Lintjesregen zet kwaad bloed 'WAO verstierf aansprakelijkheid' Onzel Gemeenten verwaarlozen dienstverlening Bisschop Muskens spreekt Acht Mei manifestatie toe D66 doktert aan nieuw program Tegenslag Douane i: Burgemeesters in Baronie van Breda: voordrachten zijn onjuist beoordeeld Heksenprotest tegen proefdierenleed DE STEM BINNENLAND pE STEM DESTEM COMMENTAAR Zelfonderzoek Kamer draagt idee Van Mierlo ten grave Grootschalige fraude met mest BINNENLAND KORT 'Misbruik van miljoenen in thuiszorg' Extreem-rechts op illegale toer D66 negeert wens kabinet KLM-ers opgelicht met goedkope reisjes Veehouders komen weer in actie Kind veroorzaakte miljoenenbrand Borst geeft farmacie nog één dag Linschoten beperkt bevoegdheden CTSV Tsjetsjeense rebe Voorzitter EP: Hai WOENSDAG 24 APRIL 1996 jl\J Utrecht (anp) - Ruim de helft van de gemeenten bekommert zich niet om zijn dienstverle ning aan burgers en bedrijven. Dat blijkt uit een eigen onder zoek van het Amsterdamse management-adviesbureau Van Nimwegen en Partners. Het onderzoek werd gehouden onder veertig willekeurige ge- meenten, in grootte variërend van 10.000 tot meer dan 250.000 inwoners. De lokale overheden onderschat ten volgens directeur F. van Nim wegen het belang van de dienst verlening. „De relatie van men sen met de overheid begint vaak op het gemeentehuis. Als mensen een slechte ervaring opdoen met ambtenaren, is de kans groter dat de burger afhaakt. En dat is slecht voor de politiek, terwijl politici de burgers juist meer wil len betrekken bij het beleid." Opmerkelijk is volgens de onder zoekers dat 90 procent van de ge meenten zegt de dienstverlening te willen verbeteren, maar dat slechts een kwart dat ook werke lijk probeert. Zo hebben de mees te gemeenten geen normen opge steld voor de beantwoording van telefoontjes en voor wachttijden aan de balie. „Als hiervoor geen regels zijn, kan niemand controleren of het goed verloopt. Gemeenten zou den burgers en bedrijven meer als klanten moeten zien," zegt Van Nimwegen. Een voorbeeld is volgens hem een gemeentelijke dienst waar 500 ambtenaren werken. „Daar bleek dat tientallen van hun produkten direct gericht zijn op burgers en bedrijven. Zeker 70 procent van de ambtenaren was hiermee be zig. Toch was er geen enkel beleid om met klanten om te gaan." Het onderzoeksrapport wordt woensdag in de Jaarbeurs in Utrecht aangeboden aan loco burgemeester S. van Oogen van Almere, een van de onderzochte gemeenten die er redelijk goed vanaf kwamen. Van onze verslaggevers Oosterhout - De Tweede Kamer moet maar eens uitzoe ken waarom er zoveel fout is gegaan bij de voorbereiding van de lintjesregen van komende vrijdag. Diverse Bra bantse burgemeesters voelen zich gepasseerd door het Kapittel voor de Civiele Orden. Ze vinden, dat hun voor drachten voor koninklijke onderscheidingen niet goed zijn beoordeeld. Gisteren heeft burgemeester H. Hellegers van Dussen namens de burgemeesterskring Baronie van Breda contact opgenomen met de PvdA-Tweede Kamerleden D. de Cloe en A. Apostolou om te wij zen op de problemen, die zijn ge rezen bij de toekenning van de koninklijke onderscheidingen door het Kapittel. Intussen heb ben de Kamerleden minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken al om opheldering gevraagd. „In een groot aantal gemeentes doen zich problemen voor met betrekking tot het ongemotiveerd weigeren van een onderscheiding in het finale stadium, het ontbre ken van overleg over afwijkin gen, het niet kunnen verkrijgen van duidelijkheid in een eerder stadium en over de late toezen ding van de uitslag en de versier selen (nota bene nog geen week voor de uitreiking)," schrijft Hel legers in zijn brief namens de Ba- roniese burgemeesters in de hoop dat er Kamervragen gesteld gaan worden over de affaire. Aanpak Volgens de burgemeesters en ge meentes in de Baronie is niets