Schengen' leidt tot eer drugs Lauwe reacties op plan homo-huwelijk Conclusie eerste jaarverslag: Nieuwe aanval op kazerne in Monrovia Israël wil dat Syrië )lan VS aanvaardt President Jeltsin grossiert in beloften Patstelling dreigt over uitbreiding Europese Unie I IMMENTAAR iiding IdESTEM BUITENLAND A5 ILAND KORT Ihe faculteit vereniging lor BSE ïezbollah wijst initiatief af Ist Afrikaanse plan eist dat pezbollah zich eveneens ont- FJdt van acties tegen de Israëli's Ffflen de veiligheidszone. Een Nationaal mechanisme moet Fjap toezien en Israël krijgt het F® tegen Hezbollah op te tre- f® als die het akkoord schendt. T™700r deze punten staakt f het vuren en belooft het r'er negen maanden gesprekken hl 'Rekking uit Zuid-Li- FMite beginnen. omdat het niets Moordenaar Rabin in hongerstaking BUITENLAND KORT Rode Kruis behandelt gijzelaars Dode bij geweld asielzoekers Duitsland 'Lagere straf moordenaars peuter' Tijdschema van Dayton niet gehaald Zuid-Afrika is misdadigste land Filmploeg Amnesty mag Suriname niet in Moskou ontkent bouw commandocentrale APRIL 1996 A4 ander dat homoseksut t nu de Tweede Kamerh het homo-huwelijk Ein f dezelfde rechten als he 'i wordt voltooid. Iruitgang. Er is echter ook In heeft twee functies een ■notionele is gediend'met |j hem of haar trouw te blii omstandigheden - is I loseksuelen met een be iesteld voelen ten opzichte ten, is niet verbazingwek- Ficiële publieke zitting mo. S namaakceremonies voor nd blijken door het uitzon- ;fr dan surrogaat, ah gezien betrekkelijk jonq edoeling gehad de betrek Men, maar is ingesteld als ntuele kinderen. Het draai- |echt en dergelijke voor de 'c van de huwelijkspartners niet de intentie of de moge- Is een juridische gelijkstel- Ie relatie met een vergelijk- ;ht, nauwelijks nodig, •secretaris. En het kabinet derland ligt op dit moment ,d. Onze liberale of wellicht tblemen op in de internatio-1 lit is in Nederland volstrekt i p andere landen. Een accen- j regering niet ten onrechte, een scheiding der geesten in van homoseksuelen buiten gezegd met haar collegae na I fvan de Kamer. Een verstan- weging die even gehaast en fcmer is niemand gebaat. De kanten van deze zaak zijn zo er overwegen en wat meer DONDERDAG 18 APRIL 1996 i de Katholieke Universiteit Ierland, op de voet gevolgd |iegen (KUN). Vrijwel onder- Limburg in Maastricht. Dit trjaarlijkse verslag van Com- Vereniging Samenwerkend- De Samenwerking in Capel- Im van 146 miljoen gulden in- ïiterie van VROM. De overhe den om een dreigend faillisse- |g te voorkomen. Het tekort pO miljoen gulden. iitkering moet niet langer ge pende loon, maar aan de pre- tl. Op die manier kan de werk- |>etaalbaar blijven. Komen er ar dat de ww steeds meer gaat bre werknemers, nu de vut op Jtelijke notitie van Sociale Za- van de discussie over de toe- lange termijn. de Europese Unie meer geld ■kalveren vanwege de gekke- zoals eerder aangekondigd 20 miljoen. ibouw) gisteren in een overleg acht hogere bijdrage uit Brus- J normbedragen. In van de vernietigingsoperatie 1 miljoen gulden. Lonze correspondenten i ito -In andere Eur°Pese nden is ëisteren ëematigd, (nog helemaal niet, gerea- |V j 0p het voornemen van I Nederlandse Tweede Ka- Lom het homo-huwelijk m I voeren en homo-paren ook let recht op adoptie van kin- ren toe te kennen. In de Duitse kranten is het Ne- Ertandse voornemen gisteren ui- II summier gemeld. Vermoe- l.tt is het nieuws uit Den Haag lil de meeste kranten te laat ge lden. Omdat de positie van sa- «levende partners van hetzelf- «slacht óók in Duitsland ter Uussie staat, mag verwacht rrfen dat de Duitse media de Lende dagen dieper op het ini- Polo van 3Sr voor '*r tiatief van de Tweede Kamer zul len ingaan. Op dit moment is er voor homo's en lesbiennes in