo goed dat ze een eindje verderop in de straat een ander huis hebben gekocht, ook een beschermd' monument, zeker zo apart als wat ze nu hebben, maar met een grotere tuin. „Ik ben dol op tuinieren," verklaart mevrouw De Bats. Aan de Burgemeester de Manlaan aan de rand van het Mastbos bij Breda .staat op nummer 9 een bordje te koop in de tuin. Het is niet de grootste villa in deze omgeving, wel een hele mooie. Je kunt er niet langs komen of er staat wel iemand naar te kijken. De meesten kunnen er alleen maar van dromen met een vraagprijs van ƒ1,1 miljoen. Alleen al aan 'kosten koper' komt daar zo'n tien procent bedrag bovenop. Schul en Partners hebben het object in portefeuille. Op ons verzoek rekent Schul even de maandlasten uit bij vol ledige financiering. „Laten we uitgaan van een jaarinkomen van 150.000,-, want dat moet je toch minstens verdie nen om je zo'n huis te kunnen permitte ren," denkt Schul. Hij komt dan uit op een bruto-maand- last aan rente eh aflossing van 8298,- waarvan na aftrek van belasting een netto maandlast van ƒ4917,- resteert. Er zijn mensen die het bruto niet ver dienen. Door Jan van Zuilen zin is." In de klasse van anderhalf mil joen heeft Meeüs momenteel een huis aan het Wilhelminapark in portefeuil le. Het wordt aangeprezen als een 'riante, zeer stijlvolle stadsvilla met ga rage en aangebouwde praktijkruimte'. Het dateert uit 1937 en is gebouwd naar een ontwerp van bouwmeester F.A. Eschauzier. Anderhalf mjljoen gulden is veel geld, maar voor dit object relatief weinig, meent Mol. „Als je het nieuw zou moe ten bouwen op die plek en met zoveel grond (ruim 2000m2) er omheen, zou je veel meer geld kwijt zijn." Het is een huis voor een echte liefheb ber, zegt Mol en het is nog maar de vraag of die gevonden wordt. „Het is zeer apart, je moet eigenlijk spreken van een semi-monument, maar daar door heeft het tevens een aantal beper kingen. Niet iedereen is gecharmeerd van ornamenten en siersmeedwerk en niet iedereen zal de hokkerige indeling op prijs stellen. Het is typisch een huis uit de tijd dat artsen- en notarissenge- zinnen met acht tot tien kinderen in zulke huizen woonden, maar die klasse bestaat niet meer. De nouveau riche stelt andere eisen. Die houdt van strak en modem. Dat wil niet zeggen dat ze dit huis niet zouden kopen, maar als ze het kopen zullen ze dat vooral doen vanwege de perfecte lokatie en je hebt best kans dat ze het dan helemaal ver bouwen." MASTBOS De ligging van een huis is altijd belang rijk maar in de echt dure klasse speelt dat zo mogelijk een nog belangrijkere rol. Meewus heeft in de bossen in Al phen een volgens Mol 'perfect huis' te koop, maar er mankeert één ding aan: .„Het had aan de Burgemeester de Man- laan in Breda moeten staan. Dan zou het drie tot vier ton meer waard zijn." Het Mastbos is een uitgesproken toplo catie. Dat wordt vooral bepaald door de wetenschap dat het een uniek plekje is en altijd zal blijven, zegt Mol. „Bos rijke omgevingen zijn er meer, maar er is maar één Mastbos bij Breda. Dat was vijftig jaar geleden al zo, dat is nu zo en dat zal het vijftig jaar later nog zijn." In het buitengebied van Schijf is on- In de klasse van anderhalf miljoen zit dit huis aan het Wilhelminapark in Breda. Het wordt aangeprezen als een 'riante, zeer stijlvol le stadsvilla'. Het is een huis voor een echte liefhebber en het is nog maar de vraag of die gevonden wordt, foto's de stem/johan van gurp Klopt ook wel," zegt make laar R. Schul van Make laardij Schonck, Schul Steverink uit Breda. „Voor het geld wat je in het Gin neken aan een rijtjeshuis kwijt bent, bouw je een nieuw huis en hou je nog dik geld over. Bij een huis van een mil joen of meer is dat andersom. Dan kost een bestaand huis minder dan wanneer je het nieuw zou moeten laten bou wen." Dat heeft alles te maken met