Veel kampeerders op de bon errorist 6Wat goedjij hebt een rood eV 'Wij waren nogal van de vlugste' DE STEM A4 COMMENTAAR A5 ienden |Doek valt voor Internationale Open Tuindagen in grensstreek -directeur: Duitsers nogmaals waarschuwen voor strenge controles' 'Aidstest is niet nodig in Zeeuws-Vlaanderen' Voor het eerst sinds '89 daling van bezoek aan Zeeuwse peuterspeelzalen Duif wil niet naar het asiel ENLAND KORT 'odgevroren ivië - Macedonië itallen Koerden (akarta opgepakt '.J9i B, Maria Bun-Neve viert honderdste verjaardag in de Blaauwe Hoeve Inzet van Jan Jansen uit Axel beloond met koninklijk zilver Marihuanavangst van 26 kilo in Schoondijke 160 Hardrijders op de bon in Terhole JAG 9 APRIL 1996 Zeeland =f DINSDAG 9 APRIL 1996 nschikkelijkheid. En zelfs biizo gestaafden als de Bosnische ar niet dan onder de grootste pen te praten. Gaven ze voor 3 keer toe en sloten ze een wa- dan stokte een paar uur of De Bosnisch-Servische autori in ontdekt gaven een andere ■i zich simpelweg van de dom- i doorgaans zwichtte de inter- nieuwe bedreigingen en be- kelijke overeenstemming bieef (ncessie van Karadzjic voldeed iet gevoel te geven toch een vorm van effectieve salamitac- de situatie ietwat verbeterd, 'ale slechts een verschroeide )p papier kon de Boschnisch- ■en worden. •t dan afgesproken, aankwam 'angenen; toen begon het spel is hielden zich schoorvoetend sch-Serviërs moesten er weer internationale toezichthouder iet miljardenkapitaal voor het ;ersers in Pale om, te verdelen, het regime echter te machtig] ■e rest van de wereld niet meer jruit getrokken worden. Karadz- liet langer wet. En de overige leren, ondanks hun onverzoen- vorden van een hond die een i dient hiervan te leren en zich ïge concessie, die Pale nu ge- bld wordt gevoeld tot in de ber- >et nu en in de toekomst uitge- goede waar. Jvanonze verslaggever Lst/Stektme - Het doek is gevallen r Internationale Open Tuinda- Hinde grensstreek. ::n zoveel tuinen uit Zeeuws-Vlaan- i! afegevallen dat het evenement nu i in hst Waasland wordt ge- I Er zijn verschillende oorzaken," zegt I'„nisatrice mevrouw A. Kayser-Maas. I i is er een tuin afgevallen wegens e van de eigenaar, anderen vonden de drukte maar niks en weer anderen wilden er steeds meer een commercieel evenement van maken. Kortom, we hiel den nog maar één tuin in Zeeuws-Vlaan- deren over en dat kun je niet echt inter nationaal meer noemen." Mevrouw Kayser, die zelf haar tuin Kay- sershof in Stekene voor het publiek openstelt, organiseert dit jaar voor de negende keer de open tuindagen, die nu zijn omgedoopt tot Open Tuinen van het Waasland. „Ik ken een heleboel schitte rende tuinen in de omgeving van Hulst die echt de moeite waard zijn om te be zichtigen," zegt mevrouw Kayser. „Maar de meeste eigenaars voelen er niets voor om zoveel mensen over de vloer te krij gen. Want als het mooi weer is dan moet je per tuin toch al gauw rekening houden met zo'n duizend bezoekers. Het is jam mer, maar het is hun eigen keuze." Veel minder te spreken is ze over de tuin- bezitters die een slaatje willen slaan uit de open tuindagen. „Er zijn er ook die wel willen meedoen, maar dan entree willen vragen. Dat kan niet. Daar zijn die open dagen niet voor. Dat ze entree geld vragen is natuurlijk ieders goed recht. Maar zeg ik, vraag een heel jaar geld en doe het tijdens die open tuinda gen nu eens één keer gratis. Er zijn men sen die niet overal zomaar geld op tafel kunnen leggen. Ik denk dat toch iedereen er recht op heeft eens een mooie tuin te kunnen zien. Om iets bij te leren. Wat ik wil is mensen de liefde voor tuinieren