Weekend Luitenant-generaal Couzy verlaat de actieve dienst als een omstreden man 0T0R 9 ectieven, DE STEM E4 derland >SE m/v )e Maaré •T SPILFUNCTIE )e Maaré 'Couzy gaat naar de grens van het toelaatbare. Zo zit die man gewoon in elkaar' Srebrenica-affaire bracht Couzy's 'beperkte schootsveld' duidelijk naar voren ZATERDAG 30 MAART 1996 .uxalon* Domestica plafonds in ;n instrueert de dealers over 1e en of nieuwe toepassingen. in heeft ervaring in een verge- eftijd 25 - 35 jaar. Woonachtig in daar te gaan wonen. Inze stijl lunter Douglas werkt als en gedecentraliseerde, iternationaal gerichte roep van onafhankelijk pererende ondernemingen. )nze stijl is daarom ndememend, flexibel, iformeel en resultaatgericht. Vij stimuleren initiatief n kreativiteit. ieïnteresseerd? Schrijf nw. M. van Waardenberg, lektor Personeelchef, funter Douglas Europe B.V. 'iekstraat 2, 1071 EL Rotterdam 'el.: 010-486 95 04 LUCHTMAN OEN itenkantoor met 20 advocaten, ring van het bedrijfsleven. Om n adviseren, is het kantoor part van advocaten in de EU. De ergiek en cliëntgericht, is zoeken wij voor ons kantoor te goede beheersing van de Neder- erken met WP 5.1. U heeft be- zelfstandig. Uw opleiding is langevuld met een gerichte be dring met dicteerapparatuur en isolute pluspunten. plezierige werksfeer, ken wij u vriendelijk uw schrifte- itae, binnen 8 dagen te sturen aan n mevrouw Mr N.A.M. Sinjorgo. nt u deze tijdens kantooruren in- iw, telefoon 076-5202010. kingsverband van itsdam, Brussel •reda, Uden Milaan IREAU sebureau op het gebied van elijkheid. Het kantoor is ge' lagse Beemden). Tevens is er st kantoor te Breda, alwaar nst) experts werkzaam zijn, ijke (leidinggevende) functie 5.1 (plus automatisering en ;r van werken; ien van werktijden; el extern als intern; en initiatief. tijd; rksfeer oordelijkheid bij een jong en larden zijn afgestemd op uvV tuigd bovenstaande kwali'^j il a.s. een gemotiveerde o 9, 4800 DC Breda. De laatste in zijn soort In juli vertrekt Hans Couzy (56) als bevelhebber der landstrijd krachten. Op handen gedragen door zijn manschappen, ver guisd door de Tweede Kamer en gerespecteerd door zijn achter eenvolgende politieke bazen verlaat hij de actieve dienst als een omstreden man. Zijn optre den heeft menige politieke storm veroorzaakt. Hij heeft leiding gegeven aan de landmacht in wat misschien wel de moeilijk ste tijd is geweest voor het leger sinds de Tweede Wereldoorlog. Heeft hij het nu goed gedaan of juist niet? Luitenant-generaal Couzy zal in ieder geval de laat ste in zijn soort zijn. Door Debbie Langelaan Als de naam Couzy valt, steekt ge neraal Coopmans allebei zijn duimen omhoog. 'Een van de bes te die we ooit hebben gehad.' In antwoord op de fronsende wenkbrauwen van de om hem heen drommende pers zegt hij: 'Couzy staat pal voor zijn mensen.' Coopmans, comman dant van de Nederlandse troepen in Bosnië, kan er uren over vertellen. Hij laat zelfs drank en verse sigaren aanrukken om uitge breid toe te lichten hoe goed het nu gaat bij de landmacht. Hij bewandelt daarbij tal van zij wegen, maar één uitdrukking valt steeds: 'Wij dragen hem op handen.' Die typering zal nog vaak terugkomen. In het ijzige winter-landschap van midden-Bosnië lijkt de naam van de bevelhebber louter war me gevoelens op te roepen bij de Nederlandse militairen. Of ze hem nu ooit in levende lijve hebben ontmoet of dat ze hem slechts kennen uit de overlevering, hun mening staat vast. Couzy is hun man. Hij is solidair met hen. Solidariteit, vertrouwen, is het belangrijkste in het leven van een militair. Daar beoordeelt de ene militair de andere