VastNed: blik meer richten op het zuiden EBRD voorziet hoge groei in Oost-Europa Philips' verrassende kijk op de toekomst 'Rijen'dé denktank van Ericsson Redactie De Stem spreekt zich uit voor fusie met BN Benzine goedkoper bij vrije handelaren Werknemers procederen steeds vaker tegen ontslag pESTEM ECONOMIE A7 'Economische groei het grootst' Prominente plaats op de telecommunicatie-landkaart van de wereld ECONOMIE KORT CAO-akkoord technische groothandel Nettowinst IHC Caland fors omhoog Principe-akkoord CAO bij TLN Flinke winststijging Dresdner Bank NIB en Fortis bestuderen samenvoeging Bosnië treedt toe tot Wereldbank DINSDAG 2 APRIL 1996 Eindhoven (anp) - In de futu ristische wereld die Philips v00r zich ziet, wordt alles an- ders. Natuurlijk verdwijnen Irnoppen en schakelaars, want elektrische apparatuur gaat eageren op stemgeluid. En vanzelfsprekend komen we te wonen in 'slimme huizen', „.ar het onderscheid tussen werkkamer, zitkamer en keu- Een verdwijnt. jjaar niet alleen onze directe om- ing verandert, ook wijzelf on- dergaan een metamorfose. Er ontstaat een 'nieuwe ik', die op zoek gaat naar meerdere identi teiten. Deze nieuwe mens zoekt rust in oosterse filosofiën, gene zing door zelfmedicatie en zeker heid in tradities en rituelen. Voor plastische chirurgie schamen we ons niet meer. Tegelijkertijd ver vagen de grenzen tussen werk tijd, reistijd en vrije tijd. Zie daar het perspectief dat Phi lips schetst in de brochure 'visie en realiteit'. Het elektronica-con- cern baseert zich op een uitvoerig onderzoek, waarin de futurolo gen ook zijn nagegaan aan welke producten behoefte zal zijn. Zo filosofeert het elektronica concern over emotion containers. In de woorden van een woord voerster: „Grappige voorwerpen waarin je allerlei herinneringen kunt opslaan, zoals geluid, video beelden en zelfs geuren." Het idee achter het moderne plak boek is dat we maar draven en draven en geen tijd hebben kost bare momenten te koesteren. „Zo zou dat wel kunnen," denkt de woordvoerster. De brochure maakt melding van nog meer denkbare innovaties, zoals een intelligente vuilnisbak, die zelf zorgt voor gescheiden af valinzameling. Of de videobrief kaart, om het thuisfront met een filmchip te informeren over onze vakantieavonturen. En wat dacht u van een soort radar op de fiets van uw zoontje, die dan gemak kelijk zijn vriendjes in de buurt kan opsporen? Ook voor gehandicapten liggen ongekende mogelijkheden in het verschiet. Zo komt er voor blin den wellicht ooit een toestel om gesproken zinnen om te zetten in geschreven tekst, terwijl doven hun geschreven proza door een apparaat kunnen laten voorlezen. Of kunstmatige ledematen van menselijk weefsel. Of een soort horloge dat automatisch insuline inspuit bij suikerpatiënten. Vormgeving krijgt veel aandacht, voorspelt Philips. Sommige pro ducten worden zo klein, dat ze geheel aan het oog worden ont trokken. Andere producten zou den juist een opvallende en indi viduele vorm krijgen, waarmee iedereen zijn eigen smaak kan la ten prevaleren. Van onze verslaggever Amsterdam - De VastNed Groep wil de komende jaren meer gaan beleggen in kantoren in het zuiden en oosten van Neder land. „Die regio's vinden we aantrekkelijker dan de Randstad," verklaarde directeur R. van Zinnicq Bergmann gisteren bij de toelichting op het jaarverslag van de beleggingsmaatschappij. Van de 84 objecten die VastNed Offices/Industrial (één van twee fondsen van de groep) in 1995 in portefeuille had, is 36 procent in de Randstad te vinden. Dat is l twee procent minder dan het jaar ervoor. Het aandeel van