PLO schrapt vernietiging Israël 4 Liever sterven dan als slaaf te leven a4 mmentaar Parijs wakkert ruzie over drugs weer aan Dood van Doedajev brengt zeker geen vrede in Tsjetsjenië Sinn Fein doet mee aan stembus DËSTBM Op de 48e verjaardag van de joodse staat beëindigen Palestijnen formeel de strijd 'Cc e,r po!iticus dan Donkere wolken boven Brussel DE ACHTERKANT VAN HET GELIJK VARA iiiii BUITENLAND A5 nd KORT gaat door ter Senaat inet al examen' "en Van Mierlo ekers Oltmans wolgen. Alleen in strafzdk s door nieuwe wet buitenland KORT Joegoslavië-tribunaal laat Djukic vrij Corruptie-onderzoek oud-premier (giller Man slaat Gorbatsjov in het gezicht Brussel wil gordels in nieuwe bussen Toegang tot alle bossen in België verboden Nederland op wereldexpo 2000 Hannover Donderdagavond, 21.00 uur Marcel van Dam in de slag met grote ondernemers APRIL 1996 aarse kabinet zijn min. de verrassende coa en WD lopen bij, ft tein verwijt de sociaal saneringsproces in i beschuldigt Bolkestein paarse beleid exclusie hrijft. D66 speelt de de grote broer en ien. 'e nieuwe elan heeftin periode behoorlijk vee den - zoals de ministe beginnen tekenen van minister Jorritsma var epen hard, maar zetten aden om. gaan komen, wordt di nt de regeringsveranl VD komt onverander iin in tononotnii:.. .i DONDERDAG 25 APRIL 1996 ij", tegenstelling in de schaduw van eil van 1994 te han</,ia.] is teleurgesteld ov/,-dJ rdeel, dat de PvdA zich ing van de sociale rekken is. 'en steekproef gebleken! ndervraagden vindt, dat t zijn in een volgende re- im Kok terug moet keren ij iedere andere mogelij] t op de populariteit van ee jaar is uitgegroeid tot erlandse politiek. Dat is' n in te gaan. Wanneer de ich in de komende perio- alen de koppositie, diezijl ijd innemen. »oor vvilko Voordouw Parijs - Na een korte pauze is de Lgsruzie tussen Frankrijk en Nederland opnieuw aangewak- ffetn interview met het Franse Lblad Aujourd'hui zegt hoofd commissaris Michel Bouchet, baas van de Parijse drugsbrigade, iat 'Holland een lakse staat is en een gevaar voor Europa'. va de beschuldiging van 'narco- staat' is Nederland nu de plaats waar volgens een Franse autori teit alle maffia's van de wereld 'een buitensporig economisch be lang hebben genomen'. Bouchet vindt dat de Nederland se politiek er toe leidt dat de drugs verder worden geïnte greerd in de samenleving. „Wat is de toekomst van een samenle ving, wanneer de staat een dode lijk product distribueert?" Volgens Bouchet is de poging tot het scheiden van de distributie van soft- en harddrugs faliekant mislukt. „Ik heb inspecteurs naar koffieshops gestuurd. Daar werd hen zonder probleem uitgelegd waar ze een kilo heroïne konden kopen. De twee markten zijn he lemaal niet gescheiden. Tachtig procent van de heroïne die in Pa rijs wordt gebruikt komt uit Ne derland. Hetzelfde geldt voor XTC." Bouchet meent dat de cri minaliteit in Nederland vijf keer hoger is dan in Frankrijk, alle maal het werk van verslaafden. In het artikel strooit hij met cij fers. Zo zouden in 1993 2818 moorden zijn gepleegd in Frank rijk, tegen 3440 in Nederland. Dat laatste zou dus betekenen, dat in Nederland bijna tien moorden per dag worden ge pleegd. Navraag bij zowel het CBS als bij het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken leert dat Bouchet de waarheid ietwat ruim heeft geïnterpreteerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in 1993 in Nederland 270 'voltooide doodslagen' gepleegd en waren er 3140 pogingen tot doodslag. In Frankrijk waren er in hetzelfde jaar 1519 voltooide doodslagen, tegen 1299 pogingen daartoe. Frankrijk kent dus omstreeks vijf keer meer moorden, hetgeen overeenkomt met het aantal in woners, dat ook bijna vijf keer zo groot is. De nieuwe tirade tegen het Ne derlandse drugsbeleid komt op een slecht moment. Immers, de rust aan het Frans-Nederlandse drugsfront leek enigszins terug gekeerd, nadat RPR-Senator Masson Nederland enkele maan den geleden een narco-staat noemde. gaan per 1 juni met ge- orst zet de Wet Genees- ngedragen alternatieven overtuigend vindt. mr. M. J. Cohen wordt de de Eerste Kamer. 