Weekend srwrs "5* Hoe een uitkeringstrekker uit Sneek een hulpactie voor Albanië verziekte Een rokertje in de Stille Zuidzee -Samos-Kreta boekers et korting ngeland \LLY UNIEK! TOPAANBIEDINGEN "Reizen en Recreatie" ANNIE ITY VLUCHTEN UNDAY TRAVEL igboekkorting. lONGARIfE Vakantietips KANTIES ITALIË UXEMBURU— DE STEM E2 Nederlanders hebben een Samaritaan-complex. We zetten ons makkelijk in voor arme mensen ver weg. Soms maken gewiekste lieden daar misbruik van. Eerlijke hulpverleners raken verdacht, maar de mensen van ver weg zijn het belangrijkste slachtoffer. Vanuit Oosterhout verzamelde de stichting Hart voor Albanië hulpgoederen, pakhuizen vol. Toen kwam er een man in beeld met een vlotte babbel. Hij palmde de stichting in, gaf zich uit voor miljonair, maar was gewoon een uitkeringsgerechtig de uit Sneek. Soms kun je de werkelijkheid niet verzinnen. Een verhaal over bewogen mensen die ondanks alles met bewonderenswaardige volharding de hulp aan Albanië doorzetten: „Omdat zij daar in die berghutjes niet de dupe mogen worden." 'Ik dacht: ik hou op, maar je kunt die mensen daar niet laten barsten' 'Hij was heel correct en hij wist het zo te vertellen dat wij het geloofden' id De Li m b u r 9 e r toer. DORDOGNE t h CARAVANS op Ned.ontv., Tel 0341 -557^"' DORDOGNE op camp th 4 pers. stacaravans tot s juli 185,- per week all Tel.: 026-3642707 n' Th. BUNGAlowfiKiTS stacaravans Cöte d'Azur Vendée. Recre A Franco 010-4342631 (SGR) Ce ZUID-FRANKRIJK t.h cro„ villa's (zwemb.) Gratis giSs Tel/fax 0032-11211 nqo' Ook ruim aanbod in villa'*» appten. te koop. Voor een zonnigfT^r- BON TON VAKANTIE WONINGEN: 0317-3ig?i7b' GOEDKOPE vak. ZFtTdÖT dogne op campings t.h 4/5 kamp.huisjes/car's 'va 300,- p.w. excl. camptar' 0475-403362. P ar' Vrij a h water gel. 2 kmr- app. t.h. Club Coudalère to PORT BARCARÈS ad Rousillon. 040-2480853 STACAR./bung/kampeerpl T.h. Zd.Fr.op camp.zwemb tennisb. 5 km.v.zee Ned beh. V.a. 295,- Dw' Tel/fax 043-6041118 Cöte d'Azur, 8-10-15 en 17 daagse bus/excursiereizen- verblijf in luxe stacaravans' op 4* camping in Antibes 150 m van zee. Al v.a. 199,- p.p. Eurocar/van Hulst Inl. 043-6042600 lak bij zee v.a. 145,- p.w. eine hotels v.a. 225,- p.w. se vasteland v.a. 499.- pip. ma's en autoverhuur S HOLIDAYS/sgr 024-6424848 savia vl./tr/reisl/8 dagen bv. hersonissos v.a658,- Pythagorion v.a648,- .in Kos-stad v.a658 - LIDAYS/SGR 073-692 66 66 n- cl. er r? id Adverteren in de rubriek Inl.: Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283. el al vanaf 298,- f Eindhoven Airport u: 040 - 294.94.94 aar met Sally Ferries en boek vroeg. It voor 30-04 a.s., krijgt u maar liefst ar Engeland ligt NU nog meer in unt? Duinkerken of Oostende! jro of Sally Line (076) 522 39 12 Verried I overtochten vanaf 26-04-'96 tot 30-09-'96! >T- 3U- RS mi, 4,- Inl. v.a. htl ivel 10 dgn. EXCURSIEREIS al v.a. ƒ599,- p.p. incl. bus, hotel HP, excursies, zigeu neravond, koffietafel bij te rugkomst in NI. Vraag gratis folder: EURO 90 tel. 077- 3548884 (lid SGR). vindt u in de rubriek "REIZEN EN RECREATIE_ LEVICOMEER - KALTERERSEE :DROMEER - BLOEMENRIVIERA BRIË - VENETIE - ROME. bung's aan zee, parken, hotels- Tel: 035-6027475 (gratisgidfL teri- gen inig ust, en snd. tline eel- 10-/ der: nten igen neer Bel: ïties it. 7 Ireis nee, incl. dgn HP bij igen 139,- ïtige 4 en Bel Tel: alets ans. ome uP-P- 0834 CULTUURREIS, Florence/Venetië, vn 449,- IVO. Vertrek 27 apnl en bijna wekelijks t/m okt ber '96. GARANT REIZEN (SGR) 046-4585454 VAKANTIEPLANNEN? L&? elke zaterdag de rub "Reizen en Recreatie deze krant! FAMILY-TENT .verzeg compl. kamp.vak. m I" p.bung.tenten op sch« rende gezinscamp. bij den. Pr. all-in v. 6 P- 650,- p.w. Nog enkele P vrij. 0548-518760. Hotel du Commerce BEA FORT Arr.3 d./2n. J40 00352-86017/fax Wandelen-fietsen en nair genieten. 