DE STEM eldproblemen voor aannemer i Echtpaar in Westdorpe zeventig jaar getrouwd Alleen prijzen voor de 'intelligente vragen' 'eeuwen maar matig tevreden over kwaliteit van ziekenhuizen tb. 720. ffeerderij W. Braat Stortplaats in achtertuin tost-Zeeuws-Vlaanderen Van de wind alleen kan de molenaar niet leven CDA was vóór ontpolderen -X si V&K Arbo louw-activiteiten bij projecten Port Scaldis en Village Scaldia op een laag pitje iljoen kubieke meter afval bij Kallo ^utoiiiobilist jijdt twee per zo hard a's toegestaan Scholierenwedstrijd Four Freedom Awards Pas opgedoken brief aan ministerie: Jongen beroofd in Vlissingen Hond en kat in Hulst vergiftigd tK: /ARBO\ KJ Sint Jansteen tel: 0114-311337 fax:0114-311999 de enige 700% Zeeuws Vlaamse Arbodienst uiteraard gecertificeerd een landelijk werkende arbodienst met regionale service Zeeland DINSDAG 16 APRIL 1996 DEEL 1 Stofferingen ■ave. Bocht 35, Breda, 076-5141517.1 Diversen yg-, deurwaarders- en lieringsproblemen gelost voor ondernemers en partiku- sten en fiscalisten, 07136-49679^ iinii-ilB ddekwartier maakt bekend dat gezien (gebieden behorende tot de Oude en ranse Beemden de omschakeling van den dan in het betrokken peilbesluit is even dat bij extreme klimatologische en afgeweken. Met deze vervroegde ake. Het dagelijks bestuur voornoemd, De secretaris, De voorzitter, J.W. Hazendonk R M.L. Ranken 7 éFm Postbus 80 4724 21 Wouw Tel. 0165-30 46 06 Fax0165-30 43 66 .„onze verslaggever urg - De Zeeuwen r matig tevreden over ["kwaliteit van hun eigen Lnhuizen. Gemiddeld is Zeeuw ook kritischer over In hospitalen dan de gemid- Le Nederlander. m Zeeland echter, springt het Antonius Ziekenhuis in Oost burg er wat kwaliteit en betrouwbaarheid betreft het beste uit. Dat ziekenhuis, dat keer op keer te maken kreeg met bezuinigingen, is beter dan de andere Zeeuwse ziekenhuizen, vindt de consument. Dat blijkt uit het grote provin ciale ziekenhuisonderzoek dat is uitgevoerd door de welzijnsstich- ting VMC en gisteren in Middel burg is gepresenteerd. Het is een belevingsonderzoek waarvoor 8000 mensen in de provincie zijn gebeld en daarna nopg eens 500 mensen bezoek aan huis kregen van de onderzoekers. Samengevat vindt 40 procent van de mensen met ziekenhuiserva ring dat er verbeteringen moge lijk zijn in de ziekenhuizen en dat varieert van onder meer de bege leiding door de arts, de bereik baarheid, de opname, de wacht kamer tot de nazorg en de wer king van het afsprakenbureau. De ziekenhuizen zijn elk op 77 punten beoordeeld en van die 77 punten krijgen slechts 9 punten een rapportcijfer van 7,8 of hoger, een grens waarbij minder dan 15 procent van de beoorde laars vindt dat verbetering nood zakelijk is. Van die 77 beoor deelde punten zijn er 14 waarbij een rapportcijfer van 7,0 of min der is gegeven, wat volgens de onderzoekers inhoudt dat meer dan 35 procent van de mensen vindt dat op deze punten verbete ring noodzakelijk is. Een rode lijn die in de uitkomsten zit, is dat de Zeeuw in het alge meen beter geïnformeerd wil worden over opnames en alles wat daarmee samenhangt. ZIE OOK ZEELAND - C2: 'Gematigd optimisme' over zieken huizen in Zeeland [QtJ f mx- vjci i ia iiyu i iidi i ic uvci en Zeeland echter, springt ciale ziekenhuisonderzoek dat is de mensen met ziekenhuiserva- punten krijgen slechts 9 punten dan 35 procent van de mensen huizen in Zeeland jor Frank