Philips wil cao-overleg voortzetten VT WONEN APRIL DE STEM 3M opent fabriek i cd-roms in Breda Ahold hangt Amerikaanse vlag in top 'Groene hypotheek' wordt straks procenten goedkoper Pleidooi voor meer werknemersaandelen VEN KIJKEN Russen praten maandag ver overname Fokker A6 icialiteiten- ien speciaal ECURSUS OP CD-I I bedrijf. FNV bereidt acties voor 14.00 tot 17.00 uur. f Boeren wacht superheffing 150 miljoen ECONOMIE KORT Boeing: werk voor 350 Fokkerianen Knuttel nieuwe directeur Hoechst Uitvoer Nederland gedaald Pechiney maakt weer winst PvdA: matig stroomprijs consument Stichting Vie d'Or vecht schikking aan Japanse economie trekt aan Driedubbelnummer Keukenspecial èn deel 3 van de Tuinengids Maar liefst 268 pagina's dik! Economie ~n ZATERDAG 30 MAART 1996 april met een nieuwe if. tel. 0114-635407 Utrecht (anp) - Het kabinet I moet snel werknemersaande- 1 fiscaal aantrekkelijker I jiaiten. Daarvoor moeten de bedragen van de spaarloonre- jelingen worden verdubbeld, Bet als enig doel het kopen Ln aandelen in het eigen I Dat is goed voor de werkgelegen- beid de winsten en de overheids- I financiën. En het levert beursge- I noteerde ondernemingen een I Eenvoudige beschermingscon- I jtructie op tegen onvrijwillige overnames. Dit stelde mr. A. Voute op een congres in Utrecht over werkne mersaandelen. Voüte was nauw betrokken bij de totstandkoming van de wet Vermeend/Vreugden- hil over spaarloonregelingen. Volgens de jurist staat het korte- termijndenken van de overheid en het conservatisme bij bedrij ven een snelle groei van werkne mersaandelen in de weg. Hij snapt niet waarom het kabi net Kok er niet meer werk van maakt. „Iedereen weet dat eige naren harder werken dan loon slaven. Een verhoging van spaar loonregelingen naar bijvoorbeeld 5000 gulden zou leiden tot echte werknemersparticipatie. Daar door zou één van de idealen van PvdA-voorzitter Vreeman nader bij komen." Spaarloonregelingen kosten de overheid geld omdat er minder belasting binnen komt. Voüte wees op berekeningen van het CPB. Die tonen aan dat belas tingmaatregelen die de betrok kenheid bij een bedrijf vergroten, leiden tot meer investeringen en groei van arbeidsplaatsen waar door de werkloosheid daalt. Het matigt ook de lonen in de marktsector. Daardoor is de overheid minder geld kwijt aan de stijging van salarissen van ambtenaren, trendvolgers en uit keringsgerechtigden. Voüte baseert zich op een paar schaarse Nederlandse voorbeel den en Amerikaans en Frans on derzoek. Bedrijven waar werkne mers een deel van de aandelen bezitten, groeien harder, schep pen meer banen en hebben hoge re beurskoersen. „Bij eenderde van de Amerikaanse industriële bedrijven die in de Fortune top 100 staan, hebben werknemers 4 of meer procent aandelen." Beursgenoteerde ondernemingen die constructies optuigen om hun bedrijf tegen overnames te be schermen, adviseert hij een deel van de aandelen aan hun werkne mers te verkopen. „Dat zijn sta biele aandeelhouders die altijd het lange-termijnbelang van de onderneming voor ogen hebben, simpelweg omdat zij hun pen sioen willen halen. Een vijandige overname kan dan nauwelijks worden verwezenlijkt." Hij wijt de terughoudendheid van ondernemers aan conserva tisme. „Veel bestuurders moeten er niet aan denken dat zij gecon troleerd worden door aandeel houders die eigenlijk hun onder geschikten zijn. Dat is een psy chologische weerstand. Er zijn simpele constructies om dat te re gelen." Eindhoven (anp) - Philips wil het cao-overleg voortzetten dat bijna een maand stil ligt. De industriebonden hadden het con- cern een ultimatum gesteld dat gistermiddag om 13.00 uur af- p. Philips liet