'Eén 1 officie [van ju Staten berechten is steeds weer een wonder' HET WEER Euro Zilver -DE STEM Uitstapje naar Kalkar CPywtffefPzr- Weekeinde met wat zon j Nederland bai rundvlees van DE STEM DE BINNENKANT 'DE STEM Prikpil. 'Au! BEL LEZERSCONTACT 076-5 312 312 Het internationaal Gerechtshof bestaat 50 jaar Zon en maan Hoogwater [Van Traa op syi Negende [aanhouding Geldnet-zaak Open Dag Hotelmanagemi ZATERDAG 13 APRIL 1996 Dat is gekkenwerk, hoe krijgen ze het verzon nen...' 'Wat bedoel je?' 'Zo'n prikpil voor mannen, dat kan nooit een populair voor behoedsmiddel worden...' 'Waarom niet?' 'Mannen lenen zich daar na tuurlijk niet voor...' 'Hoezo?' 'Die zijn niet geschikt voor zo iets, datje dat niet snapt...' 'Nee.' 'Dat bijhouden alleen al, het moet met regelmaat gebeuren, en mannen willen niet gebon den zijn...' 'Vrouwen ook niet.' 'Die kennen de menstruatie, vrouwen zit dat denken in af gepaste periodes als het ware in het bloed...' 'Flauw excuus.' 'Oké, eigenlijk zit de weerzin in het feit, dat die pil-injectie betrekkelijk nieuw is en man nen hoeven toch geen proef konijn te zijn...' 'En vrouwen?' 'Dat zeg ik niet, je moet m'n woorden niet verdraaien, ik dacht trouwens dat we het nu hadden over een stevige prik...' 'Hormonale injecties dan?' 'Om het kindertal binnen de perken te houden moeten die soms gegeven worden ja, in Afrika of India...' 'Wèl aan vrouwen.' 'In zulke landen ligt dat heel anders...' 'O.' r 'Dat leeft daar zo primitief, wat is dan zo'n prikje. En hier krijgen vrouwen hormoonin jecties juist om een kind te krijgen, dan wil je wel...' 'Jij ook?' 'Het is slecht geregeld dat mannen niet zwanger kunnen worden, ik heb inderdaad al tijd beweerd, dat ikzelf daar héél wat voor over zou heb ben...' 'Zelfs een prik?' 'Uuuuuuuh - jawel. Maar niet in mijn bil, dat doet pijn...' 's Lands grootste grutter heeft een nieuw lokkertje. Na het kristal komt nu exclusief porselein beschikbaar voor elk Nederlands huishouden. Het kost wat sparen en moeite, en dus tijd voor alle vaderlandse ont bijttafels voorzien zullen zijn van een presentabel servies, maar het lof waardig karakter van de actie staat desondanks buiten kijf. Het niveau van het tafelen moet in Nederland omhoog. De op de kleintjes passende kruidenier doet aan verheffing van het volk. Niet langer plastic, steengoed, een houten plankje of zelfs wegwerpmateri- aal om de exquise producten der Hollandse keuken van te genieten. Maar hoogwaardig, hooggebakken, fris tinkelend porselein. Maar mag er nu nog wel met roestvrij staal geprikt, gesneden en ge schept worden? Of staat promotie van tafelzilver voor 1997 op de agenda? En natuurlijk weg met de sherry en de hutspot in de schappen. Dat wordt vanaf heden champagne en ris de veau. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: D.H. Ahles. Hoofdredactie: A. Verplancke - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 0 076-5312311 Telefax 076-5312355. Telefax redactie 076-5312512. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten-Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) maand 31,15 n.v.t. kwartaal 91,25 93,75) halfjaar 181,00 186,00) jaar 358,00 369,00) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 0 076-5312573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30 -17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 0 076-5312313 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-5312300, telefax 076-5312310. Geboorte- en overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 0 076-5312300, telefax 076-5312310. zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-5312242 5312311, telefax 076-5312310. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447 De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 0 0486-482345. De Stem op internet: http://dse.iaehv.nl/media/kranten/stem Copyright 1996 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Breda BEZORGKLACHTEN - LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE MA. T/M VRIJ. 8.00 -17.00 UUR ZAT. 8.00 - 12.00 UUR Beëindiging abonnementen: uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode, bij voorkeur met vermelding van reden beëindiging. (Anders automatische verlenging met de voor u geldende betaalperiode) Hardenberg (anp) - Vanaf de tweede week van mei kunnen be zoekers zich laten rondleiden door de gebouwen van de voor malige snelle kweekreactor in Kalkar. Uit een enquête in de wijde omgeving van de kweekreactor is gebleken dat er veel animo voor de rondleidingen is. Dat zegt R. Luitsz, assistent van de Overijsselse zakenman H. van der Most. Van der Most kocht de kerncentrale, die nooit gewerkt heeft, in november vorig jaar voor een geheim gehouden bedrag van eigenaar Schnelle Brüter Kern- kraftwerkgesellschaft (SBK). Bin nen vijf jaar moet het 55 hectare grote complex uitgroeien tot een gigantisch pretpark onder de naam Kernwasser Wunderland. De kweekreactor in Kalkar is in de jaren tachtig gebouwd voor acht miljard gulden. Ook Neder land droeg bij aan dat bedrag. On der meer wegens de felle maat schappelijke protesten tegen kernenergie besloot de landsrege ring van Noordrijn-Westfalen in 1989 om Kalkar nooit in werking te stellen. Van der Most, die onder andere De Bonte Wever in Slag haren en Preston Palace in Almelo bezit, liet zijn oog in juli vorig jaar op het enorme gebouwencomplex vallen. Van der Most heeft grote plannen met zijn Kernwasser Wunderland. In mei kunnen bezoekers zich la ten rondleiden door het voormali ge reactorgebouw, dat van on voorstelbare afmetingen is. Het opgeslagen natrium is in de afge lopen maanden afgevoerd naar een chemisch verwerkingsbedrijf. Van der Most verkocht tiendui zenden tonnen staal aan oudijzer- handelaren. De speciale reactoro lie is overgenomen door een Fran se kerncentrale. Volgens Luitsz zijn in mei ver schillende kantoren omgebouwd tot horecavoorzieningen. In au gustus kunnen bezoekers ook overnachten in een hotel, dat in aanbouw is. Nog dit jaar opent Van der Most een aantal kermis attracties. In de komende jaren komen daar attracties als een filmzaal in het reactorgebouw, een discotheek in de generator ruimte en een kermis in het turbi nehuis bij. „We laten de ontwikkeling afhan gen van de belangstelling voor de rondleidingen. Zodra we merken dat de rondleiding minder mensen trekt, gaan we het reactorgebouw ombouwen tot pretpark. We ver wachten voorlopig echter veel mensen die een kerncentrale van binnen willen zien," aldusd Luit sz. Een aantal Gelderse rederijen heeft inmiddels al dagtochtjes over de Rijn naar Kernwasser Wunderland opgenomen in het zomerprogramma Door Helen Gorter en Thomas Verfuss, anp „Staten berechten, dat is geen ge makkelijke zaak. Voor ons is het elke keer weer een wonder." Dat zegt president Mohammed Bed- jaoui van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag, dat op 18 april zijn 50-jarig bestaan viert. Het Internationaal Gerechtshof, het juridisch orgaan van de Vere nigde Naties, kwam in 1946 op die datum voor het eerst formeel bijeen in het Vredespaleis. Dat wordt donderdag herdacht met een ceremonie in aanwezigheid van koningin Beatrix en honder den gasten uit de hele wereld. Internationale rechtspleging was al lang een droom van de mens. Die werd in 1920 verwezenlijkt met de oprichting van het Perma nente Hof van Justitie in Den Haag, dat na de Tweede Wereld oorlog werd opgevolgd door het Internationaal Gerechtshof. „Eerder waren landen minder ge neigd een deel van hun soeverei niteit af te staan," aldus de Alge rijn Bedjaoui (66), die vroeger minister en diplomaat is geweest. Bedjaoui is optimistisch gestemd door het feit dat steeds meer lan den hun recht zoeken bij de vijf tien VN-rechters in het Vredes paleis. Op dit moment behandelt het Hof acht zaken, een record aantal sinds zijn oprichting. Decennia lang werd het Hof ge negeerd door het