Politi Nieuw zorgcontract ^unicum' Deetman: rapport CID moet openbaar 4Per week 15.000 koeien vernietigen' Bedrijfsverenigingen knoeiden met premies Bio lopt Dongen /erliest derb Sport Zoeken naar oplossing werkloosheid op banentop Sanctie dreigt voor NAC en Terheijden elt uitstekend duel Vader wordt ingewisseld voor zoon $3 STEM OR wil studie naar Schelde Terneuzen Ziekenfondsen liggen dwars Teleurstelling over vredesplan Jeltsin Abdellaoui is gescheld beu Zonder applaus is er geen show Gids Werknemers in Zuid-West-Nederland via ziekenfonds sneller naar therapeut Commissariaat zegt omroep wacht aan Tijdstip aanleg A4 nog vaag AH haalt blikken perziken uit schap Htok'r*teni^te bren§en naar Ministers met 160 km per uur over snelweg Kamervoorzitter zet minister Sorgdrager op haar nummer Misbruikt voor Arbo-diensten Plan Londen tegen koeienziekte: NDAG 1 APRIL 1996 in Dongen goede zaken gedaan met dezelfde naam te winnen jper SC Gastel. TAC/BWB bleek De titelkansen van Zwaluw Vfq - deze ploeg met 7-1 van Beek gelaten. Michel Leeman kreei rood en zijn maatje Patrick Vos kuil (na twee keer geel) eveneens Terneuzen had zodoende nog ne gen man als tegenstander. Dit be tekende wat meer ruimte. Hen Ottens benutte deze door in <j 87e minuut door te stoten en 2- te scoren onder het motto 'niet nadenken, maar schieten'. Hij kon er niet meer mee stuk en Ter- neuzen evenmin, omdat deze tik de definitieve genadeslag voor de thuisclub betekende. TERHEIJDEN-GOES 2-1 - Ter. heijden speelde de eerste helf een gedegen partij en nam ver diend een 2-0-voorsprong. Marco Bierens en Alex de Puijper warer de makers. Na de hervattinj speelde het spel zich met name ii de middenlinie af. Goes sla er pas in de eindfase in op 2-1 te komen. Clarence Pallat was d( maker van deze Goese treffer Goes komt door deze nederlaa dicht bij degradatie en wacht no een zware eindfase van de com a petitie. ZWALUW VFC-BEEK VOOR UIT 7-1 - Rust 1-0, René Mare chal 1-0 en 2-0, Marco Korthal 3-0, Patrick de Wit 4-0, René Ma rechal 5-0, Patrick de Wit 6-i Fay van Gils 6-1, Michale van c Voort 7-1 (strafschop). SC GASTEL-TAC/BWB 1-2 Rust 0-0, Jos van Mechelen 0- Ronald van de Berg 0-2 (ei doel), Ronald Akkermans 1-2 HELVOIRT-SVSSS 2-2 - Rust - 2, Paul Brekelmans 0-1, Stefan van Asten 0-2, Bert van dei Kamp 1-2, Alex Bertens 2-2. NOAD-RKTW 1-1 - Rust 0 Sander Vermeulen 0-1, John Ger ris 0-2. teren uitstekende zaken in het ka periodetitel. In eigen huis werddi 1 met 2-1 geklopt waardoor Bres nog op het maximum staat. Dit ii meer dan waard was. Een Vlissin rat meer in huis, maar daar tegen iet veel inzet spelend Breskens. die in een oogopslag Osmanovsk meters vrij bij de tweede paal za staan en die het leer vervolgen maar in te tikken had: 1-0. Ver diend was het op dat moment ze ker, want van de tot dan to spaarzame mogelijkheden ware er duidelijk de meeste voor d thuisploeg. Inmiddels was scheidsrechter A< Broere uit Etten-Leur al aan zijl gele kaarten-festival begonnen Wim Sabander, Jacky Blijlevens Wilco Anic (allen Vlissinger werden voor de rust in het 'geel gezet. Na de pauze werd de borst zak van de arbiter, die overigen geen slechte partij floot, nog vij keer geopend. Erik-Jan Baars Arthur van Huizen (beiden Vlis- singen), Cisko Osmanovski, John Alleman en Eddy Buijsse (allen Breskens) werd het gele kartoi voorgeschoteld. Dit in pittig duel dat zich zelden buiten de toelaat bare grenzen bevond. >e: et m. ir- np de is de lie en en lor trt er en ct. 