De rest is stokoud of dood Gewoon weer een blanke joker Keuvelen over vroeger tijden bij RBC is er niet bij voor George Knobel Geert Hammink blijft knokken in de marge van de NBA: DËSTEM SPORT B4 (m/v) erkoper rken m/v ZATERDAG 27 APRIL 1996 zoek naar een Iche werken; lerjarenramingen; leerwerken; van uwen. Imheden. ]oep Donders, ■5 05 00; V 88 22 1 voor een adequaat lands en rekenen ten behoeve modules] vakgerichte Iderwijs; ervaring/affiniteit met I- en maximaal f 5473,- bruto per andplaats Breda. In, gehandicapten en leden van plliciteren. behoort een aanstelling van fcrocedure. Ook een worden ingewonnen bij de heer pmer 6 053, richten aan de Breda. IZouRBC, onopvallende (middenmoter in de eerste ■divisie wel weten wat het lach op de hals heeft gehaald? Wie een 73- Lge technisch directeur ■maakt, zit immers niet te Lachten op rare fratsen |f wilde plannen. ■Daar zouden ze zich in ■Roosendaal wel eens op |ïerkeken kunnen hebben. ■Want George Knobel, de loud-coach van Ajax en |et Nederlands elftal, is er eentje van korte met— „i. „Geen geouwehoer, |Saar heb ik niks aan." jBCkan nog veel plezier aan hem beleven. En veel lprofijt hebben. Een van |e wijsheden die George Knobel tijdens zijn vele ■aren in het Verre Oosten leeft opgestoken, gaat 0Ver leeftijd. Waarvoor ze lginder nog enorm veel jrespect hebben. jlVant, zo luidt de bood schap uit het Verre Osten, ten dag ouder is ook een Idag meer ervaring. IDoor Vincent Ronnes k in de buurt begon begin e eeuw het verhaal George [nobel. Bij Kaaise Boys. Der- lig man moesten het doen met Iwee ballen. En wat voor bal gen, in een wei vol koeiestront. lYertel dit voetbaldier dat er veel is veranderd. Hij was er zelf bij. .Grof gezegd kun je toch wel Sellen dat er geen land in de bereid is of ik heb er wel ergens |ip een voetbalveld gestaan." (En dit voetbaldier, zo dartel als «jong veulen, zal vertellen dat tel eigenlijk allemaal hetzelfde is «(bleven. „Wanneer je met men- lsin moet werken die niet daad- willen winnen, dan bt het niet." Toen niet op die i met koeiestront, nu niet op |tt verwarmde veld met s een schuifdak erboven. George Knobel: 'Tot mijn twee-, drieënvijftigste deed ik nog mee aan een partijtje. Toen keeg ik in de gaten dat ik me belachelijk stond te maken en ben ik ermee opgehouden...'. |Toezicht s jaar geleden al, Knobel was log maar 67, klopte het bestuur jan Roosendaalse Boys Combi- Wie een keer bij Knobel aan. Na Me weken was hij alweer weg. Het klikte niet met het toenma lige bestuur. Aan Knobels lijf geen polonaise, weg was-ie, ellenlange discussies zijn aan hem niet besteed. Een nieuw bestuur trad aan, en ook zij erkende de kundigheid van een van Roosendaals meest prominente inwoners. Jan Poort vliet wordt de nieuwe trainer. „Dat zie ik wel zitten, Jan was ook als voetballer al een heel strakke," zegt de man die zelf de titel van technisch directeur heeft aanvaard. Voor NAC deed hij de afgelopen maanden veel scoutingwerk, dus hij weet wel zo'n beetje wat er in de buurt aan talent rondloopt. Verder wil hij vooral ook 'toezicht houden op de spelers buiten het zuiver tech- nisch-tactisch gebeuren.' Niks contract, vrij om te gaan en te staan waar hij wil. De 73-jarige werkt op basis van onkostenver goeding. Dat ze hem weer vroegen, deed hem deugd. En als ze hem als trainer hadden gevraagd? „Dat had ik ook gedaan. Ik kan het nog wel, in het buitenland doe ik dat nog regelmatig." Fietsen Het komt er overtuigend