'Ingrijpen Ibij pesten op scholen' GOED KOOP Tommei haalt uit naar PvdA en CDA kipburgers Extreem-rechts bezorgt politie veel werk D66 waarschuwt voor spanning in kabinet PvdA wil fundamentele discussie sociale stelsel CD wil uitwijken naar Duitsland Sorgdrager wil geweld op televisie beteugelen AANMELDEN GROOTBOEKEN DER NATIONALE SCHULD DËSTEM BINNENLAND A3 Staatssecretaris Netelenbos: I netelenbos heeft de scholen vorig I jar opgeroepen meer actie te on- I kiemen tegen pesten en geweld Jrier leerlingen. Die oproep [keft effect gehad, constateerde ij in Amersfoort. Op veel basis- I tholen hebben leerlingen, rs en leraren een verklaring j idertekend dat zij pesten zullen |tetrijden. 8 stuks van 1Aï95T D66-congres tegen HSL door groene hart BINNENLAND KORT Nieuwe ruzie tussen Bolkestein en KRO Pinkpop kan uitwijken naar Nijmegen Maarts weer speelt verkeer parten Actie politie op de Amsterdamse wallen PTT vervangt 06-nummers STAAT DER NEDERLANDEN Vh% GROOTBOEK 3 GROOTBOEK 3Vz% GROOTBOEK MAANDAG 1 APRIL 1996 1996 A2 9 10 27 ■■■53 19 ■leü ■■65 IT" JPn cryptogram lag al: 3. Speedway; 5. slok- 9. pensionaris; 10. regeer- balbezit; 14. straal; 15. 17. club; 18. duizendpo- gelzetters. 1. Spelonderbreking; 2. 4. wapenfeit; 6. permissie; ecteur; 8. opgezadeld; 11- zetmeel; 16. ridder; 19. JFS lie en Ierland: fet zowel wolken- ]n. Aanvankelijk Lotland en ook pzeekust kans op bui. Maxima van l bij de Noordzee Jid. xemburg: Naa^t de loop van dfri- Icenvelden. Ovèr- t. Maxima rond 6 lidden-Frankrijk: Midden-Frankrijk bewolkt en kans pder naast bewol- I en op de meeste pg. Middagtempe- l 5 en 10 graden, lijk: Maandag veel regen. In het oos- S wat neerslag val- I vanuit het westen look nog een enke- I stormachtige Mis- 1 maandag rond 14 pag iets lager, elf tot zwaar be- |ral in het noorden Iele stevige regen- fcbuien. Maandag |estkust flink wat na van 15 graden dicht bij 20 rond verder zuidwaarts. de costa's in het Pdroog en geregeld I half tot zwaar be- |nkele buien, soms Dinsdag waait er iTramontana. Mid- Ituur meest tussen raden, tussen Mar- hidorm iets hoger. Eilanden: Aan de van de eilanden enkele wolkenvel- 1 vrij zonnig. Dins- [traffe noordooster, peratuur ongeveer Ibiza: Veranderlijk enkele regen-of on- Winderig. Maxima fngeveer 20 graden, noorlijk lager, fergang naar onbe- ber met veel wind, I [king en plaatselijk Soms ook on- Bagtemperatuur van graden, in het noor- eer. pd en Kreta: Afwis- I en stapelwolken en bral droog. Middag- lur maandag rond ljjj Jnsdag in het zuid- i hoger. Naast wolkenvel- I |n daar ook zon. Op pen droog. Dinsdag in In een aantrekkende lldagtemperatuur van lin bewolkte gebieden waar de zon schijnt, nd: Vooral aan de Ivan de Alpen veel be- kans op regen of laxima in de dalen bn 12 graden. In de 1 wind. k: Met name in het oosten veel bewol- f-ote kans op regen of Karinthie kan veel ballen. Een aantrek- m onze Haagse redactie Haag - Staatssecretaris 3 Volkshuisvesting Dick Lmel slaat eindelijk terug. ^-Kamerlid Esselink voert Igens hem op een 'naïeve' anier oppositie, zonder dat Li 0p de inhoud ingaat, en pJjA-Kamerlid Duivesteijn ,,1 alleen maar terug naar de (erhoudingen in de volkshuis- ïBting van de jaren zeventig. «adat afgelopen week partijge noten en zelfs leden van het kabi- «t Toinmel in bescherming na- jtn tegen de aanvallen van met „me de PvdA, deed hij gisteren voor Radio 1 zelf ook een duit in het zakje, Totnutoe was zijn reac tie op de aanvallen: gewoon nog een keer het beleid uitleggen. Maar nu wilde hij wel kwijt dat de persoonlijke stijl van Duives teijn 'alle perken te buiten' is ge gaan. De PvdA heeft Tommei