'el n- on je- II en an an LS- hn na lij is- in ir- kt en ap ïs- ït- en de ur lee >n: Van onze sportmedewerker Breskens - Er bleef giste ren één Ösmanovski in de wei bij de voetbalwed strijd Breskens-Vlissin- gen. De voornamen veran derden echter in de 86e minuut van de officiële speeltijd. Breskens-trainer Piet Puijpe haalde de 'oude' Cisko, die met twee treffers de volledi ge Breskens-productie voor zijn rekening nam, uit het veld voor de 'jonge' Esad. Pas vijftien is dit talent, „we moeten oppassen dat het niet te vlug voor hem gaat, maar het is toch goed hem even aan het grotere werk te laten ruiken," aldus Puijpe. Voor papa Cisko moet het een lew moment geweest zijn. He gebeurt immers niet vaak op dit niveau dat vader en zoon bijna naast elkaar spelen- Ook een moment om over ne ouder worden na te denken. iterdam (anp) - De Neder- J e Politiebond vindt dat Van I2nlitiewerk veiliger moet □estaui-Binnen enkele maan- *>a é£et NPB-hoofdbe" 130 gj^dsaanbevelin- ,in drie eigen Nieuwe Ginnekensti .,n int0mart- 136e JAARGANG ■W. EX sterk gedaald en de sen noemen de werkgever n? ^sc,hS211199 lerneuzen/Vlissingen - De on- j,memingsraad van de Konink- e Schelde Groep (KSG) in Lingen legt zich vooralsnog ■et neer bij de sluiting van de Scheldevestiging in Terneuzen. ne'or wil eerst laten onderzoeken 0f er andere opties haalbaar zijn. Ondernemingsraadvoorzitter R. jé'Jonge is echter niet optimis- lisch over de kansen voor Ter neuzen. |ZIE ZEELAND - C1 Den - De ziekenfondsen rijn nog altijd niet bereid tot een premieverlaging voor de laagst betaalden. Daardoor dreigt de ei- ten bijdrage van 200 gulden, die het kabinet per 1 januari wii in voeren, te sneuvelen. Dat zou voor minister Borst (D66, Volks gezondheid) betekenen dat zij een geraamde opbrenst van 900 miljoen gulden misloopt. |ZIE BINNENLAND -A4 Moskou - Russische politici en de lop van het leger hebben gisteren teleurgesteld gereageerd op het vredesplan dat president Jeltsin voor Tsjetsjenië bedacht heeft. Hij kondigde afgelopen weekend aan dat het leger zich zondag nacht zou terugtrekken en dat hij wil onderhandelen met de rebel len. Russische critici noemen het plan een 'verkiezingsstunt'. ZIE BUITENLAND - A5 VANDAAG IN DEZE KRANT Voor de tweede keer in het lopende voetbalseizoen neemt Yassine Abdellaoui stelling tegen een discriminerende uiting aan zijn adres. „Iemand die zegt dat ik op moet rotten naar mijn eigen land, die gaat te ver." De NAC-speler is het gescheld beu. Zonder applaus kun je geen show op televisie brengen. Klappend volk hoort erbij. Dat wordt desnoods op bestelling geleverd. deeld INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Weinig verandering lot het weekeinde komt er maar weinig verandering in het weer. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Vandaag van tijd tot tijd zon en overwegend droog. Den Haag/Hilversum - Het Com missariaat voor de Media gaat streng optreden tegen publieke en commerciële omroepen die nog teveel tv-programma's met geweld en/of seks vertonen, zon de1 daarbij een leeftijdsvermel ding bekend te maken. Per over treding krijgen ze voortaan een van maximaal vijftigdui- IZIEBINNENLAND - A3 Dm Haag - Minister Jorritsma fakeer en Waterstaat) ver nét dat volgend voorjaar dui- delijk is waar de snelweg Zoom- Wg-noord (A4) precies komt te «pon. Dan moet het tracé-besluit goteed zijn. Dat antwoordt Jor- jjtsma op schriftelijke vragen. ™t ontwerp-tracébesluit zal •aar verwachting dit najaar voor Spraak ter inzage worden ge- W. Wanneer de snelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom 'oti feit is, laat de minister in het 3e- Het kabinet zag aanvanke- 4)k niks in de snelweg. Maar een "Dermeerderheid dacht daar aiders over. De verbreding van ®A16 zal door de aanleg van de J'geen vertraging oplopen, zegt Jorritsma. ^andam - Albert Heijn heeft AH l bes'oten om literblikken halve perziken op zware si terug te halen uit de win- Het betreft blikken met de L0409 PYC. Er bestaat geen par voor de volksgezondheid. P adviseert Albert Heijn ta Produc' buis j(fZe Perziken kunnen vies rui- De exacte oorzaak hiervan is J met bekend. Klanten die de out naar de winbel brengen, !anSen hun geld terug. Het 4°to een partij van 130.000 j waarvan ongeveer een- "ij de consument ligt. Perziek Door Leo Nierse Breda - Door een nieuw soort zorgcontract komen tiendui zenden werknemers in Zuid- West-Nederland sneller