Vergoedingen oud papier blijven Ylaems Erfgoed herleeft in Groede Festival strijkt door de eeuwen heen M0 Inwoners Zuidzande willen aanpak school en snelheidsmaniakken POLITIE PLAATSELIJK mtumr a DB STEM ZEELAND RAPPORT Uitwijzing Inbraak in caravans Zware schade na aanrijding Geen voorrang Controle Voorranjsfout Caravan gestolen Tuin vernield Aanrijding Vals geld Vernielingen Granaat Cadzand Hoek Sluis-Aardenburg komt tegemoet aan wensen van verenigingen Oostburg besteed onderhoud van groen in Schoondijke uit WZA opent seizoen met Schorreblomrit Dansspektakel in Roosendaal Meisje gewond bij aanrijding Steltkluut-werkdag op Hooge Platen Het festival scoort goed HET KOPIEERRAPIER VAN DE TOEKOMST UTILIF Van onze correspondent Zuidzande - Vrijwel de voltallige be volking van Zuidzande heeft een handtekeningenactie ondertekend om de plaatselijke basisschool in de Dorpsstraat grondig op te knappen. Bert Wille, voorzitter van de oudercom- Bissie van de openbare Europa-school overhandigde burgemeester J. Kruize deze week tijdens de vergadering van de Dorpsraad een lijst met 306 handteke ningen. Dit aantal betekent dat de ge hele Zuidzandse bevolking op negen tien inwoners na heeft getekend om het schoolgebouw te renoveren. De electri- sche bedrading is afgekeurd, een ge meenschapsruimte ontbreekt en ook de toiletten misstaat modernisering niet. Naast de school maken de inwoners van Zuidzande zich ook zeer druk over de snelheidsmaniakken die dagelijks door het dorp razen. Snelheid is een jaarlijks terugkerend onderwerp in de vergade ring van de Dorpsraad De betrokken wethouder C. Bolijn kwam dan ook zwaar onder vuur te lig gen. Maar er is hoop. Ze beloofde de be volking dat aan de voortdurende klach ten tegemoet zal worden gekomen door middel van het project Duurzaam Vei lig. Bolijn: „In april volgend jaar gaan we in het kader van Duurzaam Veilig de problematiek grondig inventariseren. Vanaf 'Even Kijken' tot aan de begraaf plaats zal er dan niet te hard meer wor den gereden. Er is voor Zuidzande één miljoen beschikbaar." Helemaal tevreden kon de wethouder de inwoners, in groten getale opgeko men, echter niet stemmen. 'Het zal tot een filevorming leiden. Stank- en ge luidsoverlast, hoe wordt dat dan aange pakt?', kwam er vanuit de zaal. Naast het verkeer baart ook de uithol ling van het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg de bevolking zorgen. „Als be stuurders staan we in deze machteloos," aldus wethouder A. Roosendaal die de bezorgdheid deelde. Ook wat bouwgrond betreft zijn er in dit dorp van de gemeente Oostburg wei nig positieve vooruitzichten. Er ligt nog maar één kavel. Terneuzen - Een dertigjarige Fransman wordt 1 april uitge wezen omdat hij zich illegaal in ons land bevond en wel in de binnenstad van Terneuzen. Eerder was hij op 20 maart aangehouden omdat hij geen geldige identiteitspapieren had. Ook toen wees de politie hem uit. Afgelopen donderdag hielden agenten hem opnieuw aan. Nieuwvliet - Op een camping aan de Zeekraalstraat is inge broken in twee caravans. De daders waren binnengekomen door een raam. Uit de ene ca ravan werden een televisie en een verrekijker meegenomen, uit de andere niets. Hoek - Na een aanrijding op de kruising van de Dowweg met de Savoyaardsweg heb ben twee auto's zware schade opgelopen. Het ongeluk ge beurde afgelopen donderdag rond 17.00 uur. Een 23-jarige Vlissinger kwam uit de Love- polderstraat, sloeg rechtsaf maar nam de bocht te ruim. Hij botste bovenop de auto van een veertigjxrige man uit Hoek. Breskens - Een 24-jarige au tomobiliste uit Kampenhout verleende afgelopen donder dagmiddag geen voorrang aan de auto van een 35-jarige man uit Oostburg. Het ongeluk ge beurde op het Veerplein. For se schade was het gevolg. Terneuiea - Met medewer king van de vrijwillige politie vond donderdagavond een al gemene verkeerscontrole plaats op de Axelse- straat/Schuttershofweg. Er