van Cooten fcstburg - Hoofdaannemer Ibis uit Antwerpen van het Ipartementencomplex Port Scaldis in Breskens en bun- Lwpark Village Scaldia in Hoofdplaat verkeert in »te financiële problemen. Jomenteel wordt aan beide pro- jCn slechts mondjesmaat ■werkt omdat Ibis openstaande keningen aan onderaannemers Enkele onder en zich van de teruggetrokken in een regeling, ran de bungalows zijn afgelopen .tod geïnformeerd. „Ze lenden begrip voor de ontstane jblematiek," aldus O. Knöpker i het verkoopkantoor Village ia. „Er wordt wel aan beide lojecten gewerkt maar de ploe- azijn uitgedund." temer Ibis verkeert in finan- jéle problemen omdat hij nog in zes miljoen gulden te goed van het recreatieproject aRomana in Hellevoetssluis. daardoor in Zeeuws- mderen niet meer aan zijn rplichtingen voldoen. Inmid- Is heeft de rechter bepaald dat j aannemer het bedrag krijgt. r de datum is nog onduide- is bouwt de recreatiewoningen Hellevoetssluis in opdracht «ontwikkelaar Lisman, e woningen worden verkocht ar makelaar Coltof die ook de «tementen in Breskens en de galows in Hoofdplaat ver- N- woordvoerder Rutgers in Coltof heeft zijn bedrijf niets maken met de financiële pro- lemen tussen Lisman en Ibis. hem moet Lisman de rschuldigde zes miljoen gulden f talen aan Ibis. t heeft de rechter bepaald, lij staan daar volledig buiten, fe verwachten dat de zaak in de f) van volgende week is afge- tteld en dan pakken wij de ikoopweerop." irecteur A. Verstraeten van Weringstechnieken Verstrae- i BV in Oostburg, betrokken bij Port Scaldis in Breskens, ver wacht dat de problemen binnen tien dagen zijn opgelost. „Ibis heeft wat problemen maar het zijn eerlijke mensen. De zaak is binnen een dag of tien opgelost waarna er weer volop aan beide projecten wordt gewerkt." Volgens Knöpker hebben de financiële problemen van Ibis nog geen gevolgen voor Port Scaldis en Village Scaldia. „Ibis heeft wat problemen in Hel levoetssluis maar het werk hier ligt niet stil. En volgende week is weer iedereen aan het werk. Als ik nu uit het raam kijk wordt er gemetseld en druk gewerkt aan de infrastructuur," zegt hij van uit zijn kantoor. Wethouder C. Bolijn van de gemeente Oostburg zou het zeer betreuren als beide projecten niet afgebouwd zouden worden. Alhoewel de problematiek vol gens de wethouder nog niet op de bestuurstafel is geweest ver wacht ze niet dat de problemen lang duren. De vertraging van de bouw heeft volgens haar meer te maken met met de te lange winter. ,-,Daarnaast zit de bouw van tweede woningen wat in een dip'. Maar als je de uitstraling van beide projecten ziet gaat het bin nenkort weer beter." Port Scaldis in Breskens bestaat uit drie appartementengebou wen. De eerste is inmiddels opgele verd, aan de tweede wordt gebouwd en voor het derde gebouw is inmiddels een bouw vergunning bij de gemeente Oost burg aangevraagd. In Village Scaldia in Hoofdplaat worden in totaal 128 vakantie bungalows gebouwd. Directeur P. Ibis van het bedrijf uit Antwerpen was gisteren niet bereikbaar voor commentaar op de ontstane problematiek. jton onze verslaggever |»llo-Oost-Zeeuws-Vlaanderen krijgt straks een enorme berg PJstrieel afval in de achtertuin. Het Vlaamse overheidsbe- ThJf Indaver heeft vergunning gekregen om bij Kallo een stort ets in de richten met een capaciteit van één miljoen kubieke pr afval. 