Ministers EU bereiken akkoord BSE Flinke toename drugssmokkel via Polen BOX OFFER Palestijns studentenprotest In een van de schoenen zit nog een het been ligt verderop commentaar! Is verleden i_r loren Winkel' Ron Brown: politiek zwaargewicht BUITENLAND A5 INNENLAND KORT Bf 'Miljoenen koeien vernietigen' 'Clinton kreeg I geheime lening' Wereldklasse in woonkeukens Franse steden krijgen systeem om lucht te meten 4Paranoia oorzaak dood leden Zonnetempelsekte9 BUITENLAND KORT IDERDAG 4 APRIL 1996 /\4 pESTEM DONDERDAG 4 APRIL 1996 Jen', dichtte Willem Bilderdijk en president Boris Jeltsin en zijn VI der Loekasjenko deze versregel van I tiende eeuwer' ter harte hebben j n USSR hebben zij een SSR opge. I iog slechts bestaand uit de onafhan Vit-Rusland. houdt, behalve een nationale vrije p 2 april, is volstrekt onhelder. Maar e groot is en ook zo bedoeld is, staat ake van een monetaire unie, samen- e politiek en een gemeenschappeiij. id hebben de plannen, ondanks de jke ondertekening van het verdrag «elijks; de besprekingen hebben niet geduurd. arlopig niet veel meer dan symboli-1 waarde. Loekasjenko heeft vanaf zijn uwe banden met Rusland, onder grondstoffen, zonder profijte- ronnen en heeft zijn economie nog zeer slecht Wit-Russisch maar vloei- Loekasjenko heeft steeds op huipuit toe tevergeefs, waardoor zijn positie dit verdrag kan hij zijn onder armoe n de mond snoeren. De oude tijden eloven en op de plan-economische hoeft nog maar gewacht te worden. I gelijkbaar belang bij de nieuwe unie. I de verkiezingsprognoses. Veel Rus- ijke levensomstandigheden aan het et Unie onder Gorbatsjov. Met deze i rt de naar herverkiezing strevende weg naar een herstel van het verle-1 ben er belang bij een toekomst als Vandaar ook het eveneens bizarre lat ze de vorige week sloten met de ïankelijke staten Kazachstan en Kirgi-I iet zo dom, dat ze niet achter spiegels! r CTSV-commissie' Bukman als voorzitter van de parle- irzoek gaat doen naar de problemen Sociale Verzekeringen (CTSV). Dat is bevestigd. De christen-democraten beurt zijn om de voorzitter van deze en-democraat Bukman was van 1980 het CDA. In dat laatste jaar trad hij ,ubbers als minister voor Ontwikke- abinet Lubbers/Kok was hij aanvan- conomische Zaken, later werd hij mi- irbeheer en Visserij. ig betrokken (Ontwikkelingssamenwerking) is gis- aanrijding betrokken. Zowel de be klagen over pijn in de nek en moes- ideling laten stellen. Het ongeluk had rp de kruising Javastraat/Alexander- s. Pronk wilde, komend van de Laan 'astraat rechtsaf slaan, de Alexander- 52-jarige Hagenaar, stopte volgens de rechtdoor wilden. Een auto, bestuurd reed vervolgens achter in op de auto iak geen vuur vaker voor dat de brandweer bij loos jf jaar tijd is het aantal keren dat de len terwijl er niets aan de hand bleek, orzaak van de melding is dan dikwijls ran een rookmelder. Ie 65.000 en 70.000 brandmeldingen helft daarvan is loos alarm. Soms is /uur geen sprake is en dan rukt de r in verreweg de meeste gevallen gaat nelding af. Dat gebeurde in 1994 bij- Volgens het CBS rukt de brandweer inuten onnodig uit. is in Blijdorp Blijdorp heeft maandag de bijzondere een takingeitje. Volgens een woord dierentuin betreft het een unieke ge- _e zeldzame diersoort is alleen in die- ia) en San Diego (VS) te zien. De die- s gisteren bekendgemaakt. De geiten- [oudgele vacht, die ruw van structuur ,e takinbok staan gekrulde hoorns, die an de gnoe uit Afrika. □VERTE NTIE) _FL IN 8 APRIL IDAG GEOPEND Ook leverbaar als 2-zits bank, met lage rug en met traploze verstelling. 