Euregioproject tegen misdaad ti/dffl? IG IWER K 't Gouddoppertjej DE STEM Sluis Help Service' moet deze zomer overlast voorkomen Ook Zeeland telt dit Minister Van Aartsen opent eerste Zeeuwse natuurmaand jaar minder lintjes Een gewonde bij explosie Dow in Terneuzen Milde straffen voor huurder en klant van koffieshop Terneuzen 'Zuid-Nederland als tweede cultuur-regio' .000.- Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Partijen aan weerszijden grens werken aan beter benutten moderne middelen loegleiders inendienst lewerker werkers ;02-lassers 1-85,4873 AZ Etten-Leur, OS 6 2.0 V6 24 UUR ccrviCE I Sluis-Aardenburg - In Sluis start Leze zomer een nieuw project om de overlast door foutparkeerders te ver- Hinderen, de bezoekers beter te beschermen tegen zakkenrollers en vandalisme en winkeldiefstal te Lokomen. Het project heet 'Sluis |Help Service'. Man aangehouden voor roofoverval «Provincies en steden bundelen krachten SPANNENDE STUDIEMOGELIJKHEDEN! Gratis kamperen voor alle Zeeuwen Zakkenroller actief nu is ver weg dichtbij.... x 109 wij op zoek naar: Irdere ploegleiders voor 1 aan personen op I met elektrotechnische I ploegendienst te werken, len teamwerker? Neem prhout 0162-460020. I zoeken wij een hulp ver- Belgische afdeling alge- Bi, zoals telefoonbehande- |daat van ca. 25 jaar die spreekt. Interesse? Man- nedewerker voor een rela- imheden bestaan o.a. uit Jleiden van exporten over- loon die reeds ervaring Itaire accreditieven (LVC's). lust. Manpower Oosterhout, jrecapersoneel voor diverse buffetwerkzaamheden en n toe in het weekend te wer- f Oosterhout 0162-460020. pur zijn wij op zoek naar: Ir en omgeving zijn wij op fige bankwerkers en C02- eel gevarieerd en bestaan h en lassen. Een technische I is geen must! Heb je inte- hcties, kom je dan snel in- Iruto uurloon met kom dan langs bij (telefoon 0162-460020 lute 83-85, 134006 :o, schuif/kanteldak, licht- ur zilvergrijs, dec. '92, niveau '92 83.000.- garantie 72 4538 AS TERNEUZEN n enveloppe, postzegel is niet NSE GLASHANDEL 505, 4530 WB Terneuzen Zeeland IBIJRCHTSTRAAT 8, cfosTBURGl ZATERDAG 27 APRIL 1996 DEEL 1 kan onze verslaggever „„.er deze noemer worden in juli en Augustus vijf medewerkers in de leeftijd 118 tot 22 jaar in het centrum van Sluis aangesteld om opvallend aanwe zig te zijn. Sluis Help Service is de opvolger van het project Werk. in Bewa king. Volgens burgemeester C. van Liere is Sluis-Aardenburg de eerste Zeeuws- Vlaamse gemeente die met een alterna tief voor Werk in Bewaking komt. De afgelopen twee jaar werd in het kader van dit project door een aantal toezichthouders tegen de problemen preventief opgetreden. Maar Werk in Bewaking stopt per 1 juni omdat er niet genoeg geld en menskracht meer is. De werkgroep 'Sluis naar een hoger peil' ging zodoende op zoek naar alter natieven. „Het.dorp Ouddorp werkt met het project 'Parkingwatchers' om het aantal auto-inbraken op parkeerplaat sen tegen te gaan. Dit project werkt goed. Vandaar dat de werkgroep tot de conclusie kwam dat een dergelijk pro ject ook in Sluis kan werken," aldus burgemeester Van Liere, tevens voorzit ter van de werkgroep. „Sluis wordt ieder jaar bezocht door zo'n vier tot vijf miljoen mensen met extra pieken in de zomermaanden. In juli en augustus telt Sluis op een mooie dag tussen de twintig- en vijftigduizend bezoekers. Vandaar dat de vijf mede werkers ook een promotietaak hebben." De vijf medewerkers worden uitgerust met portofoon en mountain-bike. Ze worden ondersteund door de politie. Voor de herkenbaarheid krijgen ze werkkleding. „Een marine-blauwe bermuda en een T- shirt met rode opdruk. Op de rug van het shirt staat een vraagteken met de tekst 'Ask Me' en op de voorkant Sluis Help Service. Op de linkerborst het wapen van de gemeente," aldus Van Liere. Het