Zuid- en Oost- Nederland steeg van 28 naar 30 procent. Volgens Van Zinnicq Bergmann zijn het zuiden en oosten interes- I sant, omdat in die regio's de eco nomische groei het grootst is. „Daar ontstaan meer banen dan in de Randstad. Er is dus ook meer kantoorruimte nodig, want een kwart van de nieuwe arbeids plaatsen bestaat uit kantoorba- I nen." Hij rekende voor dat er in 1995 120.000 banen in Nederland zijn bijgekomen. Daarbij gaat het om 30.000 kantoorbanen. Tegen 20 vierkante meter kantooropper vlakte per arbeidsplaats ('een conservatieve berekening') is de behoefte aan kantoorruimte met 600.000 vierkante meter toegeno men. Ook om een andere reden zijn het zuiden en oosten aantrekkelijk voor VastNed. Van Zinnicq Berg mann: „In de Randstad wordt meer op risico gebouwd (er zijn dan geen huurders vantevoren, red.). Dus er zal niet zo snel schaarste ontstaan. Buiten de Randstad wordt minder risico ge nomen, zodat er meer natuurlijke schaarste is." Door de schaarste stijgen de huren en daardoor het beleggingsresultaat (winst) van de verhuurders. Dit de cijfers, die vorig maand al bekend werden gemaakt, blijkt dat door de positieve ontwikke ling van de kantorenmarkt vorig jaar het beleggingsresultaat van VastNed Offices/Industrial met 1,6 miljoen gulden steeg tot 24,9 miljoen. De waarde van de porte feuille bedroeg 444 miljoen gul den. De directie wil per aandeel een dividend van 4,67 gulden (plus 11 cent) uitkeren. Minder hard steeg de winst van het andere VastNed-fonds, Vast Ned Retail, dat voornamelijk be legt in winkels. Dit fonds (porte feuille van 1,2 miljard gulden) zag het directe beleggingsresul taat met 2,1 miljoen stijgen tot 58,9 miljoen. Net als in 1994 wordt een dividend van 7,85 gul den voorgesteld. In zijn huidige vorm bestaat de VastNed Groep sinds 1 januari van dit jaar. Offices/Industrial opereerde voorheen als Vast Waarde Nederland, gevestigd in Den Haag. VastNed Retail (kan toor in Breda) heette tot voor kort VastNed NV. Beide fondsen be sloten vorig jaar samen te gaan om een sterkere marktpositie te krijgen. De fondsen verlaten me dio april hun kantoren in Den Haag en Breda. De VastNed Groep (35 werknemers) opereert dan vanuit Rotterdam. Na Rodamco, VIB en Wereldhave is de VastNed Groep nu de vierde belegger in onroerend goed in Nederland. In de nabije toekomst zal de kantorentak sneller groeien dan Retail. „Vanwege de marktsituatie is het voor Offices makkelijker om te groeien dan Retail. Het zou wel aardig zijn als Offices groter wordt, omdat je dan meer evenwicht in de groep krijgt," aldus directievoorzitter K. Streefkerk. VastNed beschikt in elk geval over de nodige middelen om te expanderen. Het eigen vermogen bedraagt 70 procent van het tota le vermogen. Deze solvabiliteit mag tot 60 procent dalen als zich interessante opties voordoen. Bo vendien wordt nu slechts 140 miljoen van de 340 miljoen gul den aan bankfaciliteiten gebruikt. Amsterdam (anp) - Werknemers gaan de laatste jaren vaker in beroep tegen een ontslag. Het komt daarbij zelden voor dat ze oun baan terugkrijgen; wel kan een proces leiden tot een be- 'gouden' handdruk. Jat concludeert FNV Bulletin uit «jaarverslag van de rechtskun de dienst van de vakcentrale, tol opmerkelijke toename van aantal processen constateert [e vakcentrale in ontslagzaken 'aarbij de werkgever reeds de 'estemming van het arbeidsbu reau verkregen heeft. De FNV- mvocaten behandelden in 1993 '1 zaken van werknemers die bij be kantonrechter protest aan banden tegen de ontslagvergun- vorig jaar lag dat aantal op 151. Hun baan kregen de werknemers toe' terug. Wel