DESTEM itstel voor de herindeling r 'De schreeuw van armoe is te horen UI DESTEM katholieke ouderenbond: 'Aanhoudende zorg over ledenwerving' Jeld blijft groot struikelblok voor operatie in Zeeuws-Vlaanderen Stiltegebieden voor toename zeehonden' a G Champagne-ontbijt voor secretaresses Axelse historicus wil Westerschelde temmen Kamervragen over bewegwijzering Liefkenshoektunnel Proef van Delta met zuivering baggerslib Voorwaardelijk voor ontploffingen in Goes ie trein. lleisje met benen fciider tractor [elstraf voor erie inbraken Bel Ad Timmermans Broeders B.V. Reparateur line en lockmacnine Specialist Rikken Schilderwerken Schilderwerken en zijn. SLB Zelfmoordpogingen man mislukten Bent u de sales representative die Chiquita zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of ëen van de vele andere vacatures "Mate» wut "Paelft I fitxhaPutat 34561 214 Hfultt. Id. 0114-320514 Zeeland I 1 VRIJDAG 19 APRIL 1996 DEEL 1 Iarcen. ters van bloemen, bomen en peciaal eenmalig aanbod voor or de trein, de bus naar de in- h en een spannende verrastas. SEN. lin Geldermalsen. Komt u met rbewijs bij de NS-info-auto een IlSTELÜNG, >hannes Vermeer in het Maürits- lt Centraal Station met tram 12. enkaart. De Vöordeel-urenkaart pits en in het weekend. I ct/m). L onze verslaggever Lsterzande-Deledenwer- j moet binnen de Katho- ielfe Bond van Ouderen Zee- j een punt van aanhou- fcde zorg zijn. Secretaris P. Briaansens schrijft dat in lt jaarverslag van de KBO |verl995. Het argument is logisch, want de KBO kan in overlegsituaties meer gewicht in de schaal leggen naar mate de organisatie namens meer ouderen kan spreken. Eft de ouderen worden een steeds belangrijker groep in de Zeeuwse samenleving. Eind 1994, zo schetst het jaarver slag, was bijna 16 procent van de Zeeuwse bevolking 65 jaar of ouder. „Met een toenemend aantal ouderen neemt ook de invloed van de ouderen toe op alles wat met de inrichting van onze samenleving te maken heeft," aldus Adriaansens. „Het is belangrijk dat de ouderen zich organiseren. De politiek zal nu en in de toekomst graag met de ouderenorganisaties zaken willen doen. De ouderenorganisaties zullen steeds meer erkend worden als sociale partner, naast werkgevers en werknemers. Ook in de gezondheidszorg, een belangrijk beleidsterrein voor de ouderen, zullen de ouderenorganisaties samen met anderen de derde par tij kunnen vormen naast de zor gaanbieders en de zorgverzeke raars." Het jaarverslag komt ter sprake tijdens de algemene vergadering van de KBO Zeeland, die wordt dinsdag 23 april gehouden in zaal de Reizende Man in Klooster- zande. 's Morgens wordt het'huis houdelijke gedeelte afgewerkt. Om 13.30 uur begint het middag programma, waarbij penning meester van de Unie-KBO mevrouw W. van Binsbergen- Valenteyn een lezing houdt met als titel 'Inzicht in Ouderen, Ouderen in Zicht'. Het accent zal daarbij liggen op de AOW in de toekomst. onze verslaggever ddelburg - De besluitvorming over de gemeentelijke indeling van Zeeuws-Vlaanderen is nu officieel voor ibepaalde tijd opgeschort. It Zeeuwse Staten nemen deze iédelmg van Gedeputeerde [talen (GS) vandaag in de maan- tlijkse Statenzitting voor ken- isseving aan, bij de behandeling aieen brief van het gemeente luur van Hontenisse over die „indeling. Hiermee is de herin- kling formeel in de ijskast gezet. Itrder dit jaar werd al duidelijk lat door grote geldproblemen het Rijk de omstreden herin- jding moeizaam en vertraagd lïgaan verlopen. Een oplossing ui zijn als de inwoners van de t(io zelf zouden gaan betalen, ar daar wilde