14,5 hectare grote terrein de dijken in de wijk 't ™t mag zowel schoon als bedrijfsafval worden WUmpt, milieudeskundigen f» °nze verslaggever jbjke/Terneuzen - Een Ijff™' die gisterochtend du j ™®eter per uur over de fcsch*e Damstraat reed, en als hij weet dat hij low s,nelheidscontrole werd tetóaeerd' De toegestane Hom P'ekke bedraagt 50 Per uur. 8 Md^nWerden 468 passanten hond» WM.hen ret*en te hard. Terneu de Zwijgerlaan uzen werd een controle hfcden 367 voertuigen ^rj aaaL 32 ervan reden te ka„r'gemeten snelheid was h«peruurterwii150 l aarhet maximum is. bestaat er grote kans op vervui ling van het grond- en oppervlak tewater. De kleilaag in de polders van Kallo is namelijk maar twee meter dik. Dat zou niet genoeg zijn om de onderliggende zand laag, waarin het grondwater stroomt, te beschermen tegen doorsijpelen van giftige stoffen. Het provinciebestuur van Oost- Vlaanderen heeft er echter ver trouwen in dat de stortplaats hermetisch wordt afgedicht. Regenwater dat in de stortplaats door dringt en daar vervuild kan worden met giftige stoffen moet worden tegengehouden door een dubbele afdichtingslaag van kunststoffolie en klei. Tussen beide afdichtingen komt een drainerende laag om eventueel lekwater op te vangen. Volgens de provincie biedt deze methode een 'absolute én langdurige waarborg' tegen vervuiling van het grondwater. Als de stortplaats vol is, en dat is naar verwachting over tien jaar, moet de belt 'landschappelijk esthetisch in haar omgeving geïn tegreerd worden'. Dat houdt in dat er boven het stort een laag zand komt die zal worden inge plant. Deze 'groene' heuvel zal dan zowat vijftig meter boven het polderlandschap uitsteken. Omdat de hoofdaannemer zijn onderaannemers niet kaïn betalen, wordt er slechts mondjesmaat gewerkt aan de vakantiebungalows in Village Scaldia in Hoofdplaat. foto camile schelstraete Door Frank Deij Wie zich in Nederland inspant voor behoud van ons culturele erfgoed, mag rekenen op subsidie. Maar een vetpot zal dat nooit worden. Vooral zij die iets artis tiekerigs doen, een boek schrijven, boet seren of schilderen, krijgen al gauw een aalmoes toegeworpen. Zo ontstond ooit de inmiddels afgeschafte BKR, de beeldend kunstenaarsregeling. Waarmee kunstenaars, die him levenswerken nergens konden slijten, toch op enige finan ciële genoegdoening voor hun creatieve en waardevol geachte arbeid konden rekenen. Het behoud van de Zeeuwse molens, - wat is er tenslotte mooier dan een draaiende molen - is de overheid ook wel wat waard. -Dus is er voor molenaars, die niet van de wind kunnen leven, de draaipremie. Tot voor kort, hoe marginaal ook, een voor de molenaars acceptabele regeling. Maar sedert bezuinigingen bij de subsidieverstrekker, de provincie, heel wat minder aantrekkelijk. De provincie keert nu één gulden subsidie per vierhonderd as-omwentelingen uit (voorheen één gulden per driehonderd), met een gega randeerde minimumuitkering van 200 gulden (de vergoeding voor 80.000 omwentelingen). Wil een molenaar meer dan die twee snippen vangen dan moet de molen meer dan 80.000 omwentelingen maken. Voor Frans Weemaes, in zijn vrije tijd mole naar van de molen Windlust in Hoek, is daar mee de stimulans om te draaien eruit. „De enthousiasten lijden wel onder deze draaipremie. Of je nu één keer draait of 80.000 keer, het maakt qua premie niet uit. Voor de meeste molenaars is het een stuk minder aantrekkelijk geworden. Bij