De schamele wapenfeiten van literair Breda töSTEM 'Zeer begeerlijke verblijfplaats voor s vers izicht era! Twee maal literaire wandeling Wandelen langs de literaire monumenten van Bergen op Zoom >.995,- 452182 SCHAP ER ?HT 1AKING Charade. wHans Rooseboom ®r de verzameltitel Wandel jjteft de WV Breda een reeks ®>pte wandelroutes door het tam van de stad uit. Reeds H raor de somma van 2,50, Mienen de deeltjes Wandel Antiekroute, de Beelden- de Groene Route, de Kroe- taitè, de Winkeltjesroute en nistonsche Kilometer. daar is ook Wandel 'ns de Li- *"e Route. De route leidt de Wemar niet buiten de singels ""Ja en is binnen een uurtje tart van de wandeling is op rote Markt en zet al meteen »n. Het is namelijk niet al te dovend wat hier als literai- jzonderheid wordt aange- Zo wordt er verwezen iet pand waar vroeger café j! Was gevestigd en naar het J» waar vroeger café De Fran- «aner zat. 'taarom worden deze plaatsen moreerd? Het eerste café een keer genoemd in een van de vergeten Bredase «veschrijver Joop van den net tweede etablissement een voorbijgaand rolletje roman van de Velpse au- er rt" Relink. Het zegt iets J bteraire grandeur van Itiuo t twee van zu'ke arme- feitjes in een literaire ird«„r°Ute 0Pgenomen moeten l en nog wel aan het be- «een literair plekje op de Gro- "nt widen we op de hoek te ®.1'«marktstraat: het hui- i: Wapenmagazijn Insulinde. (rrta f zetelde gedurende !2totnmfhn0ndejd jaar' van 1738, de rederijkerska mer Vreuchdendal. De grote 17e- eeuwse dichter Constantijn Huy- gens schreef een lofzang op deze literaire vereniging in Breda. Hij begint zijn lofdicht als volgt: 1st mogelijk, Breda, dat ik u niet en ken? U, oorzaak dat ik leef? U, oorzaak dat ik ben? Dat is nogal een stevige uitspraak van Huygens. Hoezo is de stad Jacques Perk Breda voor Constantijn Huygens de 'oorzaak dat ik leef'. Wel, dat komt omdat zijn moeder er gebo ren werd. En zonder moeder geen zoon, nietwaar? Alleen, dat feit van die moeder vermeldt de WV- folder niet, en dan valt het citaat helaas in het water. Overigens keert dezelfde Huygens nog een keer terug tijdens de literaire wandeling door Breda: namelijk wanneer we de Kloosterkazerne passeren. Vroeger (alweer) zat daar de Latijnse school en daar van was Huygens een aantal ja ren curator. Wilhelmus De volgende beroemde naam uit de Nederlandse literatuur vinden we wanneer we de Veemarkstraat verder inlopen, aan de linker kant. Daar stond naar verluidt het woonhuis van Marnix van Sint Aldegonde, die eeuwige roem verwierf als dichter van het Wilhelmus. Marnix was een Marga Minco naaste medewerker van Wilhel mus van Oranje, die regelmatig op het Kasteel van Breda woon' de. Zodoende woonde ook medewer ker Marnix hier. En wel op de plek waar we nu de toegangs poort naar de Lutherse kerk aan treffen. Hoog in de gevel is een steen aangebracht met de woor den REPOS ALIEURS, Frans voor 'rust is elders' (in de hemel natuurlijk). Dat was de lijfspreuk van Marnix. Maar laat nu uitgerekend vorige week bekend worden dat Marnix van Sint Aldegonde helemaal niet de auteur van het Wilhelmus is. Dat is wetenschappelijk bewe zen in een proefschrift. Pech voor Breda dus, dat zich hiermee een literair feit van de eerste orde ontfutseld ziet, en het heeft er al zo weinig. De gevelsteen zal wel in de gevel blijven, hoewel het ook verre van zeker is dat de gro te man werkelijk in dit huis heeft