Rode Kruis ontvlucht Liberia ook Lasvonken oorzaak brand Düsseldorf 06.00.1 >n De werken riek' Maatregelen na crash zevenjarige pilote Voetsporen als stille getuigen Pentagon toont impressie-tekening Libische fabriek chemische wapens alle lagere ekenfonds Regeringspartij Zuid-Korea raakt meerderheid kwijt BUITENLAND A5 -ME NT A AR Cholera uitgebroken in kamp EL' pay KRO-comedy: Krijgen ze elkaar of krijgen ze eikaar niet? 9egarandeerd lOop uw huidige auto verzekering. bel cgrati polis DIRE BUITENLAND KORT VS sluit basis op Okinawa Treinongeval België door verloren as Offensief tegen PKK opgevoerd Bussen bombarderen Tsjetsjeens dorp Blair gesterkt op bezoek bij Clinton Aznar moet regering vormen Separatisten Corsica verlengen bestand Walesa krijgt toch pensioen Veerboot Oostende aan de grond gelopen Namen 55.696 joden opgelezen \PRIL 1996 A4 I dESTEM - ~TJ£ ZATERDAG 13 APRIL 1996 heeft het behoudende hg kunnen opeisen. So le vorige verkiezingen Jr blauw op straat, be- iat niet alleen de bezit- had van criminaliteit erd met bedreiging, jn'. bofde daarom prioriteit daan. Het is VVD-minis- i de agenda zet. at de politie er vierdui- ssie van de VVD, die in-' ïeer bleek er niet te zijn. notie het kabinet opge- fw op straat. Aanleiding dooi voor veel meer dan genten te herhalen. ;n ouderwets sociaal-de- lega. Hij onderschrijft de sbeleid en zal daarom bij ting van volgend jaar het zetten, maar vindt Dijk- uit'. Waar het geld van- rs niet. an de PvdA-voorman en gheid is zo groot - en ze er iets aan gedaan moet i kiezers anders bij extre me mentaliteit miskent het §an kiezers en volksverte- hten van hem dat hij hun 8e keus heeft tussen de fi- veiligheid thuis en op |jn. i leiden. Niet door hetso- briminaliteit en veiligheid pn levert De Klokkenberg wel verantwoorde zorg." fhoraxcentrum - momen- Dk gewikkeld in een be- |ijk conflict met de Raad oezicht en de directie van lokkenberg - grijpt die bok. JA. Dunning, de (extern) |ch adviseur van het Tho- itrum, kreeg gistermiddag bdische thorax-staf achter |in de stellingname dat er iet METI-rapport heel goed |ren valt'. Volgens Dunning en de door de inspectie ver te hervormingen binnen de 1de /tijd van vier maanden" gevoerd zijn. [rmee is zelfs al een begin Jakt," verklaarde tijdelijk |teur L. Markensteijn van fhoraxcentrum gistermid- Markensteijn, eind januari de Raad van Toezicht inge- als interim-manager, tte vorige week uit protest werkzaamheden tijdelijk op, at zijn opdrachtgevers hem einig armslag gaven. Giste- jiebben de Raad en de mana- plkaar hervonden, rensteijn (directielid van ^au Berenschot) is voor een Dde van minimaal drie en imaal zes maanden benoemd Jirecteur van het Thoraxcen- i. Binnen die termijn is de jigde fusie van het Thorax- |rum en een algemeen zie lmis in Breda in kannen en [ken," garandeert Marken- |n, die met nadruk vermeldt |de or van De Klokkenberg nog over zijn benoeming It uitspreken. tijdelijk thoraxdirecteur bekt bovendien van een arbraak' in het maandenlan- [onflict tussen bestuurders en lici van De Klokkenberg. moet veranderen van een ;n verzekering voor lagere zerknemers die dat kunne ïkkende particuliere verz®' eel weinig verdienen, pro1 nies. e regeringsfracties in eede Kamer en minister Bon i Volksgezondheid keten eerder idee van werkgevers irzitter Rinnooy Kan w ;n 'armoefonds' te willen- Ikestein signaleert da eds meer afbreuk wordt g an aan het werknemerska van het ziekenfonds. N standsmoeders en wer nden zitten sinds de Wet-W ;terloo ook bejaarden n zekere inkomensgrens nds. een eine zelfstandigen JA ag inkomen, zijn ech j zeds aangewezen op o lurdere particuliere ïg. Bolkestein vindt t nsequent, zeker A ,,Prkne- el meer verdienende ers (tot ongeveer 60. m) wel in hit ziekenfonds» n blijven. ,tte pij oor de lange termijn P vaD inieuw voor het afscba jn ziekenfondsen. Daarvoo plaats moet een verPkte]cos- sverzekering tegen z1 n komen voor iedereen. Washington (afp) - De Amerikaanse autoriteiten zijn van plan de regels n te scherpen na het neerstorten i een zevenjarig meisje, dat in een lenmotorige Cessna de Verenigde staten had willen overvliegen om een word te vestigen. Doel van de maat delen is een herhaling te voorko ken van een dergelijk incident. PavidHinson, voorzitter van de federale hrranisatie die toezicht uitoefent op het luchtverkeer (FAA), gaf gisteren Intocht om nieuwe regels uit te vaardi- 1 m die verbieden dat niet-piloten de be ttering van vliegtuigen ter hand nemen. John Duncan, die de commissie voor luchtvaart van het Huis van Afgevaar digden voorzit, zei volgende week een wet te zullen indienen die het kinderen beneden de zestien jaar verbiedt een vliegtuig te besturen. Voor een vliegli- censie geldt in de VS een minimumleef tijd van 16 jaar. De zevenjarige Jessica Dubroff, haar va der Lloyd Dubroff (47) en Jessica's vlieg- instructeur Joe Reid kwamen donderdag om het leven, toen de Cessna kort na het opstijgen neerstortte in een woonwijk in Cheyenne (Wyoming). Het ongeluk ge beurde op de tweede dag van de vlucht. Op dat moment woedde er een hevige storm en regende en hagelde het. Onbe kend is of Jessica het vliegtuigje bestuur de danwel Reid. Tevoren was afgespro ken, dat de instructeur alleen zou ingrij pen in noodgevallen. Jessica had de VS in acht dagen in etap pes van West naar Oost willen doorkrui sen. Dat gebeurde in het kader van een recordpoging, waarvoor haar vader het idee had gelanceerd. Het meisje zat tij dens de vlucht op een kussen om bij de instrumenten te kunnen, terwijl haar voeten van aluminium hulpstukken wa ren voorzien om bij de pedalèn van de be sturing te kunnen. Op deze wijze had zij de afgelopen vier maanden onder het toe ziend oog van haar instructeur al ver schillende vluchten gemaakt. Reid, die bekend stond als een piloot met 20 jaar ervaring, zat naast haar en beschikte over een dubbel besturingsmechanisme. Wettelijk gezien was hij de piloot. Deskundigen weten het neerstorten aan het slechte weer. De FAA berichtte ech ter, dat op het moment dat de Cessna op steeg, verschillende andere vliegtuigen in Cheyenne zonder problemen waren ver trokken en geland. In de VS leidde het ongeluk tot een stroom van telefoontjes naar radio- en tv-stations van mensen, die de ouders van Jessica verweten haar de dood te hebben ingejaagd. De moeder van Jessica zei echter zich getroost te voelen door het gegeven, dat haar dochter niets liever deed dan vliegen. Ze zei te hopen, dat het ongeluk ouders er niet van zal weerhou den de dromen van hun kinderen te hel pen verwezenlijken. Monrovia/Den Haag (dpa/afp/anp) - Wegens de dramatische situatie in Liberia heeft het Internationale Rode Kruis gisteren besloten zich terug te trekken. Ook de Verenigde Naties en aan verwante organisaties kondigden aan hun 233 personeelsleden weg te halen uit het door een burgeroorlog verscheurde West- Afrikaanse land. Ce laatste 78 plaatselijke mede- I werkers van het Rode Kruis zoch- I ten gisteren een veilig heenko- I men. De overgebleven vijf inter- I nationale hulpverleners proberen snel mogelijk de hoofdstad I Monrovia te verlaten, waar zij in de Amerikaanse ambassade hun I toevlucht zochten. Onder de bui- I tenianders bevinden zich geen 1 Nederlanders. Een dergelijk besluit tot volledige terugtrekking komt niet vaak Ivoor, aldus een woordvoerster I van het Nederlandse Rode Kruis. I Maar