een beetje goede wind verdiende je met de oude regeling zo'n vijf gulden per uur. Nu is dat nog een gulden of drie. Daar kun je dus niet van leven, zeker niet als je zoals in Zuidzande en Biggekerke beroepsmolenaar bent." De vereniging De Zeeuwse Molen trok vorig jaar aan de bel over die korting en boekte zowaar een bescheiden succesje. Weemaes: „We hebben vorig jaar nog ingesproken op de provincie. Aanvankelijk zou de ondergrens vijf tientjes gaan bedragen, maar dat is dus helemaal niets. Toen is dat opgetrokken naar tweehonderd gulden. Het kost al een half uur om een molen op te starten, en om hem weer terug vast te.zetten kost nog eens een half uur. Dat betekent dat je in elk geval een uur al niet productief bezig bent." Om te bepalen hoeveel draaipremie een bepaalde molen krijgt, zijn in de molens tel lers geïnstalleerd die de as-omwentelingen tellen. Uit een overzichtslijst van de provincie blijkt het gelijk van Weemaes. Van de 63 molenaars sleepten er 32 het mini mumbedrag binnen. Maar de inspanningen die daarvoor geleverd zijn lopen sterk uiteen. De molenaars in Sint-Annaland en die van Hoek hebben er met respectievelijk 76.443 en 63.118 omwentelingen het hardst voor moe ten werken. De molenaars van Kuitaart en Ovêzande haalden het volle pond binnen met ieder één asomwenteling. De molenaar van Nieuwvliet deed het ook niet slecht met vier omwentelingen, nog altijd 50 gulden per draai. De molenaar van Wissenkerke heeft er in 1995 het meeste werk van gemaakt, maar wordt voor zijn bijdrage naar verhouding het minst gewaardeerd. Hij kreeg van de provin cie, die in totaal 28.562 gulden kwijt was aan draaipremies, 3.336 gulden uitgekeerd. De teller stopte bij 1.334.597. Per omwenteling ving hij dus: 0,0024996. Van onze correspondent Terneuzen/Westdorpe - Frans Vervaet en Irma Coppieters uit Westdorpe waren gisteren zeventig jaar getrouwd. De krasse mevrouw Coppieters (91) had voor ieder een goed woordje en liet zich de belangstelling voor het pla tina huwelijksjubileum wel gevallen. Het echtpaar werd flink in de bloemetjes gezet. Haar echtgenoot Frans Vervaet (93 jaar), geboren te Westdorpe verblijft sinds vier jaar in ver pleeghuis Ter Schorre op de afde ling Dwergmeeuw. In zijn jonge jaren werkte hij in de landbouw als paardendrijver en als boeren knecht. Daarna aanvaardde hij een baan bij de Westdorpse bier- bouwerij van Waesboots. Hij werkte daar als bierbrouwer. Tot aan zijn pensioen heeft hij nog 12 jaar gewerkt bij de CHV in Sas van Gent. Zijn werk bestond toen uit het schonen van de tarwe. Na zijn pensioenering legde hij graag een kaartje met de leden van de ouderenbond. Irma Coppieters leerde haar man kennen op de 'kermesse'in West dorpe. Het paar stapte 15 april 1926 in Zuiddorpe in het huwe lijksbootje. „Ik had nooit gedacht het zo lang vol te houden," zegt Frans Vervaet en Irma Coppieters ...platina... ze niet zonder enige trots in haar stem. Na het huwelijk ging het echtpaar wonen op de Zwarte Hoek (Batterij). Daarna ver huisde het paar naar Westdorpe. Mevrouw Coppieters had gediend als dienstmeisje en wijdde zich na het huwelijk aan het huishou den en de twee kinderen. Inmid dels zijn er drie klein- en twee achterkleinkinderen. Met het leggen van een kaartje en een babbeltje met de bewoners van het verzorgingshuis 't Verlaet Van onze verslaggever Iterneuzen - De winnaars van de Zeeuwse scholierenwed strijd rond de 'Four Freedoms Awards' zijn al vastgesteld, maar voorlopig blijft de uitslag in nevelen gehuld. De opdracht was het verzinnen van een 'intelligente vraag' voor de winnaars van de Awards. Dat niet iedereen zich aan die opdracht heeft gehou den, vertelt Wedstrijdorganisa tor A. Visser: „Sommige vragen bleven erg aan de oppervlakte, die gingen in de richting van 'Hoe voelt u zich als..'