DE STEM OR wil studie naar Schelde $)e &mj'oot politie kent dader steekpartij maar verricht (nog) geen arrestatie Ondernemingsraad legt zich niet neer bij sluiting vestiging Terneuzen Steeds meer aalgoten in de Zeeuwse dijken De plataan is gevallen. Gauwdief slaat grote slag in centrum Hulst Optimisme over aanpak van drugsproblematiek 3-gangen lunchmenu 119.75 p.p. Tien mille voor vakbondsmensen uit Zuid-Afrika Giraffen moeten aan de pil D66 roemt internationaal plan ZCAD Ziekenhuiszorg staat centraal op gespreksavond van Samen Beter Politie pakt twee mannen voor kraak in Terneuzen Bac benoemd tot directeur van Engelhard 1 April 12.00 tot 15.00 uur llituwe Ginnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-5211199 Zeeland poor Harold de Puysseleijr Oostburg - De politie kent de vermoedelijke dader van de steekpartijdie tijdens het muziekfestival Ledelpop in Oostburg afgelopen weekein de plaatsvond, maar heeft de man nog niet gearresteerd. Hij is voortvluchtig. De politie wil verder in deze zaak jileen kwijt dat de verdachte een Belg is die in Nederland woont. Vier bezoekers aan Ledelpop raakten bij de steekpartij, in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 2.00 uur, gewond. Door de ordedienst van het pop festival, verzorgd door leden van Harley Davidson motorclub The Hogs uit Sluis, werd de dader van de steekpartij eerder op de avond uit het Ledeltheater verwijderd omdat hij zich misdroeg. De man wachtte vervolgens de vier slachtoffers, met uitzonde ring van een dertienjarige jongen uit Groede, leden van The Hogs buiten op. In de buurt van de kiosk op de Markt doemde de man uit het niets op en haalde tot grote verrassing van de vier plot seling diverse malen uit met een mes. Zij hadden niets te maken met de onenigheid die eerder op het fes tival had plaatsgevonden. Met twee ambulances werden ze over gebracht naar" het ziekenhuis in Terneuzen. Een 41-jarige man uit Zuidzande had alle geluk van de wereld dat hij het er levend en van af bracht. Hij werd net naast de-hartstreek in de borst geraakt. Zijn dertienjarige zoontje kreeg het mes dwars door zijn ribben kast en liep daarbij ernstige ver wondingen aan een van zijn lon gen op. Een 43-jarige man uit Oostburg liep twee steken in de buik op, en tenslotte werd ook een 37-jarige man uit Hoofdplaat door de man met het mes ver wond. De dertienjarige jongen en de man uit Oostburg verkeren niet in levensgevaar, maar lagen gisteren nog wel in het zieken huis. De Oostburger is afgelopen zondag overgebracht van het Terneuzense ziekenhuis naar dat in zijn woonplaats. De aard van de verwondingen van de man uit Zuidzande en de man uit Hoofd plaat was dusdanig, dat zij in Van onze verslaggever lerneuzen/Vlissingen - De ondernemingsraad van de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen legt zich vooralsnog niet neer bij de sluiting van de Scheldevesti- ging in Terneuzen. De or wil eerst laten onderzoeken of er andere opties haalbaar zijn. De or maakte dat gisteren be kend. Ondernemingsraadvoorzit ter R. de Jonge is echter niet opti mistisch over de kansen voor Ter neuzen. „Eerlijk gezegd heb ik er eenzwaar hoofd in. Maar wij wil len zeker weten wat het beste voorde mensen is en de toekomst van De Schelde," aldus De Jonge gisteren na afloop van de or-ver- gadering. „De meest fijne optie was om bij moeder te blijven. Maar daar heeft de raad van be stuur niet voor gekozen." Verliezen De raad van bestuur bracht de or vorige week op de hoogte van de sluiting van het bedrijf. Sluiting betekent het verlies van 29 ar beidsplaatsen. Het bedrijf moet dicht omdat het met verliezen zicht op betere tijden „De marktpositie is slecht. De afdeling