4j&cts&ê De lente loeit weer aan, je ziet het overal Hollanders hebben moeite met Gaaiperswei De groeten aan bijna iedereen in Zeeland HÉ JA, DAT KEN I w Zuidpolder Joosken, ook weeral dood! van, de DB STEM ZEELAND RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN KINDERLIED ZATERDAG 30 MAART 1996 C4 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Rein van der Helm, Paul Vughts en Wim Kooijman. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Tilburg Centraal Station, zon dagavond 21.00 uur. Ik heb een vermoeiend, maar prettig weekend achter de rug. Over drie minuten vertrekt de laatste trein richting Zeeuws- Vlaanderen, waar ik deze maand gezeteld ben in verband met mijn stage bij dit dagblad. Via Breda, Roosendaal, Krui- ningen, de boot en de bus zal ik rond 23.30 uur in Terneuzen ar riveren, denk ik. Enkele minuten over tien. Sta tion Kruiningen/Yerseke. Goed doorstappen, want de bus staat te wachten op de laatsten uit de trein. Ik spoed me door het sta tionsgebouwtje, open de deur en...zie een eind verderop de achterlichten van de wegrij dende bus in de nacht verdwij nen. Het zal wel een andere lijn dienst betreffen, capcludeer ik als geboren optimist. Gevoelens van machteloosheid, woede en gelatenheid vechten om voorrang, als het bordje bij de halte mijn ongelijk bewijst. Achter het loket in het station zit het enig aanspreekpunt van het openbaar vervoer onschul dig voor zich uit te staren. Eén verkeerd antwoord en mijn gif tige pijlen zullen het glas door boren (soms voel ik me stoerder dan ik ben). Gaat er echt geen bus meer naar Terneuzen? Nee, ik vrees van niet. Kunt u een taxi voor me bellen, zodat ik de boot nog haal? Taxi's moeten uit het dorp ko men, die boot die haal je nooit. Ik zit vast? Je zit vast, het spijt me. Kan ik hier dan in ieder geval in de buurt overnachten, een goedkoop pensionnetje of zo? Sorry jongen, ik vrees dat alles dicht is. Je kunt beter naar Tilburg te ruggaan, je krijgt een gratis re tourtje. Het vonnis is geveld. Mijn woe de zoekt een weg naar buiten, maar zelfs een botte lokettist is niet voorhanden. Deze man kan ik niet met goed fatsoen uit gaan staan schel den. De nacht omarmt het perron van Kruiningen/Yerseke. Het liefst zou ik de donkere he mel met een harde schreeuw uiteenrijten, maar dat staat zo lullig. Ik doe het niet, schik me in mijn lot. Tilburg Centraal Station, zon dagavond half twaalf. Over enkele minuten vertrek ken treinen naar alle richtin gen. Niet naar Terneuzen. Zeeuws-Vlaanderen is vanuit Tilburg na 21.10 uur niet meer te bereiken. Wil je zeker zijn van je zaak, vertrek dan vroeg in de middag. Voor mij dient zich morgen om 6.24 uur een nieuwe kans aan. Ik heb mooie weken in Zeeuws- Vlaanderen achter de rug. Als ik het mooie weidse Zeeuwse landschap vrijdag de rug toe keer doe ik iedereen de welge meende, hartelijke groeten. Eén ZWN-medewerker sluit ik daarbij uit. (PV) Jong vee tussen de sneeuwklokjes, als dat geen lente is. FOTO ARCHIEF DE STEM De kieviten zijn gek geworden. In wervelende wolken suizen ze over het oude polderland het voorjaar in. Een zwerm strijkt neer op een weilandje en ogenblikkelijk be ginnen de vogels arrogant hip pend een stukje af te bakenen, de kuifjes steil opgeheven. Twee kraaien maken ambras met een torenvalk, ze pikken naar zijn staartveren en schelden hem ver rot. Het valkje reageert nauwe lijks, maar vliegt langzaam weg. Vanmorgen heb ik in mijn vijver de eerste pad weer gezien. Hij