'Trein komt steeds vaker te laat aan' Hof laat opnieuw verdachten vrij Beleeft mee... ...in de wereld van Privé 'O® O Molukkers vieren 46e verjaardag RMS Miljardenopdracht voor architect Koolhaas Lintjesregen 'nieuwe stijl' is nog wennen 'Hulpverlening niet klaar voor ramp' Akkoord over verbod medische keuringen Dit is [ANDREWS nieuwe I FERGIE! BEATRIX wil homo-huwelijk verbieden! BINNENLAND A3 Dertig procent heeft vertraging I Dit blijkt uit het onderzoek naar I treinvertragingen dat de Consu- I sentenbond voor het df de ach- I tereenvolgende jaar heeft uitge- 1 roerd. De resultaten zijn gepubli- J ceerd in de Consumentengids van oei. De SP-fractie in de Tweede 1 Kamer wil dat minister Jorritsma I van Verkeer en Waterstaat actie I onderneemt. Treinverkeer rond Breda fors ontregeld I Raadsels rond I ^pde man nog öiet opgelost Sportvliegtuig maakt geslaagde noodlanding MADONNA: Deze baby is alléén voor mij! 3RIL 1996 A21 dbSTBM I I I I I VRIJDAG 26 APRIL 1996 Jannië en Ierland' ■en en vooral in lerJ lotlandsoms wat re bui. Op beide dagen ■den en zuiden van lerioden met zon en fte plaatsen droog in Schotland veel dagtemperatuur van literste noordwesten 1 de 20 graden in de lan Londen. 1 Luxemburg: Perio- ln en droog. Hogere ten; middagtempe- lerdag ongeveer 19 lar vlak aan zee iets Midden-Frankrijk; nige perioden en op i plaatsen droog Jan 14 langs de Ka lot 21 plaatselijk in ■land. Ikrijk: Afwisselend ■pel wolken en vooral len en zuidoosten een Ie kans op een enkele Inweersbui. Iets war- Ima zaterdag overal laden. flinke zonnige perio- Jrdag in het zuiden In regen- of onweers- ma rond 23 graden. Perioden met zon. I Costa's in het oosten Isten, zaterdag ook in h, kans op enkele re- Iweersbuien. Middag uur van circa 18 gra- noorden tot 25 plaat- het zuiden op zater- be Eilanden; Wolken- kans op een bui. Mis- |k onweer. Op de zui dranden geregeld zon neeste plaatsen droog. Imperatuur ongeveer en Ibiza: Wolkenvel- af en toe zon en op gen kans op een bui, [ook onweer. Maxima paden. blkenvelden en een en- gen- of onweersbui. L het zuiden ook perio- zon. In het zuiden vrij d. Middagtemperatuur ^sen 17 en 23 graden, and en Kreta; Naast Itapelwolken en vooral Bag in het westen en op ans op een bui. Mis gok onweer. Maxima ;raden. kd: Vrijdag in het noor denvelden en eerst nog In. Elders ook geregeld Iverwegend droog. Za- pveral zon en droog, temperaturen; middag- Ituur zaterdag van 15 lin Sleeswijk-Holstein ltselijk 20 graden in het and. 8and: Wolkenvelden, 1 toe zon. Vooral in het kans op een (on- |ui. Middagtemperatuur pond 17, zaterdag onge raden, lijk: Wolkenvelden en pe in het zuiden van tijd nog wat regen. Maxima graden. TELEFOONTJE ABt O O, -RS f^v ipelletje bellen we een persoon. Zijn of haar i in het telefoonnummer >t. Een 2 in het nummer oor de letter A, B of C etc. Hen we? -5-4 5-2-5-3 ngen van gisteren: gram: ntaal: 1. Bolero; 4. oudroest, 7. pijp; 9. pruimen; 11- strop- tal: 1. Blok; 2. ladde; 3. rood, n; 6. mop; 8. kilo; 10. rit. aartje: Ted„Slrik uit Echt tdichter'. eerman! hij' is onmachtig en Psychiater: 'Pyromaan is net Repelsteeltje' Jtt zich onbelangrijk. Op J J L J en bepaald moment kan hij ,jjn ziekelijke neiging niet |a„ger onderdrukken en I steekt iets in brand. i „.1 een bedrijfsgebouw zijn, I ,en container of een stuk bos, «aar nooit iets waarbij mensen direct gevaar lopen. „Een stoor nis in de impulscontrole," zegt E. Ameling, hoofd psychologie van je psychiatrische observatiekli niek het Pieter Baan Centrum in Utrecht over pyromanie. Brandweerkorpsen in Nederland en België hebben de afgelopen week de handen vol