6Je gaat denken aan dat Engelse stadion in Bradford9TlJKIDH blok blo Rhee&i lip? 'Dit mag een tweede| keer absoluut niet meer gebeuren'I Politiek rej Als Arnold raak schiet wordt toch weer een fakkel ontstoken DE STEM BRAND NAC-STADION Bredase brandweerman had angstvisioen Een vlammend laatste 'Avondje NAC' in de Beatrixstraat? Dat kon toch niet waar zijn? ye pE STEM Rusland trekt z 'Skin Bet liet Amir glippen' MAANDAG 1 APRIL 1996 Vari onze verslaggever Breda - Achteraf, achteraf viel het (gelukkig) allemaal mee met die brand op de B-Si- de in het NAC-stadion. Maar Ad Deckers, bevelvoerder bij de Bredase brandweer, had zaterdagavond toch angstvisi oenen toen hij met zijn men sen even na half acht op weg was naar het volle stadion aan de Beatrixstraat. Van afstand was het uitzicht na melijk spectaculair maar beang stigend: grote rookwolken en een behoorlijke vuurzee. „Dan ga je onderweg al een eerste inschat ting maken. Er is immers zoveel publiek in zo'n stadion, je gaat denken aan dat Engelse stadion in Bradford, aan slachtoffers, die vrees komt dan wel over je." Vanaf de overkant van de B-Side in het NAC-stadion, zag het er zaterdagavond tegen half acht uit als de voorbode van een ouder wets 'Avondje NAC'. Toiletrollen rolden vanaf de B-Side het veld op, iedereen sprong voor NAC en het (illegale) Bengaals vuur licht te de toeschouwers rood op. De verwachtingen waren ouder wets hoog gespannen. Boven de B-Side-tribune werd een heel klein rookpluimpje zichtbaar. Vijf minuten later zeiden BBA- chauffeurs, die bij gebrek aan Heerenveen-supporters niet in actie hoefden te komen, dat er bij NAC altijd wel iets te doen is. „Is het niet binnen de lijnen, dan wel er buiten." Sein Op dat moment namelijk werd het sein gegeven dat alle twaalf honderd supporters op de B-Side (meer mogen er uit veiligheids overwegingen sinds het begin van vorige competitie niet meer op) de tribune moesten verlaten. Er bestond wel degelijk gevaar; het vuur greep in het polyesterdak snel om zich heen en dreigde zich te verspreiden. Zwarte rookwol ken leken door de windrichting eerst andere dichtbevolkte tribu nes te bereiken maar de wind draaide de andere kant op. „Door het goede ingrijpen van agenten van ons en van de NAC- stewards en de houding van de supporters zelf is er geen enkele moment paniek ontstaan," herin nert Gaby Lips van het politie team Centrum zich. De B-Side en één aanpalende tribune aan de kant van 't Ei waren dus zeer snel ontruimd. De andere toeschou wers zagen de brand vol verba zing en ongeloof aan. Vlammend Een vlammend laatste 'Avondje NAC' in de Beatrixstraat? Dat kon toch niet waar zijn? Maar dat was het wel. Politie-agenten, die een razendsnelle inschatting maakten van het gevaar, renden naar de B-Side of sprongen op de motor om de brandweer tegemoet te rijden. „Dat was perfect gere geld," zegt Ad Deckers van de brandweer. „Je weet niet waar je naar binnen moet en als je een verkeerde straat pakt, kom je misschien helemaal vast te zit ten." Dat gebeurde dus niet. De twee motor-agenten dirigeerden de brandweerwagens binnen zeven minuten na de melding van de brand naar de stadion-ingang naast het BP-benzinestation aan de Irenestraat. Deckers gaf on- middellijk het commando 'mid- denbrand', wat inhoudt dat er voor alle zekerheid meer brand weerwagens en meer manschap pen moesten komen. De brand zelf was snel onder controle, onder meer door de vol gens de brandweer-bevelvoerder voorbeeldige houding van de B- Siders. „Het publiek heeft enorm goed meegewerkt en ons goed de ruimte gelaten. Ze hebben zich zeer correct gedragen. En ik moet ook eerlijk zeggen, voor zoveel publiek hebben wij ook nog nooit gespeeld." Het NAC-publiek ('Wat is de B- Side stil', maar daar stond ook niemand) waardeerde de snelheid van de brandweer zeer. Water uit hoogdrukspuiten en de inzet van de hoogwerker zorgden ervoor dat de brand snel geblust was. 