in aanmerking voor fysio- of psychotherapie. Vanochtend sluit de Bredase zorgverzekeraar OZ daartoe een (voorlopige) overeenkomst met .de Arbodiensten West-Brabant en Europoort. Daarin wordt on der meer een snelle(re) doorver wijzing voor fysio- en psychothe rapeutische behandeling gere geld. De drie directies onderteke nen hun gezamenlijke contract in het OZ-hoofdkantoor aan het Bredase Chasséveld. Grotere besparing op ziektekos ten is het uiteindelijke motief van het project, dat door zijn opzet volgens de betrokkenen 'dicht bij een landelijke primeur komt'. Hun regeling is bedoeld voor bij het ziekenfonds OZ aangesloten personeelsleden van vele tiental len bedrijven in West-Brabant, Zeeland en de regio Rotterdam. Het gaat om. in totaal zo'n hon derdduizend werknemers in de industrie, petro-chemie, gezond heidszorg en de sectoren bouw, transport en logistiek. Juist omdat het hierbij om zie kenfondspatiënten gaat, wordt de nieuwe overeenkomst als 'be hoorlijk uniek' en als 'eerste in zijn soort' omschreven. Tot op heden werden dergelijke contrac ten slechts door particuliere ziek tekostenverzekeraars met arbo diensten afgesloten. De nieuwe samenwerking betreft een pilot-project, dat al vrij spoe dig navolging zal krijgen. Ar- boned en De Twaalf Provinciën sluiten binnenkort eenzelfde overeenkomst met OZ. De van ochtend te sluiten - experimente le - overeenkomst heeft een loop tijd van twaalf maanden. Daarna maken de drie contractanten de balans op. Bekeken wordt dan in hoeverre de tweevoudige doel stelling gehaald is: effectieve ziektekostenbesparing en wacht lijst-bekorting. Een snelle doorverwijzing naar fysiotherapeut of psycholoog (cq. psychotherapeut) kan verergë- ring van klachten bij werknemers voorkomen, zo is de verwachting. Vanmorgen wordt daarom onder meer afgesproken dat de beide arbodiensten zelf directe opvang kunnen regelen; die wordt auto matisch door OZ vergoed. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Door Marianne Wuite Zeist - De politieministers Dijkstal en Sorgdrager had den gisteren klaarblijkelijk haast. Om op tijd voor hun afspraak met de 25 burge meesters/politiekorpsbe heerders in Zeist te zijn, be gingen de wagens van de twee bewindslieden een forse snelheidsovertreding op de A12. De kilometerteller van de auto die in het spoor van de ministerswagens poogde te blijven, stond gedurende enige tijd op 160 km per uur. Dijkstal (Binnenlandse Za ken) en Sorgdrager (Justitie) i moesten gistermiddag om twee uur op Slot Zeist zijn. Vanaf Gouda ging het mis: de twee wagens reden ver boven de maximum snelheid. De woordvoerder van Dijk- stal ontkende gisteravond de snelheidsovertreding. „Het is hooguit 135 km geweest." Zeker is dat Sorgdrager en Dijkstal niet op de bon gaan. Als een politieradar de wa gens van de bewindslieden al in het vizier heeft gehad, dan gaat de bon naar hun chauffeurs. De Franse president Chirac pleit voor een middenweg tussen de flexibele arbeidsmarkt op zijn Amerikaans en de sociale wel vaartsstaat die Europa kenmerkt, om de aanhoudende massa werkloosheid aan te pakken. Met die boodschap opende hij giste ren in het Noord-Franse Lille een banentop, waaraan de zeven grootste industrielanden (G-7) deelnemen. Chirac betoogde dat in Europa de sociale bescherming groter is, maar de arbeidsmarkt minder dynamisch. Overzee functioneert de Den Haag (anp) - Kamervoor zitter Deetman heeft minister Sorgdrager (Justitie) op haar nummer gezet. Hij weigert aan haar verzoek te voldoen om het rapport van de Rijks recherche vertrouwelijk aan de Kamercommissie voor Jus titie te geven. Sorgdrager stuurde de tien delen van het onderzoek over de regio nale Criminele Inlichtingen dienst (CID) van het politiekorps Kennemerland vrijdag naar de voorzitter van de Tweede Kamer. Deetman wil niet aan haar ver zoek voldoen omdat voorzitter Van Traa van de enquêtecommis sie geen aanleiding ziet voor ge heimhouding. Een tweede reden