)ESTEM Tentoonstelling over schoolschriftjes en strafregels in Tilburg Dubbeltarbot Nadrukteken Museumweekend komt met een spaarkaart Top-artiesten op Zeeuwse Horeca Galanacht ffilHFO BE o li ui/ Oldtimerbeurs in Den Bosch Proef Verscheurd Medelijden Poëziealbum Hanepoten I ton onze kunstredactie IsV Bijna alle musea in mitHoL Les Percussions de Guinée geeft zater dagavond in Etten- Leur en zondagmid dag in Breda een exotische show. Het Nationale Bal let van Letland geeft dinsdag 23 april een voorstelling in Breda van La Sylphide. De drie prijswin nende composities van de eerste Alp- hons Diepenbrock Compositieprijs wor den op zondag 21 april uitgevoerd in de Christus Koningkerk te Breda. Mathilde Santing zingt zaterdagavond in het Chassé Theater in Breda. iker eiken, blank gepafi- sn, gekleurd eiken en... Jitsluitend kwaliteit IENBERG 6. 076-5877755 DE UiT GIDS DONDERDAG 18 APRIL 1996 DEEL 'Als de zuster uit de klas is, moeten we zwijgen' Impressie van de expositie 'Schrijven, Schriftjes en Strafregels', momenteel te zien in museum Scryption in Tilburg. prlaurari Wijffels ig - De leukste is 'Als de even uit de klas is, Wen we zwijgen' uit 1952. ■begrijpelijk is 'Ik mag niet penen, maar moet sheet En de ergste? Dat is: fat is God? God is de onein- Igvolmaakte geest, schepper, eren bestuurder van hemel s van wien alle goed bortkomt'. Eburger K. Koster, vroeger hoolkind van katholieke ïize te Wassenaar, moest por straf de hele catechismus pchrijven, hetgeen hij sb' De juf nam daarna de wife om zijn hele oeuvre te Wroleren op schrijffouten, pt voor niks bleek; Kosters werk wemelde ervan. 't zijn enkele voorbeelden uit ïspositie 'Schrijven, Sehrift- retl Strafregels' (Tilburgers p schoolschriftjes zien in het •Option) die tot 1 september te 's in dit Tilburgse museum F techniek en vormgeving 11 schrift en kantoor. Inktpot jes en -stellen, schoolbankjes, schriftjes met de ëerste schrijf- probeersels, potloden en inkt lappen; oude tijden herleven voor de kroontjespen-generatie die Scryption bezoekt. Naast schrijfbenodigdheden uit de eigen collectie toont het mu seum vroegere schrijfattributen van derden. Na een oproep in de lokale media speurden Tilbur gers hun zolders af naar oude schoolschriftjes. Tientallen eer ste schrijfsels, vaak doordrenkt van religieuze quotes, zijn inge leverd. Ook strafregels waren gevraagd, maar die blijken zeldzaam. Meestal werd de geschreven ar beid voor de ogen van de gestraf te verscheurd. De ultieme kick voor elke gefrustreerde schoolf rik, Carlo de Bakker, suppoost van Scryption, was de persoon die alle attributen van de Tilburgers in ontvangst mocht nemen en een spontane glimlach tekent zich op zijn wangen af als hij In museum Scryption, Spoor- laan 434a in Tilburg, wordt vandaag van 12.30 tot 18.00 uur de Dag Van De Letter ge houden met als mottoHet pro bleem, de oplossing'. Onder werp van gesprek is het ontbre kende nadrukteken. Dit teken, in de zin van het beklemtonen van een woord of lettergreep, wordt node gemist. Noodzake lijkerwijs wordt vaak gebruik aan die contacten terugdenkt. Het meeste medelijden heeft hij nog met de voormalige inwoner van Wassenaar. De kater met be trekking tot zijn geloofsindoc- trinatie van vroeger was nog goed voelbaar. „Wat mensen nog steekt, is dat ze vroeger niet zelf mochten nadenken, omdat God alles besliste. Fraters en zusters hadden het voor het zeggen, bas ta, en