1 weer vertegenwoordigd komst van een steekproef entiële kiezers. Ruim 70 n wat zij gaan stemmen, van ministers. De huidi- procent mogen terugeke- dat de WD slechts door ordt genoemd als deelne- ~t uit op 58 procent, het geen problemen mee, het centraal examen van een de kennis van de theo- zijn geformuleerd dat zij nkbeelden. Als scholen in te bezwaren blijven hou- onderdeel van het examen 'jft dat in een advies aan )- 'tenlandse Zaken) ontkent et een eigen Suriname-be- minister van Defensie, zei "en. Met name GroenLinks in 1982, buiten het kabinet de militaire inlichtingen- Tet als eerder deze week er- 81 overwoog steun te verle- ienst. Gezien de oplopende j mlgende maanden is uitein- l de standrechtelijke execu- J ergeant Hawker (maart 0 rol. ien dat asielzoekers, die nog h al in Nederland een ëe~ i. Dat heeft staatssecretaris :d op kamervragen van net den werd bekend, dat een ïad gekregen om een êe~ ondergaan in Nederland, et verzekerd in het zieken- laliteit valt binnen het zie- mogelijk om een bepaalde >ens de staatssecretaris zon-1 ekerd moeten worden. Ma in het ziekenfonds. Sen®1 Universiteit in Amsterdam, aanse plaatsvindt, gevraag als het om asielzoekers gaat. voor 30 mei opgeroepen st Willem Oltmans tegen Pasman. Oltmans wil de staat, omdat hij m J jid. Prinses Margriet zoni ïada dat door Oltmans ras het, dat wij niet van .-hoofdredacteur P. ®ïoejrL de perschef van het Koni» deren echter heeft inmi oit gezegd kan hebben o luis citeert en ook om ises. Prinses Margriet zal ituige moet een oproep het Koninklijk Huis van d, de opvolger van het ioten van Sociale Zaken idere financiering van 4 lij verwacht, dat dit g(je met ruim 30.000. De wet jaar. Kern van de nie" rkge- an verschillen end .cicomo- eidsongeschiktheidsn pe nst particulier verzeker an. Het wetsontwerp betea .,i J I van onze redactie buitenland Gaza/Jeruzalem - De Nationale Palestijnse Raad, het jarlement van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gisteravond met overgrote meerderheid beslo- (en de oproep tot vernietiging van Israël uit het PLO- i handvest te schrappen. Daarmee komt op papier een ein de aan 32 jaar gewapende strijd -tegen de joodse staat, die gisteren juist zijn 48e verjaardag vierde. De stemming tijdens een buiten gewone zitting van het parle- ment-in-ballingschap in Gaza vond onder extreem strenge vei ligheidsmaatregelen plaats. Het was de eerste vergadering van de PLO-instantie op Palestijnse bo dem sinds haar oprichting in 1964. Van de veelal buiten de Palestijn se gebieden wonende raadsleden spraken zich 504 voor het schrap pen uit, 54 waren tegen. De PLO rerwacht binnen zes maanden een nieuw handvest voor te kun- ii leggen met daarin de nieuwe I opvattingen over de relatie met het buurland. Hervatting overleg De Palestijnse Raad vergaderde sinds maandag over de door Israël geëiste en door president Arafat gewenste wijziging van de in 1968 geformuleerde clausules. Arafat sprak tijdens de openings- zitting over artikelen die in strijd rijn met 'de vrede der moedigen die wij hebben gesloten'. Hij ver- s daarmee naar het vredesak- I bord tussen Israël en de PLO uit 1993. Voor Jeruzalem was het schrap pen van de tegen Israël gerichte artikelen een voorwaarde voor de terugtrekking van zijn leger uit Hebron. Ook wilde Israël pas daarna onderhandelen over de uiteindelijke status van Gaza en I deWestelijke Jordaanoever. Premier Peres van Israël ziet het liefst dat het handvest in zijn ge- I heel van tafel verdwijnt zonder dat er een nieuwe versie voor in deplaats komt. Terroristen Arafat zou echter het handvest willen vervangen door de in 1988 ia Algiers aangenomen Palestijn se onafhankelijkheidsverklaring. Daarin is sprake van een eigen Palestijnse staat op de Westelijke lordaanoever, de Gazastrook en Dost-Jeruzalem. Maar tevens