Van Traa: ook politie onderzoeken LAATSTE LOTEN j ill -pirrtn Advies: 'Schaf het reiskostenforfait af 'Geen verlenging van tijdelijke vergunning' Hofstra houdt eer aan zichzelf Christelijke partijen herzien standpunt BE NIEUWE Koninklijk werkbezoek Onverenigbaarheid f DE STEM BINNENLAND Studie naar OM niet genoeg Schmitz negeert wens Tweede Kamer KOV en PCO eisen 4,5 procent loonsverhoging Extra geld voor zorg stervenden IadvertentieT DE STEM COMMENTAAR PE STEM BINNENLAND KORT Meer gemeenten stellen stadswacht aan Fractievoorzitter PvdA Senaat naar YNG Hengelose leraar verdacht van ontucht Staking Amsterdams openbaar vervoer 'I Koop dus snel uw Staatslot mèt Jackpot. Trekking dinsdag 23 april. Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij If het geen andere bedoeling Lit en of het uitvoerbaar is. We I yn er niet zeker van dat het «t wekelijks VRIJDAG 19 APRIL 1996 Den Haag (anp) - Het reiskos tenforfait, de vaste vergoe ding voor het woon-werkver- keer, moet voor automoblisten worden vervangen door een jaarlijkse arbeidsaftrek van duizend gulden per werkne mer. De bestaande reiskostenregeling is te gecompliceerd en stimuleert het rijden per auto. Dat staat in een advies van een ambtelijke werkgroep over fisca liteit en verkeer, dat staatssecre- taris Vermeend van Financiën gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In een begelei dende brief stelt de bewindsman met enige nadruk dat de notitie geen beleidsvoornemens bevat, maar 'achtergrondinformatie met een fiscaal-technisch karakter'. Voor het openbaar vervoer moet het reiskostenforfait blijven be staan, vindt de ambtelijke werk groep. De regeling moet wel worden vereenvoudigd. Ook zouden al leen vervoersbewijzen die op naam staan voor aftrek in aan merking moeten komen. Verder vinden de ambtenaren dat de zogeheten autokostenfictie omhoog moet. Dat is het bedrag dat iemand die in een auto van de zaak rijdt, bij zijn belastbaar in komen moet optellen. Nu is dat maximaal 24 procent van de cataloguswaarde. De ambtenaren denken aan 27 tot 32 procent. Ook de 'forfaitaire' autokilome- terprijs, het bedrag dat een werk gever onbelast mag vergoeden voor zakelijke ritten, zou volgens de werkgroep omlaag moeten. Momenteel is dat zestig cent per kilometer. De werkgroep komt op basis van kostencalculaties van de ANWB uit op 30 tot 35 cent per kilome ter. Het afschaffen van het reiskos tenforfait in ruil voor een hoger arbeidskostenforfait is onlangs voorgesteld door fractieleider Wolffensperger van D66. Zijn pleidooi kreeg toen veel kritiek van de coalitiepartners PvdA en WD. Het kabinet-Lubbers 2 sneuvelde destijds bij een poging het reiskostenforfait te schrap pen. Ingewijden menen dan ook dat het voorstel van de ambtena ren politiek niet veel kans maakt. Vermeend heeft gisteren nog een tweede ambtelijk rapport naar de Kamer gestuurd. Dit bevat voor stellen om milieuvriendelijk ge drag fiscaal te stimuleren. Het stuk is enige tijd geleden al uitge lekt. Het bevat voorstellen om automobilisten aan te sporen lichtere auto's te kopen. Dat zou kunnen door de belasting voor auto's die op diesel of benzine rij den fors te verhogen, en die voor wagens op LPG te verlagen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet niet alleen een onderzoek komen naar het optreden en eventueel nalatig handelen van justitiefunctiona rissen, maar zeker ook naar de betrokken functionarissen bij de politie. Dat is de opvatting van voorzitter Van Traa van de enquêtecommis sie die de opsporingsmethoden van politie en justitie bestudeer de. Van Traa reageerde hiermee gis teren in het debat met de Tweede Kamer over zijn rapport op een brief van minister Sorgdrager (Justitie) aan het college van pro cureurs-generaal, de top van het Openbaar Ministerie. Deze brief werd gistermorgen in handen ge speeld van de enquêtecommissie. Uit de brief blijkt dat Sorgdrager de procureur-generaal van de Hoge Raad, Ten Kate, heeft