5% korting tijdens de showdagen. „oor Frans Wijnands Bonn - Hoogst professionele smokkelbendes die vanuit de voormalige Sovjet-Unie drugs ar West-Europa brengen hebben een nieuwe aanvoer lijn- via Polen. De Duitse en Poolse autoriteiten en politie langs de grens tussen beide landen signaleren een onrust barende toename van de drugssmokkel. De politie staat aan de 'open grens' vrijwel machteloos. Mede vanwege een ernstig personeel stekort. „Als op één dag maar liefst twaalf patrouille-auto's moeten worden ingezet om het chaotische stads- en grensver keer te regelen dan blijven er niet veel manschappen meer over om jacht te maken op drugssmokkel aars", kritiseerde de politiecom missaris van Frankfurt aan de Oder, Hartmut Lietsch, de belab berde situatie van zijn korps. De meeste drugs kwamen tot voor kort via de Balkan Duits land binnen. Sinds kort heeft de georganiseerde misdaad de smokkelroutes verplaatst naar Polen. Vandaaruit worden alle soorten drugs verder westwaarts getransporteerd, niet alleen naar Duitsland maar ook naar de Be- neluxlanden en Denemarken. In die alarmerend gestegen drugs handel werken Poolse en Duitse criminelen eendrachtig samen. Duitse handelaren werken in Po len mee aan de voorbereiding van de talloze illegale drugstranspor ten. Polen ontwikkelt zich bovendien in snel tempo tot Europa's groot ste producent en leverancier van synthetische drugs, met name amfetaminen. Vooral in de buurt van Szczecin (Stettin) zijn de af gelopen tijd tientallen illegale la boratoria opgerold. Daarbij wer den gigantische hoeveelheden drugs in beslag genomen. Ook de steden Wroclaw en Lodz zijn cen tra van drugsproductie, en dus ook van alle vormen van crimina liteit. De autoriteiten in Polen maken zich grote zorgen over het nog al tijd stijgende drugsgebruik onder de jeugd. Be overeenkomst voorziet in het slachten en vernietigen van ruim vier miljoen Britse runderen van 30 maanden en ouder. De Unie betaalt 70 procent van de kosten daarvan, Groot-Brittannië 30 procent. Nederland mag het voornemen 64.000 Britse kalve ren te vernietigen, uitvoeren en t daarvoor een bijdrage van Brussel (anp) - De ministers van landbouw van de Europese Unie hebben gisterochtend na twee dagen en nachten van ver gaderen een akkoord bereikt over de aanpak van de gekkekoei- per jaar. Op uitdrukkelijk ver zoek van Frankrijk is de moge lijkheid geschapen veehouders die zijn gedupeerd door de lagere rundvleesprijs wegens alle op schudding over de ziekte op be paalde voorwaarde inkomens compensatie te betalen. De Nederlandse minister van Landbouw Van Aartsen was blij met de uitkomsten van het be raad. „Ik ben tevreden. Ik heb al les gekregen, wat ik wou", aldus Van Aartsen in een eerste reactie. Nederland mag 64.000 Britse kal veren slachten. De EU betaalt een deel van de kosten daarvan. „Voor Nederland is belangrijk dat wij mogen doorgaan met de voorgenomen maatregel en dat we daar ook geld uit Brussel voor krijgen". Onderdeel van de maatregelen is ook dat de lidstaten producenten zullen stimuleren om, op vrijwil lige basis, het land van herkomst te vermelden op hun rundvlees of rundvleesproducten. De Europese Landbouwcommis saris Franz Fischler verklaarde dat de bescherming van de volks gezondheid en het herstel van het vertrouwen van de consument op de eerste plaats komen. Het be reikte akkoord biedt daarvoor 'een goede basis', zei hij. „De maatregelen geven een duidelijke garantie voor de veiligheid van het rundvlees", meent Fischler Groot-Brittannië onderzoekt de wettigheid van het door