'Brandweer bedankt' en 'Brand weer kampioenen', klonk het in het volle stadion toen een deel van de tribunes om 19.48 uur al weer kon worden ingenomen. „Met de hoogwerker hebben we van bovenaf gekeken hoe de boel er uit zag. De B-Side heeft naast ijzeren balken ook nog houten balken, maar die bleken niet noe menswaardig aangetast. En het is niet zo heet geworden dat ook de ijzeren balken aangetast konden worden," vertelt Ad Deckers. Druk Na overleg tussen brandweer, de politie, veiligheidscoördinator Van Haperen van NAC en de scheidsrechter werd uiteindelijk besloten de tribunes weer vrij te geven. „De scheidsrechter heeft nog wel wat druk op ons uitgeoe fend, want wilde nog maar vijf minuten wachten, maar daar hadden we toch niet aan toe ge geven. Het was gewoon gerecht vaardigd om de boel weer vrij te geven nadat we nog wat neon- buizen hadden weggehaald," al dus Ad Deckers. Politieman Gaby Lips vond het inmiddels tijd worden om ruim twaalfhonderd supporters die op de bijvelden van NAC de gebeur tenissen afwachtten, voor een deel onder te brengen in wat het 'neutrale vak' wordt genoemd. Dat is een bufferzone tussen het vak van de NAC-supporters aan de kant van het Ei en het vak van de fans van de tegenpartij (zater dagavond nog geen honderd uit Heerenveen). Om 19.55 uur kon de speakster het stadion meedelen dat 'alles onder controle' was, dat de spe lers om 20.05 uur aan een war- ming-up zouden beginnen en dat de wedstrijd met drie kwartier vertraging om 20.15 uur zou be ginnen. Aldus geschiedde. Binnen 8,75 seconden lag de bal al achter NAC-doelman John Ka- relse, maar toen moest het laatste echte 'Avondje NAC' aan de Bea trixstraat eigenlijk nog beginnen. De B-Side was toen al weer hele maal gevuld, danste, zong en sprong. Net als de rest van het stadion. Alsof er niets aan de hand was geweest. Bij de NAC-administratie viel de drukte na het uitbreken van de brand mee. Er kwamen bij Netty Brouwers en haar collega's wel enkele telefoontjes binnen van verontuste ouders, maar die wa ren op nog geen twee handen te tellen. Politieman Gaby Lips realiseerde zich later dat er wel degelijk een moment van gevaar was geweest, een moment waarop meer tribu nes ontruimd dreigden te moeten worden, maar dat is dus niet no dig geweest. NAC en zijn aan hang waren aan een ramp ont snapt. Het laatste echte 'Avondje-NAC' in de Beatrixstraat had - on danks alle latere en terechte op winding over de gebeurtenissen op het veld - een mooier begin verdiend. Tilhtirrr NAC-speler Geert Brusselers kijkt ongerust toe terwijl de vlammen het dak van de ten. VERVOLG VAN VOORPAGINA P. stak net als een aantal andere fans kort voor de aanvang van de wedstrijd - het laatste Avondje NAC in de Beatrixstraat; de duels tegen Twente en Feyenoord wor den op zondagmiddag gespeeld - zijn fakkel aan. Hij stond op de bovenste rij van de tribune kort onder de polyester overkapping en hield volgens zijn verklaring de fakkel omhoog. Daarbij zou het dak vlam hebben gevat. Binnen enkele minuten stond een deel van het dak in brand en moest de tribune worden ont ruimd; voor andere tribunes aan dezelfde kant van het stadion was dat niet nodig. Het dak is over een afstand van ongeveer vijftig meter verloren gegaan. De schade bedraagt tussen tien- en vijftienduizendgulden. Het NAC-bestuur bekijkt van daag - na gesprekken met politie en officier van justitie - welke maatregelen het tegen de Ooster- houter zal nemen. Volgens be stuurslid Cees van Haperen kan dat variëren van een langdurig stadionverbod tot een aansprake