uit. Bovendien klinkt het geloof waardig door de wijze waarop hij door het stadionnetje van RBC huppelt, over de tribunes klau tert, trappen neemt. Het trai ningspak en de sportschoenen heeft hij voor zijn werk niet nodig, maar dat is alvast voor str aks. Als hij het dagelijks uurtje met zijn zoon gaat fietsen. Hij oogt fit, sportief zelfs, jong eigenlijk. Komt misschien ook wel door de wijze waarop hij in zijn blinkend-witte Mercedes stapt en er als een jonge hond mee wegscheurt. Knobel kan nog even mee. Maar geeft zelf aan zijn beperkingen te kennen. „Tot mijn twee-, drieën vijftigste deed ik nog mee aan een partijtje. Toen keeg ik in de gaten dat ik me belachelijk stond te maken en ben ik ermee opgehou den." Hoe lang hij deze klus gaat vol houden, weet niemand. „Ik ben geen man van driejarenplannen. We beginnen en we zien wel." Om het er eens van te gaan nemen, daarvoor vond de 73- jarige jongeling het nog geen tijd. „Voorop staat dat je fit moet zijn. Ik ken mensen die op hun veer tigste al stokoud zijn. Wanneer je nog fit bent en de mogelijkheid hebt je nuttig te maken voor jezelf en voor de club, dan moet je dat doen." Cruijff George Knobel, de man die Ajax kapot zag gaan aan drank en vrouwen. Nou ja, hij had dat wel niet zo gezegd, maar de koppen maker van een weekblad had aldus kort samengevat wat de Ajax-coach had verteld over de glitter en glamour die het steren team van Ajax omgaven. Toen, bij Ajax (1973) en later bij het Nederlands elftal (1976) nam hij het roer over van Rinus Michels, na zelf successen te heb ben geboekt bij MW. Heeft hij de pech gehad twee keer na een suc cesperiode van Michels te moeten aantreden? „Ik heb de pech gehad dat ik twee keér Cruijff verloren heb. Daar is alles mee verteld. Blijft Cruijff, dan gaat het nog enkele jaren door. Ik kan dat niet bewijzen, maar het is wel zo." Dit moet hij al vaak hebben ver teld. En toch wikt hij zijn woor den alsof hij nu pas de rode draad ziet. Het wordt stil in de ruimte van het RBC-stadion. En dan: „Ja wacht, ik kan dat eigenlijk wel bewijzen. Hij gaat naar Barce lona, Barcelona wordt de beste ploeg van Spanje. Hij komt terug bij Ajax en Ajax wordt weer kampioen. Hij gaat naar Feye- noord en Feyenoord wordt weer kampioen. Nou, wat moet ik daar nog aan toevoegen?" Onmogelijk Zijn bewondering voor Cruijf is groot. Op de eerste plaats als mens, zegt hij. „Kijk, zo'n man maakt het spel voor zijn mede spelers makkelijk. Hij trekt twee, drie man naar zich toe en dan, het is een makkelijk rekensommetje, komen er twee, drie anderen vrij. Daardoor zijn mensen die eigen lijk niet die kwaliteiten hadden uit het Ajax van toen, toch grote namen geworden." „In mijn bij MW zou die ploeg zonder Brokamp ook niks zijn geweest." Dat interview over drank en vrouwen zal u wel lang zijn nage dragen? „Ik word door niks achtervolgd, want het interesseert me geen donder, bij wijze van spreken, wat er gisteren is gebeurd of vijf tig jaar geleden. Ik leef van dag tot dag." ...maar nog wel steeds dagelijks een uurtje fietsen. Feit was gewoon dat hij de pech had dat met zijn komst Cruijff net naar Spanje vertrok. Het was gewoon gedaan met Ajax, aldus de oude leermeester. „Ik zal je nog een voorbeeld geven. Jammer genoeg niet meer te controleren, want beide men sen zijn dood. Ik ga met voorzit ter Van Praag na mijn aanstelling voor kennismaking naar die clubarts, ach hoe heet hij ook al weer, Rolink. Ik kom daar binnen en toen zegt-ie: 