Maatregelen tegen verslaafden 4Ik ga me toeleggen op de wat kortere afstanden' m iMeer De Vervangend schip voor uitgebrande rondvaartboot Lady Isabella Meisjesvoetbalteam van De Schakel rayonkampioen POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK Oostburg werkt mee aan bouw IJzendijke Woningbouwvereniging houdt deuren lege flats Alvarezlaan Terneuzen op slot leel college Zwitsers koor bezoekt West-Zeeuws-Vlaanderen DE STEM ZEELAND Hulstenaar Rinse van Etten schaatst vier Zeeuwse records aan flarden Geen rijbewijs Aanrijding Westdorpe Terneuzen Brand in Zwinbosjes Schaaktoernooi op St-Bavoschool Hengelvereniging optimistisch over nieuwe visseizoen Interculturele markt Elderschans Eedag °P 30 aP °P DONDERDAG 18 APRIL 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - Een reder uit Brugge is bereid gevonden een vervangende rondvaartboot in te zetten voor de vorige week in de Terneuzense Middens- luis uitgebrande Lady Isabel la. Vanaf aanstaande zaterdag moet de boot in de vaart zijn. Voorlopig gaat het om een proef periode van een week. Na zater dag 27 april bekijkt de reder of de boot ook voor de rest van seizoen ingezet wordt voor de rondvaart- tochten in het Terneuzense slui- zencomplex. De Lady Isabella was de rond- 1 vaartboot waarmee het Portaal van Vlaanderen voorheen tochten door het sluizencomplex van het kanaal Gent-Terneuzen organi seerde. Voor dit jaar werden weer zo'n tienduizend mensen ver wacht. Maar in de nacht van don derdag op vrijdag brandde de boot geheel uit. Voor de eigenaar, rederij Bonte uit Philipine, bete kende dat een schadepost van een half miljoen gulden. Experts hebben inmiddels vast gesteld dat de brand is ontstaan door kortsluiting in de accuka mer. „Van inbraak is dus abso luut geen sprake," aldus P. Ger- reman van het Portaal van Vlaanderen. Voor de organisatie is het een uit komst dat er (voorlopig) een ver vangende boot gevonden is. Eer der werden 450 busondernemin gen aangeschreven een bezoek te brengen aan het Portaal van Vlaanderen. De rondvaarttoch- ten blijken een rendabele zaak te zijn. Per seizoen varieert de op brengst tussen de vijftig- en zes tigduizend gulden. Het Portaal van Vlaanderen had al diverse aanbiedingen van reders op zak, maar heeft het regelen van een vervangende boot overgelaten aan Bonte. Van onze verslaggever Terneuzen - De woning bouwvereniging Terneuzen probeert zoveel mogelijk te voorkomen dat de lege flats in de Alvarezlaan een toe vluchtsoord voor zwerven de junks worden. Volgens woordvoerder M. Bijl blijft de overlast daardoor beperkt. „Als er klachten komen, dan gaan we er direct op af. Maar ik moet er bij zeggen dat dat zeker niet elke dag het geval is. Zodra een blok bijna leeg is, vervangen we de sloten. Alleen de bewoners die er op dat moment nog zijn, krijgen een sleutel. Zo kunnen we voorkomen dat anderen de flat gebouwen binnenkomen." Slopen Begin februari hebben de wo ningbouwvereniging en de ge meente Terneuzen besloten om de flats aan de Alvarezlaan te slo pen. In totaal gaan zeven flatblokken met daarin 176 appartementen tegen de vlakte. De flats moesten nodig gereno veerd, maar dat zou de huurprijs te ver opdrijven. Daarom werd tot sloop besloten. De bewoners krijgen verhuis- en inrichtingskostenkosten (vier duizend gulden per huishouden) en alternatieve woonruimte aan geboden. Vlot Van de 93 bewoners van de Alva rezlaan zijn er volgens Bijl geen dertig meer over. „De meeste mensen die hun her inrichtingskosten ontvangen hebben, willen direct weg. Het gaat allemaal zeer vlot. We heb ben nog wat aanbod voor de men sen die nog over zijn. Een aantal van hen heeft specifieke wensen. Daarvoor probeer ik op dit mo ment te bemiddelen." Volgens de oorspronkelijke plan ning zouden de woningen aan het einde van het jaar ontruimd moe ten zijn. De woningbouwvereni ging verwacht dat er enkele maanden op die planning kan worden ingelopen. De meiden van De Schakel vieren feest na het behalen van de titel. Van onze correspondent