Hoogste bieder is niet altijd de gelukkigste B org's Onroerend Goed De Flexibele Hypotheekbank saggar DIT MAAKT U NOOIT MEER MEE! Nu een keuken kopen en na 5 jaar ai uw geld terug!! lermeer Plaats plant bepalend voor uiterlijk tuin Inschrijven op woningen als gevolg van te krappe woningmarkt TQ Ziekenhuis Zeeuws-Vit #BLG Hypotheken Mr. E.O.A. Verhaegen Monumenten BORG's Bel gratis 06-0681 Boitwen naar wens en op maat. oön DE STEM WONEN Gezocht: Monumentale en karakteristieke Panden TE HUUR Torenstraat, Breda winkel/kantoorruimte in hartje centrum Indeling: parterre met oppervlak van ca. 200 m2, 2 bovengelegen etages van totaal ca. 80 m2. Frontbreedte ca. 6 meter. Het winkelpand verkeert in een uitstekende staat van onderhoud. Vraagprijs op aanvraag, aanvaarding 1 oktober 1996. Borg's. On(t)roerend goed in monumenten. U bent op zoek naar een hypotheek die bij u past. Uw makelaar, assurantie- of hypotheekadviseur staat u daarbij met deskundige hulp terzijde. Het kan geen kwaad om ook eens naar BLG Hypotheken te vragen. Steeds meer mensen doen dat. Omdat BLG Hypo theken een heel flexibele hypotheekbank is, die uw adviseur mogelijk heden geeft om met u een hypotheek op maat samen te stellen. Hoe flexibel? Daarover leest u alles in de nieuwe brochure van BLG Hypotheken. Uw adviseur zal u die graag aanreiken. U maakt dan kennis met hypotheken die bij u passen. Bel voor een BLG hypotheekadviseur bij u in de buurt met (046) 4788596. Park Schoneveld, Kieweg Breskens, fax 0117-383901 Thijssen Kalkman 076-5223928 Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. Ook casco. Systeem Dewaele: uw garantie voor kwaliteit. JANSSEN BOUW B.V. GEEN DOORGANG VINDT TE KOOP: HERENHUIS VOGELWAARDE, RAPENBURG 5 Recreatiepark "De Spranckelaer' k [Centrum Oudenbosch Makelaars van goede huize(n) El RADEMAKERS OUD GASTEL B.V OPSLAG- en,°' t beprijfsruiMP cmst, de GIJ E T'N EMEL AI ZATERDAG 13 APRIL 1996 Door Tom Brekelmans Zolang planten leven, groeien ze. De eenvoud van deze stelling werpt meteen vragen op, als gezocht wordt naar geschikte bomen of struiken voor de tuin. Naslagwerken en catalogi geven een indicatie van de groeihoogte, maar het blijft een indicatie. Struiken die volgens de boeken twee meter hoog worden, kunnen makkelijk vijf meter halen. Voor de leek en trouwens voor de vakman ook, wordt de materie er niet doorzichtiger op. Toch zijn er voor spelbare consequenties aan te geven, die afhanke lijk zijn van de situatie. Want die situatie is een belangrijke factor: de vruchtbaarheid van de grond (de waterhuishouding en doorlatendheid ervan), de belichting en tenslotte de windinvloed zijn bepalend. Als in een tuin het licht wordt getemperd door hoge omliggende be groeiing of bebouwing, wordt nieuwe aanplant hoog en ijl. Diezelfde planten worden in een tuin die aan het open veld grenst, kort en gedrongen. Als vruchtbare tuingrond op geringe hoogte ver dicht is geraakt door bijvoorbeeld bouwverkeer, kunnen boomwortels niet goed groeien en een mei doornboompje blijft dan verrukkelijk klein. Het kan dus ook een uitkomst zijn. Een tuin goed spitten, levert doorgaans de beste uit gangspositie op. Ook een oude tuin, waarin de plan ten niet echt meer groeien, krijgt daardoor weer groeipotentie. Wortelassimilatie kan tuingrond ver zuren en door grondig spitten wordt deze balans letterlijk en figuurlijk gebroken; een toevoeging van kalk doet dan wonderen. Een nieuwe lege tuin heeft die potentie sowieso al. Je merkt dat al snel aan het onkruid: op elke vier kante centimeter ontkiemen plantjes. Nieuwe wij ken verrijzen doorgaans op oude akkers eri in die aarde sluimeren miljarden zaden, die ontkiemen zo dra de grond