DE STEM Klanten DELTA profiteren niet IEKSTE XNDE IE ÏELIJKS NT. )obai De leeuw en de haas van elektravon (ELTA Nutsbedrijven stapt in bedrijf Verbrugge Terneuzen Politie schrikt van hoge snelheden auto's bij controle Plan voor verbetering leefbaarheid Groede ijler van Neeltje Jans ordt klim-attractie Tbc-onderzoek onder bezoekers polikliniek Bedrijven vaker naar het Innovatiecentrum )irectie wil winst van vijftig miljoen gulden niet gebruiken om tarieven te drukken Jaar 7.1.00 uur nderen Jntsnaple Duitser |pgepakt oor autodiefstal -Namen zetten ze i Rabobank is nu p zaterdag! Besmette man behandeld in Goes Kapper Ottjes wint prijzen 1990 cc. 1993 1993 1988 1992 1991 1990 1991 1988 1991 1989 1988 1986 1989 1987 1984 1986 km 1992 ELEKTRISCHE INSTALLATIES SCHAKELPANEELBOUW INDUSTRIËLE AUTOMATISERING BREDA 076-5422822 0174-625733 NAALDWIJK Zeeland DONDERDAG 18 APRIL 1996 DEEL 1 lan onze verslaggever Leiburg - DELTA Nutsbe- Len stapt in het transport |eu. en overslagbedrijf Sjjugge International bv in neuzen. de aandeelhouders (ge- Uten en provincie), die op aandaS 6 mei op verzoek van de leente Noord-Beveland in een ■deisende vergadering praten fde kerntaken van het nuts- njf kunnen daar geen stokje meer voor steken. De aandeel houders kunnen in het uiterste geval de Raad van Commissaris sen (RvC) en de directie naar huis sturen maar zo heet zal de soep niet worden gegeten verwacht RvC-voorzitter J. Hennekeij. „Ze kunnen altijd nee zeggen, maar daarmee draaien ze in mijn bele ving de participatie niet terug omdat de commissarissen zich daar inmiddels aan verbonden hebben." De RvC stemde maandag in met de deal met Verbrugge. De uit komst van de onderhandelingen, die een half jaar in beslag namen, is dat DELTA voor 25 procent gaat deelnemen in de milieu- en havenactiviteiten van Verbrugge. Het aandeel van DELTA in de milieupoot van Verbrugge groeit in drie jaar tot 50 procent, terwijl het belang in de havenactivitei ten (door DELTA niet zo gewild) in dezelfde periode mag terugval len naar minder dan 25 procent. Verbrugge eistte van DELTA deelname in beide activiteiten. „Dat hebben we voor lief moeten nemen," aldus Hennekeij giste ren. Welke bedragen DELTA in Verbrugge stopt wordt niet be kend gemaakt. De deelname van DELTA in Ver brugge vloeit voort uit de bedrijs strategie om het takenpakket van DELTA te verbreden, met name op milieugebied. DELTA wil zo de positie van het bedrijf en daarmee de werkgelegenheid van de 981 werknemers veilig te stel len. Over die koers van DELTA, waarbij risicodragend geld in an dere, vooral Zeeuwse onderne mingen wordt gestopt, bestaat bij een aantal aandeelhouders twij fel. Dit soort avontuurtjes kan wel eens ten koste van de tarie ven gaan, is de vrees. Om die angst weg te nemen garandeert de RvC voor de komende vijf jaar een maximum stijging van de ta rieven. Ze zullen in die periode niet meer stijgen dan de jaarlijk se stijging van de kosten van le vensonderhoud. Zaken waar DELTA geen invloed op heeft, zoals de ontwikkeling van brand stofkosten en belastingen, vallen daar buiten. „De deelname in Verbrugge gaat dus niet ten koste van tariefstijging voor de klein verbruikers," aldus Hennekeij. „Daarmee willen wij ook het ver trouwen over de deelname uit drukken." De extra aandeelhou dersvergadering, met als enige agendapunt 'de koers van Delta', is maandag 6 mei om 10.00 uur. 1992 1986 1990 irantiebewijs jurgeopend en klein half uurtje alleen Jchtergronden, maar natuur- die mag best aan blijven, CebucoftH ■ELTA sloot 1995 af met een jtet van bijna vijftig miljoen Lden, 14,4 miljoen meer dan het Waande jaar. De omzet steeg L 4,8 procent tot 779,4 miljoen Lden. Toch wil directeur P. Jtoter niet meer dan de al reeds istgestelde negen miljoen van winst aanwenden om de tarie- n te drukken. DELTA gebruikt tgeld om de stijging van de in- Kjpprijzen voor energie structu- elniet aan de verbruikers door