ge vraagd een onderzoek in te stel len naar het gedrag van de top van het OM en nader te bepalen hoofdofficieren en officieren van Justitie. Aanleiding zijn de rap porten van de enquêtecommissie en de rijksrecherche waaruit ge bleken is dat de bestrijding van de georganiseerde misdaad volle dig uit de hand is gelopen. Volgens een woordvoerder van Sorgdrager zal het onderzoek ge richt zijn op de huidige top van het OM. Het functioneren van Sorgdrager, tot twee jaar terug ook procureur-generaal, wordt niet onderzocht. Hef is volgens Justitie aan de Tweede Kamer om over haar te oordelen. Veel aandacht in het onderzoek zal uitgaan naar de Bossche pro cureur-generaal Gonsalves, die belast is met de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Gon salves was een de verantwoorde lijken toen onder aanvoering van twee rechercheurs van de Haar lemse politie tonnen drugs op de markt kwamen. Uit het verhoor door de enquêtecommissie bleek dat hij niet wist wat er zich had afgespeeld. De T\veede Kamer wil van het kabinet 'op korte termijn' weten welke personele consequenties het rapport-Van Traa heeft voor functionarissen bij politie en jus titie. De Kamer reageerde giste ren opnieuw gepikeerd op de la- konieke houding van Dijkstal dat hij 'niet gaat' over de omstreden korpschef van Haarlem, Straver. Volgens de enquêtecommissie 'slaat Dijkstal de plank mis'. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) liet in een reactie weten 'zich niet op te laten jagen' door de Tweede Kamer. De bewinds man voelt er niets voor 'over haaste besluiten' te nemen over eventuele personele consequen ties bij de politie. De Kamer praat over tweeëneen halve week met het kabinet over de bevindingen en aanbevelingen van de enquêtecommissie. De ka mer is het grotendeels eens met de conclusie van Van Traa dat er -strengere regels moeten komen voor opsporingsmethodes, liefst vastgelegd in wetten. Alleen twij felt de kamer of de doorlating van hard drugs voortaan nog mag plaatsvinden bij wijze van opspo ringsmethode. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) is niet be reid om asielzoekers met een tijdelijke vergunning langer dan drie jaar te laten wachten op een permanente verblijfsvergun ning. Dit blijkt uit de brief die Schmitz gisteren naar de Kamer heeft ge stuurd. Ze gaat hiermee voorbij aan de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer. Asielzoekers met zo'n tijdelijk vergunning komen nu na drie jaar in aanmerking voor een per- manentere status. Dan moet wel zijn gebleken dat de situatie in hun land van herkomst nog zo slecht is dat ze niet kunnen wor den teruggestuurd. Aanzuigende werking Een Kamermeerderheid vindt die termijn echter te kort en opteert voor verlenging tot vijf jaar en aanpassing van het beleid bij het verlenen van de tijdelijke ver gunning. Van het huidige beleid zou een 'aanzuigende werking' uitgaan. Eind vorig jaar gaf een meerderheid, waaronder rege ringspartij VVD, steun aan CDA- moties van die strekking. De re geringspartijen PvdA en D66 wa ren tegen. Tijdens het debat wees het CDA nadrukkelijk op de positie van de Bosnische vluchtelingen in ons land. Een verlenging van de ter mijn tot vijf jaar geeft meer mo gelijkheden om ze terug te sturen, nu de oorlogshandelingen in hun land voorbij lijken. Automatisch Een van de argumenten van de voorstanders is dat in de praktijk ook veel asielzoekers automa tisch een permanente status krij gen als justitie na drie jaar nog geen beslissing heeft genomen over hun verblijf, ook als de over heid op dat punt niets valt te ver wijten. Schmitz trekt echter de conclusie dat de nadelen van verlenging groter zijn dan de voordelen. Voorop stelt ze dat de asielzoeker niet 'eindeloos' in onzekerheid kan worden gelaten. Verder over weegt ze onder andere dat de ter mijn van drie jaar 'druk op de ke- Prins Willem-Alexander was gisteren op werkbezoek in Rotterdam. Hij laat zich in de haven stad