verant woordelijk gesteld voor een 'cri sis in de volkshuisvesting'. De D66-staatssecretaris zou te star zijn om daar iets tegen te doen. Tommei: „Het woord crisis slaat werkelijk nergens op. De reacties op deze uitlatingen in de volks huisvestingswereld hebben mij daar nog eens in bevestigd." Volgens Tommei wordt er 'veel te weinig zakelijk geargumenteerd' over de volkshuisvesting. „In het regeerakkoord staat dat er 250 miljoen gulden moet worden be zuinigd op de huursubsidie. De PvdA heeft daar ook voor gete kend. Dat neemt niet weg, dat we die bezuiniging een te grote aan slag vinden op de inkomens van de minima. Daarom is er inmid dels geld uitgetrokken om het systeem van de huursubsidie te verbeteren." Maar voor Duivesteijn is dat vol gens Tommei niet genoeg. „Ik heb sterk het gevoel dat de PvdA- fractie spijt heeft van de andere weg die we de laatste jaren met de volkshuisvesting zijn ingesla gen. Er is veel meer vrijheid gekomen voor de woningcorporaties, Den Haag is op dit gebied flink terug getreden. Maar Duivesteijn wil terug naar de oude verhoudingen. Dat kan niet, dat is een gepas seerd station. Hij kan mij star noemen omdat ik niet terug wil, maar ik vind het juist een heldere lijn." De staatssecretaris legt er de na druk op dat hij het kabinetsbe leid uitvoert. „Dus ook dat van de PvdA. Ik heb het gevoel dat Dui vesteijn niet het PvdA-denken over de volkshuisvesting verkon digt." Tommels 'grote broers' Van Mier- lo, Wolffensperger en zelfs vice- premier Dijicstal hebben inmid dels Duivesteijn laten weten dat deze zijn toon moet matigen. Maar daarmee is voor de staats secretaris de discussie over zijn beleid nog niet voorbij. De PvdA en oppositiepartijen CDA en SP willen in het volgende debat over de huursubsidie, halverwege deze maand, opnieuw meer geld eisen. Tommei: „Dat debat ga ik aan. Maar ik kan nu al zeggen dat de financiële grenzen bereikt zijn. Ik hoop dat het een zakelijke dis cussie wordt, want een straat vechter zal ik nooit worden." I Den Haag (anp) - Docenten en ouders moeten kinderen vaker lolde orde roepen als zij andere kinderen pesten. „Te vaak hou- I jon zij zich afzijdig," zei staatssecretaris Netelenbos (Onder- Ifljs) zaterdag tijdens een Europese conferentie over pesten in Luersfoort. r er kan volgens Netelenbos I dj meer gebeuren. Zij hoopt dat I éolen kinderen leren voor zich- Ifif op te komen. Kinderen moe- la grenzen durven stellen tegen- lier hun leeftijdsgenoten, aldus jStlelenbos. Psycholoog Van der 1 keer, onderwijskundig mede- I erker aan het Algemeen Peda- Ijigische Studiecentrum en voor- liper in de bestrijding van pes- in, benadrukte het belang van I ra intensieve aanpak door scho lia. Niet alleen de kinderen die ;t worden, maar juist ook de I [esters zelf moeten geholpen I wrden, zei hij. Pestende kinde- I De partij opteert voor varianten ••aarbij ook de markt en de so- partners mee bepalen hoe I Kt sociale stelsel vorm krijgt. I Uitgangspunt moet wel blijven iit er sprake is van fatsoenlijke I» eigentijdse uitkeringen. Het pdA-bestuur schrijft dit in een vertrouwelijke notitie, zo it een woordvoerster zaterdag Ikvestigd. lilt notitie is het gevolg van de Jstspraak van het PvdA-congres I ii februari dat er een brede dis- e moet komen over de toe- t van de sociale zekerheid. IMA-vice-fractievoorzitter IMelmund gaat leiding geven aan In werkgroep die voor de ko- pnde zomer met een aantal dis- |«ssiestukken komt. Het congres (ADVERTENTIE) HOTELCAKE 1M Pfstuk 500 gram van-249" A* Aanbiedingen geldig van ma, 1 wo. 3 april 1996. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Van onze Haagse redactie Den Haag - De hoge snel heidslijn mag niet gaan rijden door het groene hart van de Randstad. Dat heeft het congres van D66 dit weekeinde in Noord- wijkerhout besloten. Ook moet er een station langs de lijn in Den Haag komen, ook al zal de hoge snelheidstrein er niet ie dere keer stoppen. Deze opvattingen staan op ge spannen voet met de op stelling van het kabinet. Het kabinet denkt wèl aan een tracé door het groene hart en wil niets weten van een stop in Den Haag. WD-leider Van Mierlo was duidelijk niet gechar meerd van de opstelling van het congres. „Hoewel het Groene Hart een groot goed is om te beschermen, is de gedachte onjuist dat iedere oplossing daarbui ten in milieutermen per definitie een geringer of fer betekent dan daarbin nen," zei hij. ren lopen een vier keer zo grote kans om later in het criminele circuit terecht te komen. Scholen moeten veel aandacht besteden aan de sociale vaardig heden van kinderen, aldus Van der Meer. Die vaardigheden zijn 'het goud van de toekomst', stelde hij. Want pesten op de basis school 'zet zich voort in de buurt, de sportclub, het gezin, het leger en in bedrijven'. Volgens Van der Meer zijn er scholen en ouders die weigeren iets aan pesten te doen, zelfs als zij daarover ernstige klachten krijgen. Pesten kan heel ver gaan. Van der Meer noemde het voor beeld van een meisje dat door meisjes en jongens uit haar klas werd gedwongen tot seksspelle- tjes, maar zich niet durfde te ver zetten en in een inrichting moest worden opgenomen. Soms zien slachtoffers van pesten geen an dere uitweg dan het plegen van zelfmoord. Tegendemonstranten in Leerdam. Acht van hen werden later door de politie opgepakt. Ken Haag (anp) - De PvdA-leiding wil af van het automatisme I lat de overheid het sociale stelsel regelt. De top stevent af op I sen open discussie over de fundamenten van dat stelsel. in februari 1997 moet dan uitein delijk besluiten nemen op weg naar een volgende kabinetsperio de. Het partijbestuur stelt dat met alle opties mogelijk moeten zijn: een uit belastingen en premies betaald collectief stelsel, een ge privatiseerd systeem, afspraken tussen werkgevers en vakbonden, dan wel combinaties van die va rianten. De PvdA-top vindt dat bij een modern zekerheidsstelsel hoe dan ook sprake moet zijn van een fatsoenlijke uitkering voor mensen die buiten hun schuld zonder werk of inkomen raken. Tevens moet het nieuwe stelsel inspelen op het gegeven dat steeds meer vrouwen buitenshuis werken in de vorm van meer ver lofregelingen voor vrouwen én mannen. Door Vikkie Bartholomeus en Sjors van Beek Leerdam/Echt - In het Zuid- Hollandse Leerdam en het Midden-Limburgse Echt heb ben demonstraties van ex treem-rechts de politie zater dag handenvol werk bezorgd. In Leerdam verliep de aange kondigde bijeenkomst van CD en CP'86, onder het oog van tweehonderdvijftig politie mensen, redelijk rustig. De geplande 'tegen-manifestatie' viel volledig in het water. Er wer den acht arrestaties verricht. In Echt werd een niet aangekondig de demonstratie van het Anti Ka pitalistische Komité (AKK) beëindigd door de politie. De organisator, het voormalige Heerlense CD-raadslid J. Jans zen, werd gearresteerd, evenals achttien Duitse AKK-leden. Ze ven demonstranten, waaronder enkele Nederlanders, wisten te ontkomen. Beide demonstraties stonden waarschijnlijk niet los van elkaar. De demonstratie za terdag in Leerdam was een geza menlijk initiatief van CD en CP'86, ter herdenking van de brand in 1986 in een hotel in Ke- dichem, waar de CD vergaderde. De neo-nazi's die in Echt zijn op gepakt, hadden vooraf aangekon digd dat ze zaterdag