toenmalige communistische blok en gewan trouwd door Derde-Wereldlan den. Dat het Hof nu wordt over stelpt met werk, staat in schril contrast met de tijd waarin criti ci het een 'mausoleum voor 19e- eeuwse dromen' noemden. „De afgelopen jaren heeft het Hof het vertrouwen gekregen van de hele planeet," aldus de president. Hij memoreert hoe de toenmalige Sovjet-president Michail Gor- batsjov in 1989 een pleidooi hield voor een grotere rol voor het Hof en de permanente leden van de Veiligheidsraad vroeg het goede voorbeeld te geven. Veel Oosteu- ropese landen gingen over tot to tale erkenning. Een andere mijlpaal was de beëindiging van het conflict tus sen Tsjaad en Libië over de zoge noemde Aouzou-strook. Dit ge bied, dat bijna zo groot is als Frankrijk, werd in 1972 door Li bië bezet. „Geen internationale organisatie had de zaak weten te beslechten. Maar Libië accep teerde begin 1994 de uitspraak van het Hof dat het zich terug moest trekken. Daarmee kwam een einde aan 22 jaar jaar oor log," aldus Bedjaoui. Een veel gehoord bezwaar tegen procedures bij het Internationaal Gerechtshof is dat deze vaak ja ren duren. „Wij willen zo perfect mogelijke vonnissen wijzen, voor zover mensen dat kunnen," is Bedjaoui's verweer. Volgens hem president Mohammed Bedjaoui van het Internationaal Gerechts hof: „De afgelopen jaren heeft het Hof het vertrouwen gekregen van de hele planeet.foto anp is het tijdsbeslag vooral te wijten aan de lidstaten, die veelal jaren de tijd nemen om omvangrijke dossiers in te dienen. „De beslis sing van de rechters is er dan bin nen drie maanden." Een van de twee taken van het Hof is arbitrage in geschillen tus sen staten. Daarover nam het de afgelopen vijftig jaar in totaal zestig beslissingen. Gebleken is dat het Hof, ook zonder vonnis te wijzen, partijen nader tot elkaar kan brengen en kan helpen' bij het vinden van een regeling, al dus Bedjaoui. Een zaak kan ech ter alleen worden behandeld als de partij/en de bevoegdheid van het Hof erkennen. Tot nu toe heb ben slechts 59 landen, waaronder Nederland, dit gedaan. Verder geeft het Hof adviezen in juridische kwesties die zijn voor gelegd door VN-organen en -in stellingen. Door het tiende lustrum komt het Hof even in de schijnwerpers te staan. De actualiteit is het afge lopen jaar meer gericht geweest op het eveneens in Den Haag ze telende Joegoslavië-Tribunaal. Bedjaoui ontkent echter dat- het Hof in de schaduw van het Tribu naal is komen te staan. „Er is geen concurrentiestrijd tussen ons. Onze bevoegdheden zijn ver schillend en goed afgebakend," meent hij. Het Hof beslecht ge schillen tussen staten, het Tribu naal berecht individuele perso nen volgens het internationale strafrecht. „Het spreekt het pu bliek natuurlijk meer aan als voor het Tribunaal een persoon terechtstaat, dan wanneer het Hof een abstract geschil tussen staten behandelt." De financiële nood waarin de VN verkeren hebben ook hun weer slag op het Hof. Bedjaoui moet van 'New York' 885.000 dollar bezuinigen op de 18 miljoen dol lar die voor '96 en '97 op de be groting voor twee jaar staan. „Soms zijn er in één rechtszaak kubieke meters stukken die ver taald moeten worden. Dat kost miljoenen dollars. Om volgende week ons vijftigjarig bestaan te vieren, hebben we nul dollar. Het heeft ons veel hoofdbrekens ge kost een kleine cocktail te orga niseren voor de honderden gas ten." SUSKE EN WISKE: ROBOTKOP HAMBONE De zon komt van tijd tot tijd goed door. Vandaag kij ken we echter ook tegen sluierbewol- king aan die de zon nu en dan afschermt. Re gen valt er niet, behalve mis schien een spatje in het zuidwesten. Vanochtend is het koud met in het begin tem peraturen ruim onder nul. Van middag wordt het ongeveer 8 graden. Daar bij waait een matige oosten wind, kracht 3, aan de kust staat een vrij krachtige wind, 5 bft. Morgen ziet het er nog wat beter uit. De zon komt prima door, het is droog en de wind neemt af. Het voelt