chade landbouw door vogels DE STEM voor nieuwe Zeelandkaart 4Veel vangen is niet het belangrijkste Arbeidsbureau Hulst lELTA-nutsbedrijven rijgt geen vrij spel Franse taal vaak handicap voor bedrijfsleven maakt Promotieblits Voortbestaan Zeeuwse onderwijsdag wankelt Fietsend de boer op jkkerbouwers: 'Jachtfonds doet steeds moeilijker bij uitkeren van claims' 4 Wachtgeldbeleid in het onderwijs moet anders' L die 'chipkaartenoorlog' gaan alle rikkelingen namelijk veel sneller en „1 de consument eerder de beschik- over een goede kaart met meer [Buitenlandse dief [verzilvert pinpas Ulster Good Company in Sluis KVO op vijfde Zeeuwse onderwijsdag: Agressieve fietsendief Zeeland DONDERDAG 25 APRIL 1996 DEEL L onze verslaggever liddelburg - De strijd tussen de Lken en PTT Telecom over de Lering van chipkaarten in Neder- L is zeer voordelig voor de nieuwe upkaart 'die binnenkort in Zeeland jschijnt: de Zeelandkaart. mogelijkheden. Althans, dat veronder stelt de Zeeuwse WD-gedeputeerde Van Zwieten (Recreatie), die gisteren in een commissievergadering van de Staten enthousiast deed over het voortgaande succes van de Zeelandkaart. Die speciale chipkaart wordt in mei ingevoerd en kan gebruikt worden voor parkeren, telefone ren, busritten en als toegangsbewijs voor attracties. Van Zwieten werd gisteren aan zijn jasje getrokken door het WD-Statenlid Pol derman met vragen over de landelijke strijd over de kaart en nog aarzele'nde deelnemers in Zeeland. „Mij dunkt dat het goed gaat met de Zeelandkaart," ant woordde Van Zwieten. En somde daarna een rijtje vorderingen op. Naast Goes doen nu vijf of zes grote Midden- en Noord-Zeeuwse gemeenten mee met hun parkeerautomaten. Alle lijnbussen in Zeeland krijgen binnenkort een automaat en ook alle Zeeuwse loketten van de NS. Wegens een storing in 'de software is de introductie van de kaart verschoven van 15 mei naar 20 mei, maar op 7 mei krijgen alle Zeeuwen een folder met een bestel formulier in de brievenbus. Van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten die eerder te kennen gaven nog niet mee te willen doen en de kat voorlopig uit de boom kijken, is nog niets vernomen. De gemeenten zijn huiverig, omdat het ombouwen van de lokale parkeerautoma ten tonnen gaat kosten. Nadat een beperkte proef in 1995 in Mid den-Zeeland uitwees dat de kaart levens vatbaar is, werd drie jaar uitgetrokken om publiek en deelnemers vertrouwd te maken met de kaart. Voor dit project stelt het ministerie van Landbouw in het kader van de openlucht-recreatie een bij drage van ton beschikbaar, Economische Zaken een half miljoen in het kader van de ontwikkeling van informatie-techno logie en de provincie Zeeland drie ton. Bij het project hebben zich inmiddels ANWB en vervoersmaatschapij ZWN aangeslo ten, die eveneens een (nog onbekende) duit in het zakje gedaan hebben. De rest van de investeringen komt ten laste van de deelnemers. |n onze verslaggever luist - Ganzen en eenden berokkenen de landbouw in leeland een in hoog tempo oplopende schade. Dat stelt Joorzitter J. IJsebaert van de kring Zeeland van de ■oord-Brabantse Christelijke Boerenbond. Zijn collega, |CB-bestuurder J. van Waes, spreekt van een verdrievou- l van de schade in vijf jaar tijd. toover de toenemende schade kat een overheid die steeds nghoudender wordt om de te vergoeden. Voorzitter jstbaert, zelf akkerbouwer in pist, begint er langzamerhand pisth over te worden: „Zeeland li zijn deuren wagenwijd open por alles wat vliegt. Maar de Iselverstrekking wordt over- llaten aan de landbouw." jlatuurgebieden jsebaert doelt op planologische aatregelen die trekvogels in de part spelen. Hij zegt: „Er ont- i steeds meer natuurgebie- jn. Maar die zijn traditioneel :t erg voedselrijk voor "water bek. Ze slapen daar wel, maar [tomen bij ons eten. Het gaat teen olievlek. Want eerst moet I een paar jaar knarsetandend I St.