Slechts de gasrekening groeit nu de lente uitblijft Nieuw conflict dreigt in De Klokkenberg Incestplegers zijn 'mannen met het verstand van het kind' s PHANTOM A2! IDESTEM Beatles-hysterie bij laatste bezoek Take That Politie waarschuwt voor druk verkeer met Pasen Drugsdealers Ede verdacht van geweld en ontvoering BINNENLAND A3 Winst Groei-explosie Sturkenboom leidt overleg Klokkenberg jf JÊËÊÊÈÈÊÊk GESKA ZWITSERSE STROOIKAAS MAAR 1% VET PUUR NATUUR Wereldklasse in woonkeukens The 3ERDAG 4 APRIL 1996 DONDERDAG 4 APRIL 1996 Groot-Brittannië en letland' Overwegend zonnig en droJ In Ierland en Schotland gelef' I delijk meer bewolking en een i toenemende kans op wat regen I Maxima van 8 graden langs de I Engelse oostkust tot plaatse]» r 13 in Ierland. JX België en Luxemburg: Vrij zon nig. Maxima donderdag rond 9 vrijdag ongeveer 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk' Flinke perioden met zon. In het zuidoosten met name donder dag meer bewolking, maar overwegend droog. Middag, temperatuur van 11 graden on I vrijdag bij Nancy tot circa 15 in het zuidwesten. Zuid-Frankrijk: Flinke perio- den met zon. In de Franse Al pen ook wolkenvelden en veel wind, maar op de meeste plaat sen droog. Donderdag waait nog de Mistral. Hogere tempe- raturen; vrijdag maxima van 12 graden nabij Lyon tot plaat selijk 18 in het uiterste zuiden Portugal: Donderdag flink wat zon en droog. Vrijdag ook wol kenvelden en in het zuiden kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 21 in de Algarve. Spanje: Zowel zon als stapel wolken. Vrijdag in het zuiden I een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur vrijdag van 16 graden in het uiterste noorden tot plaatselijk 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zowel I zon als stapelwolken. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke pe rioden met zon en droog. Maxi ma vrijdag circa 17 graden. Italië: Tamelijk veel bewolking I en van tijd tot tijd regen. Hier en daar ook onweer. Vrijdag afnemende neerslagkansen. Hogere temperaturen; middag- temperatuur vrijdag rond 11 graden, maar langs de Adriati- sche Zee enkele graden lager. Griekenland en Kreta: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk onweer. Op Kreta veelal droog en vooral donder dag geregeld zon. Maxima donderdag van 15 gra den in het noorden van Grie- kenland tot 19 op Kreta, vrij- dag overal rond 16 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon. Vooral in Beieren en Sach- sen wolkenvelden, soms wat regen of eerst nog sneeuw en tamelijk veel wind. Maxima vrijdag rond 10 graden. Zwitserland: Vooral in het noorden en oosten veel bewol king en soms wat regen sneeuw. Elders ook zon en 1 overwegend droog. Op beide j dagen een stevige oostelijke j wind. Maxima van plaatselijk I 10 graden in het noorden tot 15 rond Locarno. Oostenrijk: Overwegend be wolkt en af en toe sneeuw of re- 1.56- gen- Vrij veel wind. Hogere tempe raturen. Middagtemperatuur J meest 9 en 13 graden. gen: Sns- 1.16. I Van onze verslaggever oreda - De winter weet van (een wijken. Al een dag of Jaf aan een stuk vriest het i 's nachts, terwijl de maand april al dik zijn intre de heeft gedaan. De vorst is zeker niet sterk genoeg om de rayonhoofden uit hun win terslaap te halen. Maar hele volksstammen moeten 's mor gens ruiten krabben. Nog steeds. Uet begint ook langzamerhand tel praatje van de dag te wor den Steeds meer mensen wor den het méér dan beu dat het orjaar