project kost tussen de dertig en veertigduizend gulden en wordt betaald door de middenstandsvereni ging, Sluis Promotie, een plaatselijke bank en de gemeente. De vijf medewer kers krijgen ieder een vergoeding van vijfhonderd gulden per week. Belangstellenden voor deze functie kunnen zich aanmelden bij F. Staal van de afdeling grondgebied van de gemeente. Kandidaten moeten tussen de 18 en 22 jaar zijn en Engels, Duits en Frans kunnen spreken. Van onze verslaggever Terneuzen - De lintjesregen 'nieuwe stijl' heeft ook in de provincie Zeeland geleid tot een daling van het aantal koninklijke onderscheidingen. In gemeentehuizen en huis kamers spraken burgemeesters de standaard-zin '...En het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd...' gistermorgen 51 keer uit. ■Van onze verslaggever Middelburg - Politie, justitie en bestuur in Vlaanderen en Zeeland werken het komende half jaar uit hoe ze de 'moderne technologische middelen kunnen benutten om een optimale en actieve gegevensuitwisseling over Itrensoverschrijdende criminaliteitsbestrijding te komen. iDatisgisteren afgesproken tijdens Ide tweede ontmoeting tussen ver tegenwoordigers van justitie, poli- |iie en bestuur uit Oost- en West deren en Zeeland in Middel- Itarg. Genoemde partijen aan (weerszijden van de grens kwamen vorig jaar overeen tot (nauwere samenwerking te komen lop het gebied van de criminali teitsbestrijding. 1,Omdat criminelen zich niet sto ten aan grenzen. Sterker nog, cri- nelen buiten de aanwezigheid n de grens juist in hun voordeel |iit, omdat de overheid daar toch wat meer beperkt is," zo ■lichtte de Commissaris van de Koningin in Zeeland, W. van Gel ter, gisteren na afloop van het Euregionaal Veiligheids- ■overleg toe. |ifgesproken is dat drugsoverlast verkeersveiligheid in eerste rntie aandacht krijgen in de ring tussen politie, jus- |titie en bestuur in de twee Vlaamse provincies en Zeeland. Op de 1 plaats komen milieu en |recreatie-overlast. ■De voorzitter van het college van reurs-Generaal in Neder- id,mr. A. Docters van Leeuwen, (noemde het samenwerkingspro- een voorbeeld voor andere ICe centrale thema's binnen het project zijn gezamenlijke oplei- en stageprogramma's, stemming van verbindingsmid- iffl, gezamenlijke operationele forties en informatie-uitwisseling. Het Euregioproject in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek gaat drie jaar duren en kost 1,8 miljoen gulden. De deelnemers betalen de helft en hopen dat de Europese Unie de rest subsidieert. De eerste resultaten van de samen werking zijn overigens het afgelo pen jaar voornamelijk op de werk vloer bij de politie al geboekt. Denk hierbij aan een grensover schrijdende achtervolging waarbij de rijkswacht Gent een uit Neder land gevluchte Belg in samenwer king met de Zeeuws-Vlaamse poli tie wist aan te houden en de grens overschrijdende alcoholcontrole die onlangs langs de Oost-Zeeuws- Vlaamse grens plaatsvond. Goes - De politie in Goes heeft gistermiddag een man aangehou den die wordt verdacht van een roofoverval, die donderdagavond plaatsvond. Rond half tien 's avonds drong de man de woning van een bejaard echtpaar in de Schengenstraat binnen. De bejaarde man liep, toen hij geluid aan de voordeur hoorde, erop af. Hij werd neergeslagen en liep een hoofdwond op. Vervolgens drong de verdachte de woonkamer bin nen, waar een invalide vrouw op bed lag. Met geweld maakte hij de vrouw een tas afhandig en nam daarbij voor honderden guldens aan geld mee. Vorig jaar nog kregen 28 Zeeuwen méér een koninklijk lintje, in 1994 werden zelfs 82 inwoners van deze provincie onderscheiden. In 1993 waren er 79 lintjes, waarvan er één werd geweigerd. Met ingang van dit jaar is het oude decoratiestelsel flink overhoop gehaald. Een lintje is geen automatisme meer, bij voorbeeld bij een dienstjubi- leum. Vanaf hu tellen bijzondere persoonlijke prestaties en ver diensten. Daarnaast zijn ook de gouden, zilveren en bron zen medailles ingeruild voor ridderlijke graden. Deze ver anderingen waren gisteren duidelijk af te lezen aan de verdiensten van de gedeco reerden: vrijwilligerswerk en gemeenschapszin voerden de boventoon. Landelijk werden aanmerke lijk minder lintjes opgespeld, evenzo was dat gisteren het geval in Zeeland. 