wilden de monstreren in het Zeeuwse Ter- neuzen. Daar kregen ze geen toe stemming voor van burgemeester R. Barbé. Eerder waren ze al ge weigerd in Middelburg. Volgens CD-leider H. Janmaat was de in Zeeland geplande de monstratie 'waarschijnlijk een soort tegendemonstratie tegen Leerdam'. In sommige extreem rechtse kringen is er verzet tegen de toenadering die gaande is tus sen CP'86 en CD, de vroegere partij van Janszen. Deze werd in oktober vorig jaar ook al eens ge arresteerd, toen hij in Sittard deelnam aan een soortgelijke, on aangekondigde mars. Janszen was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. In Echt kwam een politieman in burger toevallig uit bij de demonstranten die met vlaggen en spandoeken over de Bovenste Straat marcheerden. Ze riepen leuzen als 'Auslander raus', 'Eigen volk eerst' en 'Alle kanker-buitenlanders oprotten'. Aan de demonstratie in een her metisch afgesloten Leerdam na men zo'n tachtig mensen deel, onder wie de extreem-rechtse kopstukken Janmaat en Schuur man (CD), Freling (CP'86) en Glimmerveen (NVU). De bijeen komst op het Dr. Reilinghplein verliep rustig. Na afloop open den zo'n honderdvijftig veelal Molukse jongeren de jacht op en kele achtergebleven rechtse de monstranten. Die wisten het vege lijf slechts te redden door in een sloot te springen. De manifestatie FOTO RUBEN SCHIPPER 'Leerdam bekent kleur', die 's middags plaats zou vinden als antwoord op de rechtse demon stratie, ging volledig de mist in. Eerst eiste het duizendkoppige publiek de vrijlating van twee 'anti-fascistische' demonstranten die waren gearresteerd wegens een vechtpartij met enkele skin heads. Nadat de twee jongens op het plein waren gearriveerd, werd de Leerdamse burgemeester M. van Veelen het spreken onmo gelijk gemaakt. Toen hij met eie ren werd bekogeld, verliet hij het podium. De burgemeester ver klaarde 'begrip te hebben voor de frustraties', maar bleef achter zijn besluit staan om de extreem rechtse demonstratie in Leerdam niet te verbieden. Door Sjors van Beek Leerdam/Den Haag - De extreem-rechtse Cen trum Democraten van Tweede-Kamerlid Janmaat hebben vergevorderde plannen om in oktober een openbare ledenvergadering te houden in Duits land. De CD ziet zich genoodzaakt om uit te wij ken naar het buitenland omdat 'ons het vergade ren in Nederland onmogelijk wordt gemaakt," verklaarde Janmaat gisteren na de demonstratie van extreem-rechts in Leerdam. Volgens het ka merlid is een Duitse hotelhouder al bereid gevon den om onderdak te bieden aan de vergadering. De onderhandelingen met de plaatselijke politie zijn inmiddels gaande, aldus Janmaat. In welke Duitse plaats het is, wil de parlementariër niet bekend maken. Janmaat stelt dat de CD 'de voorkeur geeft' aan vergaderen in Nederland. „Maar dat is onmogelijk. De bijeenkomsten worden van alle kanten ge dwarsboomd. Burgemeesters adviseren de zaal niet te verhuren en we krijgen geen politiebescher ming. Van onze Haagse redactie Noordwijkerhout - D66 is bang dat de profileringsdrift van PvdA en WD de paarse coalitie onder spanning gaat zet ten. Zowel fractieleider Wolffensperger als WD-leider en Minister van Buiten landse Zaken Van Mierlo hebben tijdens een D66-congres dit weekeinde in Noordwijkerhout PvdA en WD gewaar schuwd. Wolffensperger sprak over een 'Bolkestein- moeheid' waar het kabinet langzaamaan aan gaat lijden. Hij vreest dat de neiging bij PvdA en VVD om zich te profileren sterker wordt dan de loyaliteit ten opzichte van het kabinet. Hij is bang dat dit D66 gaat opbreken bij de verkiezingen. Van Mierlo noemde de PvdA-aanvallen op D66-staatssecretaris Tommei (Volkshuisves ting) en uitspraken van Bolkestein over de Europa-politiek als concrete voorbeelden. In beide gevallen zetten de partijen zich af tegen kabinetsbeleid. De PvdA moet 'een toontje lager zingen', vindt Van Mierlo. Als de koopkracht aange tast wordt door hogere huren dan komt dat door afspraken waar ook de PvdA zich aan gebonden heeft. Voor de koopkracht zijn ook PvdA-bewindslieden verantwoordelijk. Het kan dus niet zo zijn dat de schuld alleen ge legd wordt bij D66-staatssecretaris Tommei. Van Mierlo vindt wel dat bewindslieden die het niet goed doen, moeten vertrekken. Zo'n bewindspersoon hoeft niet gered te worden door zijn partij. Daar is in het geval van Tom mei dan ook geen sprake van. Van Mierlo ver weet de media dat er een 'sfeertje' wordt ge creëerd, alsof dat wel het geval zou zijn. D66-fractieleider Wolffensperger hekelde za terdag de toon van PvdA-kamerlid Duives- teyn jegens Tommei. „Iedere partij heeft het recht om spijt te hebben van beleid, waarvoor men vier jaar lang medeverantwoordelijk is geweest, ook de PvdA. Maar het gaat niet aan die spijt te vertalen in een persoonlijke vete," zei Wolffensperger. Van Mierlo nam Bolkesteins opvattingen over Europa onder vuur. Hij had zich gestoord aan de kritiek van Bolkestein op de voorstellen om beslissingen in Europa niet alleen bij una nimiteit te nemen, maar ook met meerderhe den. „Alleen het Verenigd Koninkrijk is tegen en de fractie van de WD in de Tweede Ka mer," aldus Van Mierlo. Tegelijkertijd met die kritiek durft Bolkestein wel te vragen aan van Mierlo om ervoor te zorgen dat Europa zich 'kordaat' opstelt inza ke China en Japan. Dit soort opstellingen gaan eigenlijk niet samen, vindt Van Mierlo. „De one-liners van de heer Bolkestein zijn van een hartverwarmende helderheid, soms tot aan het moment dat men ze met elkaar in verbinding brengt." Miljoen banen D66-minister Wijers (Economische Zaken) wil dat er de komende tien jaar een miljoen banen bijkomen. Wil dat lukken dan moet de economie jaarlijks minimaal met drie procent groeien, zei hij tijdens een rede tijdens het congres. De arbeidsdeelname in Nederland moet flink omhoog. Momenteel heeft maar de helft van de beroepsbevolking een baan. Dat moet in tien jaar kunnen stijgen tot zestig procent, zei hij. Zowel het bedrijfsleven als de overheid moeten fors gaan investeren, 'want werk, werk, werk betekent investeren, investeren, investeren', zei Wijers. Hij riep vooral het bedrijfsleven op tot 'extra inspanningen', want volgens de bewindsman doet het kabinet al het nodige. Tenslotte na men de afgelopen twee jaar de overheidsin vesteringen in milieu en verkeer met 25 pro cent toe, zei Wijers. De minister riep zijn partijgenoten op 'een consistente visie op de inrichting van ons land' te ontwikkelen. De vraag 'hoe moet Ne derland eruit zien in de volgende eeuw?' zou met name D66 moeten uitdagen. De Nederlandse bevolking groeit de komende twintig jaar met nog zo'n twee miljoen men sen. Er komen 1,1 miljoen huizen bij en vele, vele auto's. Met name als het om het vervoer gaat moet D66 het voortouw nemen in ver nieuwende plannen, want het is niet realis tisch om te verwachten dat mensen minder zullen gaan reizen, zei Wijers. Hij stelde voor om de (milieu)kosten van ver voer meer door te berekenen aan de burgers en bedrijven. Rekeningrijden is een mogelijk heid. Daarnaast moeten nieuwe grootschalige projecten van de grond komen. „In de Rand stad een groot ondergronds net van openbaar vervoer bijvoorbeeld: het lijkt een jongens droom. Maar ik denk dat het een heel realis tisch verhaal is." Transport en distributie moeten ook