tweeëneenhalve dag lang informeren over onder meer het grote stedenbeleid. De Erasmus- brug was een van de eerste objecten die hij aandeed. foto anp tel houdt' om tijdig een beslissing te nemen. Ze wijst er ook op dat het verlenen van een permanente status na drie jaar 'geenszins' een automatisme is. Onaanvaardbaar De CDA-fractie is niet overtuigd door de argumenten van de staatssecretaris en houdt vast aan uitvoering van de moties. „Ik verwacht hiervoor steun van de zelfde Kamermeerderheid die ook de moties steunden", aldus CDA-kamerlid Verhagen. Hij noemt het 'onaanvaardbaar' dat Schmitz de moties naast zich neerlegt. De kwestie komt don derdag in de Kamer aan de orde. Schmitz kondigt in haar brief aan dat ze wel de huidige proce dure rond het verlenen van de verschillende verblijfstitels wil vereenvoudigen en de voorwaar den hier en daar wil aanscherpen. Een asielzoeker kan voortaan al leen nog maar de A-status aan vragen, de 'zwaarste' verblijfs vergunning. Pas als blijkt dat hij hiervoor niet in aanmerking komt, wordt bekeken of hij op humanitaire gronden een ver blijfsvergunning moet krijgen. De A-status blijft voorbehouden aan vluchtelingen die een ge gronde reden hebben om te vre zen voor vervolging. Door Jeroen den Blijker ALS EEN geslagen hond loopt hij door de Tweede Kamer. Zijn ko lossale Walrus-postuur versterkt nog eens de ellende die van zijn gezicht druipt. De carrière van Pieter Hofstra (49), nog maar twee jaar Kamerlid namens de WD, heeft een gevoelige knauw opgelopen. Het anders zo joviale Kamerlid heeft veel spijt van het interview in Vrij Nederland. Hofstra stelt daarin, als voorzitter van de par lementaire commissie die het WBL-debacle onderzoekt, oud staatssecretaris Heerma en diens opvolger Tommei verantwoorde lijk voor de ondergang van WBL. Niet verrassend gezien de infor matie die inmiddels over de zaak naar buiten is gekomen. Wel on verstandig voor een voorzitter wiens commissie nog lang niet aan conclusies toe is. Hofstra twijfelt er bovendien aan, of hij wel het juiste besluit heeft genomen door aan te blij ven. De dag tevoren leek dat nog de beste oplossing, zo bleek uit een spoedberaad van de commis sie. Het Kamerlid ging diep, zeer diep door de knieën en bood ie dereen nederig zijn excuses aan. Daarmee leek de rust weerge keerd. Want, zo zegt commissie lid Van Heemst (PvdA) recon struerend, 'we moesten zeer snel handelen'. „Dat Hofstra zou opstappen, vond iedereen onbestaanbaar ge- P. Hofstra foto anp zien zijn inzet en kennis. Hofstra heeft bovendien met zijn keihar de verklaring spijt betuigd en al zijn woorden ingetrokken. De voorwaarden waren geschapen om verder te gaan." Dat vond zelfs de CDA'er Esselink, die zelf ook in het gewraakte interview in opspraak is gebracht (Hofstra: 'Esselink heeft te veel petten op'). Na overleg met de politieke supe rieuren - voor zover die bereik baar waren - wordt dan ook be sloten gewoon verder te gaan. Bovendien geef Kamervoorzitter Deetman zijn zegen aan deze op lossing. Want het onderzoek moet gewoon verdër. Maar nog geen 24 uur later ligt de zaak heel anders. De hele dag worden Hofstra en zijn collega commissieleden in de wandel gangen aangesproken. Sommige krantencommentaren raden Hofstra openlijk aan, op te stap pen. GroenLinks-fractiewoord- voerder Paul Rosenmöller heeft al laten weten dat het met zo'n voorzitter niets meer kan wor den. „De commissie heeft zich hoe dan ook ongeloofwaardig ge maakt." Bovendien heeft Hofstra 's och tends nog een telefonisch onder houd met zijn fractievoorzitter, Frits Bolkestein Wat beide heren wisselen, laat zich raden. Hofstra benadrukt echter dat hij zijn besluit volledig zelfstandig heeft genomen en houdt daarmee de eer aan zichzelf. „Ik stap op vanwege de politieke zuiverheid. Om geen aanleiding te geven voor discussie over de objectiveiteit van het rapport. En om geen dis cussie over mijn persoon te krij gen." Maar vanuit de commissie