mis met de nieuwe criteria waaraan potentiële lintjeskandidaten voortaan moeten voldoen, maar over de aanpak valt des te meer te klagen. „Op papier lijkt de nieuwe rege ling in elk geval beter," zegt de Oosterhoutse kabinetchef W. Wolters op de strubbelingen in het nieuwe Tintjesregen-regime'. „Democratischer en beter afge stemd op maatschappelijke ver diensten, die mensen daadwerke lijk hebben. De automatismen van de dienstjaren zijn eruit." Wolters heeft niettemin de in druk dat het 'Kapittel voor de Nederlandse Orden' nog moet in draaien. „Het Kapittel is duide lijk niet toegekomen aan de be oordeling van een groot aantal aanvragen. De burgemeesters zouden hun aanvragen te laat hebben ingediend? De burge meester van Oosterhout in elk ge val niet. Die was er op tijd bij." Zijn de aanvragen conform de nieuwe criteria gehonoreerd? Wolters formuleert bedachtzaam: „Een lijn van logica hebben we er niet in kunnen ontdekken. Maar iedereen probeert natuurlijk op nieuw grenzen te verkennen. Misschien dat het na één jaartje proefdraaien de volgende keer zonder problemen gaat. Kwalijk Burgemeester A. Aarts van Gilze en Rijen hoopt ook dat het in de toekomst beter gaat. „Want nu levert het alleen maar problemen op en dat is vooral naar indivi duen toe erg lastig," aldus Aarts. Volgens de burgemeester is het 'uiterst vervelend' dat de verant woordelijkheid voor de voor drachten blijkbaar toch niet bij de burgemeesters ligt. „De burgemeesters zouden de centrale figuren moeten zijn bij de voordrachten, maar daar heb ik tot nu toe nog niets van ge merkt," zegt Aarts. „Het lijkt wel alsof iedereen zich er mee be moeit. De burgemeester doet de voordracht, de Commissaris van de Koningin controleert het alle maal nog een keer en dan gaat Binnenlandse Zaken ook nog eens controleren. Dat vind ik erg kwalijk," aldus de burgemeester van Gilze en Rijen. Verbaasd PvdA'er Apostolou is nogal ver baasd over de gang van zaken. „We hébben nog nooit iets over problemen bij het Kapittel ge hoord!" Het is volgens hem een 'zeer ernstige' zaak als het Kapit tel inderdaad de schuldige blijkt te zijn van de vertraging. „Het kapittel heeft de mensen in dienst om de aanvragen aan te kunnen. Het kan niet zo zijn dat mensen gedupeerd worden door tijdge brek." Als dit wel het geval is, moet het Kapittel volgens hem liefst nog voor Koninginnedag de aanvra gen van de burgemeesters hono reren. „Ze hebben nog een paar dagen de tijd." Wat het antwoord van minister Dijkstal op zijn vragen betreft is Apostolou beduidend minder op timistisch. „Dat duur zeker nog een week of drie." Luid gillend protesteert deze heks vanaf de brandstapel tegen dierproeven. Met deze actie symboli seerde de Stichting voor Afschaffing van Dierproeven gisteren het dierenleed. Het is deze week Wereldproef dierendag. foto anp Utrecht (anp) - Bisschop Muskens van Breda zal namens de bisschoppenconferentie de komende manifestatie van de Acht Mei Beweging toespreken. Dit heeft een woordvoerder van het RK-Kerkgenootschap gisteren bekendgemaakt. Het bestuur van de koepelorgani- van het AMB-bestuur die zij satie van ruim honderd vernieu- afwezen, wingsgezinde rk-organisaties gaat met vertrouwen in op het verzoek van de bisschoppen, dat één van hen bij de opening van de manifestatie het woord zal voe ren. Dit blijkt uit de brief van het Acht Mei-bestuur aan de bis schoppenconferentie. Muskens zal daarbij een toelich ting geven op de draagwijdte van de aanwezigheid van bisschop pen op de manifestatie. Verder zal hij uiteenzetten wat de bis schoppenconferentie verwacht van een dialoog tussen leden van de zelfde kerkgemeenschap. Behalve Muskens zal ook bis schop Möller van Groningen de manifestatie op Hemelvaartsdag (16 mei) in Den Bosch bijwonen. Hij neemt deel aan een program maonderdeel over medische ethiek. In een eerder stadium hebben