IdeSte IONS I HAMELINK aanbevolen Snor Proef toe o.a.: lendijk 24, el. 0115-441273 Efteling Land van Ooit °iis Beekse Bergen Autotron Keukenhof Madurodam Slagharen Hellendoorn Walibi Flevo Dolfinarium Duinrell Archeon Linnaeushof Drievliet 996 X 59 actiemodel) or uw auto nderd. lMisou¥uren vormen in bhrodam één van de nieuwe FOTO'S MARC BOLSIUS in Ponypark Slagha- i: een vliegend tapijt. traditioneel gaan in Nederland rond de paasdagen de grote Ittractie- en themapar ken open. Dat is tevens iet officieuze startsig- Jiaal voor het dagje-uit- azoen. Naast het ver- jouwde amusement ko nen de meeste parken M nieuwe attracties, pt alleen om nieuwe ezoekers te trekken, Snaar zeker ook om oude iezoekers weer tot een litstapje te verlokken. Jlieronder volgt een [reep uit het nieuws dat ie parken dit seizoen hun «zoekers voorschotelen. Be nieuwe verlokkingen: van Zwunka tot griezel- jungle. Door Johan van Grinsven 5 groen metal. 6.750.- 7 zwart 8.750.- 9 wit 7.500.- 7 rood 8.750.- 8 wit 4.750.- 8 blauw 6.250.- Ile merken auto's Be entree van De Efteling in atsheuvel is spectaculair ver- fceuwd. Ook een noviteit is Villa [olta. En er wordt dit jaar veel Acht besteed aan het jubi- mvan de Indische Waterlelies, elfjes die een hoofdrol spelen b dit sprookje - geschreven door |e Belgische koningin Fabiola - sen al dertig jaar in het ookjesbos van De Efteling. l juli tot en met 31 augustus «den Samson en Gert dagelijks m 13.00 en 15.00 uur op. In het "ding Theater is iedere dag een ookjesshow te bekijken, waar- i in de 'rustige' wintermaan- en honderd kostuums zijn ver- Mfteling is dit jaar geopend tot Net 27 oktober, iedere dag van PUtot 18.00 uur. Van 1 juli tot Wet 31 augustus is het park tot pivonds 22.00 uur open. sale Kracht Kruipers' heet 1 nieuwste attractie van het 'd van Ooit in Drunen. Bezoe- namen, in een wedstrijd, op bijzondere wijze voortbewe- ®;dat gebeurt in een ongewone "tractie op tweeëneenhalve hoogte, met een vaart van lèueenhalve kilometer per J®. Uniek in de wereld belooft de F het Land van Ooit, het ad waarin kinderen de baas zijn. Van Zwunka tot griezeljungle KgD BEüfif ond treedt in het lase Chassé Theater de iana Jeyasingh Dance 'y op. ^°gel, Edda Barends Caroline Almekinders I.™ prachtige rollen in e prote vrouwen. üjaugdkomedie Amsterdam zondag de familiemu- °ns in Breda. j®®?® van Veen staat "Bred ^er avon<^en Sm ^aPe^a St. Petersburg wijdag in het Chassé at«in Breda. S°P ofwel popfesti- k°mend weekeinde in .out, Etten-Leur en Nieuw is ook de arena voor de Ooit-ridders. Verder kunnen jong en oud nieuwe theatershows be kijken: spannende riddergevech ten en grappige avonturen van Rak de Reiger en de Freule van de Strakke Teugel. Het Land van Ooit is van 27 april tot en met 27 oktober open, dage lijks van 10.00 tot 17.30 uur. Van af half september is het land al leen in het weekeinde en de herfstvakantie open. In Safaripark Beekse Bergen komt Afrika steeds dichterbij. Pas medio mei is de grote vernieuwing klaar maar dan kan het publiek ook als een echte safari-ganger te voet door het park zwerven. Of in de auto of boot, want dat blijft ook mogelijk. Waar het echt ge vaarlijk is (bij de neushoorns en roofdieren bijvoorbeeld) zijn uit kijkposten en -torens gebouwd. Alles wat vliegt, rijdt, vaart en spoort heeft volgens Autotron een plaatsje gekregen in de nieuwe at tractie Minitron. De hele ver voerswereld in miniatuur is in de plaats gekomen van het Huis van de Toekomst dat zeven jaar on derdak had op het terrein van het Autotron in Rosmalen. Diorama's, model-spoorbanen, vitrines met miniaturen en schaalmodellen en radiografisch bestuurbare bootjes moeten nieuwe bezoekers lokken. Daarnaast neemt presentator Han Peekei hier twintig afleveringen op van het stripprogramma Wordt Vervolgd, te zien op Kindernet. Aanwinsten in het automuseum zijn onder meer een collectie For mule I-wagens en een antieke au todraaimolen. Autotron is tot en met 20 oktober te bezoeken van 10.00 tot 17.00 mm, in juli en augustus tot 18.00 uur. In De Keukenhof in Lisse wachten zo'n zes miljoen bloembollen op de lente. De afgelopen weken zijn de binnenexposities ingericht (over orchideeën en over amaryl lis, hyacinten en tulpen), is de per manente Orchideeënshow opge bouwd, zijn zo'n 10.000 naam bordjes bij de bloemen en planten geplaatst en is een beeldenroute in het park uitgestippeld. In het Ko ningin Juliana Paviljoen zijn di