. Maar andere vragen waren heel goed in elkaar gezet. Daar hebben we de vijf winnaars uit geko zen." Volgens Visser zijn de win naars niet zomaar geselecteerd. „Die vragen zijn heel leuk, goed gedocumenteerd, of alle bei. Maar ik kan nog niet zeg gen hoe ze luiden. Dat wordt pas op de dag van de Award- uitreiking, 11 mei, bekend." De namen van de winnaars worden volgende week pas bekend gemaakt, ook daar wil hij niets over zeggen. Alleen de namen van de winnende scho len wil hij wel kwijt. Dat zijn de scholengemeenschappen Middelburg en Walcheren in Middelburg. Het Schelde- mondcollege in Vlissingen, Het Zwin in Oostburg en het Sint Willibrordcollege in Goes. Aan de wedstrijd deden in totaal 69 leerlingen VEin 10 Zeeuwse middelbare scholen mee. De Four Freedoms Awards zijn internationale prijzen voor mensen die zich inzetten voor de vier mense lijke vrijheden. Door Cees Maas Middelburg - Een belangrijk deel van de top van het Zeeuwse CDA en het oude dagelijks bestuur van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde (BOW) was drie jaar geleden nog voorstander van het ontpolderen van binnendijkse gebieden langs de Wes terschelde. foto camile schelstraete in Westdorpe slijt zij momenteel haar dagen. Burgemeester J. van Rest kwam het echtpaar in Ter Schorre in Terneuzen feliciteren. Er waren bloemen van de Com missaris der Koningin en van Koningin Beatrix. Dat blijkt uit een onlangs opge doken brief van het BOW aan het ministerie van Verkeer en Water staat en uit verklaringen van vroegere Statenleden. Zeeland heeft de minister zélf voorgesteld een ontpolderingsplan te maken en dat heeft Rijkswaterstaat dan ook in opdracht van de minister gedaan. Pas nadat tijdens roerige inspraakavonden bleek dat de Zeeuwse opinie mordicus tegen onpolderen was, wijzigde het CDA de koers en verklaarde zich ook tegen. Politiek is dit momen teel actueel, omdat de WD-gede- puteerde en huidige BOW-voor- zitter Van Zwieten, zich vrijdag in de Statenvergadering moet verdedigen, onder meer tegen het CDA, over het BOW-advies om niet te ontpolderen. Van Zwieten heeft de inspraakavonden geleid en de Zeeuwse Staten eisen nu rekenschap en toch compensatie van de verloren natuur, al is het dan niet door ontpolderen. Maar lang voor die inspraak avonden werden gehouden, in december 1993, blijkt nu, stelde het dagelijks bestuur van het BOW een brief op aan de minis ter, waarin al werd aangekon digd dat door de verdieping van de vaargeul in de Westerschelde er veel schorren en slikken verlo ren zouden gaan. Het BOW vraagt de minister maatregelen, en schetst zelf in de brief drie opties: niets doen, wat desastreus zou zijn voor de natuur, vervol gens schorrandverdediging, een halve en een onnatuurlijke oplos sing, vindt het BOW, en ontpol deren, veruit te verkiezen boven de andere opties. De brief is ondertekend door de toenmalige voorzitter van het BOW, de CDA- gedeputeerde Nederhoed. Een fragment: 'Genoemde maat