kort voor het verstrijken van het ultimatum in n briefje weten bereid te zijn tot overleg, maar zegt meer tijd I jodig te hebben. met studiefinanciering suws-Vlaams MEUBELHUIS j Oostburgsestraat 36 tel. 0117-45216t „Wij verwachten binnen afzien- 1 met een reactie te kun- op beide (eerdere) Een inhoudelijke reactie I op uw laatste voorstel (waarin het ultimatum wordt gesteld) zal in het antwoord opgenomen zijn. Deze reactie zal tevens een voor stel voor verder overleg inhou- den," schrijft Philips. De Industriebond FNV is veront- 1 waardigd over dit schrijven en acties voorbereiden. Er I wordt een actiecomité opgericht. De acties zullen beginnen 'zodra blijkt dat het niet mogelijk is in goed overleg een cao met Philips tot stand te brengen'. De bond I meent dat Philips met de brief het tempo van de onderhandelin gen wil dirigeren. De bond is echter wel 'bereid tot overleg. Als Philips met een con crete uitnodiging komt om te I praten, zal de bond daarop in- n. Bestuurder M. Hagen ziet in de brief een 'opening voor her vatting van het overleg'. Voor waarde is dat tijdens het overleg over alle onderwerpen gesproken moet kunnen worden. Tot nu toe weigerde Philips te praten over de invoering van een kortere werkweek. Bonden en Philips liggen behoor lijk overhoop. De industriebon den hebben de invoering van een kortere, 36-urige werkweek bo venaan het wensenlijstje staan, terwijl Philips daar juist fel tegen gekant is. In het ultimatum eisten de bonden hervatting van het cao-overleg, dat al bijna een maand stil ligt. Dinsdag gaan de vier bonden bij Philips onderling overleggen om hun eisen op elkaar af te stern- mén. Afgelopen donderdag beslo ten de bonden him onderinge ru zie bij te leggen. Bedoeling is te komen tot een gezamenlijk eisen pakket. Van onze verslaggever Breda - In de slag om de Bredase 3M-vestiging van nieuw werk te voorzien, is gisteren een belangrijke mijlpaal bereikt. Burge meester Rutten opende de nieuwe cd-rom-fabriek, de eerste van 3M in Europa die direct dertig banen oplevert. Binnen een ;aar zal dat aantal verdubbelen. Het Amerikaanse concern 3M be sloot twee jaar terug dat het dis tributiecentrum DSI in Breda zou worden gesloten in het kader van een nieuwe logistieke organi satie in Europa. Daarbij ging het aantal van 24 distributiecentra 'Mg naar vijf 'megacentra', waarbij Breda buiten de boot vi le- Het Bredase bedrijf met 170 werknemers kreeg drie jaar de jljd om nieuw werk te zoeken. De bouw van de cd-rom-fabriek ®gt voor een behoorlijke werk- 8e'egenheid. Als het bedrijf vol- tjend jaar op volle capaciteit taait, werken er zestig mensen. Ondertussen kon de fysieke dis- wbutie worden verkocht aan het ™ierikaanse Roadway Logistics Systems (Rols) dat bijna negentig ®ensen overnam. 3M zelf werkt J°g met enkele tientallen mensen or> zodat, vooral door de vroe- |e aankondiging van de sluiting, overgang relatief soepel is ver- m Het nieuwe cd-bedrijf is 'full-service center' dat bin- enkele uren cd-roms en aan- ,erwante producten kan mast- eren, dupliceren, verpakken en distribueren naar elke locatie in Europa. In tegenstelling tot an dere cd-fabrieken die zijn voort gekomen uit de audio-sector, produceert 3M cd-roms vanuit de data-, computer- en multimedia- markt. 