werden 21 bekeuringen uitge deeld wegens het niet dragen van de autogordel. Ook een fietser zonder verlichting kreeg een preces-verbaal. Hulst - Een 2»-jarige automo bilist uit Kieléhrecht gaf don derdagavond op de kruising Zoutestraat/Glacisweg/Kool- straat geen voorrang aan een 37-jarige automobilist uit Axel. Zware materiële schade was het gevolg van de botsing die volgde. Hulst - Een bewoner van de Leharstraat deed aangifte van diefstal van zijn caravan, die in de buurt van zijn woning geparkeerd stond. Kapeitefcrug - Een bewoner van de Gentsevaart ontdekte dat zijn tuin vernield was. Aan ée sporen te zien was er een vrachtauto doorheen ge reden. Tengevolge daarvan ging een aantal vierkante me ters gazon kapot. Terneuzen - Een 22-jarige Terneuzense verleende gister ochtend met haar auto geen voorrang aan een 31-jarige automobiliste uit dezelfde plaats. De aanrijding gebeur de op de kruising Roosevelt- laan/Katspolderlaan/Alvare- zlaan en had flinke schade tot gevolg. Oostburg - Een winkelier aan de Langestraat kreeg een vals biljet van kooderd gulden. Sluiskil - Het gebouw van de scouting is door onbekende vandalen vernield. Er was een raam ingegooid en verder wa ren regenpijpen, planten en een aanhangwagen vernield. Hoek - Bij werkzaamheden op zijn land vond een landbou wer een granaat met een door snee van zeven centimeter en een lengte van vijfentwintig centimeter. Het projectiel is beschermd weggelegd in afwachting van de Explosieven Opruimings Dienst. HENGELWEDSTRIJD - Zee- hengelvereniging De Wielin gen opende het nieuwe vissei- zoen met een zeehengelwed- strijd. Gevist werd vanaf het strand bij Cadzand. Er namen 42 le den aan deel. De vangsten wa ren slecht en bestonden voor namelijk uit platvis. Winnaar werd Geert Annicaert uit Aar denburg met 270 gram aan ge vangen vis. 2. Wilfried Mollet, St. Laureind (B), 230 gram, 3. Sjaak de Lijser, Cadzand, 214 gram, 4. Tonny van Muiken, Breskens, 1OT gram, 5. Fred Eversen, Philippine met 164 gram. STELTKLUUT - Vandaag houdt De Steltkluut een wan deltocht langs het Mauritsfort. Deze tocht wordt geleid door de heer A. Klaassen, De aan vang is e* 14.Oft uur bij De Valput. Tijdens deze excursie zullen diverse weidevogels en roofvogels te zien zijn. ZATERDAG 30 MAART 199« C3 Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg gaat het onderhoud aan het gemeentelijk groen in Schoondijke uitbesteden aan een bedrijf. De gemeente onderhandelt momenteel met drie kandidaten. Eind deze maand zijn de inschrijvingen binnen. Wethouder C. Bolijn deeide dat mee tijdens de vergadering van de raadscommissie openbare werken naar aanleiding van een vraag van W. Verplanke (PvdA). Zij had bij gerucht gehoord dat in Schoondijke een bedrijf wordt ingeschakeld om het groen te onderhouden. Dat werd door Bolijn bevestigd. De gemeente nam vorig jaar afscheid van de medewerker die verant woordelijk was voor het onderhoud aan het groen in Schoondijke. Die medewerker is vervroegd uitgetreden. Omdat de loonkosten niet meer op de gemeentelijke begroting drukken is er geld beschikbaar om een bedrijf in te schakelen. Bolijn benadrukte dat het niet om privatiseren gaat. „Het werk wordt uitbesteed. Het toezicht en de verantwoording blijft een taak van de gemeente." Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De vergoedingen voor de inzameling van het oud papier door verenigingen in Sluis-Aarden burg komt niet in gevaar. Het gemeentebestuur van Sluis- Aardenburg komt tegemoet aan de wensen van verenigin gen die in de gemeente het oud papier inzamelen. De gemeente sluit voor de inzame ling een contract af met de firma Bron maar de verenigingen blijven een vergoeding krijgen en het tijd stip van inzameling op de vierde vrijdag van de maand in Aarden- burg blijft onveranderd. B en W namen op verzoek van de stichting Sluis Helpt Roemenië en deAardenburgse Fanfare een eer der voorstel