berekenen. Bij de overweging iniet zomaar te gaan potverte- n speelt ook de doelstelling van Baad van Commissarissen een I. Die gaat er vanuit dat een fast van vijftig miljoen gulden «lig is voor een gezonde be- ij/svoering en het versterken ei de concurrentiepositie. ilieuheffmg nutsbedrijf, de Provin- ile Noordbrabantse Energie- aatschappij Pnem kondigde toen aan vanaf 1 juli de mi- uheffing op elektriciteit en gas schaffen. De zogenaamde iP-heffing is ingevoerd om ojecten voor energiebesparing, als wind energie, te bekostigen, it Brabantse nutsbedrijf vindt milieutoeslag niet langer no- g, omdat de overheid sinds 1 j a- ari dit jaar de energiebelasting fco-tax) heeft ingevoerd. zag de nettowinst vorig r met 111 procent stijgen tot |,S miljoen gulden en trekt dit onze verslaggever De politie heeft dinsdag- 1 in Midden-Zeeland een ge man uit Frankfurt aan konden, die eerder uit een ge- tgenis in Munster (D) was ont- |apt. verdachte bestuurde een auto »P 13 april gestolen was in endaal. Hoe hij aan de auto gekomen, bleef tijdens het •«oor onduidelijk, en dus is hij verdachte van autodiefstal Ier slot en grendel gezet. Vol- Duitse politie is het niet eerste keer dat de man voor .vergrijp is aangehouden. De tachte heeft nog geen beken- jaar 35 miljoen gulden uit om de energieprijzen te verlagen. DEL TA volgt dit voorbeeld voor 1996 nog niet omdat, aldus Stoter, DELTA nog niet aan alle MAP- verplichtingen heeft voldaan. Sinds 1990 maken distributiebe drijven milieu-actieplannen (MAP's) die energiegebruikers moeten overhalen tot energiebe sparing. In Zeeland geldt een toe slag van 1,5 procent op de ener gierekening. Afwachten DELTA wil eerst het standpunt van EnergieNed, de koepel van energiedistributiebedrijven, af wachten. Temeer omdat er lande lijk over een nieuwe ronde van milieu-actieplannen wordt ge sproken. „We hebben er binnen de Raad van Commissarissen over gesproken. Voor 1996 hand haven we de heffing om onze MAP-doelstellingen te realise ren." Daarnaast zet DELTA 15 miljoen gulden van de winst opzij om de bodemsanering van voormalige gasfabrieken te bekostigen. Voor heel Zeeland komt die sanering op 150 miljoen gulden. De ver wachting is dat Den Haag voor de financiering daarvan bij de ener giebedrijven aanklopt. Stoter ziet die reservering ook als een tege moetkoming aan de verbruikers. Ereschuld „Als je praat over wat DELTA nu aan de verbruikers teruggeeft, mag je toch ook wel de vijftien miljoen gulden voor bodemsane ring noemen. Dat is een vuiltje uit het verleden van de gasbedrij ven, waarvoor we juridisch niet verantwoordelijk zijn. Maar na tuurlijk de gemeenschap wel. En die gemeenschap waren toen voornamelijk de kleinverbrui kers. Je hebt dan wel een ere schuld. En daar reserven we toch vijftien miljoen gulden voor." DELTA verwacht volgend jaar opnieuw een forse winst te boe ken. De prognose nu is 35 miljoen gulden. De resultaten van het eerste kwartaal geven volgens Stoter aanleiding daar optimis tisch over te zijn. „We hebben nog geen tegenvallers gehad." De kans dat DELTA veel hoger uit komt, is niet denkbeeldig. Het ondernemingsplan voor 1995 ging uit van een winst van 28 mil joen gulden. Dat is bijna vijftig geworden. servepijler die niet nodig 1, Weren gebombardeerd ,-1?attl'ac''e. Bezoekers die daalders achterlaten bij f3, weden er per bootje KtoiiJi en bunnen naar L en dt en op de betonnen ihtat jen' En ze moet™ n dat het een sinecure £?ddelde klauteraar heeft Jimmi!en UUr nodië voor een '■"Delta rVan de reservepij- fcïv ExP°. die alle belang en van°r,i bezienswaardig- Ninpn a l ®osterscheldeke- at»Lbm nkidt'isdatte «esvali m een korte en ^periode. L Po beheert de nieuwe SSZ6l£' maar laat dat l' uit c. ,rt>anisatie in Bewe- bchouwen-Duiveland. teD ffle' klimnetten en iikhpiri Verschülende, in ««dsgraad variërende De gemeente wil onder meer de verbetering van ■particuliere woningen stimulieren. Van onze