aan talloze bos- en heidebranden. Vaak ont staan ze door onachtzaamheid. Een wegegooide peuk is soms voldoende om de kurkdroge na tuur in lichterlaaie te zetten. Maar in sommige gevallen is het boze opzet en is een pyromaan aan het werk geweest. Zo is de Belgische brandweer er zeker van dat de enorme brand van zondag op de Kalmthoutse heide was aangestoken. Ameling vergelijkt de pyromaan graag met de sprookjesfiguur Repelsteeltje, een boosaardige eenling die zelfs zijn naam voor de buitenwereld verborgen wil houden: „Niemand weet, nie mand weet dat ik Repelsteeltje heet." 's Avonds geniet hij in stil te van de 'resultaten' van zijn ac ties: hoeveel liter water er is ge bruikt bij bluswerkzaamheden, hoeveel brandweerlieden zijn in gezet, hoeveel natuur er verloren is gegaan. Ameling: „Op dat mo ment voelt hij zich wel belang rijk." De media spelen-volgens de psy choloog een onbedoelde, maar belangrijke rol in dit geheel. De pyromaan ziet zijn werk immers terug op de televisie of in de krant. Tegelijk worden pyroma nen in de dop aan het denken ge zet: sommigen krijgen net dat extra duwtje dat ze nodig hebben om ook aan de slag te gaan. Hoeveel pyromanen er zijn, is niet bekend. Ameling schat hun aantal op vijftig tot honderd, al is dat niet meer dan nattevinger- werk. Ze kunnen worden gehol pen, dat is wel zeker. Daarbij gaat het er om hun zelfvertrou wen bij te brengen, zodat ze zich niet langer onzeker voelen. Ameling wijst verder op de over eenkomst tussen pyromanie en de ziekelijke neiging tot stelen, kleptomanie. Bij de eerste groep gaat het altijd om mannen, bij de tweede altijd om vrouwen. Hij verklaart dat uit de visie dat mannen traditioneel naar buiten zijn gericht, en dat vrouwen van nature 'receptief zijn, naar bin nen gericht. Vrouwen halen iets binnen, mannen gaan naar bui ten. Maar onderzocht heeft Ame ling het niet. Kleptomanen beho ren nu eenmaal niet tot de cate gorie zware 'misdadigers' die het Pieter Baan Centrum bevolken. Den Haag (anp) - Hec aantal ritten waarbij treinreizigers te laat op de plaats van bestemming arriveren, is met ruim 1 pro cent toegenomen tot gemiddeld bijna 30 procent. I Beizigers op de trajecten naar 1 Alkmaar, Roosendaal en Dord- I recht hebben een kans van 44 I procent of meer om te laat aan te Van onze correspondente Utrecht/Breda - Het treinver- keer in het gebied Tilburg- ia-Boosendaal heeft giste- I ren urenlang stil gelegen. De wissels en seinen op station la waren aan het eind van de I ochtend uitgevallen. Veel reizi gers misten daardoor hun trein of verbinding. De NS kampten nog met de na ween van de ontsporing van een intercity bij Zaltbommel op het traject Den Bosch-Utrecht. Ook ie botsing van woensdag speelde ie spoorwegen parten. Door deze incidenten slipten de 'levens aders' van de openbaarvervoer- der dicht. De sein- en wisselstoring op het station was rond kwart over twaalf opgelost. De reizigers hadden als gevolg van de storing een vertraging van minstens een I half uur. het traject Tilburg-Breda- osendaal reden bussen die te- I vens stopten in de plaatsen met I tnssengelegen stations. Ook tus- Breda en Lage Zwaluwe esten de passagiers het doen met de bus. J op het traject Den Bosch- Nijmegen werden de reizigers minstens een half uur opgehou den, De vertraging was een ge volg van een defect in de wissels dijde Maasbrug bij Ravenstein. komen. De bond liet in oktober vorig jaar ongeveer 850 reizigers bijhouden hoeveel van de door hun gemaakte 20.900 treinritten vertraging hadden. Maandag tijdens de ochtendspits en vrijdagmiddag tijdens de avondspits bleken de kansen op