lijkheidsstelling voor de schade. „Dit kun je namelijk niet onge merkt voorbij-laten gaan," zei hij. Het NAC-bestuurslid verwacht overigens niet dat NAC met slechts twee thuisduels voor de boeg, nog wat zal doen aan het afgebrande dak van de B-Side. tribune aanvre- fotocor viveen Het publiek had veel waardering voor het kordate optreden van de brandweer, die hier het inmiddels gebluste dak nog een keer in specteert voordat de wedstrijd kan beginnen. foto cor viveen m VERVOLG VAN VOORPAGINA Om precies 19.35 uur draaien de brandweerwagens de Ire nestraat in. Over het bijveld zijn ze in een mum van tijd bij de overdekte staantribune, die in 1969 een onoverdekte zittri- bune verving. Ik weet dat nog; NAC-supporter ben ik al bijna dertig jaar lang. De trots van toen gaat nu gedeeltelijk in vlammen op. Het vuur dijt op het dak uit zoals olie dat op water doet. „Dit is een enorme anti-cli max," zegt Marcel van Es, die tot de 'harde kern' van de B-Si de behoort. „Schofterig," meent een suppoost. „Hoe kan dit nou? Bij de ingang van de B-Side wordt er gefouilleerd. Hoe kan dan iemand met zo'n fakkel de tribune op?" De brandweerlieden doen hun werk snel, terwijl de NAC-aan- hang op het bijveld zingt En En Na Cé gaat Europees... De schade aan het dak blijft be perkt tot het vak van de B-Si- de, de vlammen hebben de vak ken A en C niet bereikt. Om tien voor acht mag het voetbal volk weer de nu nog maar ge deeltelijk overdekte staantri bune op. Amateuristisch Brandweer bedankt, brand weer bedankt, klinkt het uit- enkele honderden kelen. En ook: Die pyromaan, die pyro maan, die gaat eraan... „Hieraan zie je dat het nog steeds amateuristisch is," meent John de Leeuw, B-Sider in hart en nieren. „Waar vind je hier een brandblusapparaat? Misschien had de brandweer dan niet hoeven te komen." De elftallen van NAC en Hee renveen staan om kwart over acht (drie kwartier te laat) op nieuw klaar voor de aftrap. Ruim acht seconden na het eer ste fluitsignaal van de scheids rechter scoort Romeo Wouden voor de ploeg uit het Haagje van Friesland. Het stadion zwijgt. Alsof de el lende voor NAC en Breda al niet groot genoeg was. Maar voetbal is een spel, waarin de kansen sneller keren dan in het 'echte' leven. Graham Arnold, de Australi sche spits in geelzwarte dienst, maakt om vijf voor tien NAC's vierde en zijn tweede doelpunt op het laatste Avondje NAC aan de Beatrixstraat. Op de B- Side wordt een fakkel ontsto ken. Fakkel Stay with us, Graham. Want Arnold is van plan Breda te verlaten en voorgoed naar Au stralië terug te keren. Ook als Maarten Atmodikoro na Arnolds doelpunt nog 5-1 laat noteren, komt er een fak kel boven de menigte uit. Ver geten is de brand aan het begin van de wedstrijd. Op Anfield Road, waar het sta dion ligt van de formidabele reds uit Liverpool, is een ge denksteen met namen van dode supporters. Het NAC-bestuur hoeft komende zomer in het nieuwe stadion aan de Lu netstraat zo'n steen niet te ont hullen. NAC-aanhanger door dik en dun, mijn naam zou daar niet op mogen. Omgekomen in de paniek, roemlozer bestaat niet. „Als het aan mij ligt blijft hei open. Daar moeten we geen uitl gaven meer voor doen," zei hi| met de schrik nog maar nauwe| lijks uit de benen. Van Haperen kondigde gisteretl ook de veel strengere fouillerinsl aan van supporters bij de wedl strijden tegen FC Twente eil Feyenoord. Dat moet voorkometl dat bezoekers aan het stadion! dat uit veiligheidsoogpunt zo lek[ is als een mandje, zaken als fak-l kels en Bengaals vuur mee naai binnen smokkelen of van buitenj af aangereikt krijgen. „Dit mag namelijk nooit meer gel beuren. Er zijn geen gewonderf gevallen en daar ben ik hartstikj ke blij mee. De B-Side heeft en goed meegewerkt bij de