Verlammingsziekte treft katten Politie Arnhem breidt bommenteam uit Tiende lustrum Internationaal Gerechtshof rGs'Fi£friH Eis negen jaar cel tegen 'Engel des doods' lerelHd 'Strengere eisen aan vervoer scholieren' Postbode werkt niet uit angst voor hond Ook katten in West-Brabant en Zeeland met symptomen van mysterieuze ziekte IÉ BINNENLAND A3 Onbekenden doden twee kalveren Bekentenissen in Geldnet-zaak v> Gerechtshof kampt met geldgebrek Schiphol kan niet volledig voldoen aan geluidszone [l9 APRIL 1996 Al I dB STEM VRIJDAG 19 APRIL 1996 -Brittannië en Ierland. Sijk veel bewolking en jfjd tot tijd buiige regen ans op onweer. Vooral in ridoosten soms ook zon agtemperatuur van li In hier en daar in Schot tot 17 in de omgeving van pn. en Luxemburg: Perio- net zon en op de meeste sen droog. Middagtempe- ir vrijdag rond 18 graden dag enkele graden hoger d- en Midden-Frankrijk )den met zon. Zaterdag in westelijke departementen pmende buienkans. Kans onweer. Middagtempera- f uiteenlopend van 14 gra. Liangs de Bretonse kust tot ip zaterdag in de oostelijke prtementen. -Frankrijk: Perioden met Vooral zaterdag in het [ten kans op een regen- of Jeersbui. Zaterdag aantrek- de zuidenwind. Middag- Iperatuur rond 22 graden, tugal: Vrijdag flinke perio- i met zon en in het noorden kleine kans op een bui. Za- flag minder zon en overal nemende buienkans. On- br is niet uitgesloten. Lagere jiperaturen; zaterdag mid- rtemperatuur langs de kust 116 graden in het noordwes- tot 20 in de Algarve. anje: Afwisselend zon en |peIwoIken. In het noordwes- kan vrijdag al een regen- of weersbui vallen. Iterdag is dat ook elders mo- ■lijk. Langs de costa's in het isten en zuidoosten op beide igen tamelijk zonnig en droog eer. Minder warm; zaterdag axima van 17 graden aan de olf van Biskaje tot een graad 125 in het zuiden, anarische Eilanden: Flinke |brioden met zon. Zaterdag in loop van de dag meer stapel wolken en een toenemende ans op een regen- of onweers- ui. Middagtemperatuur op de ;uidstranden rond 24 graden, lallorca en Ibiza: Overwegend nnnig en droog. Middagtem- jeratuur circa 22 graden, talie: Flinke zonnige perioden :n vrijwel overal droog. In de jiacht en ochtend hier en daar aist. Iets wanner; middagtempera- ;uur zaterdag meest tussen 18 pn 23 graden. Griekenland en Kreta: Afwis- Iselend zon en stapelwolken. Vrijdag eerst nog een enkele re- lgen- of onweersbui. Stijging van temperatuur; maxima za terdag rond 18 graden, op Kre ta enkele graden lager. Duitsland: Flinke zonnige pe rioden, maar vooral vrijdag in het westen en noordwesten ook i. wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Wanner; middagtemperatuur zaterdag rond 22 graden, in het uiterste noorden wat lager. Oostenrijk: Overwegend zon nig en droog. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 22 graden op zaterdag. TELEFOONTJE der. „Je kan niet zomaar zeggen dat het flauwekul is, al lijkt dat op het eerste gezicht zo," ver klaart de zegsman van het team. „Een bomaanslag is op zich al krankzinnig. De redenen daar voor kunnen nog veel krankzin niger zijn en we kunnen dus niet zomaar uitsluiten dat de aansla gen gepleegd zijn door een ge stoord persoon, die zich telefo nisch meldt." De politie heeft de bandopname en de uitgetikte tekst van de mel ding inmiddels bij het ANP opge vraagd. De belster verklaarde on der andere dat BASF uitgekozen was omdat dit bedrijf in de labo ratoria chemische drugs zou ma ken. De eerder getroffen banken zouden dit onderzoek financie- je drie bomaanslagen die de I Ltste zeven