de Euro pese Unie ingestelde exportver bod op Brits rundvlees. Minister van Landbouw Hogg verklaarde in het Lagerhuis dat de weigering van de EU het verbod op te hef fen ongerechtvaardigd en niet nuttig is. Het exportverbod voor rund vlees, rundvleesproducten en runderen uit Groot-Brittannië blijft zeer tegen de zin van de 1 voorlopig gehandhaafd. De Britse minister Douglas Hogg het akkoord dan ook niet. Een ontstemde Hogg zei na af loop van de marathonvergade ring dat het hem speet dat het niet mogelijk was geweest de van het overleg te Zijn regering voert de wel uit. De Britten moeten wekelijks 15.000 runderen aan het eind van bun werkzame leven vernietigen, i moeten zij voor 30 april nplan op tafel leggen voor een lectieve slacht van koeien of iddes die waarschijnlijk ooit zijn besmet met BSE. De totale 2 bijdrage aan die groot- vernietigingscampagne bedraagt maximaal 320 miljoen ecu (bijna 700 miljoen gulden) Little Rock (ap) - Een kleine fi nancier die als getuige optreedt in het Whitewater-proces, heeft gezegd dat hij Bill Clinton in de tijd dat die gouverneur was van I de staat Arkansas en diens toen- i zakenpartner James Mc- d in het geheim een lening I van 300.0 0 0 dollar (498.000 gul- I den) heeft verstrekt, it was voor het eerst dat Clin- n er in het openbaar en onder ede van werd beschuldigd te heb- btn geprofiteerd van een illegale tansactie in de Whitewater-af- i een zaak rondom een on- werend-goedproject dat Clinton n James McDougal en diens aalige echtgenote Susan in dejaren '80 had opgezet. De Palestijnse president Yasser Arafat spreekt, zwaar bewaakt, zo'n tweeduizend demonstrerende studenten toe. Zij protesteerden tegen het optreden van de politie en waren vooral verbolgen over een inval in de universiteit al-Najah afgelopen zaterdag waar vermeende extremisten werden aangehou den. foto epa (ADVERTENTIE) Door Ron Meerhof (anp) Den Haag - De 54-jarige Ron Brown geldt als een van de steunpilaren en zwaarge wichten van zijn regering. Hij maakte een briljante car rière, die begon in de New Yorkse arme wijk Harlem. Brown was in 1992 de voorzitter van de Democratische partij, toen hij door de zojuist aange treden president Clinton werd benoemd tot minister van Han del. Hij gold als de motor achter Clintons verkiezingscampagne en werd gezien als een van de belangrijkste steunpilaren van de gouverneur uit Arkansas. Brown werd in 1941 geboren in de zwarte wijk Harlem, waar zijn vader een hotel dreef. Ter wijl hij werkte als welzijnswer ker behaalde hij in de avondu ren zijn rechtenbul. Hij trouwde in 1962 en heeft een zoon en een dochter. In de jaren zestig be gon Brown zich als advocaat in te zetten voor de Urban League, een organisatie die zich inzet voor de rechten van zwarten. Via deze organisatie belandde hij in de politiek. In 1973, inmiddels opgeklom men tot woordvoerder van de Urban League, trok Brown de aandacht van de Democratische senator Edward Kennedy. Zeer onder de indruk van Brown nam Kennedy de jonge, briljan te advocaat op in de top van zijn campagneteam bij zijn gooi naar het Amerikaanse presi dentschap. Ondanks de misluk king van Kennedy's kandida tuur in 1980 bleef de ster van Brown binnen de Democrati sche partij ook na die tijd stij gen. In 1982 werd hij vice-voor- zitter, en zeven jaar later trad hij aan als de eerste zwarte voorzitter in de geschiedenis van de partij. Parallel aan zijn politieke acti viteiten wist Brown, een worka holic die volgens sommige me dewerkers slechts drie uur per nacht sliep, in de jaren tachtig carrière te