6i, voor ƒ100,- P-P'Pu.jnpen tenminste 3 overnangen en cash betaling, 4 9 diner, uitgebreid ontbU^ fet, gratis pen. Geldig t°<1 aRAND op feestdagen. kirch HOTEL, 27 Rue de Diek^. L-6401 Echternach. 52 00352 729672, fa*- 729062. r--r£. Auberge Koch M ntpjjt THAL, kamer meii 45,- p.p. 00352-8?8 ZATERDAG 30 MAART 1996 Jacques is een Fransman. u hebt hem misschien wel eens gezien als u in zijn land kastelen ging bekijken, een krat wijn insloeg of een oude boe renschuur in de Ardêche wit verfde. Jacques is een echte Fransman, hij is niet gek op vreemde lingen. Jacques heeft een sterke voorkeur voor grandeur. Hij bewondert grote landgenoten als Lodewijk de Veertiende, Napoleon en De Gaulle. Jacques is verslaafd. Nee, verslingerd, zo noemt hij zelf het veel liever. Het woord 'verslaafd' heeft een foute klank, het hoort bij hasj, marihuana, coke, heroïne, xtc en dat soort snoepgoed. Ver slaving hoort bij kleine mensen, bij min volk, bij nietige naties. En Jacques is groot, heel groot. Hij heeft machten ook daaraan is hij, eerlijk gezegd, een beetje verslingerd. De drugs van de burgerman zijn zo akelig ge woon. Er zijn ondertussen al zoveel mensen die het tot zich nemen dat er geen lol meer aan is. Net zoiets als bij golf. ledereen loopt tegenwoor dig met een witte broek over een groen veld. Jacques moet niets hebben van zielige gebrui kers, dat gestumper in een kraakpand in Lille, een parkje in Toulouse of aan de rand van een zwembad in Menton. Daar kun je het beste de politie op af sturen. Nee, daar krijgt Jacques geen kick van. Hij zoekt het in het grotere werk. Jacques heeft de pest aan het kleine en daarom spuugt hij op een dwergstaat als Nederland. Daar lopen ze overal mee te koop, ze zijn zo vre selijk openlijk. Dat hoort niet bij een verslaving, of liever een verslingering, van allure. Jacques vond het een goed idee van zichzelf alle schuld door te schuiven naar de Lage Landen. Drugs-el lende komt uit Nederland, riep hij op een dag en hij geloofde er zelf prompt in. Holland is een ondankbaar land, vindt Jacques. Napoleon had veel strenger moeten optreden, dan waren die kaaskoppen niet zo brutaal ge worden. Vroeger spraken beschaafde mensen er nog gewoon Frans. En nog niet zo lang geleden leerden de kinderen op school eerst Frans en daarna pas Engels. Misschien zou hij de Europe se partners zo ver kunnen krijgen dat ze premier Kok, die narco-tiseur, dwingen die oude tijd te rug te brengen. Verslaafden krijgen allemaal een soort handig heid, sluwheid mag je het ook noemen. Ze kun nen anderen een rad voor de ogen draaien en zich heel clean en normaal voordoen, terwijl ze ondertussen bezeten op jacht zijn naar hun kick. Jacques heeft er bijvoorbeeld voor gezorgd dat in zijn land alle aandacht wordt gericht op het kleine werk, de scharrelaars met joints, pillen en spuiten. Die krijgen allemaal een politiehond in hun nek. Zo hebben de hele groten een vrij veld voor zich en kunnen ze scoren wat ze willen. Zorg dus datje hoog komt, het liefst op de hoog ste post. Op die manier heeft Jacques