een vertraagde treinreis op te lo pen tot 42 procent. Een trein is volgens de Consumentenbond vertraagd als die drie minuten of meer te laat op de plaats van be stemming aankomt. Korte ver tragingen kwamen het meest voor. In ruim 17 procent van de onderzochte ritten ging het om vertragingen van 3 tot 5 minuten. Bij 4,5 procent van de ritten kwam de trein echter meer dan 10 minuten te laat aan. In Alk maar, Breda, Dordrecht, Gronin gen en Roosendaal werd zelfs in 5 procent of meer van de ritten een vertraging genoteerd van meer dan 15 minuten. Voor het onderzoek heeft de Con sumentenbond alleen vertragin gen laten noteren die tijdens de treinreis ontstonden. De NS moe ten volgens de bond veel harder en serieuzer aan een stiptere uit voering van de dienstregeling werken. Het SP-Kamerlid Poppe heeft gisteren onmiddellijk aan de bel getrokken. Hij wil van minister Jorritsma (Verkeer) een brief met haar reactie op het 'nieuwe diep tepunt' van de vertragingen bij de NS. Poppe wil weten welke maatregelen Jorritsma denkt te kunnen nemen om de treinen v er volgens het spoorboekje te laten rijden. De reizigersvereniging Rover trok eerder dit jaar al aan de noodrem inzake de oplopende vertragingen bij NS. Volgens Rover is het treinverkeer de laat ste jaren een 'onbetrouwbaar söort vervoer' geworden. De NS reageerde op die kritiek door te verwijzen naar de moei zame herstructurering van het verouderde Nederlandse spooor- wegnet en de problemen door de privatisering van de NS. De spoorwegen hebben gisteren nog niet gereageerd op de uitslag van het nieuwe onderzoek van de Consumentenbond. 'sjgaaj uauajs 'puejjnd P8°3 ^'-jarige Amsterdammer J.H. 5 zijn compaan F.G.B. (39) uit Wombia waren eerder door de I ^'hank tot acht jaar cel ver beeld. Bsthof verklaarde het OM echter IS"*» (anp) - De politie om ngeen idee onder welke J gheden een 34-jarige IW, d'nsdag bij een zieken- I,.l, 111 Veldhoven dood werd t erSelaten is overleden. nog onbekende man zette rij het Sint-Joseph Zieken- I Ult ziïn wagen en is sinds- j? spoorloos. 'sectie is inmiddels gebleken I afntAman is overleden aan een I isto v Stds*and' vertoon- 1 »ni* „kaam verwondingen die Cs ijk ziJn veroorzaakt rrIK„L "werking van een che- 12* stof. Onderzoek moet uit- 'aat H0"'wedie st°f het precies I duideiifu ls,volgens de politie on- >an er sPrake is geweest I ongeval of misdrijf. Molukkers luisteren in de Houtrusthallen naar een toespraak van RMS-president Tutuhatunewa. De in zwarte uniformen gesto ken leden van de ordedienst houden een oogje in het zeil. foto anp Den Haag (anp) - Zo'n drie duizend Molukkers woonden gistermiddag in Den Haag de 46e viering bij van de procla matie van de Republik Malu ku Selatan. In zijn eerste toespraak tijdens de jaarlijkse bijeenkomst riep de nieuwe president van de RMS, dr. F. Tutuhatunewa, zijn volk op de strijd voor een onafhanke lijke staat samen te strijden. Tutuhatunewa is de opvolger van de in december vorig jaar overleden ir. Manusama. Die was jarenlang het gezicht van de Molukse gemeenschap in Neder land. De viering is in de Houtrusthal len. Na een officieel deel, met onder andere het met militair vertoon hijsen van de Molukse vlag, het voorlezen van de tekst van de proclamatie uit 1950 en de rede van de president, begon een cultureel programma. Dat bestond onder andere uit optre dens van enkele dansgroepen. Donderdagavond is er een groot feest in de hal. De viering staat dit jaar enigs zins in het teken van de nieuwe jongerenbeweging die is opge richt, de Gerakan Mena Muria (Beweging Een voor allen, allen voor een). De groepering werd opgericht