verse tentoonstellingen te zien, onder andere 'Vlinders en bloe men'. De Keukenhof is open tot en met 22 mei, een kaartje kopen kan van 8.00 tot 18.00 uur; het park gaat om 19.30 uur dicht. Voor het eerst in het 44-jarige be staan is de Haagse miniatuurstad Madurodam - met ingang van dit seizoen - zomer en winter geo pend. Maar dat is niet het enige nieuws: de stad in zakformaat is zeventig procent in oppervlakte gegroeid, een investering van 36 miljoen gulden. Vernieuwde wan delpaden, vierentwintig nieuwe maquettes, de enige overdekte zandsculpturenshow ter wereld, een nieuw entreegebouw, een extra zeehaven en een stad van de toekomst, zijn maar enkele van de noviteiten in Madurodam. Madurodam is het hele jaar geo pend, in de zomer van 9.00 tot 22.00 uur en in de winter van 9.00 tot 17.00 uur. Zwunka, Trojka en Railway heten de nieuwe attracties van Pony park Slagharen. Zwunka staat voor het nieuwe vliegende tapijt, dat mensen tot zo'n dertig meter boven de grond brengt. De Trojka maakt eerst tollende bewegingen en kiest daarna het luchtruim. Het overdekte speelcomplex Kids Country is uitgebreid met de LGB Wild West Railway. Deze model baan heeft een lengte van honderd meter rails waarop stoomlocomo tieven en wagons hun weg zoeken door een westernlandschap. Kin deren kunnen de treinen zelf in beweging zetten. Daarnaast zijn er enkele veranderingen doorge voerd in de aankleding van het park. Ponypark Slagharen is tot en met 27 oktober dagelijks open, van 10.00 tot 17.30 uur. Het zestig jaar geleden als een theehuis begonnen Hellendoorn presenteert dit seizoen een nieuwe uitvoering van de Rioolrat, de on dergrondse achtbaan van het avonturenpark. Nieuw in Dreu- mesland: de Vliegende Hollander (een carrousel met vliegtuigjes) en de Postkoets. Dat brengt het park gedeelte voor de kleuters op zeven attracties. Hellendoorn is dagelijks geopend tot en met 27 oktober van 9.30 tot 18.00 uur. Walibi Flevo aan het Veluwemeer belooft dit seizoen een spectacu laire waterstuntshow. De stunt mannen die dit programma-on derdeel uitvoeren komen uit Ame rika. Daarnaast zijn er twee nieu we restaurants bijgekomen. Ook nieuw dit seizoen: een baan waar kinderen een meter lange trucks op afstand kunnen bedienen en een geluidsorgel dat kinderen met voetstappen de geluiden uit het Afrikaanse oerwoud laat oproe pen. Acht afleveringen van het Tros-programma Ter land, ter zee en in de lucht worden in het park opgenomen. Walibi Flevo in Biddinghuizen is tot en met 27 oktober open, dage lijks van 10.00 tot 18.00 uur; in april, mei, september en oktober sluit het park een uur vroeger. Het Dolfinarium in Harderwijk kondigt ook al een wereldprimeur aan: een lagune voor dolfijnen. Dat zou in haar soort de eerste ter wereld zijn. Voor deze lagune wordt onder meer vijftien miljoen liter zeewater vanuit Zeeland In De Efteling worden de laatste plooien in het decor van de nieuwe attractie Villa Volta gladge streken. aangevoerd. De bouw hiervan is dit seizoen te volgen, pas volgend jaar zwemmen de dolfijnen erin. Daarnaast heeft het Dolfinarium een nieuwe zeeleeuwenvoorstel ling op het programma gezet. De ze show speelt zich af in een decor van vissershuisjes, winkeltjes en een vuurtoren. Het Dolfinarium is tot en met 27 oktober iedere dag open van 10.00 tot 18.00 uur. Duinrell in Wassenaar komt met de nieuwe attractie 'Waterspin', twee enorme armen met een bank ertussen, veertig mensen kunnen er in dolgedraaid worden. Daar naast is er rond een tentoonge steld dinosaurusskelet een klank en lichtshow samengesteld. Tus sen 30 juni en 1 september treedt de internationale zang- en dans groep Up With People drie keer per dag op. Ook nieuw: een expo sitie over het leven van dieren in de duinen en het bos. Duinrell is tot en met 27 oktober geopend, iedere dag van 10.00 tot 17.00 uur. Daarnaast is het Tiki- pad, de grootste waterattractie van Europa, het hele jaar open tot 22.00 uur. Na een moeilijk financieel jaar gaat het archeologisch themapark Archeon toch het derde seizoen in. Vernieuwingen zijn: een brugver- binding tussen de Romeinse tijd en de middeleeuwen, een sportie ve Oervival-route met klim- en klautermogelijkheden, een Brons tijd-boerderij in de prehistorie, een tentoonstelling over recht spraak en marteling in de middel eeuwen en een virtuele speelplaats in het Expogebouw. Acteurs ver zorgen dagelijks entertainment; zo staan er middeleeuwse