[Vredesplan eltsin [Tsjetsjenië om met te vergeten: 06-0520. tweede •euren IMF voorziet afname groei wereldeconomie 'Geen VS-bases 'olitiek reptiel Giscard verliest zelfs op zijn laatste dag BA|| itlllMltiAP Bellen? Even tot ellen. ik schiet \er stoken Jeltsin richt zich vooral op herverkiezing Analyse Vlak of ongelijk BUITENLAND A5 DE STEM COMMENTAAR Jusland trekt zich terug 'Shin Bet [liet Amir klippen' Ook cosmetische industrie dupe van koeienziekte BUITENLAND KORT K«?H1 IlSSlglSllCra APRIL 1996 A4| It aan mij ligt blijft het] laar moeten we geen uit. Ineer voor doen," zei hij schrik nog maar nauwe- I de benen. japeren kondigde gisteren .Jveel strengere fouillering I supporters bij de wed-I tegen FC Twente en brd. Dat moet voorkomen ïoekers aan het stadion,] Iveiligheidsoogpunt zo lek in mandje, zaken als fak- Bengaals vuur mee naar I smokkelen of van buiten-1 lereikt krijgen, jpg namelijk nooit meer ge il Er zijn geen gewonden In en daar ben ik hartstik-1 i mee. De B-Side heeft erg heegewerkt bij de ontrui-| ifn heeft de brandweer ook Tiimte gegeven. Allemaal maar dit mag een tweede psoluut niet meer gebeu-1 Ige NAC-supporters leken I agavond wel een heel kort I |en te hebben. Na ieder I fnt van de thuisclub in de helft (drie in totaal) vlam- Bengaals vuur namelijk op I vel de B-Side als de Bea- fibune. t begin van de nieuwe com-1 wil NAC zijn nieuwe, gro-1 veiliger stadion aan de Istraat in gebruik nemen. let hoeven te komen." ïtallen van NAC en Hee lal staan om kwart over drie kwartier te laat) op klaar voor de aftrap, lacht seconden na het eer- litsignaal van de scheids- er scoort Romeo Wouden Ide ploeg uit het Haagje riesland. Itadion zwijgt. Alsof de el- I voor NAC en Breda al root genoeg was. Maar lal is een spel, waarin de en sneller keren dan in het p' leven. am Arnold, de Australi- bpits in geelzwarte dienst, it om vijf voor tien NAC's e en zijn tweede doelpunt 'et laatste Avondje NAC ie Beatrixstraat. Op de B- wordt een fakkel ontsto- tel with us, Graham. Want ld is van plan Breda te ten en voorgoed naar Au- terug te keren, als Maarten Atmodikoro molds doelpunt nog 5-1 noteren, komt er een fak- oven de menigte uit. Ver is de brand aan het begin le wedstrijd. nfield Road, waar het sta- ligt van de formidabele uit Liverpool, is een ge steen met namen van dode orters. Het NAC-bestuur komende zomer in het we stadion aan de Lu- raat zo'n steen niet te ont- :n. -aanhanger door dik en mijn naam zou daar niet nogen. Omgekomen in de ek, roemlozer bestaat niet. INSTEM MAANDAG 1 APRIL 1996 ii lljshington 'Lrtr) - De wereld- Ljnomie groeit dit jaar met Ij procent en niet met 4,1 lucent zoals in oktober nog %rd geraakid. Deze kleine •laging van de groeiraming at in het in juni verschij- Lde halfparlijkse rapport Lr de wereldeconomie van jijt Internationaal Monetair Lds (IMF). Ijlt de wereldeconomie iets min- Lr hard gneit dan eerder werd gedacht, komt doordat veel Euro pese landen aan het bezuinigen zijn geslagen om te kunnen vol doen aan de toelatingseisen voor de Economische en Monetaire Unie van de EU. Dankzij de be zuinigingen komt er echter meer geld vrij voor andere doeleinden. De rente kan dan dalen, waar door de groei weer aantrekt. Voor 1997 houdt het IMF het dan ook op een hoger groeipercentage van 4,3. Vooral in Frankrijk en Duits land neem de groei van de econo mie af. Voor de Franse economie staat de IMF-raming nu op 1,5 procent. Dat is nog wel iets meer dan de 1,3 procent die de regering in Parijs voor mogelijk houdt. Kortgeleden werd dit percentage officieel genoemd. Eerder ging de Franse overheid nog uit van 2,8 procent. Voor volgend jaar houdt het IMF het