steeds meer van nieuwe technologie gebruik gaan maken. Elektronische geleiding van contai ners en buizentransport moeten meer kansen krijgen. Ook VNO/NCW-voorzitter Rinnooy Kan pleitte tijdens het congres voor meer investe ringen. Maar hij beschuldigde juist de over heid ervan in gebreke te blijven. Volgens Rin nooy Kan zijn de afgelopen dertig jaar de' overheidsinvesteringen gehalveerd. Neder land is inmiddels op een lijst van de Wereld bank teruggezakt naar een 43ste plaats. De Nederlandse wegen zijn er slecht aan toe en het spoorwegnet is niet beter. „We sukke len zelfs achter Portugal aan. Hier is de snel weg zo'n soort dynamische parkeerplaats." Rinnooy Kan riep het kabinet op wegen ver sneld aan te leggen en brak net als Wijers een lans voor ondergronds vervoer. De overheid moet maar extra bezuinigen om nieuwe in vesteringen mogelijk te maken, aldus Rin nooy Kan. Noordwijkerhout (anp) - Minister Sorgdrager van Justitie (D66) wil dat de heveelheid geweld op televisie wordt be perkt. Als de omroepen dat niet vrijwillig doen, dan des noods maar via een liefst Europese wet. Dat zei Sorgdrager gisteren tijdens het D66-congres in Noordwijkerhout. Het kabinet moet dus eerst in gesprek met de omroepen, die volgens Sorgdrager 'hun eigen verantwoordelijkheid hebben'. Ook zou er bij de industrie op kunnen worden aangedrongen chips in televisies te installe ren, waardoor gewelddadige tv-programma's automatisch van het scherm verdwijnen. Pas als dat niet helpt, wil Sorg drager eventueel wettelijk in grijpen. Ook minister Borst van Volksgezondheid (eveneens D66), is tegen een te grote hoe veelheid geweld op televisie. Volgens haar is het vooral voor kinderen 'bepaald niet gezond' en verstoort het hun ontwikke ling. Den Haag - De FIOD heeft WD-leider Bolkestein ingelicht over een onderzoek van de KRO naar mogelijke onoirbare relaties tus sen Bolkestein en het bedrijf MSD. Minister Zalm van Financiën heeft hier toestemming voor gegeven. Dat blijkt uit ene uitzending van KRO's Brandpunt van gistera vond. Het programma onthulde dat de directeur-generaal Belas tingzaken van het ministerie van Financiën, Van Lunteren, offici eel van minister Zalm toestemming heeft gekregen om Bolkestein in te lichten. De KRO is bij het maken van een televisie-portret van de WD- leider gestuit op een commissariaat van Bolkestein bij MSD. Uit verschillende bronnen heeft het programma vernomen dat er met dit commissariaat iets niet in de haak zou zijn. De omroep heeft eind vorig jaar contact gezocht met de FIOD en in vertrouwen de zaak voorgelegd. De FIOD heeft de zaak vervolgens doorgespeeld naar Van Lunteren. Nog voordat de KRO het televisieportret enkele weken geleden uitzond bleek Bolkestein te weten dat de FIOD de zaak in onder zoek had. Zijn advocaat schreef een brief aan de KRO om te waar schuwen tegen het 'zonder enige grond verspreiden van deze me dedelingen'. De KRO schreef terug dat zij niet van plan was om te publiceren. De KRO is woedend over de gang van zaken, en heeft een strafklacht ingediend tegen Van Lunteren. Bolkestein liet gis teravond in een reactie op de uitzending van Brandpunt weten dat 'het een verschijnsel van decadentie is, dat er zoveel energie wordt gestoken in zo'n zaak'. Nijmegen - Ais Pinkpop dit jaar niet in de gemeente Landgraaf kan plaatsvinden, dan is Nijmegen bereid om het befaamde pop festival uit de brand te helpen. Pinkpop zou dan op de Goffertwei terecht kunnen. Eerder vonden daar al mega-concerten plaats van Tina Turner, The Rolling Stones en Bon Jovi. Pinkpop zit in een lastig parket, want er zijn verschillende be zwaarschriften