palion op z'n kop a a a a Continenten ontstonden als gevolg van vulkaanuitbarstingen' Verantwoord houden van huisdieren thema van Kinderboerderijendag i Vrijgekomen straling is nu beter te meten Tips I Moerdijk Boxershort beter dan een strakke slip voor vruchtbaarheid mannen JE STEM LIJF LEVEN E3 I Zondag 28 april wordt in L kinderboerderij en de rationale Kinderboerde- lrijendag gehouden. The- L: het verantwoord Ihouden van huisdieren. ■Zonder kennis van zaken Maffen mensen vaak lKn knuffelig beestje aan, Ln speeltje waar ze later Ljt van krijgen. Ne WOENSDAG 24 APRIL 1996 nuuiover (dpa) - Zeer sterke vul- Luitbarstingen hebben onge- lr 170 miljoen jaar geleden de continenten van elkaar geschei- Deze nieuwe ontdekking {jfoen wetenschappelijke mede- erkers van het centrale insti- huut voor aardwetenschappen en ondstoffen in Hannover van expeditie van zes maanden haar het Zuidpoolgebied meege bracht. „Met seismische metingen heb ben wij vastgesteld dat vulkaan uitbarstingen Afrika 165 miljoen jaar geleden en Indië 120 miljoen jaar geleden van de Zuidpool hebben losgemaakt," aldus Karl Hinz onlangs in Hannover. Tot nu toe waren de Zuidpoolonder- zoekers ervan uitgegaan dat magmabewegingen in de diepe ondergrond de aardmassa's van elkaar hadden gescheiden. De ontdekking van deze geofysi sche processen is van groot be lang omdat die ook heden ten da ge en in de toekomst steeds weer kunnen optreden. „Op het ogen blik worden aardmassa's in Oost- Afrika gescheiden, waar Ethio pië, Kenya, Uganda, Tanzania en Mozambique zich van het Afri kaanse continent losmaken," al dus de geoloog Georg Delisle. „Maar dat kan ook nog een mil joen jaar duren." Volgens de jongste wetenschap pelijke hypothesen ontstond on geveer duizend miljoen jaar gele den het voormalige superconti nent Gondwana. Het kerndeel van Gondwana was het huidige Zuidpoolgebied. Toen het oer- continent uit elkaar viel, dreven de huidige continenten uit el kaar. Volgens vaststellingen van de Zuidpoolonderzoekers duurden de vulkaanvormingen met tus senpozen één tot twee miljoen jaar. De erupties waren tien tot twin tig keer zo hevig als de huidige uitbarstingen. Daarbij werden enorme hoeveelheden zwavel en koodioxyde uitgestoten. De onderzoekingen van de tot nu toe grootste poolexpeditie van de instantie in Hannover concen treerden zich op het ongeveer één miljoen vierkante kilometer grote Koningin-Maud-land in het noorden van Antarctica en de continentale rand daar in de buurt. Speeltjes met spijt door Will Gerritsen |Ket gezin ging drie maanden camping. De vraag was: :n we zolang met de cavia? I fa wist wel raad: hij stuurde het Iiertje het park in. Daar was toch Igenoeg groen om van te leven. Iliily Beckers, de Maastrichtse liubudsvrouw voor dieren, trof ltemlater in het park aan. Mors- |4>od ig om een gemis aan ken- liii,Meneer wist niet dat bepaal- lc> planten voor een cavia oneet- Ibaar zijn. Van sommige planten- (toorten kunnen deze dieren xigaan. Ik vind dit eigenlijk vorm van dierenmishande- Ilig.En weet je wat die man zei? lik dacht dat de cavia het daar lleukhad'." «Ierland is wild van huisdie- a. Volgens de statistieken zijn In 1,4 miljoen honden, 2 miljoen Ikatten, 560.000 knaagdieren, 6,4 Itiljoen vogels en 4 miljoen vis- la.Daar zitten massa's liefheb- I tos bij die hun dieren met veel zorg omringen en verstandig met lilkkie of Felix omspringen. He- liis is daar niet altijd sprake van. He volksstammen schaffen zich «huisdier aan zonder dat ze er )r iets van afweten. Alsof lilt een speeltje is. Impulsaankopen," weet een die- I snhandelaar. „De mensen zien r en ze willen het a la mi- Inte hebben." Berucht zijn de liirenmarkten in België, die ove- liigens