maken bij het presti gieuze advocatenkantoor Pat- ton and Blow. Ook als minister van Handel geldt Brown als een onverbiddelijk succes. Vooral zijn optreden in de onderhande lingen met China en Japan le verden hem alom lof op. Door Wilko Voordouw Parijs - Het gebruik van min der vervuilende auto's wordt in Frankrijk gestimuleerd. Dat staat in de 'Wet op de lucht', die gisteren in de Fran se ministerraad is gepresen teerd door de bewindsvrouw van Milieu, Corinne Lepage. Nog voor het jaar 2000 moet Frankrijk volgens die wet ge heel worden uitgerust met meetapparatuur om de lucht vervuiling in kaart te brengen en om er tegen te kunnen optreden. Tegenstanders van de wet van Corinne Lepage spreken van een 'thermometerwet'. „Er worden overal meters geplaatst maar nergens wordt gesproken over het milieubeleid. Het is als een dokter die koorts opmeet, maar geen medicijnen kan voorschrij ven. Wat wil de regering? Hoe moet het openbaar vervoer wor den gestimuleerd?", zo klaagde voormalig milieuminister Brice Lalonde. Ook socialiste Ségolène Royal is teleurgesteld. „Volgens mij had de minister er beter aan gedaan de BTW te schrappen voor elek trische auto's. Dat had wel iets uitgehaald. Dit is een wet zonder inhoud. De regering-Juppé heeft gebogen voor de auto-lobby", al dus de socialistische oud-minis ter van milieu. De 'Wet op de lucht' is al regel matig aangekondigd, maar even regelmatig werd de presentatie ervan uitgesteld. Minister Lepage moest inderdaad maandenlang opboksen tegen de in Frankrijk sterke auto- en olielobby, die bang was voor al te drastische maatregelen. Uiteindelijk valt het effect nogal mee. Het rijden van een sterk vervuilende auto wordt alleen bestraft op dagen dat de vervuiling hinderlijke vor men aanneemt. Pas dan wordt het mogelijk om de meest vervui lende auto's te verplichten niet aan het verkeer deel te nemen. Dat besluit kan worden genomen door de prefecten in de 95 Franse provincies. Om de uitvoering mo gelijk te maken krijgen op ter mijn alle 'schone auto's' een groe ne sticker op de bumper. De wet moet het gebruik van elektrische auto's of rijden met LPG aan trekkelijker maken. Ook daar hebben de provincies een taak: zij kunnen beslissen of de wegenbe lasting voor dergelijke auto's ver laagd of zelfs afgeschaft kunnen worden. Volgens de wet wordt 0,13 cent per verkochte liter benzine ge bruikt voor het betaling van een meetsysteem voor heel Frankrijk. Nog voor het einde van dit jaar moeten alle steden met meer dan 250.000 inwoners met zo'n sys teem worden uitgerust. Voor 1998 geldt die verplichting voor alle steden met meer dan 100.000 Comfortabel zitten en slapen voor een redelijke prijs. Tijdens onze Paasshoui presenteren wij a graag onze collectie senioren meubelen. 'AANBIEDING Moderne bank met recht zitvlak, gecombineerd met open armleuning vergemakkelijkt het opstaan uit als fauteuil el, Hoofdweg 20, Tel. 010 - 4582100 tnsebaan 27, Tel. 076 - 5221610 zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur. D10 - 4582100 of stuur deze advertentie met uw adres na «voordnummer 20,2900 VB Capelle a/d IJsse Üj,, bet VN-onderzoeksteam tijdens de voorbereiding van ietij Wehjke taak: het opsporen van overblijfselen van duizen- ttnoorde moslim-vluchtelingen. foto epa Door Harald Doornbos Kamenica - Als je het bergachtige zand pad volgt dat leidt naar een heuvel bij het vernielde gehucht Kamenica, op 8 kilo meter ten noordwesten van Srebrenica, dan ligt er een geraamte van een man op de weg. In de berm nog drie stoffelijke overschotten, botten, schedels