bisschop Wiertz van Roermond en hulpbisschop De Kok (beiden verhinderd) een uitnodiging niet aangenomen. Vanaf het begin van de Acht Mei Beweging, voortgekomen uit een demonstratieve bijeenkomst te gen het bezoek van paus Johan nes Paulus II aan Nederland in 1985, hebben de bisschoppen ge weigerd de manifestatie bij te wonen. Zij vreesden dat hun aan wezigheid zou worden uitgelegd als instemming met standpunten Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 zet de eerste stappen in de richting van een nieuw verkiezingspro gramma. Een groepje partij kopstukken - procureur-ge neraal Docters van Leeu wen, KPN-baas Dik, hoogle raar Entzinger en oud-ka merlid Groenman - gaat een 'werkprogramma' opstellen. Dat staat te lezen in een 'start document' met als titel 'Voor de verandering', dat naar alle D66- leden zal worden gestuurd. In het document staat een groot aantal vragen, waarop de D66- top tegen het einde van het jaar antwoord hoopt te hebben. Het gaat D66 om de speurtocht naar nieuwe 'denkrichtingen'. Aan het eind van dit jaar zal ook duidelijk worden - zo sprak de D66-top af - hoe de procedu re eruit zal zien die moet leiden tot een nieuwe lijsttrekker. Of Van Mierlo opnieuw beschik baar zal zijn en wie zijn even tuele opvolger zal worden, zal pas veel later bekend worden, zo is de planning. Het startdo cument richt zich voornamelijk op algemene vraagstukken, zo als bestuur, milieu en zorg. Aan de hand van projecten pro beert D66 de opvattingen van zijn achterban in kaart te bren gen. „We zoeken naar radicale ziens wijzen. Omdat die het denken bevorderen en kunnen leiden tot verandering," aldus het startdocument. Door Jan van de Ven Prinsenbeek - De WAO vers- tiert aansprakelijkheid. Na dat een slachtoffer de WAO is uitgezwiept, grijpt hij overal naast omdat aansprakelijk heid is afgekocht. Slachtoffers van het verkeer komen daar mee op zwart zaad te zitten. Een reden om daar iets aan te doen, vindt J. Rasenberg van het gelijknamige schaderegelingsbu reau in Prinsenbeek. De Vereni ging Verkeersslachtoffers over weegt een gang naar de rechter. Een praktijkgeval. Rasenberg heeft een klant, die al tien jaar WAO ontvangt na een verkeer songeluk, waarbij hij blijvend ernstig letsel opliep. Vijftig pro cent WAO. De rest vulde de ver zekering van de veroorzaker van het ongeval aan. „Zoiets wordt gekapitaliseerd," legt Rasenberg uit. Wie nog tien jaar moet wer ken, krijgt de helft van tien jaar salaris, niet gehaalde promotie en bijkomende zaken in één groot bedrag uitgekeerd. Verzekeringmaatschappijen had den de gewoonte om aan hun uit kering voorwaarden te verbin den. Rasenberg: „Wie aan het be drag overhield, mocht het hou den". Wie eraan tekort kwam, moest niet zeuren, want de som werd gezien als een afkoopsom. „In de oude situatie niets aan de hand," aldus Rasenberg. Wie in de WAO verzeilde, bleef daar tot zijn pensionering in. Maar de tij den veranderden. WAO-genieters kunnen worden afgeschat tot nul, omdat zij geschikt zijn of worden bevonden om te gaan werken. Onverschillig welk werk. Praktijkgeval Het praktijkgeval van Rasenberg kwam van 50 procent WAO op 0 procent. Theoretisch moest hij van de afkoopsom verder leven. „Gelukkig had de man werk. Hij heeft een aanvulling op de af koopsom." De klant van Rasen berg komt niets tekort en voelt er ook niets voor een proefproces te beginnen over het openbreken van afkoopregelingen als af- schatters van de WAO wat al te rigoureus te werk gaan. Rasenberg: „Aansprakelijkheid blijft. Er is een slachtoffer en een veroorzaker." De veroorzaker moet schade herstellen of vergoe den. Daar is nooit discussie over geweest. „We maken nu echter een omslag mee. Ons sociale stel sel brokkelt af. Op gemeen schapsgeld mag niet onder elke omstandigheid meer een beroep worden gedaan. De aansprake lijkheid komt weer te liggen waar