mepten venijnig met hun Spaanse rietje als er iets niet deugde. Met dat soort dingen kwamen veel mensen. Achteraf kunnen ze er wel om lachen, gemaakt van accenttekens, bij voorbeeld in jè van hèt, die daarvoor in feite niet geschikt en bedoeld zijn. Vanuit diverse disciplines geven gastsprekers acte de presence om de discus sie op een zo breed mogelijk vlak te voeren. De entree be draagt 42,50 gulden; studenten en vrienden van Scryption be talen 27,50 gulden. vooral om het kattekwaad. Het expres laten vallen van een propje in de inktpot bijvoor beeld, is zo'n voorval. En het wegschieten ervan natuurlijk. Dat leverde weer strafwerk op." Naast strafwerk zijn er ook tal loze opstellen te zien in het Scryption, die luisteren naar spannende titels als De circus jongen, Door ijsberen aangeval len, Drie jongens met een sik, Puk en Muk in China (opgepikt door een roofvogel) of De zonen van de kleermaker. Zelfs een poëziealbum ligt er opengesla gen op 30 april 1945: Lieve Toos, Blijf rein de lelies steeds gelijk. Aan eenvoud als 't viooltje rijk. En trouw als 't klimop aan de rots. Dan wort ge een kind ter eere Gods. Je vriendinnetje Lies- je van Schaik. En het min of meer verplichte naschrift'. Tip Tap Top: Toosje lust graag... Juist: drop. Volgens Carlo de Bakker kwa men mensen ook aandragen met schoolrapporten en getuigschrif ten, maar die waren voor de ex positie minder interessant. „Dat soort documenten werd door leerkrachten gecalligrafeerd en dat is niet onze bedoeling. Het kind moet het geschreven heb ben. Zo illustreren poëzie-al- bums bijvoorbeeld de tijdgeest uitstekend." Bezoekers aan de tentoonstelling worden beloond voor het zelf schrijven van strafregels. Pa pier, pen en inkt stelt het Scryp tion ter beschikking; de gestraf te hoeft alleen nog maar, te pen nen. Bij inlevering van vijftig •nessestraat 41 34 EA Breda x: 076-5601966 Iw riand nemen deel aan |f. Nationaal Museum- |ïfkend op 20 en 21 april. I fpnWUS€a ziln gratis of te- Ve%8erillSe Pri'S t0C~ tadoze activiteiten I®Jer museum worden ge- lasK? 's ^n nieuw SS? 41 iwr de Museums- 15 .ad' die tijdens het ItoWr in aNe musea is Krijgen. september bestaat de .gelijkheid om de kaart I enkli stempelen door I te bezoeken. I tril» !h)k vaden er enkele I fonS winnen. zoals een I njs aan Disneyland Pa- ifc^aanderenen J%alJa'i'ant doen de hier" |he ÏT* musea mee aan Vend1 Museum- Axel Streekmuseum Land van Axel Breda Bierreclamemuseum Museum Oorlog en Bezet ting Breskens Visserijmuseum Dongen Brabants Electriciteits Museum Etten-Leur Drukkerijmuseum Heemkundig Streekmu seum Jan Uten Houte Land- en tuinbouwmu- seum (alleen zondag) Hulst Streekmuseum De vier ambachten Huijbergen Wilhelmietenmuseum Oosterhout Speelgoedmuseum Op Stelten Oudenbosch Arboretum Poppen in het Speelgoed museum in Oosterhout. foto jan swinkeis Natuurhistorisch en Vol kenkundig Museum Nederlands Zouavenmu- seum Roosendaal Museum De Ghulden Roos Wouw Grafisch Museum In den Groenen Zonck Kant- en Zijdemuseum Ter Zijde IJzendijke Streekmuseum West Zeeuwsch-Vlaanderen Door Ronald Verstraten Goes - Een keur aan Neder landse artiesten zet de eerste Zeeuwse Horeca Galanacht luister bij. De Zeelandhallen in Goes worden, zo belooft de organisatie, onherkenbaar. Het ene moment waan je je in de Caraïben, vervolgens zit je een casino in Las Vegas, om via een puur Hollandse hoek weer in country westernsfe ren te