maanden in Arnhem zijn gepleegd, is uit- 1 jebreid tot 25 mensen. I heeft een zegsman van het ,..m gisteren bekendgemaakt. Woensdag heeft de politie al een behoorlijk aantal tipsloverde re late aanslag op het hoofdkan- L van BASF Nederland ont- I lgen, aldus de woordvoerder. „et onderzoeksteam neemt het telefoontje aan het ANP gister morgen, waarin een woordvoer- -ter van de onbekende actiegroep Bendelion of Dendelion de aan- i opeist serieus in het on- r mee, zegt de woordvoer- Er is, net als bij de eerdere aan slagen, nog niets te zeggen over het explosief dat bij de BASF- aanslag gebruikt is en over de sa menstelling daarvan. Na uitvoe rig onderzoek door onder andere een Londens laboratorium bleek dat bij de aanslagen op de bank gebouwen een blik gevuld met springstof en kunstmest, voor zien van een slaghoedje, gebruikt was. Van de bommen waren, net als bij BASF, slechts minuscule splinters over. Wel vond het team bij de Credit Lyonnais Bank, die in oktober het eerst getroffen werd, de resten van een kook- wekkertje dat als tijdmechanis- me gediend had. De politie is gisteren ook verder gegaan met het horen van men sen, die mogelijk iets gezien heb ben rond middernacht bij het BASF-kantoor. Volgens de woordvoerder is het niet makke lijk om getuigen te vinden, aan gezien er in de buurt van het ge bouw nauwelijks woonhuizen zijn. De politie hoort onder ande re binnenschippers, die dinsdag avond aan de Rijnkade afge meerd lagen en bewoners van woonboten, die een eind verderop aan de Rijnkade liggen. Ook bezoekers van de Arnhemse drugssoos, vlak achter het BASF- gebouw, worden gehoord. Eén van hen verklaarde woensdag dat hij gezien heeft dat vlak voor de aanslag ramen geopend werden in de nieuwbouw van het Arn hemse Paleis van Justitie aan de overzijde van het getroffen kan toor. De politie hoopt ook getuigen te vinden onder passanten. Het zou volgens het team kunnen dat mensen die rond de tijd van de aanslag op de John Frostbrug re den - de drukste uitvalsweg van uit Arnhem naar het zuiden - iets gezien hebben. Een passantenon- derzoek wordt waarschijnlijk volgende week dinsdagavond ge houden. Grote bedrijven en Nederlandse vestigingen van multinationals in de regio Arnhem verscherpen in middels hun beveiliging en bewa king na de bomaanslag op het Nederlandse hoofdkantoor van BASF. De directies van de bedrijven vrezen de willekeur van de bom menleggers, nu het een raadsel lijkt waarom BASF dinsdag tot doelwit is gekozen. Groningen (anp) - De be reden politie in Groningen heeft twee dode kalveren gevonden in het Aduar- derdiep vlakbij Gronin gen. De poten van de dieren wa ren met touwen aan elkaar vastgebonden. Bovendien waren er brokken beton aan de dode beesten vastgebon den. Het incident, dat maan dagmiddag plaatsvond, werd gisteren door de regiopolitie bekendgemaakt. Op de kalveren is geen sectie uitgevoerd. Beide dieren zijn direct naar een destructiebe drijf vervoerd. Onderzoek in de omgeving leverde voorals- nogniets op. De eigenaar van de twee gedode kalveren heeft zich nog niet gemeld bij de politie. Het vinden van deze eigenaar is eerste prio riteit van de politie die de zaak hoog opneemt en verder gaat met het onderzoek in de omgeving. Zij sluit niet uit dat de eigenaar de dieren mishandeling zelf op zijn ge weten heeft. Een politie woordvoerder noemt het in cident 'een misselijke zaak'. Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of naar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C e Wie bellen we? 7-9-5-8-4-2 6-4-5-5-3-2-2-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Plaats; 4. roofnest; 6. Ben; 7. pro; 9. Adriaan; 11-aka Vertikaal: 1. Para; 2. anode; s. tong; 5. straal; 6. boa; 8. kien, dijk. Visitekaartje: Remi Pern uit Raalte is 'parlementariër'. Duiven (anp) - Twee mannen en twee vrouwen, die maan dag aangehouden werden op verdenking van betrokken- leid bij de geruchtmakende Geldnet-zaak in Duiven, heb- gisteren bekend dat zij 1 dat bij de overval buit I was gemaakt hebben geheeld. Iln totaal hebben nu vier vrouwen I en twee mannen, allen afkomstig I uit de regio Amsterdam, bekend ISJt zij geheeld hebben. Zeven I verdachten in de zaak zitten nog I «t, zes anderen zijn na verhoor I '«gezonden. Op 23 september j rang jaar werd een kantoor van I Geldnet in Duiven overvallen. Bij I 'i overval werd een 43-jarige I 'erknemer van het bedrijf dood- "•oten. Zijn 34-jarige Arn- e collega liep een schotwond I de schouder op. De politie ver- I cenkt deze man ervan dat hij de luiers informatie gegeven °ver de uitgebreide en Sc veiligheidsmaatregelen I :J en rond het bedrijf. De Arn- I «-toner zit nog in hechtenis. I u« overvallers namen een buit I !eenwaarde van meer dan vijf I oujoen gulden mee. Volgens de I iaai)se politie, die op 3 april een I jj"'anlp man uit Vinkeveen in I sï ln het Zuid-Spaanse Ia aanhield, zou de buit min- I ens tien miljoen geweest zijn. woordvoerder van het onder- ™team heeft eerder ver- L buit °°k noS groter liii» en mili°en zou kunnen I ïn n"ees?'maar Nederland- I tfffirf W'' c'aar no§ gocn exac- Ite ingen over doen. De Itanidin wi! °°k nae' kwijt of er I ,(J J bij diverse huiszoekin- I v»»j van de buit terugge- Door Anne-Lies van de Peppel Breda - Ook in West-Bra bant en Zeeland komt de mysterieuze verlamming van katten voor. Deze ver lamming is het belangrijk ste symptoom van de ziekte polyneuropathie, die sinds 12 april steeds meer wordt geconstateerd. De faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit in Utrecht spreekt met zo'n honderd tot tweehonderd zieke katten in heel Nederland zelfs van een epide mie. Bij verschillende dierenkli nieken in West-Brabant en Zee land zijn katten binnengebracht met het betreffende ziektebeeld, J.E.G. Lutz van dierenkliniek De Baronie heeft al twee verlamde katten in de kliniek gehad. „Een daarvan is gisternacht overleden. Hoeveel katten precies aan de ziekte overlijden is nog niet be kend." Ook dierenklinieken in Roosendaal en in Terneuzen heb ben twee poezen met de sympto men ontvangen. De zieke katten lijden aan poly neuropathie, een aandoening aan de zenuwen, waardoor - vaak al binnen 24 uur - verlamming aan de pootjes optreedt. Er bestaat geen medicijn tegen de ziekte, maar met een goede verzorging herstellen de dieren meestal weer binnen een paar weken. In het meest ernstige geval treden er ademhalingsproblemen op en zijn de dieren ten dode opge schreven. Het ziektebeeld is al langer bekend, maar over de oor zaak van het sterk stijgende aan tal katten met verlammings symptomen tasten deskundigen nog volledig in het duister. H.E. van Duijn van de Dierenkli niek Klein Etten-Leur vindt de situatie wel een beetje verontrus- Een team van de faculteit diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit van Utrecht onderzoekt de herkomst van de kattenziekte. tend. „De verlamde katten moe ten iets gemeenschappelijk heb ben, waardoor ze ziek zijn gewor den. Ik had vorige week een ver lamde kat in mijn praktijk. De ei genaar had twee katten, die met dezelfde dingen in aanraking wa ren geweest, zoals eten en