zij verklaart de stap met de onwerkbaar geworden situatie in I het land. De levens van de mede- werkers lopen direct gevaar, de 1 kantoren van het Rode Kruis zijn geplunderd en hulpverleners wa- ren gedwongen hun geld af te ge- ven. De organisatie spreekt over [ten grote warboel. Ook van de VN en de aanverwan te hulporganisaties WHO (ge- koudheid), Unicef (kinderen) en ÜNHCR (vluchtelingen) zijn tal- I rijke eigendommen en hulpgoe- n gestolen. De VN-waarne- I mersmissie raakte acht auto's kwijt. Tegelijk met het vertrek van de [Internationale organisaties werd bekend, dat in een kamp in Mon- [tovia, waar duizenden rebellen [van de Krahn-stam sinds een week zeshonderd personen gijze- len, cholera is uitgebroken. Een Liberiaanse verpleger maakte melding van minstens twaalf do- I den. ens de hulpverlener zijn de [waterputten in het belangrijkste militaire kamp van de stad uitge put, waardoor geen drinkwater [meer beschikbaar is. Hij waar- schuwt voor nog veel meer slacht- citers omdat er geen medicamen- I jen zijn. lu het kamp verschansten zich in ■totaal twintigduizend personen, I hoofdzakelijk Krahn-strijders en Ita familieleden. Het zogeheten •Barclay Training Center, een pude kazerne van het Liberiaanse er. was ook gisteren weer doel- t van aanvallen door troepen van de Liberiaanse overgangsre gering. Waarnemers spraken over de zwaarste gevechten van de af gelopen dagen. Ooggetuigen meldden tientallen, mogelijk honderden lijken in de straten. Ondertussen probeert een hoge Ghanese delegatie in Liberia een einde te maken aan de gevechten en plunderingen door de ver scheidene clans en hun milities. Ghana heeft troepen in Liberia in het kader van de West-Afrikaan se vredesmacht Ecomog. De mili tairen gelden als verreweg de meest gedisciplineerde onder de deelnemende manschappen. De Verenigde Staten gingen gis teren door met de evacuatie van honderden buitenlanders vanaf het terrein van de Amerikaanse ambassade in Monrovia. Met he likopters konden inmiddels meer dan duizend personen, onder wie minstens 156 Amerikanen, wor den geëvacueerd. De menigte van inmiddels vijf tienduizend mensen die zich op houdt bij de Amerikaanse ambas sade in de gegoede wijk Mamba-v Point groeit nog steeds. Ameri kaanse commando's slaagden er in een 'bende' van het terrein van de ambassade te verjagen. Ze kwamen ook ver buiten het ter rein van de ambassade in actie, toen zij een groep Amerikanen tussen vechtende milities ontzet ten. Een C-130 Hercules-transport- vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht met aan boord ruim elf ton hulpgoederen voor Liberia vliegt vandaag naar Freetown in Sierra Leone. De vlucht is een ge zamenlijk initiatief van Ontwik kelingssamenwerking, Defensie en Artsen zonder Grenzen (AzG), dat de hulpgoederen levert. Een team van AzG reist mee om, zo dra de veiligheidssituatie het toe laat, vanuit het naburige Sierra Leone en Ivoorkust hulp te bie den en het huidige team af te los sen. Op dit moment zijn nog ze ven medewerkers van AzG in Monrovia aanwezig, die de orga nisatie mogelijk wil evacueren. Voetsporen in de roetlaag op de vloer van de hal: stille getuigen van de brand FOTO REUTER Düsseldorf/Amsterdam (afp/anp) - De brand op de luchthaven v&ft'dë,0Üifee stad Düsseldorf eergisteren is ver oorzaakt door laswerkzaam- heden. Dat heeft de officier van justitie in Düsseldorf gis teren op een persconferentie bekendgemaakt. Bij de brand kwamen zeker zestien mensen om het leven. Düsseldorf, na Frankfurt de grootste luchthaven van Duits land met 15 miljoen passagiers per jaar, blijft na de brand van donderdag nog vrijwel het hele weekeind dicht. Daardoor moe ten 1.500 vluchten met 