3M was in 1985 de eerste producent van cd-roms op het Amerikaanse continent. Het con cern claimt een toppositie op de markt van cd-roms. Door een goede kwaliteitszorgt zegt 3M de laagste foutenratio te realiseren en met 25 jaar de langste levens duur te kunnen garanderen. De cd-fabriek maakt deel uit van de divisie '3M data storage op tical technologies', die dit jaar zal opgaan in een nieuwe, zelfstan dig aan de effectenbeurs geno teerde onderneming. Daarin wor den ook de 3M-divisies Medical Imaging (beeldverwerking) en Printing Publishing Systems (grafische producten) onderge bracht. Het nieuwe bedrijf telt elfduizend werknemers en reali seert een omzet van 3,8 miljard gulden. P^kou/Amsterdam (anp) - Volgende week komt een zware I Ssische delegatie naar Amsterdam om met de curatoren te I a'en over de overname van het failliete Fokker, n ?e®at'e .staat onder leiding De delegatie streeft ernaar voor fri de Russische Tninister van f ensiemdustrie, G.T. Voronin, fb bronnen in Den Haag. i der de delegatieleden bevin- fcr<Zd verder vertegenwoordi- fi k'an geïnteresseerde vlieg- FS ouwers Toepolev en Yako- lm,en ^,1'rtor Danilenko, verte- fwoordiger van het Ministerie fela« mtenfan<ise Economische Ff en een lid van de presi- Pnele adviesraad. De Amerikaanse vlag wappert voor het Ahold-kantoor in Zaandam. Met de nieuwe aankoop behoort het concern tot de vijfgroot ste supermarktketensin de Verenigde Staten. foto anp Zaandam (anp) - Reuzengrutter Ahold verstevigt met de beoogde overneming van de supermarktketen Stop Shop zijn macht in de Verenigde Staten. Bijna vijf miljard gulden heeft Ahold ervoor over om Stop Shop met ruim zes mil jard winstgevende omzet als 'gezinslid' aan zijn stal toe te voegen. Als de acquisitie is voltooid, behoort Ahold met ruim twintig miljard omzet tot de vijf grootste supermarktketens in de Verenigde Staten. Ahold heeft al vijf supermarktke tens in de VS met in totaal 13,7 miljard om zet. Trots poseren Ahold-topman C. van der Hoeven en R. Zwartendijk gisteren op hun Zaandamse hoofdkwartier onder de Ameri kaanse, de Nederlandse en de bedrijfsvlag. „Normaal wappert hier alleen de Ahold- vlag, maar vandaag is het feest voor onze Nederlandse en Amerikaanse organisatie," legt Van der Hoeven uit. „Een fantastische transactie," noemt Van der Hoeven de voorgenomen aankoop van Stop Shop. „Het is de mooiste super marktketen in de VS, waar we al jaren naar uitkeken. We hebben er veel energie in ge stopt. De nieuwe aariWinst past naadloos in onze strategie en laat onze groeiplannen in het Verre Oosten onverlet." Van der Hoeven sluit niet uit dat binnen af zienbare tijd nieuwe overnemingen in de VS worden gedaan. „Maar dan wel van een kleiner kaliber, omdat we door de koop van Stop Shop enige tijd aan financiële span kracht moeten inboeten. Maar door autono me groei en misschien een paar kleine ac quisities lijkt het niet onmogeljk dat we ons dit jaar al onder de vier grootste super marktketens in de VS kunnen scharen." Zwartendijk, president van Ahold USA, wees op het ijzersterke management van Stop Shop, dat na de overneming gewoon in dienst blijft. „Tientallen jaren ervaring, ook op non-food terrein, daar kunnen we nog heel wat van leren. De omzetten per vierkante meter vloeroppervlak liggen ge middeld 20 procent boven die in Nederland. De winstgevendheid is uitstekend, vorig jaar verdiende Stop Shop netto 112 mil joen gulden." Voorwaarden Jaren geleden was Ahold al in de markt voor Stop Shop, maar toen waren de voor waarden van de groot-aandeelhouder niet acceptabel. Nu heeft deze aandeelhouder met 62 procent van de stukken zijn instem ming betuigd. Voor het 'prachtige' bedrijf heeft Ahold wel wat extra's over. Behalve een bod op de aandelen van drie miljard gulden neemt Ahold nog 1,8 miljard aan schulden van Stop Shop voor lief. Stop Shop werd in 1914 door de familie Rabinovitz opgericht als de Economy Gro cery Stores. In 1925 verkocht bestuursvoor zitter Sidney Rabb een deel van het aande lenkapitaal aan het publiek. In 1935 werd de