-Jansteen - Een inwoner St.-Jansteen deed aan- Jgifte bij de politie dat twee ■jaarna diefstal van zijn pin- Ipss en cheques, tijdens zijn I vakantie in Portugal, de dief pijn buit nu pas had verzil verd. r was voor een paar dui- Izend gulden van zijn reke- Iting afgeschreven. De Indertijd ontvreemde che- Mies waren in Frankrijk uit geschreven. aanzien hoe je akker wordt kaal gevreten door ganzen uit een naastgelegen natuurgebieden vervolgens moet je lijdzaam toe zien hoe de fourageergelegenheid planologisch wordt vastgelegd, met als gevolg beperkingen voor het landbouwkundig gebruik van je eigen akker." Tot ergernis van IJsebaert remt het ministerie van Landbouw de jacht af: „Terwijl je op je vingers kunt natellen dat de wildstand meegroeit met de groeiende hoe veelheid natuurgebied in ons land. In die natuurgebieden mag niet gejaagd worden, dus daar is geen enkele belemmering op de groei." Moeilijk Voor vergoeding van schade, aangericht door vogels en ander wild, kunnen boeren een beroep doen op het Jachtfonds, een potje dat gevuld wordt door overheid en jagers. De heer Van Waes, akkerbouwer in Philippine: „Maar dat fonds doet steeds moeilijker bij het uitkeren van schadevergoedingen." Zijn col lega-bestuurder IJsebaert: „Het wordt tijd dat de beheerders van die natuurterreinen ook eens gaan meebetalen in het Jacht fonds. Of ze zouden de vogels die ze in hun gebieden ontvangen zelf eens moeten voeren." Van Waes weer: „Tegen die eenden valt helemaal niet te vechten. Ze komen pas eten in de schemering. Dan kan een jager ook amper meer iets uitrichten. Bij mijn huis zitten de eenden 's avonds onge veer tot aan de achterdeur." In onze verslaggever Jjostburg - B en W van Oostburg voelen er niets voor om l'LTA Nutsbedrijven bij het oppakken van meer commerciële "volledig de vrije hand te geven. taakverbreding van het nuts- ™jf mag in ieder geval niet I® tot hogere tarieven voor ler6ie en water. Jj DELTA zich op terrein van r wije bedrijfsleven wil bege- r "'enen die activiteiten eerst goedkeuring aan de aandeel- persvergadering (gemeenten f Provincie) te worden voorge- I bestuurscollege van Oost- V? w" wethouder A. Rosen- r aet deze uitgangspunten de aandeelhouders vergade- f - !"n DELTA op 6 mei stu- v. e koers van DELTA, dat f "er afhankelijk wil zijn van f Pnmaire taken (de levering energie, water en omroep- JMen), is het eni nt I® agenda staat. ostburgse college sluit zich j e aan bij het aanzetje van fnSeente Borsele over hoe JA m de toekomst moet functioneren. DELTA moet haar weg zien te vinden in een vrijko mende, zeer concurrentiegevoe lige, energiemarkt. Dat in een periode dat het verbruik van energie en water, door energie besparende maatregelen, onder druk staat. Oostburg is het met Borsele eens dat DELTA geen activiteiten mag ontplooien die een verhoging van lasten van de burger met zich meebrengen. Verboden zijn tevens activiteiten die ook door het vrije bedrijf worden uitgeoefend en die geen relatie hebben met de kernacti viteiten. Wat DELTA nu precies tot haar kernactiviteiten mag rekenen, is maandag 