IBIS LAK, SCHE ING, Oplawaai pE STEM 1 .onna Evenementencomité Smalstad over lusten en lasten koninklijk bezoek celaer" Kleintje icreatiepark Proef de sterkste van Europa! Pilijft. iMPUTER Sint-Maartensdijk Bergen op Zoom Margriet Markt Slecht nieuws Tegenvallers Onkruid *53 ft! nffl arlies lijdende ïine stuntzaakjes ben één ding ,s dat ze volgend ir bestaan. ITAXI FREE Zolang de voorraad strekt. gt/m9mei 1996. "jjzigingen voorbehouden. V Vobis BBS: 0347 37 5462 l>://www.Vobis.nl 79 01 Fax: 0347 37 35 66 f lur, di. t/m vrij. 10.00-18.00 uur, [eindhoven, Ede, Rotterdam en ge steden donderdag. DE ,rse mogelijkheden voor n 400.000,- v.o.n. jssen 10.00 en 15.00 uur park, gelegen aan de prang-Capelle. DENBOSCH Zoutlaan T.k. middenwoning. entree m. toilet, gr. onkmr, open keuken. L: 3 sl.kmrs, badkmr m. en douche, 2e verd.: sl. ir en zolder m. o.v. en [ibb.gl. Vr.pr./ 225.000,- k Tel. 0165-314862. maten en inde- 27.990,- of vanaf i compleet repara- fl. 156,- per le speciale finan- it Nederland, zaken te doen! :paratie/onderhouds- L. 076 - 5222533 0165-566744 UiT GIDS DONDERDAG 25 APRIL 1996 DEEL De gemeente Tholen bestaat uit tien kernen, sinds 1 januari 1996 wordt ook St Philipsland meegerekend en telt bijna 23.000 inwoners. Het gemeentehuis is, sinds de herindeling in 1971, gevestigd in Sint-Maartensdijk. Programma 10.00 uur Begin bezoek met het afnemen van de aubade. 10.05 uur Korte toespraak van burgemeester HAvanderMunnik. 10.07 uur Wandeling met de koninklijke familie langs de taferelen en (spel-)activrteiten. 1. Hofleven in de tijd van Jacoba van Beieren en Firantk van Borsselen. 2. Stadsschool uit 1900. 3. Activiteiten door vertegenwoordigingen van gehandicapten uit de gemeente Tholen, Hieraan wordt een muzikaal element toegevoegd. 4. Van middeleeuwse brandemmer tot tankautospuit. 5. Bedijkingen. S. Spelactiviteiten uit de agrarische sector. 7. Spelactiviteiten uit de recreatieve sector. S. Muzikale uiting. 9. Spelactiviteiten uit de industriële sector. 10. Traditonele Koninginnedag-kinderspelen. 11. Koorpresentatie. 12. De negen dorpen van de gemeente Tholen in beeld 10.59 uur Muzikale afscheid. 11.00 uur Vertrek naar Bergen op Zoon. Het eiland Tholen was en is een agrarisch gebied. Door de voortgaande mechanisatie in de landbouw waren stee® minder landarbeiders nodig. Velen zochten werk in dé grote steden in Zuid-Holland en Brabant. Het grootste industrieterrein in de gemeente ligt bij het stadje Tholen. De bevolking van de gemeente Tholen is voor voorzieningen zoals een ziekenhuis en voortgezet onderwijs aangewezen op Bergen op Zoom. De recreatie op het eiland is van groot belang geworden. Vooral de watersportmogelijkheden ïn de Oosterschelde trekken veel mensen. Ten zuiden van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk en bij Staven isse liggen Koningin Beatrix en familie bréngen dit jaar op Koninginnedag een bezoek aan het Zeeuwse Sint-Maartensdijk in de gemeente Tholen en het Noord-Brabantse Bergen op Zoom. Schelde-Rijnkanaal ligt de Bergse industriehaven. De waterweg vormt een goede aan- en afvoermogelijkheid voor de ondernemingen die in dit gebied gevestigd zijn. De stad telt thans ongeveer 48.000 inwoners en heeft een groeiende centrumfunctie voor de regio. Ruim 100.000 inwoners uit de wijde omgeving maken gebruik van de Bergse voorzieningen als winkelsscholen en gezondheidszorg. Van nature beschikt de stad over prachtige recreatiegebieden, gelegen ten zuidoosten van de stad. Mark f| f i PROGRAMMA 11.35 uur Aankomst koninklijke familie vanuit Sint-Maartensdijk. Begroeting door burgemeester A. van den Berg Het koninklijk gezelschap begeeft zich te voet door het centrum van Bergen op Zoom. Optreden verschillende muziekgezelschappen. creatieve handvaardigheid en kunstbeoefening. Vreugdedans stadsreuzen. Middeleeuwse jaarmarkt op grote binnenplaats van het Markiezenhof. Presentatie Bergse bedrijfsleven. Beeld van de traditionele vrijmarkt op Koninginnedag. Sportdemonstraties met o.a. optreden "cascadeurs". Presentatie schuttersgilde "Sint Sebastiaan". Traditiegetrouw zal de Koningin worden uitgenodigd over het gildevaandel te wandelen. Optreden Turkse dansgroep Bouwclubs laten zien hoe wagens voor de vastenavendoptocht worden gebouwd. Optreden Mega-orkest. 