Axel - Het meisjesteam van De Scha kel uit Vogelwaarde is gistermiddag schoolvoetbalkampioen van het rayon Hulst geworden. Op het sportpark van de W Axel werd strijd geleverd door de poulewinnaars die twee weken geleden uit de voorronden te voorschijn kwamen. Dat waren Antonius (Axel), De Schakel (Vogelwaarde), De Stelle en De Werf, beide uit Philippine. De Schakel had deze middag aan één doel punt genoeg om kapioen te worden. Na één minuut voetballen tegen De Stelle scoorde Elly de Silva het enige en, naar later zou blijken, beslissende doelpunt voor de Groen-wit-girls' uit Vogelwaarde. Omdat doelvrouwe Jessie Piessens de wedstrijd van haar leven keepte en zich geen enkele maal liet verschalken, ging de titel voor de tweede achtereenvolgende maal naar Vo gelwaarde. Antonius uit Axel leek in eerste instantie eveneens een titelkandidaat, maar het liet zich tijdens de laatste wedstrijd met 0-2 inblikken tegen De Stelle. De derby tussen Door Eddy de Schrijver Hulst - De 21-jarige schaatser Rinse van Etten heeft zich in middels al weer op het skeele ren en de trimwielersport ge stort. De Hulstenaar, die in Den Haag de academie voor lichamelijke opvoeding volgt, kan tevreden terugblikken op het voorbije schaatsseizoen. „Ik heb alle Zeeuwse records op één na nu op mijn conto bijge schreven!. Toen ik naar het score bord in Calgary keek en daar mijn naam op zag staan en die tijd van 1.57,23 aflas ging er toch eventjes wat door me heen. Ik juichte en normaal doe ik dat toch niet zo vaak, maar die tijd mag er best zijn. Ik ga me vanaf volgend schaatsseizoen op de wat kortere afstanden toeleggen. Ik denk dat ik daar de meeste pro gressie in heb gemaakt. Als ik naar anderen kijk, ben ik met forse stappen vooruit gegaan, al was dat in het begin van dit sei zoen niet zo merkbaar," aldus Van Etten. Alleen Joop Brooijmans, die zo af en toe op zondag nog eens met de toerclub Hulst zijn fietstalenten laat zien en heden ten dage slechts het fietsen nog als louter ontspanning ziet, staat nog op het lijstje van records. Brooijmans heeft het record van de 10 kilo meter nog op zijn naam staan. Van Etten: „Ik had ook graag dat record willen hebben, maar er waren te weinig deelnemers de dag voordat ik het record wilde aanvallen. Op de dag zelf bleek er ineens wel voldoende deelname te zijn, maar toen was het te laat. Jammer, maar mogelijk probeer ik dat record volgend jaar te pak ken." Aan flarden Op de 500 meter heeft Van Etten 38,88 achter zijn naam staan. In Groningen reed hij dit jaar eerst Rinse van Etten in actie op de baan in Calgary. 39,02 en dook daarmee voor het eerst onder de grens van 40 se conden. Op de 1000 meter verbe terde Van Etten zijn eigen record met maar liefst meer dan twee se conden. Hij reed eerst in Heeren veen 1.19,51 om dat record weer aan flarden te rijden in Calgary. Er werd een tijd van 1.17,25 op de chrono's afgedrukt. Op de 1500 meter gingen er zelfs vijf tellen af van de beste tijd van Van Etten. Nu staat Rinse van Etten in de boeken met 1.57,23. Op de 3000 meter staat er 4.13,65. achter zijn naam. „In Zeeland hebben we overigens in Hubrecht Jansen een talent rondrijden die het nog ver kan brengen. Zeker op de 3000 meter kan die het nog ver schoppen. Daarnaast hebben we in Corné Lepoeter nog een schaatser met mogelijkheden, maar voor allebei geldt dan ze die klapschaatsen maar eens moeten uittrekken. Op gewone schaatsen maken ze meer kans op goede tijden." In Calgary werd volgens Van Et ten heel wat 'afgehandeld'. „Ik heb in Heerenveen een pak van de Oekraïne gekocht en dat zit prima. Maar de Canadezen die in Calgary reden waren enthousiast over dat schaatspak en wilden het allemaal hebben. Van een deal is echter niets gekomen, want ik wilde best een Japans pak. Misschien volgend jaar." Afstanden Het lid van de Delftse Kunstijs vereniging en van de ijsvereni- ging Eindhoven, waar hij de jeugd op zaterdagochtend onder zijn hoede neemt, maakt met in gang van het komend schaatssei zoen zijn