Onzekerheid over lot Doedajev Tegenslag voor Amerikaanse diplomatie: Assad geeft niet thuis Radio-activiteit bij Tsjernobyl loopt op Douane in Rotterdam laks' Rust keert weer terug in Paraguay 'A/s ze het me weer vragen zal ik geen moment aarzelen Hoop gaat letterlijk in vlammen op IMENTAAP ind KORT thuiszorg' toer BUITENLAND A5 Tsjetsjeense rebellen ontkennen dood van hun leider, Russische president Boris Jeltsin zwijgt t oedkope reisjes in actie jenenbrand ig één dag buitenland KORT Prodi gaat door met bezuinigen Londen voorziet opheffing uitvoerverbod Golf van geweld in Kosovo Doden bij vuurgevecht in Egypte NAVO denkt niet aan inkrimping IFOR Jeltsin voor het eerst op kop in peilingen Einde aan vijf jaar burgeroorlog poorzitter EP: Haven is aantrekkelijk voor fraudeurs joegdheden CTSV \PRIL 1996 hi I druk bezig metzeiw irtij worden bijgesteld de partij nog void0eDi Het zijn enkele van d»l de partij het antwoord aald geen voorstand^ en functioneren - heeft i geproduceerd, bevat; Dat geldt ook voor hèi ep Jansen', die zich be. iemocratische heroriën ideling. iegroep is dat de Nederl t managementsjarqoiJ uitstralen. De onderzoj tnd kampt met een i oordat bestuurders riie ligszins generaliserend, het nu gaat om raadsle eede Kamer, worden id door persoonlijke stand s blindelings de partijlij! lustratief is het incident ksma. In haar beginner, nlijke mening geven oP] ran de verbaasde journe ?ga onder de arm gend gepraat over gedragsco eacht dan de eigen ma Kaland had over dat ga Jvas zijn smalende bena Tweede Kamer. Het heefl t de persoonlijke visie op-, eerakkoordbelang, waar] Tier liefde worden bedeki het bestuur. |en in de thuiszorg maken I de miljoenenstroom van Ire thuiszorg mag dit jaar I commerciële instellingen S Dat komt, omdat ze on-1 inzetten of omdat ze on- j pen dat de geldkraan van in bij de reguliere instel- leze particuliere bureaus annemer op te treden. Ze 'nkele gevallen maken ze leren onder de vastgestel- eguliere instellingen in de I e aanbiedingen, omdat ze j lebruiken. Dat heeft voor- niging Thuiszorg giste; In protestmanifestatie van fuiszorg'. lg in Rotterdam illegaal ac-1 .sielzoekerscentrum in het jm-rechtse partijen zijn het irgemeester Peper gisteren I de rechts-extremisten.Pe-1 norgen mogen demonstre-1 Jscentrum. Op dezelfde dag I FO een tegendemonstratiej [en alleen in een DB STEM WOENSDAG 24 APRIL 1996 Damascus (rtr/afp) - De Syrische „resident Hafez al-Assad heeft giste ren niet de moeite genomen opnieuw een gesprek aan te gaan met de Ame rikaanse toponderhandelaar Chris topher. pe Amerikaanse minister van Buiten- jan(jse Zaken verliet de Syrische hoofd stad Damascus na enkele uren onver- 1 hchter zake. I Volgens een woordvoerder van de Syri- sc|je regering had Assad de Amerikanen iaten weten geen tijd te hebben, omdat hij de voorkeur gaf aan een ontvangst van de Pakistaanse premier Benazir Bhutto. Assad, die met 40.000 militairen de si tuatie in Libanon controleert, speelt een sleutelrol in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollah. Assads weigering met Christopher te spreken is een tegenslag voor de Ameri kaanse vredesmissie. In een nieuw plan voor een bestand koersen de VS aan op schriftelijke vast legging van de afspraken uit 1993, waarin Israël en Hezbollah beloofden eikaars burgers ongemoeid te laten. Volgens dat nieuwe plan zal Israël zich niet uit de veiligheidszone in het zuiden van Libanon terugtrekken vóór er spra ke is van vredesakkoorden van Israël met Syrië en Libanon. De vredesmissie van Christopher kreeg gisteren meer tegenwind. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Pri makov voegde zich bij de critici van het Amerikaanse solistische optreden. Bij terugkeer uit het Midden-Oosten zei de Russische toponderhandelaar dat de Israëlische troepen zich uit Libanon moeten terugtrekkken, overeenkomstig resolutie 425 van de VN-Veiligheids- raad. De Fransen delen dat standpunt. Israël houdt sinds het einde van de Li banese burgeroorlog in 1982 een strook van Zuid-Libanon bezet als buffer tegen agressie van guerrillastrijders. Na een onderhoud, eerder op de dag met de Israëlische premier Peres in Jeruza lem, was Christopher nog positief over de kans van slagen van zijn pendelmis sie tussen de Syrische en Israëlische hoofdsteden die nu al weer vier dagen duurt. De VN-commissie voor de mensenrech ten nam met overweldigende meerder heid een resolutie aan waarin ze Israël opriep de gevechtshandelingen in Zuid- Libanon en in de Bekaa-vallei te beëin digen. De beschietingen over en weer leverden gisteren, op de dertiende dag van de Is raëlische vergeldingsoperatie, twee Is raëlische gewonden op. Hezbollah vuur de 55 katjoesja-raketten af, meer dan de helft bereikte het noorden van Israël. Aan Libanese zijde vielen drie gewon den. Israël schoot in twaalf uur zeker 1000 raketten af op het zuiden van Liba non. Gevechtsvliegtuigen voerden zeker twaalf aanvalsvluchten uit. is niet van plan zijn initia- ;igen aan banden te leggen, ee de wens van het kabinet, leraars met te grote risico s I rtij WD en een deel van de eel van het initiatief-wets- 1 gisteren bij het debat over I tien aan medische keuringen voorbeeld levensverzekerd-1 sleden van de KLM is de af- «ten via twee zakenmensen Jje wereld. Per reis betaalden een klein deel van de reizen i Sin hun geld echter niet terug. I a van KLM'ers binnengeko- j enkele tonnen. veehouders zullen vrijdag in j Tachtwagens naar Assen rij- ond Varkenshouders (NV v), estbeleid, dinsdag aangekon- tie hun solidariteit betuige ht moeten staan. Ze wordei t een Drents kantoor van n estprotestactie in septemDer NW-voorzitter en varkens-1 ijna twee weken geleden e® nstituut De la Salle in Box» in doordat een van de jeug eelde. Tot die conclusie is onderzoek. Door de bratij wee miljoen gulden.Het Ki" zolder geblust. Daarna is I lijven smeulen. Pas uren 1 ak. Door de brand raakte me isgezondheid heeft de ïog één dag de tijd gegeve erbouwing te komen voo lesmiddelen. Gisteren we le farmacie wec'eroin,ÏL van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Zowel in de Tsjets jeense hoofdstad Grozny als in Moskou heerst grote onze- kerheid over het lot van rebel lenleider Doedajev. Het officiële Russische persbu reau Itar-Tass kwam gistermid- 1 jag met het bericht dat Doedajev i in de nacht van zondag op maan- dag tijdens een raketaanval om het leven zou zijn gekomen. Chozj-Achmed Jarichanov, het voormalige hoofd van de Tsjetsj- eense delegatie die namens Doedajev in 1995 onderhandelin gen voerde met de Russische au toriteiten, verzekerde dat hij het dode lichaam van Doedajev heeft gezien. Doedajev zou zondag in gezel schap van zijn vrouw Alevtina en een groep lijfwachten naar Ge- I chi-Tsjoe zijn gekomen oöi daar via een sateliettelefoon contact te leggen met een bemiddelaar tus sen de Tsjetsjeense rebellen en het Kremlin. Raketaanval Omdat de ontvangst van de tele- i loon in het dorp slecht was begaf Doedajev zich samen met een as- ent