'Mijnheer Kno bel, u lijkt me een aardige man, maar als nou Onze Lieve Heer hier binnen zou stappen, dan zou ook hij niet in staat zijn om dit Ajax nog recht te zetten. U begint aan een onmogelijke taak.' De ractie van Van Praag: 'Maar John toch, wil je je nou stil houden, straks begint die man d'r nog niet eens aan.' Iedereen was zich ervan bewust hoe moeilijk het na zoveel succes zou worden." FOTO'S COR VIVEEN Telefoontje Kaaise Boys, zeventien jaar gespeeld bij RBC, trainer van onder andere MW, Ajax, het Nederlands elftal en vervolgens de Belgische beker (editie 1979) met Beerschot. Hij was wel toe aan iets nieuws. Cruijff was met Washington Diplomats in Hongkong, de Engelse coach moest weg, de meester zelf gaf de tip over Kno bel. Hij werkte zeven jaar bij Seiko, zeven kampioenschappen. Het begin was moeilijk, zelfs de eerste reis al. „Ik zal het nooit vergeten. Toen was dat nog een reis met twee keer stoppen onderweg. Tussenstop in Dubai. Als ik toen een ticket had gehad, was ik teruggegaan. Tegenwoor dig is het een kwestie van dertien uur in het vliegtuig zitten en je bent er." Later werd Knobel bondscoach van Maleisië en vervulde hij in zo ongeveer elk land in die contreien wel een of andere adviseursrol. De bekercompetitie bijvoorbeeld wordt er vaak in toernooivorm afgewerkt. „Dat is dan een soort werkvakantie, duurt een maand, meestal een paar weken. Afgelo pen februari ben ik ook even geweest. Van de zomer moet ik er nog twee keer heen." „Dan krijg ik wel eens een tele foontje en zeggen ze: wil je even komen, dan gaan we twee wed strijden bekijken." Stimulans Van het succes van Ajax kan hij genieten. Waarom over de hele wereld Ajax nou zo'n bijzondere klank heeft, weet hij niet precies. „De winnaar heeft altijd gelijk." „Als je nou de aangeboren ele gance van de zwarte man kunt samenvoegen met de zakelijkheid van de Nederlander, dan heb je iets bijzonders." Ajax is een geweldige stimulans voor het voetbal, zegt hij. Maar ook: „Dat is ook een geweldige stimulans voor een aantal clubs, die dat wil naapen, maar er de kwaliteit niet voor heeft. Ja, dan zeggen ze: 'We gaan met drie spitsen spelen want dat doet Ajax ook.'" Lacht en geeft weer zo'n heerlijke Knobel-wijsheid ten beste: „Maar als ik geen hand heb, kan ik geen vuist maken. Dat is dingen doen, die niet kun nen." Knobel blijft zijn dingen doen zolang hij kan. „Ik ben met voet ballen geboren en ik hoop ook met voetballen dood te gaan. Dan heb ik toch een prachtig leven gehad." Van een verschijnsel als clubliefde heeft hij niet zo'n last. „Pas vroegen ze me nog: 'Wat er nu met MW gebeurt, vind je dat niet verschrikkelijk?' Nee, dat heb ik niet zo. Ik heb er toen gewerkt, maar dat was toen. Mijn contract daar is al lang afgelo pen." Knobel wil gewoon werken en geen halfzachte flauwekul. „De meesten blijven denken als ama teur, dan ben je al geklopt, voor dat je bent begonnen. Ik heb toch altijd iets van: aan de kant, hier komt Knobel, zó moet het, geen geouwehoer, daar heb ik niks aan." En bij RBC mag hij dan lang heb ben gevoetbald, het zijn niet de sentimenten die de boventoon voeren. Keuvelen over vroegere tijden is er niet bij. „De mensen van mijn tijd zijn stokoud of dood." zoeken we een igen we van u ervaring 'n k can orders voor PC's, PL >paratuur. Kennis van PL AS/400 is een pré. a„ aliteiten in het aanbrengen voor deze zelfstandige funkI,e valiteiten. initiatief en :n, een flinke dosis motiv»'^ Telen op