achtlij sten tehuizen slinken De regio-tv wordt duur betaald DE STEM tyee nieuwe bedrijven op industriegebied Axelse Vlakte Zeeuwse veren weren Help, ons dorp is verdwenen Zeeland krijgt geen extra specialisten WÊÊÊËÊÊKKÊÊÊÊM Man verdacht van plegen ontucht alle collectebussen Renault 4-club houdt weekendje in Axel oor Zeeuwse ouderen sneller plaats in verzorgings- öf verpleegtehuis Analyse pen dag De Stelle Oostburg Ziekenhuis Goes gaat in beroep Explosie op motorjacht eist tweede slachtoffer ■■■■■■■■■■Mi Zeeland "Tl WOENSDAG 24 APRIL 1996 DEEL 1 onze verslaggever van Gent - Het Finse staalbedrijf tokumpu krijgt gezelschap op het ustriegebied de Axelse Vlakte, dit jaar vestigen zich twee we bedrijven. «aat om Zeeland Cement bv uit I en verhuurbedrijf voor zwaar lerieel Sjaak Moens uit Sluiskil. De „e bedrijvigheid op de Axelse Vlakte is goed voor vijf arbeidsplaatsen, maakte het havenschap Terneuzen gisteren bekend. Het havenschap stopt ten behoeve van de nieuwkomers 5,5 miljoen gulden in de uitbreiding van wegen, haven- en kadefaciliteiten. Een deel van het geld is bedoeld om de terreinen bouwrijp te maken en het hoofdleidingsysteem van de nutsvoorzieningen aan te passen. Zeeland Cement heeft twee hectare grond nodig voor een op- en overslagbe drijf van cement. Er wordt onder meer een loods gebouwd van 4000 vierkante meter, geschikt voor opslag van 20.000 ton cement. De cement zal jaarlijks met coasters worden aangevoerd. Het gaat om een trafiek van 100.000 ton. Het los sen gebeurt met een mobiele zuiginstal- latie die de cement via een gesloten lei dingsysteem in de opslagloods blaast. Het spul gaat vervolgens de deur weer uit in buikwagens die in een overdekt laadstation, voorzien van een afzuigin stallatie, transportklaar worden gemaakt. De firma Moens heeft 8400 vierkante meter nodig voor de bouw van een multifunctionele opslagloods die ze aan derden wil verhuren. Te den ken valt aan retourladingen voor sche pen die Outokumpu aandoen. Moens speelt daarmee in op de te verwachten verdere bedrijvigheid in het gebied. Volgens het havenschap is er grote behoefte aan opslagcapaciteit in de nabijheid van kades. De raad van bestuur van het havenschap wil de uit gifte van de gronden in mei afronden. Daarna duurt het nog wel zeker een half jaar voordat de twee bedrijven kunnen gaan bouwen. Volgens woordvoerder F. van den Hemel van het havenschap is die tijd nodig om vergunningen aan te vragen en procedures te doorlopen. Het havenschap zelf heeft ook tijd nodig om de benodigde infrastructuur aan te leggen. nonze verslaggever ddelburg - Veel Zeeuwse en wachten welis- aar, al dan niet dringend, ieen plaatsje in een ver- rgingstehuis, maar de itste zes jaar zijn de ichtlijsten wel gehal- erd. Bovendien is de middelde wachttijd voor name aanzienlijk korter «orden. En er zijn ook buizen in Zeeland met igstand waaronder stellingen in Zeeuws- omstreden sluiting van zes luizen, vorig jaar, heeft waar- ïijnlijk kortstondig effect op het oplopen van de ichtlijsten, maar de neer trend die zich jaren ervoor al inzette, is doorge- 111. I blijkt uit onderzoek van het «mnciebestuur naar aanlei- )f van statenvragen door de li-fractie. Gedeputeerde Sta- bebben daar gisteren, met onderzoek in de hand, ant- ord op gegeven. Zeeland wachten ruwweg renhonderd mensen op plaat- in een verzorgings- of ver- (tehuis. Zuiver is dat cijfer li, omdat sommige ouderen or meerdere tehuizen staan geschreven. Tussen de tehui- blijkt, bestaan grote ver- 1. sliet puur om de wachtlijsten de verzorgingstehuizen