katte- bakkorrels. Ook waren ze in con tact geweest met dezelfde men sen. Toch werd er één ziek en bleef de ander kerngezond." De faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit in Utrecht onderzoekt inmiddels wat de oor zaak van de epidemie kan zijn. Het onderzoeksteam zal vooral aandacht besteden aan het katte- voer en de mogelijkheid van een besmettelijke ziekte. Ook heeft het pathologisch instituut in Utrecht enkele overleden dieren onderzocht in de hoop aankno pingspunten te vinden. Het on derzoeksteam raadt mensen die een kat hebben met de verschijn selen aan om naar de dierenarts te gaan, omdat die kan vaststel len of het om polyneuropathie gaat. Dierenarts Lutz: „Het beste is verder om katten hetzelfde te laten doen en eten als normaal. De katten kunnen dus gewoon naar buiten en hoeven geen ander eten of een nieuwe vlooienband." Het onderzoeksteam heeft inmid dels ook in omringende landen geïnformeerd of de ziekte daar is voorgekomen, maar dat is tot nu toe (nog) niet het geval. Den Haag (anp) - Het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren zijn 50-jarig bestaan gevierd met een speciale zitting in het Vredespaleis, in aanwezig heid van onder anderen koningin Bea trix, premier Kok en minister Sorgdrager van Justitie. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken riep het hof op doel treffender te handelen. Na de openingsrede van Diego Freitas do Amaral, voorzitter van de Algemene Vergade ring van de VN, prees voorzitter Mohammed Bedjaoui van het Hof Nederland om zijn steun aan het college. „Het Nederlandse volk heeft een diepgeworteld geloof in recht en vrede," aldus Bedjaoui. Het statuut van het Internationaal Gerechts hof werd op 26 juni 1945 in San Francisco on dertekend, samen met het Handvest van de VN. De eerste rechters werden op 6 februari 1946 door de eerste Algemene Vergadering van de VN in Londen gekozen en kwamen op 18 april van dat jaar voor de eerste formele vergadering bijeen in het Vredespaleis in Den Haag. Het idee van een permanent internationaal hof werd geboren tijdens de vredesconferen tie van 1899 in Den Haag. Daar nam tsaar Ni- colaas II het initiatief voor het later opgerich te permanent Hof van Arbitrage. „Toen klopte voor het eerst het hart van een internationale juridische organisatie," aldus de voorzitter van het Hof. Sindsdien is Den Haag de 'hoofdstad van het internationale recht', zei Bedjaoui. In de Hof stad zijn maar liefst vier internationale ge rechtshoven gevestigd: het permanent Hof van Arbitrage, het claims-tribunaal voor de geschillen tussen de VS en Iran, het Interna- "«W ,w oKoninigin Beatrix, premier Kok en minister Sorgdrager van Justitie waren gisteren aanwezig hij de viering van het tiende lustrum van het Internationaal Gerechtshof. tional Gerechtshof, en het Joegoslavië-tribu- naal. Van Mierlo prees het Hof voor zijn werk en wees erop dat de Nederlandse regering het al tijd volledig heeft gesteund. De minister on derschrijft de pogingen van het Hof zelf om efficiënter te gaan werken. Ook zouden de rechters de lengte van hun besluitvorming moeten beperken. Ook wil de minister dat internationale en na tionale rechtbanken en staten de mogelijk heid krijgen advies te vragen aan het Interna tionaal Gerechtshof over de interpretatie van internationaal recht. Dat bevordert dat het internationale recht op een uniforme wijze uitgelegd wordt. Van Mierlo pleitte ervoor een mechanisme in het leven te roepen voor een uniforme uitleg en toepassing van het internationale recht. Dat kan