hij thuis hoort." Een slachtoffer duikt niet meer de WAO in om uit de gemeen- schaps ruif te eten. Nee, hij ziet zijn schade maar op de veroorza ker te verhalen. Er ligt een pro bleem, als het slachtoffer met een afkoopsom akkoord is gegaan. Rasenberg: „Er gaan stemmen op om afkoopovereenkomsten via de rechter te laten openbreken." Met name de Vereniging Ver keersslachtoffers zoekt slachtof fers, die proefprocessen willen beginnen. Een zaak van lange adem en veel geld, vindt Rasenberg. Zijn klant heeft er geen zin in om een ton en veel tijd in een proefproces te in vesteren, omdat hij niets tekort komt. Volgens Rasenberg zal het niet meevallen een juridisch houvast te vinden om zo'n proces tegen een machtig lichaam als verzeke ringsmaatschappijen (met dozen vol juristen om hun belangen te behartigen) te beginnen. Van dwang, dwaling en bedrog is im mers geen sprake, omdat afkoop overeenkomsten jarenlang ge meengoed zijn geweest. Knoop Redelijkheid en veranderde om standigheden een handvat? Rede lijkheid, omdat aansprakelijk heid immers blijft bestaan en veranderde omstandigheden, om dat aan een WAO-uitkering een einde is gemaakt. Mr. A. Bloem bergen, raadsheer in buitengewo ne dienst bij de Hoge Raad, ge looft daar -aldus een citaat van het ANP- niet in. 'Het gaat niet om omstandighe den die partijen niet in hun over eenkomst hebben verdisconteerd. Als partijen een bedrag ineens POLITIEKE PARTIJEN zijn de laatste tijd druk bezig met zeil j derzoek. Moet de ideologie van de partij worden I Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren het idee van mi nister Van Mierlo om een snel le VN-brigade op te richten, ten grave gedragen. De ge dachte, die Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) anderhalf jaar geleden lanceerde, krijgt internationaal weinig steun. D66-Kamerlid Hoekema, een partijgenoot van Van Mierlo, noemde het 'geen schande' dat het Nederlandse voorstel, dat la ter werd gecombineerd met een Canadees idee, het internationaal niet heeft gehaald. „We moeten het onderwerp nu even laten rus ten, maar het niet geheel terzijde leggen," aldus Hoekema. Toen Van Mierlo het voorstel an derhalf jaar geleden deed op een bijeenkomst van de VN in New York, waren er boze reacties in de Tweede Kamer. De minister had zijn voorstel eerst met de Kamer moeten bespreken, vond vooral de WD. Deze fractie constateer de gisteren bij monde van Ka merlid Hessing, dat het idee is 'afgebladderd'. Inmiddels zijn er bij de VN-lid- staten volop ideeën en suggesties over snelle interventiemachten. Die moeten voorkomen dat een conflict tussen landen of binnen een land al uit de hand loopt, voordat de VN eraan te pas is ge komen. De 'rapid reaction force' die vorig jaar in Bosnië optrad, nadat de Serviërs de moslim-en clave Srebrenica hadden ingeno men, is er een voorbeeld van. De WD vindt dat alle 'proefbal lonnen' moeten worden 'geëlimi neerd' en dat de VN zich moet concentreren op alleen de snelle reactiemacht, de UNSAS. Het Nederlandse idee, om een troe penmacht constant paraat te hebben, wil de WD vergeten. Hessing zei dat hij problemen heeft met het feit, dat dit soort snelle machten zich onttrekt aan de nationale parlementen. Den Haag (anp) - Zo'n 300 loonwerkers en handelaren maken zich schuldig aan de il legale lozing van drijfmest. Daarbij verdwijnt jaarlijks circa een miljoen kilo vervui lend fosfaat in het milieu. Dat heeft J. Hambeukers, woord voerder van de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw gisteren gezegd. De Vereniging van Mestdistribu- teurs ontkent de beschuldiging. Volgens Hambeukers zouden loonwerkers regelmatig met op zet meer uitrijden dan wettelijk toegestaan. Ook zouden handel aren frauderen door de mest op papier naar België te exporteren, maar in de praktijk gewoon in Nederland te laten uitrijden. overeenkomen, verdisconteren