staan daar dit jaar 404 asen op. In 1987 waren dat er 1 1569. Vorig jaar bleek 49,7 •cent van de in een verzor- lis opgenomen ouderen wachttijd van minder dan imaand achter de rug te heb- was dit percentage nog Hierbij, aldus het onderzoek, tevens van invloed dat de liddelde verblijfsduur de slopen jaren aanzienlijk am. Het valt al met al nogal o met de problemen, vinden Althans, de situatie is slech- Per tehuis wachten ouddeld dertien personen op Zeeuws-Vlaanderen bestaan «itlijsten in IJzendijke, West- ïe, en Sluis. Er is leegstand Hulst, Kloosterzande, Oost- '8; Hoek en Terneuzen. Het "us Sint Antonius in Kloos- is provinciaal kam- wat de leegstand betreft. is slechts 88 procent van de "hen bezet. schommelt de leeg de 3 procent. Goes - De Zeeuwse politie heeft gisteren een 52-jarige man uit Hoedekenskerke aan gehouden op verdenking van ontucht met een dertienjarige jongen uit die plaats. De verdachte pleegde de ontuch tige handelingen herhaaldelijk in de periode 1990-1991 en heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De feiten kwamen pas enkele weken geleden aan het licht, omdat het slachtoffer toen pas aangifte deed bij de politie. Ver werkingsproblemen met de gebeurtenissen waren volgens woordvoerder Th. Verkerke van de politie in het district Ooster- scheldebekken voor de nu acht tienjarige jongen aanleiding om aangifte te doen. De reden dat de jongen uit het Zuidbevelandse dorpje zo lang heeft gewacht is, dat er een ver trouwensrelatie bestond met de 52-jarige man. Bij de politie was volgens Verkerke al langer bekend dat de verdachte destijds veel contact onderhield met jeugd uit Hoedekenskerke en omgeving. „De man had daar de naam dat hij ontzettend goed met kinderen overweg kon. Hij was ook goed ingeburgerd in het verenigingsle ven en kwam zodoende veel met kinderen in contact. Er gingen weieens stemmen op in de gemeenschap 'hij zal toch niets verkeerds met ze uithalen'. Maar wij hebben daar nooit aanwijzin gen voor gevonden en er zijn ook geen kinderen geweest die gingen praten." De 52-jarige verdachte heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De politie sluit niet uit dat er nog meer slachtoffers zijn, hoewel zij daar op dit moment nog geen aanwijzingen voor heeft. Voor Sint-Jansteen komt het beeldkwaliteitsplan van de gemeente Hulst te laat. Dit plan moet bewerkstelligen dat de gemeente tijdig gaat naden ken over het welstandsbeleid dat in een bepaald gebied zal worden gevoerd. Dat is ijl het geval van het nieuwe expedi tiecentrum van het postorder bedrijf Neckermann niet echt gelukt. Het dorp Sint Jansteen is geheel verdwenen achter de 240 meter lange, deels twaalf meter hoge, grijze muur van het 27.000 vierkante meter grote bouwwerk. „Natuurlijk, we wisten dat het groot zou worden,zeggen inwoners. „Maar nu het er eenmaal staat, zo kolossaal hadden we het toch niet verwacht. Hoe de gemeente hier ooit toestem ming voor heeft kunnen geven is een raadsel.En ja, voor een gemeente die niets moet heb ben van grijze eenheidsworst in woonwijken is dit mis schien inderdaad wel wat tegenstrijdig fotowimkooyman Zeeuws-Vlaanderen is als volgt: De situ atie in «usdike in Aardenburg: «Lange Akkers in Zuiddorpe: i. Arionius in Kloosterzande: JBlaauwe Hoeve in Hulst: i "cheide in Breskens: 5®»aus in IJzendijke: £««ight in Oostburg: rf «edoute in Sas van Gent: i 'aet in Westdorpe: ""Moord in Sluis: «hten Dieke in Hoek: de in Terneuzen: vol. vol. 88 procent bezet. 96 procent bezet. vol. 102 procent bezet, wachtlijst. 97 procent bezet. geen cijfers. 