bijvoorbeeld door lidstaten van de VN en rechtbanken onder bepaalde voor waarden toe te staan advies te vragen aan het Hof, aldus de bewindsman. Een soortgelijke constructie bestaat al bij het Europese Hof. Den Haag (anp) - Het In ternationaal Gerechtshof dreigt zijn deuren te moe ten sluiten wegens geldge brek. Dit zei de president van het hof, Mohammed Bedjaoui, gisteren na de plechtigheid in het Vredespaleis ter gele genheid van de viering van het 50-jarig bestaan van het hoogste juridische orgaan van de Verenigde Naties. „Voor sommige essentiële onderdelen van de begroting, zoals materieel, tijdelijke aanstellingen en het aan trekken van freelance mede werkers, hebben we geen cent meer," aldus Bedjaoui. Dan kan het hof, dat twee of ficiële talen kent - Engels en Frans - ook geen vertalingen meer laten maken. Met de 'kubieke meters stukken' die veelal voor iedere rechtszaak moeten worden vertaald, zijn miljoenen gepaard. Op de 18 miljoen dollar belo pende begroting van het ge rechtshof voor het huidige en volgende jaar moet Bedjaoui van New York 885.000 dollar bezuinigen. -s>|ui| AAnoqaö 'S)|U!| >|oouj ioomganaueuj 'paoq ueA pu iaar cel en met «gveipleging geëist tegen |Wfuëe verPleegkundige staat terecht op be- |\ist J>ln§ van moord op zeker l%n?°ners van verpleeghuis in Delfzijl. rWaf 1 )ver schilderde de als de perfecte moorde- m ongezonde behoefte -rff t J1 °Ver zaeke mensen I ie d„j ,r. °t het toedienen van j Wehjke insuline-injecties. s Doóck'Z1'n °gen' geen 'Engel s. maar een keiharde, gefrustreerde en machtswellusti ge vrouw die in ieder geval negen moorden bekende, maar er mis schien wel meer op haar geweten heeft. „Wanneer er geen behandeling volgt, blijft zij een niet gedemon teerde tijdbom," aldus de offi cier. Volgens gedragskundigen, die de vrouw verminderd toere keningsvatbaar noemden, is het gevaar op herhaling levensgroot aanwezig. „Als ik er nu voor stond, zou ik het weer doen," al dus de verdachte tegen de psy chiaters in het justitiële onder zoeksinstituut Pieter Baan Cen trum in Utrecht. De politie hield de vrouw vorig jaar september aan nadat een van de bewoners op de afdeling waar de zieken verzorgende werkte op een ver dachte manier was gestorven. Hij bleek de laatste in een rij van veel meer mensen die de jaren daar vóór in Vliethoven op de afdeling van Martha op duistere manieren om het leven kwamen. De verdachte bekende vrij snel negen patiënten 'uit medelijden' te hebben doodgespoten met in suline. Zij stelde van de slachtof fers - mannen en vrouwen van 56 jaar tot ver over de tachtig - be grepen te hebben dat zij niet meer wilden leven. Bij patiënten die niet konden praten, 'las' zij de doodswens in hun ogen. Hoewel de vrouw heeft toegege ven negen keer een dodelijke in- sulinespuit te hebben toegediend, legt justitie haar slechts vier, dui delijk bewijsbare moorden ten laste. Van het verhaal van de Bij belse Martha, die zorgend de we reld haar goede diensten aan bood, bleef bij mr. Brouwer niets over. „Haar slachtoffers waren vol strekt weerloos en konden geen kant op. Zij wist uit de verhalen van een Zwitserse verpleegkun dige dat insuline-injecties bij niet-diabeten een coma veroorza ken en uiteindelijk de dood tot gevolg hebben. De oorzaak van het overlijden is vervolgens niet meer in het lichaam te achterha len. Haar patiënten hadden ech ter geen pijn en waren redelijk gelukkig. Juist daardoor had Martha geen macht over hen. Zij was de machtigste als ze de insu line spoot," aldus de officier. J J/ Het spreekwoord luidt; ik