Joop van den Broek foto's archief de stem gewoond. Het volgende literaire wapenfeit in de Bredase literaire geschiedenis ligt volgens de VW- wandeling op de hoek van de Bo schstraat en de Vlaszak. Hier stond vermoedelijkde legenda rische herberg De Drie Hoefij zers, waar rond 1700 ene Mary Read gewerkt zou hebben. Deze avontuurlijke dame is uiteinde lijk nog goed terechtgekomen, namelijk in de roman Rumeiland van Simon Vestdijk. Van De Drie Hoefijzers, bakermat van de vrouwerij, is geen steen meer te vinden. Alweer: het is allemaal wel iets maar niet veel. Voortwandelend passeren we de Koninklijke Militaire Academie, voorheen het Kasteel van Breda. Die moet in dit verband genoemd worden, omdat het docenten corps van de KMA in de 19e eeuw een aantal bescheiden literaire talenten in z'n gelederen had. De bekendste was wel ene Mark Pra- ger Lindo, die onder het pseudo niem 'De oude meneer Smits' in de vergetelheid is geraakt. Turfschip Uiteindelijk belanden we aan het onvermijdelijke Spanjaardsgat, waar zich het verhaal afspeelde dat iedere Nederlander kent: het verhaal van het Turfschip van Breda - Nederlands eigen Paard van Troje. Bijgedragen aan de populariteit van de heldendaad van de turfschipper Adriaan van Bergen heeft het patriottische ge dicht van de Rotterdamse volks dichter Hendrik Tollens (1813). Heel beroemd is natuurlijk de dichter Jacques Perk. Perks naam heeft zelfs een mythisch karakter, hij was de Johannes de Doper van de Tachtigers. Jacques REPOS ALIEURS, zinspreuk op de gevel van het vermeende woonhuis van Marnix van Sint Aldegonde in Breda, de man die het Wilhelmus niet schreef... foto de stem/joh an van gurp Perk werd slechts 22 jaar, en vier jaren van die 22 bracht hij door in Breda. Hij woonde hier tussen zijn negende en zijn dertiende jaar (1868-1872). Pa Perk was predikant van de Waalse kerk aan de Catharinastraat. Hasebroek Een andere predikant was ds. J. P. Hasebroek, die inde 19e eeuw een van de vele vertegenwoordi gers van het verschijnsel dich ter/dominees. Hasebroek was van 1843 tot 1849 dominee van de Bredase Grote Kerk. De VVV-wandeling vermeldt over hem: „Gedurende de tijd dat hij in Heiloo woonde (in Heiloo!) ontving hij in zijn pastorie vele kunstenaars, waaronder (moet zijn: onder wie) Beets, Van Len- nep, Potgieter en Bakhuizen van den Brink." Dat hij deze grote namen ook in Breda ontving, dat wil het gidsje kennelijk suggere ren. Overigens,, genoemde Jacob van Lennep figureert nog elders tij dens de wandeling door Breda. De beroemde man maakte in 1823, toen hij een onbekende stu dent van 22 jaar was, een reis door heel Nederland. Hij deed tij- Grot** Gids DONDERDAG 25 APRIL 1996 DEEL is niet helemaal eerlijk K te vergelijken: delite- wandeling door Bergen i en die door Breda. ^o;e wandeling is neer- jgdto een betrekkelijk lldig samengesteld aantrekkelijk vorm- >ïén, onder auspiciën van Noordbrabants Genoot- tóap. Iliteraire wandeling Breda n aangeklede folder, uit- ■vén door de VW, welis- p'r op basis van het veel fcbreider boek 'Schrijvers (torna, een literaire wan- door Breda', maar Jg en summier. verschil tussen de beide Hidelroutes is navenant: jein Bergen op Zoom kost (,95, die in Breda 2,50. We in de wandelingen door fe beide historische steden j West-Brabant toch sa- ji op deze pagina, al was maar omdat het nog nét ilWandelmaand is. Door Hans Rooseboom Op een ongezellige plek in Bergen op Zoom staat een rij zige heer. Het is een man met een grote kop, een forse neus en een houding die geen te genspraak duldt. 