13.00 uur De koninklijke familie neemt afscheid en begeeft zich per bus naar de Cort Heyligerskazerne. li Gemeentehuis in Sint-Maartensdijk Gevangenpoort in Bergen op Zoom Oei, oei, wat komt daar veel bij kijken' «i Jan Jansen int Maartensdijk - Achter de gevel aan de een wirwar van tjes schuil. Het stad- i van Sint Maartensdijk zich ingevreten in de tawing, wat van pas komt i het Evenementencomité ad absoluut een eigen plek nodig heeft. Hier, idden van met vlag en impel versierde kantoortjes, 'opt het hart van het comité 1 de koningin op 30 april owarm welkom zal berei- sin het Thoolse stadje. hadden ze vier maanden ge- a nog geen flauwe notie van. 'rfachten zijn nog bij Sinter- i, laatste activiteit van het i jaar, als de kone- F» ertussen komt. Ze hadden vergadering gepland voor 24 pari: de evenementen in het T»we jaar eens op een rijtje zet- 1 Koninginnedag komt het st Het is een klassieker die ze r dels wel op routine kunnen liseren. - Op 5 januari om vier s middags roept burgemees- f "an de Munnik voorzitter 2 de Feijter van het Evene- prcomité Smalstad bij zich. eijter moet weten dat een 1 uur later, op zijn nieuw- """ceptie in Middelburg, de ssaris van de koningin be- zal maken dat Beatrix op 30 naar Sint Maartensdijk pwerk burgemeester zei: ik mag je Peren, je krijgt, er een hoop ®1- Nou, dat had ik al ge- Macht ik. Maar hij ging ver- fwordt er niet voor betaald, L voor het evenementenco- 2»» de koningin op l 8 Ik had twee seconden no kt it t l e me nou voor de 8e^i r toch geen 1 april?? Maar er L °°r teruggedeinsd ben ik tl oment. Alle bedenkingen t 74 hebben, vallen weg te- iL„ feit: ie mag koningin- ,8 oor de koningin organise- 't^en 's Koos de Feij- Btj 11?3® het gemeentelijk bu- N «shuisvesting, milieu en C?en- Maar hij heeft geen laat«r yat z'in manschappen tk h- f ï1^ mtspoken, vorige i.® mj de planten in zijn 7r dood aan en toen hij Koos de Feijter en Tonny Breure van het Evenementencomité Smalstad voor het zenuwcentrum in het gemeentehuis: 'Ze wil dat uur onder de m'ènsen doorbrengen hè.' foto de stem/ben steffen kortgeleden op een avond thuis kwam en de deur open duwde zei zijn vrouw: kijk kinderen, dat is nou jullie vader. Net als secretaresse Tonny Breu re, die haar favoriete patch-work al maanden laat rusten, kan De Feijter er nog om lachen, maar zwaar en tijdrovend is het. Toch was bij geen van de elf le den van het evenementencomité enige aarzeling te bespeuren toen ze er op 8 januari voor het eerst over vergaderden. „Iedereen zei direct ja," weet Tonny Breure nog. Een bezoekje aan de plaatse lijke bibliotheek had haar toen al geleerd wat 'Smerdiek' te wach ten stond. „Toen ik die verslagen zag, was mijn eerste gedachte: goh, waar moeten we al die men sen laten in zo'n klein dorp?" Dat de majesteit uitgerekend bij hen langs wilde komen, daar kon Koos de Feijter de logica zo gauw niet van inzien. „Ik heb het jaren geleden al eens op een B en W- agenda zien staan. Ze wilden Beatrix naar Tholen halen. Maar ik dacht dat het dan zeker niet Sint Maartensdijk zou worden, want wij hebben bij het 500-jarig bestaan van Smalstad in 1985 al koninklijk bezoek gehad. Mar griet en Pieter waren toen hier. Waaróm dan toch Smerdiek? Geen idee. Die keuze maakt de koningin zelf." Een paar scheve gezichten gaf het wel op het eiland. De dag na de bekendmaking al liep Tonny Breure mensen tegen het lijf, die zeiden: waarom komt ze nou niet eens naar