'Als je veel moet klikken met een muis is dat erg belastend' Uiterlijk 100 miljoen Dump het matje RSI-aandoeningen Houding VRIJDAG 19 APRIL 1996 DEEL E ■MS estaat |len per inde uitvoeringen. 1 juli 100 Bonus obiel bellen. Meer 454 45 55), debitel De prehistorische 'muis' zag er uit als een grauw stuk crisiszeep aan een touwtje. Nu zijn muizen er in de meest excentrieke gedaanten èn nog ergonomisch ook. Door Johan vari Grinsven Een amorf grauwgrijs vierkanten doosje. Zo zag de eerste computermuis er uit. Maar dat was in het stenen tijd perk van de personal computer. Tegen woordig zijn er muizen in vele varia ties, van robuust namaakhout tot blauw.luipaardvel. In de vorm van een muis of een hamburger. En, een nog belangrijkere ontwikke- ling: de computergebruiker kan alle functies van zijn pc aanzwengelen met ergonomisch verantwoorde muizen. Wie een goede (lees: duurdere) muis nu- vastpakt, heeft het ding haast automa tisch in de juiste houdgreep. Want een beetje muis is tegenwoordig voorge vormd. En dan is daar ook nog de omgekeerde muis: de trackball. De truc van deze muisachtigen is dat de 'kogel' waarmee de cursor naar de gewenste plaats gerold kan worden, niet ónder maar óp het apparaatje zit. Deze kogel wordt met duim of middelvinger bediend. Handig als je weinig ruimte hebt. Daar naast zijn er ook al draadloze en 'vlie gende' muizen. Het Amerikaanse bedrijf Gyration heeft met de Gyra- point een muis die niet op een bureau blad hoeft te liggen om gebruikt te kun nen worden, het ding werkt ook 'in de lucht'. Niemand hoeft dus meer een grijze muis te zijn. Genoeg nieuws van het muizenfront, in ieder gevél qua uiterlijk. „En er is nu eenmaal- een heel leger consumenten dat een muis gewoon koopt op uiter lijk," zegt Country Manager Benelux R. van Hilten van Logitech, het Zwit serse bedrijf dat wereldwijd marktlei der is in de verkoop van computermui zen. „Onderzoek wijst uit dat veel con sumenten in de winkel een muis niet eens uit de verpakking halen. Daarom zetten wij juist demo-modellen in de winkels." Enkele weken geleden verkocht Logi tech de honderdmiljoenste muis, waar mee het meer muizen produceerde dan Walt Disney. Het bedrijf maakt niet alleen muizen onder eigen haam, maar ook voor een groot aantal computer- merken. In de jongste generatie Logiteeh-mui- zen steekt niet alleen de kennis van vijftien jaar eigen onderzoek, sinds enkele jaren worden ook gegevens van medische research verwerkt in de ont werpen. Maar het bedrijf gaat niet zo ver als enkele Amerikaanse firma's, die ergonomen in dienst hebben genomen. Van Hilten praat slechts voorzichtig over de ergonomie van de muis, Logi tech praat vooral over 'comfort'. „Onze muizen zijn wel ergonomisch vormge geven, maar een ergonomische werk plek is van veel meer factoren afhanke lijk en daar hebben wij geen invloed op. Bovendien kan het begrip ergonomie gemakkelijk worden geïnterpreteerd als 'gezond', waardoor je als fabrikant vooral in Amerika zwaar onder vuur kunt komen te liggen vanwege onte rechte claims." Als mensen een computer kopen, krij- gen ze er een goedkope huis-tuin-en- keukenmuis bij. Van Hilten: „Maar ze zitten wel acht uur per dag te werken met zo'n ding. Pas als het na enige tijd defect gaat of hapert, kiezen ze voor een betere. Eentje die wel prettig in de hand ligt. Met onder meer gebruiks-, vriendelijke software, cursorvergroting en dubbelklikfunctie onder één knop. Want naast de technische verbeterin gen van de muis, is de afgelopen jaren de software nog veel meer verbeterd." Maar de meest in het oog springende nieuwe inzichten zijn toch vooral te vinden op het gebied van de vorm. „Bij het gebruik van een miiis ligt de hand in een hoek," vertelt Van Hilten. „Hoe hoger de muis, hoe scherper de hoek en muis M. Houtgraaf van muizenmarktleider Logitech komt met een - voor vele computergebruikers ongetwijfeld - opzienbarend advies: dump de muismatjes. Of ze nu afbeeldingen van het Ajax- embleem, de Zwitserse Alpen of Bugs Bunny dragen. „Over het algemeen zijn ze wat ruw van boven. Dat trekt alleen maar stof aan en daardoor vervuilt een muis eerder. Een muis heeft al een wat opgeruwde kogel. Die is ervoor gemaakt om gewoon op het bureau- of tafelblad gebruikt te worden. Echt, een muismat is er alleen voor het oog. hoe groter het onprettige gevoel. Daarom is het 'kontje' van onze muizen de laatste jaren steeds lager