voor Frankrijk op 2,8 procent. In Duitsland groeit de economie dit jaar met maar 1,3 procent. Dat percentage stijgt volgend jaar tot 2,5. Ook voor de G-7, de zeven grootste industrie landen, heeft het IMF zijn raming verlaagd. Groot-Brittannië, Duitsland, de Verenigde Stagen, Canada, Frankrijk, Italië en Ja pan beleven dit jaar met elkaar een groei van 2,2 procent. De ver laging van de raming is niet zo groot, want de vorige prognose van het IMF bedroeg 2,3 procent. Ook hier zijn Frankrijk en Duits land voor een deel de oorzaak van de lagere groei. De economie van de G-7 trekt in 1997 aan met 2,6 procent. Voor Japan, dat tot voor kort aan de rand van een recessie stond, heeft het IMF goede voor uitzichten in petto. Lage rente en meer overheidsuitgaven zorgen er dit jaar voor dat de Japanse economie aantrekt met 2,5 pro cent en volgend jaar met 3,4 pro cent. De Verenigde Staten zien dit jaar hun economie groeien met 1,9 procent. Die groei wordt volgend jaar 2,2 procent. Ijoorïees Elenbaas pstou - De Russische federale troepen hebben om midder- ltgt alle operaties in de opstandige republiek Tsjetsjenië Bezet. Iftjdent Boris Jeltsin heeft zich Kcpd verklaard om via bemid- lleruzalem (ap) - Yigal Itoir, de moordenaar van lie Israëlische premier lïtzhak Rabin, is enkele liaanden voor de moord I vluchtig doorgelicht door ldi veiligheidsdienst Shin pit. Maar Shin Bet con- ïudeerde na dat onder- [zcek dat Amir geen ge- Ivatr vormde. Dat heeft dagblad Haaretz gis- I teren gemeld. I De onthulling dat de veilig- I ieilsdienst Amir door de lungers heeft laten glippen stait in een geheim deel van I iit overheidsrapport over de oord op Rabin, waarvan de coiclusies gisteren door de I isaëlische regering zijn aan- I vaard. In dat rapport staat dal Shin Bet de moord had [finnen voorkomen, omdat de dienst niet luisterde naar «aischuwingen over een mogelijke aanslag door een joodse extremist en op de be- wuste novemberavond faal- t in de bescherming van ibin. Volgens de krant Haaretz gaf i Bet in augustus vorig jaar een van zijn informan- Avishai Raviv, de op- I dracht informatie over Amir I te verzamelen vanwege zijn I al-Arabische gevoelens en zijr. betrokkenheid bij de or- jaiisatie van extreem-recht te demonstraties. Raviv, lei- Ier van de extremistische I pep Eyal, rapporteerde aan I Skin Bet dat Amir misschien Iets tegen Arabieren zou on- I dememen, maar hij zei niets («er een mogelijke actie van I Amir tegen Israëlische lei- Iders.Na de informatie van I Raviv besloot Shin Bet om lAmir niet te schaduwen of [verder onderzoek naar hem [tedoen. De veiligheidsdienst achtte het ook niet nodig een r over Amir aan te leg- delaars onderhandelingen te be ginnen met de leider van de Tsjetsjeense rebellen, Dzjochar Doedajev. Deze koerswijziging in het tot nu toe door het Kremlin gevoerde beleid was de kern van het vredesplan dat Jeltsin gister avond tijdens een toespraak voor de nationale televisie ontvouwde. De Russische troepen zullen in de komende periode geleidelijk wor den teruggetrokken tot aan de grens met Tsjetsjenië, aldus de president. Volgens Jeltsin betekent deze maatregel echter niet dat Rus land 'terroristische acties' van de Tsjetsjeense rebellen zal toe staan. „Daar zullen we krachtig en adequaat op reageren", zo waarschuwde Jeltsin. Maar de president liet erop volgen dat dergelijke acties geen wijzigin gen zullen brengen in de politieke oplossingen die in het vredesplan zijn opgenomen om de crisis in Tsjetsjenië te beëindigen. Verkiezingen Een belangrijke doelstelling in het vredesplan van Jeltsin is het houden van vrije en democrati sche parlementsverkiezingen waarin de belangen