sinds dit jaar zijn verbo- I lm Handelaren boden massaal |[itpjonge dieren aan. Wie kan verleiding weerstaan om ■onaandoenlijk knuffeltje te ko- ■pen? Ifowel huisdierdeskundigen in ISn koor 'bezint eer ge begint' loepen, geeft zo'n deskundige, dr. I&nke Endenburg uit Utrecht, ■gif toe dat zij ook wegsmelt bij |k aanblik van een nest jonge |btjes of puppy's. Maar dat is een sboren menselijke eigen- zegt ze. We nemen van na- Itat een beschermende houding |in ten opzichte van jong leven, "ze baby's. Fokkers spelen daar "lig op in. „Bij het fokken zie If dat honden en katten steeds Iter ronde koppen en platte neu- krijgen. Baby's hebben ook 8 koppen en platte neuzen, lebben dieren infantiel ge pakt," zegt de klinisch pedago- INie een proefschrift heeft ge lieven over de relatie tussen Het populaire roodwangschildpadje, in de winkel nog piepjong en -klein, groeit uit het bijgeleverde plastic bakje met eilandje, als hij tenminste overleeft. FOTO JACQUES PEETERS mens en dier. Soms menen men sen zelfs dat een pasgeboren dier 'eeuwig' jong blijft. Een woordvoerder van een kin derboerderij: „Als sommige be zoekers ons kalfje zien, zeggen ze: 'Die wil ik wel voor mijn tuin'. Ze beseffen blijkbaar niet dat het een koe wordt." Het advies van dierenarts Han Geurts uit Blerick: „Oriënteer je tevoren goed, bijvoorbeeld hoe oud een dier wordt. Lees een boek, praat eens met iemand van een kleindierenvereniging. Besef dat een huisdier tijd kost en houd rekening met vakanties." Veel ouders nemen een dier om hun kinderen een plezier te doen. Een pluizig konijntje als cadeau voor verjaardag, communievie ring of Sinterklaas is een geheid succes. Of: ze willen van het eeu wige gezeur af zijn. Als Marietje dan een dure eed zweert dat zij de verzorging van Knabbeltje hele maal op zich zal nemen, gaan de ouders overstag. Dierenhande laar Jos Geurts verheelt zijn scepsis niet: „Je kunt een kind niet de verantwoordelijkheid van de zorg toevertrouwen. De eerste veertien dagen vinden kinderen het hartstikke leuk en dan is het voorbij. De ouders moeten er voor honderd procent achter staan. Ze moeten er zelf een lief hebberij aan hebben en bijvoor beeld tegen hun kind zeggen: 'La ten we samen het hok schoonma ken'." Een apart probleem is huisdie renallergie bij kinderen. Kinder boerderijen merken het aan schoolklassen die op bezoek ko men. „Vijftien jaar geleden kwam het af en toe voor. Tegenwoordig is het een gigantisch probleem. In elke klas zitten kinderen die voor huisdieren allergisch zijn." Extra moeilijkheid is dat de al lergie zich pas geruime tijd na de aanschaf van een huisdier kan openbaren. Overigens meent Nienke Endenburg dat de huis artsen bij allergieklachten veel te snel roepen dat het huisdier de schuldige is en het huis uitmoet. „De klachten kunnen ook door bijvoorbeeld planten of de vloer bedekking worden veroorzaakt. Neem daarom eerst een allergie test in het ziekenhuis om de oor zaak te vinden." De kinderboerderij krijgt wegens dit gezondheidsprobleem en ook om andere redenen veelvuldig dieren aangeboden. De meeste nemen ze echter niet op onder het motto 'Wij zijn geen asiel'. Daar hebben sommigen echter geen boodschap aan. Die ontdoen zich van hun huisdier door ze doodge woon over de omheining van de boerderij heen te kieperen. Ko nijnen, kippen, van alles. Zelfs een nerts: die kwam in de een denvijver terecht. Het roofdiertje beet bij acht eenden de kop af. Het 'bezint eer ge begint' geldt ook voor wie iemand ongevraagd met een dier opzadelt. Een die renarts: „Het komt voor dat een man een hondje voor zijn vrouw koopt. Als cadeau. Maar die wil hem dan helemaal niet hebben." Ook vrij populair: het aanbieden ItJr6611 ^a^on neergestort," is een van de vele telefoontjes, die de IMje ontvangt als de omgekeerde Festo-ballon voorbij vaart. If "Hon op z'n kop' trekt veel belangstelling. Niet alleen een vreemd Ij?