niet door schijnt te wil- j breken. Daarbij zeggen veel „ensen dat de omschakeling naar de zomertijd een aanslag is op hun dag-nacht-ritme en daarmee op hun humeur. DeBredase huisarts L. van Val kenburg zit in zijn spreekkamer te springen om het uitbreken van de lente: „Mijn patiënten hebben wel langer dan normaal last van ofecties van de bovenste lucht- legen. Ze blijven maar hoesten n proesten en niezen. Meestal is I dat na twee weken over, nu duurt het vier weken of nog lan ger. En eigenlijk is er maar één goede remedie. De lente moet doorzetten." Anderzijds ontmoet Van Valken- in zijn spreekkamer ook een 'lentebode': „Zonder dat ze veel verdere klachten hebben komen mensen melden dat ze zo moe zijn. Voorjaarsmoeheid dus. Dan weet je dat de lente in het verschiet ligt." Wie denkt dat de energiebedrij ven zich in de handen wrijven nu het verbruik zo lang zo hoog blijft, heeft het mis. Het zijn nutsbedrijven wier voornaamste doel is om 'ongestoord en tegen een zo aanvaardbaar mogelijke prijs' aardgas, stroom danwel stadsverwarming te leveren. Winst is niet het eerste doel. In tegendeel. Zowel bij Intergas als bij de Pnem bezweren de woordvoer ders dat een lange en relatief strenge winter zeker niet hoeft te betekenen dat 1996 een duur energie-jaar wordt. J. Roos, sec tormanager verbruikerszaken bij Intergas: „Wij vergelijken het ene jaar niet met het andere als het gaat om ons bedrijfsbeleid of om het vaststellen van de hoogte van de voorschotten. Wij zetten een jaar af tegen het gemiddelde over een periode van dertig jaar. En dan valt het nog niet mee om sterke afwijkingen te ontdekken. Daarom denk ik ook niet dat de voorschotten zullen stijgen van wege de lange en strenge win ter." In soortgelijke bewoordingen Als de zon maar even tevoorschijn kwam, zocht het publiek toch nog een van de tot nu toe spaar zame terrasjes op. Maar dan wel met de winterjas nog aan. foto de stem/johan van gurp laat S. Smid, woordvoerder van het Pnem-district in Breda zich uit: „Wij hebben veel klanten die hun gasverbruik wekelijks bij houden. Die moeten zich nu niet gaan beschouwen als gas-ver- slinders. Wie het nu een beetje comfortabel wil hebben zal moe ten stoken in de wetenschap dat de balans pas aan het einde van het jaar wordt opgemaakt." Roos: „Het hoge gasverbruik in de laatste maand december wordt gemakkelijk gecompen seerd door het lage gasverbruik in de rest van 1995." Waar men wél met het uitblij vende voorjaar zit is bij de RBT- veiling in Breda. De aanvoer van vollegrondsgroenten wil maar niet op gang komen en de glas tuinders moeten flink stoken om de aanhoudende nachtvorst voor te blijven. J. Moerdijk, hoofd Produkt en Markt van de veiling: „Met het zaaien van bladproducten als spinazie wordt gewacht tot de temperatuur wat oploopt. Spi nazie die al gezaaid is groeit geen steek. Prei die van de win ter op het veld is blijven staan wil maar niet beginnen met de hergroei. Plantenkwekers zitten met uitpuilende hoeveelheden materiaal omdat tuinders het nog niet aandurven om buiten sla te planten. Bovendien is ook een voorspelbaar gevolg van de huidige omstandigheden dat er oogsten elkaar gaan overlappen als het direct warmer wordt. Want dan krijg je een groei-ex plosie en daarmee een grote aan voer. Dat is nooit best voor de prijsvorming." Cees van Leijsen van het gelijk namige tuincentrum in Ooster hout zegt dat 'alles' drie weken later is dan gebruikelijk: „Mijn plantmateriaal én