:NING AND. DE STEM Extra inzet politie kost zestig mille Waterschap schakelt deurwaarder in om veertig cent te innen Camper ramt garage in Ter hole A6 Kleurrijk Terneuzen: meer ondernemen Jeugd probeert wegwijs te worden in lokale politiek Sommige dagen gaan niet onopgemerkt voorbij ...Hiervoor onze excuses ,S®| 'Vanwege mogelijke demonstraties Scoutingdag Terneuzen verplaatst Enorme drukte zeebanketshow Meisje komt om bij ongeval Sas van Gent en Hulst winnen brandweerwedstrijden in Sluis Dow Benelux N.V. Terneuzen Zeeland WMiSy v» Mi J SM WBFM B SS ^P« MAANDAG 1 APRIL 1996 Van onze verslaggever gas van Gent/Terneuzen - Bezoek van de deurwaarder adat je een bedrag van veertig cent niet betaald hebt. Bovendien moet je zes tig gulden boete betalen. Bat overkwam een inwoner van Sas van Gent, nadat hij bij het betalen van de verontreinigings heffing vier duppies te weinig had overgemaakt aan het water schap De Drie Ambachten in Temeuzen. De man legde zich daar niet bij neer en schakelde de Nationale Ombudsman in. Die gaf de Sas van Gentenaar gelijk. Wat vooraf ging: De Sas van Gentenaar krijgt in november 1994 een voorlopige aanslag ver ontreinigingsheffing bedrijfs ruimte van 20,81. Hij kan ge spreid betalen want hij ontvangt twee acceptgirokaarten. De ene, waarop 10,41 is voorgedrukt, gebruikt hij niet. Op de andere, lege, kaart vult hij per abuis een bedrag in van 20,41. Veertig cent te weinig dus. In au gustus 1995 stuurt het water schap de deurwaarder met een dwangbevel voor in totaal 60,40 gulden. Dat is inclusief tien gul den aanmaningskosten en vijftig gulden kosten van het dwangbe vel. Als hij twee maanden later een laatste waarschuwing krijgt, be taalt hij toch maar de 60,40 gul den aan het waterschap. De Sas van Gentenaar laat het er niet bij zitten en dient een klacht in bij Nationale Ombudsman mr. M. Oosting. Tijdens Oostings onderzoek laat het waterschap weten in mei vo rig jaar een aanmaning te heb ben verstuurd van 10,40, te weten veertig cent verontreinin- gingsheffing en tien gulden aan maningskosten. Maar de inwo ner van Sas van Gent stelt dat hij die aanmaning, die niet aan getekend was verstuurd, nooit heeft ontvangen. De Ombudsman vindt dat het kwijtraken van een per gewone post verzonden stuk voor risico van de afzender is. Omdat dus niet vaststaat dat de Sas van Gentenaar de aanmaning heeft ontvangen, gaat de Ombudsman ervan uit dat de man niet is aan gemaand. Het waterschap had de man als nog de mogelijkheid moeten zijn. schuld te voldoen, voordat het de deurwaarder inschakelde. De Ombudsman beveelt het wa terschap dan ook aan de zestig gulden invorderingskosten terug te geven. Ook al omdat hij vindt dat De Drie Ambachten de zaak wel erg formeel heeft aangepakt. Of De Drie Ambachten het ad vies van de Ombudsman opvolgt, is nog niet bekend. „We gaan de ze week bekijken hoe we op dit advies zullen reageren," liet hoofd middelen Th. Sponselee gisteren weten. iVan onze verslaggevers Middelburg/Terneuzen - De mogelijke demonstratie in Zeeland I door de extreem-rechtse splintergroepering Anti Kapitalitisch [Komitee (AKK) heeft de gemeenschap 60.000 gulden gekost. Dat zei woordvoerder L. Kuijl van de regiopolitie Zeeland afge- zaterdag. Nadat bekend Iwerd dat extreem-rechtse groe- [peringen betoogden in Leerdam I en Echt ging de politie er vanuit I dat de demonstraties in Zeeland een gepasseerd station waren. I Niettemin bleef de Zeeuwse poli- tie ook na dat nieuws nog alert. I Vitale aanrijroutes werden in de l gaten gehouden. „Je weet langs welke routes ze kunnen komen. Dus heb je daar extra aandacht voor. Het is immers belangrijk op [relevante plekken te gaan staan, zodat je mogelijke kwalijke in- tvloeden vroegtijdig signaleert." De politie had voor de vervulling van