probleemsituatie cie. r meer informatie kunt u o jke sollicitatie kunt u ric Nieuwenhuijzen. utomatisering BV IA Breda ET Breda 00 lor Tim Overdiek Oakland - De buurman aan let belendende tafeltje spitst Nieuwsgierig de oren. Hij langt uit de gedempte conver satie de namen van Shaquille pal en Rik Smits op, maar fan de gesproken taal niet [huisbrengen. De vriendelijke of de lange jongeman fellicht een professioneel lasketballer is, wordt beleefd gevestigd. „Yes sir. Geert famink. Lousiana State University, Orlando Magic, en pGolden State Warriors". pie in vredesnaam is Geert Ham- t, zie je de man denken. Het (een begrijpelijke reactie gezien le relatieve onbekendheid van de 113 meter lange Didammer in de |®A, de sterkste basketbalcom- plitie ter wereld. En eerlijk pgd, ook Geert Hammink (26) Pst tot voor kort niet meer pre- |es "ie de basketballer Geert Pmink was. Hij had bij agic sinds 1994 zo con fluent op de reservebank geze- dat zijn vakmanschap bij f wel de insiders als hemzelf een pot vraagteken was geworden. P" °ntslag op 8 december had pTOiink zien aankomen, en al f dramatisch wenst hij er dan niet over te doen. jnsommetje. Er wa: We kack-up center aange- Men. O'Neal keerde net weer PSyan een blessure en ik was enige wiens contract nog niet |ls gegarandeerd", f2ou 'wee dagen later gebeu- dat geval had Ham- .1', dit seizoen 400 duizend dol- Kunnen toucheren, bijna drie- ba gulden. Helaas, f 2aken zijn zaken. Ham- ik manager zou zijn Heest had ik hetzelfde Ran". N bereikte hem een aanbie- 8 uit Spanje, van een club met "Onuitsprekelijke naam. Het L was meer dan verlokke- waar Hammink koos voor 'sPortieve gok door zijn geluk Pf^en in de Continental tetbaU Association (CBA). L 'S,e® s°ort wachtruimte K> puiten de boot gevallen lfci/ ers en officieel als wgsinstituut voor de hoog- divisie. Hammink vond ,Een een InlJ-C.. namminK vond pp Omaha Racers, in het m Zijn salaris ,l p naar 1300 dollar per livéw niet langer werd in de Ivan me] *1® meest luxe snuf- wedstrijd naar wedstrijd maar schoven de lange Wr 'S„aan> rï® passagiers ^comfortabele lijnvluch- ten. „Een verschrikkelijke com petitie is de CBA, niet alleen door de zware omstandigheden. Ik was natuurlijk een beetje verwend geraakt in Orlando. Maar het is een angry league. Iedereen speelt er alleen maar om er weer zo snel mogelijk weg te kunnen. Ik zag er tegenop. Toch is het reuze meege vallen, omdat ik telkens als cen ter kon starten en veel minuten maakte. Daar doe je het uiteinde lijk voor. Gemiddeld twaalf pun ten en 7,3 rebounds, dan blijf je niet onopgemerkt". „Het gaat er per slot van reke ning toch om terug te keren naar de NBA, de wereld van de groot verdieners. Dat envelopje met je naam dat aan het eind van de week op je stoel in de kleedkamer ligt te wachten, is een heerlijk gezicht. Ik heb een gezin te onderhouden. En als basketballer ga je niet eeuwig mee". Bij Gol den State Warriors, dat hem eind vorige maand inlijfde nadat cen ter Rony Seicaly geblesseerd raakte, ontvangt Hammink in de laatste weken van de competitie het afgeleide deel van het mini mum jaarsalaris dat een kwart miljoen dollar bedraagt. Maar toch, en Hammink meent het oprecht, speelde hij liever in de CBA indien er evenveel betaald werd. Bij de Warriors in Oakland, ten zuidoosten van San Francisco, volgt hij per slot van rekening de wedstrijden opnieuw van de bank, met uitzondering van drie onbeduidende minuten die hij in de slotfase mocht vol