;enheid Het Oude Raadhuis van Biervliet t' 1 Gymclub DOL viert 30-jarig jubileum KRANT. Rapport ligt ter inzage in De Warande I Maandag informatie-avond 60 jaar MMCUUW DE STEM Bouwproject ruim dertig huizen Zuiddorpe van start College van Hulst blijft [bij aanbestedingsbeleid DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS 18,19, 20 EN 21 APRIL /Êk ■bij? Ikomt in rrigi DE VLAANDEREN SAS VAN GENT ZEELAND iculieren jefeliciteerd! I Rijkswaterstaat wil met de reconstructie Gymnastiekvereniging voor dames Robijnen huwelijk Interculturele avond in De Halle in Axel Muzikale open dag Toonbeeld Eigen bestuur Geen sieraad Zuiddorpe Lamswaarde Axel Kloosterzande IN R UIlW AG E N S H 0 w I A WOENSDAG 17 APRIL 1996 1 V dankje, jubileum, Blijk, verloving, astatie, examen, im enz. om 0,65 incl. BTW, gel verplicht. [beelding, n 26.- incl. BTW. n op aanvraag, et geretourneerd. 1 of geef uw tekst tsing af bij één van hriftelijke opgaven fceaccepteerd, indien hd zijn, ook Indien uw ■gevoegd is. |et recht voor teksten denen te weigeren, bhten bereikeh over de noudt de uitgever zich n de naam van de ll oekend te maken. [AG 17 april rord, Sandra Audenaert in d'Aubioul in Hulst Plan Gentsevaart is gereed I Van onze verslaggever Kapellebrug - Meer dan een jaar heeft het geduurd, maar nu is het aangepaste reconstructieplan voor de Gentsevaart in Kapelle brug toch gereed. IHet plan ligt voor iedereen ter in zage in het gemeenschapshuis De Warande in St. Jansteen, waar maandag 22 april ook een infor- natie-avond wordt gehouden. bereiken dat automobilisten in de toe komst minder snel door de bebouwde kom van Kapellebrug razen. Op dit mo ment gaat de Rijksweg 60 daar vrijwel ongemerkt over in de Gentsevaart. Er geldt een maximum-snelheid van 50 ki lometer per uur, maar een heleboel auto mobilisten houden zich er niet aan. „Wat we willen doen is de Gentsevaart meer het karakter van een bebouwde kom geven," licht J. den Hartigh van Rijkswaterstaat Zeeuws-Vlaanderen het plan toe. „We hopen dat we daarmee de snelheden kunnen terugbrengen. Op de Gentse vaart doen zich toch nogal wat onveilige situaties voor en in de loop der jaren is er toch een aanzienlijk aantal ongevallen gebeurd." De Gentsevaart is een zeer druk bereden weg. Bijna alle verkeer dat vanuit Oost Zeeuws-Vlaanderen richting België of de rest van Nederland gaat, volgt deze rou te. Daarom zijn fysieke snelheidsrem mers zoals drempels en wegversmallin gen uit den boze. De aanpassingen moe ten het meer hebben van optische maat regelen. „Op dit moment loopt het fiets pad vlak tegen de weg. We denken eraan het door middel van betonbanden van de weg te scheiden. Mogelijk wordt het ook opgehoogd en krijgen fietspad en trottoir een andere kleur dan het wegdek," zegt Den Hartigh. De bevolking van Kapellebrug kon zich vorig jaar februari al uitspreken over de plannen. De reacties waren over het al gemeen enthousiast, al voorzagen som migen wel wat problemen met hun uit ritten. „We hebben geprobeerd om wat daar toen naar voren is gebracht zoveel mogelijk in het aangepaste plan te ver werken," stelt Den Hartigh. „In een aan tal gevallen is dat gelukt, in sommige ge vallen niet. We hebben in ieder geval ons best gedaan." t Dat er nu een bijna definitief plan ligt betekent niet dat er snel actie te ver wachten is. Maandag is er om 20.00 uur in De Warande een informatiebijeen komst. Vervolgens moet er een bestek komen en moet het werk worden aanbe steed. Daarnaast is er ook nog eens de zomervakantie. „Dus ik denk niet dat er dit jaar nog veel zal gebeuren in de uit voerende sfeer," voorspelt Den Hartigh. Ook het karwei zelf zal geruime tijd in beslag nemen, omdat met allerlei aspec ten rekening moet worden gehouden. Zo moet de doorstroming van het verkeer gewaarborgd blijven, mogen de uitritten van de woningen niet geblokkeerd wor den en moeten de winkels bereikbaar blijven. Van onze correspondent Hartelijk gefeliciteerd