Duitsland geen wettelijke mogelijkheid om te trouwen. Ook de kerken wijzen dergelijke huwelijken strikt af. Wel wordt in Duitsland gediscus sieerd over samenlevingscontrec- ten voor mensen van hetzelfde geslacht. Homo-huwelijken blijven in Bel gië vooralsnog politiek onbe spreekbaar. En 'adoptie kan al leen succesvol zijn in een man vrouw-relatie. Een kind heeft zo wel een vader als een moeder no dig', aldus onlangs nog de chris ten-democratische regeringspar tij CVP. De Vlaamse christendemocraten zien zelfs geen enkele reden om samenlevingscontracten in het leven te roepen. Volgens de CVP bestaat er geen maatschappelijke behoefte aan een samenlevings contract. De sociaal-democrati sche regeringspartners van de christen-democraten willen wel een wettelijke regeling voor sa menwonenden en hebben hier voor een voorstel ingediend. Of het voorstel het haalt, is nog de vraag. De schrijver Tom Lannoye en zijn vriend René Los zorgden enkele maanden geleden voor een Bel gische primeur. Voor het eerst ondertekenden een homo-paar op het stadhuis in Antwerpen het samenlevingsregister. Na Ant werpen zouden andere gemeen ten volgen. Maar inmiddels is de aandacht verdwenen en- is het conservatieve België terug bij af. Voor een echt huwelijk tussen homo's ontbreekt het draagvlak al helemaal. In Frankrijk noemde de liberale burgemeester Santini van het bij Parijs gelegen Issy- les-Moulineaux het homo-huwe lijk 'weer eens wat anders'. „Mooi hoor, maar ik geloof niet dat de mentaliteit er in Frankrijk klaar voor is. Ons land is nog al tijd wat dit soort zaken betreft vrij traditioneel ingesteld." Het is net alsof de Franse homo-wereld er zelf ook nog niet klaar voor is. Er is eigenlijk helemaal geen lob by, die in Parijs strijdt voor er kenning van het homohuwelijk. Vandaar dat de Franse homo's het vooralsnog op samenwonen houden en proberen via indivi duele afspraken en testamenten hun zaakjes te regelen. „Oplos singen vinden we zelf, en geven we aan elkaar door," aldus de 30- jarige Jim.In Italië is het Neder landse besluit met gemengde ge voelens ontvangen. De progres sieve krant L'Unita meldde giste ren juichend dat Nederland an dermaal zijn roem van open en vrijzinnig land gestand heeft ge daan. Repubblica legt er de na druk op dat de wet tot stand is gekomen dankzij de afwezigheid van de christen-democraten in de regering. Franco Grillini, voor zitter van de Italiaanse homosek suelen-organisatie, stelt Neder land ten voorbeeld aan Italië. Het Vaticaan betreurt het stand punt van de Tweede Kamer. In de Osservatore Romano schrijft pa ter Concetti dat het besluit 'een voorbeeld is van de omkering van morele waarden' in een samenle ving waar rationalisten en gese- culariseerden eigen morele waar den absoluut willen stellen. jor Bert Schampers filnissel - Het drugstoerisme is door het wegvallen van de Miseontroles aan de Europese binnengrenzen in de Schengen- Wen toegenomen. Dat staat in het eerste jaarverslag van Schengen, dat vandaag door de betrokken landen in Den Haag boidt besproken. 5 het verdrag een jaar gele iden in zeven landen van de EU L kracht werd, trekken gebrui kers en kleine drugsdealers vaker KÖnaar het buitenland om zich le bevoorraden. Werden direct na [iet wegvallen van de grenscon- rcles drugs open en bloot meege- sinds de politie aan en |lak over de grenzen weer harder aptreedt, worden verdovende ülddelen verstopt in de bagage, ligen of op het lichaam, n het verslag worden geen lan- fcen met de vinger gewezen, maar t toename van het drugstoeris me lijkt de Franse stelling te be- estigen dat Nederland het lui lekkerland is voor buitenlandse rugsgebruikers. de reguliere vergadering jan het Uitvoerend Comité van Schengen-landen zal Parijs officieel aankondigen tot