160.000 passagiers uitwijken naar andere vliegvelden, ook Nederlandse, zoals Beek bij Maastricht en Eindhoven. Maar Schiphol ver wacht geen extra drukte als ge volg van de brand. De autoriteiten van de interna tionale luchthaven van Düssel dorf hebben veel te laat de brandweer gewaarschuwd. Dit heeft een woordvoerder van de (ADVERTENTIES) ItJHkTJ 5 sfc t .brandweer van Düsseldorf giste ren gezegd. Het'«eerste brandalarm op het vliegveld ging om 15.32 uur af. Pas om een minuut voor vieren werd de brandweer ingeseind. Die was vervolgens om 16.07 uur, 35 minuten na het uitbreken van de brand, ter plaatse, aldus de woordvoerder. Te laat Toen de eigen brandweer van het vliegveld bij de hal aankwam, bleek de rookontwikkeling al zo zwaar, dat men onmiddellijk met alle beschikbare krachten aan het redden sloeg. Zeker vijftig tot honderd mensen werden zo ge red, maar in de consternatie heeft niemand eraan gedacht om de brandweer van Düsseldorf te waarschuwen. Toen die ter plaat se kwam, was het al te laat. De meeste doden en gewonden werden het slachtoffer van rook- vergifting. De brand ging gepaard met ster ke giftige dampen die zich gemakkelijk via luchtschachten in de aankomst- en vertrekhal konden verspreiden. De brand weer heeft negen mensen aange troffen die waren gestikt in lif ten. Een dode werd gevonden op het toilet. Vijf mensen overleden aan brandwonden. Onder de slacht offers zijn zes Fransen, een Brit en een Italiaan. Twee lichamen zijn nog niet geïdentificeerd. Meer dan honderd mensen raak ten bij de brand gewond', van wie tien ernstig. Enkelen van hen verkeren nog in levensgevaar. Schiphol De luchthaven Schiphol stuurt volgende week een delegatie van brandweerlieden naar Düssel dorf, die zich op de hoogte gaat stellen van de oorzaak en de om vang van de brand. Op basis van de bevindingen van de experts wordt gekeken of op Schiphol aanpassingen nodig zijn om zo'n ramp te voorkomen, zei woord voerder Wever van de luchtha ven. Schiphol kent een uitgebreid pre ventief brandsysteem. Op de hele luchthaven staan in totaal 14.000 brandmelders. In Düsseldorf waarschuwde de luchthaven de brandweer van de stad zelf te laat, maar een dergelijke situatie kan zich op Schiphol volgens woordvoerder R. Wever niet voordoen. Meldingen komen ge lijktijdig binnen bij de luchtha venbrandweer èn bij de brand weer van Haarlemmermeer, om dat Schiphol op het grondgebied van deze gemeente ligt. Gaat slechts één van de melders af, dan rukt in principe alleen de lucht havenbrandweer uit, zegt Wever. „Maar als het er drie tegelijk zijn en het is meer dan een smeulende sigaret in een asbak, dan geven we onmiddellijk groot alarm. De brandweer van Haarlemmermeer is binnen een kwartier ter plaat se." In^ geval van brand schakelt de airconditioning direct uit, zodat giftige dampen zich niet door het hele gebouw kunnen verspreiden. Brand en rookkleppen die rook en hitte afvoeren, gaan eveneens automatisch werken. Liften springen, zoals de woordvoerder dat noemt, op de nul-stand. Dat houdt in dat ze bij de dichtstbij zijnde verdieping stoppen, zodat mensen kunnen uitstappen. Daarna is er geen beweging meer in de liften te krijgen. Volgens de woordvoerder kunnen de liften niet halverwege blijven steken. In Düsseldorf stikten negen mensen in liften. Het hele stationsgebouw van de Amsterdamse luchthaven is voor zien van slangkasten en droge stijgleidingen. De brandweer hoeft geen honderden meters slangen uit te rollen, maar kan op iedere verdieping, op elk gewenst punt slangen aansluiten. De brand in Düsseldorf ontstond vermoedelijk als gevolg van las- werkzaamheden. Die hebben door de forse uitbreidingswerk zaamheden op