eerste moderne supermarkt geopend. In 1946 kreeg de onderneming de huidige naam. In 1991 kreeg de keten beursnotering in New York. Bijna 90 procent van de omzet komt uit de 116 superstores van het bedrijf, dat verder nog zo'n 150 kleinere supermark ten en buurtwinkels telt. Met de omzet van Stop Shop mee bereikt Ahold een omzet niveau van in totaal zesendertig miljard, ge baseerd op de cijfers van 1995. Na de over neming behoort Ahold met 176.000 perso neelsleden tot de grotere werkgevers. De transactie is een van de grootste overne mingen van een buitenlands bedrijf door een Nederlands concern. vrijdag 5 april overeenstemming te hebben over een overname van Fokker. De vliegtuigfabrikanten Toepo lev en Yakovlev hebben van de centrale bank van hun land een kredietgarantie van 360 miljoen gulden gekregen voor de overna me van Fokker. Onder welke voorwaarden zij de vliegtuigbou wer willen kopen, bestaan vee) onduidelijkheden. Van onze redactie economie Zoetermeer - De Nederland se melkveehouders stevenen af op een superheffing die kan oplopen tot 150 müjoen gulden. Dat is de hoogste straf heffing die Brussel Ne derland de afgelopen zes jaar heeft opgelegd. De superhef fing is het gevolg een fikse overschrijding van het melk quotum dat Nederland is toegewezen. Twee weken voor het eind van het melk- jaar, dat morgen afloopt, be droeg de overschrijding nog 195 miljoen kilo, aldus de Nederlandse Zuivel Organi satie (NZO). Ofschoon de melkveehouders proberen de melkstroom af te remmen verwacht de NZO dat de overschrijding toch minstens 150 a 160 miljoen kilo zal be dragen. De grote melkplas is het gevolg van goed weer in de zomer, de wintermelktoe- slag die de zuivelcoöperaties uitkeren en de lage prijzen voor slachtvee en gebruiks- vee. Behalve door het geven van minder krachtvoer heb ben sommige melkveehou ders ongebruikelijke metho den aangewend. Melk werd gratis weggeven of verdween in sommige gevallen in de gierkelder. Van onze verslaggever Rotterdam - De landelijke Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) ver wacht dat er nog dit jaar een goedkope hypotheek op de markt komt speciaal voor mi lieuvriendelijke woningen. De rente van deze 'groene hypo theek' zou één tot twee pro cent lager moeten zijn dan de overige hypotheken, waar door de extra milieu-investe ringen in de woning makkelij ker bekostigd kunnen worden. De nieuwe hypotheekvorm is een project van de SEV en de op ide alistische leest geschoeide Trio- dos Bank, in nauwe samenspraak met het Ministerie van Financiën. Dat zal toestemming moeten ge ven om ook het beleggen in mi lieuvriendelijke huizen fiscaal aantrekkelijk te maken, net als eerder al gebeurde met de inves teringen in windparken en de biologische landbouw. De huizen die met zo'n voordelige groene hypotheek kunnen wor den gekocht, zullen moeten vol doen aan strenge eisen aan ener gieverbruik en de keuze van ma terialen. Ook in de bouwfase zal er scherp gelet moeten worden op milieu-aspecten en zal bijvoor beeld de hoeveelheid bouwafval flink naar beneden moeten. Al met al zal zo'n volledig 'duur zaam' gebouwd huis minimaal twintig- tot dertigduizend gulden duurder uitvallen dan een stan daardwoning. Door de lagere rente van een groene hypotheek kunnen de maandlasten echter gelijk blijven, terwijl over de hele looptijd genomen de consument zeer waarschijnlijk nog voordeli ger uit is dan bij de aankoop van een standaard-woning. Boven dien verbruiken de duurzaam ge bouwde woningen een stuk min der energie en water door het ge bruik van onder andere zonne boilers, hoog-rendementsketels en (regen)waterbesparende toi letten. „We moeten zelfs