Kans op extra lintjesregen MEDEDELING Russen zijn Fokker nog niet vergeten Accountant Roza Kapittel voor Civiele Orden moet nog 450 aanvragen behandelen Land zonder mannen 'Waar zou ze naar toe zijn? Er zit weer veel vis in de Westerschelde SurpEs m dan een was ïeeft gehangen? aan mooi weer. met drie nieuwe n drie geuren en in de lavendel is nd gebruiken in p AH Kleur Fijn. It. In ieder geval iet lentezonnetje 59 akfc 89 69 39 25 Kom en kijk bij juwelier VAN DEIJK De hoeden van Beatrix iiint proces 'Trein steeds vaker te laat' Politiechef Hessing doet Parijs erbij Overheid VS weer 'draait' Kamer eist 300 miljoen extra huursubsidie Weer straling vrij na lek Tsjernobyl reldvoorraad I graan slinkt Nog steeds geen spoor van Robin Bogers $9 39 AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen in deze advertentie Kunt u in alle AH winkelstopen, behalve de waar kleine dfledjes bli staan.Die artikelen kunt u alleen kopenin AH winkels waar een vandie cijfertjes op de deur sW jW* prijzen gelden t/m. 27 april as.'Zolang de voorraad strekt oh Gentsestraat 20 Hulst DE STEM 031 000218' I I I II 136e JAARGANG het weer Mooi weer Na een heldere tot licht bewolkte nacht wordt het een mooie droge dag met flink wat zon en weinig wind. Allleen in de vroege ochtend kan het enigszins nevelig zijn. Hilversum (anp) - De Russische vlieg tuigbouwers Jakovlev en Toepolev willen binnenkort voor de tweede keer naar Amsterdam komen om hun bod op Fok ker nader toe te lichten. Zij zeggen, net als bij hun mislukte poging begin deze maand, over financiële dekking van hun plannen te beschikken. In het RTL Nieuws verklaarde bestuursvoor zitter A. Dondoekov van Jakovlev gistera vond dat hij aanbiedingen heeft van banken uit Duitsland, Groot-Brittannië, Zwitserland en Rusland. Hij gaf verder geen nadere toe lichting op het businessplan, waarmee zijn combinatie de curatoren van Fokker denkt te kunnen overtuigen. Behalve de Russen willen ook twee Neder landse zakenlieden de Fokker-boedel overne men. Jaap Rosen Jacobson heeft zich inmid dels met een voorstel aangemeld. De andere gegadigde, Joep van dén Nieuwenhuyzen, heeft de belangstelling bevestigd, maar moet nog met een plan op de proppen komen. De overname van Fokker is een financieel hu zarenstukje. De prijs voor de boedel van de failliete, maar daardoor schuldenvrije vlieg tuigbouwer is voor de meeste kandidaten wel op te brengen. Maar het onderhouden van een omvangrijke leasevloot daarentegen ligt moeilijker. Veel vliegtuigen worden tegenwoordig via leaseconstructies verkocht. Na verloop van jaren krijgt een vliegtuigbouwer hierdoor een omvangrijke vliegtuigvloot onder zijn hoede, die een zwaar beslag legt op de balans van de onderneming. Zonder financiële ruggesteun is het daardoor moeilijk Fokker opnieuw te starten. Koningin Beatrix vertoont zich zelden of nooit bij een officiële gelegenheid zonder hoed. Ze heeft een uitgesproken smaak wat hoofddeksels betreft en sinds ze aantrad als vorstin heeft ze al heel wat bijzondere hoeden laten zien. deele uint oroces r 00 Amsterdam - Het Zeeuws pro vinciebestuur heeft een belang rijkproces in de rusthuizenaffai- re tegen de Veenendaalse accoun tant Roza verloren. Het gevolg is dat Roza nu een schadeclaim in dient bij de provincie van 2,4 mil joen gulden. Als de provincie niet betaalt, maakt Roze grote kans de rechtszaak hierover te I winnen. |ZIE ZEELAND -C1 I Den Haag - Het aantal ritten waarbij treinreizigers te laat op je plaats van bestemming arrive- I ren, is met ruim 1 procent toege- tot gemiddeld bijna 30 I procent. Dit blijkt uit het onder- ek naar treinvertragingen dat Consumentenbond voor het rde achtereenvolgende jaar I keelt uitgevoerd. 