'Wie doet me wat', is de houding die deze man uitdrukt. Hij heeft een brede grijns op zijn gezicht, een regenjas over de rechterarm en aan het uit einde van de linkerarm een forse hand met een uitnodi gend gebaar. Je zou die hand zó drukken. Het is een man van de wereld die daar staat, een krachtige figuur. Maar hij is ook een dichter en ge leerde. Hij is de beroemdste zoon van Bergen op Zoom, Anton van Duinkerken, iets meer dan le vensgroot, uitgevoerd in brons. Daar staat hij, op het trottoir vlak naast het voortrazende ver keer, gedoemd ten eeuwigen dage Een van de weinige fraaie voorbeelden in West-Brabant van Amsterdamse School-ar- chitectuur is het Moller Ly ceum aan het Bolwerk in Ber gen op Zoom, broedplaats van veel literair talent. Gerard Knuvelder gaf er les. foto de stem/ben steffen op deze kale nieuwbouw-locatie te bivakkeren, met uitzicht op Hema en C A. Niemand leest hem meer, maar Willem Asselbergs, alias Anton van Duinkerken was en is de trots' van de Markiezenstad. Daarom is hij ook de centrale schrijversfiguur in de Literaire Wandelroute Bergen op Zoom die onlangs is verschenen. Die route voert langs het huis waar Van Duinkerken in 1903 werd gebo ren, in de Sint-Jozefstraat, langs zijn lagere school in de Engelse straat, en door het Anton van Duinkerkenpark, het grote stads park van Bergen op Zoom. Wat is aardiger dan een wande ling door een mooie stad, een dan nog een wandeling met een doel. Met het literaire gidsje in de hand zie je alle hoeken en gaten van oud-Bergen op Zoom. Schimmen Ook voor literaire analfabeten is de tocht aardig genoeg. Op je ge mak voortslenterend neemt de onderneming een kleine twee uur in beslag. Wie onderweg neer strijkt in literair café Het Zwijns hoofd aan de Moeregrebstraat moet er natuurlijk iets meer tijd voor rekenen. Behalve Anton van Duinkerken zijn er nog een paar literaire schimmen die op verschillende plaatsen in Bergen op Zoom spo ken. Eerst is daar de Noordne derlandse humorist Godfried Bo- mans, die ooit Bergen op Zoom uitkoos om er zijn carnavalsdoop te ondergaan. Hij schreef er een verhaal over in de bundel Buite lingen. De auteur van de Literaire Wan delroute, Albert Hagenaars, heeft uit dit Bomans-verhaal de nodige gegevens geput. Omdat Bomans met de trein arriveerde, wordt ook het Bergse station een literai re locatie, evenals de Stations straat, die van de trein naar het centrum voert. Op die manier kun je alles wel een literaire sta tus verlenen. Overigens beschrijft Bomans zijn aankomst met humor. Als ik in Bergen op Zoom uit de trein stap, is er nog niets aan de hand. De mensen wandelen in hun gewone buisjes over straat, slechts hier en daar ziet men een eenzaam heer op een toeter blazen, om het in strument te proberen en ook: om erin te komen. Als het carnaval eenmaal is los gebarsten beziet Bomans de meu te vanaf het podium van zaal Thalia, op de Parade achter de Gertrudiskerk, hartje stad: Toen ik 's avonds neerkeek op die ko kende zee van zingende en bot sende, springende en hotsende mensen, die met wijd open ogen, als in een extase van vreugde, om hun as draaiden, de armen ge spreid en het hoofd in de nek ge worpen, toen begreep ik dat ik dit of en nimmer halen zou... Het Bergse carnaval is dan ook een