naar een open veld om een betere verbinding tot stand te brengen. Kort daarop volgde een raketaanval door Russische vliegtuigen waarbij Doedajev volgens de lezing van Jarichanov j avaar gewond raakte en ter plek ke overleed. Volgens Jarichanov zou er inmid- 4els al een bijeenkomst van Tsjetsjeense veldcommandanten hebben plaatsgevonden en is de rechterhand van Doedajev, Ze- lemchan Jandarbiev, voorlopig als zijn opvolger aangewezen. Lokale Tsjetsjeense autoriteiten tnDoedajev's persoonlijke secre taris, Sajpoedi Chasanov, hebben echter ontkend dat de rebellen leider dood is. Tsjetsjeense verte genwoordigers op het hoofd kwartier van de rebellen in de Turkse hoofdstad Istanboel ver arden dat ze gistermiddag nog telefonisch contact hadden met I hun leider Doedajev. .Geruchten De door Moskou gesteunde Tsjetsjeense regering in Grozny zei geen enkel informatie te heb- i over de dood van Doedajev. Het gonst weliswaar van de ge- ruchten in de'Tsjetsjeense hoofd stad, maar die zijn vooral geba seerd op berichten in de Russi- I sche media. Jeltsin, op weg naar i, onthield zich van elk com- I nentaar op de mogelijke dood zijn aartsrivaal en zei dat hij eerst bevestiging van de berich ten wil afwachten. Dzjoehar Doedajev, de voormali- 6e bevelhebber van de Sovjet [strategische bommenwerpers in I Haltische Staten, maakte in I '991 de droom van veel Tsjetsje- een werkelijkheid door de kleine 'epubliek eenzijdig onafhanke- I 'e verklaren van de Sovjet- Luie en alle Russische militairen 91 autoriteiten het land uit te Wien. Daarop volgde een bloe- Op de dag dat de autoriteiten de voormalige bewoners van het het dorpje Tovsty Lis, in de buurt van de kerncentrale Tsjernobyl in Oekraïne, toestemming gaf hun dorp te bezoeken ging het in vlammen op. Waarmee ook de hoop dat ze ooit naar hun woon plaats kunnen terugkeren, was vervlogen. foto reuter Tovsty Lis (rtr) - Zeker vijf dorpen zijn gisteren in vlammen op gegaan door een bosbrand in de zone rond de Oekraïense kern centrale Tsjernobyl. Door de brand is de radio-activi teit in het gebied, dat tien jaar geleden werd getroffen door de grootste nucleaire ramp in de ge schiedenis, hoog opgelopen. „Er zijn geen berichten over do den, maar het vuur verspreidt zich erg snel," aldus een brand weerman. Uit metingen blijkt dat de radio-activiteit door de vlam men, rook en stof drastisch is toegenomen in de 30-kilometer- zone rond de kerncentrale van Tsjernobyl, Het vuur brak uit op de eerste warme dag van het voorjaar, en net op de dag dat geëvacueerde inwoners van de zone hun jaar lijkse bezoek aan hun dorp mochten brengen. Zo'n 300 voormalige dorpelingen van Tovsty Lis waren naar hun vroegere woonplaats gegaan om hun verlaten appartementen te rug te zien en de grafstenen van hun naasten te verzorgen, toen ze verrast werden door de vlammen. Enkelen werden hysterisch toen ze zagen hoe gebouwen en omrin gende velden en bossen door het vuur werden verzwolgen. Houten huizen waren binnen een kwartier in de as gelegd en zwarte rookkolommen stegen uit het plaatsje op. In allerijl werden de bezoekers in bussen afge voerd. Na de ramp in de centrale van Tsjernobyl op 26 april 1986 zijn honderdduizenden mensen uit hun dorpen en steden in de om geving geëvacueerd. Sindsdien zijn zo'n 800 mensen naar het radio-actieve gebied te ruggekeerd, in weerwil van een verbod door de autoriteiten. Asuncion (afp) - De politieke crisis in het Zuid-Amerikaan se Paraguay lijkt bezworen. De opstandige generaal Lino