8ZIE BINNENLAND - A3 Rotterdam/Den Haag - De Rot terdamse hoofdcommissaris van politie R. Hessing wordt ambas saderaad voor politiezaken op de I Nederlandse ambassade in Pa- i. Hij wordt per 1 juli gedeta- I cheerd, maar blijft ook als hoofd commissaris in dienst van het korps Rotterdam-Rijnmond. QZIE BINNENLAND - A4 Washington - Het Witte Huis en het in meerderheid Republikein se Congres hebben hun geschillen over de begroting voor het lopen de jaar bijgelegd. Het compromis dat de Amerikaanse I overheid voor het eerst in zeven 1 Manden weer normaal kan functioneren. Er is in totaal 160 i aan bezuinigingen afge- Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans bestaat dat er nog dit jaar een extra 'lintjesregen' komt. Het ministerie van Binnenlandse Za ken zoekt naar een goede gelegenheid om mensen die op Koninginnedag hun lintje mislopen alsnog te decoreren. Het Kapittel voor Civiele Orden heeft door tijdgebrek 450 aanvragen voor een koninklijke onderscheiding niet op tijd kunnen beoordelen. Dat heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken gisteren be kend gemaakt. „Het is voor een aantal mensen heel vervelend," zegt een woordvoerder. Het mi nisterie houdt twee 'mogelijkhe den open om de gedupeerden te gemoet te komen: nog dit jaar een speciale gelegenheid zoeken of de aanvragen bewaren tot de volgende Koninginnedag. Het Kapittel, het adviesorgaan dat oordeelt over de lintjes, kwam begin dit jaar in tijdnood toen onverwacht de aanvragen in groten getale binnenstroom den. Normaal hadden alle aanvragen vóór 15 november 1995 binnen moeten zijn, maar omdat het de coratiestelsel ingrijpend veran derd is besloot het ministerie die termijn te verlengen. Op de val reep kwamen nog vele aanvra gen binnen, teveel om nog alle maal goed te kunnen beoordelen. Alles bij elkaar heeft het Kapit tel 2300 aanvragen voor een lint je binnengekregen, waarvan er nog 450 wachten op afhandeling. Van de 1850 beoordeelde deco- ratievoorstellen zijn er 980 inge willigd. Het aantal vrouwen dat dit jaar een koninklijke onder scheiding krijgt is in percentage verdubbeld ten opzichte van voorgaande jaren. Dat percenta ge lag tussen de 10 en 14 pro cent, maar bedraagt dit jaar 27 procent (268 vrouwen). De meeste lintjes gaan naar mensen in de leeftijd van 51 tot 70 jaar. Jongeren (onder de 40 jaar) komen dit jaar maar spora disch in aanmerking voor een lintje (nog geen volle procent van het totaal). Bijna een kwart van de aanvra gen heeft het Kapittel afgewezen omdat de enige motivatie voor een lintje een 25- of 40-jarig dienstverband bij een bedrijf of instelling was. In het nieuwe stelsel leidt zo'n jubileum niet meer vanzelfsprekend tot een decoratie. Nu wordt vooral gelet op bijzon dere, prestaties of verdiensten. Bijna 88 procent van de onder scheiden Nederlanders krijgt dit jaar een lintje vanwege zijn of haar verdiensten in het vrijwilli gerswerk. ZIE OOK BINNENLAND - A3: Lintjesregen nieuwe stijl is nog wennen VRIJDAG 26 APRIL 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrarit A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Surplus deel E Van onze Haagse redactie Den Haag - Het voorstel van staatssecretaris Tommei (Volks huisvesting) voor de huursubsi die is onvoldoende voor een meerderheid in de Tweede Ka mer, die niim 300 miljoen gulden extra eist om de plannen te ver beteren. Dat bleek gisteren tijdens de stemmingen over Tommels huur subsidieplannen. Die weet niet waar hij het extra geld vandaan moet halen. Vandaag nog zal hij met minister Zalm (Financiën) overleggen, hopend alsnog extra geld te krijgen. Maar er is weinig ruimte op de rijksbegroting. De meeste moties die geld kosten zijn afkomstig van coalitiepartij PvdA. Coalitiepartners D66 en WD weigerden deze moties te steunen. Maar na urenlange on derhandelingen met de PvdA bleek uiteindelijk oppositiepartij CDA bereid de PvdA-voorstellen aan een meerderheid te helpen. Eerder deze week was al duide lijk dat de kleine oppositiefrac ties ermee akkoord gingen. WD en D66 steunden wel, net als de overige fracties, een motie van het CDA om de vermogenstoets te versoepelen. Tommei wil men sen met een vermogen vanaf 28.000 gulden - alleenstaanden - of 56.000 gulden - meerpersoons- huishoudens - huursubsidie ont houden. De Kamer maakte daar 59.200 gulden van, voor zowel al leenstaanden als meerpersoons- huishoudens. Ook het voorstel van de PvdA om