heb ben hem die dag ook signalen be reikt. Commissieleden lijken te rug te komen op hun oorspronke lijke opvattingen. Of, zoals Pv- dA'er Van Heemst het verwoordt: „We hebben gezegd: Pieter, het kan nog een staartje krijgen." Voor Hofstra is de boodschap helder. Hij roept de commissie om vier uur 's middags officieel bijeen. Een half uurtje later volgt zijn laatste persconferentie. Den Haag (anp) - GPV, RPF en SGP in de Tweede Kamer hebben gisteren toch hun steun gegeven aan een wetsvoorstel om schoolgebouwen van het basis- en voort gezet onderwijs volgend jaar over te dra gen van het Rijk naar de gemeenten. De steun van de kleine christelijke partijen is opmerkelijk, omdat ze altijd grote bezwaren hebben getoond tegen vergaande bevoegdhe den voor gemeentebesturen. Ze zijn bang dat het bijzonder onderwijs in de knel komt. Me de om die reden stemde het CDA tegen het voorstel. De 'draai' van de kleine christelijke partijen had te maken met een politiek ruil handeltje. WD en PvdA toonden zich bereid om voor een wijzigingsvoorstel van GPV, RPF en SGP te stemmen, als die op hun beurt be reid zouden zijn voor het volledige wetsvoor stel te stemmen. De voorgestelde wijziging heeft tot gevolg dat de positie van schoolbe sturen wordt versterkt. De besturen kunnen de Onderwijsraad inschakelen voor advies als Den Haag (anp) - De bij het CNV aangesloten onderwijs bonden KOV en PCO eisen bij de- komende onderhandelin gen over een nieuwe onder- wijs-CAO een salarisverbete ring van 4,5 procent. Bovendien willen zij grote aan dacht voor taakverlichting en de positie van ouder onderwijsper soneel. De nieuwe CAO zou tot april 1998 moeten lopen. De CNV-onderwijsbonden slui ten zich met hun eis voor salaris verbetering aan bij de samenwer kende onderwijsbonden ABOP en NGL, die vorige maand eveneens met een looneis van 4,5 procent op de proppen kwamen. Minister Ritzen noemde de wensen 'vol strekt buiten de werkelijkheid'. Een loonsverhoging van 4,5 pro cent kost meer dan een miljard gulden. KOV en PCO vinden de looneisen echter 'volstrekt gerechtvaar digd'. Ze eisen voor '96 minimaal één procent, voor volgend jaar 2,5 procent en voor '98 één procent. In de eind vorig jaar afgesloten onderwijs-CAO spraken Ritzen en de bonden af te streven naar een 36-urige werkweek in het on derwijs. De CAO in het onderwijs geldt voor 350.000 werknemers, van basisschool tot universiteit. De huidige overeenkomst loopt 1 juni af. De bonden dreigden vorig jaar met een landelijke stakings dag, toen de onderhandelingen over die CAO moeizaam verlie pen. De staking werd afgeblazen toen Ritzen en de bonden het toch eens werden over een kortlopen de CAO. Rijswijk (anp) - Minister Borst heeft 750.000 gulden extra beschikbaar gesteld voor de verdere ontwikkeling van zogeheten palliatieve zorg. Palliatieve zorg houdt in: het verzachten van pijn van ernstig zieke patiënten in de laatste fase van hun leven. „Het is niet zo belangrijk waar die zorg wordt gegeven (thuis of in een instelling), maar altijd is een vertrouwde en huiselijke sfeer van belang" schreef Borst gisteren in een brief aan de Twee de Kamer. Dit is een benadering bedacht door hospices, dat zijn kleine in stellingen waar mensen die ster vende zijn hun laatste levenspe riode kunnen doorbrengen. Dins dag had de bewindsvrouw laten weten er niets voor te voelen geld beschikbaar te stellen voor meer hospices. Ze vindt dat palliatieve zorg moet integreren in de alge mene zorg. EERLIJKHEID duurt het langst. Behalve in Den Haag, naar het lijkt. Het onervaren Kamerlid Hofstra, voorzitter van de WBL commissie vertelde openhartig aan de pers wat hij dacht va de affaire die onder zijn leiding onderzocht werd. Eerlijk, m»a fout, naar nu blijkt. Hij had nog geen conclusies mogen trekken en geen oordelen mogen vellen voor de hele zaak afgerond was. Zijn onafhanke lijkheid was in het geding, de waarde van het rapport was Kii zo'n bevooroordeelde voorzitter