I Kloosterzande - DOL, Door Oefening Lenig. Zo heet de dames- UD3 Oma I gymnastiekvereniging uit Kloosterzande die morgen haar 30- -arig bestaan viert. Dat gebeurt met een jaarvergadering en feestavond in De Reizende Man, waarbij twee leden van het eerste uur gehuldigd worden: Lien Lucasse-Meesen en Relia Kint-Rombout. met jullie De grote SchapenkoDDen de kleine Sch; «S. Vandaag wordt het liefs' kleinste vrouwtje van 't Gefeliciteerd!! De kinderen! /ertenties. En de buis, ach, jjven, maar wel zachtjes op Gebuco/fjl I Het begon allemaal met een ad vertentie in de krant, begin 1966. Mevrouw Gramsbergen, echtge- e van de toenmalige dominee, I gaf gymles aan een groepje vrou- I wen en wilde via de advertentie r leden werven. Een aantal dames reageerde op de adverten- I tie met als gevolg dat op 18 april i de huidige gymclub werd I opgericht. In het oprichtingsbe stuur zaten Piet Ivens (voorzit- I ter), Lies Ivens (secretaris) en Ge- I Kint (penningmeester). Er werd niet alleen gestart met da- gym, maar er was ook een I groep heren en een kindergroep. I DOL was een bloeiende vereni ging die tot eind 1973 de sportie- I ve bijeenkomsten hield in dë izaal van de H. Hartschool in I Groenendijk en daarna verhuisde naar de nieuwe sportzaal De Hin- 'i. Maar zoals bij veel verenigin- in gebeurt, kwam er ook hier leen periode van ledenverlies, j Eerst viel de kindergroep (op I woensdagmiddag) af. Vervolgens I waren er ook te weinig leden voor I de mannengroep. advertenties. En de buis, blijven, maar wel kacnt) Cëbuco"" dagelijks gemeentebestuur voor vast te houden aan het van werken op uit fat blijkt uit een notitie over het aanbestedingsbeleid die voorligt de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling. Hulst werkt al jaren tot tevre- denheid met aanbesteding op uitnodiging. Afhankelijk van de ®arktomstandigheden gebeurt dat door een of meerdere in schrijvers uit te nodigen, burgemeester en wethouders widen dat het beleid 'dienstig is jjeweest aan het behoud van vak bekwame aannemingsbedrijven van werkgelegenheid in onze fin' Itdactie hjidlandstraat 32,45B2 CG il'5"645769. fax 0115-645742. fentn ,e? m'f rank van Cooten, u,l 9ei' 'P'v- ed. chef), Rein van der Harold de Puysseleijr. Si'3*' 1,4461 JK RerfaL 700, fa3ï 0113-273701 »eulagS)esMaas(provincie- Hulst yfc'ht 14a, 4561 CW «edanl fax 01 '4"372771. !*aVemrltnhH0ChStenbaCh' teefZe6,an* J vrij. 0115 645751 U°ndag 0115-645753 &®n,ie-a*Ploitatie ^«menZVK tmemen: Wofet32,4532CG 'cicóe'mu 2'fax 0115-645741 km I dl9ers: C&tPrivé0115-563976, Van onze verslaggever Axel - In het kader van het Festival Cultureel Ge kleurd staat in De Halle in Axel vrijdag 19 april een interculturele avond op het programma. Wethouder J. van Schaik geeft om 19.30 uur het start schot voor deze bijeenkomst, die is georganiseerd door de werkgroep Relatieverbete ring Allochtonen-Autochto nen Axel. Een aantal leerlingen van de Prinses Marijkeschool ver zorgt een optreden, de muzi kale omlijsting is in handen van de muziekgroep Deniz. Er is een quiz voor allochto nen en autochtonen, en Eric Colsen houdt een lezing over Turkije. Wie nog niet bekend is met de keuken uit dat land, kan zich die avond een aantal hapjes laten voorschotelen. De dames echter zetten stug door en momenteel telt de club 49 le den in leeftijd variërend van jon ger dan 20 tot ouder dan 60. Zij oefenen wekelijks op maandag avond verdeeld over drie groepen onder leiding van gymnastiekdo- cent Albert Mallens. Het huidige bestuur wordt ge vormd door voorzitster Marian Hulshout, secretaresse Marianne de Meijer, penningmeesteres Jan- ny Broekhoven en de bestuursle den Relia Kint en Tiny Boogaart. Dat bestuur is er trots op dat de vereniging in haar gehele bestaan nog nooit één cent subsidie heeeft ontvangen. De leden dragen sa men alle lasten van de vereni ging- Hoewel het bestuur bijzonder te vreden is met het ledenaantal van dit moment, willen zij nog steeds nieuwe