kaal wordt. Het eerste jaar betekent dat schoffelen en nog eens schoffelen. Nieuwe zaad- vorming moet worden voorkomen. Het tweede jaar is die aanwas dan al met de helft verminderd en het derde jaar is het ergste leed geleden. In groepsverband geplant, maken planten hun eigen verduistering. Door de planten dicht op elkaar te planten, kan opgroeihoogte worden geforceerd. Toch zal dan jaar na jaar moeten worden gesnoeid of gerooid om samenhang te houden. In een kale tuin zonder sfeer kunnen manshoge berkenboom pjes worden geplant. Die kosten twee keer niets. Eenmaal aangeslagen, vaak nog dezelfde zomer, groeien ze makkelijk een meter of meer per jaar. De kroon laat voldoende licht door voor sierbeplanting en breekt toch wind en tocht. Het fris groene blad maakt de tuin al snel vriendelijk en behaaglijk. Stukje bij beetje kunnen ze dan na een jaar de open haard in. Ook elzenboompjes lenen zich hiervoor. Verkoop geschiedt bij in schrijving. Die zin duikt tegenwoordig regelmatig in de advertenties van makelaars. Een Tilburgse makelaar heeft er beden kingen bij. „Onderhande len is dan niet meer aan de orde." Door Paul Geerts De woningmarkt is krap. Er is meer vraag dan aanbod. En het ziet er niet naar uit dat daarin snel verandering komt. Die krap pe markt heeft gevolgen. „Het komt geregeld voor dat de vraag prijs wordt overboden," aldus P. Aalers, hoofd juridische leden service van de Vereniging Eigen Huis. Een ander gevolg is dat wo ningen tegenwoordig regelmatig bij inschrijving worden verkocht. Volgens Joost Mols van M&S Ma kelaars in Tilburg ligt de oorzaak ervan bij de kopers zelf. „Je kunt er niets tegen doen," concludeert hij dan ook. „Het is de situatie op de markt. Het komt voor als de verkoper te bang is dat hij een te lage prijs vraagt." Aalers noemt verkoop bij in schrijving als een van de moge lijkheden, naast bijvoorbeeld het aangeven van een vraagprijs of de prijs op aanvraag. „Het is een marktmechanisme waarmee de verkoper niet ongelukkig zal zijn," aldus Aalers. „Die wil graag zoveel mogelijk voor zijn woning vangen. Het is aan de ko per of hij daarin mee wil gaan." Volgens Mols is hiervan vooral sprake op lokaties 'waar de vraag het aanbod overtreft'. Een pand in de verkoop kan bijvoorbeeld worden 'teruggenomen', als voor af blijkt dat de kopers gaan over- bieden. Verkoop bij inschrijving is dan een manier om de verkoop te reguleren. Daarvan kan ook sprake zijn bij een erfenis. „Een notaris kan er voor kiezen om op die manier te werken als een gezin bijvoor beeld uit tien kinderen bestaat en hij geen gesjoemel wil," geeft Mols aan. Overigens kan de ver koper er altijd voor kiezen om zijn woning op deze manier aan te bieden. De Vereniging Eigen Huis stimuleert deze mogelijk heid niet, net zo min als de ande re opties. „De consument moet zelf bepalen op welke manier hij zijn huis wil verkopen," vindt Aalers. Volgens de Vereniging Ei gen Huis is er dan ook geen spra ke van een verontrustende ont wikkeling. Anders ligt het vol gens hem als het gaat over de ver koop van grond door een gemeen te. „De gemeente heeft een mono polie-positie, waardoor de prij zen worden opgedreven. Bij de verkoop van een woning door een particulier is dat niet het geval." Thijs Stoffer, woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Makelaars, noemt het verkopen bij inschrijving niet slecht voor de markt. „Maar je kunt je ook afvragen of het voor de markt wel een goede situatie is, omdat ko pers zich minder vrij kunnen oriënteren. Het wordt allemaal wat minder zichtbaar." Daar wringt wat betreft Joost Mols de schoen. De koper weet niet wat hij moet bieden. En uit eindelijk zal de koper zich