alleenstaanden met een minimum inkomen maandelijks achttien gulden minder huur te laten be talen, behaalde een Kamermeer heid. Bosnische vrouwen bewerken een akker in de buurt van Tuzla. Vorig jaar zijn ze gevlucht toen de Bosnische Serviërs Srebrenica innamen. Hun mannen worden sindsdien nog steeds vermist, foto epa ■ZIE BUITENLAND - A5 fa-Bij een ongeluk in de kern centrale van Tsjernobyl is in de "acht van woensdag op donder dag een kleine hoeveelheid radio actieve straling vrijgekomen. Het ongeval deed zich voor toen per soneelsleden de filters van een j vervingen. I IZIE BUITENLAND - A5 Londen/Rotterdam - De wereld voorraad graan slinkt met de dag. "P dit moment bedraagt die V'oorraad zeven weken. Geen in- gewijde in de graanwereld kan Z!® zo'n beperkte voorraad her- urneren. De krapte op de wereld markt maakt dat de wereld- nandselsprijs in een jaar tijd dan verdubbeld is. ECONOMIE- A7 felsen weren J rekchoppers I d ('en •'">e ^nSe^se politie wil I li's zich woensdag voor, 1 ""j en na de oefeninterland d - Duitsland hebben I vnotu f."1'. weren tijdens het EK I tne i i1™' "^e zullen daar- 1 L overleg voeren met de •j™er)andse en Duitse politie," I pPnUS een woordvoerder. Verte- |20or%ars van de Engelse 1 ikf'e.jWaren woensdag te gast in •lp» m' Nederlandse poli- «- fEuohtte daar 54 arrestaties. I "ZIE SPORT - Cl Na lintjesregen komt zonneschijn Van onze verslaggever Breda - De wijk Heusdenhout in Breda is ruim opgezet, met brede straten en wegen, veel groen, veel een-gezinswoningen afgewisseld met flats. Typisch een product van het einde van de jaren zestig. De zon schijnt op deze dag en de knoppen springen open, maar in Heusdenhout heerst een misselij k-makende onzekerheid. Een meisje van nog geen vier jaar uit de Heusdenhout- sestraat wordt sinds woensdagmiddag vermist en dat bepaalt de sfeer, de inhoud van de gesprekken, de angst van de mensen. Meer moeders dan ooit brengen hun kind(eren) zelf naar school en halen ze ook weer op, want ondanks alle zoektochten is er nog geen spoor ge vonden van Robin Bogers, die donkerblonde peuter. Hulpverleners zijn ingeschakeld voor de direct betrok kenen: de familie Bogers en hun overburen, waar het meisje woensdagmiddag pannenkoeken aan het bak ken was en zei even naar huis te gaan om een porte- monneetje te gaan halen. Sindsdien is ze spoorloos. Ouders, buurtbewoners, politie en brandweer zijn daarna vrijwel onmiddellijk en spontaan aan een zoek tocht begonnen, die tot in de nacht voortduurde. Een vliegtuig van het korps Landelijke Politie Diensten heeft die actie lange tijd ondersteund, maar gaf de zoektocht op toen het donker werd. De ochtend daarna gaat de zoekactie in de zeer veront ruste wijk voort. Duikers van de Bredase brandweer zoeken tevergeefs in de vijver bij de Michaelkerk en in de Molenley, een vriendelijk stroompje tussen Heus denhout en Brabantpark. Het Rode Kruis komt met twintig mannen en vrouwen. „Geen enkel probleem om deze vrijwilligers via de tele foon of de semafoon op te trommelen," zegt coördina- Duikers van de Bredase brandweer zijn op zoek in de vijver bij de Michaelkerk. foto de stem/johan van gurp tor John Korsten. „Sommigen komen zo van hun werk. Het zijn mensen van ons Signja Team dat normaal wordt ingezet bij grote calamiteiten, maar er zijn ook mensen bij vap de gewone Rode Kruiscolonnes." De Rode Kruis-mensen doen de zoektocht in brand gangen, onder bosschages en in waterlopen van de vo rige avond nog eens over. Om toch maar vooral zeker heid te hebben dat niets over het hoofd wordt gezien. De Rode Kruis-mensen speuren op linie twee sportpar ken in de buurt af en de walkanten van waterlopen. Ze hoeven, zegt John Korsten nog, niet extra gemoti veerd te worden. „Zeker niet als je kinderen in dezelf de leeftijd hebt. We proberen ons nu te verplaatsen in de denkwereld van een vierjarig meisje. Wat kan ze ge daan hebben, waar ze naar toe zou zijn gegaan?" En hij spreekt niet over die andere mogelijkheid, waar iedereen ook aan denkt en die iedere buurtbewoner zo bang maakt. Namelijk dat Robin