NAAR MIS 6 u/ie over nieuwe straatnaam ia ;enheid 1 Gemeente ruimt vervuild terrein in Hulst op kosten van eigenaar op oewacht iedereen! Asperge-seizoen in Hulst 'ingedronken' Dertig dweilbands naar festival in Hulst iPRIL II A.S. L onze verslaggever K - Omdat de Belgische r zelf geen actie on- rnam heeft de gemeente t zelf het braakliggende in bij de Dubbele Poort Hulst maar gefatsoeneerd. \Profeet Jonas moet \naar de stortplaats lESTEM »CeZeeland; ISfe"1*45741 ■Sësgs ase Tuinbeurs wijkt lit naar Waasmunster V» 1*1 v 1 'S-' DAG KLAPPER WHÊm dopers bouwgrond in Graauw willen 6onder geen beding' in 'Puntwaai' wonen 'V« „ft PESTEM ZEELAND C2 1 iculieren e?n?rivéom-316755' %Mm ï>»z-"var "v 'Je* Uit de oude schoenendoos DONDERDAG 18 APRIL 1996 M' Bankje, jubileum, Ijk, verloving, ftatie, examen, enz. lm 0,65 incl. BTW, lel verplicht, peelding, p 26.- incl. BTW. op aanvraag. It geretourneerd. 1 of geef uw tekst ping af bij één van hriftelijke opgaven Jeaccepteerd, indien |d zijn, ook indien uw nevoegd is. It recht voor teksten fedenen te weigeren. hten bereiken over de |oudt de uitgever zich de naam van de lekend te maken. efeliciteerd! T\G 18 april Ireda, Lida Volkers-Kuiper in I tburg li, maar toch waar [jaar bij elkaar. je rondslingerende troep, waaronder een wc-pot, is ver wijderd, evenals het welig tie rende onkruid en ook de af zetting van het terrein is her steld. De eigenaar krijgt daarvoor wel de rekening gepresenteerd. De gemeente ging tot actie over nu gebleken is dat er van bouwplan nen voor het perceel voorlopig niets terecht komt. De Belgische eigenaar heeft de gemeente jaren aan het, lijntje gehouden met de mededeling dat er snel werk ge maakt zou worden van een goede invulling voor het braakliggend stuk grond. Dat resulteerde wel in een stel tekeningen, maar daar bleef het bij. In de laatste versie was er sprake van een winkelruimte op de be gane grond met daarboven een stuk of zes appartementen. Dat project gaat nu niet door omdat het volgens de eigenaar veel te duur uit valt. De man probeert het plan nu aan anderen te verko pen. „Hij is op dit moment met drie mensen bezig, zegt hij," al dus wethouder G. van de Voprde. „Dat is op zich goed nieuws, maar iemand die het terreintje koopt, zal vermoedelijk toch weer een geheel nieuw plan moe ten maken. Als de huidige eige naar het niet ziet zitten omdat het te duur is, dan zal datzelfde plan ook voor een nieuwe eige naar te duur zijn." De wethouder verwacht dat het nu opnieuw een hele tijd zal du ren voor er weer concrete plan nen voor het gebiedje op papier staan. van onze verslaggever Graauw - In het dorp Graauw is grote onenigheid ont- <taan 0ver de naam van een nieuwe straat in het in aanleg ajnde uitbreidingsplannetje. leplaatselijk dorpsraad heeft bij «emeente Hulst een verzoek jediend om de ontsluitingsweg nrntwaai' te noemen. Maar de ispirant-kopers van bouwgrond Ebben op hun beurt laten weten tonder geen beding' in een straat L die naam te willen wonen, lje dorpsraad is met de dialect ic 'Puntwaai' op de proppen ittomen, omdat er in het gebied- tvroeger een weiland lag dat op fcnopeen punt eindigde en der ive in de volksmond 'puntwaai' Ute, De vijf belangstellenden fceen serieuze optie hebben ge nomen op bouwgrond in het „ieuwe uitbreidingsplan vinden ie naam echter maar niets. willen beslist niet in een paat met die naam wonen, zo tóben ze de gemeente kenbaar Maakt. De aspirant-bouwers koelen meer voor een straatnaam jdebloemensfeer, waarbij 'Iris- traat' veruit de voorkeur heeft, oor de straat naar een bloem te loemen zou worden voortgebor- jinird op de overige straatnaam- jeving in het dorp. Het is raar maar waar HARRY Wordt 50 jaar H.G. Corry en de kinderen. Burgemeester en wethouders van Hulst hebben de discussie tot nu toe van een afstandje aange hoord, maar zullen straks toch met een voorstel naar de gemeen teraad toe moeten. „Wij maken er niet zo'n punt van dat we hier de