St. Annaland. „Maar ja, dat weten wij niet, daar gaan we niet over." Is Tholen mis schien Oranjegezinder dan overig Nederland, en steekt Smerdiek daar weer boven uit? „Nee hoor, niet meer dan gemiddeld," zegt de secretaresse. „Het is wel zo dat mensen uit het dorp die niet zo voor het koningshuis zijn, toch vereerd zijn met het bezoek." Het evenementencomité ging niet opzij voor de klus, maar kreeg wel versterking. De twee school hoofden uit het dorp namen er plaats in, en de burgemeester stelde prompt enkele ambtenaren vrij. Dit kun je niet allemaal in vrije tijd doen, al was het maar omdat veel dingen gewoon over dag moeten gebeuren, weet Koos de Feijter inmiddels. Op 11 januari brengen ze een werkbezoek aan Urk en Emme- loord, qua grootte vergelijkbare plaatsen waar de koningin twee jaar geleden koninginnedag vier de. „Veel van opgestoken," zegt de Feijter. „Maar een fase verder heb ik ook wel eens gedacht: oei, oei, oei, wat komt daar veel bij kijken. Toch was dat uitstapje nuttig. Vergeet niet dat wij hier altijd zelf koninginnedag organi seren. Wij zien die viering nooit op tv, dan staan we op de markt." Een week later stonden de eerste ideeën al op papier, de route, de activiteiten. „Het was al dusda nig concreet dat mevrouw Van Kamebeek, hofdame, zei: u heeft er in korte tijd al heel veel aan gedaan. Ze kan morgen bijna ko men. Dat was overdreven natuur lijk, maar het vorderde lekker." 'Tegenstrijdige belangen vereni gen', dat heeft het comité als grootste struikelblok ervaren. Activiteiten organiseren is tot daar aan toe, maar het moet wel sporen met veiligheidseisen die rond Oranje gelden, met het in goede banen leiden van de ver wachte bezoekersstromen, met de eisen van het media-spektakel, dat zo'n viering nu eenmaal is. „De pers wil natuurlijk mooie plekjes langs de route, maar an derzijds mag je het publiek langs de kant het zicht op de koningin ook niet ontnemen." Met het media-spektakel hebben ze in Smalstad op voorhand ken nis gemaakt, en niet altijd tot ge noegen. Zo'n eis van de NOS, dat ze, voor het onwaarschijnlijke geval van regen op koninginne dag, doorzichtige paraplu's moe ten aanschaffen - want anders kijken de camera's tegen een dak van paraplu's aan -, daar kunnen ze mee leven. Anders ligt het soms met sensa- tiegerichte voorbeschouwingen. „AJs ze maar opschrijven wat je zegt, maar dat gebeurt lang niet altijd. Er zijn nogal wat publica ties geweest met een eigen in kleuring van wat men wilde ho ren. Alleen slecht nieuws is ken nelijk nieuws. Ze hebben er din gen uitgelicht en uitvergroot, die niet zo'n belang hebben," vindt Koos de Feijter. Neem de breed uitgemeten 'drooglegging' van Smerdiek op 30 april. Ze hebben alleen gedaan wat zo'n beetje gebruikelijk is: als de koningin er is, wordt bui ten geen drank geschonken. Daarna, en ook binnen, kan ie dereen drinken wat hij wil. Met de vermeende oppositie tegen de hoge kosten ging het ook al zo. De gemeente besloot 175.00 gulden uit te trekken, waarop in de pu bliciteit de indruk ontstond dat heel Tholen ertegen te hoop liep. „In de gemeenteraad was alleen het AOV tegen. Anderen hadden wel vragen, maar dat was logisch. Wij konden de kosten nog niet precies begroten, maar moesten wel geld beschikbaar hebben. Dat we het niet zomaar opmaken, blijkt wel uit de stand van zaken van dit moment. Het ziet ernaar uit dat we met 50.000 gulden minder toe kunnen." Tegenvallers waren er, maar wanhoop zul je volgens voorzitter en secretaresse in geen enkel dag boek over de voorbije maanden aantreffen. Dat het allemaal in één uur moet worden geperst, stelt natuurlijk zijn beperkingen, net zo goed als het koninklijk uitgangspunt dat. Beatrix koninginnedag 'mee komt vieren' met de bevolking van Smerdiek. Ze hadden haar graag bezienswaardigheden ge toond als de oude scheve kerk, de Muralt-muurtjes op een oude