TATEN DE STEM iekslag loopt langzaam leeg Lady Isabella totaal verloren ID" service t Gouddoppertje! Zeeuwse Staten eisen herstel van natuur in Westerschelde inkeliers lopen omzet mis door afsluiting Axelsedam Terneuzen 31 bestaat 1 jaar lusief in Brabant i-5419017 la 076-5428315" Rosa Service 076-5421370 Lrchtstraat 8, OostbiJrg! luders halen kinderen van school vanwege toenemend aantal allochtonen Meer vrijheid gemeenten bij bouwen van huizen Landbouw en GS zijn het oneens over waterbronnen Afperser uit Borssele krijgt drie jaar celstraf Wegbeheerders trekken 116 miljoen gulden uit voor verkeersveiligheid ïuisgestuurd ie gratis J i Klokkenshow van maar dan ,m 400 Klokken - Coensdike krijgt gift voor aanpak van recreatiezaal Portaal van Vlaanderen in Terneuzen zoekt andere rondvaartboot Meer aandacht in ziekenhuis voor betere communicatie met doven en slechthorenden nu is ver weg dichtbij.... 60 Nymfo-vrouwen willen l langdurige sex! Direki Bel: 06-9704 (SOn^ Vrouwen(40+) wilf^ SEXKONTAKT. Direkt lijnlBel NU:Q6-9aii«> snei a/d Hete vrouwen geven'-7; telnrs. voor GRATIS nt Bel 06-9580 (75cnrrj^ Sex! 1 Vrouwen(20+)~wniinriLTr; SEX. Snel gratis sexkoS op: 06-9702 (80cnj)ntakt STUDENTES given" telnr v. langduria 06-9706 (75cpm1 STUDENTES Qpv gratis sex op hun kamenï Bel 06-9603 (75cpm) ,e' ICIubs Massagesalon Breda Erotische/body/thai/hydm mass, in luxe salon. Mat/m za 11 -23u. Zo 13-22u Mauritsstr. 4 076-522?^» Massagesalon Breda Van 9-4 t/m 15-4 25% KORTING. 076-5222333 HOSTESSEN gevraaqd voor Club Angelique. Bellen vanaf 12 uur 0165-551692. Escort Escort voor haar Ing - SM - Echtpaar pg plaats voor enkele dames. I- intern mog. Werktijden in overl. par. kar. Escort. Dames va 18 jaar. Striptease. Meisje gevr. Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voorheen. Privé pge- f.00 pg. jters- pm. 37j 30, Ë144. KARIN Breda ontv. u in een discr. rom. sfeer. 7 dg. p.w. 10.30-23.00u 076-5211197. A58 R'daal-Breda. Privé Rosanne. Tevens Escort 11-24 uur. 0165-344146 WENDY ook op zat. en zon. van 12-24uur. Ook escort. Tel. 076-5206416 Huisvrouw ontv. privé en escort. Nieuw escort Boys voor Girls. 06-53144555 ■"1 3r postzegel naar Zeeland n onze verslaggever Wn-Er is'paniek uitgebro ken onder de winkeliers van de Ixelsestraat. „r de afsluiting van de Axelsedam en Iomleiding van het doorgaand verkeer I deHaarmanweg lopen ze omzet mis. B e de bewegwijzering van de ge meente is de ondernemers een doorn in het oog. „Op de borden staat dat het doorgaand verkeer via de Axelsestraat gestremd is. Maar er staat niet bij het be stemmingsverkeer op een normale ma nier bij de winkels kan komen. De in druk wordt gewekt dat de gehele Axelse straat is afgesloten," zegt H. Bilderbeek, secretaris van de Vereniging Onderne mers Axelsestraat (VOA). Volgens hem moeten de winkeliers het vooral hebben van 'impulsaankopen'. „Er is inmiddels contact geweest met de gemeente. We hopen dat er dit weekend nog borden geplaatst kunnen worden dat de Axelsestraat voor bestemmingsver keer gewoon bereikbaar is." De Axelsestraat gaat vanaf volgend jaar gefaseerd op de schop. In 1997 en 1998 is het stuk vanaf de Axelsedam tot en met het kruispunt met de Oranjestraat aan de beurt. In 2002 moet de rest van de straat klaar zijn. De nieuwe verbinding tussen de Mr. F.J. Haarmanweg en de Schependijk in Terneuzen is vanaf eind mei te gebruiken door het verkeer. Dan gaat ook de fietserstunnel open. Aanslui tend wordt de Axelsedam aangepast aan de nieuwe situatie. De rijstrook aan de Herengracht/Rosegracht wordt ingericht als laad- en losplaats. De andere rijbaan zorgt voor de verbinding van de Axelse straat met de Herengracht en Vloos- wijkstraat. Het werk aan de Axelsedam is in zijn ge heel voor de zomer afgerond. j Haarmanweg lopen ze omzei mis. siraai is aigesioien, zegi n. niiueiueeK., neei gewuun utranuaai i». uia lc gcmumcu ua name de bewegwijzering van de ge- secretaris van de Vereniging