51 Gedeco reerden, waarvan negentien in Zeeuws-Vlaanderen. De hoogste onderscheiding - Ridder van de derde graad in de Orde van de Nederlandse Leeuw - in deze provincie viel in Zierikzee. Mossel- en kreef tenkweker B. Schot werd hier mee 'beloond' voor zijn ver diensten voor de Zeeuwse vis serij en voor zijn inzet voor het jeugd- en jongerenwerk. Mevrouw C. van Gelder-Leen heer uit Vlissingen, zeer actief binnen de vrouwenbond NCVB, kreeg haar onderschei ding uit handen van de minis ter van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. A. Melkert. Naast die ene derde graad, telt Zeeland nu veertien Ridders van de vijfde graad in de Orde "van Oranje-Nassau en 36 Rid ders van de zesde graad in dezelfde Orde. ZIE OOK ZEELAND-C3: Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een accijnscontrole in een Terneuzens snooker café stuitte de douane in november 1994 op een tussendeur die toegang gaf tot een koffieshop in het aanpalende pand en dat van dezelfde eigenaar was. De ontploffing in een polyethyleenfabriek van Dow in Terneuzen was aanleiding fase één van het noodplan in werking te stellen. FOTO HU1B DE JONGE la - Vandaag presenteert Zuid-Nederland, zich als 'één !®an op het gebied van kunst en cultuur. Dat gebeurt in Land- raaf, waar het rapport 'Culturele samenwerking in Zuid- Merland: een kwestie van kleurbekennen' wordt gepresen- Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een ontploffing in een polyethyleenfabriek (LDPE) van Dow in Terneuzen is gisteren een werknemer licht gewond geraakt. De explosie was voor Dow aanleiding fase één van het noodplan (Dow kent drie fasen) in wer king te stellen waarbij in en uitgaand verkeer werd stilgelegd. Na een half uur klonk het sein veilig. De ontploffing deed zich rond 13.45 uur voor in een reactor van een van de vier productie installaties (Dow noemt zo'n installatie een trein) in de polyethyleenfabriek. De fabriek staat centraal op het Dow-terrein. Volgens Dow-woordvoerder Jos Alberti is er geen gevaar geweest voor de omliggende fabrieken. In de trein wordt onder hoge druk (2500 bar) en hoge temperaturen van ethyleen polyethyleen gemaakt. Dat proces heeft Dow volgens Alberti niet altijd volledig in de hand. Daarom zijn er meerdere automatische beveiligingsystemen ingebouwd die gisteren hun diensten bewezen. Het hele proces speelt zich af op een door twin tig meter hoge betonnen muren omgeven ruimte, zo groot als een half voetbalveld. De binnenkant van die bunker, die van boven open is, is verboden terrein. Het is nog niet bekend waar het slachtoffer, dat bij een struikelpartij een gekneusde arm opliep, zich op het moment van de ontploffing bevond. De explosie was het gevolg van het in brand vliegen van het ethyleenmengsei dat via een buis uit de reactor werd geblazen. Dat ging gepaard met rookontwikkeling en een knal die tot in de verre omtrek te horen en te voelen was. Alberti: „Je schrikt je wezenloos." Het afblazen van het ethyleenmengsei betekende het weg vallen van de druk in de reactor en daaimee ook het directe gevaar. De trein ligt stil voor nader onderzoek. De ontploffing veroorzaakte tevens brand in de bunker die volgens R. Korstanje, hoofd brand weer en beveiliging, binnen korte tijd was geblust. Zonder asisstentie van buitenaf. Boven de bunker hangt een sprinklerinstallatie. In de directe nabijheid stonden zes waterkanonnen waarmee volgens Dow niet langer dan vijf minuten is geblust. (ADVERTENTIE) Desso Velasquez o.a. bij: Ft is nooit eerder voorgekomen ^t gemeentelijke en provinciale 1 hun krachten op zo'n («gebreide schaal bundelen. Het ptom acht overheden. 