om Sorgdra- gers verzoek niet te honoreren is dat het rijksrechercherapport volgens Deetman alles te maken heeft met het eindrapport van de enquêtecommissie. En dat is wel openbaar. Deetman heeft de on derzoeksrapporten per kerende post naar de minister terugge stuurd. Sorgdrager en haar collega Dijk stal (Binnenlandse Zaken) zullen het parlement vandaag laten we ten wat zij met het rechercherap port doen. Dijkstal is voor ge heimhouding, Sorgdrager twij felt. Of dat er nog veel toe doet, is de vraag. Voorzitter Van Traa van de enquêtecommissie zei gisteren op een spreekbeurt jn Leiden dat hij het rapport desnoods zélf openbaar maakt. „Woensdag of uiterlijk donderdag is het rapport openbaar," dreigde een boze Van Traa. Burgemeester Pop van Haarlem wil dat het rapport openbaar wordt. Pop verklaarde dat gisteren in Zeist, waar de korpsbeheerders spraken met de ministers Sorg drager (Justitie) en Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) over het eind rapport van de parlementaire en quêtecommissie. Pop kreeg bijval van burgemees ter Brokx van Tilburg. Ook die vindt dat het kabinet helderheid moet verschaffen, zij het om een andere reden. „Al dat gedoe (in Haarlem) is er bij mij niet aan de hand." Volgens de Tilburgse bur gemeester leeft onder de bevol king zo langzamerhand de opvat ting dat bij de politie niets deugt. Brokx is beheerder van het poli tiekorps Midden- en West-Bra bant. Burgemeester Pop steunt zijn korpschef Straver nog altijd vol uit. Straver ligt hevig onder vuur, omdat hij het CID-duo Langen- doen-Van Vondel jaren zijn gang 8 710311 000218 I I I I I DINSDAG 2 APRIL 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Den Haag (anp) - Bedrijfsverenigingen hebben premiegelden misbruikt om de aan hun uitvoeringsorganisaties gelieerde Ar bo-diensten te financieren. Dat is niet alleen gebeurd om de op richting van deze diensten te vergemakkelijken, maar ook om hun verliezen af te dekken. Bij elkaar gaat het om vele mil joenen guldens aan premiegel den. Dat blijkt uit een onderzoek van het College van Toezicht So ciale Verzekeringen (CTSV), de toezichthouder op sociale-zeker- heidsgebied, naar de financiële banden tussen bedrijfsverenigin gen en de aan hen gelieerde Ar bo-diensten. Bij de aanpassing van de Ziekte wet van 1 januari 1994 kregen werkgevers een eigen risico van 6 weken (kleine bedrijven 2 we ken). Tegelijkertijd moesten be drijven zich voor het terugdrin gen van ziekteverzuim aansluiten bij een Arbo-dienst (een aange klede bedrijfsgezondheids dienst). Deze maatregelen maakten veel werknemers van uitvoeringsor ganisaties (GAK, GUO, Detam, BVG, SVB) overbodig. In de praktijk ging dit personeel over naar een aan de uitvoeringsorga nisatie gelieerde Arbo-dienst. Volgens het CTSV hebben het GAK, de Detam en de BVG pre miegelden misbruikt om hun zelfstandige Arbo-diensten op poten te zetten. Verder zijn ook na 1994 premiegelden gebruikt om verliezen van Arbo-diensten af te dekken. Het CTSV stelt dat dit in strijd is met de geldende richtlijnen op dit gebied. Om concurrentieverval sing te voorkomen, moeten de Ar bo-diensten van de uitvoerings- organisties financieel volkomen op eigen benen staan. De grootste financiële belangen- verstengeling döet zich voor tus sen de Detam en Detam Arbo BV. Eind 1995 stond de Arbo-dienst voor 10 a 12 miljoen gulden bij de uitvoeringsorganisatie ln het krijt. Bovendien is er sprake van 2,3 miljoen gulden aan door de premiebetaler gefinancierde aan loopkosten. Het CTSV wil dat al le openstaande rekeningen met rente worden terugbetaald. In het geval van Detam Arbo BV lijkt dit overigens niet mogelijk, om dat dat tot faillissement zou lei den. Van onze verslaggever Breda - De tuchtcommissie van de KNVB onderzoekt deze week de tribunebrand en het afsteken van vuurwerk in het stadion van NAC afgelopen zaterdagavond. Een woordvoerder van de KNVB verwacht een uitspraak niet voor volgende week. Dat