6 mei onderdeel van de aandeelhou dersvergadering. De commissie Financiën en Economische Aan gelegenheden van Oostburg praat morgen over de inbreng van de gemeente Oostburg in die discussie. s«ie Raadhuis koffieconcerten in Sluis. Vissertjes bij de Terneuzense Guido Gezellelaan Door Martijn de Meulder Terneuzen - De zomer nadert en je hoort het steeds vaker: „Nog wat gevangen Het antwoord op deze vraag is in de Zeeuws-Vlaamse wateren vaak positief. Toch gaat het sportvissers niet alleen om het vangen. Plezier staat voorop, ook bij de vissende jeugd. Al moeten zij vaak nog het een en ander leren. Zeeuws-Vlaanderen biedt volgens G. J. Bos, jeugdcommissielid van de Terneuzense hen gelsportvereniging 'Ontspanning Na Inspan ning' enorm goede vismogelijkheden. Hij ver telt: „In de steden heb je een heleboel water tjes waar je heel gemakkelijk in kunt vissen en buiten de stad vind je de kreken. Het kre kenlandschap is uniek in Nederland. Die wateren zitten barstensvol vis." In het weekend is het legioen sportvissers het grootst. Door de week zijn het vaak ouderen en kinderen die de waterkant bevolken. Kin deren, die met hun hengel op jacht gaan naar die mysterieuze dieren onder de waterspie gel. Die jacht bevalt ze soms slecht. Bos: „Als je ziet hoe kinderen soms beginnen: ze krijgen van hun vader een hengeltje en die stuurt ze met een doosje wormen naar de waterkant. Ze weten dan niet precies wat ze moeten doen, vangen niets en stoppen met vissen, dat is doodzonde." Goede start Het kan volgens Bos veel beter. De hengel sportvereniging geeft daarom vanaf morgen een jeugdhengelcursus. Bos: „Sportvissen draait echt niet alleen om vangen. Het is vooral plezier hebben en omgaan met de natuur. Wij proberen de kinderen een goede start te geven en ze zo te behouden voor de hengelsport." De cursus, voor kinderen vanaf acht jaar, bestaat uit twee weekends; op de vrijdag avonden krijgen de deelnemers theorie en op zaterdag trekt het cursusgezelschap de natuur in. De eerste vrijdag gebruiken de kinderen dia's, videofilm en een cursus boekje. Ze leren zo hoe ze flora en fauna aan de waterkant kunnen herkennen en hoe ze daar het best mee om kunnen gaan. Op zater dag doen ze hetzelfde, maar dan aan de waterkant. Daarbij gebruiken ze onder meer met een microscoop. FOTO WIM KOOYMAN Het weekend erna komt de vistechniek aan bod. De deelnemertjes leren hoe ze een vistuigje maken, hun hengel hanteren en hoe ze brasems, voorns en baars het beste kunnen vangen. De volgende ochtend mogen ze onder begeleiding zelf gaan vissen. Resultaat Dit jaar beleeft de cursus zijn tweede editie. Bos vertelt enthousiast over het resultaat van vorig jaar. „Het is prachtig om te zien hoe blij en trots die kinderen zijn als ze een vis van gen. Ze krijgen ontzettend veel plezier in het vissen. Als dat weer lukt, dan is de cursus volgens mij geslaagd. Alle 28 deelnemers van vorig jaar vissen nog steeds." De hengelsportvereniging biedt de deelne mers ook een vervolgcursus aan. Eind mei kunnen ze de fijne kneepjes van het wed- strijdvissen leren zodat ze begin juni aan de Zeeuws-Vlaamse sportviskampioenschappen 'kunnen meedoen. „Ook daar draait het niet om de prestatie," benadrukt Bos. „Als die kinderen tijdens de wedstrijd een visje kun nen vangen dan vinden ze dat hartstikke leuk. En daar draait het toch om Plezier is het belangrijkst." ""ze correspondente sVSluis - Het Hulster gemengd koor Good Company treedt zondag rer»rtre*>eteert en werlrt °nder leiding van Filips Pieters en heeft 'eert 116 afSel°P«n iaren fl'nk uitgebreid. Tijdens het koffie lt vemÏÏj0111 11-00 uur begint en gratis toegankelijk is, wordt werk '"It va i Ae muziekperioden vertolkt. Op het programma staat 'ziientt'^res °Arwafl> Vm Nees, Adriano Banchieri en Paul van njte instrumentale gedeelte wordt verzorgd door Sabine de lam» n lana Gelderland. Er wordt van het optreden ook een Jtne gemaakt. Door Frank Deij 'PARLEZ-VOUS Fran?ais 'Eeeeh, oui, oui...un petit peu. Le chat est sur le piano.' Veel verder komt de doorsnee Zeeuws-Vlaming niet. Op vakantie in 'La douce France' is dat zelden een probleem. Op het terras heeft de ober aan twee vingers genoeg. Maar in het bedrijfsleven blijkt het gebrek aan kennis van het Frans vaak een grote handi cap, concludeert de Kamer van Koophandel in Zeeuws- Vlaanderen.. „Het belang van de Franse taal voor het bedrijfsleven en de eco nomie wordt onderschat," aldus de Kamer, die in de jongste uit gave van de Kamerkrant de cij fers voor zich laat spreken. Vol gens berekeningen van de Fede ratie voor de Nederlandse Export namelijk loopt het Nederlandse bedrijfsleven naar schatting per jaar twintig miljard gulden aan orders uit Frankrijk mis vanwege de taalbarrière. Uit onderzoek van de Economische Voorlich- tingsdient (EVD) blijkt dat han- delsaanvragen uit Franstalige landen veel minder vaak (minder dan de helft) antwoord krijgen dan aanvragen uit Duits- en Engelstalige landen. De Kamer zelf constateerde onlangs een toenemende inte resse van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven om zaken te doen met België. Een kwart van de Zeeuws-Vlaamse bedrijven (in totaal 1500) doet al zaken met collega's over de grens. Van deze groep wil de helft de activiteiten over de grens uitbreiden. Een maal thuis in Vlaanderen is Wal lonië een logische stap en ook Noord-Frankrijk, redeneert de Kamer. Maar die laatste logische stap is wel de moeilijkste. Van de vierduizend Nederlandse bedrij ven die vestigingen in België, en Luxemburg hebben, is slechts een kwart actief in Wallonië. „De Franse markt wordt steeds interessanter," bevestigt woord voerder Vuillemin van de Neder lands-Franse Kamer van Koop handel. „Regels en formaliteiten verminderen en de investeringen nemen toe. Echter, kennis van de Franse taal en bedrijfscultuur is essentieel in het zakendoen. De Franse overheid verplicht nu eenmaal om de Franse taal te hanteren, bijvoorbeeld bij factu ratie, bij het uitschrijven van cheques en bij bepaalde etikette ringsvoorschriften. De taal is in Nederland lange tijd veronacht zaamd. De jongere generatie toon hernieuwde interesse, doch de huidige 'decision makers' laten het nogal eens afweten." Tweetalig (Frans-Nederlands) personeel is op de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen moeilijk te vinden. Bleijko Betonindustrie in Walsoorden haalt zeventig procent van de omzet in België en Frankrijk. „Voor ons is het belangrijk dat ons verkoopperso neel tweetalig is. Binnen Zeeuws- Vlaanderen zijn die mensen schaars. We werven daarom al jaren in Vlaanderen," aldus tech nisch directeur J. de Koning. Het erotisch postorderbedrijf Pabo heeft dezelfde ervaring. Het bedrijf probeert de Franse markt te penetreren en zocht voor het schrijven van een Franstalige catalogus een copy-writer die de Franse taal perfect beheerst. Ook Pabo komt dan in België terecht. Banken hebben eveneens met het probleem te maken. Vooral in de commerciële en buitendienst