uniek en met niets te vergelij ken spektakel. Rosenboom Er is een ander literair werk dat tijdens de wandeling voordurend opduikt, een veel recenter werk, namelijk de roman Gewassen vlees van Thomas Rosenboom, winnaar van de Librisprijs 1995. Deze vuistdikke historische ro man speelt voor een belangrijk deel in Bergen op Zoom en al voortwandelend lezen we be schrijvingen van Het Markiezen hof, het Groot Arsenaal en de Ge vangenpoort. En dan is er de schim van de gro te Lodewijk van Deyssel, de be roemde Tachtiger die om duistere redenen (het gidsje zegt niet waarom) drie jaar op Bergse bo venhuizen heeft gewoond ('be trekkelijk miserabel'). Deze Am sterdamse jongen was pas 26 jaar, maar al een beroemd auteur, toen hij in 1890 in de Brabantse provincie arriveerde. Het was overduidelijk dat de arrogante dandy Van Deyssel hier niet op zijn plaats was. Ik kan, god-verdomme, waarde Amice-Vriend, U bij alle bliksems mededelen dat ik nu weer met mijn beroerde kont op een Bergen op Zooms bovenhuis, Jezus, Ma ria, Jozef, ben aangeland. Van Deyssels vriend en collega Fre- derik van Eeden vond Bergen op Zoom een 'zeer begeerlijke ver blijfplaats'. Katholiek Lodewijk van Deyssel, hoewel niet op z'n plaats in Brabant, was overigens wel katholiek, hij was zelfs de zoon van de kampioen van het katholieke volksdeel in de 19e eeuw, A.J. Alberdingk Thijm. De zoon schreef in Bergen Het standbeeld van Anton van Duinkerken op een onpoëtische plaats in de hedendaagse drukte van Bergen op Zoom. foto de stem/ben steffen op Zoom zijn vaders biografie. Het aardige is dat de verdere emancipatie der katholieken in de jaren '20 en '30 geschiedde on der leiding van de reeds gememo reerde Bergenaar Anton van Duinkerken. En ook bijvoorbeeld door een Gerard Knuvelder) die leraar Nederlands was aan het Moller Lyceum aan het Bolwerk te Bergen op Zoom. De wande ling voert ook langs deze school, een prachtvoorbeeld van archi tectuur uit de Amsterdamse School. Het is in deze laatstgenoemde hoek van de stad dat we ook een indruk krijgen van de indruk wekkende wijze waarop de sin gel- en bolwerkengordel van Ber gen op Zoom tot stand is geko men en bewaard is gebleven. Voorwaar een stad met groot steedse allure. En dan de laatste schrijver die we hier kiezen uit het Bergse literai re aanbod. Het is de tragische Sa muel (Sam) van der Vijgh. Een begaafde jongen die een van de grote schrijvers van Nederland had kunnen worden. Hij zat hon derd jaar geleden op de Rijks HBS te Bergen op Zoom, werd gegrepen door het leed der arbei ders, ging in de suikerfabriek werken, maakte daar een val van Anton van Duinkerken Lodewijk van Deyssel Gerard Knuvelder foto's archief de stem een hoge zolder, schreef sociale romans en verhalen, voegde zich bij de idealistenkolonie Walden van Frederik van Eeden in het Gooi, en pleegde daar in 1899 zelfmoord. Hij was 21 jaar. Samuel van der Vijgh woonde in Bergen op Zoom in de deftige Stationsstraat nr. 22. Het patri ciërshuis staat momenteel te koop. Een Van der Vijgh Museum zou er niet misstaan. Zeehaven Zijn sociale bewogenheid blijkt uit Van der Vijghs verhaal De los sers, over de bedrijvigheid in de Bergse haven van destijds. De ha ven die er nu zo doods en ge dempt bijligt, zij het in histori sche schoonheid, was voorheen een drukke zeehaven. Van de schepen droegen zeven ploegen van vier en twintig man elk suikerbieten de kade