Onderne- De Axelsestraat gaat vanaf volgend jaar gaat ook de fietserstunnel open. Aanslui- heel voor de zomer afgerond. mor Peter van den Assem Leuzen - Basisschool De Wiekslag in Terneuzen loopt langzaam maar zeker leeg. Steeds meer ouders halen hun Enderen van de school, vanwege het toenemend aantal allochtone leerlingen. de medezeggenschapsraad heeft [en brandbrief gestuurd naar de raadsfracties. Over de inhoud wil Ie voorzitter van de medezeggen- d, A. van de Veeke, niet veel in detail treden. „We heb- :n besloten daarmee nog niet iar buiten te komen. Het is na- fan onze verslaggever Aardenburg - Het Aarden- lurgse woonzorgcentrum loensdike kreeg gisteren van jet Fonds Zomerpostzegels gift van 40.000 voor de nrichting van de nieuwe ecreatiezaal. )e gift werd in de vorm van een symbolische cheque aan Coensdi- :e-directeur A. Saman overhan- Met de donatie wil Coensdi- ;e het meubilair en de stoffering tan de recreatiezaal betalen. Sa- man: „Deze recreatiezaal maakt leel uit van het nieuwe diensten- rentram. De inrichting van dat ratrum moeten we zelf betalen, te doen dat door middel van gif- en zoals deze." foor de inrichting van de recrea- iezaal is in totaal 60.000 nodig. Saman hoopt het nieuwe dien- fencentrum begin volgend jaar J gebruik te kunnen nemen. Meren uit heel Aardenburg Meten gebruik kunnen maken ran het centrum. iet landelijke fonds Zomer- en «lerenpostzegels zamelt geld in net de verkoop van toeslagpost- tegels en wenskaarten. Ieder ooijaar voert ze een verkoopac- de opbrengst daarvan fount ze ouderenprojecten in het .tuurlijk een gevoelige zaak. Maar ik kan wel zeggen dat wij een grijze tot zwarte school beginnen te worden en dat daarom veel ouders hun kinderen al van school hebben gehaald. Die ten dens is voor ons heel vervelend. Aan de ene kant hebben we te maken met veel probleemkinde ren, meer dan op andere scholen. Dat zijn overigens niet alleen al lochtonen. Het is een zware klus om die op te vangen. Aan de an dere kant zie je de school kleiner worden." De medezeggenschapsraad dringt bij de gemeente aan op maatregelen. „De gemeente zou eigenlijk moeten zorgen voor de spreiding van het aantal allocht onen. Dat is niet gebeurd. Dus vragen wij om extra voorzienin gen, betere samenwerking met bijvoorbeeld psychologen en art sen." De CDA-fractie heeft de brief van de medezeggenschapsraad inmiddels besproken. Raadslid G. Dijkhuis verwijst voor com mentaar naar fractievoorzitter C. de Mol (gisteren niet bereikbaar), maar wil wel kwijt 'geschrokken' te zijn van de brief. „Ik wil daar nog dit aan toevoegen dat De Meerpaal destijds een aantal fa ciliteiten heeft gekregen zonder onze instemming. Toen al vrees den wij voor het doodbloeden van andere scholen," aldus Dijkhuis. Veel leerlingen die de Wiekslag de rug hebben toegekeerd vinden onderdak bij het de nabij gelegen basisschool De Meerpaal. De ge meente heeft in 1994 groen licht gegeven om de faciliteiten van De Meerpaal uit te breiden. Zo werd de patio overdekt om als extra lo kaal te kunnen dienen. Dat is zeer tegen de zin van het CDA ge beurd. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet (Onderwijs) was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. 'au onze verslaggever iliddelburg - Ondanks het vrij strenge provinciale beleid dat er la ligt, krijgen gemeenten in Zeeland toch meer vrijheid om woningen te bouwen in hun dorpen en steden. JJes hangt af van een goede're- aan de natuurlijke groei in de fovisie' die de gemeenten bij aanvragen voor bijvoor- iee'd nieuwe woonwijken moe- overleggen. ht bleek gisteren bij een zitting Meen statencommissie in Mid- le burg waar het woningbouw- idopdeagenda stond. Kort >tzeSd wil de provincie de leeg st de steden en de 'verste- ®8 van het platteland tegen- >jm door meer huizen te bou- in de steden en de zogeheten ogende kernen' en minder in kleine dorpen. :an gevaarlijk zijn, opper- gisteren ook politici, omdat