104 procent bezet, wachtlijst. 102 procent bezet, wachtlijst. 98 procent bezet. 99 procent bezet. verslaggever jehni^k1 v?rieeghuis De Stelle wordt zaterdag 27 april een open bestun °e bedoeld voor alle belangstellenden, is volgens !nn fan|-jIjnteressanb voor schoolverlaters, (toekomstige) bewoners van efin half uur worden gegeven van 10.00 tot 12.00 ieile t°t 16.00 uur. Alle facetten van de instelling, zoals tjet 2j. e™en 'n het verpleeghuis komen ruimschoots aan bod. ®r stands ingericht over opleidingen, vrijwilligerswerk, 'kelen, bewoners/familieraad en huishoudelijke dienst. WIE wil er 444 gulden per minuut betalen om het hoofd van de Terneuzense burgemees ter Barbé op tv te zien? Of, tegen hetzelfde tarief, de ranke sky line van de Lange Jan in Middelburg Een spannende live-uitzending van de Zeeuwse statencommissie Ruimtelijke Ordening misschien, of toch die aardige reportage over de volle terassen van Cadzand-Bad, compleet met een VW-mede- werker die stottert dat het toch weer zo'n goede Pasen is Het kan komend jaar allemaal, want de regionale tv komt eraan. Ruim baan voor het Zeeuwse Hilversum, de provin ciebestuurders gniffelen al bij voorbaat: publieke tv in Zee land, het wordt nog eens wat met de provincie In het land waar welvaart 's landmans werk bekroont, kun nen we straks lekker lui achter- overhangend genieten van prachtige beelden van brede rivieren die traag door oneindig laagland gaan. Hoeven we niet meer die rotdijk vlakbij huis op, om de Schelde in werkelijk heid te zien. Flauwekul allemaal, want ervaringen met publieke regio- tv elders in Nederland tonen aan dat de kijkers dik tevreden zijn met het gebodene en er graag wat extra geld voor over hebben. En Omroep Zeeland, die een sluitend bedrijfsplan heeft gemaakt, is volop bezig die wens in vervulling te laten gaan. Het zal gaan zoals bij de regionale radio: eerst roept iedereen moord en brand over de kosten (ook de radio kost een extra tientje op de omroepbij drage), en vervolgens is men zo tevreden over of gewend aan eigen radio in Zeeland, dat je niemand meer hoort terwijl de luistercijfers langzaam groeien. Dat is ook maar ten dele waar. Regio-tv is vele malen duurder dan regio-radio, en de Zeeuwse Staten, die deze week een voor behoud maakten vanwege de hoge kosten voor de burgers, hebben gelijk. De bedoeling is dat elke avond, tussen 18.00 en 20.00 uur op Nederland 2 een uur lang Zee- land-tv te zien is. Vensterpro grammering heet dat. Een heel uur is het ook niet, trek de reclameblokken eraf en je komt op drie kwartier. Elke dag. Het is duur. Een uur regio-tv, of die drie kwartier dan, kost gemiddeld 20.000 gulden. .En als je dat door 45 minuten deelt, kom je dus op de 444 gul den die elke minuut met burge meester Barbé in beeld gaat kosten. Op te brengen natuur lijk door de burger. Lobbyisten voor de regio-tv zoals PvdA-gedeputeerde De Kok en hoofd afdeling Voor lichting Van der Linde, roepen overal dat regio-tv slechts negentien centen per week gaat kosten. Dat zijn verkopers praatjes. Ze delen het tientje doodleuk door 52 weken en komen zo op de in hun ogen habbekrats van twee dubbel tjes. Maar voor de Zeeuwse burger is het tientje wel de zoveelste verhoging op rij in het dagelijks lastenpakket. Alle heffingen stijgen komend jaar weer een beetje, en al met al is Door Cees Maas het een flinke smak. De nieuwe sportzender komt eraan, wat televisiekijkers ongetwijfeld extra geld gaat kosten, de tarie ven voor regionale radio staan landelijk onder druk, en de krant wordt