het provinciebe- Lr niet aan. GS schreven krap een brief naar het minis- (erie van Binnenlandse Zaken rhole - Een twaalfjarig meisje op de Hui- weg in ferhole onder het con- Jagewicht van een tractor echt gekomen. De trekker i bestuurd door haar vader, let meisje zat voorop, op het pntragewicht, toen de tractor l inreed. Haar benen ten beklemd tussen het twicht en het talud van de grep- kl Ze is met een gebroken been t enkel naar ziekenhuis De in Terneuzen overge- De 23-jarige M.G. P Sas van Gent is gisteren na Peis van dertig maanden door p rechtbank in Middelburg ver- i tot een gevangenisstraf maanden. Hiervan es voorwaardelijk. Daar- tójgt G. toezicht van de passenaar maakte deel uit van ^greepje jongeren dat verant- "c was voor ettelijke 'ken en diefstallen midden P is Zeeuws-Vlaanderen. van zijn maten werden al "f veroordeeld. as laten 122. r" °nze verslaggever ,uzen "Ër moeten meer stiltegebieden voor zeehon- I oodqieter uw,'11 komen om de zeehondenpopulatie verder te laten - Qat zegt r Witte, woordvoerder van het Rijksin- voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg. Afgelopen at nam het zeehondenbestand in Zeeland wederom toe. Voor reparatie of vernieuw en van dakbedekking, 9 ten, CV, sanitair enanda® loodgieterswerkz.heden. 076-5147767 of 5614873 jaratie en onderhoud van uw merken! Met prijsopgave. jstraat 30, tei. 076-521 ve Markt 48, tel.0'165 Kortemeestraat 17. tel. 0164_2 ■Monden zijn erg gevoelig In» !er??onng. Je ziet dat het I, dieren in het vroege llw?aar veel ho8er Hg1 dan in ■gwerseizoen.Het Deltage- dus een ruime hoe- Je'd zeehonden huisvesten, toenemende recreatie 'bert dat," aldus Witte. thermen van de zee- uengebieden moet ervoor ark Tel sierwerk, oet u bij ig 7556 3523 schoonmaak^P ingelse taPf[.®'"droog- i. Tapijt 1 Hï.smila „CK Service with a Laagste prljze". B<*gg8l 5-5411971 06-547' It," j meer dieren de weg |v,e Zeeuwse Delta vinden, «t, m°et kiezen tussen liti. recreatie en visserij en erg moeilijk. Het wach- •vtlb' 'Beleidsplan Voor- Pte p.?6!1 Haa§'" 310,15 J%r J P'an moet zorgen |k™eer ^tgebieden. De Isij), a lsLe® gebied waar 's It'th™!611 aeleboel recreanten iKtuden S rondzwerven. Daar d ,i.wa een rustge- ?n' Het RIKZ heeft in man ina positieve °Pgedaan met rust- k on»»VOri® ^aar werd daar Westerschelde planten de zee honden zich voort. In totaal zwemmen er nu 42 dieren in de Delta rond, het hoogste aantal sinds de jaren zestig. Die cijfers zijn afkom stig uit een onderzoek van het RIKZ. De tellingen zijn niet helemaal betrouwbaar omdat de zeehonden grote stukken in de Noordzee afleggen. In Zee land worden soms zeehonden gezien die eerder in de Wad denzee zijn uitgezet. 'Zeeuwse' zeehonden zwemmen zelfs naar de Engelse kust en terug. Het gaat dus weer goed met de Nederlandse zeehond. De vraag is alleen hoé goed. In 1988 roeide een epidemie drie kwart van het zeehondenbe stand in de Waddenzee uit. De zeehondenpopulatie is daar inmiddels geheel van hersteld. Door de waterverontreiniging hebben ze echter een lage weerstand tegen bacteriën en virussen. Daardoor zijn de die ren nog steeds bevattelijk voor ziektes. met de klemmende vraag om een heroverweging. Nu dat achter wege blijft, legt de Zeeuwse poli tiek er zich bij neer dat er voorlo pig niet geschoven wordt met gemeenten in de regio. Wat er gebeurd is, is dat het Rijk het geld wegtrekt dat de gemeen ten krijgen om de kosten van de operatie, ruim veertig miljoen gulden, te betalen. Het Zeeuws provinciebestuur meldde in de brief aan Den Haag dat zo het hele draagvlak onder de herinde