als reactie op de roep om een eigen organisatie voor jongeren. „Die roep werd vooral na de dood van Manusama steeds luider," aldus bestuursle den. De initiatiefnemers willen een stem voor de jongeren vormen naar de RMS-regering. „We zijn absoluut niet tegen de RMS. Wij willen juist samenwerken," al dus leden van het bestuur don derdag. Het RMS-ideaal van een vrije republiek Zuid-Molukken is voor de jongerenbeweging ook het belangrijkste doel. Met on der andere themabijeenkomsten en politieke activiteiten moet de mening van de jongeren worden gebundeld en uitgedragen. De viering in de Houtrusthallen verliep rustig, behoudens een opstootje tussen politie en enke le Molukse jongeren op het Rot terdamse centraal station. In to taal zijn 25 Molukkers aange houden voor het reizen zonder geldig plaatsbewijs. De betrekkelijke rust staat in schril contrast tot vorig jaar. Toen liep een demonstratieve mars door De Haag bij de Indo nesische ambassade volkomen uit de hand. Molukse jongeren raakten toen slaags met de ME. Gezien de onlusten vorig jaar, hield de politie gisteren bij de Indonesische ambassade een oogje in het zeil. De extra bewa king bestond uit een peloton ME'ers. Een aanziènlijk deel van de be zoekers stond buiten voor de deur van de Houtrusthallen ge zien het mooie weer. Op het plein voor de hal stonden ook tientallen motoren opgesteld van Molukse motorgroepen die de viering bijna traditioneel aangrijpen voor een uitje. Binnen in de hal werd de rust bewaard door een in zwarte kle ding gestoken eigen ordedienst. Deze had weinig te doen. Amsterdam (anp) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft giste- fn twee van drugshandel verdachte mannen op vrije voeten gesteld. Het hof stelde dat het openbaar ministerie de rechter misleid en daarmee het recht op vervolging van de twee I 'wdachten heeft verspeeld. Rotterdam (anp) - Het architectenbureau OMA (Office for Metropolitan Architect ure) van Rem Koolhaas heeft in de Vere nigde Staten een enorme opdracht ver worven. Het Rotterdamse bureau is uitverkoren om in Los Angeles het complex van entertainment- company MCA te ontwerpen. In totaal zou het bedrijf hier een bedrag van drie miljard gul den voor hebben uitgetrokken. Koolhaas zegt niet te weten om hoeveel geld het precies gaat, maar 'de opdracht is gigantisch'. De 51-jarige architect weet niet precies waar om juist hij is uitverkoren. „Ik denk dat het ermee te maken heeft gehad dat ik ooit scena rioschrijver ben geweest. Dan heb ik daar toch meer gevoel bij." De selectieprocedure voor de architecten begon in september vorig jaar. Zeven gesprekken had Koolhaas nodig om het bedrijf te overtuigen. Koolhaas zal het masterplan bedenken voor niet ontvankelijk omdat twee re chercheurs van de Regionale Cri minele Inlichtingen Dienst RCID tijdens een eerdere behandeling valse verklaringen hebben afge legd. De twee, F. van der Putten en K. Langedoen, bezworen me dio 1994 voor het hof in Den Haag dat zij bij de opsporing geen gebruik hadden gemaakt van het gecontroleerd doorleve ren van drugs. Deze zogenoemde Delta-methode was toen net on derzocht door de commissie- Wieringa en werd door de parle mentaire enquêtecommissie on der leiding van Van Traa later als ontoelaatbaar bestempeld. Uiteindelijk werd de zaak door de Hoge Raad terugverwezen naar het gerechtshof in Amster dam. Dat concludeerde donder dag dat de twee voormalige RCID'ers met hun verklaring on der ede 'de waarheid geweld heb ben aangedaan, kennelijk met geen ander oogmerk dan ook te genover de rechter te verhullen dat in de onderhavige zaak de omstreden Delta-methode