Ce- sar Oviedo heeft beloof op te stappen als bevelhebber van de landmacht in ruil voor het mi nisterschap van Defensie. De Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) maakte de stap van Oviedo gisteravond in Was hington bekend. Mocht de generaal van zijn be lofte terugkomen, dan komt de OAS in spoedzitting bijeen om zich te beraden over de moge lijkheden om de democratie in Paraguay te garanderen. De 53-jarige Oviedo besloot tot verzet na een presidentieel bevel om onmiddellijk met vervroegd pensioen te gaan, Hij dreigde met beschietingen. In verband met de dreigementen verliet de Paraguayaanse presi dent Juan Carlos Wasmosy in de nacht van maandag op dinsdag zijn paleis in Asuncion. Het staatshoofd bezocht enkele uren de Amerikaanse ambassade en bracht de nacht door in een ka zerne van de marine, maar hij verscheen gistermiddag weer op zijn werkplek. In een korte toe spraak tot honderden personen die zich voor het paleis hadden verzameld, verklaarde een ver zoeningsgezinde president dat alles zal worden geregeld 'zon der overwinnaar noch verliezer'. Wasmosy werd in 1993 het eerste democratisch gekozen staats hoofd van het land na de dicta tuur van Alfredo Stroessner, die van 1954 tot 1989 aan de macht was. De rebellie van Oviedo ver oorzaakte de zwaarste politieke crisis sinds het herstel van de de mocratie in 1989. Het conflict tussen Wasmosy en Oviedo, die volgens waarnemers zelf het presidentschap na streeft, speelt al maanden. Rome - De Italiaanse kandidaat premier Prodi (foto) zal de bezuini- gingspolitiek van aftredend premier Dini voortzetten om zo het land vol ledig in .Europa mee te laten draaien. „Desnoods passeren wij voor dit economische programma de communisten en zoeken wij daar voor steun bij 'de Lega Nord. Die steunde immers net zoals wij Dini bij zijn sanering van de overheidsfi nanciën," aldus Prodi. Zijn centrum-linkse Olijfboomcoa litie, die zondag de parlementsver kiezingen won, heeft in de Kamer de steun van 35 marxistische afgevaar digden nodig. Hun leider Bertinotti heeft verklaard een regering-Prodi te zullen steunen, maar hij wijst de bezuinigingsmaatregelen van de re gering van de hand. Brussel - De Britse minister van Landbouw Douglas Hogg is vol vertrouwen dat de Europese Unie het exportverbod voor Brits rundvlees binnenkort versoepelt. Hij zei dat gisteren in Brussel na een gesprek met EU-landbouwcommissaris Fischler. De Britse minister was naar Brussel gekomen om Fischler uit te leggen welke maatregelen Groot-Brittannië inmiddels heeft geno men om de gekkekoeienziekte BSE uit te bannen. De EU acht een massale vernietiging van verdacht Brits vee noodzakelijk. De Brit se regering wil zich beperken tot het afslachten van enkele tien duizenden runderen. Volgende week komen de EU-landbouwmi- nisters in Luxemburg bijeen om over de gekkekoeien-affaire te praten. Volgens Hogg zullen ze dan 'waarschijnlijk tot een versoe peling van het exportverbod besluiten'. Belgrado - De moord op een etnisch Albanese student in de door Servië overheerste provincie Kosovo heeft een golf van gewapende aanvallen op de Servische politie en burgers ontketend. Er vielen tot gisteravond vijf doden en vier gewonden. Onbekenden namen patrouillewagens en politieposten onder vuur en beschoten een uitsluitend door Serviërs bezocht café in de plaats Decani. De Servische staatsradio in Belgrado sprak van aanvallen door 'Albanese separatisten'. De bevolking van Kosovo bestaat voor 90 procent uit etnische