zei niets terug. Vorige week, de twintigste maart om kwart over negen 's morgens is het lente geworden. Maar dat was nog rijkelijk vroeg. De eerste zwaluwen zijn nu pas gesigna leerd, het stond in de krant. Er zijn ook al foto's geplaatst van jonge lammeren en geitjes en meer van dat vroeggeboren spul. Eenden schommelen geil achter elkaar aan, en uit de olmen aan de veste klinkt verliefd gekoer van duiven. „Het is zo zonnig, zo helder. Je kijkt de wereld uit," zegt de weerman op de radio. Buiten zie je het overal. De knop pen aan struiken en bomen, het eerste onkruid, een heel klein op komend lupinetje in mijn voor tuin. Sneeuwklokjes bloeien dit jaar vijf weken. Opgekomen tus sen de twee vorstperioden door blijven ze hun wit heel lang hou den. In de wegbermen spriet het pieperloof, het fluitekruid, de grond open. De natuur staat op uitbarsten, aan de mensen merk je het ook. Er gaan riedels krie bels door de mensen. De grote drukte, afgelopen zater dag, in het tuincentrum. Zakken mest gingen als warme broodjes, kleine conifeertjes, dahliaknollen en zakjes zaad, heel veel zakjes zaad. Alle tuinliefhebbers zijn bezig met het nieuwe leven. Was het maar altijd lente voor de tuincentrumbaas zijn cente. De lente loeit weer aan. Boeren op het land begroeten het voor jaar met ingewikkelde spuitma- chines. De vogels in mijn tuin zijn zo doorvoed met vetballen en pin- dasnoeren dat ze de klaargelegde stukjes appel weigeren. En in de stad keren de mensen hun wan gen naar de zon. (CM) Sluis-Aardenburg is volop in beweging. Rond het terrein van Coensdike in Aarden burg wordt een bouwplannetje ontwikkeld en twee nieuwe straten dienden een naam te krijgen. Sinds jaar en dag was het betrokken ge biedje het domein van het eeuwenoude Aar- denburgse schuttersgilde Sint Sebastiaan. Die had daar zijn gaaiperswei. De plek waar de rechtopstaande staak op zijn kruin de af te schieten vogels torst. Wat lag meer voor de hand dan de straten Sint Sebastiaanstraat en Gaaiperswei te noemen. Wat donderdagavond tijdens de maande lijkse raadsvergadering een hamerstuk had moeten worden, mondde uit in een hilari sche discussie. Want wat was het geval. Me vrouw Van de Vijver-Claerhoudt en de heer J. Dees - beiden van de WD - hadden wat moeite met de naam Gaaipersweide. Van de Vijver had het uitgeprobeerd bij Hollandse kennissen maar die zagen met geen moge lijkheid kans de naam op de juiste wijze uit te spreken. Van de publieke tribune gromde een toeschouwer: „Wat hén wudder méé die 'Ollanders te maoken?". Burgemeester Van Liere stelde voor het dan Gaaipersweide te noemen. Maar daar zat'm nou net niet de kneep. Het ging om de Gaaiperswei. De juiste intonatie was Hollanders niet bij te brengen. „En wat moeten de mensen die er straks komen wo nen daar nu van denken". Van Liere vond het wat moeilijk nu al een soort referendum te houden onder toekomstige bewoners. Van Liere had in zijn vroegere gemeente daar wel een oplossing voor. Burgers kon den in een soort ideeënbus gewenste straat namen in deponeren. „En er was een burger die de namen van alle raadsleden daarin deed. Dan kreeg je zoiets als Dees-weg, Van de Vijver-weg. Van Liere-weg kan ook". Raadslid Willy van Helden (ook WD) sug gereerde nog wel de straat dan maar De Staande Wip-straat te noemen. „Maar ja, hoe komt zo'n naam op Hollanders over," vroeg hij zich af. „Kunnen we de andere De Liggende Wip- straat noemen, dan heb je nog wat meer mogelijkheden," vulde