het de grenscontroles met de ïenelux-landen voorlopig hand- laaft. Parijs protesteert daarmee ten de verkoop van softdrugs in Nederlandse koffieshops. Staatssecretaris Patijn (Europese Zaken) van zijn kant zal voorstel len om het drugstoerisme geza menlijk te bestrijden. De Bel gische minister van Binnenlandse Zaken wil dat Parijs beter mee werkt om de grensoverschrijden de criminaliteit vanuit Noord- Frankrijk effectiever aan te pak ken. In Den Haag zullen Denemarken, Zweden en Finland vandaag een eerste stap zetten om lid te wor den van Schengen. Voorlopig krijgen zij de waarnemer-status. In de nabije toekomst kunnen on derdanen van Schengen-landen zonder paspoort door deze drie landen reizen. Tijdens de onderhandelingen over de herziening van het Ver drag van Maastricht wordt de mogelijkheid bekeken om 'Schengen' in de EU te integre ren. Maar staatssecretaris Patijn is niet erg optimistisch. Het Vere nigd Koninkrijk bijvoorbeeld is absoluut niet van plan om de pas controles aan zijn grenzen op te heffen. Jeruzalem (afp/rtr) - Israël wil dat Syrië zich verbindt aan een Nierikaans voorstel om alle activiteiten van de sjiïtische Hez- jollah-militie tegen Israël te verbieden. Functionarissen in jeruzalem hebben de bepalingen van het Amerikaanse con- Wtplan gisteren openbaar gemaakt. Geldig tot on m«« t zeven punten tellende plan flipt terug op een overeenkomst ft 1993. Daarin kwamen Israël f de Hezbollah overeen geen vij- ftóijkheden tegen elkaar te on- perr.emen buiten de door Israël frette 'veiligheidszone' in Zuid- ffflanon. Ook beloofden zij el- f burgerdoelen ongemoeid te Jten, ju radische premier Peres zei f?1® °P de Israëlische leger- J onderhandelingen L ongimien als het negen F^omrusögis geweest aan de SL yerder wil Israël volgens Sm» Syrië' dat 35 000 man rIu Libanon heeft en een «sende invloed op Hezbollah Cri ?nen'het akkoord me- pMdertekent. Lrfah.heeft het Ameri- u, P'an inmiddels van de Lu lzou zÜn dan 'een Israë- Is VoDpnaat DS en'ge °Plossing BS S® commaniqué van La:.et ophouden van de tetnJ,agressie en een terug- De T :urhet akkoord van 1993'. ken ripfine!e 5egering heeft nog N De ïy! standpunt ingeno- Llaiuk» 7 niS8 mimster van Bui- 1,6 charette, die J!aar Caïro vertrok na 'bben moeizaam gesprek te kbe mjfÏÏoerd met de Israëli- Pen Sar fr uVan buitenlandse F^dIm i eveneens een agt onder meer schrif- Monrovia (ap) - Rond de bele gerde kazerne in de Liberi aanse hoofdstad Monrovia zijn gisteren nieuwe gevech ten uitgebroken. Er is echter sprake van enige hoop op ver betering na een Nigeriaans aanbod aan de opstandige mi litieleider Roosevelt Johnson tot asiel. Johnson liet weten dat hij het aanbod overweegt. Militieleider Charles Taylor, lid van de zes man sterke interimre gering, heeft verklaard dat een staakt-het-vuren alleen accepta bel is als het gepaard gaat met overgave van Johnson, wiens troepen in de kazerne verschanst zitten. Taylors manschappen onderna men gisteren opnieuw een aanval op de kazerne. Tenminste een van de rebellen werd buiten gevecht gesteld. De aanval werd afgesla gen. Dinsdag vonden bij een aan val vijf Liberiaanse vluchtelin gen in de kazerne de dood. In het uitgestrekte complex, dat aan de kust is gesitueerd, zitten behalve Johnsons manschappen zo'n 10.000 vluchtelingen en mi litairen van een West-Afrikaanse vredesmacht vast. Er is weinig voedsel en water, en tot overmaat van ramp is er cholera uitgebro ken. Een hulpverlener die uit de kazerne is ontvlucht, zegt dat er dagelijks tot tien mensen aan cholera sterven. Aanhangers van Johnson kwa men ruim een week geleden in opstand, nadat tegen hun leider een arrestatiebevel wegens moord was uitgevaardigd. Inmid dels zijn alle winkel- en kantoor gebouwen in Monrovia geplun