entree bij de senioren. „Ik ga me richten op het NK af standen of het NK sprint. Vooral het NK afstanden zal volgend jaar belangrijk zijn. Het gekke bij mij is dat ik twee jaar geleden nog geen meter kon sprinten. Na de 500 meter begon ik aan een inhaalrace. Tijdens het nationaal kampioenschap neo- senioren werd ik ineens vierde op de 500 meter, maar ik haakte af, want ik kreeg last van een been blessure vanwege een te hoge be lasting. Toen zag ik mijn hele sei zoen in duigen vallen. Gelukkig kon ik na een intensieve behan deling door Jean Pierre d'Abioul uit Hulst net op tijd aan de re cordwedstrijden deelnemen, Hulst - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag op de Stationsweg in Hulst een 26-jarige Axelaar aange houden. Dev man bleek zonder rijbewijs te rijden. Bovendien bleek zijn auto niet gekeurd. De wagen vertoonde diverse technische mankementen. De man heeft proces-verbaal gekregen. Zaamslag - Een 46-jarige auto. mobiliste heeft gistermoi&i, op de kruising N61/Oude Z«. dijk een 17-jarige bromfietfc, aangereden. De vrouw wilde op de kruki™ linksaf slaan, maar zag rechtdoorrijdende bromfiets te laat. Er deden zich geen persoonlij, ke ongelukken voor. TRANSFIGURATIE - De uit voering van toneelvereniging Transfiguratie uit Hulst, vrij dagavond in zaal Concordia in Westdorpe, is afgelast. Transfi guratie zou het blijspel 'Hotel In het witte paard' op de plan ken brengen, maar de voorstel ling kan vanwege omstandig heden niet doorgaan. POSTZEGELVERENIGING - De secretaris/penningmeester van Postzegelvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, G. van de Bos, is daar 25 jaar actief. Hij is woensdagavond in het Terneuzense Zuidland-theater gehuldigd en kreeg hij de zilve ren NVPB-bondsspeld over handigd. Van onze verslaggever Oostburg - B en W van de gemeente Oostburg willen meewer ken aan de bouw van twaalf luxe seniorenwoningen bij Huize Emmaüs in IJzendijke. Dat gebeurt in de vorm van het treffen van een voorbereidingsbesluit. Dit besluit is nodig voor de wij. ziging van het bestemmingsplan. FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE de beide scholen uit het mosseldorp ein digde in een 1-1 gelijk spel. De andere uit slagen: Antonius-De Werf 2-0, De Scha- kel-Antonius 0-0 en De Schakel-De Werf 0-0. De meisjes uit Vogelwaarde spelen nu woensdag 8 mei om het kampioenschap van Zeeland op het sportpark in Ooost- burg. maar in Calgary was het vier we ken geleden dat ik nog een sprint had geoefend. Gelukkig pakte al les goed uit met de records als re sultaat." Techniek en kracht zijn belang rijke peilers om het ver te kunnen schoppen in de schaatssport. „Ik Den Haag heb ik veel aan tech niek gedaan en geleerd. Je leert best wel van anderen. Ik zat in Italië op de kamer met Straathof, Romme en Hersman. Die mannen leren je echt wel wat. Die doen echt niet uit de hoogte." Belg Toen hij zijn Zeeuws record op de 500 meter reed in Calgary klopte hij 'Belg' Veldkamp. „Ja, toen heb ik hem gekscherend verteld dat ik ook wel Belg zou kunnen worden voor uitzendingen. Ze hebben het me wel eens gevraagd in Wilrijk, maar wat moet ik als Belg beginnen? Veldkamp heeft dat uitstekend bekeken. Die is medaillekandidaat en dan heb je er wat aan." „Er rijden al zoveel nationalitei ten rond die geen tijden neerzet ten. Nee, dat wil ik niet. Laat me eerst maar eens proberen me ko mend seizoen te plaatsen voor een groot NK. Dan heb ik mijn doel bereikt. En dat plaatsen moet kunnen, want ik heb pro gressie gemaakt. Zeker als ik de andere tijden bekijk van jongens uit mijn schaatsklas. Ik zie het al lemaal best zitten, maar de ko mende tijd leg ik me wat toe op andere sporten. Als het seizoen in oktober weer begint, kun je er weer fris tegen aan. Je moet er veel voor over hebben. Al die tickets moet je zelf betalen en een goed pak kost toch al snel 800 piek. Tel daar ook nog eens een zelfde bedrag voor schaatsen bij en 500 gulden aan licentiegeld en je komt al aan een aardig bedrag. Een sponsor