aaste school of winkel in een gesloten kan worden als vorm van nieuwe huizen niet kan worden voldaan. Volgens WD-gedeputeerde Van Zwieten (volkshuisvesting) zal het zo'n vaart niet lopen omdat alles 'van geval tot geval' bekeken zal wor den. Van Zwieten kreeg nog een aan varing met statenlid Hageman van de Zeeuwsch-Vlaamse Volkspartij. Die vindt het een slecht en ge vaarlijk beleid en zei dat 'de leefbaarheid naar de kloten gaat en verpaupering voor het platte land dreigt'. Van Zwieten noem de dat 'onparlementaire taal die op gespannen voet staat met de feitelijkheden.' De organisatie van dagreizen door het sluizencomplex van Terneuzen zit in zak en as door het uitbranden van de rondvaartboot. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - De rondvaart boot van het Portaal van Vlaanderen, de Lady Isabel la, is door onbekende oor zaak in de nacht van donder dag op vrijdag totaal uitge brand. Volgens de waterpolitie bedraagt de strop bijna een half miljoen gulden voor de eigenaar, rederij Bonte uit Philippine. Maar ook voor coördinator P. Gerreman van toeristentrekker Portaal van Vlaanderen is het verlies van de boot bijzonder slecht nieuws. Gerreman schreef enige tijd ge leden 450 busondernemingen die dagreizen organiseren aan om hen tot een bezoek aan het Por taal te bewegen. Hij gokt dit jaar op tienduizend mensen voor een rondvaarttochtje door het slui zencomplex van Terneuzen. „Dus moet er op korte termijn een vervangende boot komen," aldus een zorgelijke Gerreman gisterochtend. „Liefst gisteren, maar een oplossing is er nog niet. Ik heb van verschillende mensen al het aanbod gekregen om voor een andere boot te zorgen. Lo gisch, want de rondvaarten door het sluizencomplex en over het kanaal Gent-Terneuzen zijn een rendabele zaak gebleken. Je praat toch gauw over een op brengst van vijftig- tot zestigdui zend gulden per seizoen. Maar eerst ga ik uiteraard met de reder Door de brand werd de rondvaartboot Lady Isabella totaal vernield. van de Lady Isabella praten of hij snel voor een vervanger kan zorgen." De melding van de brand op de Lady Isabella, afgemeerd aan de Middensluis in Terneuzen, be reikte de brandweer vrijdag om streeks 01.30 uur. „Toen we aan kwamen, stond het schip van voor tot achter al in lichter laaie," aldus J. Dsebaert, de brandweerofficier van dienst. „Er was niets meer aan te doen. Gelukkig was er niemand aan boord." De brandweer was ter plaatse met drie blusvoertuigen en moest zich beperken tot het afblusssen van de brand. De Lady Isabella was totaal verloren. De oorzaak van de brand is volgens IJsebaert niet bekend. De technisch spe cialisten van de waterpolitie stelden gisteren nader onderzoek in naar het ontstaan van de vuurhaard. Een woordvoerder zei desgevraagd dat brandstich ting in eerste instantie werd uit gesloten. De eigenaar van het schip is verzekerd. onze verslaggever - Ontpolderen moet niet, W "tj^hiur in de Westerschelde ïerrfi hersteld te worden na de fc te[)1I!S van de vaargeul in de Ha» jlde' Het onvolledige en Ovpri mVles van het Bestuurlijk tie g terschelde (B0W)kan 20 ia» aa.r,Foster Jorritsma van Ver- en Waterstaat. 8 dp Ia,gen om een Haags dictaat waar- •"rdt R uur,ln de rivier het slachtoffer <Zee1»Iendienmoet worden nagegaan 111 kan |J g6en ,time out' van een laar «pla|ftem^ennheelnieUWnatUUr- Unt!8?5 is een gedachte van de _66 die dat gisteren in Middel burg tijdens een ingelaste vergadering van een statencommissie naar voren brachten. De roep om eeti goed natuur- herstelplan, maar zonder ontpolderen, is een eis die de overgrote meerderheid stelt. Een voorstel van Gedeputeerde Staten om het al bekende BOW-advies (wat klei nere herstelmaatregelen) zo naar de mi nister te sturen werd afgekeurd. WD-gedeputeerde Van Zwieten moet, als voorzitter van het BOW, zijn huiswerk overdoen, vonden sommige fracties. Maar ook was er, vooral van de kant van de Pv dA ernstige kritiek op het functioneren