Al banezen. Servië hief in 1989 de autonomie van het gebied op en re geert er sindsdien op grond van uitzonderingswetten. Het heeft het aantal politiemannen en militairen sterk uitgebreid. Cairo - Bij een schietpartij tussen de politie en fundamentalisti sche terroristen zijn gisteren in Zuid-Egypte zeven doden geval len. Een van de slachtoffers is een generaal van de politie. De ter roristen worden verdacht van betrokkenheid bij de bloedige aan slag op een hotel in Cairo, waar vorige week achttien Griekse toe risten werden vermoord. Brussel - Vóór medio september zal de internationale troepen macht in Bosnië (IFOR) niet worden ingekrompen. De chefs van staven van de NAVO-lidstaten hebben dat gisteren besloten. De IFOR-troepen moeten tot de laatste dag van hun missie, die tot december duurt, inzetbaar zijn, aldus de Amerikaanse stafchef Shalikashvili. De troepen moeten zich nu concentreren op de on dersteuning van de wederopbouw van Bosnië en de veiligheid en het vrije verkeer van de burgerbevolking garanderen. De bevelhebber van de IFOR-troepen, de Amerikaanse admiraal Leighton Smith, kondigde vorige week een 'verlichting' van de troepenmacht voor de zomer aan. Dat zou echter slecht uitkomen wanneer er verkiezingen worden gehouden, omdat dan de IFOR massaal en zichtbaar aanwezig moet zijn zodat de kiezers veilig naar de stembus kunnen gaan. De troepenmacht blijft op de sterk te van 60.000 man. Moskou - De zittende president Boris Jeltsin heeft een voorsprong genomen op zijn belangrijkste rivaal Gennadi Zioeganov in de ra ce om het Russische presidentschap. Volgens een opiniepeiling van het blad Moscow Times en de Amerikaanse televisiezender CNN ligt Jeltsin met 20,7 procent van de stemmen bijna 1 procent voor op de communistische kandidaat. Jeltsins aanhang zou volgens de peiling in de afgelopen maand met ongeveer 6 procent zijn gestegen. Hoewel peilingen in Rusland vaak onbetrouwbaar zijn gebleken, geven ook andere onderzoeken een groeiende steun voor Jeltsin te zien. Yamoussoukro - De regering van Sierra Leone heeft met de gewa pende opstandelingen in dat land een bestand gesloten waarmee een einde lijkt te zijn gekomen aan de vijf jaar durende burgeroor log. Het bestand is het resultaat van onderhandelingen tussen de nieuw gekozen president Ahmad Tejan Kebbah en rebellenleider Foday Sankoh in de hoofdstad van Ivoorkust, Yamoussoukro. De oorlog in het West-Afrikaanse land kostte ruim 10.000 mensen het leven. De helft van de vier miljoen Sierraleoners is op de vlucht geslagen. Bijna 400.000 van hen zijn naar buurlanden uitgeweken. De economie, voornamelijk gebaseerd op de winning van diaman ten en mineralen, is volledig ontwricht. del le farmacie wederom verzekerd voelt van void choten van Sociale Zak®-, sociale zekerheid op ho wil hij echter de beyoeg iale Verzekeringen (Li=„a. het ministerie van Socia^ jsorganisaties voorat w ,?hejd trleggen. Ook de mogf^ naar ontwikkelingenin i(je- arnaast moet het college an het ministerie. Kamer geschreven dissel (anp) - Voorzitter ^aus Hansch van het Euro- re Parlement vindt de "Uanecontrole in de Rotter- arttse haven onder de maat. rJJ- lakse douanecontrole op de tal u en exP°rt van goederen ia». haven van Rotterdam S'^iijk voor fraudeurs," as Hansch gisteren in Brussel. m!