zij juist wel goede en kwade kansen van toekomstige ontwikkelin gen'. Een knoop, die alleen door de Hoge Raad is door te hakken. Velen wachten op een antwoord. Rasenberg: „In de regio Breda zijn ongeveer tien mensen met blijvend letsel na een ongeluk. Jaarlijks komen er in Nederland 13.000 bij. Volgens de overheid zijn er de laatste jaren 55.000 met zeer ernstig letsel geregistreerd. Verzekeringsmaatschappijen schatten het werkelijke aantal van de laatste jaren op 100.000". Die grote groep -voor een belang rijk deel in tijd van de baas ver ongelukt- heeft baat bij een inko men tot het 65-ste jaar. „De geld stromen verschuiven; van over heid naar verzekeringen." En Rasenberg ziet slachtoffers van het verkeer opnieuw slachtoffer worden: van de verschuivende geldstromen. De automobilist merkt het aan zijn verzekeringspremie. Die is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan. Het geld moet tenslotte ergens vandaan komen. wat is de lijn naar de toekomst en staat de partij nog voldn 1 de met beide benen in de samenleving? Het zijn enkeleva J vele vragen, waarop prominenten uit de partij het antwo trachten te vinden. Zelfs de VVD - bepaald geen voorstaïï van diepzinnige filosofieën over het eigen functioneren-h!! een zelfonderzoekscommissie ingesteld. De rapportages die vervolgens worden geproduceerd b ten zelden opzienbarende uitkomsten. Dat geldt ook v'oorhi manifest dat is opgesteld door de 'Groep Jansen', die J zig heeft gehouden met een christendemocratische herorii tatie op bestuur en gemeentelijke herindeling. De voornaamste conclusie van de studiegroep is dat de Ne J landse volksvertegenwoordiger zijn management^»] moet afleggen en weer gezag moet uitstralen. De onderzij kers zijn ervan overtuigd dat Nederland kampt met een e zagscrisis in het openbaar bestuur, doordat bestuurders gl meer durven kiezen. Er zit wel grond van waarheid in de enigszins generaliserend stelling. Volksvertegenwoordigers, of het nu gaat om raadslel den, statenleden of leden van de Tweede Kamer, worde J hun functioneren niet vaak gehinderd door persoonlijkestand, punten of principes. Zij volgen dikwijls blindelings de partif Buitenbeentjes zijn er nauwelijks. Illustratief is het incidej met het jeugdige PvdA-Kamerlid Dijksma. In haar beginne] senthousiasme wilde zij een persoonlijke mening geven o een bepaalde kwestie. Voor de ogen van de verbaasde jourr» listen werd zij door een oudere collega onder de armoe men, waarna zij razendsnel werd bijgepraat over gedrags des en de pikorde in de partij. Partijdiscipline wordt belangrijker geacht dan de eigen g, ning. De voormalige CDA-senator Ad Kaland had over dat® drag zijn eigen mening. 'Stemvee' was zijn smalende taa ming voor zijn collega-politici in de Tweede Kamer. Het hee niet veel geholpen. Nog te vaak wordt de persoonlijke visieoc geofferd ten faveure van partij of regeerakkoordbelang, waarf door bepaalde zaken met de mantel der liefde worden bedelt Dat is dodelijk voor de kwaliteit van het bestuur. mmm Nijmegen - Enkele particuliere netwerken in de thuiszorg maken|| oneigenlijk gebruik dan wel misbruik van de miljoenenstroom vi het ministerie van VWS. De particuliere thuiszorg mag dit ja: 12,5 miljoen gulden besteden, maar veel commerciële insteUhpi krijgen het toebedeelde budget niet op. Dat komt, omdat ze on-l voldoende mensen en middelen kunnen inzetten of omdat ze a-1 voldoende werk hebben. Om te voorkomen dat de geldkraan »an| VWS dicht gaat, kopen ze op papier zorg in bij de reguliere instel-1 lingen voor thuiszorg en gezinszorg. Deze particuliere 1 lossen hun probleem op door als onderaannemer op te treden. Zei besteden tegen betaling werk uit. In enkele gevallen maken zt| zelfs winst door de taken uit te laten voeren on de de tarieven voor de thuiszorg. Tal van reguliere instellingen indtl thuiszorg en