er ook niet goedko per op. Kortom: het mediage- nieten in Zeeland wordt behoorlijk duurder. Regio-tv is ook duur als je het vergelijkt met de andere zen ders die op de Zeeuwse kabel zitten. Exclusief het abonne ment op Zekatel, krijgen de televisiekijkende Zeeuwen voor een omroepbijdrage van een kleine tweehonderd gulden 29 zenders op de kabel. Gemiddeld kost een zender dus zeven gul den, naar boven afgerond. Een zender als de BBC bijvoorbeeld, die bijna 24 uur per dag kwali tatief hoogstaande program ma's uitzendt, is in die optiek dus nog drie gulden goedkoper dan een uurtje Zeeland-tv. Ver onica of Nederland III, ze zijn goedkoper dan Zeeland-tv. 24 Uur het wereldnieuws volgen op CNN is goedkoper dan de gemeenteraad van Hulst op uw tv-scherm. Maar misschien is juist Hulst wel leuker, omdat de wereld al zo klein is geworden met al die satellietzenders. Burgemeester Kessen zien 444 Gulden per minuut I De Zeeuw leeft niet bij tv alleen, maar zal straks toch diep in zijn beurs moeten tasten om zijn eigen publieke tv te krijgen. Maar de Zeeuwse Staten hik ken aan tegen de prijs. En wie herinnert zich niet de felle poli tieke tegenstand tegen de invoering van het radiotientje destijds in Zeeland Dat onder meer leidde er zelfs toe dat de invoering van regio radio werd vertraagd. Zo'n vaart zal het nu niet lopen. De Staten zijn zuunig, maar niet minder ijdel, en willen eigenlijk niets liever dan een hele grote tv-camera pontifi caal in hun statenzaal. Zodat de schoonmoeder en de straat, zodat heel Zeeland kan zien hoe zede Zeeuwse zaak dienen. Voor 444 gulden per minuut. Van onze verslaggever Middelburg - Komend jaar zullen er geen collectebussen meer rammelen op de Zeeuwse veerboten. Liefdadige instellingen krij gen geen toestemming meer voor geldinzamelingen, omdat er klachten van passagiers kwamen over het steeds vaker collecteren aan boord. De veerboten gelden al lucratieve collecte-stek bij allerlei instel lingen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben gisteren tot een verbod besloten. Provinciale Stoombootdiensten, het bedrijf dat de veerdiensten exploiteert, ontvangt de laat ste jaren steeds meer verzoe ken van charitatieve instellin gen om te mogen collecteren. Beperkende maatregelen gedurende enkele jaren heb ben er niet toe geleid dat het aantal verzoeken en daarmee de hoeveelheid klachten, afnam. In 1995 gingen vrijwilligers van achttien organisaties op een of meerdere dagen op de boten met de bus rond. Bij passagiers riep het wrevel op aan boord nog eens om een bij drage te worden- gevraagd voor een goed doel, waaraan ze thuis ook al hadden bijge dragen. De verzamelende organisaties betreuren het wegvallen van de lucratieve collecte-stek, maar hebben wel begrip voor de maatregel. Ook de collec tanten hoorden aan boord regelmatig klachten van pas sagiers hierover. Van onze verslaggever Middelburg - Een aantal van 108,6 medische specialistische functies is volgens minister Borst van Volksgezondheid vol doende voor Zeeland. Dat is 2,9 minder dan de 111,5 eenheden die de provincie Zeeland nodig acht. Met de 108,6 eenheden denkt het ministerie al ruimschoots tege moet te komen aan de specifieke omstandigheden van Zeeuws- Vlaanderen (geografische lig ging, meerlocatie en grensover schrijdende problematiek) en Walcheren (hoogste aantal patiënten tengevolge van asbest- besmetting). Waren die omstandigheden er Van onze verslaggever Rotterdam - De vijftigjarige J. Welleman uit Lopik, eigenaar van het vorige week dinsdag in Kortgene ontplofte motor jacht Catharina, is gisteroch tend aan zijn verwondingen bezweken. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie op de boot in de jachthaven Delta Marina is nog aan de gang. De aandacht richt zich op de aan boord aanwezige gas-, kook- en verwarmingstoe stellen. Een 61-jarige man uit Kortgene kwam bij het ongeluk meteen om het leven. De eigenaar raakte zwaargewond en werd overge bracht naar het brandwonden centrum van het Zuiderzieken huis in Rotterdam. Het bijna tien meter lange motorjacht is door de ontploffing geheel vernield en gedeeltelijk gezonken. niet dan had de provincie het moeten doen met 106 eenheden. Slachtoffer van het ministeriële besluit is het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes, dat een aan vraag om uitbreiding de mist zag ingaan. Hiertegen gaat men in de Ganzestad in beroep, zo is aangekondigd. Bij dit beroep sluit waarschijnlijk ziektekos tenverzekeraar CZ-groep aan. De pijn van het mindere aantal specialisten kan niet over de drie Zeeuwse ziekenhuisgroepen worden verdeeld. Zowel voor Walcheren ais voor Zeeuws- Vlaanderen zijn inmiddels erkenningen voor het huidige aantal specialisten afgegeven. Walcheren heeft 39 eenheden, Zeeuws-Vlaanderen 36,6 en Goes 33. Dat heeft binnen Zeeland geleid tot enig gestechel toen duidelijk werd dat zowel Walcheren als Zeeuws-Vlaanderen niet van plan bleken op vrijwillige basis mee te werken aan een herverde ling van het aantal eenheden. Goes is hiermee als het ware gestraft voor zijn eerdere bij drage in de terugdringing van het aantal specialistenplaatsen in Zeeland. Eerder immers was sprake van maximaal 106 eenheden. In een brief aan de minister schrijven GS dat hierdoor Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen behouden wat zij per 1 januari 1996 hadden en dat 'de gevraagde uitbreiding van Goes geen doorgang kan vinden. „Vanuit een oogpunt van rechts zekerheid komt ons zulks ook niet juist voor," staat te lezen. GS achten de zaak van de func tie-eenheden - afgezien van de te geven reactie op het bewaar schrift van Goes - als afgedaan. Van onze verslaggever Terneuzen - De Renault 4, dat kleine vierkante Franse autootje, leeft nog steeds in de harten van vele Nederlan ders. Een ontmoeting van de Renault 4-club in Axel moet dat in het weekend van 17 tot en met 19 mei bewijzen. In Axel start ook een colonne 'viertjes' voor een tocht naar Parijs. Op de vrijdag voorafgaande aan het weekend, verzamelen de Renault-liefhebbers zich op het Oldtimerfestival in Axel. De volgende morgen bezoeken de autofanaten een Renault- dealer in Terneuzen waar ze gezamenlijk ontbijten. Daarna rijden ze in kolonne van zo'n vijftig auto's naar een cam ping bij Parijs. Ze bezoeken het Renault-museum en maken een rondrit door de stad. De Renault 4-club bestaat nu ruim vijf jaar. Ze zet zich in voor het behoud van de over gebleven 'viertjes"in Neder land. Voorlopig hebben ze daar nog werk genoeg aan. Clubwoordvoerder P. van der Molen vertelt dat de Renault- fabrieken tussen 1961 en 1992 zo'n acht miljoen viertjes pro duceerden. Daarmee werd het na de T-ford en de Kever de meest verkochte auto ter wereld. Nu rijden er nog zo'n zevenduizend in Nederland rond. De Renault 4-club heeft zes honderd leden, dat aantal stijgt volgens Bos nog steeds. Hij denkt dat dat komt door het typisch eigen gezicht van 'de vier'. „Door zijn rechthoekige vorm valt hij echt op tussen de gestroomlijnde massa-auto's van tegenwoordig. Toch rijdt hij heel zuinig. Het is echt een knus autootje."

de Stem | 1996 | | pagina 11