Schiphol de laat ste tijd ook veelvuldig plaatsge had. Iedere lasactiviteit moet, al dus de woordvoerder, tevoren aan de brandweer worden ge meld. Pas ais die toestemming geeft, mag de lasser aan de slag. De brandweer blijft hem daarbij op de vingers kijken. ec,>ter ook heel wat me Polis Direct kan werkelijk een zeer lage premie bieden, want Polis Direct sluit de grootste risicogroepen uit. Stel snel vast of u behoort tot de grote groep van autorijders die van dit fan tastische voordeelaanbod gebruik kan maken. Ja, ik ben 24 jaar of ouder. Ja, ik heb langer dan 1 jaar mijn rijbewijs. Ja, ik rijd niet meer dan 40.000 km per jaar. Ja, mijn auto heeft een nieuw- waarde lager dan f 65.000,-. Omdat alle antwoorden 'ja' zijn, kan ik bij Polis Direct verzekerd zijn. Ik bel nu direct 06.00.06 voor de gegarandeerd 10% goedkopere Polis Direct-autoverzekering. Duurder hoaft uw ■utoverzekerlng niet zijn Washington/Cairo (ap) - Het Pentagon heeft de eerste im pressie getoond van een ver meende fabriek voor chemi sche wapens in Libië, die mogelijk het doelwit kan worden van een Amerikaan se aanval. De Libische rege ring zegt, dat de installatie die de Amerikanen ontdekt hebben, een waterwinproject is en nodigt waarnemers uit om te komen kijken. Het Amerikaanse ministerie van Defensie is ervan overtuigd, dat het gangenstelsel onder de bergen in de woestijn bij Tarhu- nah, 65 kilometer ten zuidoos ten van de hoofdstad Tripoli, een fabriek voor zenuwgassen is. Minister William Perry kon digde vorige week al aan, dat Washington nooit zal toelaten dat de fabriek met de productie begint. Perry bevestigde noch ontkende, dat Amerika een aan val overweegt, maar benadruk te wel dat Libië dat als een waarschuwing moet opvatten. De afbeelding die het Pentagon tijdens een persconferentie liet zien, was een door een tekenaar uitgewerkte foto van een spio- nagesatelliet. De Libiërs zouden de fabriek in de bergen hebben ingegraven om hem beter te be schermen tegen een luchtaan val. Op de afbeelding zijn drie tunnelingangen te zien, die ver scholen liggen onder terrassen. Luitenant-generaal Patrick Hughes, hoofd van de militaire inlichtingendienst DIA, zei dat de fabriek waarschijnlijk bin nen een jaar klaar zal zijn. Vol gens Hughes zal de fabriek dan evenveel gassen kunnen produ ceren als de installatie bij Rabta, die enkele jaren geleden na een mysterieuze brand werd gesloten. In Rabta zou minstens 110 ton aan blaren- en zenuw gas gemaakt zijn. Hoewel Libië ontkent, blijkt uit verschillende inlichtingenbronnen, dat bij Tarhunah wel degelijk een nieuwe chemische fabriek komt, aldus Hughes. Het verslag over de chemische wapens van Libië was verwerkt in een rapport over proliferatie, dat het Pentagon vrijgaf. In het rapport staat dat Noord-Korea met zijn ballistische raketten inmiddels Japan, Zuidoost-Azië en Rusland kan bereiken. Iran is in staat raketten met chemische of bacteriologische wapens op zijn buurlanden af te schieten. Irak heeft nog steeds hetzelfde doel als voor de Golfoorlog van 1991: de dominerende militaire macht in het Midden-Oosten worden. Volgens het Pentagon bouwt China de komende twin tig jaar verschillende nieuwe kerncentrales en is er reden om aan te nemen dat de Chinezen hun kerntechnologie aan andere landen doorverkopen. De vei ligheid van de tactische kern wapens in Rusland baart het Pentagon zorgen, omdat de op geslagen wapens kwetsbaar zouden zijn voor diefstal. In het rapport worden ook de aanhou dende spanningen tussen India en Pakistan genoemd, die in een wedloop met chemische, biolo gische en kernwapens verwik keld zijn. Tokyo - Japan en de Verenigde Staten zijn overeengekomen de Amerikaanse