gezinszorg gaan in op deze aanbiedingen, omdat zei een aanvulling op het budget kunnen gebruiken. Dat heeft voorT zitter Tjassing van de Landelijke Vereniging Thuiszorg gistenj in Nijmegen bekend gemaakt tijdens een protestmanifestatie ït NU'91 tegen het 'afbraakbeleid in de thuiszorg'. Rotterdam - CP'86 en CD gaan zaterdag in Rotterdam illegaalael tie voeren tegen de komst van een asielzoekerscentrum in Ml voormalige Zuiderparkhotel. De extreem-rechtse partijen zijnhet] niet eens met de voorwaarden, die burgemeester Peper gistererl stelde aan een legale demonstratie van de rechts-extremisten.PeT per besloot dat CD en CP'86 zaterdagmorgen mogen demon.®! ren tegen de komst van het asielzoekerscentrum. Op dezelfde dagl mag de antifascistische groepering SAFO een tegendemonstratiej houden. De beide demonstraties mogen alleen in een i gebied plaatshebben. Den Haag - D66-Kamerlid Van Boxtel is niet van plan zijninitia-| tief-wetsvoorstel om medische keuringen aan banden 1 deels uit te stellen. Hij negeert daarmee de wens van hel Dat wil voorkomen dat levensverzekeraars met te grote risicosl worden opgezadeld. Ook regeringspartij WD en een deel vandel oppositie willen het bewuste onderdeel van het initiatief-wets-1 voorstel later behandelen. Dat bleek gisteren bij het debat ovaj het voorstel. Dat wil paal en perk stellen aan medische keurinpl bij sollicitaties en het sluiten van bijvoorbeeld levensverzekering gen. Alkmaar - Een groot aantal personeelsleden van de KLM is de ai-1 gelopen maanden opgelicht. Zij boekten via twee zakenmen»| reizen naar bestemmingen over de hele wereld. Per reis bi ze een paar honderd gulden. Slechts een klein deel van c ging echt door. De gedupeerden kregen hun geld echter niet tenag Bij de politie zijn circa 400 aangiften van KLM'ers 1 men.De schade beloopt vermoedelijk enkele tonnen. Assen - Naar verwachting zo'n 1000 veehouders zullen vrijdag»! een protestoptocht met tractoren en vrachtwagens naar Assen njj den. Dat heeft de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (N1 die ageert tegen het voorgenomen mestbeleid, dins digd. De boeren willen met hun actie him solidariteit betuig® met elf collega's die daar dan terecht moeten staan. Ze wowjl verdacht van diefstal van dossiers uit een Drents kantoor vanj® ministerie van Landbouw bij een mestprotestactie in s vorig jaar. Onder hen is actieleider, NW-voorzitter en i boer W. van den Brink. Boxtel - De uitslaande brand die bijna twee weken geleden® gebouw van het orthopedagogisch instituut De la Salle in B" 1 gedeeltelijk in de as legde, is ontstaan doordat een van de je ge bewoners op zolder met vuur speelde. Tot die conclusie is I politie gekomen na een uitgebreid onderzoek. Door de bra» 1 een schade ontstaan van een tot twee miljoen gulden.Het Kj» I heeft zelf een beginnend brandje op zolder geblust. Daarna is' I weggegaan. Het vuur is kennelijk blijven smeulen. Pas uren B sloegen de vlammen ineens uit het dak. Door de brand raakte® mand gewond. Rijswijk - Minister Borst van Volksgezondheid heeft de f ceutische industrie en groothandel nog één dag de tijd gegeven J met een deugdelijke financiële onderbouwing te komen voor alternatief voor de prijzenwet geneesmiddelen. Gisteren «ees, bewindsvrouw het voorstel van de farmacie wederom va® hand, omdat ze zich nog altijd niet verzekerd voelt van vol® j opbrengsten. Den Haag - Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaker het toezicht op de uitvoering van de sociale zekerheid op h® nen overeind laten. Op onderdelen wil hij echter de bevoeg® van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSv) banden leggen. Zo beslist voortaan het ministerie van Soera' ken, welke besluiten de uitvoeringsorganisaties vooraf ter g keuring aan het CTSV moeten voorleggen. Ook de moga'1! Damascus (rtr/afp) - De Syrisc president Hafez al-Assad