in I Terneuzen werkt hard maar I draaitmet verlies." De Schelde in I Terneuzen werkt voornamelijk I voor de metaalverwerkende in- I dustrie en de procesindustrie. I Met name in de procesindustrie I zijnde prijzen al heel lang slecht. Voor een deel van het personeel ziet de toekomst er niet al te som ber uit. Onderhoudsbedrijf Den Exter in 's Heer Arendskerke wil .een deel van het personeel en het machinepark overnemen. Het zou gaan om achttien mensen. De rest van het personeel valt volgens De Jonge onder het sociaal akkoord dat ook voor de andere 555 ont slagen werknemers van De Schelde van toepassing is. Onzeker De ondernemingsraad streeft er naar om de studie door het on derzoeksbureau Basis en Beleid zo snel mogelijk af te ronden om het personeel niet in onzekerheid te laten. „Niemand weet bijvoor beeld op dit moment wie er bij die achttien mensen zijn. Dat is een onzekere situatie. We willen die mensen .niet al te lang in spanning laten zitten." Aan de waarde van het onder zoek moet volgens de Jonge toch wel enig gewicht worden gege ven. „Als zou blijken dat er ande re opties mogelijk zijn dan kan de raad van bestuur daar niet zo maar omheen. Ik weet dat er bij De Schelde al studie verricht is maar ons gevoel zegt dat we dit moeten doen om zekerheid te hebben." Van onze verslaggever Middelburg - Na het succes in Schouwen-Duiveland gaan steeds meer Zeeuwse waterschappen ertoe over aalgoten te ma ten in de Zeeuwse dijken. Vooralsnog is eerst Zuid-Beveland aan de beurt, maar ook in Zeeuws-Vlaanderen bestaan plan nen. fat nieuwe waterschap De Zeeuwse Eilanden gaat aan de Westerschelde, bij het gemaal froeneweg bij Hoedekenskerke, ra aalgoot aanleggen. Voor het Ned is vierduizend gulden provinciale subsidie aange jaagd. Later dit jaar gaan de waterschappen in Zeeuws- Waanderen overwegen of derge- |te voorzieningen worden aan- in Zeeland is een suc- Dat is uit een proef in Schou- Wn-Duiveland gebleken. Sinds aanleg van de hoge Deltadij- ®nis het voor de jonge aal moei- zo niet onmogelijk om vanuit zee de poldersloten te berei- En dat is belangrijk, want Jat is trek van de paling. De ,ls maakt vanaf zijn geboorte in oargassozee een enorme reis Nederland en probeert dan ,®u't het zoute water naar het te komen. De glasaal, de ,r. Pahng, is dan ongeveer drie Jmeter dik en zeven centime- De trek van de jonge pa- n de periode van maart tot en de vis probeert dan es'al 's nachts over de dijken geraken. Vroeger werden er takkenbossen op de dijken e84 om de paling zo te helpen. Maar een aalgoot werkt veel be ter. Een pijp, of een goot met een ruwe binnenkant wordt ingegra ven en er wordt met behulp van een pomp een constante stroom zoet water over gepompt. De glasaal kan zo tegen de stroom in over de dijk zwemmen naar het polderwater waarin hij verder groeit. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zee land is van plan tienduizend gul den uit te trekken voor opleidin gen van vakbondsmensen in Zuid-Afrika. Gedeputeerde Staten besluiten vandaag of dat doorgaat of niet. Het ambtelijk advies is positief. Zeeland heeft Zuid-Afrika dat bedrag beloofd tijdens het on langs gehouden bezoek van de Zuid-Afrikaanse president De Klerk aan Zeeland. De vaks- bondsmensen krijgen hun oplei ding' in Nederland van 15 tot 25 april. Daarbij zullen zij tevens een 'onderwijsdag' in Zeeland bezoeken. !aJonze verslaggever .werpen - De gezonde pa- gsurang van de Antwerpse o-giraffen brengt de dieren- U® m ernstige ruimteproble- "kt nu wordt overwe eg 9e vrouwtjes tijdelijk de pil jjAev®' Binnenkort worden er hv weer drie nieuwe ba- y-giraffen verwacht. Betreft vooral de ronT v'e"langnekken, die zich Ult vervelend gedragen