ling wegvalt. Een bedrag met de omvang van ruim veertig miljoen gulden zou ook nooit door de betreffende gemeenten en dus door him inwo ners, op te brengen zijn, zo luidde een argument van de GS. De kos ten waar het om gaat, zijn zoge heten frictiekosten die gemaakt moeten worden om de gemeenten met heel hun hebben en houden, hun systemen en culturen over te laten gaan in één of meer grotere doelmatiger besturen. Volgens het kabinet verdient de herinde ling zichzelf op termijn terug. Maar GS benadnikten dat inves teringen voor herindelingen nodig zijn om lokale besturen voor hun nieuwe taken om te vor men. Dat het kabinet daaraan de conclusie verbindt dat de inves teringen zichzelf terugverdienen, noemden GS 'bepaald onjuist'. In de nasleep van die brief gingen andere besturen zich roeren. De laatste kwispel in deze kwestie was een conflictje in briefvorm tusen de gemeente Hontenisse en de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging. De georgani seerde werkgevers hadden een brief gestuurd aan de staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken dat er één gemeente moet komen in Zeeuws-Vlaanderen en dat had die club nou niet moeten doen, schreef de Hontenisse weer op haar beurt aan het provincie bestuur. „Schoenmaker blijf bij je leest, wij van onze kant doen ook geen uitlatingen over de organisatie van het bedrijfsleven in Zeeland," schreef Hontenisse. Het is deze brief die vandaag op de Staten-agenda staat. Met daarbij de aantekening van GS dat de herindeling 'voorshands is opgeschort'. Gisteren was het de Dag van de Secretaresse. Bij tal van bedrij ven en instellingen in de regio werden de secretaresses - die een heel jaar lang klaar staan voor hun baas - in de bloemetjes gezet. Voor zo'n dertig vrouwelijke 'steun en toeverlaten' van onder anderen de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters, de Commissaris der Koningin en van enkele bedrijfsdirecteuren trakteerden hun bazen gisteren op een uitgebreide lunch in het Axelse restaurant Zomer- lust. Enkele uren eerder al, bij het ontbijt in het Terneuzense City hotel, hadden ruim twintig secretaressen onder een vrolijke kout al van een glaasje champagne genipt. Het ontbijt, een initiatief van uitzendbureau Vedior/ASB, kreeg een extra vrolijk tintje met een optreden van de Hulster entertai ner Frans de Schepper. FOTO CANULE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Gent - „Soms zien we het echt niet meer zitten. We pro beren dan te overleven door hier of daar wat geld bijeen te krijgen. Dan kijken we in containers of er nog iets bruikbaars ligt. Als ik echt niets heb en honger heb dan durf ik ook niets vragen. Ik ga dan rond het middaguur bij mensen binnen die ik goed ken, in de hoop dat ze mij vragen om te blijven eten." „We moeten kiezen, ofwel beta len we de huishuur, maar dan kunnen we niet behoorlijk eten. En je nog minder verzorgen. Ofwel we verzorgen onze gezondheid en betalen geen huur, maar dan staan we uitein delijk wel op straat." Twee getuigenissen van mensen aan de verkeerde kant van de armoedegrens. Opgetekend door vrijwilligers van de Beweging voor gezinnen met een laag inkomen te Gent die sinds 1983 ijvert voor een betere toekomst voor armen. Schrijnende, stille armoe, aan weerskanten van de grens, stond gisteren centraal tijdens een studiedag van de stichting Vlaams-Zeeuws Ouderenover- leg in het Centrum voor Kunst en Cultuur in Gent. In Gent leven vijftien op de duizend Bel gen in armoedige omstandighe den. In Zeeland dragen 11.000 van de 340.000 Zeeuwen het eti ket van