bij voorbaat dubieus en de beschuldigden hadden geen faire kans zich vrij te pleiten Allemaal waar, natuurlijk. Maar denkt iemand serieus dattii dens en na een langdurig vooronderzoek er zich niet bij ieder een al een mening begint te vormen? De openbare verhoren hebben weliswaar niet uitsluitend een publieke show-functie - de betrokkenen kunnen nog een ander licht werpen op hun rol en verantwoordelijkheid - desondanks beseft iedereen dal het belangrijkste oordeelsvormende werk zich afspeelt in de beslotenheid van de studeerkamer. Van de leden van een onderzoekscommissie verwacht het par lement en de publieke opinie een rechtersrol. Objectief, neu traal en zonder vooringenomenheid. Hofstra heeft niet aan die eisen kunnen voldoen en daarom is het begrijpelijk dat hij van- wege de politieke zuiverheid de eer aan zichzelf gehouden heeft. Maar er is wel iets vreemds aan de hand met die algem„,ls verwachting. Een parlementair onderzoeker is tegelijk recher cheur, rechter-commissaris, officier van justitie en rechter Geen wonder dat hij de verschillende rollen niet altijd goed uil elkaar kan houden. Maar is het ook terecht dat al die functies in een commissie sa menkomen? Mag men in gemoede veronderstellen dat ie mand die zelf het onderzoek doet, de beschuldigden aan de tand voelt en de bewijsvoering probeert rond te krijgen, ver volgens nog onbevooroordeeld op de rechtersstoel plaats neemt? De afgang van Pieter Hofstra is niet alleen een jammerlijke mislukking van een weinig bedreven Kamerlid, het is evenzeer een signaal om na te denken over de onverenigbaarheid va» de verschillende rollen in een parlementair onderzoek. Die eer lijkheid dient de Kamer nu ook op te brengen. Hoofddorp - Stadswachten worden steeds populairder. Het aan tal gemeenten met stadswachten is vorig jaar gestegen van 48 naar 118. Het aantal stadswachten zelf steeg van 591 naar 1186. De stadswacht blijkt ook internationale aandacht te trekken want ook België, Griekenland, Italië, Engeland, Denemarken e Spanje willen deze Nederlandse uitvinding ook gaan toepasser Dat zei directeur W. Jansen van de Stichting Stadswacht Neder-1 land gisteren. In 1995 stroomden 355 stadswachten door naar een reguliere I baan. Voor de positie van stadswacht komen alleen mensen in aanmerking die langdurig zonder werk zitten. Den Haag - De fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, J. van den Berg, vertrekt naar de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Hij volgt daar hoofddirecteur De Vries op, die voorzitter is geworden van de Sociaal-Economische Raad. De PvdA-politi- cus legt zijn lidmaatschap van de Senaat neer. Van den Berg (55) maakt sinds 1992 deel uit van de Senaat. Vorig jaar werd hij voorzitter van de PvdA-fractie, als opvolger van G, Schinck. In het dagelijks leven doceert Van den Berg Nederland se politiek en parlementaire geschiedenis aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Vice-voorzitter van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer Job Co- hen (ookrector aan de Rijksuniversiteit Limburg en oud-secreta ris Onderwijs) wordt in Den Haag genoemd als nieuwe fractie voorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer. Hengelo - Een 35-jarige leraar van de Scholengemeenschap Twic-1 kei in Hengelo is aangehouden wegens het plegen van ontucht met twee leerlingen, in 1991 en 1992. Het ging om jongens die nu 18 en 20 jaar oud zijn. Het seksueel misbruik had volgens de twee plaats tijdens bijles in de woning van de docent. Zij hebben aangifte ge- j daan bij de politie. De leerlingen en medewerkers van de school zijn gisteren door de I directie geïnformeerd over de arrestatie van de leraar. Allen heb ben volgens rector B. Hoekstra geschokt gereageerd. „Het komt voor ons volkomen onverwacht", zei hij. Amsterdam - Het personeel van het Gemeente Vervoer Be (GVB) in Amsterdam heeft gisteren het werk voor een paar uur neergelegd. Geruchten over