regelen als niets doen of alleen schorrandverdediging hebben zeer nadelige effecten voor de natuurwaarden en het functione ren van het gehele systeem. De oorzaken van natuurverlies op systeemniveau worden bestreden door het herstel van natuurlijke processen en het verlies van Vlissingen - Onder bedreiging met een mes is zondagmiddag een 16-jarige jongeman uit Middel burg in Vlissingen beroofd van zijn portemonnee met daarin een bedrag van honderd gulden. Rond 13.30 uur was de jongen met de trein vanuit Vlissingen op het NS-station in zijn woon plaats aangekomen. Op het moment dat hij het stationsge bouw verliet, kwamen er een witte en een rode motor met daarop vier tot dusver onbekende mannen op hem af. Eén man stapte op hem af, pakte hem beet en eiste geld. Toen de jongen vertelde dat hij geen geld had, grepen ook de andere mannen hem beet. Hij werd daarbij bedreigd met een mes. Eén van de overvallers onderzocht daarop zijn kleding, vond de portemonnee, waarna de vier op hun motoren richting cen trum vertrokken. schorren, platen en slikken wordt gecompenseerd door het ontpol deren van binnendijkse gebieden. Tevens leidt ontpoldering tot ver groting van de komberging.' Nederhoed maakte als gedepu teerde onderdeel uit van de CDA- top in Zeeland, maar meer CDA'ers zaten op haar lijn. Een Statenlid uit die periode: „het was eingenlijk niet zo'n zwaar punt dat binnen de Statenfractie uitputtend is besproken. Ik her inner me maar tweemaal dat we het erover hebben gehad, en de meesten waren voor, want ont polderen, daar had Rijkswaters taat al op gewezen, had voorde len. Over landbouwbelangen werd niet of slechts door een een ling gesproken, logisch mis schien, want de landbouworgani saties hadden nog niets laten horen." Een ander lid uit de statenfractie van toen stelt dat er nooit een afgerond fractiestandpunt is bepaald. „Ik nam die brief van het BOW gewoon voor kennisge ving aan en dacht dat het vervol gens aan de minister was om met een plan te komen. Dat heeft ze dan ook gedaan. Haar plan was een pleidooi voor ontpoldering en dus eigenlijk een verlengstuk van de brief uit Zeeland. Maar bij het ingrijpende belang en de gevol gen hebben we destijds nooit zo stilgestaan anders hadden we toen wel op de rem getrapt." Van onze verslaggever Hulst - Dierenleed in De Butstraat in Hulst. Zowel de hond als de kat van de familie Van Waes/Veld- hoen is gistermorgen ver giftigd. De hond over leefde het eten van de gif tige korrels, die verstopt zaten in een vissenkop, ternauwernood. Mevrouw C. Veldhoen trof de elf maanden oude poes twee huizen verder dood aan in de achtertuin, nadat ze hem die morgen kwijt was. In haar eigen tuin vond ze een vis senkop, waarin de giftige korrels verstopt zaten. Opzet, luidt de conclusie van mevrouw Veldhoen. „Daar ben ik honderd procent zeker van," zegt ze vastberaden, terwijl ze vermoedens heeft over de mogelijke dader. De twee jaar oude hond had zich inmiddels ook aan de vissekop te goed gedaan. Hij voelde zich meteen onwel, begon te trillen en is vervol gens naar dierenarts I. den Hartog in Sint-Jansteen gebracht. „Ik heb het dier een anti-gif ingespoten, waarna hij al weer snel de oude was," aldus Den Har tog, die de gewraakte zwarte korreltjes in de vissenkop niet heeft kunnen identifice ren. Mevrouw Veldhoen heeft bij de politie aangifte gedaan.

de Stem | 1996 | | pagina 13