bij brengen. Het is een gezonde hobby die echt niet veei geld hoeft te kosten. Volgens mevrouw Kayser is er een he melsbreed verschil in mentaliteit tussen Belgische en Nederlandse tuinbezitters. „In het Waasland heb ik geen enkele moeite een heleboel tuinen bij elkaar te krijgen. Die mensen vinden het juist leuk om hun tuin eens aan anderen te laten zien." De Open Tuinen in het Waasland zijn op pinksterzondag en -maandag 26 en 27 mei en in het tweede weekend van juli (13 en 14 juli). Op die data staan twaalf tuinen voor het publiek open. Wie er meer over wil weten, stuurt een envelop, voorzien van postzegel en adres, naar Kaysershof, Voorhoeksestraat 57, 9190 Stekene (B). De informatie wordt dan zo snel mogelijk thuisgestuurd. Ijn in de Russische hoofdstad (gevroren. Daarnaast kwamen jllende ijspegels. De cijfers zijn persbureau Interfax. Joegoslavië (Servië en Monte- ar gisteren erkend en besloten knopen op ambassadeursni- Sse Zaken Milutinovic (Klein- (ckovski van Macedonië onder- rerkingsverdrag. Met deze stap (is van de Europese Unie, die de dit land heeft gekoppeld aan de |lgrado. afgelopen dagen meer dan ne- lotscheeps offensief in het zuid- Trs waren leden van de separati- PKK). Bij het offensief kwamen meldde het Turkse persbureau eerde het leger het grootste of- ttt naar een onafhankelijke staat pens de strijd met het Turkse le- neer dan 20.000 mensen om het tgers. (heeft weer een Nederlander ge lsmokkel, zo heeft het Indonesi- lemeld. De verdachte werd gei- laterdag in de kraag gevat op de |n bezit 7.136 xtc-pillen, die een niljoen gulden vertegenwoordi gen 56-jarige Nederlander gear- (a 1.000 xtc-tabletten probeerde |ent van de Indonesische politie, t razend populair. We nacht van vrijdag op zater dag het accent op de Walcher- kust, waar vijftien illegale ampeerders werden betrapt. In nacht van zaterdag op zondag rden de controles uitgevoerd Schouwen-Duiveland, waar egentien kampeerders werden angetroffen. Op tweede paasdag lerd nog een illegale kampeerder langetroffen op een parkeer- ilaats nabij Goes. Alle illegale ampeerders hebben een schik- ingsvoorstel van de officier van istilie'gehad van 170 gulden, 'ong jaar betaalden foutkam- eerders nog 150 gulden boete, 'oor de controles werden in to en mensen ingezet. rijn, dan vertegenwoordigt hij 'en raadsel van de onbehaaglij ke soort, daar is menigeen het iver eens. En het meest onbe- ïaaglijke is nog wel dat er niets ijkt te zijn, wat de verandering van een succesvol geleerde in een serie-moordenaar kan ver klaren. Natuurlijk, 'Unabom- >ers' verwerping van de moder ne, door wetenschap en techniek oeheerste samenleving past in aen lange traditie. En natuurlijk waren juist Harvard en Berkeley n de jaren zestig broedplaatsen van dit type romantische maat- chappijkritiek. Maar wat voor louvast bieden zulke wetens waardigheden de perplexe kran- telezer? Eenzaamheid Betrokkenen, van justitie- en politieambtenaren tot journalis ten, hebben er 'Unabombers manifest maar weer eens bijge- haald. En plotseling lijkt dat uitgesponnen artikel met zijn zonderlinge ondertekening FC veel minder te gaan over de maatschappij dan over menselij ke eenzaamheid. 