wisten ze een "eeds hogere afkoopsom los te Weren. In 1993 werd gemid deld 4700 gulden uitgekeerd, vo- JSjaarwas dat 12.000 gulden. directeur mr. E. van der van de rechtskundige toast FNV kwam het tot enkele {aren geleden nog maar nauwe- 'jss voor dat een werknemer jrotest aantekende tegen een Jitslagvergunning. Tegenwoor- "Slaat ook een gewone arbeider e' er steeds minder vaak bij zit- de vakcentrale schat dat arlijks enkele duizenden werk- emers een proces aanspannen "en hun ontslag, gevallen waarbij het ontslag eet bij de kantonrechter wordt ^gevochten', is een afkoopsom laren gebruikelijk. In de zaken e de FNV-advocaten behande- gaat het om gemiddeld 20.000 blieke topfiguren die niet goed functioneerden zich in een forse afkoopsom kunnen verheugen. Zo kreeg topman C. Nyqvist van busgigant VSN enkele miljoenen guldens mee. Volgens Van der Molen is dit soort gouden handdrukken ech ter niet te vergelijken met de handdruk voor de gewone man. Algemeen directeur van Ericsson Haijo Pietersma: 'Rijen krijgt een voorbeeldfunctie'. FOTO TON TOEMEN Ericsson Telecommuni catie BV in Rijen maakt een duizelingwekkende omslag mee. Van pro ductie van huistelefoons naar denktank. In Rijen worden voortaan intelli gente netwerken uitge dacht voor wereldwije toepassing. De directie opteert voor 'Rijen als kenniscentrum voor heel Europa'. Kennis die voor een belangrijk deel uit hoofden van Nederland se ingenieurs komt. door Henny Zetteler Rijen - De stokoude, handbe diende telefooncentrale met gaatjes en plugjes staat nog ter decoratie in de ont vangsthal van Ericsson Rijen. Als symbool van hoe het was. Maar de gesprekken lopen allang binnen op de zelf ontwikkelde intelligente centrale. Buiten steken de palen voor het fundament van het nieuwe Europese lo gistieke centrum van Erics son in de staalblauwe lucht. Er is bedrijvigheid alom. 'Rijen', waar Ericsson sinds 1920 telefoons voor de lokale markt fabriceerde, maakt mo menteel een duizelingwekkende omslag mee. Volgens algemeen directeur Ha ijo Pietersma (43) wordt het hoofdkantoor het centrum voor Europa. Tot grote opluchting van Rijens eerste burger A. Aarts, die onlangs zelf het start sein gaf voor het nieuwe logis tieke centrum. De burgemeester had alle reden voor ongerustheid: telefoons worden er sinds 1993 niet meer gemaakt aan de Haansbergse- weg. De productie stokte, oihdat de markt voor traditionele huis telefoons in elkaar klapte. De markt werd overspoeld met goedkope apparaten uit Zuid- Oost-Azië. Ericsson moest 115 mensen ontslaan. Momenteel werken er alweer ruim 1200 werknemers. De kan toren worden bevolkt door bat terijen ingenieurs. Eindeloze rijen kantoren met computers, waarachter knappe koppen de meest ingenieuze telecommuni- catie-systemen moeten uitden ken. 'Rijen' wordt naast Euro pees distributiecentrum dé denktank van Ericsson. Het gaat om hoogwaardig onderzoek naar de mobiliteit van mensen en het ontwikkelen van net werkdiensten daarvoor. Naast marketing-sales voor de Nederlandse markt, gaat het in Rijen om de ontwikkeling van software voor ondermeer grote, intelligente netwerken, centra les voor het openbare net, be drijfscommunicatie-systemen en mobiele communicatie-net ten. Pietersma: „Rijen is vooral kenniscentrum voor Europa op het gebied van intelligente net werken. Uiteindelijk zullen we die kennis wereldwijd toepas sen. Die kennis komt voor een belangrijk deel uit hoofden van Nederlandse ingenieurs." Ontwikkeling als het ultieme handvat voor de toekomst. Dat is volgens Pietersma niet zo maar een kreet. Het Zweedse te- lecommunicatie-concern