Bogers door iemand met een zieke geest is meegenomen. De geruchten gieren door de wijk: tussen de middag komt een moeder naar de zoekende politiemensen en Rode Kruis-medewerkers. „Wat is er aan de hand? Mijn kinderen zijn bang dat er een eng dier is ontsnapt omdat jullie met stokken lopen." De hulpverleners moeten meedelen dat het helaas gaat om een zoekactie naar een vermist meisje, waarop het gezicht van de moeder betrekt. De politie concentreert haar zoekactie voornamelijk in Heusdenhout. Twintig politiemensen zijn op stap voor een buurtonderzoek, in een uiterste poging feitenmate riaal te verzamelen. Rien van Kuik, de woordvoerder van de politie: „Veel mensen vragen ons wel waarom we niet in het Mastbos gaan zoeken of in het Cadetten- kamp, maar dat kun je niet doen zonder een goede tip in die richting. We concentreren ons voorlopig nog op de wijk." In Heusdenhout lopen opmerkelijk veel mensen beter op te letten dan normaal, maar ook zij hebben Robin Bogers niet gevonden. Wat blijft is die misselijk-ma- kende onzekerheid. Van onze verslaggever Antwerpen - De visstand in de Westerschelde is hard op weg naar een volledig herstel. In theorie zouden er zo'n 55 vissoorten gevonden moeten worden en dat aantal ligt nu op 45. Dat blijkt uit een onderzoek door de Katholieke Universiteit Leuven. Volgens het rapport is het met de visstand in de Bel gische Schelde een stuk minder gesteld. Tussen de Nederlandse grens en Antwerpen zouden volgens wetenschappelijke for mules 25 vissoorten moeten rondzwemmen maar dat zijn er slechts acht. Dat is overigens al een hele vooruitgang in verge lijking met twintig jaar geleden, toen dat deel van de Schelde zo wat biologisch dood was. In de Bovenschelde is de toe stand nog steeds zeer slecht. Het onderzoek onder leiding van professor Ollivier is ver richt in opdracht van de Vereni ging van Industriële Bedrijven in het Noorden van Antwerpen, de kerncentrale van Doel en de elektriciteitscentrale van Kallo. Er werden fuiken uitgezet, met bootjes gevist en koelwater van de elektriciteitscentrales onder zocht. Er is opmerkelijk veel platvis, zeebaars, rode poon en makreel gevonden in de Westerschelde. Roggen zijn er heel wat minder, maar dat is ook in de Noordzee het geval. Van onze verslaggever Breda - Politie, brandweer, buurtbewoners en Rode Kruis mensen hebben ook gisteren nog geen spoor gevonden van de sinds woensdag vermiste, bijna vier jaar oude Robin Bogers uit Breda. Na de uitzending van drie opsporingsberichten op de telev isie kwamen er acht tips binnen, voornamelijk uit Breda. De in formatie biedt de politie nog geen bruikbare aanknopings punten. Ook gisteren is de hele dag nog gespeurd in de wijk waar het meisje woont. „Maar we hebben niets bereikt," zei po litiewoordvoerder Rien van Kuik gisteravond mismoedig. Naast ruim twintig politiemen sen en duikers van de brand weer, die alle vijvers en waterlo pen in Heusdenhout hebben on derzocht, zijn er gisteren ook twintig mensen van het Rode Kruis ingezet. Overdag belden negen mensen de politie, maar ook dat leverde niets op. Het verdwenen meisje droeg woensdagmiddag een donker blauwe legging, een groen met oranje truitje en witte sokjes. Ze was bij overburen aan het spe len. In dat spel zei ze thuis even een portemonneetje te gaan ha len, maar ze is thuis nooit aange komen. De politie gaat vandaag verder met het buurtonderzoek, en overweegt het gisteren in de wijk Heusdenhout afgezochte gebied verder uit te breiden. (ADVERTENTIE) In verband met koninginnedag zijn onze kantoren dinsdag 30 april a.s. de gehele dag gesloten. Advertenties voor onze uitgaven van 1 mei dienen uiterlijk 29 april om 12.00 uur in ons bezit te zijn. Lezerscontact is niet gesloten: DESTEM Openingstijden: 8.00-12.00 uur LINTJES Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, ais u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro....ƒ93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:.Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDÈRLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1