Van Liere onder ho merisch gelach van raad en publiek aan. Het bleef uiteindelijk toch Gaaiperswei en Sint Sebastiaanstraat. Tot tevredenheid van oud-raadslid Huub van Iwaarden, fervent schutter in Aarden burg. Het was zijn idee de beide straten zo te noe men. (RvdH) Als het donderdagmiddag in Terneuzen de generale repe titie was voor de opening van de Steenen Beer, mag men het scenario nog wel eens herzien. Burgervader Barbé, impo sant in donkerblauw, had zijn eigen claqueurs meege bracht. Stipt volgens plan ning, stapte hij om vier uur 's middags het podium op, om de openingshandeling van winkelcentrum Zuidpolder te verrichten. Of ik stond op de verkeerde plek of de ge luidsinstallatie werkte niet goed, in ieder geval heb ik zijn speech helaas niet kun nen horen. Ik kreeg de indruk dat ik niet de enige was; het winkelend publiek, dat blijkbaar geen enkele boodschap aan de of ficiële opening had, wrong zich brutaal tussen de rij ho temetoten door. De enigen die er echt plezier in hadden, waren twee ondernemers die een confetti-fontein-con- structie bedienden. Zij had den hun plaats met zoveel strategisch inzicht gekozen, dat zij de burgemeester en zijn gevolg bij vertrek de vol le lading konden geven. Manmoedig de dreigende bui negerend, begaven de geld schieters, ondernemers, poli tici en wat dies meer zij, zich op weg om een rondgang door het vernieuwde centrum te maken. Het werd een on voltooide ronde: zodra het gezelschap dacht, dat het uit het zicht was, sloeg het ij lings af naar sporthal 't Zwaantje, alwaar ongetwij feld een toost zal zijn uitge bracht op de toekomst van de Terneuzense middenstand. Wellicht bent U verbaasd dat de opening van Zuidpolder al achter de rug is, misschien had U het idee dat het geheel nog in de steigers stond. Wel nu, deze moderne vormge ving moet ons voorbereiden op de oplevering van de Stee nen Beer; ook daar voorziet het plan in palen die op de Markt op een bijzondere ma nier in twee lijnen worden geplaatst, waardoor het ge voel voor de ruimte wordt beïnvloed, zoals de gemeen telijk voorlichter zo poëtisch geciteerd werd. Ik ben be nieuwd, voorlopig is het nog behelpen met een opgebro ken Markt, afgesloten wegen en straten vol slik. Ook de klanten van het hero pende winkelcentrum heb ben in de loop der jaren al ve le verbouwingen voor lief moeten nemen; sinds men aan de voltooiing van het complex begon, is de super markt verhuisd naar een pand dat men niet warm ge stookt kan krijgen, we kre gen een aantal jaar geleden een heuse passage waarvan de zin nu pas echt duidelijk wordt en het parkeerterrein is opnieuw aangelegd. Dat laatste is de grootste troef van de aldaar gevestigde middenstand, en ik vraag me af hoelang het gratis parke ren stand zal houden. Ik ben ervan overtuigd dat de bezoekersaantallen door de concurrentie in het centrum met argusogen in de gaten gehouden worden. Want on danks uitbreiding van win keltijden en opening van nog meer eigentijdse winkelcen tra kan de klant zijn gulden maar één maal uitgeven en als het even kan, stopt hij hem liever niet in een par- keermeter. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Zaterdag 30 maart ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. M. de Reus. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. P. Sol. Vlissingen ('t Anker): 9.30 u. ds. P. Sol. Zondag 31 maart HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. Ds. Tj. Postma. (Gez. dienst) Axel: 10 u. Ds. Maasland. Biervliet: 10 u. Gecomb. dienst te Hoofdplaat. Breskens: 9.30 u. Ds. J. Leent- faar-v.d.Brug. Cadzand: Centrale dienst in Ret- ranchement. Groede: 10 u. Ds. v. Andel en Ds. Blokland.