zou meer dan wel kom zijn," besluit Rinse van Etten. De Algemene Woningstichting Zeeuws-Vlaanderen in Breskens heeft een plan ontwikkeld in sa menwerking met de Stichting Mane nobiscum Domine quoniam advesperascit een plan ontwik keld voor deze woningen. De stichting is de eigenaar en exploi- Knokke-Heist (B) - Dinsdagmid dag is brand ontstaan in de Zwinbosjes, een natuurgebied tussen villadorp Het Zoute en de voormalige zeearm. Hoewel de gealarmeerde brandweer snel ter plaatse was, kon niet voorkomen worden dat drie hectare veran derden in een rokende massa. Vermoed wordt dat het om zelf ontbranding gaat, hoewel een woordvoerder van de brandweer opzettelijke brandstichting niet uitsloot. Van onze correspondent Oostburg - Op de katholieke basisschool St. Bavo te Oost burg wordt zaterdag, 20 april het Leen de Vliegerschaak toernooi gehouden voor basis schoolleerlingen. In totaal twaalf schaakteams hebben zich ingeschreven en dit jaar heeft het toernooi zelfs een in ternationaal karakter. Een school uit het Belgische Aal ter zal ook achter de borden plaats nemen. Verder nemen teams deel van de openbare ba sisscholen uit Breskens en Oost burg, de St. Jozefschool uit Eede, de Oude Vaart uit Terneuzen en van de St. Bavoschool zelf. Leen de Vlieger zal zelf het toer nooi om 13.00 uur openen. De schakertjes zullen in totaal elf partijen afwerken. Volgens orga nisator Piet Leenhouts zal ieder een een keer tegen elkaar uitko men. „Kinderen die al eens voor een kampioenschap zijn uitgeko men, zijn uitgesloten. Op deze manier willen we het schaken in de breedte bevorderen. Het wordt een open strijd," verwacht hij. Het eind van dit schaakevene ment staat op 16.45 uur gepland. Waarschijnlijk zal De Vlieger ook de prijsuitreiking voor zijn reke ning nemen. tant van Huize Emmaiis. Hs plan bestaat uit een woongebom in half ronde vorm met dris woonlagen van elk vier woonap partementen. Het complex wort met een gang verbonden met di reeds bij Huize Emmaüs bestaan de aanleunwoningen van de Al gemene Woningstichting Zeeuws-Vlaanderen. Het bouw plan wordt momenteel uitje werkt. Het college vraagt de le den van de raadscommissie pla nologie in te stemmen met het treffen van een voorbereidlnjt besluit. IJzendijke - De IJzendijkse hen gelvereniging 'Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen' isopti- mistisch gestemd over het nieuwe visseizoen. "In de Veste is gebag gerd,aldus het bestuur in een brief aan de leden. „Op 25 maai is uit onderzoek gebleken, dat hel water goed is en dat er voldoende vis in het water zit." Het bestuur maakte tevens de nieuwe wed- strijdkalender bekend. In de Ves te wordt gevist op 11 mei, 28 juni en 14 september, in zee op II april, 1 juni en 31 augustus. Wed strijden voor vlees zullen wordes gehouden op 28 september en 11 oktober. De traditionele bliksem- loterij vindt plaats op zaterdag 15 juni. Aardenburg - Het Festival Cultu reel Gekleurd houdt op zondag 21 april een interculturele markt in de Elderschans in Aardenburj- Vanaf 13.00 uur vinden activiteiten plaats. Het staat in het teken van he rond de Kaspische of Zwarte Z» Dat is een groot gebied met «a grote diversiteit aan culturen. kan deze dag kennis gemai® worden met tradities uit Ros®- nië, Turkije, Oekraïne enz. Dein- zoekers kunnen muziek beluisle ren en genieten van gerechten» die streken. Verder staan stands met kunstnijverheid, sie raden, kleding en gebruiksvoor werpen. De Turkse groep 0z» zal een live optreden verzorgen De toegang tot de markt is grat» en rond 17.00 uur wordt deze in terculturele dag afgesloten. IV0^burVer-'aOo"burg heeft "„«teeds geen nieuw Oran- feomité- Vandaar dat de mu- t kverenigingHarmonie-voor tweede keer de organisatie rn de viering van Koningin- bieemf. Ine muziekvereniging deed vorig F'en beroep op de Oostburgse Inwoners zich aan te melden voor Van onze verslaggever Oostburg - De meerderheid van B en W van Oostburg iziet ontpolderen toch als de enige mogelijkheid om vol doende te compenseren