mijn klanten ook. Dus dat komt mooi uit. Normaal gesproken moet het hier in de aanloop naar Pasen razend druk zijn, maar dat is het niet." Hij blijft optimistisch: „De maand april kan voor ons bedrijf nog heel veel goedma ken". I Door Leo Mierse 'Breda-Het functioneren van algemeen Klokkenberg-directeur [dr. G. Tanke staat opnieuw ter discussie. VISITEKAARTJE D. Stamkas Peer van naam en woonplaats van deze mf een andere volgorde de naam van zijn beroep. Wat doet hij voor de kost? ran gisteren kastie; 2. aleer, aderlating; 3. sint, editie, n, ekster, Elia; 5. eega, eren, odalisk; 6. raa ee; 7. staren, spaan, torn; 8. totem, regime. Eire, rel, base; 10. poef, Sein, broeder; 11- stere; 12. advies, maan, pogen; 13. lied, iu; 14. detail, eter, senor; 15. ore, koor, em. ip, saldo; 2. elite, atol, ondier; 3. renegaat, tetra, dreef, ei, dak; 5. Irene, semester, 10, j m, silo; 7. edik, els, Eriemeer; 8. net, snip, 9. triton, air, brasem; 10. kleedkamer, one nel, os, Pisa; 12. steel, ets, betonen; 13. H ene; 14. in, eiseres, ere, Noe; 15. eg, laken, JFSt Een aantal medici binnen de Bre- instelling vreest, dat als Tanke aanblijft als directeur van Irarvan de vijf Klokkenberg-kli- Inieken, de kiem voor het volgen- |de (bestuurs)-conflict alweer ge- llegd is. Het voortbestaan van De [Hakkenberg staat op het spel als Je strijd opnieuw oplaait. Dat [vindt het bestuur van de acade- [mische (lees: medische) staf van het multicategorale ziekenhuis. [Het stafbestuur heeft voor van middag een spoedvergadering [afgeschreven. Als enige verga- deronderwerp staat de vertrou- kwestie op de agenda. n kleine vijftig art- 1 zullen het eens moeten wor- iver hun boodschap aan de van Toezicht. Dit hoogste gaan wil de instelling - 1 weerwil van de recente aanbe- van de Commissie in 't - onder een tweehoofdige plaatsen. n die beoogde directeuren [is dr. Tanke, die zes weken gele iden als directeur van de hart- [tagkliniek op non-actief is ge- wegens een 'onherstelbare vensbreuk' met de tho- x-specialisten. De nog aan te 1 tweede directeur krijgt de (over de hart-longkliniek. Bet stafbestuur heeft grote Jaeite met dit voorstel, dat de uit elkaar dreigt te t', aldus stafsecretaris dr. 1 van der Meer. 'De Klokkenberg "1 zich geen conflict meer ver- zitter S. de Froe ver- e gisteravond desgevraagd n 'consensus-vergadering te t'. Naar verluidt verzetten at enkel de vijftien thorax-me- 0 - allen verklaarde voorstan- 15 van fusie met het (algemene) 'atiusziekenhuis - zich tegen ^overlevings-scenario van het "tkenberg-bestuur. Ook neu- van de epilepsiekliniek jffl aantal artsen van me- "-ondersteunende diensten röntgenafdeling, apotheek J laboratorium zouden inmid- hun voorbeeld gevolgd heb- r De Froe ziet niettemin een 'geladen' vergadering tege moet. Andere geledingen binnen De Klokkenberg suggereren dat de vergadering van vandaag be doeld is om de aandacht af te lei den van het METI-rapport, dat de Inspectie van de Volksgezond heid morgen bekend zal maken. Voor dit tweede Klokkenberg- rapport heeft de Inspectie de me dische 'organisatie' van de instel ling tegen het licht gehouden. Sommigen suggereren nu dat met name het Thorax-centrum daar slecht uit tevoorschijn komt. De thorax-medici zouden met het stellen van de vertrouwenskwes tie pogen een publicitair rook gordijn op te trekken. Van onze verslaggever Breda - Voormalig AMC-be- stuurder drs. P. Sturken boom gaat meesleutelen aan de toekomstplannen voor