van de hele Tsjetsjeense bevolking tot uit drukking komen. Een politiek fo rum bestaande uit vertegenwoor digers uit alle belangrijke Tsjets jeense regio's, steden en dorpen moet in de visie van de Russische president de weg vrijmaken voor het organiseren van die verkie zingen. Jeltsin wees erop dat zo dra de Tsjetsjeense autoriteiten sterk genoeg zijn er meer be voegdheden van de Russische fe derale overheid zullen worden overgedragen aan de leider, de regering en het parlement van Tsjetsjenië. Het belangrijkste struikelblok tot nu toe, het probleem van de toe komstige status van de republiek Tsjetsjenië, zal volgens Jeltsin in de komende maanden ter hand worden genomen. Deze kwestie moet het onder werp zijn van een 'zakelijke en constructieve dialoog' tussen de Russische autoriteiten en de legi tieme vertegenwoordigers van het Tsjetsjeense volk, aldus Jelt sin. Hij onderstreepte dat de normali sering van de situatie, het tot stand brengen van 'vrede, rust en stabiliteit' de belangrijkste voor waarde is voor onderhandelingen over de status van Tsjetsjenië. Tienduizenden Japanners protesteerden gisteren in een park in Tokyo tegen de militaire aanwezig heid van de Verenigde Staten op het Japanse eiland Okinawa. De weerstand onder de burgers jegens de Amerikanen nam sterk toe toen drie VS-militairen vorig jaar een twaalfjarig meisje verkrachtten. FOTO AFP Het vredesplan voor Tsjets jenië dat president Boris Je ltsin gisteren lanceerde is in Russische politieke kringen met veel scepsis ontvangen. Na het genadeloze en niets ontziende offensief van de Russische strijdkrachten in de afgelopen periode ont kent vrijwel niemand dat ie dere stap in de richting van een vredesregeling moet worden toegejuicht. Maar er heerst wel grote twijfel over de motieven van Boris Jelt sin en over het feit of zijn plan inderdaad vrede kan brengen in Tsjetsjenië. Slechts de onderde len van het ministerie van De fensie worden teruggetrokken, terwijl de troepen van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken - volgens schattingen onge veer 30.000 man met tanks en pantserwagens - nog wel dege lijk in de opstandige republiek blijven. Ook de bereidheid van Jeltsin om nu via bemiddelaars met Doedajev te onderhandelen Door Kees Elenbaas is een bemoedigende koerswij ziging, maar de vraag is of die besprekingen iets op kunnen le veren. Doedajev heeft gisteren al via een illegaal radiostation laten weten dat de eis van volle dige onafhankelijkheid voor Tsjetsjenië onverkort overeind blijft. Jeltsin heeft bij herhaling on derstreept dat een vredesrege ling noodzakelijk is om zijn her verkiezing op 16 juni mogelijk te maken. Zijn critici staan dan nu ook in rijen klaar om te roe pen dat dit niet meer is dan een onderdeel van zijn herverkie- zings-campagne en dat Jeltsin met zijn vredesplan alleen uit is op tijdwinst. Veel punten van het plan wijzen inderdaad in die richting. Jelt sin trekt het dienstplichtige le ger terug uit Tsjetsjenië en hij komt tegemoet aan het stand punt van meer dan de helft van de Russische bevolking dat on derhandelingen met Doedajev een voorwaarde zijn voor een vredesregeling. Zaken waarmee hij ongetwijfeld scoort bij de kiezers. Als alles goed verloopt plukt Je ltsin de vruchten van zijn plan. Gaan er dingen mis dan zijn er personen voorhanden op wie de schuld kan worden afgescho ven, En tegenover de critici in het buitenland op zijn Tsjets- jenië-beleid kan de president nu volhouden dat hij alles in het werk heeft gesteld en tenminste zijn goede wil heeft getoond. COR VtVEE" xtrWilko Voordouw prijs - De Franse oud-minis- t van Defensie Frangois »tard is gisteren gekozen