er- nen de Palestijnen Israël als buurland. Israël stemde er mee in dat alle le den van de raad naar Gaza kon- I den reizen om de zitting bij te wo- is gisteren op drie kilo- 11, ef a^stand van de plaats Sja- J'1- j^êraven in het graf van zijn sommige bronnen is de il va.n Doedajev een goed orbereide actie geweest van »iS '!ant- Aangezien men I leis Tsjetsjeense rebellen- 11 nacht van zondag op andag contact op zou nemen eea satelliettelefoon, zou het I j v,an de telefoon zijn opge- I ®L r de Russische radar, "aa een raketaanval op die s volgde. Doedajev werd bij I ov.,, aanval zwaar gewond en fr eed kort daarna I ievorme!e opvolger van Doeda- I 'tanS yoorl°pig de vice-president I hüd t ^ahellenregering in de C. letsleense bergen, Ze isen Tan"laudarbiev, aangewe- I somnc rkiev, die zich volgens 1°™* geruchten op dit mo rn Jordanië zou bevinden, I teali Ve?en a's een rustiger en Jev, hoewel ook hij voor de nen. Onder de afgevaardigden zijn ook beruchte terroristen zo als Abu Abbas, verantwoordelijk voor de kaping van de Italiaanse veerboot Achille Lauro. Abbas sprak zich uit voor het vredespro ces en zei dat hij zijn 'goede vriend' Arafat zou steunen. Andere prominente terroristen en him aanhangers verlieten aan het begin van de stemming onder protest de zaal. Zij spraken over een uitverkoop van de Palestijnse belangen. Vorderingen Libanon De gesprekken over een bestand tussen de Zuid-Libanese Hezbol lah en Israël hebben vooralsnog geen wapenstilstand opgeleverd. Wel worden de besprekingen steeds gedetailleerder. Volgens betrokkenen kan binnen 48 uur een bestand van kracht worden. Het akkoord waaraan nu wordt gewerkt, zou de Franse voorstel len van veertien dagen geleden als basis hebben. Verscheidene lan den zullen ter plaatse op de nale ving van dat akkoord toezien. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, heeft gisteren er kend dat er nog 'moeilijke proble men' zijn op te lossen voor een wapenstilstandsakkoord in Liba non bereikt kan worden. Christopher reed gisteren naar de Bekaa Vallei in Libanon vanuit de nabijgelegen Syrische hoofd stad Damascus. Daar had'hij 4,5 uur lang met president Hafez al- Assad gesproken. De Franse president Chirac had Assad eerder telefonisch 'aange moedigd' om zich in te zetten voor een bestand. Dinsdag had Assad 'geen tijd' voor Christopher. Egypte heeft de Israëlische aan vallen in Libanon scherp veroor deeld. Volgens president Hosni Mubarak heeft Israël alle grenzen van betamelijkheid overschreden. Israël voerde gisteren met jacht bommenwerpers opnieuw aan vallen uit op zuidelijk Libanon en de kustroute van Beiroet naar het zuiden. Hezbollah schoot weer een paar raketten af op Noord- Israël. Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Nu vaststaat dat de Tsjetsjeense rebellenleider Dzjo- ®ar Doedajev dood is, begint de machtsstrijd om zijn opvol- Sfflg en de speculaties over de gevolgen van zijn dood voor een Mogelijke vredesregeling in Tsjetsjenië. V%el alle Russische politici en twimentatoren reageren zeer in- getogen op de dood van Doedajev I spreken hun vrees uit voor een I Walatie van de oorlog en moge- Iterroristische acties door in- Ll Tsjetsjeense comman- *Een brand heeft gisteravond een deel van het slachthuis in Anderlecht in de as gelegd. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Zwarte rookpluimen waren bo ven de hele Brusselse agglome ratie te zien. Het slachthuis van Anderlecht ligt midden in een drukke woonwijk. Het complex omvat ook tal van groothandels bedrijven. Mogelijk is het vuur ontstaan door kortsluiting. Om standers vertelden dat zij' een ontploffing hadden gehoord. Twee tanks gevuld met amoniak werden tijdig in veiligheid ge bracht. Het gedeelte van het slachthuis waar de brand uit brak was pas drie maanden in gebruik. Het verkeer in Brussel raakte door de brand volledig in de knoop. foto reuter Belfast (rtr/afp) - De Sinn Fein, de politieke vleugel van de katholieke terreurbeweging