medisch centrum De Klok kenberg in Breda. Hij wordt extern - dus onaf hankelijk - voorzitter van de interne 'referentiegroep' die alle vormen waarin De Klok kenberg kan blijven bestaan, gaat onderzoeken. Medio mei brengt de groep een defini tief advies aan de Raad van Toezicht uit. De externe onderzoekscom- missie-In 't Veld staat fusie van de hart-longkliniek met het Ignatiusziekenhuis voor. De Raad wil dit niet en laat nu alternatieven onderzoe ken. In de referentiegroep zitten verder: algemeen-di recteur G. Tanke, de interim manager van het Thorax centrum, de managers van de andere vier Klokkenberg- klinieken en de controller. Sturkenboom is directeur van een Bureau voor inte rim-management en -be stuur in de gezondheidszorg. Telkens als achter de ramen van het Amstel Hotel iets beweegt, barst een gegil los. Slechts een enkeling krijgt de aanbeden 'super boys' uit Manchester uiteindelijk ook te zien. foto anp Door Ann Bouwma Amsterdam - Pakweg hon derd fans hadden de 'gehei me' lokatie weten te achter halen, waar Take That giste ren het afscheid kwam toe lichten. Het gekrijs was te horen tot in het zaaltje, waar de vier superboys uit Man chester om beurten aanscho ven bij een vijftal journalis ten. Stoppen op het hoogtepunt van je carrière, dat is de perfecte ti ming, vonden ze alle vier. Op die manier word je nooit meer ver geten. Maar de fans zijn er minder blij mee. Buiten het Amstel Hotel viel het nog mee, maar het kan best zijn dat de meeste aanhan gers pas vandaag arriveren. Sinds hun aankondiging in fe bruari ermee te stoppen, doet het hardnekkige gerucht de ron de dat Take That in ons land het allerlaatste concert zal geven. Dat is niet waar. Maar zien is geloven, lijkt de ge dachte, dus posten ze voor ho tels of hebben er zelfs een kamer geboekt. Daarnaast zouden er nog eens vijfduizend fans uit Engeland in aantocht zijn om de laatste stuiptrekking bij te wo nen. Niemand weet wat al die fans zullen ondernemen. Een optocht door de stad hou den, suggereert iemand, naar voorbeeld van de rouwstoet die pas geleden door Düsseldorf trok. Tieners, gekleed in het zwart, huilden tranen met tuiten en hielden een brandende kaars voor zich uit. De idolatie gaat ver. Maar de jongens van Take That hebben nauwelijks weet van de ontred dering die ze aanrichten. Een rouwstoet? Goh, dat is triest. Het leven gaat echter verder, en ze zullen heus niet van de aard bodem verdwijnen. Gevraagd naar hun plannen voor de toekomst, geven ze on veranderlijk ten antwoord 'een solo-album' te zullen maken. Er zijn zelfs al songs voor geschre ven. Dat wordt dringen in de platenwinkel, als de fans niet één maar vier cd's moeten aan schaffen. Het grootste fenomeen sinds The Beatles, worden ze genoemd. Dat geldt misschien voor de hys terie die ze onder jonge meisjes veroorzaken, maar zeker niet voor de muziek. Hun gladgestre ken wegwerp-pop kan niet in de schaduw staan van wat de Fab Four uit Liverpool presteerden. Maar daar gaat het ook niet om. Meiden vallen massaal voor de 'bums muscles', die tijdens concerten meer op de voorgrond staan dan hun stembanden. De jonge helden hebben duidelijk langer doorgebracht in de sport school dan in het muziek-onder- wijs. Dat blijkt eens te meer nu Robbie Williams, die vorig jaar als eerste opstapte, door Calvin Klein is gevraagd voor een re clame-campagne van zijn spraakmakende ondergoed. „We hebben aan alle verleidin gen van het beroemd zijn bloot gestaan," zegt Gary Barlow, „van drugs tot rijkdom en macht. Daar zijn we niet voor gezwicht." De fans buiten denken er iets anders over. Zij hadden graag een afscheidsconcert willen bij wonen. Hun enige troost is nu een paar nummers playback in de TV-show van Ivo Niehe van morgenavond. ■s>,U!