™, maar vooral een technisch kunststukje. Immers een 'ballon op IJ®?'vereist nogal wat technische compromissen. Ij. bonnen vliegen bij de gratie van de opwaartse druk van l^'wwarmde lucht. Een brander onder aan de opening van de ballon |"™annt de lucht. De warme lucht wordt door het omhulsel vastge- I «enen tilt ballon en passagiers op. Door de brander vaker te laten In! n' k°mt er meer warme lucht in de ballon en stijgt ze. Ilth n °'e warme lucht zit in het bovenste deel van de ballon. Geef je I», n een andere vorm, dan is het zaak om de draagkracht zo hoog "ijk te leggen. Immers als de grootste hoeveelheid lager zit dan de j?Van ballon, draait de ballon om. i normale Festo ballon heeft een inhoud van 5000 m3 warme lucht, """"'"'«de variant kan slechts 3000 m3 warme lucht herbergen. -.. -o daarvan kan in de 'ballon op z'n kop' slechts één persoon fcWe Piloot. Énï.k ie compleet te maken, is de mand van de ballon op z'n kop, IJ'bevestigd. C mand vlak onder de 'top' van de ballon zit de piloot met de tortrf (leze 'ballon op z'n kop' vliegend te houden moet vrijwel Luren<* de brander aan staan, juist om voor voldoende warme lCl 0rgen- ^.dat deze opmerkelijke ballon niet zo lang kan vliegen als ïfÜ INFORMATIE Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. Bovenaan de gewone Festo-ballon, onder de 'ballon op z'n kop'. FOTO AVIVA De volgende tips kunnen nuttig zijn bij het vaststellen of de aan schaf van een bepaald huisdier wel of niet verantwoord is. KONIJN Grappig en poezelig. Bevindt hij zich in huis, dan moet je zijn hok consequent schoonmaken om stank te voorkomen. Hij poept ver rassend veel en kan bijten. Het geliefde angorakonijn, in snoezig heid onovertroffen, moet dagelijks een gedegen borstelbeurt on dergaan. MUIS Afrader. Schuw, stinkt enorm en zelfs voor kinderknuistjes on voldoende knijpvast. REPTIELEN Voordeel is dat ze hypo-allergeen zijn. Nadelen: de lage aaibaar heidsfactor en vooral de zeer veeleisende verzorging. HAMSTER Leuk hè, zo'n geinig hamstertje. Maar op het moment dat Jantje of Marietje met het knagertje wil spelen, overdag dus, bevindt dit nachtdier zich in een diepe slaap! Wordt hij onverhoeds wakker gemaakt, dan kan hij bijten. RAT Ideaal voor kinderen. Bijt zo goed als nooit, stinkt niet en is slim en heel mak. Je kunt hem van alles leren. Ook een voordeel is dat ie slechts 3,5 jaar oud wordt. Een verandering in de thuissituatie, Marie gaat op kamers wonen, is dan niet rampzalig. CAVIA Heel aardig. Wat schuw, je kunt er niet zoveel mee als met de rat. ROODWANGSCHILDPAD Ondanks zijn speelgoedprijs (circa vijf gulden) is hij geen speel goed. Gaat bijna altijd binnen een paar maanden dood. Overleeft hij, dan kan hij dertig centimeter groot worden en past hij niet meer in het bijgeleverde plastic bakje met eilandje. Bijt stevig door. Mensen dumpen hem in de natuur, waar hij kan overleven. HOND De viervoeter borrelt over van trouwhartigheid, maar vat dat niet op als een signaal van enig vermogen tot medezeggenschap. Jij bent de baas. Zo niet, dan gaat hij domineren, hetgeen in agressief gedrag kan resulteren. Er zijn verhalen over 'baasjes' die in doodsnood het asiel bellen -gadegeslagen door de bouvier die grommend zijn blikkerende tanden laat zien - om 'dat kreng' op te laten halen. Kortom, ras en karakter moeten bij je passen. POES Kies er een die bij je past. Ben je zelf een nerveus type, dan heb je niets aan de eveneens zenuwachtige siamees. Poezen die naar bui ten mogen, zijn een risicogroep: door hun