is ge hanteerd'. In het arrest staat dat het OM in deze zaak 'medeverantwoorde lijkheid draagt voor misleiding van de rechter'. Door Hans van den Broek Den Haag - De lintjesregen 'nieuwe stijl' blijkt nog erg wennen, voor iedereen. De burgemeesters mopperen, het Kapittel voor Civiele Orden is overwerkt, het ministerie van Binnenlandse Zaken put zich uit in excuses en een en kele onderscheiden Neder lander vreest wellicht dat zijn lintje minder waard wordt nu het oude decoratie stelsel overboord is gezet. In politiek Den Haag bestond al jarenlang onvrede met het oude stelsel, met z'n bijna feodale trekjes. In het verleden werden nogal wat mensen als vanzelf sprekend voorgedragen voor een lintje, enkel en alleen omdat ze 25 of 40 jaar in dienst waren van een bedrijf of instelling. En andere mensen kwamen juist zelden of nooit in aanmerking voor een onderscheiding, ook al hadden zij hun sporen in, bij voorbeeld, het vrijwilligerswerk meer dan verdiend. Zo'n lintjesregen is niet meer van deze tijd, oordeelden kabi net en Kamer. Het nieuwe deco ratiestelsel is dan ook democra tischer geworden. Wat nu telt, zijn bijzondere, persoonlijke verdiensten of prestaties. Dat betekent automatisch dat meer dan tot nu toe ook vrouwen, vrijwilligers en minderheden kans maken op een lintje. Dat zal vandaag ook blijken. Zo schommelde het percentage on derscheiden vrouwen in voor gaande jaren tussen de 10 en 14 procent. Dit jaar ligt dat aantal al op 27 procent, en de verwach ting lijkt gerechtvaardigd dat dat percentage de komende ja ren alleen maar zal stijgen. Al les bij elkaar krijgen dit jaar bij de Algemene Gelegenheid (de vrijdag vóór Koninginnedag) 980 mensen een lintje opge speld. Niet alleen zijn de voorwaarden voor het toekennen van een lint je ingrijpend veranderd, ook is het mes gezet in het aantal ver schillende onderscheidingen. De eremedailles in goud, zilver en brons zijn afgeschaft. Zij ademden teveel de sfeer van een maatschappelijke deling tussen de 'elite' en het 'gewone' volk. Zo kon het gebeuren dat een ju bilerende directeur een orde kreeg, en een andere jubilaris, de portier van hetzelfde bedrijf, 'afgescheept' werd met een ere medaille. Het nieuwe decoratiestelsel geldt alleen nog voor de Orde van de Nederlandse Leeuw (de hoogste orde, voor uitzonderlij ke verdiensten) en de Orde van Oranje-Nassau. Beide kennen een aantal ridderlijke graden: de Nederlandse Leeuw drie (Grootkruis, Commandeur en Ridder) en Oranje-Nassau zes (Grootkruis, Grootofficier, Commandeur, Officier, Ridder en de nieuwe graad van onder scheiding Lid). De toevoeging 'met de zwaarden' slaat op alle onderscheiden militairen. Van beide orden is koningin Beatrix de Grootmeester. De hoogte van de orde en ridderlij ke graad hangt af van de vraag hoe bijzonder een prestatie of verdienste is en wat het effect daarvan op de samenleving is. Het Kapittel voor de Civiele Or den, een nieuw in het leven ge roepen adviesorgaan, beoor deelt centraal alle aanvragen. Hiervoor is bewust gekozen om lokale verschillen in beoorde ling van aanvragen te voorko men. Het Kapittel adviseert op zijn beurt weer de betrokken minister. Met de introductie van het nieu we stelsel is ook de wijze waar op mensen kunnen worden voorgedragen voor een konink lijke onderscheiding drastisch veranderd. De burgemeester speelt een centrale rol. Hij of zij kan zelf mensen voor een lintje voordragen, en instellingen kunnen kandidaten bij de bur gemeester voordragen. De burgemeester is verplicht al le aanvragen door te sturen naar de Commissaris der Ko ningin, al dan niet voorzien van een