het gege ven dat de vraag naar echt dure huizen zeer beperkt is. Directeur M. Mol van Makelaardij Meeüs: „Voor een huis van twee ton staan honderd kopers in de rij. Bij een huis van drie ton zijn dat er nog vijftig, bij een huis van vier ton nog maar 25 en zo worden het er steeds minder. Voor een huis van een miljoen of meer blijven nog maar een of hooguit twee serieuze kandidaten over, omdat de groep mensen die zoveel voor een huis kan betalen nu eenmaal erg klein is." Als je zoveel geld uit kunt geven, kun je je ook permitteren om kritisch en veel eisend te zijn, zegt Mol. „Mensen die iets zoeken in de prijsklasse van een miljoen of meer hoeven meestal ook niet zo nodig te verhuizen. Ze wonen al goed, maar willen nog iets mooiers. Die hebben allé tijd om op hun gemak rond te kijken en af te wachten tot er iets te koop komt dat him echt honderd pro cent aanstaat. Met minder nemen ze ook geen genoegen en hoeven ze ook niet te nemen, want er staat geen rij an dere kopers te wachten, die hen op jaagt. In de meer gangbare prijsklasse, vooral die tussen de twee en drie ton heb je dat wel. Daar moet je als koper vaak het een en ander voor lief nemen. Doe je dat niet, dan is een ander met het huis weg." VERBOUWEN langs een kapitale bungalow, na onge veer een jaar te koop te hebben ge staan, van eigenaar veranderd. De vraagprijs was ruim een miljoen. De koper is reclame-maker J. Smit uit Rotterdam, directeur en mede-eigenaar van een reclamebureau met vijftig man personeel in dienst. „Dat verdient goed genoeg om zo'n huis te kunnen kopen," zegt Smit enigszins besmuikt, want hij vindt het niet iets om mee te koop te lo pen. „Als je in Nederland in zo'n huis woont, word je toch al met de nodige afgunst bekeken. Dat moet je vooral niet aanwakkeren door in de schijn werper te gaan staan. "Dat het nu juist of all places Schijf is geworden, heeft te maken met jeugdherinneringen van Smit. „Als kind kwam- ik heel vaak bij een oom en een tante die op landgoed de Kniphorst bij Schijf woonden. Schijf heeft altijd aan me getrokken. Ik ging er nog weieens toeren met mijn vrouw en tijdens een van die ritjes za gen we die bungalow te koop staan. We waren er meteen verliefd op. We wisten meteen: dit wordt het huis voor de rest van ons leven." Momenteel wordt de bungalow van binnen verbouwd. „Niet omdat de oor spronkelijke inrichting niet goed ge noeg zou zijn, alleen wij hebben een andere smaak. Als je eindelijk het huis van je dromen hebt gevonden, wil je dat het ook honderd procent naar je zin is. Dan ga je niet op plavuizen zitten die je zelf nooit uitgekozen zou heb ben," zegt Smit. Droomhuizen zijn duur en als ze niet duur zijn, mankeert er iets aan. Het kan niet waar zijn, weet je eigenlijk al als je de vraagprijs onder de adverten tie met foto in de makelaarskrant ziet: 525.000 voor een ruim, vrijstaand he renhuis met 2000 vierkante meter grond eromheen. Goed, het staat blij kens de advertentie in makelaarskrant in het dorp Langeweg, maar dat kan niet de verklaring zijn dat het zo goed koop is. Er moet dus iets anders aan de hand zijn. Toch maar eens gaan kijken en als je dan bij het opgegeven adres arriveert, hoef je er niet eens je auto voor uit om te zien wat er mis mee is: de ligging op een industrieterrein. Het huis dat er op de foto in het makelaars- krantje uit ziet als een droomhuis, staat als een vlag op een moderschuit op het Als kopers uit de dure categorie een maal hun zinnen op een bepaald huis hebben gezet, speelt geld eigenlijk geen rol meer. „Mensen die anderhalf mil joen voor een huis neertellen, leggen er met gemak nog een miljoen bovenop voor een verbouwing," zegt Mol. Dat is niet eens zo onlogisch, vindt hij. „Als je zoveel aan een huis uitgeeft, wil je ook dat het echt honderd procent naar je

de Stem | 1996 | | pagina 37