op. Die soldatenro- mantiek neemt voor een buitenstaander soms pathetische vormen aan, maar blijkt in de praktijk heel werkbaar. Dat blijkt als we midden in de nacht met een busje komen vast ie zitten op een smal, spiegelglad bergwegge- ']e. De chauffeur en de majoor komen overeen dat er niets anders opzit dan stapvoets ach- teruit te rijden, keren kan niet. In het licht 'an de koplampen geeft de majoor aanwijzin gen. Maar de chauffeur tuurt tegelijkertijd in zijn spiegels, en steekt zijn hoofd uit het raam w te kijken wat zich achter hem bevindt. Het onsje slingert heen en weer tussen een steile wand en de diepte. Dan grijpt de majoor in. -Vertrouw mij. Ik geef de aanwijzingen, volg ze op." Zonder een kleerscheurtje komen we thuis. Zoals de majoor voor het busje liep, zo heeft Couzy de herstructurering van de landmacht geleid. In januari 1993, toen het vorige kabi- net kwam met de ingrijpende plannen voor 'wanderingen bij defensie, werd verwacht dat uiterlijk per 1 januari 1998 de laatste dienstplichtige landmachtsoldaat de kazerne zou verlaten. Dat wordt 31 augustus dit jaar. Dat betekent dat de omvorming van een dienstplichtigen- naar een beroepsleger, de belangrijkste omschakeling in de Nederland se defensie de afgelopen tientallen jaren, be- angrijk sneller is gehaald dan voorzien, «ok voor het overige ligt de herstructurering "P schema, meldde minister Voorhoeve de tweede Kamer op Prinsjesdag vorig jaar. En at voor een operatie van ongekende omvang: e vredessterkte van de landmacht wordt met procent verkleind tot 36.000 personeelsle- en in het jaar 2000, de oorlogssterkte daalt 'an 140.000 naar 60.000. Het laat zich raden at zo n enorme inkrimping een totaal nieuwe dtganisatie vergt. e''s de leiding van de landmacht geweest, dus voor een groot deel Couzy, die dit kar- i klaarde. En toch leek het er aanvankelijk a emaal niet op dat de generaal zich zo lo- van dit werk zou wijden. In het najaar v 992> "Ink voordat de defensie-plannen var."en> 'iet hÜ vo°r het eerst publiekelijk n]an ztoh horen. Hij zag aankomen dat de waa76? ingrijpend zouden zijn, en hij rschuwde voor de personele gevolgen. een3! feeS 'nmnlt over: Couzy- mag dan naar °|e S®.neraal zijn> hij is en blijft ambte- n die horen hun meningsverschillen Luitenant-Generaal Hans Couzy: op handen gedragen door zijn manschappen, verguisd zijn achtereenvolgende politieke bazen. met hun politieke bazen binnenskamers uit te vechten, niet in de publiciteit. Minister Ter Beek van Defensie zag zich gedwongen om Couzy een loyaliteitsverklaring te laten on dertekenen. Het was het begin van een serie grote en kleine rellen rondom Couzy. De PvdA'er Ter Beek voelde zich in verlegen heid gebracht door zijn generaal. Maar al heel snel merkte hij dat de openlijke ruzie ook een positieve kant had. „Het gedoe rond de loya liteitsverklaring was niet geregisseerd," zegt iemand die nauw betrokken was bij het me ningsverschil destijds. „Maar het bleek al snel een positieve uitwerking te hebben. Couzy maakte zich in één klap populair bij de land macht. Hij liet zien dat hij achter zijn man schappen stond. Dat had hij nodig, want er werd met wantrouwen naar hem gekeken. Hij was een Haagse figuur, afkomstig van de landmachtstaf in de Juliana-kazerne. Dat wantrouwen was snel over, Couzy had laten zien waar hij stond." Gevolg: Couzy kreeg medewerking in de or ganisatie voor de herstructurering. En Ter Beek, die politiek verantwoordelijk was voor de operatie, dus ook. Generaal buiten dienst G. Berkhof beaamt deze strategie, al betwijfelt hij dat-ie voorop gezet was. „Couzy gaat naar de grens