positief of negatief advies. Uiteindelijk komen alle aanvra gen bij het Kapittel terecht. Het ministerie van Binnenland se Zaken erkent ruiterlijk dat het nieuwe stelsel nog lijdt aan kinderziektes. Onwennigheid leidde aanvankelijk tot een vrij trage stroom aanvragen, tot be gin dit jaar. Toen werd het Kapittel onver wacht overstelpt, zodat het ad viesorgaan in tijdnood kwam en nog 450 decoratievoorstellen wachten op afhandeling. Het Kapittel heeft vijf ambtenaren in dienst. Dat is kennlijk te wei nig om alle aanvragen gewe tensvol én op tijd te beoordelen. Dit tot ongenoegen van veel burgemeesters. Maar het is niet de enige schoonheidsfout die kleeft aan deze lintjesregen. In een specia le editie van de Staatscourant staan vandaag alle namen van onderscheiden Nederlanders af gedrukt. Maar wat ontbreekt, is de motivatie voor de verkregen versierselen. Wie de Staatscou rant openslaat, waant zich even in een ordinaire telefoongids. Het ministerie spreekt van 'een manco' en zegt nog te bekijken hoe de presentatie een volgende keer levendiger kan. De verandering van het decora tiestelsel betekent niet, zo be klemtoont het ministerie, dat 'oude' onderscheidingen plots minder waard zouden worden. „De waarde van in het verleden toegekende onderscheidingen staat volkomen overeind. Je kunt die mensen toch niet ver wijten dat het systeem was zo als het was," aldus een woord voerder. Amsterdam (anp) - Grote vraagtekens bij de organisatie van de brandweer en twijfel over de toereikendheid van de medische hulpverlening bij grote rampen. Die kwamen gisteren op tafel bij de opening van het congres Brand 1996 in de RAI in Am sterdam. „Niet leuk om te lezen dat we niet klaar zijn voor rampen," stelde ing. G. van Strien, com mandant regionale brandweer zuid-oost Noord-Brabant. Hij is het deels echter wel eens met de stelling die de afgelopen pe riode aan de orde is gesteld in de brandweerwereld. Met na me de onderlinge samenwer king tussen regionale en lokale korpsen en samenwerking met andere hulpverlenende instan ties verdient verbetering. De brandweer bereidt zich mo menteel met het project ver sterking brandweer voor op de toekomst. Zonder slag of stoot gaat dat niet. R. Husmann, plaatsvervangend directeur brandweer en rampenbestrij ding van het ministerie van Binnenlandse Zaken, schetste een kritisch beeld van de brandweer. Hij is niet zeker of de brand weer overal in Nederland in staat is om alle taken uit te voeren. Een van de problemen is dat de brandweerorganisa ties sterk intern gericht en ver kokerd zijn. Uit onderzoek blijkt bij voor beeld dat burgemeesters de brandweer een fantastische club vinden, maar dat ze ook veel kleine koninkrijkjes en heilige huisjes zien. Met name raadsleden in kleinere gemeen ten hebben een slecht beeld van alle taken van de brandweer. Zij denken dat er weinig loos is en doen uitspraken als 'geen bericht, goed bericht', en 'alle branden gaan toch uit'. Gemeentelijke brandweercom mandanten hebben zelf niet de neiging om problemen naar buiten te brengen, hoewel het zorgniveau te wensen over laat, blijkt uit het onderzoek. Ze zijn bij voorbeeld bang dat taken overgaan naar het regionale korps. Behalve de inzet van de brand weer bij calamiteiten, kwam gisteren bij de opening van het congres ook de medische hulp verlening aan bod. De direc teur van de GGD Eemland (re gio Amersfoort), J. Boomsma, ziet de hulpverlening bij een grote ramp somber in. Die is bij een ramp met honderden slachtoffers ontoereikend, meent hij. Hij adviseert bij voorbeeld de instelling van traumacentra. Nu zijn er geen middelen en mogelijkheden