kan er geen chocola van ma ken. Er wordt mee bedoeld dat iets onbegrijpelijk is. Zo heb ik van wat de Europese Commissie doet, vaak wei nig chocola kunnen maken. De Commissie daarentegen maakt overal chocola van. Van palmolie bijvoorbeeld. De wijze heren in Brussel hebben bepaald dat in chocola vijf procent plantaardig vet mag zitten dat niets met cacaobonen van doen heeft. Palmolie is een goedkoop en bruikbaar vervangingsmid del. Persoonlijk vind ik chocola pas lekker als er op een reep voluit chocolade staat. Ik ben nogal kieskeurig, dus toen jaren geleden de eerste geruchten over die runder ziekte de kop opstaken, heb ik koetjesrepen meteen af gezworen. Misschien is het wat vergezocht, maar is het met die gek ke koeien ook niet begonnen toen ze percentages onei genlijk materiaal in voer toestonden? Moet dat nou echt die palmolie, is kwatta gevuld met klapper al niet genoeg belediging voor de goede smaak? Het schunnigste is natuurlijk dat die ontwikkelingslan den die aan de cacao wat verdienden, hun inkomsten met vijf procent zien afnemen door een smakeloos be sluit van in Brussel zetelende heren die zich almachtig wanen. Het kan natuurlijk komen, doordat een Belgisch Com missielid aan een Engels commissielid vroeg: 'do you li ke a good reep?', de Engelsman geschokt: 'no no' ant woordde en aldus zuivere chocolade om palmolive, zeg maar zeep, hielp. MERIJN Den Haag (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer) is bereid te kij ken of in de wettelijke voorschiften voor het personenvervoer strengere eisen gesteld kunnen worden aan de veiligheid van het vervoer van scholieren. Zij deed die toezegging gisteren aan de Tweede Kamer, die het de hoogste tijd voor maatregelen vindt. Zo zouden er niet meer kinderen in een busje mogen dan dat er zitplaatsen zijn. Nu is het nog toegestaan dat een achtper- soonsbusje vijftien kinderen ver voert. Jorritsma reageerde aanvanke lijk erg terughoudend op de druk die PvdA, WD, D66 en het CDA op haar uitoefenden. Vorig jaar vroeg de Kamer al om maatrege len om vooral het vervoer van ge handicapte kinderen veiliger te maken, maar steeds hield de be windsvrouwe de boot af. Ze-meende dat in de wet geen aparte regelingen voor het ver voer van gehandicapte leerlingen kunnen worden getroffen. Die voorschiften moeten dan voor al le kinderen gelden. Dat heeft vol gens haar vergaande gevolgen, bijvoorbeeld voor voetbalclubs die spelertjes in busjes naar uit wedstrijden brengen. Ook had ze twijfels over de controlemoge lijkheden. Jorritsma vindt dat de gemeenten die een contract met een ver voersmaatschappij afsluiten voor het vervoer van scholieren, er zelf op moeten toezien dat dat veilig gebeurt. Scholen die schoolreisjes organi seren kruinen gebruik maken van aanbevelingen van Veilig Verkeer Nederland. Die zijn opgesteld na dat vorig jaar een 15-jarige scho liere om het leven kwam toen ze bij Enkhuizen haar hoofd uit het vluchtluik van de bus stak toen die juist onder een viaduct door reed. Jorritsma wees er verder op dat de Europese Unie over een tijdje met een voorschrift komt dat passagiers in touringcars een gordel moeten dragen. Dat heeft volgens haar automatisch tot ge volg dat er nog maar één passa gier per zitplaats kan worden vervoerd. Ze gaf toe dat daarbij Uit onderzoeken van de Genees kundige Inspectie eind vorig jaar naar de werksituatie in Vlietho ven, kwamen allerlei onregelma tigheden aan het licht. Zo bleek de voormalig geneesheer-direc teur De Boo al een paar jaar tevo ren wantrouwend te zijn geweest over