als ze een vrouwtje ruiken. Als ze bronstig zijn, gaan de manne tjes elkaar te lijf en dus moeten ze dan telkens apart worden gezet. Het gaat nu nog net, maar als er nog meer mannetjes bijkomen, ontstaan er grote ruimteproblemen. De dierentuin telt op dit mo ment zes giraffen, drie manne tjes en drie vrouwtjes. Sinds 1948 zijn er in de Zoo om en nabij de zestig jonge langnek ken geboren. Geen leger van actievoerders, maar wel een aantal souvenirjagers aanschouwden gistermiddag het vallen van de plataan in Ter neuzen. Alsof het om de val van de Berlijnse Muur ging. Gewapend met takken (waar de eerste knoppen al weer opzaten) en stuk ken schors verlieten ze de plek waar de plataan negentig jaar gestaan heeft. De oude reus was niet de enige die gistermiddag het loodje legde. Een drietal kettingzagen overleefde het gevecht met het keiharde hout niet. foto's camile schelstraete DINSDAG 2 APRIL 1996 DEEL 1 middels uit het ziekenhuis ont slagen zijn. Hoofdinspecteur E. Kint van de Zeeuws-Vlaamse politie deelde gistermiddag mee, dat de man nog niet is aangehouden. „Ik kan me voorstellen dat daar vraagte kens bij worden gezet. Maar wij vinden de arrestatie van de ver dachte op dit moment nog niet echt van belang. De slachtoffers zijn van het waarom op de hoogte en dat is voor ons voldoende." Van onze verslaggever Hulst" - Een 68-jarige vrouw uit Anderlecht is afgelopen zondagmiddag tijdens het winkelen in de Gentsestraat te Hulst door een zakkenroller bestolen van liefst 105.000 Belgische franken (zo'n zesduizend gulden). Ook vier mensen in Sluis en Oostburg werden die dag het slachtoffer van zakkenrollers. Behalve het aanzienlijke geld bedrag raakte de Belgische vrouw haar bankpas, paspoort en rijbewijs kwijt. Een onbe kende botste tegen haar op en nam toen vliegensvlug de por temonnee uit haar tas. Een 41-jarige vrouw uit Erlan gen in Duitsland deed aangifte van diefstal van duizend gul den uit haar portemonnee. Ze had niet gemerkt dat een onbe kende gauwdief tijdens het winkelen in de Burchtstraat de portemonnee uit haar tas had gepakt. Een 51-jarige vrouw uit Izegem raakte haar porte monnee met daarin ongeveer driehonderd gulden aan Bel gisch geld kwijt bij het winke len in de Kapellestraat in Sluis. Een 51-jarige vrouw uit Gij- zenle miste een onbekend geld bedrag na het winkelen in de zelfde straat. Ook bij haar werd de porte monnee uit de handtas gesto len. Een 40-jarige vrouw uit Roeselare werd het slachtoffer van zakkenrollerij in een win kel aan de Oude Kerkstraat. Er zat wat geld, een paspoort en rijbewijs in haaf beurs. Van onze verslaggever Terneuzen - 'Kansrijk'. Zo noemde europarlementariër J. Boo- gerd-Quaak (D66) gisteren het plan van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) om de drugsproble matiek grensoverschrijdend aan te pakken. Boogerd-Quaak was gisteren met drie collega-europarlementariërs op bezoek in deze regio om een aantal grensoverschrijdende pro jecten te bekijken. In dat kader kwam ook het plan van het ZCAD even ter sprake. Een plan waar volgens Boogerd 'veel optimisme voor is' en waar voor de nationale overheid geld ter beschikking zou willen stel len. Hoeveel is nog niet bekend. Het plan is ook al aan de provincie Zeeland voorgelegd. Wat rest is het creëeren van een internatio naal draagvlak bij alle betrokken gemeenten. En dat zijn er nogal wat. Het ZCAD streeft een samenwer king tussen diverse 'instanties Van onze correspondente Axel - De Patiëntenvereni ging Samen Beter houdt don derdag 4'april in het cultureel centrum De Halle in Axel een gespreksavond. Het onderwerp is 'De Zeeuws- Vlaamse-Ziekenhuiszorg' en de inleiding wordt verzorgd door G. Rademaekers, directeur patiën tenzorg Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Aan de orde komen het reilen en zeilen van deze zorg, hoe het staat met het behoud van het hui dige verzorgingsniveau en of er al sprake is van een achteruitgang. Ook de vraag of de Zeeuws-Vla mingen van een goede zorg verze kerd blijven en wat de patiënt van de toekomst mag verwach ten, wordt besproken. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Dit thema-gedeelte wordt voorafge gaan door een algemene jaarver gadering van Samen Beter. Iedereen is welkom. De avond be gint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse politie heeft in de nacht van zondag op maandag twee van de drie snelkrakers aangehouden. De agenten pakten de 18-jarige Terneuzenaar en de 23-jarige Axelaar die bij de kraak op een winkel aan de Noordstraat in Terneuzen betrokken waren eni ge tijd na het misdrijf. Enkele getuigen zagen drie man nen omstreeks 04.00 uur met een paar straatklinkers een ruit in gooien. De snelkrakers stalen een jas uit de winkel. Verder beschadigden ze door het ingooien van de ruit een spijkerbroek. De ruit leverde een schadepost op van 1350 gul den. Naar de derde man was de politie gisteren nog op zoek. Aan de hand van het signalement dat zij van de verdachte heeft, is zijn identiteit echter waarschijnlijk bekend. (zoals politie, reclassering, hulp verleners) na in de regio Zeeuws- Vlaanderen, Oost- en West- Vlaanderen en Noord-Frankrijk. Het plan steunt op een aantal peilers. Allereerst is het zaak om de om vang en de ontwikkelingen van de drugsscene en de hulpverle nende instanties in kaart te bren gen. Vervolgens moet er volgens het ZCAD op de diverse niveaus aandacht geschonken worden aan preventie. Denk aan scholen en jeugdvere nigingen. Daarnaast is een belangrijke taak weggelegd voor de zogenaamde 'straathoekwerkers': verslaafden die een opleiding krijgen, zodat ze hun mede-gebruikers kunnen informeren over veilig spuiten en veilig vrijen. Verder zou er in plaatsen waar veel drugstoeristen komen een medisch inloopcentrum gereali seerd moeten worden. •Deze laagdrempelige instelling is bedoeld om verslaafden die nog niet de weg naar een huisarts hebben gevonden, of drugtoeris ten die 'in den vreemde' geen recht recht hebben op medische hulp, die voorziening te verstrek ken. Het ZCAD is overigens wel van mening dat de toeloop van drugs toeristen ontmoedigd moet wor den, door grensoverschrijdende politie-acties. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen wordt aan die samenwerking handen en voeten gegeven in het kader van de actie Houdgreep. Van onze verslaggever Terneuzen - Katalysatorfabriek ■Engelhard in Terneuzen heeft gisteren officieel ex-Dow mana ger Jaap Bac uit Terneuzen be noemd tot nieuwe algemeen di recteur. Zijn benoeming was een kwestie van tijd. Bac, die directeur J. Doyle op volgt, was een maand geleden al met Engelhard rond. Bac werkte 25 jaar voor Dow in verschillende functies. In zijn laatste baan bij Dow beheerde hij de portefeuilles ecologie, gezondheid en veilig heid. Hulst - Voor een 28-jarige man uit De Klinge zat er zondagavond niets anders op dan enkele uren te wachten in zijn auto. De man was op de Zoete- vaart in Hulst aangehouden voor een alcoholcontrole. Een ademanalyse wees uit dat hij een borreltje te veel gedronken had. Omdat de man naast een proces-verbaal tot 03.00 uur een rijverbod kreeg, werd hij in de gelegenheid gesteld een alternatieve vorm van ver voer naar huis te regelen. De man belde een kennis. Die nam op, maar verbrak alras de verbinding met de woorden: 'Goeie mop, 1 april. Zoek maar een ander om in de maling te nemen'.

de Stem | 1996 | | pagina 13