Erics son, met 85.000 werknemers ac tief in honderd landen, sluist niet voor niets een vijfde van haar winst terug naar research en development (ontwikkeling en onderzoek). Dat betekent bijvoorbeeld dat der uit productie komt. Pieters ma: „Productie kun je uitbeste den, het gaat om de kennis." Pietersma trekt sinds 1 juli 1994 in Rijen aan de touwtjes als op volger van Ragnar Back. Hij zet er de lijnen naar de toekomst uit. Een toekomst die voor het door de onstuimige groei van de wereldconcern, met een jaarom- mobiele telefonie (een groei van zet van ruim 23 miljard gulden, veertig procent) van de winst over 1995 (1,28 miljard gulden) zo'n slordige 250 miljoen gulden 'terugvloeit' in de toekomst. Alleen zo is de uiterst dynami sche markt voor telecommuni catie bij te benen. Geen under statement, maar keiharde wer kelijkheid, zegt Pietersma. Er is geen tijd te verliezen; door snel le introductie van steeds nieu were technologieën en de lon kende miljoenenorders voor in frastructuur, maar ook losse ap paratuur, proberen steeds meer bedrijven vaste voet in Europa aan de grond te krijgen. De strijd is hard en eist slachtof fers. De recente cijfers van het Fran se transport- en telecom-con cern Alcatel, dat vorige week een verlies van acht miljard gul den bekendmaakte, vormen een sprekend voorbeeld. Daarmee valt Alcatel de twijfelachtige eer te beurt het grootste verlies uit de geschiedenis van het Franse bedrijfsleven te hebben geleden. Kennis Veel woorden wil Pietersma er niet aan vuil maken. De winst cijfers van Ericsson, wereldlei der in telecommunicatie, zeggen volgens hem genoeg. Ze illustre ren dat de ingeslagen koers de juiste is. Ericsson weet dat de toegevoegde waarde steeds min- valt of staat met ontwikkeling. Voor een belangrijk deel wordt die uitgedacht in Rijen. Daar worden de komende jaren tien tallen miljoenen guldens geïn vesteerd in nieuwe gebouwen en infrastructuur. Er vindt een complete herstructurering plaats van de bedrijfsterreinen. Ook voor de fysieke goederen stroom door Europa moet vol gens Pietersma Rijen straks als Europees distributiecentrum het grote voorbeeld zijn. Breda was als plaats voor de hoofdves tiging even in de markt, maar de eigen terreinen in Rijen boden meer flexibiliteit. Dat gaf de doorslag. Sofi-nummer Ondanks het staken van de pro ductie van huistelefoons, ziet Pietersma het vaste telefoonnet werk niet verdwijnen. „Dat blijft een grote rol spelen. Maar op den duur zullen de nummers niet meer gekoppeld zijn aan een stopcontact," aldus Pieters ma. „Straks krijgen we naast ons sofi-nummer een telecom- municatie-nummer, zodat we overal waar we willen bereik baar zijn." Pietersma legt sterk de nadruk op willen. „We hou den als consument zelf controle. Dat vormt ook een wezenlijk on derdeel van het onderzoek dat we hier in Rijen doen." aarhjks worden zo'n 45.000 ar- tn»,.S0Lereenkomsten v'a de kan- achter ontbonden. tii/ouden handdruk is de laatste w omstreden, omdat enkele pu- Londen (anp) - Het afgelopen jaar hebben de Oost-Europese landen een 'indrukwekkende' groei beleefd. De economische stabiliteit is toegenomen. De inflatie daalde scherp, terwijl de kapitaalstroom naar deze landen gro ter werd. Weliswaar is in de landen van het Geme nebest voor Onafhankelijke Staten de pro ductie verder gedaald, maar in een veel la ger tempo. Dat zijn de belangrijkste bevindingen uit het gisteren door de Oost-Europabank ge publiceerde rapport over de economische hervormingen in haar regio. Deze Europe se Bank voor Wederopbouw en Ontwikke ling (EBRD) heeft als taak een bijdrage te