van het toelaatbare. Zo zit die man gewoon in elkaar. Uiteindelijk heeft dat gewerkt." Berkhof is een van die stuurlui die bij Defen sie aan wal staan. Zij weten alles doorgaans het beste. In zijn kast van een woning in de Haagse Archipelbuurt onderricht hij als bui tengewoon hoogleraar een handjevol studen ten van de universiteit van Leiden in 'strate gische studies'. Op verzoek ontvangt hij ook zo nu en dan een journalist, maar alleen tij dens het borreluur. „Dan kan ik me tenminste ontspannen." Berkhof, die in actieve dienst ook door het le ven ging als 'Sjakie Plof' omdat hij na de oor log munitie van de Duitsers verzamelde, om bouwde en doorverkocht aan tuinders om de spreeuwen uit de kersenbomen te verjagen, kent Couzy al ruim twintig jaar. „Hij was af delingscommandant van de Gele Rijders in Arnhem toen ik hem leerde kennen. Ik kon aan hem zien dat hij het ver zou schoppen, ja. Dat zie je aan de oogopslag, de manier van doen...Hij heeft een onafhankelijke geest. Daar kun je het ver mee schoppen in dit be drijf." „Hij had ook een nadeel: hij was artillerie-of ficier. Die moeten heel nauwkeurig zijn, ze hebben een beperkt schootsveld. Als ze ver keerd mikken schieten ze op hun eigen man schappen. Ik was genie-officier, dan ben je meer met een groepsproces bezig." Maar wat was nu zijn nadeel? „De volgende keer praat ik liever met een journalist die in dienst heeft gezeten. Het is toch duidelijk: zijn nadeel is dat hij een beet je starre blik op de wereld heeft. Als ik bij voorbeeld genoeg zou hebben van Kamerle den, als ik zou vinden dat zij hun mond moe ten houden, dan zou ik eens beginnen met een gerucht te zaaien bij de oppositie. Dat werkt altijd. Maar dat is niet zijn manier van wer ken. Couzy zegt gewoon wat-ie vindt. En uit eindelijk is-ie daar succesvol mee." Het PvdA-Kamerlid Zijlstra, iemand die Couzy het liefst vier jaar geleden al zijn mili taire pak had zien uittrekken, vindt ook dat hij een beetje starre blik heeft. Maar hoeveel verwijten hij Couzy ook maakt, hij denkt dat dit de generaal niet persoonlijk valt aan te re kenen. „Het zit hem een beetje in het krijgs- onderdeel. De landmacht is van de drie on derdelen het meest gesloten. Ze zijn georiën teerd op een vak in Duitsland, dat is het. Luchtmacht en marine hebben een veel bre der blikveld, ze zijn internationalen" Hoewel Zijlstra toegeeft een beetje bevoor oordeeld te zijn, - 'Ik ben op mijn zeventiende als beroeps bij de luchtmacht gegaan' - waagt hij zich aan een beschrijving van het verschil in sfeer tussen landmacht en andere onderde len. „Ik was eens een week op herhaling op Vlieland. Mensen van de landmacht brachten ons naar de boot terug naar het vasteland. Ze waren daar aan het schieten geweest. Dan vraagt zo'n ritmeester, voor wie ze allemaal door de Tweede Kamer en gerespecteerd door FOTO JAAP MEIJER salueren: 'Mannen, wie heeft er het beste ge schoten?' Een stuk of vier militairen treden naar voren. 'Dan mogen jullie de plunjebalen inladen!' Kijk, dat fanatieke, dat kenden wij niet. Wij hadden het gevoel: we klaren met zijn allen een klus. Dat is wat anders dan in een vechtpak over de heide rennen. Maar die mensen zijn er verder niet minder om, hoor." Berkhof zegt het nog beeldender. „De marine vaart op de golven van de werkgelegenheid. De luchtmacht heeft, of had tot voor kort, Fokker achter zich. Bovendien maakt de luchtmacht het meeste lawaai. Maar wat heeft de landmacht? Helemaal niets. De heide als achterban, dat maakt geen indruk. Als be velhebber van de landmacht moet je dus het hardst schreeuwen. De herstructurering heeft bij de