(Gez. dienst in Schoon dijke) Hoek: 10 u. Ds. A. v.d. Maas. 19 u. Ds. A. v.d. Maas(in Vremdieke). woensd. 19 u. Vesper in de Ge- ref.Kerk. Hontenisse: 9.30 u. Vic. Mw. C. Don. Hoofdplaat: 10 u. Ds. J. v.d. Schee. Hulst: 11 u. Vic. Mw. C. Don. Nieuwvliet: 10 u. Ds. J. v.d. Hoek. Oostburg: 10 u. Ds. C. v. Duinen. Retranchement: 10 u. Ds. Hou- waart. Sas van Gent: 10 u. Ds. R. Waster- val. Schoondijke: 9.30 u. Ds. R. Blok land en Ds. A. v. Andel(Comb. dienst in Geref. Kerk), dinsd. 19 u. Vesper in Geref. Kerk. Sint Anna ter Muiden: Centrale dienst in Retranchement. Sluis: Centrale dienst in Ret ranchement. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. Ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. Ds. A. Bosch (HD). 19 u. Ds. M. Heijting. maand, t/m zaterd. alle avonden 19.30 u. (Opstan- dingskerk): 9 u. Ds. M. Heijting. maand, t/m vrijd. alle avonden 19 u. (De Veste): maand, en woensd. 19 u. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. Ds. D. Stap. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. Ds. mevr. Taal man-de Ruiter. Waterlandkerkje: 9.30 u. Combi natie dienst in de G.K. te Schoon dijke. IJzendijke: 10 u. Combinatie dienst te Hoofdplaat. Zaamslag: 10 u. Ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. R. van Elderen, 17 u. ds. A. de Haan. Terneuzen: (Goede Herderkerk) 10 u. ds. A. Bosch, 19 u. ds. M. Heij ting. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. A. Souman, 15 u. ds. J. Geersing. Hoek: 9 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9. 30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 10.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): Br. W. Koster. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. R. Gomaere. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. dhr. L. Wals* te Turnhout. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. L. Wals. Retranchement: 10 u. dhr. H. Jager te Purmerend. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10. 30 u. ds. T. Post ma. Middelburg: 11 u. ds. C. van Duin te Goes. Vlissingen: 9. 30 u. ds. C. van Duin. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Verver, Hulst, tel. 0114- 320623. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. R. Schouteten, tel. 0117- 452003 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. C. Dochy, tel. 0115- 491346. Aflevering 453 ONLANGS namen we een gelegenheidslied op, gemaakt bij het aantreden van Paul Vercauteren als burgemeester van de gemeen te Clinge. Van dat soort liederen bestaan er honderden. Goedlo pende met een zinvolle inhoud en ook teksten die zo kreupel zijn als een hondenkar met anderhalf wiel. We gaan er geen gewoonte van maken die geregeld op te nemen, zo opwindend of uitnodigend tot zingen zijn ze meestal niet, voor de folklore zeg maar, nu en dan eens eentje mag wel. Want lees wat de kindertjes van Hengstdijk uit hun keeltjes moesten wrin gen toen op 14 november 1918 L.A.C. van Esbroeck plechtig geïn stalleerd werd tot burgemeester van de gemeente Hengstdijk. De kinderen deden vast hun best, begrepen er nauwelijks iets van, de burgemeester heeft er zeker met aandacht naar geluisterd, de kinderen bedankt, maar.... hoe krijg je het opgeschreven. Op wel ke melodie dit lied gezongen werd staat er (helaas?) niet bij. Welkomstlied aan den nieuwen Burgervader van Hengstdijk. Blij bezingt deez' Kinderschare U op dezen jubeldag. Die U, nieuwen Burgervader, Vreugdevol begroeten mag. Onze feestzang moge U toonen, Hoe G'ons allen welkom zijt; 't Is de tolk van 't kloppend harte,) Dat U, Vader, lang verbeid! )bis 't Hartelijk welkom aan uw burgers Leest G' in ied're bloemfestoen; 1 Hun oprechte en teed're liefde Ziet G'in vlag enfeestlijk groen. Hoor de blijde klokkentoonen, Zij vertolken luid em blijd; Hoe gij nieuwe Burgervader,) Aan ons allen welkom zijt. )bis „God schenke U de kracht en sterkte" - Zoo klinkt thans ons kinderbee - „Om uw Burgers hier te hoeden, Met beleid, in zoeten vree. En die smeekbee aangeheven Smelt te zaam met 't blij en luid: „Lang leev' onze Burgervader") Zingen wij hierjublend uit! )bis Pegam. Ik moen nog alt om Joosken deenken; overlest stingtij ier in de krant.. Nie zo leutug voor im; t'was zo'n affertensie mee n'n zwarten rand. Eigeluk eettij geen Joos, ik noem'm zo, ik zijn in zukken dingen alt eel diskreet. ■loos, ij was nog jonger azze kik, maor ze trekken ne mens zijn oefijzers af voor ij 't weet. Joos jao, dood, ook weeral! Emmen toen gelachen si, waor'k nou over praot. t'Is bots vijftug jaor gelejen; keuj naorgaon oe ard att'n tijd toch gaot! Joos zat voor zijn nummer in Indië, ge weetta wel, al ist messchien van ore zeggen. Dattij daor nie voor zijn aoregeid zat, da d'oef'k vastezeker nie uit te leggen. Maor gelukkug ist goed afgelopen mee im en eindeluk aoitij zijnen tijd uitgedaon. Wou moenk eest wa d'anders vertellen: die mannen kwammen mee grote boten gunter vaondaon. Tropentransportschepen wieren die genoemd: de Frits Baorends, Groten Beer en Willem Ruis, eetten die dingers meen'k en daor kwammen diejongers dan mee naor uis. Da sting geregeld in de krant, maor Fiel, Joosken zijn vaoder, n'n elen braoven man, die leesden da nie en die kendegen daor vaneigen ammel niks van. Ze kreeg'n 'n kaortjen van Joos, 'n soort tillegram: 'Kom naar huis met Grote Beer'. Dft'r 'n bom insloog bij Joos zijn ouwelui: allicht krijg zoiets t'oren in ene keer! •jN'n bjèr nondidju, onze Joos weer vaneigen, daor zijmen nog nie mee gedraoid! W'n aop da's nog te begrijpen, maor n'n bj'er en nog ne groten ook verdraoid! mt stalleken kantij nie, dan freettij de geit op en bij't verken evenmin, m d'n of dan maor 'n flink kot timmeren, anders zalt'r nie opzitten, daor kantij dan in. De mannen uitte buurt èn eel veel raod gegeven en kwam't'r affetoe op aon, staoken z'n andsjen bij lik as mee paole planten en de gaos d'r aonslaon. Dobbele monnekaogaos aoijen ze g'adviseerd; Fiel betaolden zijn eigen ost blaut. Maor, zeejen die mannen, a zo'n beest kwaod oor, deenk nie dagg'm dan achter kiekesgaos oudt. Achter één gaoskesn, laot't nog monnekaogaos zijn en die was ost nergest nie te krijgen, ouwde zo'n beest ook nie, dobbelen en eel zo'n kooi moe vreed sterk en degelijk zijn vaneigen, a was z'ook en Joos kost kommen attij wou, want ze was netjes op tijd klaor. an d'overeid krege ze t'oren dan ze meette bus zouwen kommen, ammel tegaor. Eiel aoi ost geen ogen voor Joos, ij keek maor waor tien groten bjèr bleef. «W vrouw most'm ne stamp geven: „Alla, oor't nou 's geen tijd dagge Joos 'n and geef?" 't uitgeleed en t'is evegoed n'n ele schonen dag g'oren, ook voor de buurt, Fiel zat eel d'n dag wa moeluk te kijken en da d'è toch wel 'n week of drie geduurd.

de Stem | 1996 | | pagina 27