en kleding. Vanaf de heuvel loop je door een grasveld naar beneden, waar een klein riviertje stroomt. Op weg naar het water kom je overal lijken tegen van gedode moslimmannen uit Srebrenica. In een gebied van één kilometer bij 500 meter vind ik 48 halfvergane lichamen. Tot nu toe ontdekte de VN-afgezant voor de mensenrechten, Elisabeth Rehn, vorige maand in dezelfde regio tien lijken. Vermoed wordt dat er minimaal 3.000 moslimmannen door de Serviërs zijn gedood tijdens de inna me van de enclave Srebrenica in juli 1995. Het merendeel van deze lichamen is door de Serviërs begraven in elf massagraven. Sinds gisteren worden deze plaatsen bezocht door leden van het oorlogstribunaal uit Den Haag. Gegraven is er nog niet, het bewijs ligt nog onder de grond. In Kamenica hoef je echter niet te graven. Hier liggen de overblijfselen van moslimman nen nog gewoon onder de bomen, tussen de struiken, in de rivier of gewoon open in het veld. Het is de eerste keer dat een journalist deze godverlaten plaats bezoekt. Nog nooit eerder werden er zoveel Srebrenica slachtof fers op een plaats aangetroffen. Weggerot Halverwege de helling begint het spoor van de dood. Twee botten steken uit de pijpen van een broek. Dan twee schoenen. Vanaf de heup is alles weggerot. Alleen de schedel ligt op een meter afstand in het gras. Naast het lichaam liggen papieren. Het persoonsbewijs is echter onleesbaar, aangetast door zon, regen en sneeuw van de afgelopen maanden. Je hoeft de hopen met kleding maar te volgen die verspreid liggen over het weiland en je be reikt het ene na het andere stoffelijke over schot. Veertig meter verderop een zwarte broek met schoenen. Drie botten liggen eron der. Dertig meter naar links ligt een schedel van een mens onder een boom. Geen botten, geen kleren, alleen een schedel. Er ligt wel een persoonsbewijs bij. Nermin Husejnovic, 09-06-71, Srebrenica, valt er te lezen. In de buurt staat een boom. Daaronder liggen twee paarse Puma sportschoenen. In een van de schoenen zit nog een voet. Een been ligt een meter naar beneden. Botten en schedels Zo gaat het maar door. Vanaf de helling kan je de kledingstukken en de lijken overal ver spreid zien liggen in dé richting van een ri viertje die door het dal stroomt. Veelal liggen de doden in groepjes. Soms twee, soms drie vergane lichamen. Spijkerbroeken met botten erin. Op tweehonderd meter van de rivier lig gen in een hoek van een weiland vier doden. Om verder te willen naar beneden ontkom je er niet aan om door de botten en de schedels te lopen. In de struiken hangen kleren. Een bospaadje is bedekt met twee lichamen. Op nieuw identiteitspapieren met daarop die tel kens terugkerende plaats van herkomst: Sre brenica. In de rivier ligt een lijk, op de oevers liggen lijken, aan de overkant van het water liggen lijken. Schedels liggen kriskras door het landschap. Een soldatenkistje staat nog over eind. Daaruit steekt een groot menselijk bot omhoog. Naast een aan flarden geschoten man ligt een foto van een jonge vrouw. Over al schoenen en benen, schoenen en benen. Dit is geen massagraf, dit is een massaslach ting. En omdat de enclave met haar bevolking door Nederlandse blauwhelmen zou moeten worden beschermd, herinneren verscheidene voorwerpen nog aan de aanwezigheid van Dutchbat. Vlak naast een lichaam ligt een Nederlands VN-T-shirt met daarop de tekst: Where everJoego... Srebrenica'. Een pagina uit een Nederlandse krant bedekt een stuk modder. Naast een lijk waar alleen nog een met botten gevuld spijkerjackje van over is, ligt een tube