verslaggever Groede - De Stichting Bouwwinkel Zee land gaat samen met de gemeente Oost burg een plan maken om de leefbaarheid van Groede te verbeteren. Dit project wordt gezien als een eerste uitwerking van een onderdeel van het gemeentelijk volkshuisvestingsplan. „We hebben de gemeente een aantal voorstel len gedaan om de leefbaarheid van Groede te bevorderen," aldus directeur W. Kooiman van de Bouwwinkel. „Het gaat erom dat bij voorbeeld inwoners worden gestimuleerd om het dorp leefbaar te maken en te houden." De gemeente noemt een projectmatige aan pak van particuliere woningverbetering een manier om de leefbaarheid aan te pakken. Volgens Kooiman is deze woningverbetering een onderdeel van het plan. „Je moet denken aan een breed scala van mogelijkheden. We gaan eerst onderzoeken wat de doelgroepen zijn. Het gaat om iedereen die bij de leefbaar heid is betrokken. We hebben hiermee goede ervaringen in Brouwershaven. De bevolking wordt nadrukkelijk betrokken bij de plannen. Daarna stellen we een plan van aanpak op. We willen hier ook de recreatie bij betrek ken." Volgens Kooiman gaat het om een plan FOTO CAMILE SCHELSTRAETE waar de komende drie tot vier jaar aan wordt gewerkt. Hij verwacht dat binnen een maand of acht bekend is welke stimuleringsmaatre gelen getroffen kunnen worden om particu liere woningen te verbeteren. B en W van Oostburg willen veertigduizend gulden uittrekken voor de nadere uitvoering van het volkshuisvestingsplan. Het is nog niet bekend welk deel van dit bedrag voor Groede wordt gebruikt. „Er moeten nog diverse prio riteiten worden aangegeven," aldus een woordvoerder van de gemeente. Ook bij de provincie is subsidie aangevraagd voor de na dere uitwerking van het volkshuisvestings plan. wJan Jansen Jans - Pijler nummer 66. Tot voor kort stond hij er een je verl°ren bij, middenin de voormalige werkhaven op !e ,'ans- Als een reserve die geen speelbeurt krijgt. Maar ■s verandering in gekomen. Door Jan Jansen Sint Maartensdijk - Een oranje vlaggenzee is het nog niet, maar de voortekenen zijn onmiskenbaar: met het oog op het konink lijk bezoek van 30 april hult Sint Maartensdijk zich langzaam maar zeker in oranje, rood, wit en blauw. Een Thoolse plaats in het teken van de leeuw; en natuurlijk ook van de haas uit het' oude gemeentewapen. routes langs de pijlerwand uitge zet, waarbij bezoekers soms bo ven het water zweven. Het meest spectaculair is een af daling in het gewelf van de reus achtige pijler. „Als een speleo loog daalt de ervaren klimmer vanaf de top, via een schacht af naar de bodem, waar vijftien me ter onder zeeniveau een enorme ruimte wordt bereikt," jubelt Delta-Expo, daarmee ook aange vend dat deze sensatie niet voor iedereen is weggelegd. Pijler 66 was al eens in beeld als topattractie. Cineast Louis van Gasteren liet er een oogje op la ten vallen toen hij zijn ambitieu ze, artistieke plan op papier zette om Neeltje Jans tot wereldwon der te verheffen. Het is er nooit van gekomen. Zeeland vond het veel te duur. En sindsdien pro beert Delta-Expo er met veel be scheidener middelen de loop naar het Deltawerk in te houden. Menig etalage is al versierd. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Kampioen-versierder is op het ogenblik Modehuis Morelli aan de Haven. Aan de gevel is een ze ker vijf vierkante meter grote af beelding van de Nederlandse leeuw bevestigd. 