|uaua}s's3U!ll^EAdo ;u8d's>[U!| uoipndeo'ja*suaA ui ldi j^rRinz® Brandsma - „Dat is ook voor ons de vraag: hoe kon dit in hemels- 120 lang doorgaan. Wij hebben 0<?k °ver verbaasd, dat geen °'e instantie eerder signalen t opgepikt. Kennelijk moeten we n AuSC*ler tegenover het systeem oehulpverlening aankijken." jg*Y°?'j'oerder van de Schiedamse po- kddini, zegt dat de recherche nog P öezig is met het hoe en waarom e omvangrijke incest- en verkrach- aak die zij dinsdag naar buiten trsD 1 'ncesta^aire> die al zestien !nsz wordt door ingewijden min- 0 erg als de Eper affaire genoemd. isupei verwante zaak van langdurig lute m ,mishruik en verkrachting van ■lojfh eisles en andere (klein)kinderen Keven iVa^er' kroers en buurtgenoten. Iwak zou §aan om een I iina a °u!a'§ez'n van zwakbegaafde, 1 d» u ike Sezinsleden. Jase tergronden van de Schie- 1 !erW°(ejta^aire wd de politie niet 15in» e ^at een van slachtof- left ged^ vor'® laar ze^ aangifte Een groot deel van de incest- en ver krachtingszaken heeft zich, na verhui zing van het gezin, in Rotterdam afge speeld. De politie weigert iets te zeggen over de sociale achtergrond van de be trokkenen, behalve dat het om autochto ne blanke Nederlanders gaat. De politie heeft de publiciteit nu ge zocht, om meer slachtoffers te bewegen alsnog aangifte te doen. De vader, hoofdverdachte, heeft zeven tien incest- en verkrachtingsmisdrijven en ontuchtzaken bekend, bij twee doch ters, vijf kleinkinderen en vijf buurtbe woonsters. De zoon wordt verdacht van verkrachtingen en incest met nog eens vijf familieleden. Ook hij heeft een serie bekentenissen afgelegd. Niet uitgesloten wordt dat het gaat om meer daders dan de 68-jarige Schiedammer en zijn 40-ja- rige zoon. Volgens de advocaat van de zoon, mr. R. Corten, gaat het om een zwakbegaafd gezin uit een kansarm milieu. Hij heeft het over 'mannen met het verstand van een kind'. Een van de dochters, die door haar vader seksueel misbruikt is en daarbij driemaal zwanger werd - een van die zwangerschappen eindigde, op 14-jarige leeftijd, in een abortus - zou volgens hem niet begrepen hebben wat haar misdaan is. Zij 'vond alles wel best'. In 1987 heeft de zoon voor de Rotter damse rechtbank terechtgestaan wegens incest en ontucht met neefjes en nichtjes. Hij is toen veroordeeld tot negen maan den en tbs met dwangverpleging. Die be handeling liep nog. Bij het proces zei de zoon niet te begrijpen wat hij misdaan had. Volgens incest-deskundige Monique Wulfers komt incest in zwakbegaafde milieus eerder aan het iicht. „In gezin nen met hogere status komt incest ook voor, maar die zijn beter in staat alles geheim te houden." In alle gevallen doen gezinnen met een incestgeschiedenis, inclusief de moeders, er alles aan om het gebeurde onder el kaar te houden. „Dat gaat met zware manipulatie en vaak met fysiek geweld." En hoe groter het betrokken netwerk van familie en/of buurtgenoten en mededa ders, hoe groter de controle en de zwijg zaamheid. Hoogleraar seksuologie dr. Jos Frenken heeft vijftien incestueuze netwerken on derzocht, waaronder het zedenschandaal van Maurik (een meisje dat jarenlang misbruikt was door broers, een buurman