luchtmachtbasis Futenma op het Japanse eiland Okinawa te sluiten. De basis, een belangrijk strategisch steun punt van de Amerikaanse marine, zal binnen vijf tot zeven jaar dichtgaan en het land wordt aan de eigenaren teruggegeven. De Amerikaanse president Clinton maakt volgende week tijdens zijn bezoek aan Japan meer bijzonderheden bekend over andere maatregelen om de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het Aziatische land terug te brengen. Brussel - Het treinongeval donderdag bij het station van de Bel gische stad Roeselare is veroorzaakt door een metalen as, die op de rails lag. Een vrachtwagen had de as bij de spoorwegovergang verloren, doordat de deur van de aanhangwagen niet goed dicht zat. De Belgische politie heeft gisteren de chauffeur van de vrachtwagen aangehouden. Bij het ongeval kwamen donderdag drie mensen om het leven en raakten er 52 mensen gewond. Het treinverkeer tussen Brugge en Kortrijk zal nog zeker enkele da gen gestremd blijven. Ankara - Het Turkse leger heeft zijn offensief tegen rebellen van de marxistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in het oosten en zuidoosten van het land gisteren opgevoerd. Daarbij zijn 52 Koerdische rebellen gedood, zeiden legerfunctionarissen. Volgens officiële verklaringen trachten 10.000 Turkse soldaten in de pro vincie Bingol te verhinderen, dat ongeveer 300 rebellen terug vluchten naar Noord-Irak. Meer dan 18.700 mensen zijn omgeko men sinds de PKK 12 jaar geleden een guerrillastrijd begon in het zuiden en oosten van Turkije voor autonomie of onafhankelijk heid. Moskou - Russische vliegtuigen en helikopters hebben gisteren het dorp Gojskoje in het zuiden van Tsjetsjenië gebombardeerd. In het dorp houden 450 rebellen al twee weken hardnekkig stand. Dit meldde Interfax. Het dorp, dat 30 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Grozny ligt, werd ook aangevallen door Russische ar tillerie. „Te oordelen naar de intensieve beschietingen en inzet van de luchtmacht, kan een aanstaande aanval op het dorp niet worden uitgesloten," aldus het bericht van Interfax. Gojskoje is de jongste brandhaard in het 16 maanden oude conflict tussen Russische troepen en Tsjetsjeense opstandelingen, dat aan ten minste 30.000 mensen het leven heeft gekost. Londen/Washington - De Britse Labourleider Blair is gisteren, gesterkt door een grote overwinning in een belangrijke tussen tijdse verkiezing, zijn bezoek aan Washington begonnen. Zijn on derhoud met president Clinton krijgt veel aandacht. De Labour- oppositie was gisateren in de wolken na de grote overwinning bij de tussentijdse verkiezing in het district Staffordshire Southeast, waardoor de parlementaire meerderheid van de Britse premier Major is teruggebracht tot slechts één zetel. Labourkandidaat Brian Jenkins kreeg 26.155 stemmen, ruim twee keer zoveel als zijn Conservatieve rivaal Jimmy James. Madrid - Koning Juan Carlos van Spanje heeft de leider van de conservatieve Volkspartij (PP), José Maria Aznar, gisteren ge vraagd een nieuwe regering te vormen. De vorst besloot daartoe na overleg met de fractieleiders van de partijen in het Spaanse parlement. De conservatieve Volkspartij van Aznar behaalde bij de verkiezingen van 3 maart 156 van de 350 zetels in het parle ment. Om de macht te kunnen overnemen van premier Felipe Gonzalez van de socialistische PSOE moet Aznar de steun zien te krijgen van enkele nationalistische partijen. Bastia - De FLNC, de separatistische beweging op Corsica, heeft gisteren aangekondigd het staakt-het-vuren met zes maanden te verlengen. De beweging riep het bestand op 12 januari uit. De be weging verwacht in de komende maanden erkenning van