5 provincies Zeeland, Noord- raoant en Limburg en de meenten Maastricht, Eindho- P, Den Bosch, Tilburg en Breda richting Den Haag een m9ken. De bedoeling is om 1 'eel mogelijk geld uit het P>we kunstenplan (1997-2000) ■"r Zuid-Nederland te laten ®men. >J'a de Randstad kan het zuiden i ,ee<le culturele regio van pralaid zijn," aldus het rap- r dat de acht vandaag aanbie- ,?an staatssecretaris Aad Nuis iiltuur). Ptovincies en gemeenten dat er goede redenen zijn om financieel extra in Zuid- Nederland te investeren. „Een hoog rendement vanwege het gun stige cultuurklimaat; ruimte voor vernieuwing; vitaliteit; samen hang en verscheidenheid, en een meerwaarde door de samenwer king tussen de acht partners." De acht overheden vinden dat het zuiden van Nederland achterloopt bij de verdeling van rijksmidde len. „Zuid-Nederland heeft met 3,7 miljoen inwoners recht op een groter deel van de nationale cul- tuurkoek. Het Rijk moet gelijke tred houden met de inspanningen van de acht partners." Met name wordt van het Rijk ver wacht dat er oplossingen komen voor knelpunten bij de symfonie orkesten en toneelgezelschappen, bij RAZ dansvoorziening en Opera Zuid. Middelburg - 'Rekreanten die in juli pas naar Zeeland komen, hebben veel gemist'. Zo besluit de natuurvorser en publicist Chiel Jacobusse zijn verhaal over de Zeeuwse natuur in juni in de gisteren gepresenteerde krant over de eerste Zeeuwse natuurmaand. Ter herinnering: net als de Zee land Cultuurmaand in september, moet de nieuwe natuurmaand in juni voor seizoensverlenging in de recreatieve sector zorgen. Minister Van Aartsen (natuurbeheer) opent de natuurmaand op 1 juni en giste ren is in het Middelburgse provin ciehuis het hele activiteitenpakket gepresenteerd, inclusief de spe ciale krant waar alle evenementen in staan genoemd. Doodzonde is het, schrijft Chiel (ADVERTENTIE) Nog even en je weet of je geslaagd bent! Weetje ook al zeker watje na je eindexamen gaat doen? De Hogeschool Enschede heeft de studie die bij je past! Bel voor meer informatie: 053-4871936 of bekijk internetpagina http://www.cwsis.hen.nl Enkele spannende studiemogelijkheden aan de Hogeschool Enschede zijn: Jacobusse, als toeristen de speciale maand juni niet leren kennen. Het massale van de lente is dan voor bij, het dorre van de zomer is nog niet ingevallen, de glorie van de lentetooi is eraf, maar daar komt veel voor terug. Van het geel van het smalbladig kruiskruid, tot een moedereend die voor opvangmoe der speelt en wel honderd kuiken tjes heeft. Het zijn beelden die je alleen in juni ziet. „Waar ik vooral blij mee ben is het groot scala van juist kleinschalige evenementen, terwijl we in de cul tuurmaand enkele grote evene menten als publiekstrekker zien," zo prees VVD-gedeputeerde Van Zwieten (Recreatie) gisteren het plan. Bolderkarroutes, natuur- tochten met de paardentram, wan delarrangementen in Vlaanderen, een ploeterexcursie naar de Hooge Platen, nachtegalen beluisteren in Schouwen, naehttochten om vleermuizen te zien, kinder theater, tuinbezoeken, lezingen en nog heel veel meer, staat op het programma. De krant is te verkrij gen bij alle VW's. Middelburg - Alle Zeeuwen mogen een weekeindje gratis komen kamperen bij een groot aantal campings in de provin cie. De Provinciale VW en Recron hebben' dit op touw gezet om de nieuwe 'Juni Natuurmaand' bij de bevol king te introduceren. In het weekeinde van 31 mei tot 2 juni kan de tent dus worden opgeslagen of de caravan neergezet op een camping in eigen regio. Welke campings