'Als het hele verhaal bekend is', voorspelt een ingewijde, 'dan zal duidehjK worden dat 'FC' een identiteit was, geschapen door een ma die wanhopig probeerde zijn so ciale isolement te verklaren, uiteindelijk zijn persoonlijke ge breken transformeerde tot ee filosofie die terreurdaden reen - vaardigde.' - 'FC' stond voor 'Freedom CIud - Is Kaczynski de auteur, da11 het de enige club waartoe J jan onze verslaggever Middelburg - In Zeeland zijn tijdens de paasdagen 35 il- jgale kampeerders op de bon geslingerd. Dat gebeurde ijdens controles door de politie Zeeland in samenwer- igmet Staatsbosbeheer. lirecteur R. ter Heide van de W Zeeland zegt verbaasd te at er toch weer zoveel be- euringen zijn uitgedeeld. „Je m toch denken dat het, met al ie ruchtbaarheid die we er de e jaren aan geven, nu toch tragzou moeten lopen." Het zijn ooriiamelijk Duitse toeristen die ich; schuldig maken aan illegaal eren. De VW Zeeland gaat «in overleg met het NBT (Ne- ïds Bureau voor Toerisme) roberen om in Duitsland nog- naals duidelijk te maken dat er Zeeland streng gecontroleerd vordt. „Binnenkort krijgen we en aantal Duitse journalisten op ken dan zullen we die zaak ankaarten," aldus Ter Heide. In -eeland is de controle zo streng Duur kampvuurtje Philippine - Zes jongelui hebben niet veel plezier ge had van hun vreugdevuurtje dat ze zondag ontstaken in ffl stuk bos aan de Loze Schorweg te Philippine. De rookpluimen trokken de aandacht van de politie, die dan ook snel een einde naakte aan de pret. De jon- 5e'ui, in de leeftijd variërend ran vijftien tot negentien 1®, kregen ieder een boete 'an negentig gulden. dat bijna iedereen die het waagt illegaal te kamperen gesnapt wordt. De politie heeft voor de komende zomer alweer een uitge breid controleschema kant en .klaar liggen. Het paasweekend is in Zeeland overigens vrij rustig verlopen. In Renesse bijvoor beeld, waar traditiegetrouw veel jongelui bijeenstromen, werden dit jaar slechts drie bekeuringen uitgedeeld. Het ging om gebruik van alcohol op straat en het doen van behoefte op de openbare weg. Ook werd een inwoner uit Dord recht aangehouden die zaterdags nacht een auto had gestolen, na dat twee andere pogingen mis lukten. In Bruinisse werd de Mer cedes van een Duitser gestolen. Een andere Duitser deed aangifte van diefstal van twee mountain bikes in Renesse en een Belg raakte bij Zierikzee duikappara- tuur en een koffer met foto-appa- ratuur kwijt. In een café in Scha- rendijke tenslotte raakten twee Duitsers met elkaar slaags, waar bij de ene een stuk bierglas in het gezicht van zijn landgenoot drukte. Deze liep daarbij snij- wonden op. Dagjesmensen Volgens Ter Heide leek het afge lopen paasweekend eigenlijk als twee druppels water op dat van vorig jaar. Er werden ongeveer 200.000 bezoekers verwacht en die waren er ook. „Veel accom modaties waren al geboekt, van wege de toch redelijke weersver wachting," aldus Ter Heide. „Die kwam dus niet uit, zodat de 'laat ste termijnbeslissers' het lieten afweten." De meeste toeristen, tussen de zestig en zeventig pro cent, kwamen uit Duitsland. Daarnaast waren er veel Neder landers op bezoek in Zeeland. Ook Belgen, Fransen en Engelsen waren volgens Ter Heide goed vertegenwoordigd. Veel dagjesmensen zochten tij dens de paasdagen de Zeeuwse stranden op. Voor een terrasje was het veel te koud, zodat enkel de verwarmde terrassen klandi zie hadden. In Zeeuws-Vlaande- ren trokken zoals gebruikelijk de koopstadjes Hulst en Sluis weer veel dagjesmensen. -V De jeugd, van buurtvereniging Den Dullaert in Hulst moest alle gevonden plastic eieren inleveren bij de paashaas om daar echte eieren voor terug te krijgen. foto wil kooyman Van onze correspondente Hulst - De paashaas had het druk. Zijn grijze oren hoor den allerlei kreten van kinde ren die op het sportveld in Hulst fanatiek naar eieren zochten, die daar verstopt waren. De buurtvereniging Den Dullae rt houdt elk jaar een speciale paaseierenzoektocht. Zaterdag kwamen ongeveer honderd kin deren met hun ouders