sommige sterfgevallen. „Hij hield er al rekening mee dat ie mand insuline spoot bij niet-sui- kerpatiënten," zo blijkt uit het dossier. Uit angst voor wat even tuele onderzoeken teweeg zouden brengen, zei hij echter niets en liet alles bij het oude. Hij vertrok met stille trom, de huidige direc teur Kuiper kwam. Zijn alertheid en die van sommige artsen leid den tot het huidige proces. Groningen (anp) - Een familie in Leek heeft al ettelijke ke ren geen post bezorgd gekregen. De postbodes zijn bang voor de hond des huizes. Volgens groepschef J. Gerding van de politie in Leek zijn de postbodes zelfs doodsbenauwd. Ze kiezen het hazenpad als de hond op het erf verschijnt. De zes bij toerbeurt werkende postbodes hebben de eigenaars gevraagd de post maar op te komen halen. Postbesteller S. de Vries: „We laten ons niet op vreten door dat beest." Het probleem speelt al maan den. De postbezorgers hebben de politie in Leek inmiddels voor de tweede keer ingescha keld. De politie heeft de familie gevraagd de herdershond bin nen te houden totdat de post bode is geweest. De bewoner schijnt zich daar echter niet al tijd aan te houden. De betref fende hond heeft nog nooit echt gebeten maar heeft het wel 'steeds op de onderbenen van de bestellers voorzien', aldus de politie. Al met al wordt de post ongeveer eens per week niet besteld bij de woning. „Het huis staat behoorlijk ach teraf. Iedere keer als we er de post moeten brengen, vragen we ons af: is 'ie er wel, of is 'ie er niet", zegt De Vries. De eigenaars van de hond be grijpen niet waarom de postbo des zo bang zijn. „Het is zo'n schat van een hond," zegt be woonster A. Roffel van het be treffende perceel verwonderd. „Ik zag gisteren inderdaad dat de postbode heel wild op zijn fiets sprong en wegreed. Maar deze hond is totaal niet agres sief. De krantenjongens zijn gek op hem. Hij ligt ook mid den tussen onze schapen. Als er lammetjes worden geboren, ligt hij er met zijn pootjes omheen. Hij heeft nog nooit een mens of dier gebeten," vervolgt ze. De eigenaresse zegt de hond af en toe binnen te houden, maar meestal ligt hij achter het huis op het erf. „Als we hem opslui ten, wordt hij stapelgek." wel een lange overgangstermijn zal gelden. De fracties gaven gisteren te ken nen dat ze het getreuzel zat zijn. „We moeten niet wachten op een ernstig ongeluk voordat er wat gebeurt", aldus D66-Kamerlid Lambrechts. De Kamer drong vo rig jaar al aan op strengere voor schriften. Schiphol (anp) - Schiphol kan dit jaar niet volledig voldoen aan de grenzen van de zoge noemde geluidszone, waar voor momenteel een proefpe riode geldt. Ook volgend jaar, als de zone wettelijk van kracht is, wordt dat volgens de luchthaven een zeer zware opgave. Schiphol werkt aan voorstellen om daar toch aan te kunnen voldoen. Dat ant woordt de luchthaven in een brief aan minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat. Die wilde dat Schiphol een ver beterd plan indiende om de ge luidsbelasting van vliegtuigen dit jaar binnen de gestelde grenzen te houden. Dit jaar is een proef periode voor de luchthaven, vooruitlopend op vaststelling van wettelijke geluidsnormen in 1997. De luchthaven stelt dat het on mogelijk is om in de proefperiode aan alle geluidsgrenzen te, vol doen, omdat de Aanwijzing Schiphol nog niet is vastgesteld en nog niet aan alle voorwaarden voor de zone is voldaan. Vliegtuigen mogen daarom bij voorbeeld nog niet zuidelijk op de Zwanenburgbaan aanvliegen. Ook kan de Aalsmeerbaan 's nachts nog niet dicht.

de Stem | 1996 | | pagina 3