derd en de meeste kort en klein geslagen. Amerikaanse militairen maakten gisteren gebruik van een onder breking in de gevechten door 49 vluchtelingen per helikopter te evacueren. In totaal zijn nu onge veer 2.000 mensen, van wie 423 Amerikanen, per helikopter over gebracht naar Freetown in Sierra Leone. De verblijfplaats van zo'n 50 Amerikanen is onbekend. De Amerikanen proberen hen on danks de steeds oplaaiende ge vechten op te sporen en in veilig heid te brengen. Bij de Amerikaanse ambassade zijn achttien veiligheidsfunctio- telijke garanties van alle partijen voor de veiligheid van de burger bevolkingen aan weerszijden van de grens. Derde landen, waaron der Frankrijk, zouden kunnen toezien op de naleving van het akkoord en eventueel een vredes macht kunnen leveren. Bij de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo vallen de Franse inspanningen slecht. Hij zei gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer dat 'de eigenzinnige toer' van de Fransen door de andere lidstaten van de Europese Unie niet met applaus is ontvangen. De Kamer vond het Franse optreden niet bepaald een toonbeeld van ge meenschappelijk Europees be leid. Hezbollah schoot gisteren elf sal vo's katjoesja-raketten af op het noorden van Israël. Zij richtten alleen materiële schade aan. De Israëlische luchtmacht voerde zijn acties aanzienlijk op en on dernam gisteren meer dan 40 bombardementsvluchten. Acht Libanese burgers raakten ge wond. Het totaal aantal slachtof fers van de Israëlische acties be draagt 38 doden en 177 gewon den. Tel Aviv (ap) - De moordenaar van de Israëlische premier Rabin, Yigal Amir, heeft gisteren tijdens een rechtszitting verklaard dat hij in hongerstaking is gegaan. Amir werd vorige maand tot le venslang veroordeeld wegens moord op Rabin en moest giste ren opnieuw voor de rechter ver schijnen op beschuldiging van samenzwering. Amir zei dat hij voedsel weigert, nu zijn omstan digheden in de gevangenis zijn verslechterd en hij in isolement wordt gehouden. Door Kees Elenbaas Moskou - „Ik ben God niet, ik kan geen wonderen ver richten. Maar als president voel ik een grote verant woordelijkheid voor u," zo sprak 'vader des vaderlands' Boris Jeltsin gisteren in de Zuid-Russische plaats Boed- jonnovsk. „Het gaat mij niet om de macht, het belangrijkste voor mij is de wedergeboorte van Rusland," verzekerde de president. De campagne voor de herverkiezing van Jeltsin draait kortom op volle toeren en er wordt hard gewerkt om het beschadigde imago van de Russische leider op te poetsen. De president heeft het dringen de advies van zijn medewerkers ter harte genomen dat hij zich meer onder het volk moet bewe gen, wil hij niet het gevaar lopen om al in de eerste ronde van de verkiezingen uitgeschakeld te worden. Dezer dagen is Jeltsin op tournee in de zuidelijke re gio's van Krasnodar en Stavro pol, waar hij gisteren Boedjon- novsk bezocht, de plaats waar in juni vorig jaar meer dan 120 do den vielen bij een bloedige gij zelingsactie door de Tsjetsjeense commando-eenheid van Sjamil Basajev. Jeltsin wees de bevolking van Boedjonnovsk erop dat de ge beurtenissen van een jaar gele den het ware gezicht van rebel lenleider Doedajev hebben ge toond. Hoewel de president op 31 maart een vredesplan voor Tsjetsjenië lanceerde waarbij hij een gedeeltelijke terugtrek king van de Russische troepen en onderhandelingen met Doedajev aankondigde, sprak hij tegen de bewoners van het grensgebied met de opstandige republiek hardere taal. Hij om- President Jeltsin spreekt in Boedjonnovsk Kozakken toe, die hij beloften deed. foto reuter schreef het Tsjetsjeense gebied dat nog steeds onder controle is van de strijders van Doedajev als een broeinest van internatio naal terrorisme, waarvoor