kluch ten, prehistorische jachtrituelen en een Romeins gladiatorenge vecht op het programma. Het themapark in Alphen aan de Rijn is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur (in juni, juli en augustus een uur langer), tot en met 27 oktober. Europa's grootste speeltuin, Lin naeushof inBennebroek, heeft een griezel-jungle ingericht. Kleine bezoekers moeten hun weg zoeken in een duister oerwoud vol myste rieuze geluiden en gevaarlijke die ren. Ook nieuw zijn de zogenaam de funny-wheels (karretjes waarin kinderen zich op een gekke ma nier kunnen voortbrengen) en speeltoestellen,^ waaronder een enorme wip. Daarnaast is de loop route door de speeltuin - die nu zo'n 350 toestellen en attracties telt - verbeterd. Linnaeushof is open tot en met 29 september, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Familiepark Drievliet in Rijswijk heeft dit jaar vijf miljoen gulden geïnvesteerd in een nieuwe acht baan en enkele algemene verbete ringen. Het is de grootste investe ring in één jaar in de bijna zestig jarige geschiedenis van het attrac tiepark. Het merendeel van het geld zit in een thematische achtbaan, de Ko permijn. Bezoekers worden in mijnwagons langs mijnschachten en rotspartijen gevoerd. Verder zijn onder meer de picknickplaat sen opgeknapt. Drievliet is iedere dag tot 1 sep tember van 10.00 tot 18.00 uur open. Daarna, in september en ok tober, alleen in de weekeinden, op Prinsjesdag en in de herfstvakan tie. Typisch zo'n zaak die het moet hebben van mondreclame. Café-res taurant Buitenlust ligt wat achteraf in Terheijden, een beetje een zaam aan de Moerdijkseweg, tegen Wagenberg aan. Als je geen tip hebt gehad om juist hier een hap te bestellen, is het voorspelbaar dat je er zo aan voorbij rijdt. Want het oogt aam de buitenkant als een wat groot uitgevallen en wit uitgedost dorpscafé. Ondanks de met veel optimisme uitgestal de stoelen en tafels op het terras. Hier moest het volgens een collega, de weg wetend in de streek, toch wezen. En het was hier. Tot uit de wijde omtrek komen ze hier eten, als het goed, betaalbaar, gemoedelijk en gezellig moet zijn. Met die wetenschap ben je natuurlijk enigszins bevooroordeeld. We gaan zien. Het interieur betreden is meteen een verrassing. Het lijkt wel een bungelende rommelmarkt. Wanden en plafond zijn op een leu ke manier bijna verstopt achter de meest uiteenlopende voorwer pen. Als ik een greep doe, moet iedereen mij maar geloven dat het mogelijk nog geen tiende deel is van wat hier allemaal hangt. Aller lei soorten pannen, flessen, een mattenklopper, een zaag, een toeter, een gieter, een handboor, een kolenkit, een opgezette fazant, een oliekan en boven de bar een piepklein visfuikje waar mogelijk net een puber van een paling in kan. De paling is er trouwens best te hebben. Je kunt die hier gebakken eten, maar ik kies voor de gerookte versie als voorgerecht 17,50). Dit is geen paling in het groen, maar in alle kleuren van de regen boog. Zo rijkelijk is de garnering. En vis volop. Verder houden we ons aan de specialiteiten van de maand, die aanbevolen worden op een speciaal kaartje en vragen ons meteen af wat toch die snorren daarop te. betekenen hebben. Dat geheim wordt later op de avond onthuld. Beide april-gerechten worden voor elk 25 opgediend. Voor haar een kabeljouw-tournedos als bed met daarover een dik ke deken van krab, garnalen en mosselen en voor mij twee stuks lamstournedos die bijna net zo mals zijn als de kruidige mint-saus ernaast. De huiswijn erbij doet 3,75 per glas en 24 per fles. De tot de vaste tafeluitrusting behorende fles rode Palomar Estate uit Chili 25) stond er trouwens heel uitnodigend. Een volgende keer laten we die, denk ik, niet dicht. In de weekenden zit het hier prop vol, maar vanavond is de aanloop van hongerigen wat minder. Des ondanks toch nog voldoende om het gezellig te houden. Die mensen komen hier kennelijk vaker, want wij werden bij het binnenkomen duidelijk en terstond herkend als onbekenden. Nu nog het mysterie van de snor. Ik had tussen een zwevende fluitketel en naar ik meen een beddenkruik wel een getekend portret aan de muur ontwaard, maar daar niets achter gezocht, want wat hangt hier niet. Tot de kok binnenkwam, dat wil zeggen, de snor kwam eerst, toen hij. Be scheiden zei hij niet dat het bij hem wel snor zat. Daarom zeg ik het maar. H.S. Alle dagen open; zaterdag geen lunch.

de Stem | 1996 | | pagina 19