de Cor- sicaanse cultuur en eventueel een economisch herstel. Het FLNC waarschuwt de Franse overheid ervoor de beslissing niet als zwakte te zien, maar als politiek verantwoordelijkheidsgevoel. Wij kunnen de wapens eik moment weer opnemen, aldus het front. Warschau - De voormalige Poolse president Lech Walesa is niet meer aangewezen op zijn inkomsten uit loondienst als elektricien bij een scheepswerf in Danzig. Het Poolse parlement heeft giste ren een wet aangenomen, die voormalige staatshoofden levens lang pensioen toekent. Ramsgate - Driehonderdvijfendertig passagiers uit Oostende hebben gisterochtend drie uur lang vastgezeten op de veerboot Prins Filip, nadat het schip rond middernacht voor de haven van Ramsgate aan de grond was gelopen. Het 28.833 ton metende schip kwam bij hoogwater weer los en legde veilig aan in de ha ven. Niemand raakte gewond en het schip heeft ogenschijnlijk geen schade opgelopen, aldus de Britse kustwacht. Berlijn - De joodse herdenkingsdag van de holocaust, jom ha- shoa, krijgt dit jaar een ongewone vorm. Maandagavond begint het voorlezen van de namen van 55.696 Berlijnse joden, die tussen 1941 en 1945 via het station Grunewald werden gedeporteerd. Het voorlezen zal naar verwachting 27 uur duren.Lezen is een ac tieve vorm van herinneren, zei een woordvoerder van de beden kers van de actie, het jeugdcentrum van de joodse gemeente in Berlijn. Seoul (ap) - De partij van de Zuid-Koreaanse president Kim Young-sam, de Nieüw Korea Partij, is bij de verkiezingen van donderdag haar nipte meerderheid in het parlement kwijtge raakt. Dat bleek, nadat alle stemmen geteld waren. Kims partij veroverde 139 van de 299 parlementszetels, elf minder dan de 150 die zij tot nu toe be zette. Omdat de oppositiepartij van Kims grote rivaal Kim Dae- jung eveneens teleurstelde, zal Kim zijn beleid waarschijnlijk ongewijzigd kunnen voortzetten. De regeringspartij was aanvan kelijk een zware nederlaag voor speld, conform de trend bij de vo rig jaar gehouden lokale verkie zingen. President Kim Young- sam was dan ook niet ontevreden over het resultaat. Hij zei de uit slag te beschouwen als een man daat om zijn hervormingen door te zetten en de 'oude politiek' verder te ontmantelen. Kim, die in 1993 aantrad als de eerste burgerpresident in 32 jaar, heeft in het kader van zijn cam pagne tegen corruptie twee oud presidenten voor het gerecht ge- Inmiddels is echter verdenking gerezen, dat hij zelf zijn verkie zingscampagne van 1992 met il legale fondsen heeft gefinan cierd. De voorspelling dat zijn dalende populariteit voor een verkiezingsdebacle zou zorgen, werd echter bijgesteld, toen Noord-Korea afgelopen week oorlogszuchtige taal begon uit te slaan en troepen de neutrale zone tussen de twee landen liet bin nentrekken. Bedreiging van de nationale veiligheid pakt door gaans gunstig uit voor de zittende regering. Oppositieleider Kim Dae-jung had gehoopt met zijn partij, het Nationale Congres voor Nieuwe Politiek, een derde deel van de parlementszetels in de wacht te slepen om daarmee een parle mentair onderzoek naar Kims fi nanciële transacties te kunnen afdwingen. De partij haalde ech ter slechts 79 zetels. De kans dat Kim Dae-jung volgend jaar voor de vierde maal een gooi zal doen naar het presidentschap lijkt hiermee eveneens verkeken. De Verenigde Liberaal-Demo craten, aangevoerd door „derde Kim" Kim Jong-pil, wonnen 50 zetels. De Democratische partij veroverde er 15 en 16 zetels gin gen naar onafhankelijke kandi daten. Verwacht wordt dat de re geringspartij, om aan een meer derheid te komen, met de laatste twee groepen een bondgenoot schap zal proberen te vormen.

de Stem | 1996 | | pagina 5