belanden. Gordon, Maribelle, Corry Ko- nings, Arne Jansen, Koos Alberts met Frontline, Timeless en De Sjonnies. Ze komen wel eens va ker naar Zeeland, maar met zijn allen op één avond is niet eerder vertoond. De galanacht moet het echter niet alleen van hen heb ben. Er wordt een grandioos buf fet opgediend met exotische ge rechten, Nederlandse visspeciali- teiten en Amerikaanse grill. Dat buffet is de reden waarom de organiserende Zeelandhallen en het Goese café Flora het aantal bezoekers beperkt willen houden. „We streven naar 1500. We zou den er natuurlijk 2500 kunnen hebben, maar het moet beheers baar blijven. Zo'n eerste keer maak je onvermijdelijk fouten, dus kun je het beter in de toe- Corry Konings komst laten groeien," aldus R. van Vliet, eigenaar van de Zee landhallen. Want dat er een vervolg komt, staat bij voorbaat vast. Van Vliet: „We houden hier al 34 jaar de Zeeuwse Horecabeurs. Die staat, mogelijk door zijn ongedwongen sfeer, landelijk erg goed aange schreven. Ons idee was nu om er een traditie van te maken telkens na de beurs, maar vóór het sei zoen, de Zeeuwse horeca een uit gaansavond .te bezorgen met ar tiesten en lekker eten." Toch is de avond niet alleen voor KlAntonia van Mar leen Gorris, net be kroond met een Os car voor de beste bui tenlandse film, draait in Chassé Cinema in Breda. foto stads strafregels - suppoost Carlo telt ze persoonlijk - wordt een gratis consumptie verstrekt. Bezoekers mogen ook het schoon- of bord- schrift uitproberen op een heus schoolbord. Enkele witte hane poten getuigen van reeds vlijtige passanten. Tijdens ons bezoek betrapten we Carlo de Bakker er op dat ie als een ijverige schoolmeester de borden sehoonveegde met een natte spons. Het is voor hem ook ondoenlijk om over elke pennen vrucht een oordeel te vellen, zo als veel schoolmeesters en -juf fen links en rechts aan de muur - met rode inkt uiteraard en stee vast voorzien van een uitroepte ken - eertijds wel deden. Zoals Elke zin heeft een nieuwe regel, Jopie! of Dit is net werk! Bravo! of Nooit knoeien! Eén leraar liep vooruit op de automatisering en hanteerde een paars stempeltje: Goed je best gedaan. 'Schrijven, Schriftjes en Strafre gels' in museum Scryption, Spoorlaan 434a, Tilburg, van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 13.00 tot 17.00 uur, tot 1 september. Toegang zes gulden. »De lente is begonnen, de oldtimers kunnen hun winterverblijf verlaten. De eerste bestemming dit seizoen zou de Oldtimerbeurs kunnen zijn die komend weekeinde wordt gehouden in de Bra banthallen in Den Bosch. Zowel zaterdag als zondag zijn hier zo'n tweehonderd klassieke auto's en ruim honderd oude motoren te bewonderen. Zo'n driehonderd standhouders bieden de meest uit eenlopende onderdelen te koop aan, tientallen merkenclubs pre senteren zich, er zijn demonstraties en er is van alles te koop, van smeermiddelen tot bekleding. Zondag begint om twaalf uur een veiling door het Amerikaanse veilinghuis Kruse International. De Oldtimerbeurs is beide dagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Toe gang f 15, kinderen tot twaalf jaar de helft. In Het Vlaemsche Duyn moet je wezen, zeggen ze. Ga kijken bij Groede. Daar in de polder, verscholen bij een bossig hertenpark, ligt een restaurant dat vroeger de top of the bill was in gans Zeeuws-Vlaanderen. Het was de thuisbasis van de Lionsclub, de grote mannen parkeerden er hun vette