van Van Zwieten. Niet als voorzitter bij de inspraakavonden, hij oogstte compli menten voor zijn neutraliteit daar, maar vanwege zijn dubbelrol als Zeeuwse be stuurder die los van zijn copllege van GS en van de Zeeuwse Staten een rol speelde in het geheel. „Van Zwieten had nooit moeten optreden als procesbegeleider en ik wil hem vragen waarom hij dat gewor den is," vroeg statenlid Eveleens (PvdA). Statenlid Geluk van D66 laakte wat zij noemde de 'dubbelrol' van Van Zwieten. Een groot deel van de frustatie van de Zeeuwse Staten komt voort uit het ge veven dat ze nu pas, nu de inspraakproce dure is afgerond, aan de beurt zijn een mening te geven, terwijl de pap al gestort is, zoals statenlid Van Ginkel (RPF/GPV) het uitdrukte. De Zeeuwse Staten zijn buitenspel gezet in een zaak, het herstel van de natuur van de Westerschelde, die voor Zeeland van buitengemeen groot be lang is, zo is het gevoel bij de meeste frac ties. Blunders zijn er gemaakt in de procedure. Grote inschattingsfouten, en het ergste vond met name Eveleens nog wel, dat heel Nederland de kwestie uitputtend heeft kunnen volgen via de landelijke media. „Waarom dat mediacircus, vraag ik de gedeputeerde. Waarom dat circus, zodat heel Nederland getuige kon zijn van deze bestuurlijke schipbreuk?," aldus Eve leens. Statenlid Van Kollem (GroenLinks) vond het een brevet van onvermogen voor GS. Van Kollem: „Maar ook voor de boeren- voormannen en dijkgraven die struike lend over elkaar uitspraken deden die bol stonden van truttigheid en conservatisme. De Commissaris van de Koningin was de enige positieve uitzondering. De Zeeuwsch-Vlaamse Volkspartij vond dat er helemaal geen sprake Was van boe renleiders die mensen hadden 'opgejut'. „Ik heb vier bijeenkomsten bijgewoond ZATERDAG 13 APRIL 1996 DEEL Van onze verslaggever Goes - De drie Zeeuwse landbouworganisaties (3ZLÖ) heb ben bezwaren tegen het nieuwe vergunningstelsel voor de onttrekking van grondwater. Ze laten dat weten in een brief aan Gedeputeerde Staten. 3ZLO vindt dat GS zich niet aan de afspraken houden. Die eisen dat boeren en tuinders hun bronnen voor het jaar 2000 dusdanig op orde hebben, dat die voldoen aan de regels van het Waterhuishoudingplan. Volgens de landbouworganisa ties komt dat in de praktijk neer op sluiting van een groot aantal bronnen, en dat is tegen de afspraken in. Want, zo zegt 3ZLO, in het ver leden is beloofd dat nieuwe vergunningen worden verleend op economische gronden. Nu blijkt in veel vergunningen een voorwaarde voor aanpassing van de bron voor het jaar 2000 te zijn opgenomen. 'Dit is niet in overeenstemming met het besprokene; van een economi sche afweging is namelijk geen sprake', zo schrijft 3ZLO aan GS. De landbouworganisaties drin gen er bij de provincie op aan het vergunningstelsel te ver soepelen. Want, zo vinden ze, veel oude bronnen zijn econo misch nog niet afgeschreven en dus vindt kapitaalsvernietiging plaats. De provincie vyil de oude (ver ticale) bronnen, die soms tot vijftien meter diep zijn, ver vangen door horizontale bron nen met een maximale diepte van vijf tot zes meter. Boven dien moeten die 25 meter uit de sloot komen te liggen. De oude verticale bronnen zijn, zo zegt 3ZLO, echter niet aan te passen aan de nieuwe regels. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft de 18-jarige M. J. uit Borssele veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar waarvan één jaar voorwaardelijk. Twee weken geleden werd er drie jaar cel tegen hem geëist. J. be hoorde tot de groep van drie die op 27 mei van het vorige jaar uit geldgebrek besloten een cafetaria in Middelburg te beroven. Behalve de poging tot afpersing werd J. nog schuldig bevonden aan diefstal van ettelijke fietsen en brommers plus enkele inbra ken. Daarnaast kon J. zijn handen niet thuishouden toen hij in de trein zat en een conducteur hem om zijn plaatsbewijs vroeg. J. voelde zich toen in het nauw gedreven en gaf de