niet zo koud aan en 's middags wordt het onge veer 10 graden. Na het weekeinde doet de temperatuur er nog een schepje bovenop en komen we uiteindelijk tot 15 graden. Met flink wat zon en droog weer lijkt het volop lente. Weersvooruitzichten van het KNMI, gemiddeld over Nederland: voor zonneschijn in proc.: neerslagkans: minimumtemp.: middagtemp.: wind: (Windrichting en windsnelheid gelden voor overdag boven open gebieden) VANDAAG/ Zon op: 06.47. Zon onder: 20.34. Maan op: 04.38. Maan onder: 15.21. MORGEN/ Zon op: 06.45. Zon onder: 20.36. Maan op: 05.07. Maan onder: 16.37. MAANDAG/Zon op: 06.42. Zon onder: 20.38. Maan op: 05.35. Maan onder: 17.52. zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag 40 60 50 50 30 20 10 10 10 30 - 0 2 4 5 8 10 13 15 15 04 NO 3 ZO 3 ZO 3 VAR 3 VANDAAG/ Bath: 00.32-13.12. Dordrecht: 02.04-14.44. Hansweert: 00.06-12.46. Hoek van Holland: 00.05-12.39. Terneuzen: 00.00-12.21. Vlissingen: 00.00-12.00. MORGEN/ Bath: 01.48-14.22. Dordrecht: 03.15-16.20. Hansweert: 01.25-13.55. Hoek van Holland: 01.25-13.45. Terneuzen: 00.56-13.27. Vlissingen: 00.35-13.09. MAAN DAG/ Bath: 02.53-15.21. Dordrecht: 04.47-17.35. Hansweert: 02.26-14.57. Hoek van Holland: 02.19-14.34. Terneuzen: 01.55-14.26. Vlissingen: 01.39-14.07. Groot-Brittannië en Tamelijk bewolkt en van tjal tot tijd regen, vooral in Ierlar.'j I In Engeland vooral zondag 0 geregeld zon. In Ierland Schotland veel wind. Middas I temperatuur zondag van 8 gt den langs de Noordzeekust fel 14 plaatselijk in Ierland. ZateT dag nog iets kouder. België en Luxemburg: In j noorden zonnige perioden. ]>l het zuiden wolkenvelden f, hier en daar regen. Zaterd» nog koud met middagtempea; tuur rond 7 graden; daarna m. leidelijk weer warmer. Noord- en Midden-Frankrijt In het noorden bewolkt en vaj tijd tot tijd regen; naar hetzj den toe ook af en toe zon. Zod dag overal meer zon en opj meeste plaatsen droog; j-1 kans op mist. MiddagtemperJ tuur uiteenlopend van 7 grader I op zaterdag in het uitersts I noorden tot 15 graden in fel midden. Zuid-Frankrijk: Wolkenveld^ en van tijd tot tijd regen, inhë I zuidoosten misschien een oj weersbui. Langs de kust va Middellandse Zee droog enfe zon. Zondag steekt de Mistti op. Maxima van 14 graden in de buurt van Lyon tot den langs de Middellands Zeekust. Portugal: Flinke zonnige pehj den en droog. MiddagtemperJ tuur oplopend tot overal niie| 20 graden op zondag. Spanje: Veel zon. In het noor-1 den ook bewolking en j lijk af en toe regen. Middag-1 temperatuur ongeveer 24 gri l den, maar in het noorden enkj le graden lager. In Andalnsïl temperatuur oplopend fel dicht bij 30 graden. Italië: Zaterdag eerst nog zon-1 nige perioden maar later meer I bewolking en vooral zondag I van tijd tot tijd buiige i misschien met onweer. Zi met name in het noorden ooi veel wind. MiddagtemperatuJ rond 19 graden, zondag hieren| daar wat lager. Griekenland en Kreta: zonnige perioden. Zondag vul het noordwesten uit toenemej de bewolking, later op de J gevolgd door regen- en on-l weersbuien. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Duitsland: Wolkenvelden ei| hier en daar regen, eerst r kans op sneeuw. Vooral in de I westelijke helft ook af en toe zon. Zaterdag vrij koud i maxima rond 8 graden; zo» op de meeste plaatsen iets hol gere maxima. Zwitserland: Wolkenvelden ei af en toe regen. In de berga een flink aantrekkende winti Aan de noordflank van de Al-I pen 's middags rond 13 grader. Aan de zuidflank hogere maxi-| ma. Oostenrijk: Wolkenvelden hier en daar regen. In de bergen I later veel wind. Middagtempe-1 ratuur meest rond 13 graden. EVEN PIEKEREN HORIZONTAAL: 5. Wapen van haar in de onder wereld (10); 6. Die distilleerder zorgt voor beroering (12); 9. Dier in een bevroren waterkering (6); 10. Broekje van verdienste (8); 11. Het duurt lang voor Nederlanders die geen zet krijgen (6); 12. Ruimte voor een baby in cadans? (8); 13. Poging tot liquidatie