die 'p0g-en-o'5r=-functie' extra mensen achter de hand. Ze IwarenJnzetbaar op alle plaatsen waar' mogelijk gedemonstreerd zoukilnnen worden in de provin- Jcie. Of dat nu in Hulst, Temeu- zen, Middelburg of Renesse ge- t was, de politie had dusda- nige logistieke voorzieningen ge- troffen dat zij overal snel paraat [kon zijn. I Het exacte aantal extra politie- F mensen dat de politie in heeft ge- I zet, wilde Kuijl uit strategische [overwegingen liever niet kwijt. Hij wil toekomstige raddraaiers niet wijzer maken dan ze nu zijn. „Mensen redeneren anders mis- |schien: 'dat was toen de dreiging en dat was de politie-inzet die daar tegenover stond'. He politie hield rekening met verschillende scenario's en was zeker opgetreden indien was ge demonstreerd. Van tevoren was de 'rookgordijn-variant', zoals die afgelopen weekeinde zijn be slag kreeg niet uitgesloten. De extreem-rechtse groepering doet volgens die tactiek een aantal aanvragen in een bepaalde pro vincie, om vervolgens onaange kondigd een betoging te houden «en totaal ander deel van het Dat bleek t^ok zaterdag het 1, toen de Limburgse plaats Echt rond het niiddaguur werd opgeschrikt door. een demonstra te van 25 rechts-radicalen die fascistische leuzen riepen. Die demonstratie stond onder leiding van AKK-voorman A. Janszen, degene die de mars van extreem rechts in Temeuzen had aange- terneuzen- De scouting Temeu- zen EOS/st. Hubertus groep heeft de activiteiten in het kader van de nationale scoutingdag zater dag afgeblazen in verband met de vermeende AKK demonmstratie. Ue leden zullen zich nu op 13 'Pril in de binnenstad presente- pt Het scoutingbestuur heeft «sloten geen enkel risco te ne- ®en en de activiteiten uit te stel- Om de kinderen niet hele maal in de kou te laten staan heb- de spelleiders zaterdag een ®dere activiteit gehouden. De °uts gingen op de fiets naar de raakmanbossen om aldaar al- riei spelen te doen. P zaterdag 13 april zal elke /t®k meedoen aan het spel van °e vliegende Hollander. Er wordt a schip gereed gemaakt bij het ^L-complex. Rond 16.00 uur wethouder Hamelinck van "leuzen de doop verrichten kondigd. „Toevallig liep daar een politie man in burger rond, die onmid dellijk groot alarm heeft kunnen slaan," zei een woordvoerder van de politie Limburg-Noord. „De groep deelde plamfetten en sti ckers uit, waaruit bleek dat het om leden van het Anti Kapitalis tisch Komitee ging." Toen de politie arriveerde, stoof de extreem-rechtse groep uit el kaar. Achttien personen, vooral Duitse neo-nazi's, werden gear resteerd, de rest ontsnapte. Later die middag werd Janszen in zijn woonplaats Echt aangehouden. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen haalde zaterdagmiddag opgelucht adem nadat ••gebleken was dat de demonstratie niet doorging. „Om een uur of drie werd duidelijk dat ze niet meer deze kant op zouden komen. Toen is de hele operatie afgeblazen." Op de vraag hoe de gemeente op een eventuele volgende demon stratie-aanvraag van de AKK zal reageren, wil Barbé niet vooruit lopen. „Je moet elke keer op nieuw zo'n beslissing afwegen te genover de dan bestaande, feite lijke situatie. Wat je moet afwe gen is de vrijheid van meningsui ting tegenover het handhaven van de openbare orde. Dat vraagt telkens om een juiste taxatie. Wij hadden in dit geval duidelijke signalen dat er tegendemonstra- ties zouden komen. Dat zou zo veel risico's voor de openbare or de met zich meebrengen, dat we alle demonstraties hebben verbo den. Je ziet het ook aan Leerdam, waar toch de nodige incidenten hebben plaatsgevonden." Op het gemeentehuis hing de Zeeuwse vlag halfstok, uit protest tegen het racisme. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Naar aanleiding van alle publici teit rond de mogelijke demonstratie van ex- treem-rechts, wil de stuurgroep Kleurrijk Ter neuzen zich in de toekomst nadrukkelijker gaan manifesteren. f' Kleurrijk Temeuzen haalde opgelucht adem nadat de aangekondigde honderd tot 150 demonstranten zaterdag niet kwamen opdagen. „Het neemt niet weg dat we constant de aandacht op racisme en dis criminatie moeten vestigen. Dat gif in de maat schappij moet er hoe dan ook uit," zegt woordvoer der J. Snelders. Vandaar dat Kleurrijk Temeuzen in de toekomst meer op de voorgrond wil treden. „We gaan de za ken structureel aanpakken, minder incidenteel. We zullen op klein- en op grootschalige wijze de bevol king laten zien dat we het gedachtengoed van ex- treem-rechts niet kunnen en mogen tolereren." Een eerste aanzet daartoe is de manifestatie 'Kleur rijk Zaterdag' die op 31 augustus plaatsvindt in sportpark Oude Vaart. Snelders: „We zijn momen teel druk bezig met de voorbereidingen van dat eve nement." Daarnaast wil Kleurrijk Terneuzen een zogenoem de 'witploeg' in het leven roepen. Een dergelijk clubje moet racistische leuzen op bijvoorbeeld mu ren, bushokjes en elektriciteitskastjes gaan verwij deren. Hoe gek het volgens Snelders ook klinkt, alle commotie over het wel of niet doorgaan van de de monstratie, heeft er toe geleid dat veel mensen wak ker zijn geschud. „We liepen zaterdag met een aan tal vertegenwoordigers van Kleurrijk Temeuzen door de binnenstad. We merkten duidelijk dat de eventuele komst van extreem-rechts heel veel men sen heeft beziggehouden." Aan de oproep om vlaggen halfstok te hangen of witte lakens met een knoop uit het raam te hangen, is sporadisch gehoor gegeven. Een rondje door de stad maakte zaterdagmiddag duidelijk dat slechts een enkeling op die manier zijn of haar ongenoegen over extreem-rechts kenbaar maakte. „Maar het was ook wat te kort dag om dat goed te organise ren," erkent Snelders. Snelders is trouwens 'erg content' met de reactie van de Temeuzense gemeenteraad afgelopen don derdagavond. Die gaf brede steun aan de vlaggen- actie. „Zo vinden wij dat de vlag halfstok op het ge meentehuis van grote symbolische waarde is ge weest." Van onze correspondent Breskens - yDe zeebanket- proeverij in de Breskense vismijn gistermiddag was een enorm succes. De drukte die zich voordeed rond de visafslag, deed den ken aan de visserijdagen. 's Middags was het zo druk dat de mensen in groepjes binnengelaten werden. Een deel van de opbrengst gaat naar het boven de vis mijn gelegen Visserijmu seum. Dat wil graag de buitengevel verfraaien. Ook staat een lift op het wensenlijstje. Afgelopen weekeinde begon in het Visserijmuseum een expositie over de haringvis serij genaamd: 'Da's anders dan een 'n èrrienk van drie sènt'n'. Er zijn^veel foto's te bewon deren die afgestaan zijn door Piet Morel en zijn broer Wal- ly. Ook zijn er verschillende vismethodes te zien. Van onze verslaggever Hulst - Zeventig Nederlandse en Belgische jongeren in de leef tijd van 14 tot 18 jaar nemen woensdag 3 april deel aan het pro ject Wegwijs in het gemeentehuis. Ze gaan zich die dag, verspreid over de gemeentehuizen van Hulst en Beveren, bezig houden met lokale politiek. Het thema Alcohol en Drugspreventie staat centraal. Het project is een initiatief van de gemeenten Hulst, Axel, Beve ren, Sint-Gillis-Waas en Stekene. Ze organiseren de Wegwijsdag in samenwerking met het Instituut voor Publiek en Politiek uit Am sterdam en de Jeugddienst voor Maatschappelijke Participatie uit Brussel. De jongeren uit Axel en Hulst zijn leerlingen van de mavo-afde ling van het Hulster Reynaertcol- lege. Doel van het project is jongeren meer te betrekken bij politieke besluitvorming door ze zelf met politiek aan de slag te laten gaan. Tijdens de werkdag op het stad huis voeren ze gesprekken met raadsleden en