op handen zijnde massa-ontsl leidden gisterochtend tot de wüde actie die begon bij de metro en I zich uitbreidde naar het bus- en het trambedrijf. Rond 13.00 uur was de staking algemeen Op het Centraal Station, waar aanvankelijk 's morgens trams nog I af en aan reden met passagiers, kregen reizigers aan het begin van de middag via de omroepinstallatie te horen dat ze gestrand wa ren. Alle ingangen naar metrostations waren met hekken afgeslo ten. Aanleiding voor de onrust is de afronding van een tussenrap-1 portage over verbeteringen bij het GVB. -finhmn ze menen dat ze tekort worden gedaan. GPV-fractieleider Schutte zei nog altijd 'reë le bezwaren' te hebben tegen het wetsvoor stel. De mogelijkheid dat scholen de Onder wijsraad kunnen inschakelen was klein rechts echter zoveel waard, dat de partijen uiteindelijk toch voor stemden. De steun van de WD en PvdA aan het wijzigingsvoorstel van Schutte was een concessie, omdat de re geringsfracties de rol van de adviesorganen juist willen terugdringen. D66 stemde om die reden dan ook tegen het amendement. «onze redactie buitenland „el/Tokyo - Noord-Korea ulft gisteren officieel meege teld dat het onderzoekt of L\ plan van de Verenigde SLten en Zuid-Korea voor Vredesonderhandelingen 'uit voerbaar is. In VS en Zuid-Korea hebben Lnnraesteld China bij de onder- andelingen te betrekken. Peking Lieerde gematigd positief I Wii bestuderen het voorstel van I Amerikaanse kant om na te gaan boor Kees Elenbaas Moskou - De mogelijke bouw militair complex onder een berg Russische relatie onder druk. Ir gen gisteren al stemmen op om land opnieuw te bezien. De verwarring over de vraag of Rusland wel een geheim bunker complex in de Oeral bouwt, Ihoudt intussen aan. Een hoge Russische militair sprak de be richten gisteren pertinent tegen. Russische media kwamen echter net nieuwe details over het ge- .aeime project. De commandant van de Russi sche raketstrijdkrachten, gene raal Igor Sergejev, zei dat er 'niet jewerkt wordt aan een complex voor de plaatsing van nucleaire pens, noch in de Oeral, noch op enige andere plaats in Rus- land. We zijn bereid om dit op al le mogelijke manieren te bewij zen'. Russische media melden echter Jat de berg Jamantau naar alle waarschijnlijkheid een militair project met de codenaam Dode \Hand verbergt. Het project zou zijn opgestart in het begin van de jaren tachtig en is ontworpen om de nucleaire verdedigingsstrate gie fundamenteel te wijzigen, zo gen Russische militaire bron nen. Vrijwel alle militaire projec- nen uit de Sovjet-periode werden na 1991 bevroren wegens de eco nomische crisis, maar anonieme ilitaire zegslieden bevestigden tegenover het dagblad Segodnja flat Rusland in het diepste ge heim is doorgegaan met de bouw van het bunkercomplex. Het de- Ifensiesysteem Dode Hand is vol gens dezelfde bronnen in staat pm een nucleaire vergeldingsac tie uit te voeren na een vijandelij ke atoomaanval. Het project zou inmiddels vrijwel voltooid zijn. Volgens militaire specialisten be- itaat het geheime project uit een ierie bunkers, ondergrondse pendinstallaties en speciale bal listische raketten die in diepe on dergrondse silo's zijn geplaatst to automatisch worden gelan terd wanneer bovengrondse de tectoren een nucleaire aanval te gen Rusland vaststeUen. Zodra ze fich in de ruimte bevinden wordt Jvanuit de raketten een signaal ror een vergeldingsaanval gege id® aan de onderzeeboten, bom- penwerpers en lanceerinstalla- pes die de vijandelijke nucleaire panval hebben overleefd. ih (°?erat'e Dode Hand kan een stakel gaan vormen voor ver- P«e Amerikaanse hulp aan Rus- pnd. Bij de Amerikanen is irrita- 'e. or>tstaan over het mogelijke Itteime Project, aangezien de VS joifflerden miljoenen dollars iieun geven voor de ontmanteling oude Russische kernwapens. invloedrijke Amerikaanse M v°°r 2,50 heb je Multimiljonair (6 miljoe e Lotto-winkelier voor 1 naar trekking in Lotti

de Stem | 1996 | | pagina 4