van de belastingdienst (12); 16. Kom er maar eens op ais je erbuiten bent! (4); 17. Modieuze notie? (8); 19. In dit gebied waren zeelieden actief (11); 21. Blauw oog? (11). VERTIKAAL: 1. Term van automonteurs? (12); 2. Blazen en drinken (8); 3. Goed genootschap? (17); 4. Verlaag de prijzen voor de pers! (10); 5. Blokken timmeren (8); 7. Opkomend bakmengsel om de dijk te verstevigen (9); 8. Koud rondje van gewicht (4); 14. Bij schapen draait het om deze knol (8); 15. Een plaats om boven water te komen (6); 18. Literatuur bespreken (6); 20. Mazzelbeest (4). Oplossingen van gisteren: Telefoontje: We belden met Mart Smeets Anagram: noel-nobel- arak-kraan- vrek-vaker- slag-glans- krab-baker- rede-reder- ster-steur- gene-regen- roep-opera- veen-nevel- LeSvS BOKSBEUGEL [noor Nanne Dorren I Maastricht - Lekker leven is Ihet antwoord op stomme vra- aen Deze Loesje-logica zal vandaag op meer dan twintig inLtsen in Nederland en op ■talloze plekken elders in Eu- tropa prijken, zes vierkante nieters groot. |Het is Loesjes manier om te vie- ren dat vijf jaar geleden het spits vondige meisje uit Arnhem de [eerste stapjes m de grote wereld Lette en ook in het buitenland de ■org i Door Sjors van Beek /Maastricht - Er moet één Euro] die toezicht gaat houden op de nieuwe Europese politie-c. thoden van Europol te toetsen z rechtbank moeten worden opge: Jie visie ontvouwde de PvdA'er ilaarten van Traa, voorzitter van [de gelijknamige parlementaire /enquêtecommissie, gisteren op I een symposium in Maastricht dat handelde over het werk van 'zijn' commissie. [Volgens Van Traa is bij interna tionale misdaadbestrijding op dit noment de belangrijkste vraag hoe men kan komen tot een goede samenwerking tussen de uiteenlo pende nationale rechtssystemen, /il die samenwerking kans van 'slagen hebben, aldus de parle mentariër, dan moet aan een aan- voorwaarden worden voldaan, lereerst moet binnen Europol "transparant' worden gemaakt velke methoden de opsporingsin stanties in de verschillende landen hanteren om aan hun informatie te komen. Vervolgens zou een soort Europe- |se 'super'-officier van justitie de Duiven (anp) - Het politieteam dat onderzoek doet naar de bloe- tdige overval op een kantoor van [Geldnet in Duiven in september vorig jaar, heeft donderdagavond !n Amsterdam eem 28-jarige in- voonster van die stad aangehou- |den. let is de negende aanhouding in I de zaak. Bij de overval kwam een 43-jarige werknemer van Geld net om het leven. Een 33-jarige aan uit Arnhem liep een schot- vond in zijn schouder op. De po litie verdenkt deze man ervan dat hij de overvallers informatie over de beveiligingsmaatregelen van het bedrijf heeft gegeven. r Den Haag (anp) - Minister Van I secretaris Terpstra (VWS) hebt I brief gevraagd de verzekering te I port van kalfsvlees naar Nederl; I Daarmee wil ons land voorkomen I dat Brits vlees via België alsnog beschikbaar komt voor Neder- andse consumenten, aldus een 15J°°rdvoerder van VWS gisteren. I Nederland vernietigt momenteel I ouizenden Britse kalveren. Het I dlnet wil daarmee elke moge- IL1 - ,Sevaar voor de volksgezond- I tS,e®ens de gekkekoeienziekte Ij de 106111 smoren. Britse I rundvleesproducten zijn uit de I markt gehaald. t^fië Ziet.in tegenstelling tot ons IR, van af de vernietiging van de I er'se. jalveren- Volgens Brussel is vr met de dieren niks aan de hand enkunnen de 27.000 Britse kalve- I „„J? el8ië gewoon naar de I vpr), jnn det vlees worden I kan a Europese regelgeving I tevpni? lu,tvoer van dat vlees niet l vtn!fuUden' De exP°rt van le- I J^mhave is overigens niet toe- (ADVËRT jous 'smaal uaoqas qaasuad 'doou>| 'uanoq jmj 'uauajs 'jad uba doj 'sjqaaj juqd 'ja|Bd do - (2-jarige opleiding op HBO-niveau Zaterdag 4 mei 1996 van 11.00 tot 15.00 uu Bilderberg Hotel 't Speuld Speulderbosweg 54, Gardei V 6tuur mii 20 sne' mogelijk informatie toe Naam: Adres: Postcode/Plaats Vooropleiding

de Stem | 1996 | | pagina 2