voorzitter van het UDF, de ;'eede Franse regeringspar- 'l De 54-jarige Léotard is de Ivolger van Valéry Giscard pstaing. Het vertrek van de '•■jarige oud-president luidt politieke pensioen in van «man, die van 1974 tot en P1981 het hoogste ambt in Rnkrijk had. Hij blijft lid Pn de Assemblée nationale F voorzitter van de regio- fivergne. scard trekt zich langzaam te il mt de politiek. De man die 1970 en 1995 een van de pe violen in de Franse politiek p'de, is teleurgesteld omdat Eer niet in is geslaagd om van UDF een hechte politieke Jvj te smeden Bovendien is 11 diep in zijn trots gekrenkt. Jajl hijzelf nog niet bekend '"gemaakt dat hij geen kandi- |»t zou worden voor zijn opvol- "i vochten de liberalen Alain din en Francois Léotard al de erfenis. Het eerloze af- ,'d is typerend voor de Gis- 1 van de afgelopen tijd: hij van politieke nederlaag Valéry Giscard d'Estaing naar nederlaag. De Franse oud-president richtte zijn partij op in 1978, toen hijzelf troonde in het Elysée. Het UDF bestond en bestaat nog altijd uit enkele kleine liberale, christen democratische en rechts-radicale partijtjes, die proberen als fede ratie te bestaan naast de opper machtige neo-gaullistische RPR. Maar Giscard moet niets hebben van de gaullisten, die in zijn ogen FOTO ARCHIEF DE STEM veel te nationalistisch denken. Hij vond dat hij een eigen partij nodig had, die hem opnieuw naar het Elysée zou brengen. Le Président Giscard werd tussen 1974 en 1981 de minst geliefde president die Frankrijk ooit had. Hij was in '74 het meest alert, toen president Pompidou aan kanker overleed. De toenmalige minister van Financiën sprak aan met een programma dat Frank rijk de moderniteit in moest lei den: op Amerikaanse leest ge schoeid en Europees gezind. Maar de uitvoering viel tegen. De edelman voelde zich wel op zijn gemak tussen het bladgoud, het kristal en de fraaie ornemen ten van het Elysée. Hij organi seerde jachtpartijen - het verhaal gaat dat er in Bulgarije speciaal voor Giscard een tamme beer werd losgelaten - en kwam in ernstige opspraak in verband met een gift van keizer Bokassa. Het diamantenschandaal, en het feit dat hij mijlenver van het volk stond, werden hem fataal. Op de dagen dat Giscard volks wilde doen nodigde hij zijn Parijse vuilnismannen uit voor een kopje thee met een croissant of speelde hij een bourrée op zijn accordeon. Giscard was woedend, toen hij in 1981 niet werd herkozen. Hij dacht dat zijn 'tocht door de woestijn' maar zeven jaar zou du ren. Dat hij in 1988 met gemak Mitterrand zou verslaan. Allerlei geheime opiniepeilingen wezen het tegendeel uit: hij stelde zich uit voorzorg maar niet eens kan didaat. In het Europees parle ment liet hij van zich horen. Hij presenteerde zich als het Europe se geweten van Frankrijk. Maar met de socialisten was dat niet nodig. Via orakel-artikelen in Le Brussel (anp) - De cosmeti sche industrie moet al haar producten uit de markt nemen waarin stoffen zijn verwerkt die afkomstig kunnen zijn van met BSE besmette runderen. Bovendien moet zij voorko men dat deze stoffen bij de productie worden verwerkt. Deze aanbeveling werd zaterdag in Brussel gedaan door het Euro pees verband voor de cosmetica- industrie (Colipa) op aandrang van de Europees commissaris Emma Bonino. De Nederlandse Cosmetica Vere niging, de organisatie van fabri kanten en importeurs, stelt dat ze ervan overtuigd is dat alle in Ne derland verkrijgbare cosmetica veilig is. Het Zweedse Pharmaceutische Bureau maakte zaterdag bekend dat alle medicijnen die in Zwe den in omloop zijn, worden ge controleerd op de aanwezigheid van componenten die afkomstig zijn van Britse runderen. Schade