om adequaat te kunnen reageren, aldus Boom sma. Een dergelijk somber beeld leeft niet in heel Neder land. Een woordvoerder van de Amsterdamse GG&GD bij voorbeeld, stelt dat de voorbe reiding en inzet bij rampen in die regio goed is geregeld. Over een ding waren de spre kers van politie, brandweer en medische wereld het eens: in de toekomst, na 2000, zal het aan tal ongelukken en calamiteiten waarschijnlijk alleen maar toe nemen. Oorzaken daarvan zijn onder meer de bevolkingsgroei, afhankelijkheid van technolo gie, transportmiddelen met grote capaciteit en een sterkere tweedeling tussen arm en rijk. Den Haag (anp) - Mensen die een levensverzekering voor een hoger bedrag dan drie ton willen afsluiten, mogen toch getest worden op het aidsvirus. het complex dat in oppervlakte zal worden verdubbeld. Hoe groot het terrein precies is, weet hij niet. Op het terrein moet in ieder ge val een nieuw hoofdkwartier komen. Verder bevat het complex studio's voor film, televisie en muziek en een uitgeverij. De opdracht is mogelijk de grootste ooit voor een Nederlands architectenbureau. Ook voor Koolhaas zelf wordt dit de meest omvangrijke klus, hoewel een project in Korea volgens hem bijna even groot is. Met die aanpassing in zijn initia tiefwetsvoorstel is D66-Kamerlid Van Boxtel gisteren tegemoet ge komen aan de wens van zowel kabinet als Tweede Kamer. Het kabinet is daarop teruggekomen van het verzoek om delen van het wetsvoorstel later te kunnen in voeren. Van Boxtel wil met het wetsvoor stel paal en perk stellen aan me dische keuringen bij sollicitaties en het sluiten van verzekeringen. Het eerste is nodig omdat bedrij ven steeds strenger op gezond heid gaan selecteren bij het aan trekken van nieuw personeel. Dat gebeurt al door het groten deels afschaffen van de Ziekte wet, terwijl de aangekondigde gedeeltelijke privatisering van de wao de ongewenste selectie nog verder kan vergroten. Aanvullend op het verbod op me dische keuringen bij sollicitaties, is in het wetsvoorstel ook een verbod op keuringen voor pen sioenverzekering en aanvullende arbeidsongeschiktheidsverzeke ring opgenomen. Dat is nodig om te voorkomen dat werkgevers die laatste keuringen gebruiken om via een omweg toch de gezondheidsrisico's van hun toekomstige werknemers te achterhalen. Bij de vervolgbehandeling van het wetsvoorstel in de Kamer wil het kabinet nog kleine aanpas singen aangebracht zien. (ADVERTENTIE) VADER RECHTELOOS: I rjijllyiri MOGEN ANDRE VAN DUIN, BENNY I iV' Ti lllNEYMAN e.a. NIET TROUWEN? Rotterdam (anp) - Op Rotterdam Airport is gisteravond met succes een vliegtuigje geland met een kapot neuswiel. Het toestel, een Piper PA 31 van de vliegtuig maatschappij RAS, kreeg voor de landing zijn neuswiel niet goed uit. De piloot slaagde erin de lan ding voor het grootste deel op zijn twee wielen onder de vleu gels uit te voeren. Toen het toe stel vaart verminderd had en op zijn neuswiel reed, klapte dit in. Het toestel kwam met zijn neus op de baan terecht. De zes passa giers en twee bemanningsleden bleven ongedeerd. Het toestel was op weg van Hum- berside in Engeland naar Rotter dam Airport, toen de piloot vlak voor de landing merkte dat het neuswiel scheef naar beneden kwam. De luchtvaart-autoritei ten zagen dit ook. Daarop pro beerde de piloot het neuswiel als nog uit te klappen met behulp van G-krachten, zoals snel dalen of stijgen. Dit mislukte, waarna de piloot volgens de luchthaven autoriteiten 'een perfecte lan ding' uitvoerde. De schade aan het toestel valt mee. Een propellor is kapot en er is lichte schade aan de romp.

de Stem | 1996 | | pagina 3