strijdbijl willen opgraven," zegt wethouder G! van de Voorde, „maar het college ziet toch ook meer in het voorstel van de optie nemers. Dus denk ik dat we zul len voorstellen om de weg Iris straat te noemen." Van de Voorde zegt niet te weten of de onvrede met de naamgeving zover gaat dat gegadigden moge lijk zouden afzien van de aan koop van bouwgrond. In het nieuwe uitbreidingsplannetje voor Graauw is ruimte voor de bouw van tien woningen. Van wege de fraaie ligging tussen de sportvelden en de bebouwde kom verwacht de wethouder dat ook de overige kavels snel verkocht zullen worden. Op dit moment wordt het plan bouwrijp ge maakt. De oplevering wordt over enkele weken verwacht. Van onze verslaggever Doel - De profeet Jonas, een kunstwerk van de Breskense I priester Omer Gielleit, dreigt te eindigen als een stuk rot- I tend hout op de stortplaats. Het sculptuur moest in Doel I wijken voor de dijkverhogings- I werken. Tijdelijk, zo luidde I het, maar nu ziet het er naar uit I dat de profeet niet meer terug rt. houten kunstwerk heeft ge tijd in de buurt van de Ikerit gelegen. Het raakte aan- I getast door zwammen en is [waarschijnlijk niet meer te n. Het beeld heeft nu een [laatsterustplaats gevonden op [tel terrein van de gemeentelij- I ke technische dienst van Beve- 'ren. [Het kunstwerk werd destijds [plechtig geïnstalleerd in aan- I wezigheid van de Antwerpse ■bisschop Van den Berghe. Het j beeld symboliseerde de profeet [Jonas die ondanks alles nooit -jWrdronk, Is het feit dat het peeld toch ten onderging, zo vraag men zich af, een voorte ken voor het door de oprukken de industrie bedreigde dorp Doel? Volgens Pastoor Gielleit in ie der geval wel. „Ik heb ook be grepen dat het beeld is aange tast," zegt hij. „Door de zwammen en door het zwammen," De bedoeling van de houten beeltenis van Jonas was een waarschuwing te laten uitgaan. Een waarschuwing voor de ge varen van het op een steenworp afstand gelegen kerncentrale park, de vervuiling van de Schelde de oprukkende indus trie op de linkeroever. „Maar niemand heeft ooit naar die waarschuwing willen luiste ren," verklaart de Breskense pastoor het trieste einde van zijn kunstwerk. ^EDITIE ZEELAND 1 r-iaen: Cd»?«32,4532CG KkL 69, fax 0115-645742. lin!"'?'Peter °99e' (editiechef), Li5!.C toem, Frank van Cooten, in u P,v" ed' Rein van der S; o Puysseleijr. toaat 1,4461 JK l!rt 00, fex 0113-273701 Ker)eSMaaS(Pr°VinCie" 4561CW fax 0114-372771. 1. Jr.e^er'ach Hochstenbach, ne Verstraeten. Nwj. 0)15- 645751 [*90115-645753 K^e-exploitatie en zvk "uen; 1öi&!32,4532cg vloektPriVé 0115"563976. IDimm» 1Privé 0115-4527 S.. m,hers, privé 0115-552354 '->*3033/0, woven, privé 0115-452732, "firs,privé fe^icw ■Senwoordigers: i'®Vsrcwanae' Crivé "114-314570, "«6-5020894 6MUUrmans' Mijden: 17.00 uur '*ïsg££ts£ Eén van de veertig genodigden proeft een witte wijn. Van onze verslaggever Hulst - Het aspergeseizoen is gisteren in Hulst officieel begonnen met de verkie zing van de 'aspergewijn'. Het smakelijke 'witte goud' op de menukaar ten van de Hulster restaurateurs komt voorlo pig echter nog even uit Brabant en Limburg, want vanwege het koude weer zijn er nog niet genoeg asperges van Zeeuws-Vlaamse bodem beschikbaar. Voor de aspergewijnverkiezing waren zo'n veertig genodigden ingegaan op de uitnodi ging om te komen proeven. Het illustere ge zelschap burgemeesters, bestuurders, mensen uit het bedrijfsleven en wijnleveranciers zette tot ieders verrassing drie wijnen uit Chili op de eerste drie plaatsen. Los Pumas Estate, een Sauvignon Blanc, stak er volgens de proevers met kop en schouders uit. Op de tweede plaats eidigde eveneens een Sauvignon Blanc, Palomina Estsate en derde werd Castillo la Moulina, een Chardon- naywijn. De winnende wijn zal het hele as pergeseizoen verkrijgbaar zijn bij de drie or ganiserende restaurants de Korenbeurs, Na poleon en 't Hemelrijk. Bij de verkiezing, een variant op de mossel- wijnverkiezing