leden welkom heten. Da mes van elke leeftijd, die meer willen weten over de gymclub, kunnen vrijblijvend komen kij ken op maandagavond in De Hin de of kunnen informatie inwin nen hij een van de bestuursleden. Van onze verslaggever Hulst-Burgemeester en wethouders van Hulst zien geen reden het aanbestedingsbeleid van de gemeente te wijzigen. De voorbereidingen voor de bouw van een 32-tal nieuwe huizen in Zuiddorpe is in volle gang. Projectontwikkelaar De Winter is sinds 1 april bezig met het bouwrijp maken. Het project moet plaats gaan bieden aan achttien vrijstaande hui zen (grondoppervlak 420-700 vierkante meter), en veertien twee- onder-een-kap-woningen (270-440 vierkante meter). Elf huizen zijn inmiddels verkocht. Wanneer alles volgens plan ning verloopt moeten de 32 woningen eind volgend jaar gereed zijn. FOTO CAMILE SCHEL5TRAETE Van onze verslaggever TerneUzen - De afdeling muzikale vorming van het Terneuzense insti tuut Toonbeeld houdt zaterdag een open dag. Bezoekers kunnen informatie krijgen over het leren bespelen van een muziekinstrument en het zingen in een koor. Ook zijn er een aantal muziekdemonstraties. De open dag is in de Goede Herderkerk aan de Ko-vinginnelaan 4 en in het Toonbeeldgebouw aan de Leeuwenlaan 31. In de Goede Herderkerk speelt tussen één en twee uur een jazzen- semble. De notitie aan de commissie be vat wel richtlijnen om van de on derhandse aanbesteding (op uit nodiging) af te wijken. Dat ge beurt op verzoek van de gemeen teraad bij civieltechnische wer ken met een kostenraming van meer dan driekwart miljoen gul den of bouwwerken met een ra ming van meer dan een kwart miljoen gulden. Verder vindt on derhandse aanbesteding met uit nodiging van maximaal vier in schrijvers plaats, tenzij de wet openbare inschrijving voor schrijft. De commissie brengt morgen ad vies uit over de notitie aan het college van burgemeester en wet houders. De vergadering is om 15.00 uur in de commissiekamer van het stadhuis. IN ZIJN lange bestaan heeft Biervliet al heel wat moeilijke tijden meegemaakt. Al in 1183 kreeg het van graaf Philips van den Elzas stadsrechten. Dat was de aanzet om uit te groeien tot een welvarende stad met poor ten en wallen waar levendige handel werd gedreven. Er wa ren geen noemenswaardige pro blemen tot aan de jaren 1375- 1376. De Honte, later Westerschelde genoemd, brak door naar het zuiden. Die doorbraak werd De Braakman, de steeds groter wordende binnenzee die uitein delijk tot Boekhoute en Assene de reikte. Het bleef een tijd met veel stormen en hoge vloeden en in 1404 was er overal in de rondte zoveel land weggeslagen, dat Biervliet op een eiland kwam te liggen. De glorietijd van het stadje was voorbij. Pas jaren later werd het weer be langrijk, niet als centrum van handel en cultuur echter, maar als versterkte post, als vesting werk. We praten nu over het eind van de zestiende eeuw. De Tachtigjarige Oorlog was uitgebroken. Spanje en de op standige Noordelijke Nederlan den kwamen tegenover elkaar Sinds 1993 doet het Oude Raadhuis dienst als dorpshuis. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE te staan. Biervliet, evenals heel het noordelijk deel van het graafschap Vlaanderen, het huidige Zeeuws-Vlaanderen, lag geregeld in de frontlinie. In 1572 werd het stadje door de watergeuzen veroverd, voor goed, dat wel, maar toch voort durend aangevallen door de Spanjaarden. In 1590 leidde dat tot de aanleg van een verster king. Niet het vervallen stadje zelf werd versterkt, maar aan de noordkant ervan werd een vijf hoekig bastion aangelegd. Daaruit is het huidige Biervliet ontstaaan. In de loop der tijden zijn de vestingwerken gesloopt, maar de aarden wallen werden niet geslecht. Dat verklaart het reliëf in het hart van het dorp. De kerk werd er op gebouwd, het raadhuis en natuurlijk de molen. Het door de Staatsen veroverde gebied in het midden van het la tere Staats-Vlaanderen werd in 1590 samengevoegd tot