het aange pakt. Waar Jacques van houdt? let wat heel ver is, far out, en ook heel exotisch. Jacques is al jaren ver slingerd aan een rokertje in de Stille Zuidzee. Een haal, een knal, een rookwolk! WOW! Niets gaat er boven die kick. It blows the mind, zeggen de ware gebruikers. Feel the vibes, man. De vibra ties, les vibrations. Die schok is niet te beschrij ven, schudt de hele kosmos door elkaar, raakt de kern van allies. Jacques is een Fransman en een blower op we reldniveau. Le jour de gloire est arrivé, zingt hij met tranen in de ogen als hij door en door sto ned is. De knal laat de aardkost beven, maakt de vissen dol, de koeien gek en laat de mensen op hol slaan. Goed, elke verslaving heeft een zekere bij werking. Maar het gebeurt in de buurt van een paar onbekende eilandjes en onder de grond. Underground, zoals ze dat in de jaren zestig noemden. In een andere wereld waar geen poli tie is en de wetten, die hijzelf heeft ingesteld, niet van toepassing zijn. Jacques gaat steeds meer zweten. Hij heeft snel weer iets nodig. Door Paul de Schipper M aandag staat Ad J. in Breda voor de politierechter. Bij de rechtbank ligt een dossier van twee centimeter. Voor de Albanië-vrijwilligers in de regio is het een onwelkome erfenis uit een nabij verle den. Zegt een van hen bijna smekend: „We hebben het nu goed voor elkaar. De hulp komt waar hij hard nodig is, gecontroleerd en wel. Alsjeblieft, laat ze daar in Albanië geen slachtoffer worden van de zaak J." De zaak J. Laten we in Oosterhout beginnen. Daar is in de zomer van 1994 Wilma van Oss volop actief, bewogen als ze is met het lot van arm Albanië. Ze houdt lezingen op scholen en verzamelt geld en spullen. In haar huiskamer kan ze nauwelijks over de dozen heen kijken. Faxen rollen binnen, de telefoon rinkelt, de hulpactie voor Albanië loopt als een tierelier. Midden tussen de pakken luiers en maand verband zit Wilma, soms tegen het overspan- nene aan, want de actie dreigt haar een beet je boven het hoofd te groeien. Een vriend van Wilma brengt haar in contact met een man uit Sneek. De man is goed voor een half miljoen, zegt de vriend en hij wil meehelpen een psychiatrische inrichting in Albanië op te bouwen. „Hij had geld, zei hij en wilde hulp verlenen in Albanië." Zo maken Ad J. en Wilma van Oss kennis met elkaar. De 53-jarige J. haalt Van Oss over om haar hulpverlening aan Albanië onder te brengen in een stichting. Dat gebeurt in de herfst van 1994. Het klikt goed tussen J. en de initiatief neemster van de Oosterhoutse Albanië-actie. De hulpverlening drijft hen letterlijk in el- kaars armen. J. lijkt een goede partij, want hij vertelt zijn nieuwe vriendin dat hij achten dertig bedrijven in Oost-Duitsland bezit. J. wordt voorzitter van de nieuwe stichting Hart voor Albanië, Wilma is bestuurslid. J. speelt een voortdurende dominante rol. In de stichtingsakte laat hij een clausule opne men dat hij eigenmachtig geld kan opnemen van de rekening van de stichting. Wilma brengt hem in contact met haar vrienden en kennissen, allemaal even bewogen mensen. Een van hen is een man uit Venray. Hij wordt een van de eerste slachtoffers van J J. en de kennis uit Venray praten vaak en langdurig met elkaar onder het genot van een stevige borrel. Tegenover de politie in Oosterhout vertelt de man uit Venray later over 'de vlotte babbel' van Ad J.: „Hij zei dat hij een vermogen van 1,8 miljard gulden had, belegd in een in Luxemburg