'Ik zal handha ven', beweert hij, maar de con currentie neemt dagelijks toe. Van de vishandel aan de Markt bijvoorbeeld, met de koninklijke portretten in de etalage, uiter aard ook van de fleurige bloe- menshop, en van de Stadsherberg met een 'Menu van Oranje' Aanvankelijk had de Smerdiekse horeca trouwens nog een heel an der grapje in petto. Er waren al kaarten in wording waarop voor luttele guldens een grote en een kleine boodschap prijkten, dit als ludiek protest tegen het ontbre ken van voldoende openbare toi letten voor de duizenden bezoe kers. Nu de organisatie in de be hoefte heeft voorzien door meer toiletwagens te laten aanrukken, is het grapje van de baan. Qua versiering doen ook steeds meer particulieren een duit in het zakje, waarbij één overal opdoe mend plaatje opvalt: een gevel bord in rood, wit, blauw met daarop twee oranje leeuwen, die het oude wapen van de Smalstad -met de rechtopstaande haas- tussen zich in klemmen. Sint Maartensdijk moet nog wel een paar vlekjes wegwerken. De uienstank die opstijgt van het in dustrieterrein zal koninklijke walging oproepen, en zouden de Thoolse boeren eens een paar we ken geen mest willen uitrijden? Als het Oranjecomité op 30 april maar niet vergeet de koningin op een paar puntjes te attenderen. Op de schitterende scheve kerk bijvoorbeeld, die wedijvert met Pisa. En zo mag het koninklijk escorte ook niet zonder woorden voorbijgaan aan de oude zeedijk tussen Sint Maartensdijk en Scherpenisse. Op de dijk, die toch echt een paar kilometer van de Oosterschelde af ligt, prijken nog de Muralt-muurtjes, ooit uitge vonden door de gelijknamige in genieur om de zeewering een hal ve meter op te hogen. Tastbaar der kan Zeeuws verleden niet zijn. En natuurlijk, als de bus met hoogheden stapvoets langs Scherpenisse rijdt, dan zal ie mand haar toch wel wijzen op die oude watertoren, monumentaal genoeg om voortaan Beatrix-to- ren te heten. Een betere kans om deze Thoolse ambitie waar te ma ken, krijgen ze op het eiland nooit meer... Van onze verslaggever Biervliet - 'Schrikbarend'. Zo noemt politiewoordvoerder C. Verdoorn de resultaten van een snelheidscontrole, afge lopen dinsdagmiddag bij buurtschap Driewegen in Bier vliet. Het stuk weg ligt binnen de be bouwde kom en dus geldt er een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Van de 285 bestuurders die de poli tiepost passeerden, reden er 96 (ruim eenderde) harder. En niet een beetje, maar heel veel har der, zo blijkt uit de resultaten. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 105 kilometer per uur. „We zijn er echt van geschrok ken," zegt Verdoorn. „Wanneer ruim eenderde van het aantal passanten te hard rijdt, dan is dat natuurlijk schrikbarend. Dat is veel meer dan normaal. Bovendien heeft het grootste gedeelte van de overtreders echt veel te hard gereden. En dan bedoel ik dus niet op het randje, maar tachtig, negentig, honderd kilometer per uur, dik erboven." De politie heeft de snelheids controle gehouden op verzoek van de buurtbewoners. „We kunnen natuurlijk niet bij elke klacht gaan controleren, maar er waren er meerdere binnen gekomen. Daar is gehoor aan gegeven. Ik kan me niet heugen dat bij Driewegen de laatste tijd nog controles zijn uitge voerd, maar ik wil wel dit zeg gen: we zullen er vanaf nu va ker staan. Dit kan natuurlijk niet," aldus Verdoorn. Van onze correspondent Goes - Ongeveer honderd bezoekers van de polikliniek in het Oosterschelde-ziekenhuis in Goes krijgen binnenkort een op roep om te controleren of zij besmet zijn geraakt door een in woner van Kruiningen die aan open tbc lijdt. De man bezocht ongeveer vier maanden geleden de polikliniek en zat toen in de wachtruimte. Het onderzoek maakt deel uit van het zogeheten 'ringonderzoek' dat de GGD-Zeeland is begonnen naar aanleiding van de tbc-be- smetting, in Kruiningen, in fe bruari van dit jaar. Bij dat ring onderzoek werden eerst de direc te relaties van de man, vervolgens directe contacten en nu dus de contacten onderzocht die de man bij zijn bezoek aan het ziekenhuis heeft opgedaan. Overigens geldt het ringonderzoek dat nu wordt verricht niet alleen voor de be zoekers van de poli, maar even eens voor verpleegkundigen. Volgens GGD-directeur drs V. Slenter is het onderzoek voorna melijk om elk risico uit te sluiten. „Zeker in een ziekenhuis, waar ook mensen rondlopen met min der weerstand dan gezonde men sen nemen we geen enkel risico." Omdat volgens Slenter bij het