uitkijken dat kopers van duurzaam gebouwde huizen straks niet tevéél voorde len krijgen," aldus een woord voerder van de Triodos-bank over de onderhandelingen met het Ministerie van Financiën. De komst van de goedkopere hy potheek moet mogelijk worden door hiervoor de zogenaamde groene beleggingsfondsen open te stellen. Sinds 1 januari vorig jaar geldt er een aantrekkelijk fiscaal regime voor particuliere beleg gers die hun geld willen steken in - officieel gewaarmerkte en ge controleerde - projecten voor windenergie of biologische land bouw. Door deze fiscale groenre- geling hoeven beleggers over de door hun genoten rente en divi denden geen inkomstenbelasting te betalen. De groene fondsen kunnen derhalve bruto lagere rente en dividenden uitkeren aan hun beleggers en zijn daardoor ook in staat om lagere rentever goedingen te vragen voor investe ringen in milieuvriendelijke pro jecten. Eén van de vragen die nog beantwoord moeten worden is of de groene hypotheken niet té po pulair zullen worden, waardoor het Ministerie van Financiën meer geld misloopt dan de één miljard gulden die voor de fiscale groenregeling is gereserveerd. Duidelijk is in ieder geval dat het groen investeren in korte tijd enorm populair is geworden. Toen de Rabo vorig jaar als eerste met een groene belegingsvorm op de markt kwam, werd er in tien dagen tijd 450 miljoen gulden in gelegd. De ABN AMRO sloot vervolgens een inschrijving al na enkele dagen af op 80 miljoen gulden maar had indien gewenst ook voor zo'n vierhonderd mil joen kunnen ophalen. En bin nenkort zal ook de Postbank zich op de groene markt gaan storten. Volgens de woordvoerder van de Triodos-bank, die overigens al jaren enkele milieufondsen be heert, dreigt er zelfs een tekort aan milieuvriendelijke projecten die aan alle eisen voor de groene beleggingen voldoen. Amsterdam - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft gis teren een informatiebijeenkomst gehouden voor ingenieurs van het failliete Fokker. Ongeveer vierhonderd ingenieurs luisterden naar afgevaardigden van het concern. De grootste vliegtuigfabri kant ter wereld kan op korte termijn 350 van hen aanstellen. Boeing is niet het enige bedrijf dat belangstelling heeft voor de hoogopgeleide Fokkerianen. Bell Helicopters (VS) zoekt vijftig ingenieurs en Havilland (Canada), dat turboprop-vliegtuigen bouwt in de categorie dertig tot zeventig stoelen, heeft veertig va catures. Ook deze bedrijven hebben informatiebijeenkomsten be legd in Amsterdam. De bedrijven hebben de ingenieurs zeer snel nodig. Bij Boeing kunnen geïnteresseerde Fokkerianen al per half april aan de slag. Vandaag worden individuele sollicitatiegesprekken gevoerd. Als dat goed verloopt, kan meteen het arbeidscontract worden onder tekend. Fokker telde 1100 ingenieurs. Vlissingen - Ir. Maarten Knuttel (46) wordt per 1 april directeur van Hoechst Holland nv. In die functie volgt hij ir B. van Neder- veen op, die per dezelfde datum gebruikt maakt van de Vut. Knuttel combineert het directeurschap met het leiden van de pro ductievestiging van Hoechst Holland in Vlissingen, waar ruim 940 mensen werken. Knuttel trad op 1 november 1987 in dienst van de Vlissingse ves tiging van Hoechst. Vanaf 1 juni 1991 was hij daar hoofd van de technische dienst en werd drie jaar later benoemd tot directeur. Voordat Knuttel bij Hoechst in dienst trad, vervulde hij diverse functies bij Esso Chemicals in Rotterdam.Knuttels benoeming vloeit voort uit het besluit de activiteiten van Hoechst in Vlissin gen te concentreren en bedrijfsonderdelen in Weert te verzelf standigen. Eerder werden de verkoopactiviteiten van Hoechst in Amsterdam al verzelfstandigd, dan wel in Benelux-verband geïntegreerd. Voorburg - Nederland heeft in januari voor 24 miljard gulden aan goederen uitgevoerd, 4 procent minder dan een jaar eerder. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De import steeg met 3 procent naar 23 miljard gulden. In de twee de helft van vorig jaar liep de groei van de uitvoer al terug. Die trend heeft zich dus voortgezet, aldus het CBS. De handel met de lidstaten van de Europese Unie veranderde slechts weinig ten op zichte van januari vorig jaar. De uitvoer naar landen buiten de Europese Unie kwam uit op 4 miljard gulden, een daling van 16 procent. Parijs - Het in december geprivatiseerde Franse aluminium- en verpakkingsconcern Pechiney heeft vorig jaar een nettowinst ge boekt van 480 miljoen gulden na een fors verlies in 1994. De winst zal dit jaar stijgen, zo heeft topman Jean-Pierre Rodier gisteren voorspeld bij de presentatie van de resultaten. Pechiney, dat een productiebedrijf heeft bij Vlissingen, raakte in 1994 diep in de rode cijfers door een aanpassing van de boekhou ding aan de strenge normen in de Verenigde Staten. De winst over 1995 is deels toe te schrijven aan de verkoop van belangen. Rodier verwacht dat de aluminiumprijzen dit jaar flink zullen schommelen, maar voorziet per saldo weinig verandering. Volgend jaar gaan de prijzen volgens hem omhoog door een groei van de vraag. Den Haag - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de stij ging van de stroomprijs voor de consument in de toekomst achter blijft bij de inflatie. De energiebedrijven moeten gedwongen wor den de jaarlijkse verbetering van hun productiviteit door te bere kenen naar hun klanten.De sociaal-democraten stellen dit in een reactie op de Energienota van minister Wijers (Economische Za ken), die maandag wordt besproken door commissies van de Tweede Kamer. De bewindsman wil komen tot meer marktwer king in de elektriciteitssector. De PvdA vreest dat dat kan leiden tot machtsmisbruik van ener giebedrijven tegenover kleine klanten, die niet zo maar naar een ander bedrijf kunnen overstappen. Eindhoven - De Stichting Vie d'Or legt zich niet neer bij de schik king die Justitie in Den Bosch heeft getroffen met twee oud-direc teuren van de failliete levensverzekeraar Vie d'Or. De stichting, die de belangen van 11.000 polishouders behartigt, maakt bij het Gerechtshof in Den Bosch een beklagprocedure aanhangig tegen de schikking. De Stichting Vie d'Or vindt het niet aanvaardbaar dat oprich ter/directeur Frans Maes en een tweede directeur de kans krijgen om aan vervolging te ontkomen door betaling van schikkingen van respectievelijk 100.000 en 25.000 gulden. Een derde directeur gaat niet in op een schikkingsvoorstel van 5.000 en laat de zaak voorkomen. Bij de ondergang van Vie d'Or - inmiddels al weer twee jaar gele den - rees het vermoeden van mismanagement en fraude. Gezien 'de grote maatschappelijke verontwaardiging en de schade van de polishouders' vindt de Stichting Vie d'Or dat er een openbare be handeling van de zaak moet plaatsvinden. Tokyo - Er komen steeds meer tekenen dat de economie van Ja pan eindelijk uit het slop begint te raken. In februari ging het per centage werklozen onder de beroepsbevolking voor het eerst in negen maanden omlaag en liet de industriële productie een duide lijke groei zien, zo blijkt uit regeringscijfers. De regering aanvaardde gisteren een herziene versie van een pro gramma dat de economie moet bevrijden van verstikkende regel geving. Het actieplan omvat onder meer versoepeling van import procedures. (ADVERTENTIE) ■Mu overal te koop Met extra: V

de Stem | 1996 | | pagina 7