gevestigd Israëlisch consortium. Hij zou er de hoogste man worden als hij zou trouwen met een joodse vrouw. Hij was ge trouwd geweest met Marokkaanse vrouw die hem vier tweelingen had geschonken. De vrouw was overleden en zijn jongste zoon zou zelfmoord gepleegd hebben. De overige zeven kinderen dreven in Marokko een eigen zaak." „Ad J. was heel correct," herinnert zich de man uit Venray, „en hij wist het allemaal zo te vertellen dat wij het geloofden." Ad J. en de Limburger worden beste maatjes. Ook de vrouwen kunnen het goed met elkaar vinden, in de euforie van de nieuw ontloken vriendschap gaat T. in op een uitnodiging van Ad J. om daar een oud schoolgebouw te gaan bekijken. De Limburger tegenover de politie: „Daar zouden we gaan wonen, omdat we el kaar goed aanvoelden. Onze vrouwen zouden steun aan elkaar hebben, als wij in Albanië zouden zijn." Tussendoor maken Ad en Wilma een verken nende trip naar Albanië. Ad huurt er voor 500 gulden per maand een huis en een depot op naam van de stichting. De huur wordt voor geschoten door een Albanese kennis. Hem is Kinderen in een opvangtehuis in Albanië. De praktijken van Ad J. leidden er bijna toe dat er voor hen geen hulp meer uit Nederland kwam. FOTO'S PAUL DE SCHIPPER De dure leugens van Ad J. door J. beloofd dat hij straks 800 gulden per maand kan verdienen als hij voor de stichting gaat werken. Ad J. biedt de Limburger een bestuursfunctie aan in de stichting Hart voor Albanië. Er is een klein probleempje. De vlotte miljonair uit Sneek zit met een chronisch gebrek aan con tanten. Ad J. heeft er een fantastische verkla ring voor. De Limburger: „Hij vertelde dat de financiële man van het joodse consortium hem tegenwerkte en afkneep, omdat hij een relatie was aangegaan iggt een niet-joodse vrouw: Wilma van Oss. Een jood-verklaring zou worden geblokkeerd door de raad van commissarissen. Inspelende op de toenmalige actualiteit voegde hij eraan toe, dat het be drijf schade had geleden wegens de waters nood. In ruil voor het afgeven van een niet- jood-verklaring voor zijn toekomstige bruid, zou hij, zo verklaarde hij, bereid zijn een handtekening te zetten onder een besluit om vreemd geld aan te trekken." Voor Wilma van Oss, de kordate hulp-verza melaarster uit Oosterhout lijkt de wereld dan zonnig: „We zouden in juli naar Tel Aviv vlie gen en daar trouwen. Ik gaf hem steeds geld, omdat hij zei dat ik het wel terugkreeg. Er be gon bij mij geen lampje te branden dat hij de boel fleste." Gegeven de tijdelijke 'concernproblemen' had de miljonair derhalve even geen geld. Hij vroeg zijn Limburgse kennis hem 20.100 gul den te lenen, ten behoeve van de stichting. Daarmee wilde J. auto's kopen om er goede ren mee naar Albanië te brengen. De Limburger: „Als onderpand kregen we twee Duitse formulieren die een waarde zou den vertegenwoordigen van 200.000 tot 400.000 gulden. De papieren maakten een ori ginele indruk. We twijfelden niet aan de echt heid en maakten het gevraagde bedrag telefo nisch over op zijn bankrekeningnummer in Sneek. Het geld zou, wanneer Wilma en hij getrouwd waren, worden teruggestort." De Limburger tuinde erin en boekte het geld op de prive-rekening van J. Maanden later toen T. nattigheid voelde, ging hij met de Duitse fojynulieren naar een notaris: „Die zei dat het een soort oprichtingsaktes waren. Ze hadden geen enkele waarde." Het moet gezegd: Ad J. doet zijn 'bedrijfsza- ken' met professioneel acteurstalent. Dikwijls moet hij voor 'overleg' naar Sneek of naar Luxemburg. Soms zit het tegen, herinnert Wilma van Oss zich. Op een avond kijkt Ad J. in Oosterhout naar tv-beelden van de waters nood en roept: „Oh, mijn wijngaarden zijn ondergelopen, dat is een miljoenenschade." Dat water is, bij toeval uiteraard, ook spel breker als ze een weekendje hebben gepland in een villa van Ad J. in het Duitse Prenslau. De zaken gaan voor. 