leveren aan de overgang van een centraal geleide planeconomie naar een vrije markteconomie. De toeneming van de macro-economische stabiliteit en de voortgang van marktge richte hervormingen hebben het risico voor investeerders verminderd. Bovendien is de ontwikkeling van de binnenlandse vraag en van de prijsstijgingen beter voor spelbaar geworden. Plotselinge veranderingen in de wetgeving zijn minder waarschijnlijk. „Grote be leidswijzigingen ten aanzien van de markthervormingen in zijn uitgebleven," constateert de ontwikkelingsbank. De Oost-Europese landen, de Baltische staten en de GOS-lidstaten kunnen de ko mende jaren hoge groeicijfers tegemoet- zien, zo luidt de conclusie. De groei zal vooral gebaseerd zijn op goed geschoolde arbeidskrachten, op een toenemende mate van macro-economische stabiliteit en op meer mogelijkheden voor buitenlandse handel en investeringen. „Juist deze facto ren hebben in de afgelopen twintig tot der tig jaar gezorgd voor de hoge groeicijfers in Zuid-Oost-Azië," merkt de bank in een toelichting op. De beste groeicijfers in het afgelopen jaar lieten Polen, Slowakije, Roemenië en Al banië noteren. Hun economieën groeiden met 6 a 7 pro cent. Estland, Tsjechië en Slovenië scoor den met een groei van 4 a 5 procent nau welijks minder. Duidelijk achter bleven Hongarije en Letland met een groei van niet meer dan 1 a 2 procent. Hierbij merkt de bank op dat de positieve ontwikkeling volgt op een scherpe achter uitgang aan het begin van de jaren negen tig, toen het oude systeem werd verlaten. Alleen Polen zal dit jaar het productieni veau van vóór de jaren negentig bereiken, volgend jaar gevolgd door Slovenië. Daar voor moeten de meeste andere Oost-Euro pese landen nog twee tot drie jaar wach ten. De economie van Rusland kromp in 1995 met 4 procent. Dit land zal in 1996 echter een groei beleven. In Oekraïne slonk de economie met 12 procent. Hier zullen de activiteiten dit jaar nog verder verminde ren, voor ze volgend jaar het laagste ni veau zullen verlaten. In dit verband stipt de bank aan dat de ei genlijke achteruitgang in de oude Sovjet republieken de afgelopen vijf jaar waar schijnlijk minder groot is geweest dan uit de statistieken valt op te maken. In de offi ciële cijfers zijn immers niet bedrijvighe den uit de zwarte economie meegerekend. Geen enkel Oost-Europees land kampte het afgelopen jaar nog met een inflatie van meer dan 40 procent per jaar. In zes landen zakte de geldontwaarding zelfs tot minder dan 10 procent: Tsjechië, Slowakijke, Slo venië, Kroatië en Macedonië en Albanië. Daarentegen werden in veel landen van het GOS de burgers het afgelopen jaar nog met fikse prijsstijgingen geconfronteerd. Maar ook in deze regio ging de inflatie over een breed front omlaag. Moldavië, Van onze verslaggever Breda - De redactie van dagblad De Stem gaat ervan uit dat volledige fusie met de redactie van Brabants Nieuwsblad in Roosendaal waarschijnlijk de beste manier is om de lezers in Zuid-West-Nederland in de nabije toekomst de best mogelijke krant te kunnen bieden. In die krant zouden deze twee be staande VNU-dagbladen moeten opgaan, waarbij een ver doorge voerd editiesysteem de regionale nieuwsvoorziening zou moeten garanderen. Hoewel de redactieraad (overleg orgaan tussen redactie en hoofd redactie) van De Stem het meeste heil ziet in maximale samenwer king, uitmondend in fusie, is die bereid tot een open gesprek met de collega's van BN. Daarin moet ruimte zijn voor bespreking van en onderzoek naar allerlei andere mogelijke vormen van samen werking. Uitgangspunt moet vol gens de raad zijn