schien afvragen of hij niette! geboden heeft. Een onpleziei situatie voor de koper noemt f het dan ook. „Onderhandelen niet mogelijk. Hij weet niet», kan en wat niet kan, omd niet tot bemiddelen komt"V geldt ook voor de makelaar J „Het makelen, het onderhand» len, is niet meer aan de orde Stoffer noemt het weliswaar legale manier, maar zeker nietd meest ideale. „Als de NVJj 3 verkopende partij is, dan zuil we aangeven dat er betere manie, ren zijn." In Huis '96, een uitoi, van Service Pers in AlkjL wordt bieden zelfs sterk afgera den. „Het is uiterst onverstand] om aan dat spelletje mee te doe, Je loopt het grote risico dat iet., veel betaalt." Wordt een won» toch verkocht bij inschrijv» dan adviseert Mols zijn klante te doen alsof de verkoop niet bi inschrijving is. Met bijvoorbeeh het vergelijken van soortgelijk panden kan de bieder dan alsno tot een reëel bod komen. Wij zijn voor diverse relaties dringend op zoek naar monumentale, karakteristieke en beeldbe palende winkel- en kantoorpanden in Breda op toplocaties. Zowel koop als huur is bespreekbaar. Overakkerstraat, Breda kantoorpand in unieke omgeving Binnenkort te realiseren kantoorpand in monumentaal park, met uitstekende parkeermogelijk- heden. Units vam 70 t/m 444 m2. Overige informatie op aanvraag. MONUMENTEN ONROEREND GOED BORG's Onroerend Goed B.V., Ginnekenweg 118, 4818 JJ Breda, Tel 076-52 24 627, Fax 076-52 03 612. Tel. buiten kantooruren en op zaterdag van 10.30 tot 13.00 uur: 076-52 12 337. Al vóór deze zomer worden de eerste luxe, vrijstaande vakantie-villa's op dit 5-sterrenpark opgeleverd. In hel haast ongerepte Zeeuws-Vlaanderen, een Bourgondisch stukje Nederland vlakbij Belgische steden als Knokke, Brugge en Gent. Ontdek het vriendelijke karakter' van Zeeuws-Vlaanderen als vakantieland. Bijzonder stijlvolle vrijstaande villa's 9 Traditioneel gebouwd Ruime kavels eigen grond Prijzen v.a. 225.000,v.o.n. (excl. BTW) Veel luxe extra's (o.a. keuken met vaatwasser, magnetron etc.) Bij verhuur zéér goed rendement mogelijk! Hypotheek tot 90% tegen aantrekkelijke rente fa, ik wil meer informatie over Park Schoneveld: Naam:Adres: PC/Woonplaats:Tel.: Stuur deze bon naar: KOOMAN PARTNERS POSTBUS 23 - 4330 AA MIDDELBURG makelaars en taxateurs o.z Voor onze klanten zijn wij dringend op zoek naar: - Woningen in Haagse Beemden of Breda-Noord - Woningen in Brabantpcrk w Boeimeer TE KOOP BREDA, Emmastraat, (centrum) vr.pr.: 165.000.- k.k. Appartement met balkon, woonkamer, semi-open keuken, slaapk., badk., toilet, berging. BREDA, Elzenbroek (Haagse B.) vr.pr.: 179.000.- k.k. Tussenwoning gelegen in de wijk „Gageldonk" met buiten berging, tuin en eigen achterom. Hal, toilet, woonk., open keuken, 2 slpk., badk. BREDA, De Wetstraat, (Sportpark) vr.pr.: 189.000.- k.k. 4-kamerappartement op 2e verdieping met berging. Hal, woonk. en suite (30 m'), moderne keuken met inr., loggia, douche, 2 slpk. BREDA Elzenbroek (Haagse B.) vr.pr. 232.000 - k.k. Perfect onderhouden eindwoning gelegen in de wijk „Ga geldonk" met buitenberging en eigen achterom. Hal woonk., semi-open keuken, 2 slpk., badk. met ligbad, zolderslpk. BREDA, Rol. Holststraat, (Boeimeer) vr.pr.: 329.000.- k.k. Royale uitgebouwde hoekwoning op 240 m! met garage, ber ging en tuin. Hal, woonk. (43 m!), woon/eetkeuken met mo derne inr., royale slpk. (voorheen 3 slpk.), luxe badk., 2 zol derslpk. BREDA, Dr. Schaepmanlaan vr.pr.: 459.000.- k.k. Luxe 3-kamerapp op 2e verd. gelegen In Residence Boschhek, op schitterende locatie aan de rand van het Mast bos. Woonopp 145 m!. Ind.: entree, zit/eetk. met open haard en toegang tot zonneterras, semi-open keuken voorzien van moderne inr., toilet, 2 slpk., 2 badk. RIJSBERGEN, Hazeldonksestraat vr.pr.: 449.000.