IRA, doet mee aan de Noord-Ierse verkiezingen. Dat maakte de leider van de partij, Gerry Adams, gisteravond bekend. Met zijn verklaring beëindigde hij wekenlange spe culaties over de deelname van de partij aan de ver kiezingen op 30 mei. Sinn Fein ziet af van een oproep tot boycot van de stembusronde voor een vertegenwoordigend forum van 110 leden, waaruit de onderhandelaars naar vo ren moeten komen voor vredesbesprekingen tussen alle partijen. De start van de onderhandelingen voor een definitieve regeling voor de Britse provin cie is op 10 juni gepland. „Wij geloven dat er wijdverbreide steun bestaat voor echte besprekingen en voor een democratische vredesregeling," lichtte Adams het besluit toe. Maar hij liet doorschemeren dat Sinn Fein wel een boycot van het forum overweegt. De Noord-Ierse nationalisten vrezen dat de protestantse Unionisten het overlegorgaan domineren. Sinn Fein wil dat er een einde komt aan de Britse macht over Noord-Ierland. Zestig procent van de bevolking is echter aanhanger van de Unionisten, die bij Groot-Brittannië willen blijven. Aan de andere kant willen Londen en Ierland de Sinn Fein van de besprekingen uitsluiten totdat de IRA de wapenstilstand hersteltj die de organisatie op 9 februari verbrak met bomaanslagen in Londen. Enkele uren voor de verklaring van de Sinn Fein maakte de Sociaal-Democratische en Arbeiders Partij (SDLP) haar deelname aan de Noord-Ierse verkiezingen bekend. De gematigde partij van katholieken is voorstander van hereniging met Ier land op vreedzame en democratische wijze. volle honderd procent voorstan der is van een volledig onafhan kelijk Tsjetsjenië. Jandarbiev neemt echter niet deel aan het militaire verzet, waardoor hij betrekkelijk weinig aanzien heeft onder de Tsjetsj eense strijders. De verwachting is dan ook dat de werkelijke nieuwe leider van de opstandelingen zal komen uit de groep van militaire commandanten. Een belangrijke kandidaat is Asian Maschadov, evenals Doedajev een voormalige officier van de Sovjet-strijdkrachten, die de functie heeft van stafchef van Doedajevs rebellenleger. Maar wie binnen het kamp van Doedajev ook de strijd om zijn opvolging wint, de Tsjetsjeense rebellen zullen zeker niet bereid zijn om nog voor de presidents verkiezingen met Jeltsin te on derhandelen. Velen vrezen dan ook het op laaien van terroristsische acties van fanatieke strijders en een mogelijke desintegratie van de rebelleneenheden. De autoritei ten van Sint-Petersburg hebben gisteren al speciale veiligheids maatregelen aangekondigd bij het vliegveld, spoorwegstations, het openbaar vervoer en de toe gangswegen tot de stad uit vrees voor mogelijke aanslagen. Door Diederik Kramers (anp) Grozny - Het bergstaatje waarover hij drie jaar lang de scepter zwaaide, ligt in puin en de afgelopen 16 maanden leefde hij opgejaagd in de ber gen van de Kaukasus. Maar de strijd tegen de Russische in vallers zou hij niet opgeven. Dzjochar Doedajev, de vader van de Tsjetsjeense onafhanke lijkheid, zag zich als de erfop volger van de sjeiks Mansoer en Sjamil, Tsjetsjeense leiders die in de 18e en 19e eeuw jarenlang oorlog voerden tegen de tsaris tische legers. Zelf had hij meer weg van een operette-generaal, met zijn ele gante uniforms en zijn potlood snorretje - ook al droeg hij lie ver Italiaanse maatpakken met een krijtstreepje. „Anders zie ik er uit als een dictator." Maar zijn gedrevenheid voor de Tsjetsjeense zaak was er niet minder om. „Onze oorlog zal tientallen jaren duren, totdat de laatste Tsjetsjeen dood is. Liever te sterven in een heilige oorlog dan als slaaf te leven." Zijn verbeten verzet tegen de Russische overheersing was te rug te voeren op de deportatie van het Tsjetsjeense volk in 1944, het jaar van zijn geboorte. Stalin besloot alle Tsjetsjenen, samen met enkele andere volke ren, naar 'speciale bevolkings- Dzjochar Dadoejev foto reuter centra' in Centraal-Azië te ver drijven, omdat ze met de nazi's zouden hebben