heeft gist ren niet de moeite genomen opniei een gesprek aan te gaan met de Am rikaanse toponderhandelaar Chr topher. pe Amerikaanse minister van Buite landse Zaken verliet de Syrische hooi stad Damascus na enkele uren onvr richter zake. Volgens een woordvoerder van de Sy sche regering had Assad de Amerikan laten weten geen tijd te hebben, ome Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Zowel in de Tsjets jeense hoofdstad Grozny als in Moskou heerst grote onze kerheid over het lot van rebel lenleider Doedajev. Het officiële Russische persbu reau Itar-Tass kwam gistermid dag met het bericht dat Doedajev in de nacht van zondag op maan dag tijdens een raketaanval om het leven zou zijn gekomen. Chozj-Achmed Jarichanov, het voormalige hoofd van de Tsjetsj eense delegatie die namens Doedajev in 1995 onderhandelin gen voerde met de Russische au toriteiten, verzekerde dat hij het dode lichaam van Doedajev heeft gezien. Doedajev zou zondag in gezel schap van zijn vrouw Alevtina en een groep lijfwachten naar Ge- chi-Tsjoe zijn gekomen oih daar via een sateliettelefoon contact te leggen met een bemiddelaar tus sen de Tsjetsjeense rebellen en het Kremlin. Raketaanval Omdat de ontvangst van de tele foon in het dorp slecht was begaf Doedajev zich samen met een as sistent naar een open veld om een betere verbinding tot stand te brengen. Kort daarop volgde een raketaanval door Russische vliegtuigen waarbij Doedajev volgens de lezing van Jarichanov zwaar gewond raakte en ter plek ke overleed. Volgens Jarichanov zou er inmid dels al een bijeenkomst van Tsjetsjeense veldcommandanten hebben plaatsgevonden en is de rechterhand van Doedajev, Ze- lemchan Jandarbiev, voorlopig als zijn opvolger aangewezen. Lokale Tsjetsjeense autoriteiten en Doedajev's persoonlijke secre taris, Sajpoedi Chasanov, hebben echter ontkend dat de rebellen leider dood is. Tsjetsjeense verte genwoordigers op het hoofd kwartier van de rebellen in de Turkse hoofdstad Istanboel ver klaarden dat ze gistermiddag nog telefonisch contact hadden met hun leider Doedajev. .Geruchten De door Moskou gesteunde Tsjetsjeense regering in Grozny zei geen enkel informatie te heb ben over de dood van Doedajev. Het gonst weliswaar van de ge ruchten in de'Tsjetsjeense hoofd stad, maar die zijn vooral geba seerd op berichten in de Russi sche media. President Jeltsin, op weg naar Uiina, onthield zich van elk com mentaar op de mogelijke dood van z'in aartsrivaal en zei dat hij eerst bevestiging van de berich ten wil afwachten. Dzjochar Doedajev, de voormali ge bevelhebber van de Sovjet strategische bommenwerpers in .j: Bultische Staten, maakte in tsSfl de droom van veel Tsjetsje en werkelijkheid door de kleine epubliek eenzijdig onafhanke- jJ te verklaren van de Sovjet- me en aUc Russische militairen autoriteiten het land uit te gooien. Daarop volgde een bloe de oorlog. van het college onderzoek te doen naar ontwikkelingen ciale zekerheid wordt beperkt. Daarnaast moet het college® lijker verantwoording afleggen aan het ministerie. Linsc heeft dat gisteren aam de Tweede Kamer geschreven. in®? Jhussel (anp) - Voorzitter aus Hansch van het Euro- hees Parlement vindt de douanecontrole in de Rotter- se haven onder de maat. tem, !?Se douanecontrole op de maal-t a" ,exPort van goederen aantr-fi i ,haven van Rotterdam aldus u^ -ik voor fraudeurs," Hii sn ins-C-k Sisteren in Brussel. ennf? tijdens een tweedaagse stoaf6ntlein Brussel over de be- I Pesf tt® van iraude in de Euro- fraude ff6' hlünsch bestempelt I biisdana j°r de §eorganiseerde Kinn een serieuze bedrei- haar de Europese Unie en Se«defff "De georgani- i geWto daad heeft zich al lang met s0" gerealiseerd dat fraude I |lernfla^eften, suiker, melkpoe- mindeif1"1 7lees lucratiever is en 1 Wermt ,r nsïco s met zich mee- g dan heroïnesmokkel." f

de Stem | 1996 | | pagina 4