roekeloos oversteken heb je zo een platkat. Ander nadeel is dat ze complete bankstellen kapot kunnen krabben. Er zijn krabpalen waar ze hun natuurlij ke krablust op kunnen botvieren. I/) m w m Door Frank Lambregts „We boffen maar: in Nederland is vaak ook het on verwachte, het onbekende, heel dichtbij. Iets verder dan om de hoek blijken er prachtige gebieden, leu ke hoekjes, bijzondere vergezichten. Puur natuur soms, maar heel vaak ook die voor ons land zo be-, kende mengeling van landbouwgronden en natuur lijke elementen, met daartussen streekgebonden bebouwing. Pieter Winsemius kan het weten, want hij is de baas van een heleboel natuur. Vorige week heeft hij de leden van Natuurmonumenten een boekwerk toegestuurd met alle natuur- en wandelgebieden van Nederland. Een volledig overzicht. Hij is alleen mijn achtertuin vergeten. En dat is gek, want de af slag Industrieterrein Moerdijk van de A17 staat er wel in. In Nederland is vaak ook het onverwachte heel dichtbij. Achter mij bedreigt het donkergrijze silhouet van de voormalige Zevenbergse suikerfabriek de hori zon. Aan de andere einder staan de windmolens en de koeltorens van industrieterrein Moerdijk hard te werken: de hele dag zijn ze druk bezig om het land schap te vernielen. De eerste natuur, die ik op mijn speurtocht naar wat-groeit-en-bloeit-en-ons-al- tijd-weer-boeit tegenkom, zijn de volkstuintjes van Zevenbergen. Bij de ingang van het chemisch be drijf Caldic vlij ik mezelf even neer in de slootkant om even te genieten van die anarchistische tuinar chitectuur. Achter mij het geruststellende gezoem van koelgeneratoren die de roestvrijstalen opslag tanks met link spul koud moeten houden. Ik zie twee meerkoeten in een volle sloot. En een handig bord: Expeditie Vaten - Poort 6. Streekgebonden bebouwing. De 'bossen' van Moerdijk zijn in de jaren zeventig door Staatsbosbeheer aangelegd als groenbuffer, als compensatie voor landschapsverknalling, als dekmantel-der-liefde, als doekje voor het bloeden, als boetedoening. We boffen maar. Als je een bos aan te leggen hebt, dan koop je na tuurlijk een paar duizend populieren en die zet je in lange rechte rijen in de grond. Dan weet je zeker dat je twintig jaar later tegen een groenbuffer aan zit te kijken, die nog lelijker is dan het spul dat ie weg staat te bufferen. Want populieren zijn de le lijkste bomen ter aarde. Tegen de tijd dat zo'n pa pier- en klompenfabriek een beetje op een boom begint te lijken, vallen er ineens op volkomen on verklaarbare wijze hele takken van af. En populie ren stinken naar jong hout. Ondertussen geniet ik van het uitzicht op de vuil- stort Zevenbergen. Een prachtig stuk geacciden teerd terrein met een complete volière erop: hon derden meeuwen doen zich tegoed aan de restjes lasagne-frutti-di-mare, die ik vorige week bij het grof vuil heb gezet. Iets verder dan om de hoek blijken er prachtige ge bieden, leuke hoekjes, bijzondere vergezichten. Een onbeschrijflijk lentegevoel vaart door me heen als ik na een paar kilometer wandelen over een kronkelende dijk eindelijk eens een echte boom te genkom. Het is een oude notenboom onlosmakelijk verbonden met een uit de kluiten gewassen Domei nenboerderij. Een natuurlijk element naast wat streekgebonden bebouwing. Zo'n dankbare boom om eens even lekker tegenaan te pissen. En door dit intieme rustmomentje valt me ook de opgewonden dialoog tussen een vrouwtjes- en een mannetjesputter, bovenin de boom, op. Ze zitten voorlopig nog een paar meter van elkaar, maar ze zullen zo wel gaan 'vogelen', want hier heerst op dit moment heel erg de lente. In 'Complete Gids Natuur- en Wandelgebieden in Ne derland', het handboek van Natuurmonumenten, staan ongeveer 2400 