af- sprakenbureau bekend is wie er die dag de poli hebben bezocht is het vrij eenvoudig om de mensen met wie de Kruininger contact heeft gehad te achterhalen. De kans dat er inderdaad mensen door de Kruininger besmet zijn geraakt, schat Slenter op maxi maal twee personen. Het onder zoek naar de tbc-besmetting in Kruiningen heeft tot dusver in totaal 21 besmette personen opgeleverd. Van onze correspondent Middelburg - Ruim 360 individuele bedrijven in het Zeeuwse hebben het afgelopen jaar een beroep gedaan op de kennis van het Innovatiecentrum in Middelburg. Het ging daarbij in hoofdzaak om adviezen met betrekking tot vernieuwings- of verbeteringsprocessen. Zeeuwse bedrijven weten het In novatie-centrum steeds beter te vinden. In 1994 schakelden 277 bedrijven het centrum in, in 1993 nog maar 234. In het afgelopen jaar kregen ruim 200 bedrijven kregen een telefo nisch advies of werden doorver wezen. Daarnaast kregen circa 950 personen voorlichting over technologische ontwikkelingen. De meeste adviezen gingen naar de industriële bedrijven (41 pro cent), met als uitschieters de voe- dings-, genotmiddelen- en me taalindustrie. Onderverdeeld in het aantal per soneelsleden van de bedrijven gingen de meeste adviezen naar bedrijven met een tot vijf werk nemers (43 procent). Het Innova tiecentrum Zeeland zelf weet ui teraard ook niet alles en ter on dersteuning werd 120 keer een externe deskundige ingehuurd voor een totaalbedrag van 220.000 gulden. Op zoek naar kennis raadpleegde het Innova tiecentrum 139 keer de commer ciële advieswereld, werd er 15 keer in databanken gesnuffeld en werd in tien gevallen een beroep gedaan op het TNO en andere grote technologische instituten. In totaal ging het Innovatiecen- tum 374 keer 'buiten de deur' op zoek naar externe kennis. Een kleine greep uit de activitei ten die het Innovatiecentrum het afgelopen jaar in samenwerking met het bedrijfsleven ontplooide. Met zes bedrijven in de schelp diersector is op individuele basis gekeken hoe vistechnieken kun nen worden verbeterd en hoe de kwaliteit van de verwerking aan wal beter en efficiënter kan. Veertien bedrijven trokken aan de Innovatie-bel om een advies te krijgen over de verwerking van zuiveringsslib, kunststofrecy- cling en houtafval. Ook werden er 16 bedrijven doorgelicht op het gebied van de milieuaspecten bij de bedrijfsvoering en waren er diverse voorlichtingsbijeenkom sten over 'Reinigen in de grafi sche industrie' en de 'Verwerking van houtafval'. Studenten en do centen van de Hogeschool Zee land kregen voorlichting over Europees Ondernemen en bij vijf bedrijven werd een zogeheten 'Euro-bedrijfsanalyse' uitge voerd. Ook kregen diverse bedrij ven alle ins- en outs te horen over de 'machinerichtlijn', de 'richt lijn levensmiddelenhygiëne' en de 'laagspanningsrichtlijn'. Het meest in de publiciteit kwam het project Zeesla uit het Veerse Meer met als doel de consument te laten genieten van het drabbe- rige spul. Daar hielden zich twaalf bedrijven mee bezig. In samenhang met dat project kwam er een receptenboekje uit, was er een zeewier-diner en werd er een videoband gemaakt. Ove rigens kostte het Zeesla-project een ton aan externe deskundigen en kwam de eerste 'lading' niet uit het Veerse Meer maar uit Frankrijk. Van onze verslaggever St.Jansteen - Bernie Ottjes uit St.Jansteen, die tegenwoordig een kapperszaak runt in Tilburg, heeft de laate weken bijna alle kappersprijzen gewonnen die er maar te winnen zijn. Met als hoopgtepunt de Neerlandse kam pioenstitel. Ottjes ging een maand geleden met de eerste prijs strijken tijdens de Limburg Bokaal in Maastricht, won ver volgens de Grote Prijs van Rot terdam en veroverde in Utrecht de Gouden Tulp. Deze kampioen stitel, in zijn geval in de categorie 'damesvak', is het hoogst haalba re voor een kapper. Tenslotte won hij afgelopen weekend ook nog de Brabant Trofee in Tilburg.

de Stem | 1996 | | pagina 13