'Ad naar Luxemburg, watersnood', noteert Wilma in haar agenda. In februari 1995 vertrekt Ad J. met een uit Friesland afkomstig mede-bestuurslid naar Albanië; in een Mercedes 190. Het medebe stuurslid: „Hij vertelde dat.hij in Spanje een restaurant had en dat hij ook nog een bedrijf in Luxemburg bezat. Hij kwam spontaan en eerlijk over en ik geloofde hem. We bezochten er enkele ziekenhuizen om de hulpbehoefte te peilen en J. zocht naar een geschikte plek om een hotel te beginnen." Het mede-bestuurslid heeft weinig in te bren gen. De voorzitter regelt de geldzaken en koopt auto's. Als de voorzitter tijdens een van de volgende trips naar Albanië wordt ge vraagd wat hij voor die auto's betaald heeft, reageert J. korzelig: „Bemoei je er niet mee. Je zeurt te veel." Ondertussen ligt het depot van de stichting, op het terrein van de electriciteitscentrale in Geertruidenberg, propvol goederen. Op zondag 26 februari vertrekt een hele expe ditie met twee auto's vol hulpgoederen naar Albanië: Ad J is erbij en ook een vrijwilliger uit Geertruidenberg. Tijdens de trip bedelt Ad J. herhaaldelijk bij de Brabander om geld. Die schiet hem uit ei gen zak in totaal 5000 gulden voor: om te tan ken en om tol te betalen. In Albanië krijgen de hulpverleners bonje. Een van hen tegenover de politie: „Er kwa men geldproblemen. We mochten van hem al leen de bus nemen. We hadden maar 40 gul den per man om terug te komen. Ad J. had een dag eerder 1000 gulden van een van ons ge kregen, maar hij gaf ons niets. Op dat moment bedachten we nog niet dat hij ons belazerde." De man uit Geertruidenberg signaleert een plotse verandering in het humeur van hun 'reisleider': „Hij was zenuwachtig en opvlie- gerig. Hij ging soms zo te keer dat ik dacht dat hij geflipt was." De vrouw van een van de meereizende vrij willigers wordt achterdochtig en belt Wilma. Die telefoneert naar Sneek. Van een zus van J. hoort ze dat hij gewoon in Nederland ge trouwd is geweest en vier kinderen heeft „en dat hij wel meer verhalen vertelde waarvan zij al lang niets meer geloofde. Nee, hij is geen miljonair: Hij staat ingeschreven bij de socia le dienst." Wilma van Oss zit kapot. Haar Limburgse vriendin reageert geschokt. Achteraf zegt ze: „Het kwaad was toen al geschied. We hadden een lening van 20.100 gulden afgesloten en aan hem betaald. Die moeten we terugbetalen in 67 maandelijkse termijnen van 402 gulden, zodat het eindbedrag f 26.934 wordt." -A2J, <V_ - 4*. v -V - 4**' V' fWyt Y>,1 i**ï „Zij daar in die berghutjes niet de dupe mogen worden,zo motiveert een van de medewerkers het besluit om ondanks de ovlichtino door te gaan met hulpactie. y Het telefoontje naar Friesland opent eindelijk de ogen van de stichtingsbestuurders. Wilma durft de mannen, die zonder de in Albanië achtergebleven J. op weg naar huis zijn,, niet in te lichten. Dat doet ze pas als ze in Neder land arriveren: „Ik was bang dat ze om zou den draaien en hem iets zouden aandoen." Een paar dagen later doet ze in