het Committimus: Biervliet, Axel en Terneuzen. Het werd onder gezag van de Staten van Zee land gesteld. Het aantal inwo ners van Biervliet nam echter vrij snel toe en de plaats kwam in aanmerking voor een eigen stadsbestuur. In 1643 gaven de Staten-Generaal in Den Haag daar toestemming voor. Een huis aan de Markt werd ver bouwd tot raadhuis en ervoor kwam een houten pui. In 1761 werd de plaatselijke ge neesheer Pieter Jan Brouwer tot burgemeester benoemd. Hij woonde op de Markt waar nu de bibliotheek is gevestigd. Het jaar daarop liet hij vanaf zijn huis tot aan het raadhuis, zo'n goede vijftig meter, een stenen pad aanleggen. De vorige bur gemeesters waren meestal boer, die waren slik gewend, maar mijnheer de dokter wenste niet door de modder te baggeren. Het jaar daarop kreeg ook de predikant een verhard pad over de Markt van de pastorie naar de kerk. Burgemeester Brouwer en zijn vrouw Cornelia van Brug kre gen öp 18 november 1774 een zoon die de namen Pieter Mari- nus kreeg. Op 4 maart 1775, de knaap was nog geen half jaar oud dus, legde hij de eerste steen voor een stenen pui voor het stadhuis op de Markt. Die werd gemaakt door de Middel burgse steenhouwer I. P. Preek- el voor de somma van honderd rijksdaalders. Een sieraad moet dat stadhuis niet geweest zijn: het zag er ver vallen uit en het regende door. Toch werd pas in 1807-1808 een nieuw raadhuis gebouwd, niet op de Markt, maar een eindje daar vandaan. Op de begane grond kwam een flinke kamer, verder waren er een secretarie en een wachtruimte. Het geheel werd ruim onderkelderd, waar schijnlijk bedoeld als arrestan tenlokaal. Het gebouw werd be kroond met een torentje waarop een haring als windwijzer prijkt(e). De pui met de trappen van het oude raadhuis op de Markt verhuisde mee. Daarom dat de tekst uit 1775 nog altijd te lezen is: - 17. 4.3. - 75 Is de eerste steen van deese puy ge legd door Pieter Marynus Brou wer. - De Biervlietse gemeenteraad vergaderde tot 1935 in dit pand. Toen kwam er zoveel onder houd aan dat de raad uitweek en het gemeentehuis café werd onder de naam 'Het Oude Raad huis', in de volksmond 'De Puie' genaamd. De ruime kelders kwamen nu'goed van pas... In 1993 kreeg het gebouw een nieuwe bestemming: dorpshuis, geopend door mevrouw A. Sta- hl-Hemelsoet, wethouder van welzijn van de gemeente Ter- neuzen. Want al had Biervliet zich in 1643 losgemaakt uit het Committimus met Terneuzen, in 1970 verloor het zijn zelfstan digheid en de Biervlietenaren werden nu geen gelijken van Terneuzen, maar onderdanen.... Met dank aan de heer R. Wil- lemsen te Biervliet. THEATER ZEELAND Festival Cultureel Gekleurd - theater, concerten, tentoonstellin gen, literaire activiteiten en film - meer info: VW's Zierikzee, Burgh- Haamstede, Goes, Middelburg, Vlis- singen, Oostburg, Terneuzen en Tholen - (vanaf zo) KLASSIEK MIDDELBURG Harry Sacksioni - Who's pulling the strings - Stadsschouwburg - 20.00 uur (ƒ25) TERNEUZEN Operette Wiener Blut - door Staatsoperette van Wroclaw - Zuid- landtheater - 20.00 uur 49) DIVERSEN ZUIDDORPE Kaarting - 't Kaaike -13.30 uur CLINGE Koersbal ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken/kaarten/biljhar- ten/hobby KBO - Malpertuus - 13.30 uur HEIKANT Schieting KBO - 't Heike - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Jokeren KBO - De Warande -13.30 KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur HULST Kaarting - café De Kroon -14.00 uur AXEL Kaarting en koersbal - Gregorius- centrum -13.30 uur SAS VAN GENT Kaarting - café Engelenroos -14.00 uur TERNEUZEN Jokeren - café 't Schelpenhoekje - 19.