(S tijdens een tweedaagse Xrentie in Brussel over de be- van fraude in de Euro- M ü'6' ■®nsc'1 bestempelt ïisrl j georganiseerde a^s een serieuze bedrei- I bar Europese Unie en teM h.staten. „De georgani- teln m'S(^aad beeft zich al lang en gerealiseerd dat fraude j 'betten, suiker, melkpoe- I lucratiever is en IWnn)r.ir's'C0's met zacb mee- I dan heroïnesmokkel." Een commissie van het Europees Parlement onderzoekt momen teel in hoeverre de Rotterdamse haven een rol speelt bij de smok kel van onder meer sigaretten naar Zuid-Europese landen. Daarbij zouden jaarlijks voor ve le honderden miljoenen guldens aan btw en accijnzen worden ontdoken. Hansch: „Met elk lading sigaret ten verdwijnt ongeveer een mil joen ecu aan douaneheffingen en belasting. Geld waar de unie en de lidstaten recht op hebben." Volgens Hansch moet de Europe se Unie snel maatregelen nemen tegen grootschalige fraude. Zo zou de Europese wetgeving aan zienlijk eenvoudiger moeten wor den. „Hoe ingewikkelder en tal rijker de regels, hoe meer mazen in de wet te vinden zijn." De parlementsvoorzitter pleit verder voor een gemeenschappe lijke strafmaat om fraude te be strijden. Momenteel kan iemand in de ene lidstaat worden gestraft voor fraude, terwijl hetzelfde vergrijp in de andere lidstaat niet tot vervolging leidt. Hansch acht meer justitiële sa menwerking tussen de EU-lan- den en de Europese Commissie noodzakelijk. „Het kan niet zo zijn dat douanediensten in Grie kenland, Italië of Duitsland ver zoeken om informatie van colle ga's uit andere lidstaten maan den of zelfs jaren negeren." Daarnaast stelt Hansch dat de Europese Unie meer moeite moet doen om geld terug te vorderen wanneer een fraudegeval is ont dekt. „Dit is een schandaal bin nen een schandaal. Waar we suc ces boeken bij het opsporen van fraude, verzaken we in vier van de vijf gevallen het illegaal ver kregen geld terug te vorderen." Door Willy Werkman Gaza - Ze heeft nog steeds die felle blik in haar ogen. Nog steeds die stem, vol overtuiging voor 'de revolu tie', de gewapende strijd voor de be vrijding van haar volk. Laila Khaled, toen het beeldschone sym bool van de Palestijnse terreur en nu een 52-jarige gezette vrouw. „Spijt?" roept ze, boos om de vraag. Spijt over die dag in september 1970, waarop ze op het punt had gestaan een Israëlisch El Al-vliegtuig te kapen, dat vanuit Am sterdam was opgestegen op weg naar New York. „Geen moment! Ik ben er nog steeds trots op. Ik ben een freedom figh ter. En als ze me vragen zoiets weer te doen, zal ik geen moment aarzelen". Ze is nu in Gaza. Aanwezig bij de bijeen komst van de Palestijnse Nationale Raad, de PNC, nadat Israël haar speciaal voor dit doel toestemming had gegeven vanuit Jordanië naar Arafat's zelfbestuurgebied te reizen. Maar ook al is ze nu daar, omringd door haar talrijke bewonderaars, meestemmen zal ze niet, vertelt ze ons vastbesloten. Zeker niet voor de opheffing van het be faamde Palestijnse Handvest, waarin nog steeds staat, dat 'Palestina moet worden gezuiverd van de Zionistische aanwezig heid'. „Onze gewapende strijd moet doorgaan," zegt ze. „Ik ben bereid met de joden sa men te leven. Niet met de staat Israël". Ze werd in 1944 in Haifa geboren. Tijdens de eerste Israëlisch-Arabische oorlog vluchtte ze met haar ouders en haar acht broers en zusters naar Libanon, waar ze opgroeide in een vluchtelingenkamp bij Tyre. Later studeerde ze aan de Ameri- Laila Khaled foto reuter kaanse universiteit in Beirut, om vandaar uit als lerares Engels naar Kuweit te rei zen. Vrij kort na de Zesdaagse Oorlog, toen opnieuw honderdduizenden Palestijnen voor de Israëli's vluchtten, besloot ze zich aan te sluiten bij de PFLP, het radicale