optimale bedie ning van de lezers in de streek. De gesprekken moeten op korte termijn op gang komen. Van alle afdelingen van de twee kranten zijn de redacties de laat ste die nog volledig zelfstandig opereren. Op de andere afdelin gen, zoals bijvoorbeeld die voor de abonnementen en de adver tenties, zijn de samenwerkings plannen al verder gevorderd. De redactie van BN sprak vorige week eveneens de bereidheid uit alle mogelijke vormen van sa menwerking te bespreken, inclu sief volledige fusie. Zij noemde daarbij als harde voorwaarde dat de identiteit van BN tot zijn recht moet blijven komen. „We herkennen ons in hoge mate in de uitspraak van de redactie van De Stem," reageert Laurent Heere, vice-voorzitter van de re dactieraad van BN. „Volledige fusie is voor ons weliswaar geen vertrekpunt, maar we willen die ook niet uitsluiten. Dat ook de re dactie van De Stem zich heeft uitgesproken voor behoud van de sterke punten van beide kranten, is een goede basis voor de komen de besprekingen." Rotterdam (anp) - De vrije benzinehandelaren, verenigd in de Novok, zullen hun prijzen morgen met 3 cent per liter verlagen. Secretaris Oskam van de Novok stelt dat de noteringen op de internationale brandstoffenmarkt 'sterk gedaald' zijn, zodat een prijsverlaging voor de consument gerechtvaardigd is. Marktleider Shell ziet in de laat ste ontwikkelingen geen aanlei ding de adviesprijzen voor de pomphouders te verlagen. Bij de pomphouders die niet aan een bepaald benzinemerk gebon den zijn, gelden vanaf morgen de volgende adviesprijzen: 1,97 gul den per liter voor loodvrije benzi ne, 2,02 gulden voor superbenzi- ne zonder lood en 2,14 gulden voor gewone superbenzine. De prijs van een liter diesel daalt bij de vrije pompen naar 1,42 gulden per liter. Vorige week was er sprake van een kortdurende stijging van de internationale productnoterin gen. Nu die noteringen terug zijn op het niveau van een week gele den, is het volgens Oskam niet meer dan redelijk dat de consu ment dat ook weer merkt. Er lig gen op dit moment weinig voorr- raden, maar het is niet aanneme lijk dat een toename van de vraag de prijzen opnieuw de hoogte in stuurt. Het is immers al weer be gin april, aldus Oskam. In doorsnee lopen de adviesprij zen bij de vrije handelaren en Shell precies gelijk op. In het ver leden is de benzinehandel wel eens beschuldigd van kartelvor ming bij het vaststellen van de consumentenprijzen. Georgië, Armenië, Azerbeidzjan, Ka- zachstan en Kirgizië wisten de geldont waarding tot minder dan 100 procent te rug te brengen. Alleen de inwoners van Wit-Rusland, Tadzjikistan en Toerkme- nistan kregen een stijging van de kosten van levensonderhoud met meer dan 200 procent te verwerken. In Rusland gingen de prijzen met gemiddeld 130 procent om hoog. Voor de Oekraïener werd alles ge middeld 180 procent duurder. Tegenover de fraaie resultaten die het af gelopen jaar zijn bereikt, staan evenwel tal van zaken die nog aangepakt moeten wor den. De verkoop van staatsondernemingen aan de particuliere sector is lang niet over al goed op gang gekomen. Ook moeten veel bedrijven, die weliswaar hun financiële discipline hebben aangehaald, andere her structureringen doorvoeren. Tevens ziet de Oost-Europabank graag hervormingen op de arbeidsmarkt. Hoog nodig zijn verder investeringen in de in frastructuur en in het milieu. Verder moe ten overheden de rol van hun banken ver der versterken. Juist de ontwikkeling van de financiële sector acht de in Londen gevestigde instel ling van belang voor een vrije-markteco- nomie. Woerden - De veertigduizend werknemers