arm. Volgens W. Nabbe, industriep astor in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone wordt armoe in Nederland nog steeds gezien als een individueel probleem. Een zaak van 'eigen schuld dikke bult'. Maar armoe is in Neder land vooral een gevolg van poli tieke keuzes is zijn stelling en derhalve onnodig. „Armoe is spugen in het gezicht van God," zei Nabbe gisteren voor een zaal met meer dan tweehonderd ouderen, van wie de helft uit Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Nabbe bewerkstelligen structurele oorzaken het armoe- deproces. „De politie voert een inkomensbeleid dat op het ter rein van de AOW tot een koop kracht vermindering van tien procent heeft geleid. De gemeentelijke belastingen gaan elk jaar fors omhoog. Er wordt bezuinigd op huursubsidies en kinderbijslag. Er wordt een hogere eigen bijdrage in de gezondheidszorg gevraagd. En er zijn niet genoeg banen om mensen perspectief te bieden," somde hij in een adem de facto ren waarop mensen geen invloed hebben en die juist bij mensen in een achterstandsituatie harder aankomen dan bij anderen. Nabbe pleitte voor het opkrik ken van de AOW en een pensioe nopbouw voor vrouwen. „De AOW is voor velen veel te laag." Op lokaal niveau verwacht hij heil in een bundeling van krach ten van ouderenbonden, vakbe weging en kerken. Er is veel te bevechten. Zo weten bijvoor beeld nog steeds veel te weinig ouderen de weg te vinden naar onze sociale voorzieningen. De gemeenten moet voor een betere voorlichting zorgen. Ouderen moeten dat afdwingen, vindt Nabbe. De bestrijding van armoede wordt echter bemoeilijkt omdat er veel stille armen zijn, die leven in afzondering en de kunst verstaan zich onopvallend tus sen anderen te bewegen. „Het blijft moeilijk. Armen hebben geen bordje op, schamen zich en maken weining contacten," reageerde mevrouw J. van Damme van de 'Beweging' op een vraag uit de zaal hoe armoe zichtbaar te maken is. Volgens Nabbe zijn er in elke stad wel groepjes mensen die zich bezig houden met armoedeproblemen maar het moet niet alleen van deze mensen komen. „Het begint bij jezelf. Wil je je hart laten aanraken om daar ook mee aan de gang te gaan. Je moet bereid zijn om je ogen en oren open te houden. De schreeuw van armoe is te horen." 076 Van onze verslaggever Middelburg - De vaargeul van de Wester schelde kanaliseren tot een kanaal van 40 kilometer lang, 30 meter diep en 500 meter breed, en in de vrijgekomen stuk ken zuidelijk en noordelijk van die geul honderden hectare nieuwe natuur in de vorm van schorren en slikken aanleggen. Kortom: de Westerschelde temmen. Dit is vol gens de Axelse historicus en geograaf A. de Kraker de meest duurzame wijze om natuur- herstel te plegen na verdieping van de geul, zonder over ontpoldering te praten. De Kra ker heeft zijn plan ingediend bij de provincie en het maakt vandaag deel uit van de beraad slaging van Zeeuwse Staten over het natuur- herstelplan. Eerder deze week diende de WD al een alternatief plan in. De voordelen van het plan De Kraker zijn legio, vindt de indiener zelf. Zijn voorstel is simpel en gaat ervan uit dat de Westerschelde volkomen beheersbaar wordt. De dure luxe van een vrijstromende rivier kan men zich op termijn niet meer permiteren en dat is niet nodig ook, aldus De Kraker. Zijn plan: bouw met strekdammen en hoofden een riviersys teem, waarin een vrijstromende geul van 30 meter diep en 500 meter breed ontstaat. Deze 40 kilometer lange geul stroomt zo snel dat hierdoor de geul automatisch opdiepte wordt gehouden. Veel baggerwerk wordt zo overbo