- k.k. Woonboerderij op 3320 m' met schuur en loods. Loods kan door verkoper verwijderd worden. Hal, woonk., woon-/eetk., keuken, bijkeuken, luxe badk., slpk., biljart/hobbyk., berging. 1e Verd 2 slpk., zolder. RIJSBERGEN, Werfkens vr.pr.: 495.000.- k.k. Rustig gelegen, royaal uitgebouwd vrijstaand woonhuis met garage op 433 iri. Geschikt voor praktijk/werkruimte aan huis. Tuin op zuiden. Hal, woonk. (61 m!), woon/eetkeuken, bijkeu ken, slaap/werkk. met badk., 3 slpk., badk., 2 zolderslpk. DONGEN, Industriestraat vr.pr.: 498.000 - k.k. Vrijstaande woning gelegen nabij bos en kanaal op 1410 m', open serre, berging, loods, carport en tuin. Hal, woonk. (65 m!), kantoor, keuken, bijkeuken, wasruimte, badk., 4 slpk., bergzolder. ULVENH0UT, Geersbroekseweg vr.pr. f 740.000.- k.k. Gelegen aan het bos bungalow op ca. 4000 m! met 5 paardenstallen, houten loods, tuin en weiland. Hal, woonk. (60 m!), keuken, tuigenkamer, studeer/slpk., 3 slpk., badk. en zolder. Zeer geschikt voor paardenliefhebbers. ETTEN-LEUR, Klaroenring vr.pr.: 795.000.- k.k. Goed onderhouden villa in rustige woonwijk met garage en tuin op 725 m!. Bj. 1978. Hal, kelder, woonk. (57 m!), keuken met luxe inbouwapp., 4 slpk., entresol. Rustieke inrichting. OOSTERHOUT, Wijde Omloop vr.pr.: 815.000.- k.k. Villa op 1352 m2, carport, garage, tuin. Hal, eet/woonk., living, luxe keuken, bijkeuken, slaap/werkk., 3 slpk., luxe badk. Adriaan v. Bergenstraat 426 - 4811 SZ Breda Zat. van 10.00 tot 13.00 uur geopend Uw huis op dit formaat in dc krant kost meestal minder dan een maand hypotheekrente en verkoopt sneller, want: En dc makelaar weet van wanten en kranten. Traditioneel bouwen in combinatie met houtskelet. Korte bouwtijd, energiezuinig, op locatie naar uw wensen ontworpen, perfecte afwerking en uit zonderlijke kwaliteit. Kristallaan 27,4761 ZC Zevenbergen. Tel. 0168-328305. Notaris te IJzendijke maakt bekend, dat de voor 29 april a.s. om 15.00 uur in het hotel-restaurant De Roode Leeuw te Aardenburg, Kaai 31, aangekon digde openbare veiling van: opstallen met ondergrond aan de Markt 2 en 4 te Aardenburg, kadastraal bekend gemeente Aardenburg, sectie E nummer 3515, groot 3 are 85 centiare wegens onderhandse verkoop. Handboogstraat 4, IJzendijke Tel. 0117-301558. Vrijstaand herenhuis met tuin, houten ga rage op 386 m2 grond. De woning heeft een klassieke inrichting. Hal met trappenhuis, kamer en suite met erker, keuken, kelder, bijkeuken en badka mer met douche. 1e Verdieping: 3 slaapk. met balkon. De 2e verdieping is te bereiken met vaste trap. Koopsom 160.000.-. Inl. tel. 0114-671531 j Noord Brabant, Sprang-Capelle TE KOOP: Op 350 m2 eigen grond nieuw te bouwen vrij staande recreatie-villa's, (alle) gelegen aan brede watergan gen in directe verbinding met de 20 ha. grote waterplas van "De Spranckelaer". Deze villa's, u heeft keuze uit vijf verschillende modellen, zijn bedoeld voor de eigenaars/gebruikers zelf (GEEN ver- huurbestemming dus) en beantwoorden aan ons predikaal van de drie HK,s: 1. HOGE KWALITEIT in BOUW 2. HOGE KWALITEIT in WOONGENOT en 3. HOGE KWALITEIT in PRIVACY (recreatie in natuur en ruimte). Koopprijzen van de vijf verschillende uitvoeringen vana ƒ279.000,- v.o.n. aan de watergangen tot ca. ƒ349.000, v.o.n. direct aan de waterplas. De uitgebreide brochure kunt u aanvragen bij: Makelaarskantoor Arnold van Loon te Waalwijk. Tel.: 0416-340300 De makelaar die adviseert Polderstraat - winkelpand met woonruimte op ca. 428 nf grond. Op deze locatie kan tevens nieuwe ontwikkeling plaatsvinden voor 3 winkelunits en bovenwoningen. Ge legen naast de in aanbouw zijnde supermarkt in het hartje centrum. Koopsom: 335.000.