omtrent het contract met Bron terug omdat de vereni gingen niet van tevoren waren geïnformeerd. Ze hadden namelijk wat wensen met betrekking tot on der andere de vergoedingen en het tijdstip van inzameling. Het college maakt in het gewijzigd voorstel duidelijk daar gehoor aan te geven. Bron zamelt oud papier in Aardenburg in op de vierde vrij dag van de maand. De opbrengst van het oud papier van de door Bron geplaatste blauwe contai ners, die op de eerste en derde za terdag in de voormalige gemeente Sluis worden geledigd, komt ten goede aan de stichting Sluis Helpt Roemenië. De opbrengst van het oud papier van de door Bron ge plaatste blauwe containers, die op l de vierde vrijdag van de maand in Aaidenburg worden geledigd, komt ten goede aan de Fanfare, de voetbalclub AVC en de Vorster- man van Oyenschool. Dat gebeurt aan de hand van een verdeelsleu tel, berekend op basis van het in gezamelde oud papier door deze verenigingen/instellingen in 1995. Bron zamelt het oud papier in de voormalige gemeente Sluis in op de eerste zaterdag van de maand in het dorp en de derde zaterdag van de maand in de winkelstraten van de Belfortstad en in de overige dorpen. De reinigingswagen met chauffeur en de huur van het transport van de magazijncontai ners zijn voor rekening van de ge meente. De nieuwe regeling gaat in per 1 april. De inzameling wordt gefinancierd uit de extra op brengst van het oud papier over 1995. Voor de volgende jaren moet dit bedrag volgens het college wor den meegenomen bij de bereke ning van de afvalstoffenheffing. De gemeente krijgt 64.230 gulden terug van de gemeenschappelijke regeling Afvalstoffenverwijdering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV). De helft wordt rechtstreeks overge maakt aan de gemeente naar rato van de hoeveelheid ingezameld oud papier. De andere helft moet worden gebruikt voor de reductie van de afvalstoffenheffing. Het college stelt voor een deel van dit bedrag te gebruiken voor de ver goeding aan Bron. Het voorstel komt volgende week aan de orde tijdens de vergaderingen van de raadscommissies financiën en Vrom. Hoofdplaat - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) opent morgen het rittenseizoen 1996 met een oriëntatie-puzzelrit in de om geving van Hoofdplaat. De Schor reblomrit, met een lengte van circa 35 kilometer, telt mee voor het clubkampioenschap maar ook niet leden van de WZA kunnen hieraan deelnemen. Inschrijven daarvoor is mogelijk in hotel Het Wapen van Zeeland aan de Dorpstraat te Hoofplaat vanaf 13.30 uur. Er kan worden gestart tot 14.30 uur. Deelname is mogelijk in de wed strijd- of toerklasse. Gereden dient de worden met een gemiddelde snelheid van 20 kilometer per uur. De rit is uitgezet door Luc van Schaik te Oostburg en Sjaak Steij- aert te Zuidzande. De Slijkstraat in Groede is in oude glorie hersteld. Van onze correspondent Groede - In Groede werd gisteren na ja ren van voorbereiding het Vlaems erf goed officieel geopend. De eerste aanzet hiervoor werd al gegeven in 1990. De officiële openingshandeling werd verricht door burgemeester J. Kruize van Oostburg in de Nederlandse Hervormde Kerk in aanwe zigheid van honderden genodigden en met muzikale medewerking van een koor bestaan de uit leerlingen van de Meerstromenschool onder leiding van Adri Oosterling. Ook trad een een groep op in originele Kezandse dracht. Herberg de Ooyevaar in de Slijkstraat 1 is na dertig jaar weer terug in Groede. Ge heel in de traditionele stijl. Bestaande uit een gelagkamer en zes kamers op de bovenverdie ping voorzien van dubbele bedden. Naast de herberg, ongetwijfeld het middelpunt van de geheel gerestaureerde Slijkstraat, kan ook het verfmuseum van de firma Tack, een kappers zaak uit grootmoederstijd en een grutters- winkeltje bezocht worden. Er is tevens een timmerwerkplaats waar leerlingen van de plaatselijke basisschool hun creatieve