tandpasta van een Ne derlands merk. Op de tube staat een tekst die in deze situatie nogal luguber overkomt: 'Re gelmatig poetsen met Ultradent helpt u gaat jes voorkomen. Een tandpasta voor het hele gezin'. De man zijn onderlichaam is volledig weggeschoten. In totaal tel ik 48 lichamen, al kunnen dat er ook iets meer of minder zijn geweest, want in sommige gevallen viel het niet te zien uit hoe veel mensen de verzameling botten bestond. Afgaand op de halfvergane kledij, zijn alle slachtoffers mannen. Degenen met een identi teitsbewijs - persoonskaart, rijbewijs of le- gerkaart - hadden allen moslimnamen. Allen kwamen uit Srebrenica of uit dorpjes waar van de bevolking in 1993 gevlucht was naar Srebrenica. Eén of de vijf slachtoffer droeg een legergroen uniform. De overgrote meer derheid ging gekleed in burgerkledij. Bij de lijken lagen in totaal één handgranaat en twee verroeste machinegeweren. Dit lijken de enige wapens te zijn geweest van de opge jaagde moslimmannen. Geen kans Op deze helling hebben de moslims géén kans gehad. Overduidelijk probeerden de mannen vanuit Srebrenica via de heuvels en de rivier bij Kamenica te vluchten naar Tuzla of Kla- danj, twee moslimsteden die zestig kilometer ten westen van Srebrenica liggen. Een eerlij ke strijd was het echter niet. Opgejaagd door Serviërs vanuit Srebrenica en opgewacht door Serviërs aan de andere kant van de ri vier op een heuveltop, zaten de moslims hier op deze helling volledig in de val. De moslim mannen zijn simpelweg neergemaaid toen ze de heuvel afdaalden. Fribourg (ap) - Na anderhalf jaar onderzoek naar de dood van 53 leden van de Orde van de Zonnetempel in Zwitser land en Canada zijn de Zwitserse autoriteiten gisteren tot de slotsom gekomen dat de overgrote meerderheid van de sekteleden zijn vermoord op instigatie van de op macht be luste, paranoïde bejaarde sekteleider. Bij de presentatie van zijn rap port zei onderzoeksrechter A. Piller dat de tragedie, die be gon met de rituele slachting van een drie maanden oud meisje in Canada, maanden, zo niet jaren van te voren was ge pland. De meeste sekteleden kwamen om door een combinatie van schotwonden, verstikking en vergiftiging in een boerderij en drie chalets in twee afgelegen bergdorpjes in Zwitserland. Vijf andere lichamen, inclusief dat van de baby, werden aan getroffen in een uitgebrand ge bouw in de buurt van het Ca nadese Montreal. De brand in alle gebouwen was aangesto ken met ontstekingsmechanis men die bediend werden met zaktelefoons. Het mechanisme had niet goed gewerkt op de boerderij in Zwitserland, waardoor de meeste lichamen die werden aangetroffen in een voor het slotritueel ingerichte kapel in de kelder van het ge bouw niet waren verbrand. In een gedetailleerde recon structie zegt Piller dat vijftien van de slachtoffers - een fana tieke kring van vertrouwelin gen die 'de ontwaakten' wer den genoemd - zelfmoord heb ben gepleegd met een krachtige mix van vergif en kalmerings middelen. Zij zouden er alle maal van overtuigd zijn ge weest dat ze na de dood op een betere planeet terecht zouden komen en waren daarom niet bang voor de dood. Dertig an deren die 'de onsterfelijken' werden genoemd deelden de ideeën over het einde van de wereld met het leiderschap maar pleegden geen zelfmoord. De overige zeven werden 'ver raders' genoemd en werden vermoord. Onder hen waren de baby en haar ouders. De Canadese autoriteiten had den vorig jaar al onthuld dat de baby herhaaldelijk door haar hart was gestoken omdat ze de 'anti-Christ' zou zijn. Sektelei der Joseph