dig. De Kraker, die onder meer historisch onderzoek deed naar de waterstaat in Zeeuws-Vlaanderen, noemt zijn plan 'Voorbij 2000', omdat het in een ontwikkeling van tientallen jaren voorziet. Nadat de geul namelijk is uitgebaggerd en de strekdammen zijn gelegd, zullen zich tussen de dammen zuidelijk en noordelijk van de geul een flinke aanwas van slikken voordoen, een ware kraamkamer voor het zeeleven. Op termijn ontstaan kilometerslange schorren. Deze aanwas tegen de bestaande Deltadijken, zorgt ervoor dat de dijken niet meer worden ondermijnd door het stromende water en dat het dure onderhoud aan overbodig wordt. En ook veel meer geld, ettelijke honderden miljoenen guldens zelfs, kan worden bespaard op de toltunnel WOV, die tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk wordt aangelegd, stelt de Axelse historicus. Met enkele zogehe ten bovenhoofden kan de infrastructuur bij Terneuzen worden aangepast en een beschutte haven ontstaan met op de weste lijke dam de WOV die dan twee kilometer korter en minder diep hoeft te worden aange legd. Aan de overkant, de Bevelandse kant, duikt de tunnel ook voor de zeedijk naar boven waardoor het waardevolle landschap van de Zak van Zuid-Beveland wordt ont zien. Een geul van 30 meter diep zal de toe gang tot de Antwerpse haven tot ver in de toe komst kunnen verzekeren. De Zeeuwse Staten hebben vandaag het advies aan Den Haag voor natuurherstel van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde op de agenda staan. Nu al is zeker dat de Zeeuwse politiek dat advies, waar de ontpolderings- projecten zijn uitgehaald, veel te mager vindt. Waarschijnlijk zullen de Staten vandaag meer tijd vragen aan Den Haag om een nieuw plan te maken. Het voorstel van De Kraker zal daarvoor worden bestudeerd. Van onze verslaggever Den Haag/Middelburg - De Tweede-Kamerfractie van Ouderen Unie 55+ vindt dat Rijkswaterstaat voor een goede bewegwijzering naar de Liefkenshoektunnel moet zorgen. Dat blijkt uit schriftelijke kamervragen die Unie stelt aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Als argument voert de oude renpartij aan dat automobilis ten door het ontbreken van een goede bewegwijzering meer kilometers moeten maken om Zeeuws-Vlaanderen te berei ken. De Kamer van Koophandel nam onlangs het initiatief een route-informatiekaart 'Weg wijs naar Zeeuws-Vlaanderen' op de markt te brengen. Het initiatief van de Kamer is inge geven door de weigering van Rijkswaterstaat borden met de aanduiding Liefkenshoektun nel neer te zetten, zo bleek uit een intern bestuursvoorstel. „De ANWB is steeds voorstan der van deze route via Antwer pen aan te duiden, maar is in 1992, ten tijde van de realisatie van de nieuwe autosnelwegver binding tegengehouden door rijkswaterstaat. Met name HID directie Zeeland, de heer Saeijs zou verantwoordelijk zijn voor deze keus. Bij de overweging gaat het met name om de bescherming van de provin ciale belangen van de veren op korte termijn en de WOV op lange termijn," aldus de rede nering van de Kamer. Rijkswaterstaat vindt het vol gens een woordvoerder 'te kort door de bocht' om die koppe ling te maken. Feit is dat Rijks waterstaat voor verwijzing naar het buitenland te maken heeft met speciale regelgeving en die staat niet toe dat Rijks waterstaat bordjes richting Liefkenshoektunnel neerzet. Hij geeft toe dat de Provinciale Stoombootdiensten en Rijks waterstaat er belang bij heb ben dat er zoveel mogelijk mensen gebruik maken van de veren en straks van de WOV maar dat is voor Rijkswaters taat geen reden geweest de regeltjes om