en een oom) en de Eper incestaffaire. De Leidse hoogleraar - tevens onderzoeker bij het Nederlands Instituut voor Sek- suologisch Onderzoek Nisso in Utrecht - zegt dat dit soort incest-netwerken na genoeg alleen voorkomt in de laagste welstandsklasse. Grove incest op zich komt - 'dat bewijst Schiedam' - niet alleen voor binnen ge sloten gemeenschappen op het platte land, zoals het stereotiepe beeld wil. Hij zegt de Schiedamse affaire alleen nog uit de krant te kennen. Met zijn Utrechtse collega-hoogleraar dr. W. Wolters (medische jeugdpsychologie) weet hij dat in het algemeen incestnet- werken bestaan 'waar de verpaupering het grootst is'. „Verpaupering in psychologische zin, want in de gevallen die ik ken woonden de gezinnen in redelijk nette huizen. Het gaat om gezinnen die psychologisch ver loederd zijn. Waar de grenzen tussen de generaties niet helder zijn. Mensen die elkaar als gebruiksvoorwerpen hante ren, pakken wat je pakken kunt. Mannen die seks met iedereen willen en daarbij nooit geleerd hebben grenzen te stellen. Bij dat 'pakken wat je pakken kunt' gaat het vaak ook om andere criminele zaken, zoals diefstal." Ook in de Eper incestaf faire ging het om een niet of nauwelijks aanwezig besef van normen. Brabant bestaat dit jaar tweehonderd jaar, maar soms krijg je het idee dat ze boven de rivieren het hier echt nog steeds als een wingewest beschouwen, waar je wei nig omkijken naar hebt. In West-Brabant is er al jaren protest tegen de aanleg van de Hoge Snelheidslijn (HSL), maar buiten de regio heeft dat tot op heden op weinig publiciteit mogen rekenen. Onlangs zijn ze boven de Moerdijk wakker geschrok ken en beseffen ze dat die HSL niet alleen door West- Brabant zal lopen, maar ook door de Randstad heen zal moeten. Het gevolg daarvan is een alsmaar uitdijende stroom publicaties, waarin de opwinding navenant groeit. Nieuwste ontwikkeling in die reeks is een Nipo-enquête, waaruit blijkt dat negen van de tien Nederlanders tegen de aanleg van de HSL door het zogeheten Groene Hart van de Randstad is. De Brabants/Vlaamse protesten legden tot op heden weinig gewicht in de schaal, maar dat wordt nu natuur lijk anders, want als Hollanders zich er tegen keren, dan moet het wel fout zijn. Helemaal indrukwekkend zal het protest worden als over een maand of drie het 'nieuws' van de HSL ook in de Amsterdamse grachtengordel doordringt. Als de daar verzamelde intelligentie zich ook nog eens tegen die trein keert, dan kan het Rijk wel inpakken. MERIJN Driebergen (anp) - Wie dit paasweekeinde de weg op gaat, moet rekening houden met volle wegen. Ongeveer 500.000 Nederlanders benutten de paasdagen voor een korte vakantie. Van hen gaan 150.000 naar het buitenland. Veie honderdduizen den buitenlanders, vooral Belgen en Duitsers, brengen een bezoek aan ons land. De landelijke verkeerspolitie in Driebergen en de ANWB ver wachten dat de drukte vanmid dag al begint. De grootste knelpunten zijn de A2 (Utrecht-Maastricht) voor de Lekbrug bij Vianen, tussen Vught en Boxtel en rond Eindhoven, en de A12 (Den Haag-Arnhem) tus sen den Haag en Bleiswijk, bij Utrecht tussen de knooppunten Oudenrijn en Lunetten en bij Arnhem tussen de knooppunten Grijsoord en Waterberg. Op Goede Vrijdag wordt het ver keersbeeld bepaald doo£ verkeer richting kust, de Veluwe en de at tractieparken. Druk wordt het ook op de wegen van en naar Duitsland, vooral op de Al 2 (Oberhausen-Utrecht) en de A67 (Moers-Eindhoven). Na vier urn 's middags wordt het wat rusti ger. Zaterdag en zondag is het naar verwachting betrekkelijk rustig, maar in de loop van Tweede Paasdag, worden de wegen weer voller door terugkerende vakan tiegangers en dagjesmensen. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht ko mend Paasweekeinde 900.000 buitenlandse toeristen. Zij zullen 135 miljoen gulden in ons land besteden. Het zijn vooral Duit sers en in mindere mate Fransen, Belgen en Britten. Favoriet zijn Amsterdam, Den Haag (Vermeer-tentoonstelling), Delft (activiteiten rond Vermeer) en de Keukenhof. Deventer (anp) - De politie heeft een bende van vijf Edenaren opgepakt die in Deventer handelde in heroïne en zich schuldig maakte aan verkrachting, beroving met geweld, het gebruik van vuurwapens, inbraak en diefstal. Het gaat om mannen in de leeftijd van 23 tot 27 jaar. De pressie tot geheimhouding in zo'n ge zin is enorm. „Kinderen worden sterk af hankelijk gemaakt en gechanteerd. Het is één grote doofpot. Dat er zwanger schappen volgden betekent dat de gewe tenloosheid nog een stap groter was: een sterk vergravende levensstijl. Een situa tie waarin grenzen van goed en kwaad vervaagd zijn en er geen sprake meer is van een fatsoensmoraal die de mensen binnen de perken houdt." De vader - soms op de achtergrond bij gestaan door de moeder - dreigt dat het misbruik stilgezwegen moet blijven, om dat anders het gezin opgeblazen wordt: 'Anders ga jij naar een tehuis en ik naar de gevangenis'. De dochter voelt zich vaak mede-schuldig voor de incest of durft uit schaamte niet naar buiten te treden. Het gaat lang niet altijd om autoritaire, tyrannieke vaders. Er zijn ook meer pas sieve, afhankelijke incestplegers, of va ders die 'kind met de kinderen' willen zijn. Incest komt in alle milieus voor, al gaat het in de grofste gevallen om milieus met een traditie van armoede, verwaarlozing en geweld. Vaak zijn incestplegers in hun eigen jeugd verworpen, verlaten of mishandeld. Tijdens het onderzoek zijn nog eens vijfentwintig dealers en ver slaafden uit Deventer als ver dachte gehoord. De bende had velen van hen in haar macht. Een van slachtoffers was een 35- jarige drugshandelaar. De Eden- arèh beroofden hem. Daarvan deed de man onder valse naam aangifte bij de politie. Het bleek dat hij zelf ook betrokken was geweest bij berovingen van twee verslaafden. Het geweld van de bende tegen over verslaafden was zeer grof. Zo ontvoerden drie leden van de groep in Deventer een 41-jarige vrouw uit haar woning. Onder bedreiging van een riotgun en messen verkrachtten ze haar in de auto. Uit woede over het feit dat de vrouw aangifte deed, losten de criminelen vier schoten op het huis van het slachtoffer. Zij was op dat moment op advies van de politie elders ondergedoken. In Tiïiïï Apeldoorn waren de bendeleden eveneens bij een verkrachting be trokken. De politie zette extra vaart ach ter het onderzoek, omdat de cri minelen zulk grof geweld toepas ten. Daardoor ontstond onder drug gebruikers in Deventer grote on rust. Hoeveel de organisatie aan heroïne heeft omgezet is onbe kend. (ADVERTENTIES) S&A Afbouwcentrum De Hak 19 DONGEN Tel. 0162-315958 "MILIEUBEWUST VERPAKT nf t hp VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Dagelijks 20.00 uur (behalve op maandag); zondags ook matinee 14.00 uur Reserveren: PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 dagen per week 10-22 uur; 40 ct per min.)

de Stem | 1996 | | pagina 3