di Mambro, een 70-jarige Franse Canadees, zou haar hebben gezien als een ri vale van zijn eigen dochter. Extremisten veroordeeld tot 26 jaar cel Johannesburg - Het hooggerechtshof in Johannesburg heeft giste ren vijf blanke rechts-extremisten ieder veroordeeld tot 26 jaar cel. De mannen worden verantwoordelijk gehouden voor een serie aanslagen tijdens de eerste democratische verkiezingen in Zuid- Afrika in april 1994. Bij dat geweld kwamen twintig mensen om het leven. De uitspraak tegen vier andere extremisten is aangehouden. Dit viertal is nog voortvluchtig na ontsnapping uit de gevangenis vo rige maand. Sneeuw verlamt Oostenrijk Wenen - Hevige sneeuwval heeft het openbare leven in grote de len van Oostenrijk voor een belangrijk deel verlamd. Het verkeer op de weg ondervindt enorme hinder. Het vliegverkeer van en naar Oostenrijk is ontregeld. Vooral het oosten van het land heeft te kampen met de overlast. In Wenen viel in 24 uur achttien cen timeter sneeuw. In de Alpen ligt een verse laag van veertig centi meter dikte. Volgens metereologen heeft het sinds 1955 in Oosten rijk niet meer zo hevig gesneeuwd in de maand april. Drie skiërs, Oostenrijkers uit Salzburg, zijn gisteren omgekomen door een la wine in het Ötztal. De groep van vier skiërs werd tijdens een uitstapje op de berg Rosskar verrast door een lawine. Drie van hen zijn dood aange troffen. Tribunaal geeft Servië aan bij VN Den Haag - Het Joegoslavietribunaal heeft gisteren - voor het eerst in het bestaan - aangekondigd dat het Servië bij de Veilig heidsraad van de VN zal aangeven omdat het drie personen be schermt die ervan worden verdacht dat zij zich als eersten schul dig hebben gemaakt aan het verordenen van een etnische massa moord. „Wanneer een regering een toevluchtsoord en steun biedt aan misdadigers dan wordt die regering ook misdadig", aldus voor zittend rechter C. Jorda uit Frankrijk. Met het besluit de Veiligheidsraad van de VN in te schakelen, ver hardt het tribunaal zijn politieke aanval op de onwillige regimes in voormalig Joegoslavië. Eerder op de dag hekelde het VN-hof de manier waarop de Kroatische regering zich blijft verstoppen ach ter nationale wetgeving om geen van oorlogsmisdaden verdachte onderdanen te hoeven uitleveren. Nederlanders in Engeland veroordeeld Portsmouth - Vier Nederlanders zijn gisteren in de Engelse stad Portsmouth veroordeeld tot straffen van vijf tot acht jaar voor handel in cannabis. De Britse douane arresteerde de vier vorig jaar mei in internationale wateren in de buurt van het eiland Wight. Aan boord van een vissersboot vervoerden zij 4500 kilo van het spul. De waarde bedraagt ongeveer 40 miljoen dollar. Mysterieuze sterfgevallen in Nepal Kathmandu - Een mysterieuze ziekte heeft in het westen van Ne pal in een maand tijd aan meer dan 250 mensen het leven gekost, zo meldden gisteren Nepalese kranten. Volgens het ministerie van Gezondheid echter zijn slechts 48 mensen bezweken aan de ziek te, waarvan artsen de aard tot nog toe niet hebben kunnen vast stellen. Patiënten overlijden na een korte aanval van koorts, hoofdpijn, gewrichtspijn en gebrek aan eetlust. Volgens Lim Te- ong Wah van de Wereldgezondheidsorganisatie in de Nepalese hoofdstad Kathmandu betreft het waarschijnlijk een ontsteking aan de luchtwegen. De WHO heeft een team deskundigen naar het getroffen gebied gestuurd om onderzoek te doen. Ook de regering heeft artsen en medicijnen naar het gebied gestuurd. (ADVERTENTIE) BOOTSCHOEN AA VAN 139,-VOOR 99r DIV. KLEUREN MAAT 36-46

de Stem | 1996 | | pagina 5