landmacht de grootste gevolgen. Dus als je je schapen moet laten slachten, zoals Couzy dat moest, dan is de enige manier om dat te verkopen je af te zetten tegen de sla ger." Als Couzy's 'beperkte schootsveld' ooit dui delijk naar voren is gekomen, dan was het wel vorig jaar vlak na de val van de moslim-en clave Srebrenica. Terwijl er duidelijke aan wijzingen waren dat het oprollen van de en clave door de Bosnische Serviërs aan het uit lopen was op een massamoord op de moslims, en minister Voorhoeve dat ook al openlijk had uitgesproken, ontkende Couzy dat nog. Hij ging af op wat hij zag, en dat was niet veel. Hij had kennelijk geen voelhorens voor wat zich achter die directe werkelijkheid afspeel de: de deportatie en het afslachten van dui zenden moslim-vluchtelingen. De Tweede Kamer was not amused door dit optreden van de generaal. In de vele debatten die vorig najaar over de afloop van 'Srebreni ca' zijn gevoerd, kreeg Couzy deze fout her haaldelijk voor de voeten geworpen. Minister Voorhoeve moest beloven dat de communica tie tussen 'Den Haag' en de leiding 'in het veld' beter zou worden. Ook besloot hij in het vervolg de chef defensiestaf, die de supervisie heeft over de krijgsmachtdelen, nauwer te be trekken bij vredesoperaties. Dat is een Haags eufemisme voor het gedeeltelijk kaltstellen van de bevelhebber der landstrijdkrachten. Maar Couzy was toch juist degene die vooraf gaand aan de Nederlandse uitzending naar Bosnië voor de VN-vredesoperatie, grote be zwaren had? Hij hekelde de VN-structuur die geen goede militaire dekking gaf aan de Ne derlanders, en voorspelde een grote stroom lijkzakken van Bosnië naar Nederland. Heeft hij, kortom, niet gewoon gelijk gehad? De aanwezigheid van Nederland in Srebrenica is, hoe je het wendt of keert, uiteindelijk op een ongekend drama uitgelopen. Voor de generaal b.d. Berkhof is het simpel: „Je moet je niet in een conflict mengen als je het niet kan winnen. Dat is hier wel gebeurd. En dan de Kamer achteraf tegen Couzy aan schoppen, terwijl die Kamerleden zelf vuile handen hebben!" Voor PvdA-Kamerlid Zijlstra ligt het uiter aard heel anders: „Srebrenica is op een drama uitgelopen, maar niet om de redenen waar voor Couzy waarschuwde. We hebben nooit de illusie gehad dat we de Serviërs of een van de andere partijen konden tegenhouden wan neer zij tegen de afspraken in zouden gaan vechten. "De kwestie-Srebrenica heeft de re latie tussen Couzy en de Kamer in ieder geval geen goed gedaan. Vorig najaar, tijdens de be handeling van de defensie-begroting, consta teerde de Kamer dat openlijk, al viel de naam van de generaal niet en sprak men over 'de krijgsmacht, met name de landmacht'. Couzy heeft in die uitspraak echter geen aan leiding gezien om de contacten met Kamerle den wat aan te halen. Zijn eigen vader mag dan de overstap hebben gemaakt van luite nant-generaal bij de landmacht naar de poli tiek - hij werd Kamerlid voor de WD -, deze Couzy doet geen enkele poging om zich ge liefd te maken in de Kamer. Integendeel: nadat de affaire-Srebrenica was afgewerkt in de Kamer, volgde nog de benoe ming van Karremans tot kolonel in de Vere nigde Staten. Een functie die de man die het glas hief met de Bosnisch-Servische generaal Mladic niet verdiend heeft, vinden sommige kamerleden. Dat de nieuwe werkkring van Karremans feitelijk weinig om het lijf heeft en dat zijn benoeming tot kolonel hem dus ei genlijk op een zijspoor heeft gebracht, zegt hen niets. En dan was er nog het relletje rond de ver vroegde afschaffing van de dienstplicht, eind januari. Een paar dagen voordat Couzy de staatssecretaris