Van Aartsen gaat er nog steeds vanuit dat de Europese Unie zal bijdragen in de schadevergoeding voor de eigenaren van de kalve ren. Daarvoor heeft de minister 55 miljoen gulden begroot. „De solidariteit kan natuurlijk niet alleen één kant op werken", reageerde Van Aartsen op uitla tingen van de Duitse EU-com- missaris van landbouw Fischler. Volgens minister van Buiten landse Zaken en D66-partijleider Van Mierlo zal die financiële soli dariteit met Engeland wegens de gekkekoeienziekte uiteindelijk een positief effect hebben op de toekomst van de Europa Unie. Het Verenigd Koninkrijk kan er namelijk dichter door bij Europa komen te liggen, betoogde Van Mierlo gisteren op het congres van zijn partij in Noordwijker- hout. Stijging In Groot-Brittannië zelf nam de crisis rond de gekkekoeien-ziekte in het weekeinde een onverwach te wending met een stijging in de verkoop van rundvlees in super markten. Duizenden Britten hadden ken nelijk hun zorg dat ze de mense lijke variant van de gekkekoeien ziekte zouden kunnen oplopen, overwonnen en profiteerden za terdag van sterk dalende prijzen om hun voorraden aan te vullen In Egypte, werd een huisvrouw door haar echtgenoot neergesto ken nadat zij weigerde geïmpor teerd vlees voor hem klaar te ma ken. De vrouw ligt in kritieke toe stand in het ziekenhuis. De echt genoot is gearresteerd. BELASTING betalen pleziert niemand. En zeker niet als een oerwoud van regeltjes en uitzonderingen het ingewikkeld maakt vast te stellen hoeveel verschuldigd is. Geen wonder daarom dat er met de regelmaat van de klok stemmen opgaan die pleiten voor simpeler regels en als het even kan lagere ta rieven. In de Verenigde Staten trekt de Republikeinse presidentskandi daat Steven Forbes de aandacht met een uitermate eenvoudig systeem, de 'flat tax'. Nog slechts één belasting en van altijd en overal dezelfde hoogte van 17 procent. De Nederlandse fiscaal specialist en vroegere KVP-staatsse- cretaris van Financiën Grapperhaus propageert hetzelfde. Hij wil af van loon-, inkomsten- en vennootschapsbelasting en van het zogenaamde progressieve systeem. Eén belasting met één tarief. Zijn belangrijkste argument is niet zozeer de ondoorzichtig heid van de regelgeving en de daardoor vrijwel automatische kans op ontduiking en fraude, als wel het feit dat het oplopen de karakter van de Nederlandse inkomstenbelasting niet werkt. Rijkeren hebben zoveel mogelijkheid tot geaccepteerde aftrekposten dat vrijwel niemand meer betaalt dan 40 procent. Dit moge juist zijn, om vervolgens het kind met het badwater weg te gooien gaat te ver. Een vlakke inkomstenbelasting werkt namelijk nog meer dan het progressieve systeem de on gelijkheid in de hand. Alleen een systeem met de nu geldende laagste schijf als uni verseel tarief ontkomt daaraan. Maar dat betekent zoveel min der inkomsten voor de staat dat de maatschappelijke voorzie ningen - en daaronder vallen niet alleen de sociale zekerheid en gezondheidszorg, maar ook het onderhoud der wegen en het onderwijs - er drastisch onder zullen lijden. Amerikaanse toestanden zullen het gevolg zijn. Een vlak systeem vereist daarom een hoger percentage dan de laagste schaal van nu. Voor de beter gesitueerden geen punt, integendeel, die zullen er in totaal nog enigszins op vooruit gaan. Maar voor de minst verdienenden een behoorlijke ader lating. Een vlak systeem klinkt naar gelijkheid. Feitelijk is het een ver groting der ongelijkheid. Een stap verder op weg naar een Amerikaanse tweedeling der maatschappij. De VVD is de enige van de regeringspartijen die wel wat ziet in Grapperhaus' voorstellen, maar uit de liberaal-conservatieve hoek verwacht een verstandig mens inmiddels ook geen plei dooien meer voor bescherming der zwakkeren. 