in Philippine, konden de proevers een oordeel vellen over veertien ver schillende witte wijnen. De leveranciers had den gezorgd voor een aanbod uit een groot aantal landen. Hun enige beperking was dat het geen Elzasser wijn mocht zijn. Bijna alle geestrijke vocht uit die Franse wijnstreek streek leent zich namelijk uitstekend voor consumptie in combinatie met asperges. De leverancier van de winnende wijn (wijnim porteur Reuchlin) kreeg een gouden 'asperge- speld'. Voor de nummers twwe en drie was er respectievelijk zilver en brons. Ter afsluiting van de proeverij kregen de aan wezigen een traditionele aspergemaaltijd voorgeschoteld. Dat betekende gekookte as perges met gewelde boter en peterselie, hard gekookt ei en gekookte ham. Overigens zullen de drie genoemde restaurants gedurende het seizoen elk him eigen aspergespeeialiteiten serveren. De restaurateurs willen zoveel mogelijk ge bruik maken van asperges van Zeeuws- Vlaamse bodem. „Alleen, voorlopig zijn we nog even aangewezen op asperges uit Brabant en Limburg," aldus Carl de Wolf van de Ko renbeurs. „Omdat het maar geen lente wilde worden, kunnen de kwekers hier in de streek foto camile schelstraete nog niet genoeg leveren. Zodra dat wel zo is, schakelen we uiteraard meteen over. Want dat is nou net wat we willen. Iedereen roept altijd over de Brabantse en Limburgse asper ges, maar wij willen juist promoten dat onze eigen Zeeuws-Vlaamse asperge minstens net zo lekker zijn." Het Zeeuws-Vlaamse 'witte goud' gedijt vooral in de streek rond Koewacht en Zuid- dorpe. „Er liggen wat dat betreft afspraken met een aantal telers uit de omgeving van Koewacht, waar wij exclusief van kunnen af nemen. Dan hebben we het niet over grote hoeveelheden, maar wel over topkwaliteit en bovendien elke dag vers." Dat laatste is be langrijk voor asperges, die grotendeel uit wa ter bestaan en daardoor snel dreigen uit te drogen. De eerste asperges zijn er dus, maar de oogst komt meestal pas begin mei goed op gang. Het begin van het aspergeseizoen is sterk afjanke- lijk van temperatuur en zonlicht, maar het einde staat altijd vast. Het seizoen duurt nooit langer dan 24 juni (Sint Jan). Bij jonge velden stopt men zelfs eerder om uitputting te voorkomen. Ook bestaat anders de kans dat de jonge wortels voor het volgend jaar al ka pot worden gestoken. onze verslaggever pasmunster - De organisatie van de tweede Wase Tuinbeurs is 'I jaar uitgeweken naar het Blauwendaelpark in Waasmun- Vorig jaar vormde het Beverse Hof ter Saksen het decor dit evenement, dat toen uitliep op een grote chaos. De organiserende Kiwanisclub had gerekend op enkele duizen den bezoekers, maar dat werden er enkele tienduizenden. Die zorgden voor een verkeerschaos en richtten tal van vernielingen aan. De drukte had ook zijn goe de kanten. De opbrengst ging na melijk, net als nu, naar een goed doel. En zo kon het gebeuren dat de instelling Hof ter Welle zo maar een miljoen frank in de schoot geworpen kreeg. Nu dus komt er eenherhaling in het Blauwendaelpark in Waas munster en is de organisatie op alles voorbereid. Vrijdagmiddag 19 april gaan de poorten van het park open voor wat het mooiste tuinspektakel van het Waasland moet worden. Meer dan honderd exposanten uit binnen- en bui tenland schotelen de bezoekers een gevarieerd kijkspel voor. De nadruk ligt dit keer weliswaar op de tuinaanleg, maar in feite is op de beurs alles te vinden wat maar enigszins met tuinen of tuinieren te maken heeft. Nieuw is dat de beurs op de openingsdag tot 's avonds 23.00 uur toegankelijk is. Vele kaarsen zullen de bezoekers dan door het park loodsen. De opbrengst gaat dit keer naar het opvangtehuis Kindervreugd in Sombeke. De toegangsprijs be draagt 120 frank. Wie jonger is dan 12 jaar mag gratis naar bin nen. De beurs is geopend op vrij dag 19 april van 14.00 tot 23.00 uur en zaterdag 20 en zondag 21 april van 10.00 tot 18.00 uur. Dweilband De Bareélen tekent voor de