functies schiet de taalvaardig heid tekort. Banken in Zeeuws- Vlaanderen sturen hun personeel al enkele jaren op een cursus 'bancair Frans' om Franse en Waalse klanten beter te kunnen bedienen. Niet alleen bedrijven in de grens streek hebben hiermee een pro bleem. Ook de Zeeuws-Vlaming die de vleugels wil uitslaan, wordt in zijn mogelijkheden beperkt. Euroconsulent Frans Buter van het Arbeidsbureau in Terneuzen, die vacatures uitwis selt met collega arbeidsbureaus in het Belgische, krijgt er regel matig mee te maken. Buter: „In de dienstensector, maar ook bij voorbeeld in de transportsector, wordt in Vlaanderen meestal tweetaligheid geëist. Zeeuws- Vlamingen komen daarom vaak niet eens door een voorselectie." Voor Zeeuws-Vlamingen die bij Franstalig geörienteerde bedrij ven aan de slag willen zit er der halve maar een ding op: étudier (studeren). Bedrijven die wat meer willen weten over handel drijven met Frankrijk kunnen 21 mei in Terneuzen terecht. De Kamer houdt dan een spreekdag over Frankrijk, Van onze verslaggever Hulst— Het Hulster arbeidsbureau laat 8 mei zijn gezicht aan bedrijven zien. Tijdens een 'Promotieblits' bezoeken consulenten van het arbeidsbureau bedrijven in Hulst en omgeving. Op die manier moeten ze bet contact tussen de werkgevers en het arbeidsbureau verbeteren. Met de bliksembezoeken wil het arbeidsbureau de onderne mers informeren over de ser vice die het hen kan bieden. Volgens het arbeidsbureau denken ondernemers bij het horen van die naam te veel aan vast werk. Ze weten vaak niet dat ze er ook terecht kunnen voor tijde lijke krachten en informatie over personeel op de regionale arbeidsmarkt. Kortom, het arbeidsbureau wil zijn extra diensten bekender maken.-Het is niet de eerste keer dat de consulenten op pad gaan om contacten te leggen. In voorgaande jaren leverde de 'Promotieblits' bruikbare informatie op; de werkgevers leerden meer over het arbeids bureau en het arbeidsbureau werd bekend met- eventuele veranderingen binnen de bedrijven. Vaak gaven de blik sembezoeken aanleiding tot een nader gesprek. Dat leidde tot een betere samenwerking tussen beide partijen. Zo schoolde het arbeidsbureau werknemers bij en hielp bij het werven en selecteren van nieuw personeel. Van onze verslaggever Terneuzen - „Het gaat er bij mij niet in dat van de veertig- tot vijftigduizend wachtgelders in het onderwijs niemand bemid delbaar is. De één miljard gulden die daar voor nodig is, valt zeker zo goed te besteden door die mensen op de een of andere manier in het onderwijs aan het werk te helpen." Dat betoogde F. de Vries, regiomanager van het district Brabant en Zeeland van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KVO) gisteren op de vijfde Zeeuwse Onderwijsdag in het gebouw aan de Axelsestraat van de stedelijke scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. De Vries wees erop dat oplossing van de grote problemen op het gebied van de wachtgelden en de vervangingen in het onderwijs een gezamenlijke verantwoordelijkheid was. Het onderwijs is volgens hem veel beter gediend bij een deugdelijk werkgelegenheidsbeleid dan bij een goed ontslagbeleid. Wat dat laatste betreft, dreef hij de spot met het gemak waarmee de mensen die het voor het zeggen hebben onder wijskrachten op wachtgeld sturen. „Dat beleid moet op de helling. Er is beleid nodig dat erop gericht is de mensen aan het werk te houden." De Brabants/Zeeuwse regiomanager van de KVO sprak in dat ver band over