geworden. Een ander voorbeeld: bij onze laatste generatie muizen is de inkeping aan de zijkant, waar de meeste mensen hun duim houden, weer wat dieper geworr den. Het blijkt dat gebruikers dit soort details in hoge mate op prijs stellen." Omdat geen gebruiker hetzelfde is - grote handen, kleine handen, rechts- of linkshandig - kan het enig uitproberen kosten om de juiste muis te vinden. Want one size fits all gaat hier niet op. Daarnaast verschijnen, naast dé gestroomlijnde muizen, ook steeds meer andere 'hulpmiddelen', vooral voor het toetsenbord. Van polsbandep tot rollen geyuld met gel. Ook zijn er in tweeën gedeelde toetsenborden, ook dat systeem zou helpen het zogenaamde Carpaal Tunnel Syndroom te voorko men. Dat is een vorm van Repetitive Strain Injury (RSI), aandoeningen die ontstaan door herhaling van overbelas ting van spieren en pezen. Het is de 'schrijverskramp' van vroeger: pijn in hand, pols en onderarm, pijnlijke schouders en nek. Wie daar meer dan anderhalf jaar mee doorloopt, heeft kans op onherstelbare schade. De muis is een muizenval geworden voor beeld-, schermwerkers. Dat blijkt bijvoorbeeld al in Amerika, waar het aantal eisen tot schadevergoe ding van werknemers met RSI-aandoe ningen razendsnel groeit: alleen al in 1994 werden claims voor een totaal van 26,5 miljard dollar ingediend. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid worden er elk jaar 300.000 nieuwe RSI- gevallen gemeld. In Nederland bestaat al een RSI- patiëntenvereniging en dat is niet voor niets, want volgens het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) behoren zo'n twee miljoen Nederlanders tot de risiscogroep. Vol gens de Maastrichtse revalidatie-arts M. van Eijsden hebben al enkele hon derdduizenden landgenoten last van RSI-aandoeningen. Van Eijsden is ver bonden aan het Academisch Zieken huis van Maastricht en geldt als een vari de weinige Nederlandse RSI-spe- cialisten. Een verkeerde lichaamshouding is de belangrijkste factor bij het ontstaan van RSI, stelt Van Eijsden. Pas daarna speelt de ergonomie van bijvoorbeeld bureau, stoel en computerapparatuur mee. „Je kunt nog zo'n ergonomisch verantwoorde computermuis hebben, maar als je houding verkeerd is, dan heb je er helemaal niets aan." Een derde knagende factor is stress. „Men sen die zich laten opjutten hebben eer der last van RSI dan degenen die de werkdruk goed kunnen hanteren." Op tijd rust nemen is heel belangrijk volgens de Maastrichtse revalidatie arts. „Even met de armen wapperen, wat vaker naar de wc lopen. En niet de hele dag op kantoor doorjakkeren achter de computer. Sommige mensen gaan dan 's avonds thuis ook nog eens uren Inter netten of spelletjes spelen op de compu ter." De FNV Dienstenbond breekt zich momenteel het hoofd over de vraag hoe RSI-patiënten weer in het werkproces opgenomen kunnen worden. Beleids medewerker J. Waming: „Het RSI- probleem wordt in de toekomst alleen maar groter.. Vandaar ook dat wij in november een keurmerk voor compu terapparatuur introduceren." De deskundigen zijn het er over eens dat een 'muis een bescheiden bijdrage kan leveren aan een verantwoorde werkomgeving. Maar volgens RSI-pro- jectleidster M. de Ridder van het NIA ben je er ook met een goedé werkomge ving én een goede muis nog niet. „Als je veel moet Wikken, met een muis is dat erg belastend. Vandaar dat ook de soft ware nog moet verbeteren." Het NIA vindt de muizenplaag wel zo groot dat er onlangs onderzoek is gestart naar de relatie tussen compu termuizen en RSI. De resultaten daar van moeten over drie maanden bekend "Zijn. Voor wie écht last van zijn of haar pol sen heeft, is er al een bijzondere oplos sing gesignaleerd: de voetmuis. Dat zijn twee pedalen, met het ene pedaal kan de positie van de muis worden bepaald, het andere intrappen is de klikfunctie. I Bij de RSI-patiëntenvereniging (Postbus 1222, 3800 BE Amersfoort, telefoon 0348-487804) is onder meer documen tatie verkrijgbaar over de juiste lichaamshouding voor beeldschermwer kers. Het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden geeft ook informatie (en is bezig met het opzet ten van een 'RSI-oplossingenbank'j: 020-5498444. HHBHH De computermuis heeft sinds de uitvinding in 1963 - toen een houten muis aangedreven door een paar wieltjes - vele grote en kleine veranderingen ondergaan. foto's marc bolsius Greep op de

de Stem | 1996 | | pagina 11