spelen. Hammink moet zich bewijzen in de trainingen, en aan de hand daarvan zal blijken of de Warriors dan wel andere NBA- teams hem een verbintenis met meer perspectief voorleggen. Washington Bullets en Cleveland Cavaliers hebben belangstelling getoond. Geert Hammink is, zoals hij het zelf zegt, 'terug op de kaart'. Maar een consistente rol van betekenis spelen, zoals de acht centimeter langere landgenoot Rik Smits dat sinds enkele jaren bij Indiana Pacers doet, zal nim mer voor hem weggelegd zijn. „Ik denk dat ik redelijk goed ben in elk aspect van het spel. Maar ik heb geen specialisme, zoals Den nis Rodman van de Bulls, die onwijs kan rebounden maar weer niet kan schieten. Ik kan aardig rebounden, heb een aardig schot, Geert Hammink aan het werk voor de Golden State Warriors: 'Nergens ben ik een enorme uitblinker in...'. kan af en toe sterk naar de basket gaan, kan van een afstandje schieten, mijn vrije worpen zijn goed, en de verdediging is rede lijk. Maar nergens ben ik een enorme uitblinker in". Dat realisme wordt onmiddellijk gevolgd door de veronderstelling dat wanneer alles klikt, als de situatie zich voordoet, dat hij dan wel eens starter zou kunnen wor den en zo'n 25 minuten wedstrijd spelen. En in dat geval maakt hij ook een financieel klappertje, waardoor een betrekkelijk zorge loze toekomst tegemoet kan wor den gezien. Hammink heeft de potentie, denkt hij. „Er spelen in de NBA centers, van wie ik vind dat ik beter ben. Maar omdat ik altijd bij Orlando heb gezeten, heb ik geen kans gekregen om dat te laten zien". In wezen is zijn situatie verge lijkbaar met zijn college-periode, die hij bij Louisiana State Uni versiteit doorbracht. Een weer galoze tijd, zo blikt Hammink terug op de periode 1988-93, maar soms toch ook frustrerend omdat hij amper aan de bak kon als schaduwspeler van Shaquille O'Neal. Toen deze reeds na twee seizoenen voor de NBA koos, vond Hammink zich in zijn laat ste studiejaar terug in het voet licht. Hij speelde een geweldige competitie, en bleek plots goed genoeg voor een profcarrière, die zich bij het geïnteresseerde Orlando Magic wederom achter ONeal zou gaan ontrollen. Zelf was hij minstens zo verrast dat de NBA haalbaar bleek. „De eerste honderd vragen die iedereen aan me stelt, gaan over Shaquille O'Neal, hoe het is om met hem te spelen, wat voor iemand hij is. Shaq is dan ook een der supersterren van de NBA, die tientallen miljoenen dollars ver dient als basketballer, filmac teur, rapzanger en gezicht van menig produkt. Waar we ook gin gen als een team, altijd was er publiciteit en allerlei interesse. Daar word je hoe dan ook in mee gesleept. Natuurlijk stijgt het O'Neal wel eens naar het hoofd door al die belangstelling. Maar wat wil je, als jou de hele dag wordt verteld dat je de beste van de wereld bent". Het Amerikaanse profbasketbal is een kunstmatige planeet op zich, met zorgvuldig opgebouwde imago's die van het simpele spel letje met een bal en twee netjes een buitenaards festijn maken. Als tijdelijk bewoner van die schijnwereld moet je volgens Hammink proberen om er niet aan gewend te raken. „Onlangs op een bijeenkomst van de spelersassociatie hoorden we voorbeelden van oud-spelers die de publiciteit en aandacht niet konden missen, en geen afstand namen van de bijbehorende levensstijl. Zij waren razendsnel hun miljoenen kwijtgeraakt. Als je klaar bent met de sport, dan moet je trachten die wereld op te geven, en de rest van je