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 en 20.00 uur Toy Story HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Get Shorty 20.00 uur Money Train 20.00 uur Heat 20.00 uur Broken Arrow 14.00 uur Toy Story (Ned) 20.00 uur Toy Story (Eng) 20.00 uur Mr. Holland's opus MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Nixon VLISSINGEN Alhambra 1 -14.00 uur De Boefjes 20.00 uur Broken Arrow Alhambra 2 - 14.00 en 20.00 uur Toy Story (Eng) Alhambra 3 -14.00 uur Ace Ventu ra: when nature calls 20.00 uur La Ceremonie Alhambra 4 -14.00 uur Toy Story (Ned) 20.00 uur Mr. Hollands Opus BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 20.00 uur Mr. Hollands Opus 14.30 uur Toy Story 20.00 uur Get Shorty 14.30 uur Babe 20.00 uur Sense and sensibility 20.00 uur Sudden Death GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Mr. Holland's Opus 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dracula: Dead and Loving it 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sudden Death 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Co pycat 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ace Ventura: when nature calls 22.45 uur Nobody's Fool 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Get Shorty 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur 12 Monkeys 14.30 en 17.00 uur Toy Story (Ned) 14.30 en 17.00 uur Toy Story (Eng) 20.00 en 22.30 uur Casino 20.00 en 22.30 uur Dead man Wal king 17.00 en 20.00 uur Sense and Sensi bility 14.30 en 17.00 uur Babe, een bui tengewone big (Ned) 20.00 uur Heat 14.30 uur Jumanji 20.00 uur Seven 22.30 uur Leaving Las Vegas KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 20.00 uur Sudden Death 15.00 uur Ace ventura: When natu re calls 20.00 uur Copycat 15.00 uur Toy Story 15.00 en 20.00 uur Dracula: Dead and loving it ■BRHMI VROUWEN - De afdeling Axel van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen viert van daag haar vijftigjarig jubileum in 't Kaaike in Zuiddorpe. Het jubileum wordt gevierd met een feestavond met onder meer muziek van volksdansgroep Ambras. ROMMELMARKT - De fanfare Vrijheid Eendracht houdt za terdag de jaarlijkse rommel markt. Naast vele snuisterijen en ge bruikte instrumenten is er het rad van avontuur. De rommel markt begint om 13.00 uur. BRANDWEER - De ploeg van de vrijwillige brandweer van Axel is afgelopen zaterdag eer ste geworden tijdens provin ciale brandweerwedstrijden la ge druk eerste klas in Kapelle. Het team van Axel mag zich nu gaan voorbereiden op de ge westelijke kampioenschappen, zaterdag 15 juni in het Bra bantse Loon op Zand. SCHIETING - Schuttersvere niging De Sloebers hield haar jaarlijkse koningsschieting in café De Lamsoren in Lams waarde. Het echtpaar Jack en Annie de Waal domineerde de wedstrijd eindigden op de tweede en derde plaats. Berry Hendriks deed zijn bijnaam De Beer alle eer aan door met een krachtschot het blok van de hoge vogel aan flarden te schie ten om zo de eretitel 'koning' in de wacht te slepen. Gelegen- heidsschutter Kitty Verplan ken leverde haar prestatie met het hoogste aantal kleine vo gels. TWIRLING - De tweede twirl- wedstrijd van het seizoen, ge organiseerd door Twirlingsport West-Brabant in Rucphen, le verde voor de meisjes van Kloortje goede resultaten op. Daphne Bussens wist twee keer goud te behalen bij de junioren beginners met haar danstwirl en haar strutting met 5,425 en 5,025 punten. Beide puntenaantallen waren voldoende voor plaatsing voor de Nederlandse kampioen schappen aan het eind van het jaar. Met haar twirling kwam ze in een hogere klasse uit, na melijk intermediate en hier scoorde zij een vijde plaats met 5,425 punten. Ook Danielle Platjouw wist er twee plaatsin gen voor de NK uit te slepen. Bij de juvenille (9-12-jarigen) beginners kreeg ze zowel bij de twirling als danstwirl zilver omgehangen met puntenaan tallen van 5,125 en 5,325. Ook als duo, samen met Rebecca Neeteson, kreeg ze zilver met 4,35 punt. Dan was er verder nog een bronzen medaille voor Cindy Burm. Met haar danst wirl scoorde ze bij de junioren beginners 4,45 punten. Haar zus Wendy nam voor de eerste keer deel bij de senioren (16 jaar en ouder) en behaalde daar een vierde plaats met 4,225 punten. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 13