afvloeiingsregelingen als een uiterste redmiddel. „Als het allemaal niet meer werkt en niets lukt om iemand aan de slag te hou den, moet je pas gaan nadenken over een nette en sociaal verant woorde manier om mensen te ontslaan." Van onze verslaggever Terneuzen - Het voortbestaan van de Katholieke Onderwijsdag Zeeland staat op de tocht. De tegenvallende belangstelling is voor de organisatie in ieder geval reden zich te buigen over een gewijzigde opzet van het programma. De voorzitter van de stichting Katholieke Onderwijsdag Zee land, A. Martens, kondigde het mogelijke verscheiden van het evenement aan in zijn openings woord van de vijfde Zeeuwse onderwijsdag, die plaatsvond in het gebouw van scholengemeen schap De Rede aan de Axels estraat in Terneuzen. Martens stond gisterochtend met gemengde gevoelens achter het spreekgestoelte. „Enerzijds is er het goede gevoel dat we er na een half jaar hard werken weer in zijn geslaagd een programma te maken. Aan de andere kant is er het slechte gevoel over de te lage inschrijving. Twintig procent minder inschrijvingen ten opzichte van vorige keer. Dat maakt me somber over de toe komst van de onderwijsdag." Voor een van de twee uitgeno digde sprekers, regiomanager F. de Vries van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie, was de noodkreet van Martens even later reden voor een oproep de dag te blijven bezoeken. „Ik hoorde bijna een soort afscheids rede en wil de organisatie steu nen op weg naar een volgend lus trum. Ik ben overtuigd van de waarde van deze dag. Die mag niet verloren gaan." Bij de evalu atie van de vorige editie van de onderwijsdag bezon het stich tingsbestuur zich ook al op de toekomst ervan. Toen maakten de leden de afspraak dat de belangstelling voor de vijfde onderwijsdag bepalend zou zijn voor een volgende. Die blijft, zo bleek gisteren met ruim honderd deelnemers, onder de maat, vin den de organisatoren. Dit ondanks de waardering bij dege nen die de vorige onderwijsda- gen trouw 'bezochten. Van onze verslaggever Hulst - Een veertienjarig meisje uit Hulst heeft het dinsdag aan de stok gehad met een hondsbrutale en agressieve fietsendief. Toen ze uit een winkel aan de Zoetevaart kwam, deed ze haar fiets van het slot. Op hetzelfde moment stapte er een jongen op haar af die een integraalhelm met een getint scherm droeg. Hij gaf het meisje een klap in het gezicht, rukte het rijwiel uit haar handen en fietste er op weg. De waarde van de fiets is zeshonderd gulden. Hulst - Zuivel proeven, kuieren over een erf, kalveren aaien of genieten van fruitbomen. Dat kan zaterdag 11 mei in Zeeland tijdens de Landelijke Fietsdag, als tussen 9.00 en 16.00 uur een aantal land- en tuinbouwbedrijven is open gesteld voor het publiek. In Zeeuws-Vlaanderen doen de agrarische bedrijven van de familie Mangnus-Tieleman aan de Willem Hendrikstraat 12 in Graauw en de familie Scheele aan de Maatstraat 1 in Zaam- slag mee. In Zaamslag gaat het om een puur akkerbouwbe drijf. De schuren kunnen wor den bekeken en ook het uitge breide machinepark. De fami lie Mangnus-Tieleman in Graauw heeft een gemengd bedrijf met akkerbouw en scharrelkippen. Er is te zien hoe verschillende gewassen worden vebouwd. Ook kunnen bezoekers een kijkje nemen in de stal waar de scharrelkippen gehuisvest zijn. Voor informatie over de bijbe horende fietsroutes kunnen belangstellenden het beste con tact opnemen met de VW's in resprectievelijk Hulst en Ter neuzen.

de Stem | 1996 | | pagina 11