ingediend tegen het popfestival. Zo diende de mi lieu-beweging een bezwaarschrift in tegen de door de gemeente verleende milieuvergunning. Naar verwachting zal de Raad van State eind april, begin mei uitspraak doen. Den Haag - Het verkeer heeft zaterdag- en gisterochtend in grote delen van het land veel hinder gehad van sneeuwval en plaatselijk zware hagelbuien. Dat leidde tot slippartijen en kop-staartbot- singen. Een 45-jarige vrouw uit Nijmegen kwam om het leven doordat zij bij het Velperbroekcircuit als gevolg van gladheid de macht over het stuur van haar auto verloor. Zaterdagmorgen turfde de politie tientallen aanrijdingen. Daarbij vielen enkele lichtgewonden. Er was veel blikschade. Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft zaterdagavond een bliksemactie uitgevoerd tegen allerlei illegale activiteiten in de Molensteeg, in het Wallengebied. De politie heeft 61 mensen aan gehouden van wie 56 illegaal in ons land verbleven. De politie deed invallen in zeventien panden en vijf horecagele genheden. Volgens de politie vonden er in de Molensteeg zoveel il legale en criminele activiteiten plaats, dat het tijd was om daarte gen op te treden. Criminelen verdienen er 'kapitalen' over de hoofden van vooral illegalen. De actie was onder meer gericht te gen prostitutie door illegalen, drugshandel en onrechtmatige wo- ningverhuur. Den Haag - Vanaf komend najaar zijn de 06-telefoonnummers al leen nog bestemd voor het mobiele telefoonverkeer. De bestaande 06-nummers voor al dan niet gratis informatie of diensten gaat de PTT vervangen door 800- en 900-nummers. „Wij spelen daarmee in op internationale ontwikkelingen. In de VS bestaan al langer gratis 800 nummers," aldus een woordvoerder van PTT Telecom. Met de gratis te bellen 800- en de niet-gratis 900-nummers wil de PTT een duidelijker onderscheid tussen de twee categorieën dien sten maken. Voor de 900-nummers, zoals sekslijnen en babbel boxen, mogen exploitanten voortaan zelf uitmaken wat ze reke nen. Deze nummers zijn op verzoek van de abonnees, net als nu de 06-lijnen, af te sluiten. (ADVERTENTIE) Wet Per 1 april 1996 treedt de Wet administratie grootboek schuld, hierna WAG te noemen, in werking. Deze wet trekt de Grootboekwet in. Hierdoor verandert de administratie van de ingeschreven grootboekschuld. Aanmelding De WAG bepaalt dat houders van ingeschreven grootboek schuld en de houders van zakelijke rechten op deze schuld zich binnen 10 jaar, ingaande 1 april 1996, aan moeten melden. De aanmelding komt tot stand na indiening van het "Aanmeldingsformulier". Dit formulier is aan te vragen bij het Agenstchap van het Ministerie van Financiën. Rente Vanaf de inwerkingtreding van de WAG zal geen rente op basis van de gebruikelijke "Saldo-biljetten" worden uitbetaald. Na aanmelding zullen de openstaande, nog niet verjaarde termijnen uitbetaald worden. De uitbetaling van de rente op de toonderschuld zal op de gebruikelijke wijze voortgezet worden. Vervallen recht Indien houders van de ingeschreven grootboekschuld zich niet voor 1 april 2006 hebben aangemeld, zal hun recht aan de Staat der Nederlanden vervallen. Voortzetting Na aanmelding kan de ingeschreven grootboekschuld voort gezet worden in toonderschuld of in naamschuld. Voor voort zetting in toonderschuld worden schuldbewijzen afgegeven. Voortzetting in naamschuld kan in de schuldregisters mits het huidige ingeschreven bedrag van de grootboekschuld 10.000,- of meer bedraagt. Informatie Het Agentschap van het Ministerie van Financiën, Postbus 345,1000 AH Amsterdam. Telefoon 020 - 581 07 00, fax 020 - 581 07 01

de Stem | 1996 | | pagina 3