- k.k. Zaterdags geopend van 10.30-13.30 uur. Kantoren te Breda en Prinsenbeek Bavelselaan 1 4835 GP Breda 076-5659229 jjg Markt 20 4841 AC Prinsenbeek 076-5411344 :ntati«,t exploiteert diverse goed geoutilleerde en represc en kantoorruimte Te huur in units vanaf 600 nv oplopend t/m ',en Mogelijkheid tot 5.000 m\ 7.000 m: of meer aanele"°e beseft3 Informeer vrijblijvend wanneer er een ruimte naar uw Keu ^onj komt. Lossen/laden en andere handling kan, indien gewe 'worp8'" worden vezorgd. Gelegen op ind.terrein Korenweide, op stand v. Roosendaal, met zeer goede aansludmS1 LA \0 Watermolen 6,4751 VK Oud Gastel. Tel. 0165-513V»^ r" Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag i Stem. Bijdragen deze week van Wim Kt pelj en peter van den Assem. De redac nieme inzendingen, en niet op rijm. en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645'j bus 145,4530 AC Terneuzen. Misschien vraagt u zich af hoe ik aan de kop voor deze Hoog tij kom, welnu, die heb ik ge woon gepikt uit dit dagblad. Er stond een stukje in naar aanleiding van het jaarverslag van, naar ik aanneem streek ziekenhuis De Honte, hoewel die naam niet in de tekst voor kwam. Heet zoiets niet een Freudiaanse vergissing? De betrokken verslaggever was wellicht beïnvloed door alle berichtgeving rond de onvrij willige afslanking van het An- toniusziekenhuis in Oostburg. Inwoners van Zeeuws-Vlaan deren die een beetje krakke mikkig zijn, kunnen voor be reikbare medische zorg tegen woordig beter in de Kanaalzo ne komen wonen. In Hulst is de boel al jaren uit gekleed en het ziet naar uit dat Oostburg zijn laatste stuip trekkingen doormaakt. Verge lijkingen met de Terneuzense plataan dringen zich aan mij op; omringd door actiegroepen onherroepelijk op weg naar de laatste voorstelling. Zoals de boom met zijn eerbiedwaardi ge leeftijd en zijn indrukwek kende gestalte plaats moest maken voor nog meer nieuw bouw, zo lijkt het Antonius bakzeil te moeten halen voor het centralisme van de me disch specialist die in deze contreien overigens meer in de auto zit dan in zijn spreekka mer. Ik heb die keuze voor de naam 'De Honte' nooit begrepen; De Honte was in de jaren van het Julianaziekenhuis al een be grip in Terneuzen, maar dan als gemeentelijk overdekt zwembad. Misschien kan een gemeente lijk voorlichter of zo mij bij gelegenheid eens uitleggen hoe het heeft kunnen gebeuren dat deze naam dubbel ge bruikt werd. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is uitein delijk een meer toepasselijke naam. Misschien moet het be stuur zich eens serieus over een naamsverandering buigen. Hoewel, briefpapier en derge lijke zijn natuurlijk zeer re centelijk vervangen vanwege de landelijke omnummerings- procedure, wellicht zou weer een verandering in deze tijd van bezuinigingen iets te veel van het goede zijn. En bezuinigingen zijn er: vol gens het hierboven aangehaal de bericht namen de poliklini sche activiteiten vorig jaar flink toe. Geen wonder, zie kenhuisbedden zijn duur. Be- bees voelden aonkommen datti aor da't nog wel 'n tijdsjen zo a wilde dank doen?" vroog J °chtij, maor ij zee: „Zet ou op foor nog wel beter," zeese. IJ 'Ze huü11 weer 9ao schijnen." babbelden nog wa teur, ij de ls toch nog goed bij, docht ze L da°itij in veertug jaor getn r.f z vroeger ammel over d'r e ryspap mee gouwe lepelkef aor Wel zagtij zijn eigen al m Atm sta.d'n ele root, netjes acl BH ri°et eun z'{ wel, peistij, n\ mn e P°°rt stao n'n ingel en d. r 'vagge zeg schijn wel belc EchfSeSie meu9en rechtendeui Zf ?gen zo t'was, deenk Dé. reid ee0WW leven gedronic Vaogevier,zeg tien ingel,

de Stem | 1996 | | pagina 36