Rus land nooit zal buigen. Tijdens zijn bezoek aan Boed jonnovsk liet-Jeltsin de oude tij den herleven met de aankondi ging dat Kozakken-eenheden weer zullen worden ingezet om de grenzen van Rusland te be schermen. Volgens Jeltsin heb ben al meer dan 1500 Kozakken zich aangemeld om toe te treden tot de strijdkrachten en is er nu een regeringsprogramma van kracht dat voorziet in het opne men van Kozakken in staats- en militaire dienst. Daarmee komt Jeltsin tegemoet aan een lang gekoesterde wens van de Ko zakken. Het feit dat er ruim 300.000 Kozakken in de Noord- Kaukasus leven die allemaal stemrecht hebben, zal ongetwij feld hebben bijgedragen aan het feit dat deze voormalige grens bewakers van het Tsarenrijk zich mogen verheugen op een herleving van hun oude status. Dat Jeltsin nog een hoop werk moet verzetten wil hij voor een meerderheid van de bevolking acceptabel zijn, bleek tijdens zijn eerdere bezoek aan Krasno dar. Toen de president in het centrum van de stad uit zijn zwarte limousine stapte, wacht te een groep arbeiders hem op met de slogan 'Sleep Jeltsin en zijn bende voor het gerecht'. Je ltsin kreeg ook een koude dou che van een groep oorlogsvete ranen, die hem gezien zijn leef tijd en gezondheid adviseerden om zijn kandidatuur in te trek ken ten gunste van een jongere persoon. Om aan al deze kritiek tegemoet te komen grossiert Jeltsin in be loften en toezeggingen. De lonen zullen gelijke tred houden met de inflatie, de arbeiders in staatsdienst krijgen op tijd hun salaris uitbetaald, de pensioe nen worden verhoogd en de werkeloosheid zal worden te ruggedrongen. Verder gaat geen zee Jeltsin meer te hoog bij zijn pogingen om zijn grote oppo nent, de communistische leider Gennadi Zjoeganov, de wind uit de zeilen te nemen. Jeltsin heeft integratie verdra gen gesloten met voormalige Sovjet-republieken die door de genen die dat willen gemakke lijk kunnen worden uitgelegd als een eerste stap in de richting van het herstel van de oude Unie. De traditionele Dag van de Arbeid is in Moskou geen feestdag meer voor de commu nisten, maar heet voortaan 'Dag van Barmhartigheid'. De Rode 'Overwinningsvlag' mag op her denkingsdagen weer wapperen naast de Russische driekleur. Alsof dit allemaal nog niet ge noeg is om een deel van de kie zers te winnen, mag Naïna Jelt- sina een kwartier lang op de na tionale televisie uitleggen wat een geweldige opa Boris Nikola- jevitsj voor de kleinkinderen is. Volgens de ontboezemingen van de 'eerste dame' mag Jeltsin ook graag in de keuken zijn eigen potje koken en strijkt hij boven dien zijn eigen overhemden. Dochter Tatjana werkt nu full time op het centrale kantoor van de herverkiezingscampagne, 'niet alleen omdat de president een fantastische vader is, maar omdat hij zich met hart en ziel inzet voor zijn land'. De resultaten van al deze in spanningen blijven niet uit. Je ltsin heeft in de opiniepeilingen nog steeds een achterstand op Zjoeganov, maar het verschil wordt kleiner. Uit een recent onderzoek blijkt bovendien dat inmiddels 40 procent van de be volking ervan overtuigd is dat Jeltsin de verkiezingen op 16 juni zal winnen. In januari was nog slechts 14 procent die me ning toegedaan. Straatsburg (anp) - Er ontstaat een patstelling rond de uitbrei ding van de Europese Unie met de voormalige Oostblok-staten. Een meerderheid van het Europees Parlement (EP) wil daar eerst een uitgebreid kostenplaatje aan verbinden. Europees commissaris voor Buitenlands Beleid Van den Broek vindt het echter nog te vroeg voor financiële ramingen. Een ruime meerderheid in het mentaire commissies. Dat zou EP, aangevoerd door de socialis tische fractie, drong gisteren aan op meer financiële duidelijkheid. De begrotingscommissie zal zich daarom nog eens