automobielen en hielden er hun bovenbazendiners. Zelfs de koningin kwam er, zo beroemd was het daar. Maar ga nu eens kijken, nieuwe eigenaars proberen die oude glans weer op te poetsen. Ga eens eten in Groede, zeggen ze. Dus gingen we naar Groede. En hadden nog behoorlijk wat moei te het restaurant te vinden. Niet omdat de plek zo onbereikbaar was, maar meer omdat het gebouw er niet uit zag als een restau rant. Het bord met de naam bijvoorbeeld was zo verveloos dat het nauwelijks te lezen viel. En de rest van het pand kon ook een lik je buitenverf best gebruiken. Vergane glorie is het hier, dat merk ten we al snel. Maar eenmaal om de bocht gelopen kwamen we in een warm res taurant met huiselijke stoelen in de gelagkamer waar we in af wachting van ons eten een drankje dronken en fijn gebakken mosseltjes van het huis kregen aangeboden. De argwaan ver dween op slag. De menukaart zag er creatief uit, met vooral veel streekgerechten zoals bijvoorbeeld Aardenburgse slakken. Hebben, dacht ik met een. Want wanneer eet je nou iets uit Aardenburg in een restau rant? Het voorgerecht kostte achttien gulden en daarvoor kreeg ik welgeteld zes slakken. Ze smaakten prima, zoals wijngaardslak ken moeten smaken, maar de chef had er een andere saus bij ver zonnen en dat maakte het bijzonder. Gordon foto's archief de stem horeca-ondernemers. De helft van de tot nu toe verkochte kaar ten is gereserveerd door andere bezoekers. „In de praktijk zal het toch zo gaan dat een ondernemer tegen een stamgast zegt: ga je mee? Want daar is de avond ook voor bedoeld, voor familie, rela ties en vaste klanten," aldus Van Vliet. De galanacht wordt gehouden op maandag 22 april vanaf 20.00 uur. Toegangskaarten kosten 110,00. Informatie en reservering bij café Flora (0113-215553) en de Zeelandhallen (0113-221020) in Goes. Geen gemopper over de andere voorgerechten bij de anderen aan deze tafel. De dame at met smaak haar gloeiend hete scampies 21,50) terwijl de andere heer zich zielsveel verbaasde over het feit dat hij zoveel van die lekkere zwezerik op zijn salade 23,50) kreeg. Zwezerik is duur en meestal zijn chefs daar kruideniers mee, maar deze chef duidelijk niet. De volgende ronde stelde teleur. Mijn lamsfilet 34,50) was aan de taaie kant en de gepocheerde tarbot 42,50) aan de overkant van de tafel had niet veel smaak, .klaagde mijn eetvriend, die doorgaans van zijn visje weet. Pocheren," u weet het wel, is vis bereiden boven water of bouillon die net tegen de kook aan leunt. Na aandachtig proeven leek het wel of de tarbot, een van de meest verfijnde en dus dure vissen, overkookt was, in plaats van gepocheerd. Waardoor er dus smaak verdwenen was. Bovendien mopperde de tarbot-eter over vlokjes in zijn saus, wat ook op overkook kan duiden, omdat bij koken de eiwitten in de vis zichtbaar uitvlokken. Nu kun je direct in de krant zetten dat dit dus niet goed was en dan heb je gelijk. Je kunt ook redeneren dat ook de chef maar een mens is die zijn dag niet kan hebben en dan heb je ook gelijk, maar ben je eerlijker bezig. Dus zijn we teruggegaan. Voor de lamsfilet en de tarbot. Het lam was beter nu, heerlijk mals, en de tarbot smaakte echt naar tarbot, zonder eiwitvlokjes in de saus. Zo zie je maar weer. Het kan verkeren) daar in die oude glorie van het hertenkamp bij Groede. CM Hotel-gasterij Het Vlaemsche Duyn is op maandag gesloten. 'li I

de Stem | 1996 | | pagina 27