talen- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ten tot ontplooiing kunnen brengen. Op de kop van de Slijkstraat staat het theater 'De twee duiven' van Adri Oosterling, een van de stimulerende krachten achter de Stichting Vlaems Erfgoed. Verder zijn er plannen om ook de Evangelische Lutherse kerk te restau reren. Hiervoor is de Stichting Monumenten Behoud Groede in het leven geroepen. Een restauratie die eind juni, mede dankzij een extra donatie van staatssecretaris Nuis, be gint. Beheerster van het Vlaems Erfgoed is Karin van de Kerkhove. Van onze correspondente Roosendaal - Naar schatting twee- tot drieduizend leer lingen van 23 NBD-dans- scholen uit West-Brabant en Zeeland zorgen morgen voor een dansspektakel in het Roosendaalse Leysdream. André Hazes en een demon stratie van de wereldkampi oenen Latijns-Amerikaanse dansen moeten de boel nog gezelliger maken. Vanaf 10.00 uur is er een ge zelligheidswedstrijd voor de cursisten van de deelnemen de dansscholen. André Hazes kruipt om 15.00 uur op het toneel en wereldkampioenen Louis van Amstel en Julie Fryer laten rond 16.15 uur zien hoe er gedanst moet worden op vlotte Latijns- Amerikaanse muziek. Onder de bezoekers wordt een reis vefloot ter waarde van ƒ2.300. Terneuzen - Een vijftienjarig me'sje uit Spui heeft gisteren een ®ee in de linkerwenkbrauw en wrmoedelijk een hersenschud- "ig overgehouden aan een bot- -g op de fiets met een 16-jarige womfietsbestuurster uit Hoek. t ongeluk gebeurde rond 12.30 uur op de Sloelaan in Terneuzen. t meisje op de brommer reed °or het meisje op de fiets en op en gegeven moment raakten ze e«aar waardoor ze ten val kwa nten. Beide bestuurders reden Wrigens op- de rijweg in plaats op het fietspad. - °p zaterdag 13 april nn n ?Te Steltkluut een werkdag U?00ge Platen. Het vertrek haJi\ f30 uur Per boot bij de tondekhaven te Breskens. Voor hu J 'almTMtie kan men terecht Wordt J' Flagge' De werkdag land geor§aniseerd op dit ei- ooo m j Westerschelde met het Doof Jeanette Vergouwen Terneuzen - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen stelt tussen 7 en 30 september de viool centraal. Het definitieve programma bevat twintig concerten in drie weken in kerken en ook in enkele zalen in de streek. Volgens directeur Yolanda Mergler een kwalita tief aanbod van twaalf kern concerten en acht opstapcon- certen. De kernconcerten beantwoorden aan de doelstelling van het festi val en zijn van hoogwaardige kwaliteit. Ze worden verzorgd door musici die een naam te ver dedigen hebben. Voor de pro grammering werd geen concessie gedaan aan het publiek. „Voor hen die geen concerttraditie heb ben, en slechts met schroom naar een uitvoering komen, zijn er de opstapconcerten met een lage drempel. Ook die hebben kwali teit maar deze hebben een meer educatieve waarde en bovendien spelen talentvolle muzikanten dan een populair klassiek pro gramma," aldus Mergler. De aangekondigde voorstelling in Den Dullaert met André Rieu en zijn orkest gaat wel door op vrij dag 27 september maar is niet of ficieel in het festivalprogramma opgenomen. De concerten bieden een interes sant beeld van de viool. „We be lichten de viool in verschillende gedaanten: solo, onderdeel van een ensemble en in een orkest. Maar we walsen ook door de eeu wen heen, omdat we verschillende stijlperioden presenteren: van ba rok tot en met hedendaagse mu ziek. Het brengen van hedendaag se muziek is natuurlijk een waag stuk, maar als je de moderne tech nieken wilt etaleren kun je niet zonder. Dus wordt er naast Bach en Schubert ook echt moderne muziek vertolkt en komt ook de vioolbouw en de folk-achtige mu ziek aan bod." Een voorbeeld van een opstap is het concert in het Mauritshof in IJzendijke (10/9). Twee Britse groepen, Old Rope String band en Shooglenifty, verpakken de viool dan in een populair jasje. De eer ste groep doet dit met humor, de Orkest Nieuw Sinfonietta. tweede presenteert