op. In de scheepsruimten vulden meiden de manden, en gaven ze de dra gers op, die de ladders beklom men, armzwaaiend gingen over de loopplanken, het hoofd neer onder de last. Als kettinggangers gingen ze schepen in en uit, da lend langs laddertjes in de holen der ruimen, spoedig weer rijzend boven de luiken, gebukt onder een hooggeladen mand. Het was een klein leger van werkers, dat hier dagelijks zwoegde van 's morgens zes tot 's avonds. Eén bekende schrijver is de grote afwezige in de routebeschrijving. Dat is A. M. de Jong, geboren in het naburige Nieuw-Vossemeer en voordat hij naar 'Holland' ver huisde woonachtig in Bergen op Zoom. Maar, aldus samensteller Albert Hagenaars, het huis van A.M. de Jong lag zo ver buiten het centrum dat het niet in deze wan deling kon worden opgenomen. „Je hoeft hier niet geboren te zijn om hier vandaan te willen ko men," aldus de hedendaagse dichter Bert Bevers in zijn ge dicht Bergen op Zoom. En inder daad, de Literaire Wandelroute Bergen op Zoom leidt ons door een stad met grote allure, vol lite raire en andere wetenswaardig heden. Koningin Beatrix zal er geen spijt van hebben dat zij vol gende week dinsdag hier haar verjaardag komt vieren. Naar het schijnt duurt haar bezoek ander half uur. Als ze stevig doorstapt kan ze precies de hele Literaire Wandelroute volbrengen. Ie verplichte verwijderingsbijdrage. SE&O. etioneel. 9, tel. 0164-234254. 537. ETTEN LEUR, jtobedrijf Jan Dekkers, drijven, Rijksstraatweg1 aan 10, tel. 0165-536666. 3115-681200. =g 24, tel. 0111-652018. l, tel. 0168-412306. dens die lange reis bekant alle steden en dorpen aan en noteerde plaats en tijd van doortocht in een dagboek. Ook Breda reed hij binnen, waar hij at, dronk en sliep, alvorens de stad 's anderen daags door de tegenoverliggende poort te verlaten. „In Breda gekomen namen wij onzen intrek in het logement Ho tel de Flandre", in de Cathari nastraat. Dat is alles wat Van Lennep met Breda verbindt. Maar zo is Van Lennep in onge veer alle literaire wandelroutes van Nederlandse steden terecht gekomen. De postkoets van Van Lennep komt overal opdraven. Winkelmagazijn In de 20e eeuw treffen we in Bre da het schrijvers-echtpaar Marga Minco en Bert Voeten aan. Bei den waren werkzaam als journa list, voor De Bredasche Courant en het Dagblad voor Noord-Bra bant (De Stem). In haar bekend ste boek Het bittere kruid be schrijft Minco bijvoorbeeld hoe zij als kind speelde in het deftige winkelmagazijn van Haas en Van Buren aan de Cathrinastraat. En Bert Voeten: „Schuin tegenover het Bisschoppelijk Paleis kocht ik mijn eerste plaat van King Oli ver met Jazz terwijl de Bisschop in zijn hoge Renault uitreed op een golf van roomse blijdschap." Toch mag het duidelijk zijn: voor een echte literaire wandeling hoef je niet speciaal naar Breda te komen. Dan is de Kroegenrou te of de Winkeltjesroute te prefe reren. Of de Historische Kilome ter, want laat er geen misver stand over bestaan: een mooie historische stad is Breda natuur lijk wel. uur. liet waterschap Hulster het bepaalde in artikel vet bekend dat vanaf Iken voor eenieder ter ^chap, Hogeweg 6 te ooruren ter inzage ligt Jrgadering op 22 april waterschap Hulster van kosten is een af- Vende de termijn van belanghebbenden te-s eur beroep instellen bijT an Zeeland, Postbus jur voornoemd, t d'Escury, dijkgraaf, i Ekenstein, secretaris. L

de Stem | 1996 | | pagina 19