naar Den Dullaert. Ze werden opgehaald door de paashaas. De jeugd kreeg te horen dat er dit jaar veel plastic eitjes tussen de bos jes lagen en ook acht rode exem plaren, goed voor een extra prijsje. De eieren moesten afge geven worden en na afloop van de zoektocht kregen alle deelne mers een zakje chocolade eitjes. „Kijk nou mama, dit ei heeft.een andere kleur," riep een kindje. Krijg ik nu een extra prijs. „Wat goed, jij hebt een rood ei," was het antwoord en de kleuter ging met een extra chocolade paas haas naar huis. Minder gelukkig was het kind dat ook een ei vond met een af wijkende kleur. Het bleek een ei te zijn van vorig jaar en was be hoorlijk vies. Maar tot opluch ting van de kleine was het ei toch een paashaas waard. Na een drie kwartier zoeken, bleek dat ook dit jaar twee rode eieren te goed verstopt waren. Ze ble ven spoorloos. De organisatie was tevreden met de opkomst. De zoektocht blijkt een topper te zijn in het lijstje van activiteiten die de buurtver eniging organiseert. Door Jeanette Vergouwen Hulst - Samen met haar kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen vierde Maria Bun-Neve zondag haar honderdste verjaardag. De goedlachse vrouw had er duidelijk plezier in, maar verklaarde stellig dat ze het niet wilde overdoen. „Niet net eender, ik zou veel laten lig gen." Maria Neve is geboren in Kuitaart en trouwde in 1920 met Alouisius Bun. Het echtpaar kreeg tien kinderen waarvan er twee op jonge leef tijd en twee op middelbare leeftijd zijn overle den. Haar acht kinderen schonken haar 36 kleinkinderen en die zorgden weer voor 46 achterkleinkinderen. „We hebben in de familie nu al zes keer een viergeslacht," vertelt een van de zes dochters. „De grootste klap in het leven van mijn ouders was toen onze broer Anthonius verongelukte in 1962. De kinderen wonen in Flevopolder, Amsterdam, Drente, Schotland en Hontenisse. Wij hebben een fijne jeugd gehad, maar wel altijd hard moeten wer ken. Maria Bun-Neve hoort het allemaal aan en als haar gevraagd wordt „Hoe gaat het nu?" krijgt de vraagsteller meteen lik op stuk. „Dat zie je hé." Het compliment dat ze nu honderd is en 'Wie doet dat na', wuift ze weg. „Ja het is waar, maar nou begint het af te kammen hoor." Ze heeft naar de dag toe geleefd. Dat het op Pasen valt, is meegenomen. In de Blaauwe Hoeve, waar zij sinds vier jaar verblijft, werd eerst een eucharistieviering gehouden en van de achterkleinkinderen kreeg zij tien keer tien rozen. Ze zit als een stralende bloem te blozen tussen al dat moois en kan een goede grap nog steeds waarderen. „Als de wijsheid met de jaren komt, moet ik nu heel wijs zijn, maar vergeet het maar. Ik ben blij met mijn zeven schoon zoons, anders had ik met zeven meisjes geze ten. Mijn geheim....ik zou het niet weten. Ik heb altijd hard gewerkt en goed gegeten. De keuken is prima, sla met spekjes is hier lekker en nog een heleboel meer." Dochter Bertha en haar echtgenoot vertellen haar levensgeschiedenis in een notedop. „Va der zat in de vee- en vlashandel. Hij is hande laar geworden door een toeval. Als kleine boer ging hij met paard en kar naar het werk. Ie mand zei hem Bun wat heb jij een mooi paard. Ja, heb je interesse dan mag je het kopen, zei vader en dat was het begin van zijn vak als veehandelaar. Verkopen zat in zijn bloed. Hij zou zijn eigen hoed verkocht hebben. We heb ben als kinderen onze handjes moeten laten wapperen hoor, veel in het vlas en ook koeien melken." Gastvrij „En daar plukken wij nu de vruchten van," grapt een van de schoonzoons. Wij zijn met twee koppels (Want-Bun en Van Damme-Bun) getrouwd