te buigen. „Ik vind dat een dubieus argu ment. Je zou daar tegenover kunnen stellen dat de overheid er baat bij heeft dat auto's moeten omrijden, dan vangt ze meer benzineaccijns. Maar de zaak ligt nu dus bij de minister. Als die bepaalt dat er voor Zee land een uitzondering gemaakt moet worden zullen wij daar mee werken." Van onze verslaggever Sluiskil - Delta Nutsbedrijven gaat op de Dekkerspolder bij de Axelse Sassing een proefstation bouwen voor de reiniging van sterk verontreinigd slib uit het kanaal Gent Terneuzen. Dat gebeurt in samenwerking met de Centrale Vuilververwer- kend Industrie (CVI), eigenaar van de locatie, en Delta Consult bv die de reinigingsmethode heeft ontwikkeld. Het uitgangspunt is om de hoe veelheid vervuild baggerslib te scheiden in een groter schoon en een kleiner maar sterker ver vuilde fractie. Het streven is om het vervuilde deel terug te brengen tot een vijfde van de aangedragen hoe veelheid waardoor er uiteindelijk minder vervuild slib aan land moet worden opgeslagen. Als DELTA daarin slaagt, betekent dat dat maximaal tachtig procent gezuiverd slib terug in het kanaal gestort kan worden. Het scheidingsproces, waarbij vervolgens gekeken wordt om de gehaalde twintig procent nog verder in te dikken, kan volgens directeur P. Stoter met mobiele installaties ook toegepast kunnen worden om vervuild slib in jacht havens te zuiveren. Het nutsbe drijf brengt in het samenwer- kingsaverband (gekozen is voor een joint-venture) de kennis van zuiveringstechnieken en de aan wezigheid van laboratoriumfaci liteiten in. Hoeveel werkgelegenheid er met de nieuwe activiteit is gemoeid, is volgens Stoter nog niet precies te duiden maar er zullen in de aan loopfase meerdere mensen aan werken. Stoter verwacht dat binnen een jaar de resultaten van de proefin stallatie bekend zijn. Los van de technische haalbaar heid speelt ook de economische haalbaarheid van het project een rol. Met andere woorden, het station moet wel renderen. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr. T. de Jong heeft gisteren tegen de 30-jarige Goesenaar J.H. een gevangenisstraf van 18 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk en het betalen van een schadevergoeding van 6.159 gulden geëist. H. moest zich verantwoorden voor het veroorzaken van een ontploffing in zijn woning aan de Montgomerylaan in Goes op 6 januari van dit jaar. Ruim een week later veroor zaakte hij wéér een gasont ploffing en brandde de huurwo ning volledig uit. De totale schade bedroeg een dikke 2,5 ton, waarvan twee ton door de verze kering wordt gedekt. Achtergrond voor de ontploffin gen waren de zelfmoordpogingen van H. De eerste keer zette hij de gaskraan open en volgde er een ontploffing dank zij de waak vlam van de geiser. Het kwam niet verder dan een keukenbrand, die snel kon worden geblust. De tweede keer, toen H. opnieuw een zelfmoordpoging wilde ondernemen, had hij opnieuw de gaskraan opengedraaid. H. viel in slaap maar werd wakker en besloot toch nog maar géén einde aan zijn leven te maken. Hij stak het licht aan. Op dat moment zorgde een vonkje van de schake laar dat er een ontploffing volgde en stond de woning binnen een mum in lichterlaaie. De buren konden te nauwernood aan de brand ontsnappen en H. werd door de politie - mede voor zijn eigen veiligheid - direct gearres teerd. De deskundigen omschreven H. als iemand die moeilijk was te doorgronden en volledig toereke ningsvatbaar moest worden geacht. De rechtbank wijst vonnis over twee weken. (ADVERTENTIE) ACATURES^ i

de Stem | 1996 | | pagina 17