Oosterhout aangifte van oplichting. De rekeningen voor J. komen dan al weken op haar adres binnen. Als ze hem vraagt waarom hij niet betaalt, antwoordt J, aldus Van Oss: „Ik verwacht een cheque met een dividend van 400.000 gulden." Op 24 maart 1995 meldt de stichtingsbestuur der die zich als loopjongen gebruikt voelt, zich in Oosterhout. J. heeft hem 27.000 gulden afhandig gemaakt met het verhaal dat hij en zijn vriendin in een restaurant van J. in Ali cante kunnen komen werken. Daarvoor is een auto nodig. Die is met het bovengenoemde be drag gekocht. Het geld zal, zegt J., worden verrekend via toekomstig salaris. Op 19 april 1995 krijgt het politieburaeau in Oosterhout bezoek van de man uit Geertrui denberg. Hij zegt voor 5000 gulden door J. te zijn getild, alweer met verhalen over groot vermogen'. Het net rond Ad J. sluit zich. Op dinsdag 2 mei pakt de justitie hem op in Sneek en neemt twee auto's in beslag. Tegen over de politie verklaart J. dat hij geen straf bare feiten heeft gepleegd. Hij ontkent ooit verhalen te hebben opgehangen over 'groot vermogen.' Hij geeft wel toe te hebben samen geleefd met een Marokkaanse vrouw, maar weigert een verklaring af te leggen over het aantal kinderen dat hij in Marokko heeft. Ook wenst hij geen duidelijkheid te geven over 'vroegere bedrijven.' Tegenover de politie eindigt Ad J. zijn verkla ring met: „Ik heb niemand opgelicht. Even min heb ik de stichting opgericht met de be doeling er een criminele organisatie van te maken. Ik had met de stichting eerlijke be doelingen en wilde alleen mensen helpen." In Oosterhout heeft Wilma van Oss de zaak J. afgesloten. Ze geeft toe dat ze naïef is ge weest: „We zijn beetgenomen, maar hij had ook zulke mooie verhalen. Zelfs de politie was ervan onder de indruk. Ik voel me financieel en emotioneel verschrikkelijk gebruikt door een beroepsoplichter. Dat is het probleem: een beroepsoplichter betrap je niet op een leugen. Zo iemand gelooft in zijn eigen ver haal." De actie voor de Albanezen gaat door. „De zaak J. is verleden tijd," zegt een vrijwil liger. „gelukkig beseffen de mensen die ons steunen dat ook. Ondanks die tegenslag heb ben we het vertrouwen herwonnen." Wilma van Oss, die financieel aan de rand van de Nederlandse samenleving is beland, doet nog steeds haar uiterste best voor Albanië: „Ook al hebben de mensen het daar nu mis schien beter dan ikzelf." Ze kan het niet over haar hart verkrijgen dat de Albanezen slacht offer worden: „Eerst was ik verbitterd over al dat bedrog. Ik dacht: ik hou op, maar je kunt die mensen daar niet laten barsten." Voorzichtig is ze weer begonnen. Scholen, be drijven en particulieren bezorgen haar goede ren. Die gaan met een officiële transporteur naar Albanië. De directeur van het ziekenhuis in de Albanese provinciestad Memalaj stuurt trouw en dankbaar een fax als er weer een la ding is aangekomen. De bitterheid over het hulpdrama blijft. Maandag oordeelt de Bredase politierechter over Ad J. De staat vordert geld van de Ver dachte in het kader van de 'pluk-ze-wetge- ving'. Die maakt het mogelijk om door crimi naliteit verkregen gelden op te eisen. Voor de rechtbank defileert een rij van zeven mensen die eigen spaargeld offerden, lenin gen aangingen en die te goedertrouw aan J. overboekten. Gebukt onder zware aflossingen willen ze geld terug van de miljonair-uitke ringstrekker Als er nog iets te plukken valt. V

de Stem | 1996 | | pagina 43