ontrui-l ming en heeft de brandweer ookf alle ruimte gegeven. Allemaal goed, maar dit mag een tweedX keer absoluut niet meer gebeu-l ren." Sommige NAC-supporters lekeul zaterdagavond wel een heel korf geheugen te hebben. Na iedel doelpunt van de thuisclub in dl tweede helft (drie in totaal) vlaral de het Bengaals vuur namelijk ol op zowel de B-Side als de Bea-| trix-tribune. Bij het begin van de nieuwe coml petitie wil NAC zijn nieuwe, grol tere en veiliger stadion aan di| Lunetstraat in gebruik nemen. Washington jrtr) - De wereld- eCOnomie groeit dit jaar met 3 9 procent en niet met 4,1 procent zoals in oktober nog jverd geraand. Deze kleine verlaging van de groeiraming s(aat in het in juni verschij- nende halfjaarlijkse rapport over de wereldeconomie van i,et Internationaal Monetair fonds (IMF). pat de wereldeconomie iets min- jer hard grteit dan eerder werd poor Kees Elenbaas skou - De Russische federal Lacht alle operaties in de ops stopgezet. President Boris Jeltsin heeft zich bereid verklaard om via bemid- 'The Day After'. Waar eens polyester de B-Siders tegen de regen beschermde gaapt nu een gat. m '.-j »g lad tag foto cor vivf Jeruzalem (ap) - Yigal Amir, de moordenaar van de Israëlische premier Yitzhak Rabin, is enkele maanden voor de moord vluchtig doorgelicht door de veiligheidsdienst Shin Bet. Maar Shin Bet con cludeerde na dat onder zoek dat Amir geen ge vaar vormde. Dat heeft het dagblad Haaretz gis teren gemeld. De onthulling dat de veilig heidsdienst Amir door de vingers heeft laten glippen staat in een geheim deel van het overheidsrapport over de moord op Rabin, waarvan de conclusies gisteren door de Israëlische regering zijn aan vaard. In dat rapport staat dat Shin Bet de moord had kunnen voorkomen, omdat de dienst niet luisterde naar waarschuwingen over een mogelijke aanslag door een joodse extremist en op de be wuste novemberavond faal de in de bescherming van Rabin. Volgens de krant Haaretz gaf Shin Bet in augustus vorig jaar een van zijn informan ten, Avishai Raviv, de op dracht informatie over Amir te verzamelen vanwege zijn anti-Arabische gevoelens en zijn betrokkenheid bij de or ganisatie van extreem-recht se demonstraties. Raviv, lei der van de extremistische groep Eyal, rapporteerde aan Shin Bet dat Amir misschien iets tegen Arabieren zou on dernemen, maar hij zei niets over een mogelijke actie van Amir tegen Israëlische lei- ders.Na de informatie van Raviv besloot Shin Bet om Amir niet te schaduwen of verder onderzoek naar hem te doen. De veiligheidsdienst achtte het ook niet nodig een dossier over Amir aan te leg gen. NAC-voorzitter John Peek komt bij van de schrik terwijl de brandweer nog aan het nablussen is. 'oor Wilko Voordouw 'arijs - De Franse oud-minis- et van Defensie Frangois 'éotard is gisteren gekozen at voorzitter van het UDF, de weede Franse regeringspar- 'j- De 54-jarige Léotard is de Pvolger van Valéry Giscard ffistaing. Het vertrek van de Harige oud-president luidt politieke pensioen in van 'e Man, die van 1974 tot en Jat 1981 het hoogste ambt in uankrijk had. Hij blijft lid 'aa de Assemblée nationale 11 voorzitter van de regio- tatvergne. 'iscard trekt zich langzaam te- "8 uit de politiek. De man die ®sen 1970 en 1995 een van de orste violen in de Franse politiek Peelde, is teleurgesteld omdat "1er niet in is geslaagd om van DDF een hechte politieke 'artli. te smeden. Bovendien is ,et diep in zijn trots gekrenkt, ^ervvijl hijzelf nog niet bekend gemaakt dat hij geen kandi- 1 zou worden voor zijn opvol- vochten de iiberalen Alain im j n en Francois Léotard al de erfenis. Het eerloze af- heid is typerend voor de Gis- J Van de afgelopen tijd: hij 'de van politieke nederlaag

de Stem | 1996 | | pagina 4