jvoor de natuurgebieden die verloren gaan door de ver- I dieping van de Wester- [schelde. Het concept-ad- jvies van het dagelijks be- I stuur Westerschelde wordt Idoor de meerderheid van het college als te mager [gezien. Het concept-advies richt zich op het nemen van buitendijkse maatregelen in de vorm van het aanleggen van een strekdam bij het Zuidgors (gemeente Borsele) |en het ophogen van de Hooge Springer (gemeente Oostburg). Als binnendijkse maatregel gaat !het om het inrichten van Ram- nekenshoek-West (gemeente /lissingen). Onvoldoende let ontpolderen van bepaalde jebieden maakte oorsprongelijk Ideel uit van het Herstelplan Na tuur Westerschelde. Eén van de jebieden dat daarvoor in aan merking komt, is de Herdijkte Zwarte Polder. Maar het door deken van de dijken stuitte op inorm veel weerstand zodat het dagelijks bestuur de ontpol- jderingsplannen uit het herstel plan heeft geschrapt. De vertegenwoordigers van de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en Landbouw, Natuur- Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het 39 leden tellend gemengd koor R»e:' nau uit Zwitserland is vrijdag, zaterdag en zondag op bezoeki West-Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens dit bezoek treedt het kw op in Oostburg en Aardenburg. Het Zwitserse koor verblij voor de eerste keer in Nederland. Het gezelschap arriveert vrijdagavond in Hotel ConferentiecenWj De Elderschans in Aardenburg. Daar logeert het koor en verzorgt tevens op zaterdagavond vanaf 20.00 uur in de grote zaal van hetc trum een gratis optreden. Dit optreden vindt plaats in het kader de open dag van de gemeente Sluis-Aardenburg. Het koor bezoekt 's middags het verpleeghuis De Stelle in Oost waar om 14.30 uur wordt gezongen voor de bewoners, familie, ken sen en verpleegkundig personeel. Het gemengd koor Rheinau heft populair, gemengd liedjesrepertoire dat wordt samengevatonde j thema 'Es taget vor dem Walde'. Alles wat zich in het bos aisp loopt min of meer als een rode draad door het programma. Ding Ruth Hablützel en vóór de pianobegeleiding zorgt haar vriend Fleischer, die zelf arrangeert en componeert. De uitstap van w naar Zeeuws-Vlaanderen heeft op de eerste plaats een muzilkalIe stelling, maar is tevens bedoeld om dit deel van Nederland nadat ren kennen. Zo staat er een busrit op het programma van naar Sluis, het natuurgebied Het Zwin, Cadzand-Bad en de kus richting Breskens. EIND jaren veertig schre< artikelen in De Wapenbrc ders, het blad dat de Indi gers in de Oost met elkaaj bond. Bijna vijftig jaar la wordt hij actief voor Opn blad voor oud-strijders ei dere veteranen. Dezelfde groep, alleen een halve ee ouder en al behoorlijk uil dund. Het kringetje is roi Daar tussenin maakte To; Koopman (69) zich verdij lijk in de Nederlandse da bladjournalistiek. Niet ir minst bij dagblad De Ste waar hij zich driemaal in redactionele gelederen sc de. Zijn laatste functie w. cbef van de redactie Zeel Afgelopen vijf jaar heeft Zeeuwse lezer hem als D Sluuswachter (opnieuw) waarderen. 25 April vers zÜn laatste bijdrage. Op verzoek. ;,Ik woon nu al\ twee jaar in Alkmaar en binding met Zeeland is n tjoeg weg. Ik moet oppasj dat, ik niet ga ouwehoere mht hij zijn besluit toe. V Rein van der Helm zestigste tot zijn vijfen fff Tom Koopman zich moete tpr' eiYroegd uitgetreden als tljan nutsbedrijf PZEM was g, eP®a°tiviteit verboden. T bonrf op ziln vijfenzestigl een wekelijkse rubriek tEta v 'feeP bij dat met beide ham wii immers tot zijl j7smk blijven schrijven. vémf een coiumn is natuu H»g, maar wel een he. Sen rif ue de mogelijkheid oir te geven® ziShouden of frappe sin aan anderen. Je schriji; Werkt ft Verbazingen van je ai je ei traV? ie wekelijkse stuk e z%eZV zegt hii- gezeten ir Ven lLJa' liggen de W0L den Wi <- Koopman. Twee j Veentn zii Middelburg - en kwart eeuw woonc n|gen en zich weer op ncye vestigen. HoUanri"!11 jerhuisde mee naa Van de dat v®i v°eding daarvo oagehjks per post gele

de Stem | 1996 | | pagina 18