natuur- en wandelgebieden in Nederland beschreven. van een biggetje of een bokje bij trouwpartijen. Daags na de bruiloft belt het bruidspaar wanhopig op met de vraag of de kinderboerderij het dier wil adopteren. Of men koopt met Pasen een kuikentje voor de kinderen. Leuk, maar een week later is het over. Groningen (anp) - Dankzij een nieuw systeem is het mogelijk nauwkeuriger te meten, na bij voorbeeld een ongeval met een kerncentrale, hoeveel straling er precies is vrijgekomen. Tot nu toe kon dat niet afdoende omdat de natuurlijke straling in Nederland niet precies in kaart was ge bracht. Een en ander blijkt uit het onderzoek van drs. R. Blaau- boer en drs. R. Smetsers waarop zij vrijdag 26 april promoveren aan de Groningse universiteit. De beide onderzoekers hebben in kaart gebracht welke natuurlijke straling er op welke plek in Ne derland aanwezig is. Natuurlijke straling is voor de helft het ge volg van natuurlijke radioactieve stoffen in de bodem en voor de andere helft van kosmische oor sprong. De natuurlijke straling is slechts een fractie van wat een mens Tilburg (anp) - Mannen die boxe rshorts dragen, hebben meer be weeglijke zaadcellen dan mannen die de voorkeur geven aan een strakke slip. Uit een klein experi ment blijkt dat de vruchtbaar heid van mannen die van strak ondergoed overstappen op een boxershort aanzienlijk vergroot. Het aantal beweeglijke zaadcel len stijgt met soms meer dan 100 procent. Het St. Elisabeth Zie kenhuis in Tilburg, dat het expe riment uitvoerde met tien man nen, heeft de resultaten ervan on langs gepresenteerd. Ondanks de kleinschalige opzet rechtvaardigt het onderzoek volgens de vereni ging de conclusie dat mannen die met vruchtbaarheidsproblemen of een slechte zaadkwaliteit kam pen, van artsen het advies krijgen eens van type ondergoed te wis selen. Een jaar lang leverden tien mannen twee keer per maand sperma in bij het Tilburgse zie kenhuis. Na een half jaar wissel den ze van type ondergoed. De mannen die waren begonnen met maximaal kan verdragen. Mocht er ooit op kunstmatige manier straling vrijkomen, dan is het van belang te weten hoe groot de na tuurlijke straling is. Voor hun onderzoek maakten Smetsers en Blaauboer gebruik van meetgegevens van het Lan delijk Meetnet voor Radioactivi teit, dat is ontwikkeld naar aan leiding van het ongeval met de kerncentrale in Tsjernobyl. Volgens Blaauboer en Smetsers kan het natuurlijke stralingsni veau sterk variëren per gebied. Zo blijkt de bodemsoort een be langrijke invloed te hebben op de hoeveelheid straling. Verder heb ben ze ook modellen ontwikkeld waarmee valt te berekenen hoe de hoeveelheid straling in de tijd kan variëren. Zo neemt de stra ling bijvoorbeeld toe tijdens een regenbui. Van belang zijn verder onder meer de luchtdruk. het dragen van boxershorts zagen het aantal beweeglijke cellen fors afnemen, nadat ze op de strakke slips waren overgestapt. Bij de groep mannen die het laatste halfjaar de boxershorts droeg, verbeterde de kwaliteit aanzien lijk. Het aantal beweeglijke zaadcellen steeg met 20 tot meer dan 100 procent. Uit internationale onderzoeken bleek al eerder dat het aantal ac tieve zaadcellen de afgelopen twintig jaar sterk is afgenomen, zonder dat er een aanwijsbare re den voor werd gevonden. Volgens de onderzoekers in Tilburg kan het kleedgedrag van mannen een oorzaak zijn. Sinds het begin van de jaren zeventig is de mannen- ondergoedmode sterk veranderd. Al langer is bekend dat de zaad productie afneemt, wanneer de temperatuur in de zaadballen te hoog wordt. Deze temperatuur stijgt wanneer de ballen strak te gen het lichaam worden gedra gen, zoals bij strak ondergoed het geval is.

de Stem | 1996 | | pagina 23