adviseerde dit besluit te ne men, schreef hij nog een briefje waarin hij meldt dat er tot eind dit jaar dienstplichtigen nodig zijn. Zijlstra wordt het dan te gortig - „Hij zette de staatssecretaris gewoon voor jo ker" - en hij zegt dat Couzy maar eens moet overwegen om de eer aan zichzelf te houden. Generaal Van Baal, de plaatsvervanger van Couzy, schaart al dit soort incidenten onder de noemer beginnersfoutjes. In de Haagse Julianakazerne, waar in de kamer van zijn adjudant een stamboom van het koninklijk huis is opgehangen, zegt hij: „De relatie tus sen de krijgsmacht en de maatschappij veran dert. Dat komt door dé geheel nieuwe oriën tatie van defensie. Nu de oost-west-tegenstel- lingen zijn weggevallen, en we veel meer te maken krijgen met vredesoperaties, moet ie dereen zijn weg daarin vinden. Volgens de boekjes moet je altijd slechts een reorganisa tie tegelijk uitvoeren. Maar in de praktijk lo pen er verschillende tegelijk. Ik heb daar geen kritiek op, maar het is voortdurend spitsroe den lopen. Soms gaan dingen fout, goed fout. Of ze ook verwijtbaar fout zijn, daarover moeten anderen oordelen." Wat vindt u de grootste fout? „Daar ga ik liever niet op in, want dan komen we weer terecht op de afloop van Srebrenica. Dat is niet interessant, om terug te kijken. We proberen het steeds beter te doen. Maar je moet wel bedenken: in de tijd van het IJzeren Gordijn konden we nooit een resultaat over leggen. We oefenden inzetbaarheid, maar of we het ook werkelijk waren weet niemand. Nu staan we voortdurend in de praktijk en valt het volle licht op ons." Couzy zal straks, wanneer zijn opvolger Schouten de landmacht runt, de laatste blij ken te zijn geweest in zijn soort. Hij was abso luut nodig voor de herstructurering van de landmacht, daar zijn vriend en vijand het over eens. Hij heeft dat 'voortreffelijk' (Van Baal) gedaan. Maar de landmacht van straks is een heel andere dan die van een paar jaar geleden. En daar kunnen ze een Couzy niet meer bij gebruiken. Het toverwoord in Den Haag is nu al: diplo matie. Eigenzinnigheid is leuk, als die op de Duitse laagvlakte wordt bedreven. In het vol le licht van de politieke en publieke belang stelling, namelijk tijdens echte (vredes-)ope- raties, ligt dat heel anders. Defensie zoekt militairen met een politieke antenne, geen houwdegens meer. Van hoog tot laag, liefst. Van Baal: „Je moet nu steeds beter leren hoe je met ambtelijke en politieke invloeden moet omgaan." Zo heeft Coopmans in Busovaca, een man met het hart op de tong, een politiek adviseur gekregen. Op eigen ver zoek: hij wil de valkuilen van zijn 'voorgan ger' Karremans- vermijden. En generaal Van Baal pleit voor een gedragscode, een boekje of een kaartje waarop regels vermeld staan waaraan iedere militair zich moet houden. Want onderdeel van die politieke gevoelig heid is het omgaan met vreemde culturen: mi litairen die openlijk verklaren dat met Bosni sche Serviërs veel gemakkelijker te werken was dan met 'die moslims', dat ligt politiek gevoelig en dat willen ze bij defensie nooit meer meemaken. De top van defensie - de chef defensiestaf en de bevelhebbers van de drie krijgsonderdelen - zal na het vertrek van Couzy volledig uit 'Haagse figuren' bestaan. De chef defensie staf én de bevelhebbers van landmacht, mari- ne en luchtmacht zijn dan mensen met een grondige vorming op het ministerie, en heb ben volop blootgestaan aan 'politieke invloe den'. Of zij net zo populair zullen zijn bij him krijgsonderdeel als Couzy is de vraag. Berk hof: „Ze zullen Couzy nog missen bij de land macht."

de Stem | 1996 | | pagina 47