conducteur enkele rake klappen. Zijn twee vrienden, de 18-jarige M. van T. uit Heinkenszand en zijn 19-jarige plaatsgenoot E. S. werden al eerder wegens hun aandeel in de overval veroordeeld tot elk een gevangenisstraf van achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. Van onze verslaggever Terneuzen - In de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen komt meer aandacht voor communicatie met doven en slechthorenden. Binnenkort moet in Oostburg een teksttelefoon geïnstalleerd zijn en voor het einde van het jaar staat een themaweek op het programma. Aanleiding voor de extra aan dacht vormt de scriptie over com municatie met doven en slechtho renden van verpleegkundige Es ther de Vries uit Hoek. Centraal in dat onderzoek staan de proble men waar slechthorenden mee geconfronteerd worden in een ziekenhuis. „Aanleiding voor dat thema was een praktijkvoor beeld," zegt ze. „Iemand die longfoto's liet maken, de adem inhield, weer uit mocht ademen, maar de instructies niet kon ho ren. Dat is natuurlijk heel verve lend. De ziekenhuismedewerkers willen er best rekening mee hou den, maar er is nog te weinig be kendheid aan gegeven." De scriptie werd vorig jaar door de Stichting Regionale Zorgver lening beloond met drieduizend gulden en heeft als basis gediend bij het ontwikkelen van nieuw lesmateriaal voor doven en slechthorenden. Het lesmateriaal is bedoeld voor leerlingen in de eerste fase van het voortgezet on derwijs en is ontwikkeld op ini tiatief van de Nederlandse Vere niging Voor Slechthorenden (NWS). Een ambtenaar van het ministe rie van Onderwijs nam het mate riaal donderdag namens staatsse cretaris Netelenbos in ontvangst. Van onze verslaggever Middelburg - De verbetering van de verkeersveiligheid in West-Zeeuws-Vlaanderen kan nu daadwerkelijk beginnen om dat de beheerders daarvoor samen 116 miljoen gulden beschik baar stellen. en niets daarvan gemerkt," aldus staten lid Hageman. Van Zwieten had tientallen vragen te be antwoorden, ook hele stekelige, zoals de vraag waarom het college van GS zijn voorzitter had laten vallen. Bekend was immers dat Van Gelder voorstander was van ontpoldering en dat publiekelkijk heeft verteld, terwijl GS tegenstemden. De gedeputeerde wist gisteren echter een weêk tijd te kopen. Volgende week vrijdag is de maandelijkse statenzitting en dan zal hij antwoorden. Een dag daarvoor gaat hij in overleg met minister Jorritsma en daar komen mis schien nog nieuwe invalshoeken bij vrij. Voorlopig zit Zeeland met en uitgekleed natuuurherstelplan voor de Westerschel de, dat de Zeeuwse Staten weigeren te accepteren. Als deelnemers aan het landelijke demonstratieproject Duurzaam Veilig Verkeer ondertekenen ze daarvoor komende maandag een bestuursovereenkomst. Het Rijk betaalt 83 miljoen gul den. De provincie Zeeland, de ge meenten Oostburg en Sluis-Aar- denburg en het waterschap Het Vrije van Sluis passen de overige 33 miljoen gulden bij. Het aantal verkeersslachtoffers is in West-Zeeuws-Vlaanderen be duidend hoger dan het landelijk gemiddelde. In de periode 1991- 1994 verongelukten er gemiddeld 45 mensen per jaar. Het landelijk gemiddelde in dezelfde periode is acht doden. Tijdens de onderzochte vier jaar zijn in het Zeeuwse gebied jaar lijks gemiddeld 189 gewonden naar het ziekenhuis gebracht. Landelijk gezien werden gemid deld 78 gewonden per gebied naar het ziekenhuis afgevoerd. De deelnemers aan het verkeer- sproject willen het aantal ver keersslachtoffers in een periode van vijf jaar met zestig tot tachtig procent terugbrengen. De be langrijkste maatregelen om dit doel te bereiken, zijn aanpassing van de wegenstructuur (schei ding van snel- en langzaam ver keer) en het verbeteren van het rijgedrag van de weggebruikers in de streek. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon "er-rit bereikbaar in heel Europa .e jonge axel Oranjestraat 5 - Talafoon 0115 - 562710

de Stem | 1996 | | pagina 31