organisatie van het Hulster Dweilkapellenfestival. Van onze verslaggever Hulst - Zo'n 500 muzikanten trekken zondag 12 mei door de straten van Hulst tijdens het derde Hulster Dweilka pellenfestival. Aan dit evene ment, georganiseerd door dweilorkest de Bareélen, doen dit jaar 30 muziekkapellen mee uit heel Zuid-Nederland. Het festival staats steeds meer in de belangstelling. De eerste keer was men al blij toen negen orkes tjes hun opwachting maakten. Vorig jaar kwamen er 21 bands en nu dus 30. Het muziekspektakek begint zondag 12 mei om 14.00 uur. Gezien het succes van vorig jaar heeft de gemeente Hulst toege zegd dit keer de binnenstad af te sluiten voor autoverkeer. Daarmee kunnen de muzieklief hebbers, die naar verwachting in groten getale zullen opkomen, optimaal genieten van van de ac tiviteiten. Want naast de muziek zijn er die middag tal van andere attracties. Voor de jeugd wordt een springkussen opgesteld, bo vendien kunnen ze een bunjee- run lopen. In de wijk de Statie hebben twee horecazaken de handen ineengeslagen en wordt een tent neergezet op het gras veld. Daar wordt aan het eind van de dag de grote finale ge speeld. Burgemeester A. Kessen zal de medailles uitreiken. Mor- res-Meubel komt naar de markt met de zomertruck en de lucht ballon. In de binnenstad loopt een aantal mensen rond die een beroep uitbeelden. Kinderen die alle beroepen weten te vinden, staat een verrassing te wachten. ALS u niet meer weet hoe u jonge kinderen of kleinkinderen bezig moet houden, haal dan de schoenendoos met oude foto's voor de dag en vertel over de tijd die bij de foto's hoort. Het geeft niet als uw historisch re laas niet verder teruggaat dan tot twintig, dertig jaar geleden. Een kind gelooft dat in het jaar 1970 - om maar eens wat te noemen - de dinosaurussen nog maar juist uitgestorven waren. Gaat u, geholpen door de plaatjes uit de schoenen doos, nog verder in het verle den terug, dan denken uw piepjonge toehoorders dat u Adam en Eva nog gekend moet hebben. Want alles is opwindend, als het maar uit de tijd komt waar in je niet alles op afroep ca deau kreeg. Een tijd zonder televisie, zon der profvoetbal, zonder auto's, zonder computers.... kortom: De Oudheid. Ik zelf leg bij de jeugd altijd eer in mijn herinneringen aan de straat van mijn kindsheid. Wij speelden altijd buiten en hadden een keur aan spelletjes tot onze beschikking. Jongens speelden anders dan meisjes, en bij deze constatering ko men geen vunzige gedachten bij mij boven. Ons spelen was spelen en de schoolmeesters hielden de handen thuis. Er vielen belangwekkende waar nemingen te doen bij het kin derspel van voorheen. De meisjes in onze straat hadden een spel dat begeleid werd met het volgende liedje: „Anna, Christanna, zet je klompjes bij het vuur. Moeder bakt pan nenkoeken, maar het meel is zo duur Vier straten verder, waar een grotere welstand heerste, zon gen de meisjes: „Anna, Christanna, zet je schoentjes bij het vuur. Moeder bakt pan nenkoeken, maar het vlees is zo duur..." Het zijn subtiele verschillen. De één zingt 'klompjes' en de ander 'schoentjes'; in de rijke straat is het vlees nochtans te duur, maar bij ons tobben ze al over de prijs van het meel De nabijheid van een rijke straat openbaarde zich ook in de sinterklaastijd. Er versche nen soms wel kleren bij ons thuis, die wij al eerder door de kinderen uit de welvarende straat hadden zien dragen. Met Sinterklaas kregen wij kleurboeken waarin bepaalde bladzijden reeds onhandig door een ander waren inge kleurd. Mijn moeder zocht de oorzaak dan bij een creatieve, maar onhandige zwarte Piet. En dat geloofden wij. Als we tc Ul h- X u i/t 0 £3 (TJ O Ji i ,-<11 z ^9 Q Door Tom Koopman gingen zwemmen in het kanaal droegen wij zwempakken van zwart katoen. Je glom als een paling en je had overal van die gekke gezwellen zitten als je uit het water kwam. Als hand doek gaf je moeder je een ver sleten oogjesluier mee. Maar dan die