ambtenaren. Bovendien gaan ze in gesprek met vertegenwoordigers van ver schillende instellingen zoals het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en het Jongeren Advies Centrum Waasland. De bedoeling van de werkdag is dat de jongeren met projectvoor stellen voor de dag komen die ze 's avonds in een speciale commis sievergadering presenteren en verdedigen. Het project dat met een meerder heid van stemmen wordt aange nomen, wordt uitgevoerd. Omdat er zowel in Hulst als in Beveren een Wegwijsdag plaatsvindt, zul len er uiteindelijk twee projecten voor uitvoering in aanmerking komen. De werkdag duurt van 09.00 tot 21.00 uur. De commissievergade ring in Hulst wordt voorgezeten door burgemeester Kessen, in Be veren door burgemeester Smet. Aanvang 19.00 uur. Belangstel lenden kunnen op de publieke tribune plaatsnemen. Axel - De 16-jarige Martine IJse-- baert uit Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeersongeval in Axel om het leven gekomen. Het ongeluk vond plaats op de kruising Langeweg-Absdaalse- weg met de Axelsestraat-Derde Verkorting. De 21-jarige Axelse bestuurder van de personenauto reed rich ting Axel. De bromfietster stak de weg over en heeft kennelijk de naderende auto niet gezien. De bestuurder van die wagen kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het meisje overleed ter plaatse. De bestuurder van de personen auto bleek onder invloed te zijn. (ADVERTENTIE) De brandweer in actie tijdens de oefening, foto camile schelstraete Sluis - De brandweerploegen van Sas van Gent en Hulst hebben de brandweerwed strijden tweede klas lage druk Provinciaal in Sluis gewon- Vandaag wordt onze LHC 1-fabriek weer in gebruik genomen. Hierbij wordt een deel van de grondstoffen gedu rende korte perioden afgevoerd via de fakkel. Ook kan wat geluidsoverlast ontstaan. We kunnen vandaag dus wat meer overlast veroor zaken dan u van ons gewend bent... Een 48-jarige inwoner van het Duitse stad Mönchengladbach is vrijdagavond gewond geraakt toen hij met zijn camper tegen een garage in Terhole botste. De bestuurder raakte bekneld en moest door de brandweer bevrijd worden. De man reed, uit de richting van Hulst, in een flauwe bocht van de Hulsterweg rechtdoor. Waarschijnlijk was de man, die op weg was naar de kust, overver moeid. De camper en de garage raakten zwaar beschadigd. De be stuurder is met botbreuken overgebracht naar het ziekenhuis van Terneuzen. De politie heeft het verkeer een uur lang moeten omlei den. foto camile schelstraete Behalve deze twee ploegen, mo gen ook de korpsen van Elopak, Aardenburg, Oostkapelle en Hy dro Agri naar de gewestelijke wedstrijden. Die worden begin juni in Hoek gehouden. In de St. Janstraat en Hoogstraat in Sluis moesten zaterdagmiddag twee branden bestreden worden in 'kraakpanden'. In beide pan den lagen twee 'slachtoffers' die gevonden en uiteraard in veilig heid gebracht moesten worden. In totaal 24 brandweerploegen gingen op twee banen dit pro bleem te lijf, om de opdracht zo goed mogelijk uit te voeren. Provinciaal wedstrijdleider C. Mol was blij met de zogenaamde kraakpanden in Sluis. „Het geeft een zo natuurgetrouw mogelijk beeld. Als je zo'n pand binnen komt, moet je jezelf afvragen wat je tegen kunt komen. Je moet overal op bedacht zijn." De ploegen op baan A, die de 'brand' in de St. Janstraat bestre den, hadden de moeilijkheid dat er geen ladder was om de proble men boven te bekijken. De ladder stond in de schuur en moest dus met goed verkennen gevonden worden. Op deze baan was Sas van Gent dus het beste team. Op baan B, het pand in de Hoog straat, was Hulst de beste ploeg. Mol bestempelde de wedstrijd als 'niet zo moeilijk maar wel leuk'. WÊÊÊÊ WÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊ

de Stem | 1996 | | pagina 7