Palestijnse Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Scherp van geest en boordevol motivatie voor de Palestijnse revolutie liet ze zich na een maandenlange training graag aan wijzen voor haar eerste missie. Op 29 augustus 1969 kaapte ze een vlieg tuig van de TWA, dat na een tussenlan ding in Rome, op weg was van New York naar Tel Aviv. Laila Khaled droeg de pi loot op naar het Israëlische vliegveld - toen nog Lod - te vliegen. Maar Israël gaf het gekaapte Amerikaan se toestel geen toestemming tot landen en zeven minuten lang vloog Laila Khaled, samen met haar honderden doodsbange medepassagiers, boven Israël. „Ik had tranen in mijn ogen, toen ik mijn geboortestad zag," vertelt ze, nu bijna 30 jaar later. „Uiteindelijk landden we in Damascus." Niet meer dan 23 jaar was ze toen. Een terroriste voor Israël. Een held, op slag, voor haar eigen volk, die zich trots in haar uniform en met haar Kalatschni- koffgeweer liet fotograferen. „Toen," klinkt nu haar door sigaretten aangetaste stem, „wilden wij alleen maar de aandacht van de wereld trekken. We wilden onze rechten opeisen. Vertellen, dat we een volk zijn, niet alleen vluchte lingen, die in tenten moesten leven, om dat de Israëli's ons uit ons land verdreven hadden." En voor dat doel ging ze door. Op 6 september 1970 stapte ze, samen met Patrick Orguello uit Nicaragua, op Schiphol aan boord van het Israëlische vliegtuig, dat van Tel Aviv op weg was naar New York. In het bezit van een Hon- durees paspoort en met een rode pruik op had ze niet de aandacht getrokken, zelfs niet van de Israëlische veiligheidsagenten aan boord. Maar het elegant geklede meisje verraste. Enkele minuten, nadat het toestel was opgestegen, rende ze met een handgraL naat in haar hand naar de cockpit. „Niet bewegen," schreeuwde ze, samen met haar mede-kaper. „Anders blazen we dit toestel op." Enkele spannende minuten gingen voor bij. Totdat Patrick Orguello dodelijk ge wond op de grond lag en Laila Khaled met een paar gebroken ribben en een ge broken neus was overmand. „Ik zie het nog voor me," vertelt de hel- din/terroriste. Een van de veiligheidsa genten zette zijn been boven op Patrick en loste een paar schoten af op zijn rug. Een andere sloeg een fles op zijn hoofd kapot. Nadat het toestel op het vliegveld van Londen geland was, stierf mijn ka meraad op weg naar het ziekenhuis. Ik wist, dat ook ik gedood had kunnen wor den. Maar ik was bereid voor onze zaak te sterven." Ze werd in hechtenis genomen, maar niet voor lang. Toen een paar dagen later een van Laila's vrienden een Engels vliegtuig naar Damascus had gekaapt werd zij, in ruil voor de passagiers van dit toestel, op vrije voeten gesteld. Wereldberoemd intussen reisde ze naar Moskou af om daar, op kosten van de re volutie, de leer van Lenin te bestuderen. „Ik had een historische missie vol bracht," zegt de ex-kaapster voldaan. „En ik ben er trots op". Ze is nu voor het eerst, sinds ze in 1948 met haar ouders uit Haifa vluchtte, terug in Palestina. Heel gelukkig, maar ook heel droevig, zegt ze, „omdat vijf miljoen Palestijnen nog steeds buiten het vader land leven." Ook haar echtgenoot Wadi Hadad en haar twee zoontjes, 14-jarige Badr en 11- jarige Bashir, die niet met haar mee mochten komen. „We moeten ons geliefde Palestina terug winnen," belooft ze. „Niet zoals Arafat het doet. Die geeft alleen maar toe aan de Israëlische dictaten. Maar met met onze, als het nodig is, gewapende strijd." li

de Stem | 1996 | | pagina 5