kinderen! Kleurige, wollen zwempakjes droegen ze, die aan de lucht opdroog den. De kleine, doorvoede li chamen vleiden zich neer op handdoeken zo groot als de kens. Ze hadden ook altijd vreterij bij zich. Ik heb aan me nige rooftocht meegedaan, die als doel de proviandbuidels van de rijke stinkerds had. Mijn kleinkinderen snappen mijn géne over zo'n glimmend badpak niet. Ze kennen amper het begrip 'badpak'. Zij gaan met hun ouders naar het naaktstrand. Toen het wat beter ging thuis, maakte mijn moeder een kam- peertent voor me. Het materi aal werd gevormd door afge dankte meelzakken. Die wa ren sterk. De tent werd opge zet in de buurt van een boer derij, want campings waren onbekend. De tent had het na deel, dat hij in duisternis, als je binnenin een kaars opstak, in een projectiescherm vernader- de, waardoor omstanders pre cies konden zien hoe je je uit kleedde om naar bed te gaan. Erg onvrij. Om sportief te lij ken tijdens mijn kampeer- tochtjes, droeg ik een broek van mijn broer, waarvan de pijpen boven de knie waren af geknipt. Ach, ik kan er uren over ver tellen. En u ook, als u even na denkt. Het kroost in uw omge ving zal met open monden luisteren. Het scheelt u op zijn minst de aanschaf van videobanden van Pocahontas, de Lion King of de Dalmatiërs. KLASSIEK GOES Bojbriker Klezmorim - Cultureel Gekleurd - 't Beest Beestenmarkt 3 - 21.30 uur (ƒ15) MIDDELBURG Beiaardconcert - door stads- beiaardier H.G. van Putten - Abdij - 12.00-13.00 uur (gratis) POP EN JAZZ TERNEUZEN Granth Forsyth - Zuidlandthea- ter, Zuidlandstraat 111 - 20.00 uur (ƒ35) VLISSINGEN Eliades Ochoa Cuarteto Patria - muziek uit het Caraibisch gebied - Theatercafé Het Arsenaaltheater, Arsenaalplein 7 - 20.00 uur 17,50) DIVERSEN LAMSWAARDE Schieting bejaarden - De Lams oren-13.30 uur OS5ENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur GRAAUW Kaarting - Gemeenschapshuis - 13.45 uur SLUISKIL Bloemschikken - Het Meulengat - 19.30 uur WESTDORPE Kaarting - Concordia -13.30 uur STOPPELDIJK Kaarting - 't Gelaag -14.00 uur AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje -19.30 uur CLINGE Pergamano/Anton Pieck ANBO - Malpertuus-13.30 uur DOMBURG Bowling - toernooi - Zwemparadijs De Parel, Babelweg 2 -18.00 uur 7,50) FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Ace Ventura: when natu re calls HULST De Koning van Engeland 20.00 uur 12 Monkeys 20.00 uur Money Train 20.00 uur Heat 20.00 uur Broken Arrow 20.00 uur Toy Story (Eng) 20.00 uur Mr. Holland's opus MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Zusje VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur 12 Mon keys Alhambra 2 - 20.00 uur Broken Ar row Alhambra 3 - 20.00 uur Mr. Hol lands Opus Alhambra 4 - 20.00 uur Toy Story BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Mr. Holland's Opus 20.00 uur Get Shorty 20.00 uur Dead man walking 20.00 uur Sudden Death GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Juror 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Strange Days 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Mr. Holland's Opus 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dracula: Dead and Loving it 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sudden Death 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Co pycat 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ace Ventura: when nature calls 22.45 uur Nobody's Fool 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur 12 Monkeys 14.30 en 17.00 uur Toy Story (Ned) 14.30 en 17.00 uur Toy Story (Eng) 20.00 uur Casino 20.00 en 22.30 uur Dead man Wal king 14.30 en 17.00 uur Sense and Sensi bility 14.30 en 17.00 uur Babe, een bui tengewone big (Ned) 20.00 uur Heat 20.00 en 22.30 uur Seven 22.30 uur Leaving Las Vegas KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Mr. Holland's Opus 20.00 uur Dead man Walking 20.00 uur Ace ventura: When natu re calls 20.00 uur Copycat

de Stem | 1996 | | pagina 15