NAC een sanctie boven het hoofd hangt, lijdt nauwelijks nog twij fel. Het publiek werd immers ernstig in gevaar gebracht doordat een toeschouwer de tribune in lichterlaaie zette met een fakkel. De KNVB noemt de zaak uitzonderlijk en heeft nog geen idee wat de sanctie kan inhouden. Door vuurwerk-incidenten in het verleden heeft NAC al geen beste naam bij de KNVB. De club is daarvoor enkele keren ge straft. Een extra voorwaardelijke straf liep aan het begin van dit sei zoen af. Luxemburg - Groot-Brittannië heeft de selectieve slacht en vernietiging voorgesteld van ongeveer 15.000 Britse koeien per week gedurende zo'n zes jaar. Daarmee moet de gekke-koeien- ziekte BSE worden uitgebannen. arbeidsmarkt beter ten koste van 'minder genereuze sociale voor zieningen'. Volgens de president moeten de kosten voor minder ge schoolden omlaag. Het aantal werklozen in de G- 7 is opgelopen van 13 miljoen in 1971 tot 24 miljoen in 1994, aldus de VN-organi- satie Oeso. Daarnaast zijn er 4 miljoen mensen die het zoeken naar werk hebben opgegeven. Terwijl de president zijn toespraak hield, demonstreerde voor het gebouw waar dat gebeurde (zie foto) een namaak-Chirac. foto reuter De Britse minister van Land bouw, Douglas Hogg, deed bet voorstel gisteren in Luxemburg tijdens een beraad van EU-Land- bouwministers. De Nederlandse minister van Landbouw Van Aartsen vindt het Britse destructieplan niet vol doende. „Het is positief dat de Britten nu voor het eerst maatre gelen hebben voorgesteld. Het is een stap in de goede richting, maar gaat niet ver genoeg," zei hij in Luxemburg. Het Britse voorstel houdt het slachten en verbranden in van al le Britse runderen van 30 maan den en ouder, die normaal na hun productieve leven als melkkoe voor de slacht in aanmerking ko men. De Britten willen zo rond de vier miljoen koeien uit de roula tie halen, ruim eenderde van de ongeveer elf miljoen stuks tellen de Britse runderpopulatie. De Britse maatregel mikt erop, het vertrouwen van de consument te herstellen. Dat kreeg een ernstige knauw toen bekend werd dat de koeienziekte bij mensen tot de ziekte van Creutzfeldt-Jakob zou kunnen leiden. Hogg pleitte er gisteren tevens krachtig voor dat de Europese Unie, in antwoord op de Britse aanpak, zo spoedig mogelijk het exportverbod van Britse rund vlees opheft dat de EU vorige week instelde. De kans daarop lijkt klein. Diverse landbouwmi nisters verklaarden zich gisteren tegen. Ook minister Van Aartsen wil er niet aan. Daarnaast, is de financiële com pensatie voor Groot-Brittannië een groot probleem. Hogg stelde gisteren een opkoopregeling ten behoeve van de Britse boeren voor. De EU zou daar dan 80 procent van voor zijn rekening moeten nemen en Groot-Brittannië 20 procent. De Fransen en de Duit sers noemden dit buiten propor tie. Van Aartsen sprak van een 'exceptionele eis'. Burgemeester Pop van Haarlem (rechts) begroet minister Sorgdrager van Jüstitie, gisteren op Slot Zeist. Pop wil dat het geruchtmakende rapport over het CID Haarlem openbaar wordt, Sorgdrager aarzelt nog. foto anp Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. li"!*1. .-T* liet gaan zonder afdoende te con troleren waar het precies mee be zig was. Onder verantwoordelijk heid van Straver heeft de Haar lemse CID jarenlang met winsten uit drugsverkoop geopereerd, hebben de parlementaire enquê tecommissie en de Rijksrecherche vastgesteld. „Ik beschik over een uitstekende korpschef," vindt Pop echter. Pop moet deze week bij minister Dijkstal rapport uit brengen over de positie van Stra ver. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassof 31,15 kwartaal autom. incassof91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiroƒ93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam:j Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar j Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. I E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1996 | | pagina 1