leven het verdiende geld goed investeren". „Het is heel verleidelijk, maar ook simpel. Ik kan me het niet veroorloven om zoals Shaquille een Rolls Royce van 315.000 dol lar aan te schaffen. Hardaway rijdt in een Lamborghini Diablo van een kwart miljoen dollar. Ze hebben een standaard wagen park met vijf dure Mercedessen. En dat huis van O'Neal. Gigan tisch. Ik heb er mijn ouders eens mee naar toe genomen. Dan weet je niet wat je ziet. Kaarten in het vliegtuig. Duizenden dollars tegelijk. Als die grote jongens uitgaan, lopen we mee, en wordt alles betaald. Die gasten gooien met geld". Zijn dikste contract sloot Ham mink af met het Italiaanse Cantu, dat hij in 1993 aanvankelijk ver koos boven Orlando Magic. Het Europese aanbod stond in geen verhouding tot het minimumsa laris dat het team van de toe komst zou bieden. „Ik vind mezelf redelijk intelligent en gedisciplineerd om niet in een keer alles uit te geven. Maar je komt dus rechtstreeks uit college, hebt nooit geld gehad. Ik ging bijvoorbeeld naar een ander res taurant als ik vond dat een ham burger te duur was. En dan ineens al dat geld. Twee wagens heb ik gekocht, een groot huis gehuurd, reizen ging meteen eer ste klas, twee waanzinnige verlo vingsringen, een Rolex. Je kunt je het veroorloven, maar achteraf denk je, nee, je moet vreselijk oppassen". Het profdebuut in Italië liep op een totale mislukking uit. De organisatie was erbarmelijk, de betalingen verliepen onregelma tig en nadat vier Amerikaanse collega's bij Cantu de deur waren gewezen en Hammink ander halve maand geen salaris had ontvangen, koos ook hij het haze- pad. Als een dief in de nacht ver liet Hammink met vriendin en honden Italië. Bloedserieus: „Ik wist niet wat voor mafia-contacten de club mogelijk zou hebben". Hij ver trok met de trein naar Nederland, keerde onmiddellijk terug met de auto van een vriend om zijn spul len weg te halen. Van de 120.000 gulden die Hammink nog te goed had, wist hij 50 mille via een advocaat los te praten.,, De rest krijg ik niet meer". Hammink vond direkt onderdak bij Orlando Magic, dat de NBA- rechten op hem bezat. Met nog een week in de competitie te spe len, beleefde hij zowaar zijn Amerikaanse vuurdoop. Een prachtig moment. „Het waren de laatste minuten van een wed strijd tegen de Nets. Orlando stond zon twintig punten voor. Het publiek schreeuwde massaal mijn naam. We want Gurt, we want Gurt. Ik erin. Zegt mijn direkte tegenstander Rick Mahorn doodleuk: „Jij scoort niet. You aint gonna get a fucking basket." Mahorn is verreweg de sterkste center van de league. Zo'n reet. Maar alle ballen waren voor mij, en bij de derde keer schiet ik, mis, maar pak mijn eigen rebound plus twee punten. Het stadion ging uit zijn dak. Dat vergeet ik nooit". Die gebeurtenis, plus de spaar zame minuten dat hij in het shirt van Orlando Magic mocht opdra ven, koestert Hammink. Het zijn dierbare fracties van besef dat achter de onzekerheid van een bestaan in de NBA mogelijker wijs een toekomst van sportieve erkenning verborgen ligt. „Die uitstraling en magie, ik vind het fantastisch. In Orlando was het nog eens dubbelop omdat het een kleine stad is. Alle deuren gingen er voor me open, overal word je meteen geholpen, en ik zou liegen als ik zou zeggen dat het niet belangrijk voor me was. Maar daarnaast realiseer ik me heus wei dat zoiets twee jaar na mijn carrière totaal voorbij is. Dan ben ik een gewone blanke joker".

de Stem | 1996 | | pagina 15