meedoen kan bij de Provin ciale WV worden opge vraagd. Vema Woning Textiel Axelstraat 59 Terneuzen In het pand lag 1240 gram hasj en nog eens ruim een kilo mari huana. De douane-ambtenaren namen de rookwaar in beslag, evenals een neppistool dat erg veel weg had van een bepaald type Beretta. A. van L. uit Westdorpe, die het pand had gehuurd en J. H. die er de softdrugs verkocht, werden aangehouden en moes ten zich gisteren voor de politie rechter in Terneuzen verant woorden. Tijdens de behandeling van hun zaak viel niet te ontkomen aan de indruk dat beide verdachten door de café-uitbater waren gebruikt. Van L. vertelde dat hij als huurder vennoot was gemaakt in een onduidelijke bv, waarvan hij verder nooit iets op papier had gezien. H. viel als regelmatige klant steeds vaker in de koffieshop in. Hij gebruikte de softdrugs medici naal, omdat hij door een huid ziekte zoveel pijn had, dat hij zonder drugs niet normaal zei te kunnen functioneren. Door in de koffieshop te staan, had hij zijn dagelijkse portie goedkoop en bij de hand. Van L. gaf toe dat hij wist dat er drugs werden verkocht, maar zei niet geweten te hebben dat het om zulke grote hoeveelheden ging. Het pistool zou hij nooit hebben gezien. „Het is gewoon een afschuifsysteem," mopperde hij en vroeg zich hardop af waarom de eigenaar niet terecht stond. Dat wilde politierechter Zomer ook weieens weten. Offi cier van justitie De Jong vertelde dat het Openbaar Ministerie de eigenaar niet had gedagvaard, omdat het op grond van de beschikbare feiten niet de indruk had, dat die tot een ver oordeling zouden leiden. Hij vond dat H. strafbaar was en Van L. medeplichtig, omdat hij de gelegenheid tot de drugsver koop had gegeven. Tegen beiden eiste hij een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van duizend gulden. Zomer matigde de straf aanzien lijk. „Mijn grootste probleem is, dat alleen u beiden hier zit. Dat alleen de mensen die grijpbaar zijn terechtstaan en niet de grote jongens, vind ik tamelijk onver kwikkelijk," motiveerde zij haar uitspraak. Om die scheve verhouding enigs zins recht te trekken veroor deelde zij beiden slechts tot een voorwaardelijke boete van dui zend gulden." Terneuzen. - Een dertigjarige vrouw uit Terneuzen is in het winkelcentrum Zuidpolder in haar woonplaats slachtoffer geworden van een zakkenroller. De gauwdief wist haar porte monnee uit haar tas te halen. De buit was enkele honderden gul dens. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Bestuurskunde/Overheidsmanagement Fiscale Economie (co-op) Industriële Automatisering Informatica-opleidingen en Computer techniek (gedeeltelijk gezamenlijke propaedeuse) Medische Elektrotechniek Marketing (Englisch Stream) Multimedia Techniek •Small Business Technisch-commerciële Textielkunde "De Maere" Korter studeren? Informeer naar de MKB-routes van diverse opleidingen. Hogeschool Enschede. Als je er écht iets van wilt maken. met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa Mn b*gtlp h Mtvfc. 4» «Maronlca vin motgwi... er-rit ejonge axel Oranjestraat 5 - Telefoon 0115 562710 Natuurlijke wol. Sterk, veerkrachtig en blijvend rijk aan sfeer. Dat is heerlijk koel in de zomer en behaaglijk warm in de winter. Desso Velasquez, een unieke tapijtcreatie. Tapijt met allure, gecomponeerd uit een sterk 100% wollen meerdraadsgaren tot een schitterend samenspel met een karakteristieke hoog/laag structuur en natuurlijke kleuren. m Vraag bij uw woninginrichter naar dit Desso kwaliteitstapijt. Hij zal u graag informeren en.u tevens vertellen over de 5 jaar schriftelijke garantie die Desso op dit tapijt geeft. 299,- is de adviesverkoopprijs per strekkende meter, 400 cm breed). Desso, wollen tapijt op z'n mooist Postbus 6,5340 BD Oss, Tel. 0412-689551

de Stem | 1996 | | pagina 17