geheuld. Van de 800.000 verdrevenen stierven er 239.000 onderweg aan ziekte, kou en honger. De eerste dertien jaar van zijn leven bracht Doedajev als bal ling in Kazachstan door, totdat de Tsjetsjenen naar hun land mochten terugkeren. Doedajev koos voor een militai re carrière. Hij doorliep de Joeri Gagarin-academie, een elite school van de luchtmacht, werd gevechtspiloot en ten slotte - zeer uitzonderlijk voor een Kau- kasiër - generaal in de lucht macht. Hij was vier jaar commandant van een basis van strategische bommenwerpers in Estland, waar hij zich geliefd maakte door de driekleur van het onaf hankelijke Estland van voor de oorlog toe te laten. Hij verliet het leger in 1990 en keerde terug naar Tsjetsjenië, waar hij een nationalistische or ganisatie leidde. Na de mislukte Sovjet-putsch van augustus 1991 verdreef hij de communis tische leider in Grozny, Dokoe Zavgajev. Eenmaal aan de macht ging Doedajev echter verder dan Moskou verwachtte. Hij liet zich in verkiezingen tot president kiezen - nadat hij eerst de mees te tegenkandidaten op een zij spoor had gezet - en riep in no vember 1991 de onafhankelijk heid uit. Ondanks de politieke en econo mische druk uit Moskou maakte het Kremlin aanvankelijk geen aanstalten om de onafhankelijk heid terug te draaien. „Doedajev wist op een geniale wijze gebruik te maken van de tegenstellingen binnen de fede rale machtsstructuur," aldus Sergej Sjachraj, die als minister voor Nationaliteiten veel met Tsjetsjenië te maken had. In Grozny hield Doedajev, on danks twee couppogingen en een aantal moordaanslagen, de touwtjes stevig in handen. Hij joeg het parlement uiteen en liet zijn aanhangers .en leden van zijn clan meeëten uit de staats ruif, met name de olie-inkom sten. Het onafhankelijke Tsjetsjenië was in Russische ogen één groot roversnest. „Menigeen heeft daar zijn geld witgewassen en nog andere problemen 'opge lost'," zegt generaal Aleksandr Lebed, een fel tegenstander van de oorlog in Tsjetsjenië. Om de olie-aanvoer uit Azer beidzjan, waarvan de pijplijn door Tsjetsjenië loopt, veilig te stellen, besloot het Kremlin uit eindelijk in te grijpen. In december 1994 vielen Russi sche troepen het republiekje binnen om een eind aan de onaf hankelijkheid te maken. Het liep echter anders: de Tsjetsje nen boden fel verzet en gaven de hoofdstad pas na verbitterde ge vechten in maart 1995 prijs. Voor Jeltsin was Doedajev een bandiet die tegen de muur moest worden gezet. Maar door het Russische militaire geweld schaarden veel Tsjetsjenen zich alsnog achter Doedajev, die vanuit de bergen in Zuid-Tsjets- jenië de oorlog voortzette. Ook na zijn dood zal de strijd voortduren, waarschuwde hij vorige maand tijdens een ont moeting met Westerse journalis ten in zijn schuilplaats. „We zijn niet zo simpel als u denkt, we hebben voorbereidingen getrof fen. Na mijn dood worden Rus- lands beproevingen tienmaal zwaarder!" Den Haag - Het Joegoslavië-Tri- bunaal heeft om humanitaire re denen de voorlopige vrijlating gelast van generaal Djordje Dju kic (foto). De 62-jarige Bosnische Serviër lijdt aan kanker in het eindstadium. Hij mag Nederland verlaten, maar hij moet de griffie van het Tribunaal op de hoogte houden van zijn woonplaats en de ontwikkeling van zijn ziekte. De aanklacht tegen Djukic wordt uitdrukkelijk niet ingetrokken. Djukic is de hoogstgeplaatste be klaagde tot nu toe in handen van het VN-tribunaal. Hij is aange klaagd omdat hij verantwoordelijk was voor de logistiek tijdens de belegering en de beschieting van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Hij had een belangrijke getuige kunnen worden tegen de eveneens aangeklaagde legerleider Mladic. Ankara - Het Turkse parlement heeft gisteren besloten een parle mentair onderzoek in te stellen naar corruptie-beschuldigingen te gen oud-premier Tansu giller. Het onderzoek is een initiatief van de oppositionele islamitische Welvaartspartij, de grootste partij in het parlement. Volgens