specifiek over de uitbreiding uitspreken. De opsteller van een rapport over de uitbreiding van de EU, CDA- Europarlementariër Oostlander, noemt dit een 'wereldvreemde aanpak'. „Dat betekent dat je over honderden verschillende be sluiten elke keer nieuwe finan ciële evaluaties moet doen. Dat is onwerkbaar." Volgens Oostlan der verschuilen vooral de socia listen zich achter begrotingsas pecten. „Misschien wil een groot deel van hen helemaal geen uit breiding. Daar gebruiken ze dan argumenten van financiële aard voor." Volgens PvdA-Europarlementa- riër Piet Dankert bevat het rap port echter te veel vage beloften, die financieel niet waargemaakt worden. Invloed van de begro tingscommissie is daarom nood zakelijk, meent hij. Oorspronke lijk wilden de socialisten het vol gens hen warrige en veel te uitge breide rapport Oostlander volle dig terugverwijzen naar parie extra vertraging hebben opgele^ verd. Oostlander: „Ik heb links ervan weten te overtuigen dit niet te doen. Uitstel zou helemaal het verkeerde signaal zijn geweest aan Oost-Europa." Het lijvige rapport-Oostlander kwam pas na een moeizame stemming door het parlement. In totaal waren zestig wijzigings voorstellen ingediend. Kritiek was vooral dat de CDA-politicus te veel details nu al wil regelen. De onderhandelingen over uit breiding met de ex-Oostblok-sta- ten kunnen op zijn vroegst in 1998 beginnen. Een half jaar daarvoor vinden mogelijk al be sprekingen plaats met Cyprus en Malta over deelname aan de Eu ropese Unie. Volgens Oostlander bemoeilijkt het amendement over het kosten plaatje die onderhandelingen met de landen in Midden- en Cen- traal-Europa. „Per land en even tueel per deelgebied, zoals land bouw, moeten nu financiële ana lyses worden gemaakt. Terwijl het ons er in eerste instantie om te doen was algemene voorwaar den voor toetredeing overeen te komen." Een strijder van militie-leider Johnson wordt in de belegerde kazerne in Monrovia aan zijn verwondingen behandeld. In de kazerne zitten, behalve Johnsons manschappen, zo'n 10.000 andere mensen vast. foto epa narissen met ambassadeur Milan achtergebleven om het complex te bewaken. Later deze week zul len amfibieschepen van de Ame rikaanse marine 1.500 mariniers brengen voor extra bewaking. Behalve de ambassade zelf zullen zij ook een aangrenzende diplo matenwijk bewaken waar zo'n 20.000 Liberianen hun toevlucht hebben gezocht. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali heeft de grote lan den opgeroepen het West-Afri kaanse vredesleger, ECOMOG, beter uit te rusten. Nigeria, dat de meeste militairen heeft geleverd aan de 10.000 man tellende vredesmacht, verwijt de Verenigde Staten onvoldoende te hebben bijgedragen aan de vre desmacht. Den Haag - Artsen van het Internationale Rode Kruis hebben gis teren de elf in Irian Jaya gegijzelde mensen onderzocht. Het team heeft de mensen die dat nodig hadden medisch behandeld. De Ne derlanders Mark van der Wal en de zes maanden zwangere Mart ha Klein maken het naar omstandigheden goed, aldus een woord voerster van het Nederlandse Rode Kruis. Vorige week werd be kend dat drie Indonesische gegijzelden in slechte gezondheid zou den verkeren, één van hen heeft last van nierstenen. Een ander heeft een leverkwaal. Functionarissen van het Rode Kruis overhandigden de gijzelaars gisteren voedsel en brieven. Ze kregen 67 brieven mee terug voor familieleden in Groot-Brittan- nië en Nederland. Ingelheim - Een massale vechtpartij in de centrale opvangplaats voor asielzoekers in Rijnland-Palts heeft aan een 29-jarige Turk het leven gekost. Zeven mannen raakten zwaar gewond. De vechtpartij tussen zo'n 60 Turken en etnische Albanezen uit Kos ovo ontstond dinsdagavond in het asielzoekerscentrum in Ingel heim. De