zeedijk, maar sigth-seeing is er niet bij. „Ze wil dat uur onder de mensen doorbrengen hè." Tijd voor afkicken is er na 30 april niet bij, vreest hij. Z'n agen da zegt hem dat er veel gewoon werk valt in te halen, en de tuin is nodig toe aan een grote beurt. „Maar goed dat het zo lang koud is geweest. Anders stond het on kruid een halve meter hoog." Tonny Breure zal haar patch work weer oppakken. „Ik ga een heleboel achterstallige dingen doen." Maar twee keer komen ze kort na het grote feest zeker nog bij el kaar. Op 2 mei voor een evalua tie. Zonder etentje, zegt Koos de Feijter. „Er volgt zeker nog iets in de natafelsfeer. De burgemees ter heeft ook al gezegd: ik wil jul lie bedanken. Maar eerst moeten we evalueren. De zwartepieten moeten eruit. Als ze er al zijn..." Dinsdag 30 april, koninginnedag, koninklijk bezoek aan St. Maar tensdijk en Bergen op Zoom. Nog steeds ben ik er niet uit. Is het nu een schitterende vondst van de kok of passen hier ernstige bedenkingen? Er is in ieder geval sprake van een culinaire oplawaai. Van een daar in de buurt wonende collega had ik vernomen dat in gasterij De Jonckvrouwe aan de Haagse Markt in Breda meerval 23,50) op de kaart stond. En dus wendden we onze hongerige steven daarheen. Want meerval is een zoetwatervis die ik nooit eerder had gegeten. Hij wordt in Nederland gekweekt, maar in winkels noch op de markt is die te koop. Reden te meer om eens te kijken wat kok Richard daarmee doet. Hij kookt daar nu zo'n vier jaar in zijn bruine eetcafé. Ook op zondag. Dan is De Jonckvrouwe het enige horecabedrijf dat open is in het stadsdeel Princenhage. „Verder is het op die dag hier maar een dooie boel," verzucht de bediening. Hij heeft er een stoot zoetzure chutney bij bedacht. Richard maakt die chutney van vruchten zélf. En op zich smaakt die ook voortreffelijk. Maar de combinatie met de iewat gronderige en van nature wat flauwe meerval brengt een smaakopdonder op mijn tong teweeg. Het is of de werkzame zones op dit lichaams deel een stroomstoot ondergaan. Het is even wennen, zeg ik voorzichtig tegen mijn'vaste gezel schap tegenover mij. Het wordt langzaam lekker, voeg ik er onbe holpen aan toe. Goeie kok, zegt zij terwijl ze haar zalm in krui denboter 26,50) verlekkerd aan haar spijsverteringsstelsel toe vertrouwt. Richard ziet het zo. „Ik ben in Thailand op vakantie geweest en daar heb ik zoetwa tervis gegeten die erg veel leek op meerval. Je kreeg er chutney bij. De combinatie beviel mij zo goed dat ik besloot om in Neder land iets soortgelijks aan mijn gasten voor te schotelen." Hij laat nog weten dat zoetwatervis altijd wel een opkikker nodig heeft in de vorm van kruiden of saus of van allebei. Hij heeft daarom naast die chutney gekozen voor een marinade met pepe- sankruiden, een oosters en pittig mengsel van diverse specerijen, speciaal samengesteld voor vis. „Daar heb ik maar weinig van gebruikt want die kruiden mogen beslist niet overheersen," zegt hij nog. Dat klopt. Pas halverwege het gerecht probeer ik een stukje meerval waar de chutney op het bord geen toegang toe heeft gekregen. Maar te laat. De sterke chutney heeft zijn werk al gedaan. De tong is nog in verwarring. Misschien komt het door het zoet. Zoetwatervis met zoet lijkt water en vuur te zijn. Tegen het eind, als mijn eerste kennisma king met dit familielid van de karper is voltooid, is die verwarring er nog steeds. Ik had iets anders kunnen nemen. Er is een verrassingsmenu van vijf gangen 49,50) en op maandag mag er één gang af 35). Je kunt spareribs bestellen 20,50) of gebakken mosselen 22,50) en er is ook een kindermenu voor een tientje. De kaart vermeldt nog meer. Toch ben ik blij dat ik van dat alles de meerval eruit heb gepikt. Dagen later immers denk ik nog steeds aan die opvallende creatie. Wat is het nou? Dinsdag gesloten. H.S. ■i

de Stem | 1996 | | pagina 25