'Meer kanker in Schotland door Tsjernobyl' Londen - Radioactieve neerslag van de kernramp bij Tsjernobyl, tien jaar geleden, is mogelijk de oorzaak van een sterke toeneming van het aantal kankergevallen op het afgelegen eilandje Benbecu- la in Schotland. Volgens het Britse blad The Independent on Sunday hebben art sen negentien gevallen van kanker geconstateerd, waar een aantal van zes normaal geweest zou zijn. De artsen houden er rekening mee dat de patiënten het slachtof fer zijn geworden van de consumptie van zelfverbouwde groen ten. Grote spanning Zuid-Libanon Jeruzalem - De spanningen liepen afgelopen weekend hoog op na een Israëlisch bombardement in het zuiden van Libanon waarbij twee Libanese burgers omkwamen en een kind verwondingen op- iïep. De Israëlische premier Peres bestempelde de actie van het Israëli sche leger als een vergissing en zijn diplomaten gingen spoorslags aan het werk om de gevolgen van een eventuele vergeldingsactie te minimaliseren. Maar dat kon niet voorkomen dat de pro-Iraanse guerrillabewe ging wraak nam met het afschieten, van dertig katyuasha-raket- ten op dorpen in het noorden van Israël. ABN-Ainro koopt zich in bij Berlusconi Rome - De ABN-Amro Bank heeft 70 miljard lire (circa 75 mil joen gulden) uitgetrokken voor de aankoop van 1 procent van Me- diaset, de tv- en reclameholding van Silvio Berlusconi. Mediaset werd een jaar geleden gesticht als onderdeel van Berlus coni's Fininvest-concern, dat verder onder meer een uitgeverij, een verzekerings- en een beleggingsmaatschappij en een super marktketen omvat. Vorig jaar had de tv-holding een geschatte omzet van drie miljard gulden. Ongeveer twintig procent van Mediaset is inmiddels in handen van drie andere mediagiganten: de Saoedische prins Al Walid, de Duitser Leo Kirch en de Zuidafrikaan Johann Rupert. Nog eens 20-25 procent zal in juni op de beurs worden gebracht door een groep banken, waar nu ook de ABN-Amro toe behoort. (ADVERTENTIE) Figaro en Paris-Match probeerde hij zijn gehoor te vergroten. Maar het betekende niet dat hij vorig jaar gevraagd werd om het op nieuw te proberen als president. Hij zag er maar van af, officieel omdat hij 'niet de sterke man was, die Frankrijk uit het moeras moest trekken', maar de echte re den was dat Frankrijk Giscard had uitgekotst: te afstandelijk. Langzaam werd het politieke reptiel een anachronisme. Hij werd bespot vanwege zijn quasi- literaire semi-erotische roman 'Le Passage'. In een serieus essay dat hij vorig jaar publiceerde werd hij bespot vanwege de titel: 'Over vijf jaar is het 2000'. Hij onderging een vernedering bij de gemeenteraadsverkiezingen in Clermont-Ferrand. Hij wilde zo graag burgemeester worden van de stad, maar werd op het nip pertje verslagen. Zijn ultieme nederlaag leed hij gisteren, op het verkiezingscon gres van het UDF, zijn UDF. De door hem als zijn opvolger aange wezen Alain Madelin werd niet tot voorzitter gekozen. Hij werd verslagen door Franyois Léotard. Die heeft nu de taak om van het bouwpakket UDF een echte poli tieke familie te maken, die een dag het bastion van de gaullisti sche RPR kan bestormen. Het kan gebeuren dat u - ook na 10 april- een nieuw telefoonnummer kwijt of vergeten bent. Welnu, als u het gratis nummer 06-0520 onthoudt, is er niks aan de hand. Want als u dat nummer belt en het oude telefoonnummer intoetst, hoort u vervolgens het nieuwe nummer. Handig voor thuis en natuurlijk voor onderweg. Hebt u nog algemene vragen over de nummerwïjziging, dan kunt u het gratis informatienummer 06-0096 bellen.

de Stem | 1996 | | pagina 5