asielzoekers gingen elkaar met messen, knuppels en ij zeren staven te lijf. Nadat hij was neergestoken overleed de 29-ja- rige Turk ter plaatse aan zijn verwondingen. Een 17-jarige Turk werd zwaar gewond. Honderddertig politieagenten werden naar Ingelheim gestuurd, maar toen zij aankwamen was de vechtpartij al beëindigd. Londen - De advocaten van de twee Britse jongens die in februa ri 1993 de tweejarige James Bulger meelokten en doodsloegen, zijn gisteren in hoger beroep gegaan. Ze willen dat de daders, die straffen van 15 jaar uitzitten, vermindering van straf krijgen. Jon Venables en Robert Thompson waren tien jaar oud toen ze de misdaad pleegden die heel Groot-Brittannië schokte. Inmiddels zijn ze dertien.Destijds eiste de rechter minstens acht jaar, maar de straf werd door minister van Binnenlandse Zaken Howard vastgesteld op 15 jaar. Advocaat Edward Fitzgerald zegt nu dat de minister zijn boekje te buiten is gegaan door zo'n hoge straf op te leggen. Brussel - De partijen in Bosnië slagen er niet in vóór vanavond aan de voorwaarden van het vredesakkoord van Dayton te vol doen. De coördinerend bevelhebber van de Navo-vredesmacht, generaal George Joulwan, heeft dit erkend. Het vredesakkoord van Dayton is half december ondertekend. Het bevat de bepaling dat vandaag alle troepen naar hun kazer nes moeten zijn teruggekeerd en een gedeeltelijke demobilisatie moet zijn uitgevoerd. Bovendien moeten alle zware wapens dan zijn opgeslagen en alle mijnen zijn geruimd. Het niet naleven van de verplichtingen door de partijen heeft volgens Joulwan niet te maken met onwil, maar met problemen van praktische aard. Johannesburg - Gemiddeld komen er in Zuid-Afrika 52 mensen per dag door geweld om het leven. Het land staat daarmee een zaam op kop in de misdaadstatistieken. In de Verenigde Staten bij voorbeeld bedraagt het aantal moorden 'maar' eennegende van het Zuid-Afrikaanse cijfer. Afgezien van oorlogsgebieden is Zuid-Afrika het gewelddadigste land ter wereld. Er vinden 87,5 moorden plaats per 100.000 inwo ners. In de VS zijn dat er negen en in Groot-Brittannië één per 100.000 inwoners. In 1995 kwamen in Zuid-Afrika zeker 18.983 mensen door geweld om het leven. Ook het aantal verkrachtingen in het land (één elk half uur) en roofovervallen, één elke elf minu ten, is gigantisch. Paramaribo - Een videoploeg van Amnesty International krijgt geen toestemming van de Surinaamse regering om een filmrepor tage rond de decembermoorden te maken. Volgens Adrie Kemps, voorzitter van Amnesty International Nederland, zijn de autori teiten in Paramaribo van mening dat het onderwerp te gevoelig ligt. Amnesty International wilde een videoproductie samenstel len omtrent de voortgang van het onderzoek naar de december moorden van 1982. Eind vorig jaar nam het Surinaamse parlement een resolutie aan om tot onderzoek over te gaan. Amnesty wilde spreken met getui gen, nabestaanden en overheidsfunctionarissen. De Surinaamse mensenrechtenorganisatie Moiwana '86 meent dat de weigering om een visum af te geven tekenend is voor de houding van de Su rinaamse regering. Moskou - De Russische strijdkrachten hebben gisteren ontkend dat er in de Oeral een onderaards militair complex wordt ge bouwd. Dinsdag had de Amerikaanse regering berichten in de New York Times over het geheime project bevestigd. „De strate gische nuclaire strijdkrachten van Rusland zijn niet bezig met de bouw, uitbreiding of modernisering van objecten in de Oeral-re- gio," zei generaal Victor Jesin. Het Russische dagblad Sevodnja publiceerde daarentegen details over het complex in aanbouw. Militaire bronnen zouden hebben bevestigd dat er een commandosysteem komt dat bij een kernoor log de bevelvoering kan overnemen.

de Stem | 1996 | | pagina 5