een mengvorm van popmuziek en eigen composi ties. De invloeden van inheemse muziek zijn duidelijk herkenbaar en de viool wordt bespeeld op de ouderwetse wijze: liggend op de onderarm. „Het festival heeft een aanwijsba re zuigkracht. Kwaliteit mag moeilijk zijn. In het programma is rekening gehouden met het feit dat, als een concert veel vergt van de toeschouwer, er een spectacu lair element inzit. Zo speelt Peter Zazofsky (13/9 in Aardenburg) het eerste vioolconcert van Fr. van Rossum, niet direct toegankelijke muziek. Maar er is dan wel veel te zien, want tijdens dezelfde uitvoe ring wordt ook door een meer dan honderdkoppig orkest de Ouver ture Willem Tell van Rossini en de 15e symfonie van Sjostakovitsj gespeeld." Deze filosofie gaat ook op voor het concert (26/9 in Koe wacht) door Nieuw Sinfonietta onder leiding van Lev Markiz. Een combinatie van Wolf en Men delssohn met de 20e eeuwse com ponisten Rihm en Von Dohnanyi. Hoogtepunten noemen doet Yo landa Mergler niet graag, maar ze heeft wel hoge verwachtingen van het optreden van het barokorkest the Academy of Ancient Music (25/9 in Terneuzen). Ook het ope nings- en het slotconcert is bijzon der. Het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen opent (7/9 in Oostburg) met de 3e symfonie van Van Beethoven, de Romanza voor viool van Holloway en het concer to voor twee strijkorkesten van Tippett, en het Litouws Orkest sluit af (29/9 in Kloosterzande) met Haydn, Sjostakovitsj, Tjaiko- Violist Peter Zazofsky. FOTO ARCHIEF OE STEM certen moeten nog worden inge vuld. Hiervoor hebben in ieder ge val tien kandidaten zich aange meld. FOTO MARCO BORGGREVE vski en anderen. De jeugdige vio list Marijn Simons is de ster op het Jongerenconcert (20/9 in Terneu zen) en voor de allerjongsten is er een theaterconcert met als onder werp de liefde (15/9 in het Zuid- land). Andere klappers zijn het Huelgas Ensemble (19/9 in Nieuw Namen), Anima Eterna (22/9 in Philippine) en het Muzikaal Kerkepad (twee trio's en een strijkkwartet op 21/9 in Sint Anna ter Muiden, Groede en Sluis). Een leuk initiatief is dat de strij kers van Anima Eterna met Jos van Immerseel een voor het pu bliek gratis repetitie verzorgen op zondag 22 september om 16.00 uur in het Zuidlandtheater. Het festival strijkt in de komende maanden de plooien nog glad, een enkele solist moet nog gezocht worden en ook de drie Fringecon- DE belangstelling voor de concerten van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen is groot. Uit een onderzoek van de in de computer geregis treerde feiten, blijkt dat de inwoners van de zeven ge meenten gemakkelijk reizen naar een concert in een ande re gemeente. Opvallend is dat van de betalende bezoekers 43,5 procent uit Terneuzen komt, terwijl de concerten in Terneuzen buiten het festival vaak mondjesmaat bezocht worden. Hulst scoort goed met 16 procent en Oostburg volgt direct daarna met 15.5 procent. In 1995 kwam van de bezoekers procentueel 66,5 uit Zeeuws-Vlaanderen, 9,5 uit de rest van Zeeland, 4 uit Noord-Brabant, 4 uit de rest van Nederland en 16 uit het buitenland (vooral Belgen en een enkele Duitser). Met de belangstelling en de spreiding zit het dus goed, minder vlot liepen de arran gementen (combinatie van lo gies, diner en concert). Deze zijn dan ook afgeschaft. Al leen het Kerkepad-arrange- ment blijft overeind. (ADVERTENTIE) -J Dit kopieerpapier wordt exclusief door «w dealer geleverd, is PH neutraal, dus zeer lang houdbaar (200 jaar); geschikt voor alle kantoormtchmes; wordt op milieuvriendelijke wijze geproduceerd, is voorzien van het Nordic Swan milieumerk; bovendien vriendelijk van prijs, speciaal bij aanschaf van een grote hoeveelheid TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmaitweg 61 Tel. 6115-617342 Fax 0115-618654 Jllillii! ••jFSiiSSiS:::-' MIDDELBURG j! ArneMfinwej» tl Tel. 0118-636151 Fm 0118-613447

de Stem | 1996 | | pagina 25