bij de technische groothandel krijgen dit jaar geen kortere werkweek. Hun loon stijgt met 3,25 procent. Ook komen er vijfhonderd nieuwe banen voor langdurig werklozen. De partijen gaan samen studeren op de mogelijkheid een kortere werkweek in te voeren in relatie tot lan gere bedrijfstijden. Dit zijn de hoofdlijnen van de nieuwe CAO in deze bedrijfstak. De cao loopt met terugwerkende kracht van 1 januari dit jaar tot 1 april 1997. De werknemers houden bij ziekte hun aanvulling tot 100 procent van het loon. Ook hoeven zij geen vrije dagen in te le veren. Uitzendkrachten worden volgens de CAO betaald. Schiedam - IHC Caland heeft de nettowinst vorig jaar met 17 pro cent opgevoerd tot 75,3 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat ver beterde met 3,3 procent tot 74,5 miljoen. De omzet steeg slechts met 4,7 procent tot 928 miljoen, omdat een aantal grote opdrach ten pas in 1996 zullen worden opgeleverd. Het totaal aan nieuwe opdrachten steeg tot een recordbedrag van 1861 miljoen, tegen 1743 miljoen in 1994. Per eind 1995 zat er voor een waarde van bijna 3 miljard in de orderportefeuille. Den Haag - De werkgevers in het beroepsgoederenvervoer die zijn aangesloten bij Transport en Logistiek Nederland (TLN, 80.000 werknemers) hebben een principe-akkoord bereikt met de bonden over een één-jarige CAO. Bonden en werkgevers hebben een loonsverhoging afgesproken van 2 procent. Verder zijn er be langrijke afspraken gemaakt op het gebied van arbeidstijden, ar- beidssystemen en de zogenoemde diensttijd. De CAO heeft een te rugwerkende kracht tot 1 janauri 1996. In het principe-akkoord zijn ook de gevolgen van de veranderingen in de ziektewet onder vangen. Werknemers gaan er in dat opzicht niets op achteruit. Frankfurt - Dresdner Bank, na Deutsche Bank de grootste bank in Duitsland, heeft het bedrijfsresultaat na risicovoorzieningen vorig jaar met 22 procent zien stijgen tot 2 miljard mark. Deut sche Bank rapporteerde vorige week een verbetering met bijna 10 procent. De nettowinst van Dresdner Bank steeg van 1,03 tot 1,2 miljard mark. Dresdner Bank verwacht dit jaar ongeveer dezelf de winst als in 1995. Utrecht - De Nederlandse Investeringbank (NIB) en de Belgisch- Nederlandse bank-verzekeraar Fortis willen hun participatie-ac tiviteiten gaan samenvoegen. De twee hebben daartoe een onder zoek ingesteld. Indien het tot een fusie komt, steekt de nieuwe participatiemaatschappij alle andere naar de kroon. De twee financiële instelling hopen een sterkere marktpositie te krijgen. Door samenwerking zouden de maatschappijen met grotere be dragen kunnen deelnemen en hun vleugels internationaal kunnen uitslaan. Fortis-dochter Nesbic is vooral actief in Nederland. Ook de participatiemaatschappij Parnib van de NIB noemt het belang van internationale activiteiten. Sarajevo - Bosnië is gisteren toegetreden tot de Wereldbank. Het door oorlog geteisterde land kreeg meteen drie leningen met een totale waarde van 442 miljoen gulden, bedoeld voor herstel van het vervoer, de landbouw en de sanitaire voorzieningen. De handtekeningen voor het lidmaatschap en de leningen werden gezet door president James Wolfensohn van de Wereldbank en de Bosnische vice-president Ejup Ganic. Wolfensohn noemde de toe treding van Bosnië 'niet alleen een economische zaak', maar voor al een middel om 'het leven van de mensen van dit land te verbe teren'. Van het toegekende leningenbedrag betaalt de Wereldbank zelf 123 miljoen gulden. De rest moet worden binnengehaald op een donorconferentie die 12 april in Brussel plaatsvindt.

de Stem | 1996 | | pagina 7