in Rome. Dat was een hele belevenis. Waar ben jij getrouwd moeder Ook hij krijgt na een lange blik zijn antwoord. „In Kruinin- gen, ik ben in Kruiningen in de boot gegaan." Als de loftrompet gestoken wordt, krijgt Maria Van onze verslaggever Terneuzen - In Zeeuws-Vlaanderen hoeft geen bloed op nieuw te worden getest op besmetting met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Directeur patiëntenzorg G. Ra- maekers van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen zegt dat naar aanleiding van het nieuws dat in Nederland het bloed van vijftigduizend mensen opnieuw moet worden onderzocht. Het gaat om gevallen waarin gebruik is gemaakt van de test methode van de Amerikaaanse firma Abbott. Volgens het min- sterie van Volksgezondheid blijkt die methode niet hele maal betrouwbaar te zijn. De methode mag nu niet meer worden gebruikt. Het nieuws heeft volgens Ra- maekers geleid tot een flink aantal verontruste telefoontjes bij het Streeklaboratorium Zeeland in Terneuzen, dat ook onderzoek doet naar besmet ting van bloed met hiv. „Wij gebruiken hier in Zeeuws- Vlaanderen echter een heel an dere technologie om het bloed te testen," zegt Ramaekers. „Het gaat om een methode die in het geheel niet ter discussie staat. Wij hoeven dus niemand opnieuw op te roepen voor een bloedtest." Van onze verslaggever Axel - Jan Jansen (68) voetbalde van zijn twaalfde tot zijn 62e jaar bij de voetbalvereniging Axel en kreeg van de scheidsrch- ters nooit een officiële waarschuwing. Laat staan dat hij het veld werd uitgestuurd. Een voorbeeld voor velen. Daar naast was Jansen actief als trainer en leider van verschillende jeugd- en seniorenelftallen van W Axel. Kortom, Jansen zet zich al jaren in voor zijn club: veertig jaar als lid van het jeugdbestuur en meer dan dertig jaar als secretaris van dat bestuur. Voor die verdiensten kreeg de Axelaar afgelopen zaterdag aan het eind van een voetbalmiddag in de kantine van W Axel konink lijk zilver. De uitreiking vond plaats na afloop van de jaarlijkse tienkamp en penaltybokaal voor de jeugd van de vereniging. Het gemeentebestuur van Axel had Jansen voorgedragen voor de koninklijke onderscheiding om dat het vond dat iemand die zich al meer dan vier decennia geheel belangeloos en op eigen wijze in zet voor de jeugd van onschatbra- re waarde is voor een vereniging als W Axel. Jansen werkte tot zijn vervroegde pensionering in 1988 als admini stratief medewerker magazijn bij Hydro Agri in Sluiskil. Jan Jansen werd voor zijn ja renlange inzet voor de W Axel koninklijk onderscheiden. foto wim kooyman Van onze verslaggever Middelburg - Voor het eerst sinds 1989 is het bezoek van Zeeuwse peuters aan de peuterspeelzalen gedaald. Tegelijk zijn de wachtlijsten kleiner geworden. Waarschijnlijk spelen de ge stegen kosten voor ouders hierin onder meer een belangrijke rol. Bun-Neve te horen dat ze altijd gastvrij was. „De koffie (met een tikje buisman) stond altijd klaar, iedereen kon rekenen op een vriendelijk woord en je kon geweldig goed hortensia's kweken. Er was altijd veel volk over de vloer en je was een gastvrouw met een grote G." „En toch is ze ook veel ziek geweest. Alles wat er bij haar in zit is wel als eens in de revisie ge weest," vult een ander aan. Haar man stierf in 1976 en toen zij 95 jaar was brak Maria Bun-Neve haar been en moest ze haar zelfstandige leventje ruilen voor een ver zorging in de afdeling Dotterbloem in de Blaauwe Hoeve. Ze doet aan alle activiteiten mee en schilde afgelopen week nog flinterdun haar pannetje petetters. Voor een feestje is ze altijd in. Nooit