de beschuldigingen bestaat er een verband tussen filler en onregelmatigheden bij de elektrieiteitsmaatschapij Tedas, een staatsbedrijf. Moskou - De voormalige Sovjetleider Michael Gorbatsjov is giste ren tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Siberië aangevallen. De ex-president kreeg een klap in het gezicht van een omstander die zich uit de menigte naar voren drong. De 65-jarige ex-president begaf zich onmiddellijk naar het vlieg veld van Omsk om naar Moskou terug te keren. De verkiezingsbij eenkomst werd geannuleerd. Het was Gorbatsjovs laatste stop in een verkiezingstournee door Siberië. Gorbatsjov liet zich tien dagen geleden officieel registreren als kandidaat voor de Russische presidentsverkiezingen van juni, na het verzamelen van 1,4 miljoen handtekeningen. De architect van de perestroika en glasnost maakt echter weinig kans op een over winning. Recente opiniepeilingen tonen aan dat hij nog geen pro cent van de kiesgerechtigden achter zich weet. Brussel - Nieuwe autobussen zouden met ingang van 1999 moeten worden voorzien van tweepuntsgordels voor de passagiers. Twee jaar later moeten minibusjes met dergelijke gordels worden voor zien. Met dit voorstel hoopt de Europese Commissie in Brussel de verkeersveiligheid van bussen te verhogen. De lidstaten van de Eu ropese Unie hebben op ambtelijk niveau al ingestemd met de nieu we regels. De voertuigen moeten ook stabieler worden en de passa giers bescherming bieden wanneer ze desondanks over de kop gaan. Aanleiding daartoe is het ongeluk in februari met een Neder landse touringcar in Duitsland, waarbij zeven mensen om het leven kwamen. Brussel - Na Wallonië heeft gisteren ook Vlaanderen een toegangs verbod uitgevaardigd voor de bosgebieden. Wegens het brandge vaar mogen mensen zowel openbare als privé-bossen niet meer in, hebben de Vlaamse woudmeesters besloten tijdens spoedberaad op het ministerie van Milieu. De maatregel gaat morgen om 12.00 uur voor onbepaalde tijd in. In Wallonië sloot het ministerie van Milieu maandag al de bosgebieden voor het publiek. Bijna 900 hectare bos- en heidegebied in Vlaanderen, vooral op de Kalmthoutse Heide, is door brand verwoest. De droogte en brand stichting baren de autoriteiten grote zorgen. Bij de Kalmthoutse Heide is een aantal mensen opgepakt, maar deze zijn na verhoor vrijgelaten. Bos- en natuurwachters, politie en rijkswacht gaan het toezicht op de natuurgebieden opvoeren. Ook zullen ze nagaan of er nog meer preventieve maatregelen kunnen worden genomen om de branden te voorkomen. Bonn - Nederland is een van de eerste landen die zich heeft aange meld voor deelname aan de volgende wereldtentoonstelling, in Hannover in het jaar 2000; de eerste in Duitsland. Bondskanselier Helmut Kohl heeft in totaal 185 landen uitgenodigd naar de Bonds republiek te komen om er zich te presenteren onder het veelzijdige expo-motto 'Mens, natuur, techniek', met het zwaartepunt op het milieu. Voor het eerst zullen de deelnemende landen worden verplicht op dit thema in te haken. Op het expo-terrein komt daarvoor een the mapark van 100.000 vierkante meter. Duitsland beschouwt deze wereldtentoonstelling, die van 1 juni tot 30 oktober 2000 duurt, als een ideale gelegenheid om zich als modern technologie-natie te presenteren. De organisatoren verwachten in totaal 40 miljoen be zoekers. De helft 'dagjesmensen'; ongeveer even veel als vier jaar geleden in Sevilla. De kosten van de expo worden geraamd op 3 miljard mark. (ADVERTENTIE) ZIE D f:? mm $ÊmmÊ MmW$ Uitgesproken Van de 500 kinderen die vandaag het levenslicht zien, hebben 5 een hartafwijking. En 't komt altijd onverwacht. Kinderen (en niet te vergeten hun ouders) die dit overkomt hebben steun nodig. Uw gift zorgt ervoor dat wij ze ondanks deze valse start in het leven toch de hulp kunnen geven die ze nodig hebben. T) nederiandse hartstichting Wie een hart heeft, geeft. Giro 300 vriendenvandehartstichling

de Stem | 1996 | | pagina 5