armoede „We hebben altijd zuinig geleefd, maar nooit armoede gehad. We hebben heel wat meege maakt. We trouwden op 2 juni 1920 en een paar dagen later moest ik steenkolen kopen om ons te warmen, zo koud was het toen. We heb ben de auto zien komen en de televisie. Een van de eerste toestellen hebben we gekocht. Ja, we waren nogal van de vlugste." Maria Bun-Neve geniet van de belangstelling tijdens de receptie in het restaurant van de Blaauwe Hoeve en van het familiefeest daarna. Ze bekijkt het ailemaal met een brede glim lach. „Vroeger hadden we meer tijd en alles ging op zijn gemakje. Weet je ik zou het niet overdoen, maar ik zou wel nog eens jong willen zijn en een reisje dat wil ik ook nog eens ma ken." Dat blijkt uit het jaarlijkse on derzoek van de Stichting Onder steuning Kinderopvang Zeeland. 1 Die stichting vermoedt dat het aantal peuters dat een speelzaal bezoekt de komende jaren zal zweven rond de vijfduizend. Dat is iets meer dan vijftig procent van het aantal peuters dat in aan merking komt voor een bezoek aan een zaal. De wachtlijst is provinciaal gezien fors gedaald met 132 peuters. Eind vorig jaar stonden er nog 673 peuters op die lijst. Uit het onderzoek is verder ge bleken dat opvallend hoog peu- terspeelzaalbezoek in de gemeen ten Veere, Westkapelle en Mid- denschouwen te bespeuren was, en dat er sprake was van opval lend laag bezoek in Arnemuiden en Axel. De gemiddelde ouderbijdrage be draagt nu 440,17 op jaarbasis, dat is vier procent hoger dan vo rig jaar. Maar er zijn speelzalen waarvoor ouders aanmerkelijk meer moeten betalen, soms meer dan honderd gulden per maand. De Stichting Ondersteuning Kin deropvang denkt dat de kosten voor ouders doorslaggevend zijn om hun kroost al dan niet naar Van onze verslagggever Terneuzen - In Terneuzen werd zondagnacht een jonge duif op het politiebureau binnengebracht. De vindster meende dat de vogel niet meer kon vliegen, maar de dienstdoende politieman dacht daar anders over. Besloten werd de duif in de ochtenduren zelf te laten kiezen: het dierenasiel of het luchtruim. Hij koos onmid dellijk voor het laatste. De vogel vloog weg in zuidelijke richting. een speelzaal te brengen. In steden als Middelburg en Vlis- singen bijvoorbeeld is de ouder bijdrage afhankelijk van het in komen, en de ervaring is dat ouders daar hun kind pas op late re leeftijd bij de speelzaal aan melden. Daarnaast vermoedt de Stichting dat de groei van het aantal kinderdagverblijven rem mend werkt op de behoefte aan peuterspeelzalen. Van onze verslaggever Schoondijke - Tijdens een routi necontrole trof de douane zater- nacht in een camper ongeveer 26 kilo marihuana aan. Dat gebeurde op de rijksweg 61, ter hoogte van Schoondijke. Er werden drie verdachten aange houden, een 25-jarige inwoner uit Breskens, een 36-jarige inwo ner uit Schardam en een 26-jari- ge man zonder vaste woon- of verblijfplaats. De drie werden in de loop van zondag weer in vrij heid gesteld. Van onze verslaggever Terhole - Bij twee snelheidscon troles in Terhole werden 160 hardrijders op de bon geslingerd. Zaterdag registreerde de poiitie- radar buiten de bebouwde kom tussen 11.50 en 15.20 uur 1432 voertuigen, waarvan er 96 in overtreding waren. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 126 kilo meter per uur. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van 80 ki lometer per uur. Zondag stond de radar opgesteld binnen de bebouwde kom. Tussen 10.10 en 12.30 uur passeerden 998 voertuigen, waarvan er 64 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 79 kiometerper uur.

de Stem | 1996 | | pagina 5